Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Yovanna είπε:

31?? :evil: Για να σταματήσουμε να γράφουμε ηλικίες παρακαλώ! Μην ξεφεύγουμε απ'το τόπικ, μην ξεφεύγουμε!:x

Σημασία δεν έχει πόσο είναι ο καθένας αλλά πόσο νιώθει!!! :x

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Τι καλύτερο απ' το να νιώθεις μικρότερη απ' ότι είσαι κ να περιποιεισαι τον εαυτό σου? Εγώ 31 κ ενώ εξωτερικά φαίνομαι ακόμα μικρή εσωτερικά ώρες ώρες νιώθω πολύ μεγαλύτερη. Όλη μέρα με 2 μικρά, χρόνος για τον εαυτό μου μηδέν. Κρέμα στο πρόσωπο αν θυμηθώ βάζω μετά τις 12 το βράδυ κ αυτό στα γρήγορα γιατί ξυπνάει ο μικρός συνέχεια κ ψάχνει το στήθος μου... Όλη μέρα έξω τα έχω!!!! 

 

Μα εγώ νιώθω το αντίθετο! Όλα αυτά με τις κρέμες κλπ νιώθω ότι είναι πολύ "γυναικεία" και δεν μου είναι καθόλου οικεία. Πολύ πιο κοντά νιώθω στα παιχνίδια κλπ. Σαν να μην έχουν περάσει πολλά χρόνια απ'οταν ήμουν παιδί. Ο,τι της ψωνίζω νομίζω το χαίρομαι πιο πολύ από αυτή!! Για το στήθος συμπάσχω, τώρα που είναι και χειμώνας κρυώνω όλη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι λίγο μικρή (32) και δε με έχει προβληματίσει το θέμα, εμένα μαρεσει το γκρι, βέβαια δε το χω συνηθίσει σε πιο νέες γυναίκες. Πιστεύω όμως όταν μπορεί κάποια να το υποστηρίξει με ανάλογο κούρεμα η και ντύσιμο θα μου αρέσει. Κ όσο μεγαλώνω τόσο πιο πολύ εγώ κονταινω τα μαλλιά μου, τα είχα πολύ μακριά, εμένα είναι ολόισια και φυσικά ξανθά και κάθε χρόνο τα κονταινω. Με φανταζομαι με τα χρόνια γκρίζα και κοντά σικ. 

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι να μη κανω ρυτίδες κ το χω ρίξει στις μεσοθεραπειες, μη ενέσιμες προς το παρόν. Αυτό με αγχώνει, το μαλλί για την ώρα δε με νοιάζει. 

Ωραία η ιστορία σου :)

πρίν από 43 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μα εγώ νιώθω το αντίθετο! Όλα αυτά με τις κρέμες κλπ νιώθω ότι είναι πολύ "γυναικεία" και δεν μου είναι καθόλου οικεία. Πολύ πιο κοντά νιώθω στα παιχνίδια κλπ. Σαν να μην έχουν περάσει πολλά χρόνια απ'οταν ήμουν παιδί. Ο,τι της ψωνίζω νομίζω το χαίρομαι πιο πολύ από αυτή!! Για το στήθος συμπάσχω, τώρα που είναι και χειμώνας κρυώνω όλη μέρα!

Κι όταν βγουν οι πρώτες ρητιδες να δεις πόσο παιδί θα νιώθεις :P

Εγω μια ζωή κρέμες βαζω.. Αλλά πλέον με τέτοιο πρόγραμμα κι εγώ ξεχνάω η δεν αντέχω πολλές φορές. Πάντως βοηθάνε ώστε να μη σπάσεις... 

 

Πιθανο να νιώθετε έτσι επειδή είναι πολύ μωρά. Εγώ δεν ξέρω πλέον με τα δύο που νομίζω θα σαλτάρω Καμμια ώρα ειδικά τώρα στη καραντινα η ανάγκη μου για περιποίηση βγαίνει έντονοτερη. Προχθές έκανα νέα παραγγελία σε καλλυντικά και τέτοια περιποίησης, είπα να μου κάνω ένα δώρο Χριστουγέννων 

πρίν από 48 λεπτά , mama16 είπε:

Σημασία δεν έχει πόσο είναι ο καθένας αλλά πόσο νιώθει!!! :x

Εγώ ειμαι 32 και νιώθω πολλές φορές 25, ο άντρας μου με λέει ανωριμη. Ενίοτε μου λέει "η χαζομάρα δεν έχει όρια :P . Κι εγώ απαντώ :έτσι είναι τα μικρά παιδιά, κάνουν κι ανοησίες. Είδαμε κι εσένα που ασπρισες νωρίς (όντως) :D Παραείναι σοβαρός κι αυτός, δεν τον αντέχω! . Αιγόκερως γαρ. Εγώ δίδυμακι χαρά Θεού. Δεν ξέρω νομίζω δε θέλω να ωριμασω σε κάποια πράγματα. Κακό βεβαια αυτο Καμμια φορά. Αλλά έτσι μου βγαίνει. 

πρίν από 56 λεπτά , Yovanna είπε:

31?? :evil: Για να σταματήσουμε να γράφουμε ηλικίες παρακαλώ! Μην ξεφεύγουμε απ'το τόπικ, μην ξεφεύγουμε!:x

Γιατι καλε εσύ πόσο είσαι? Από τα γραπτά σου αντε 37 θα έλεγα, όχι παραπάνω. Έχει πλάκα αυτό διότι συνήθως όταν βλέπουμε κάποιον λέμε φαίνεσαι νεότερη αλλά τελικά κι από τα γραπτά μπορείς κάτι να πιάσεις. Έλα πες πόσο δε θα το πούμε σε κανέναν και στη τούρτα θα βάλουμε ένα κεράκι:D

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Μα εγώ νιώθω το αντίθετο! Όλα αυτά με τις κρέμες κλπ νιώθω ότι είναι πολύ "γυναικεία" και δεν μου είναι καθόλου οικεία. Πολύ πιο κοντά νιώθω στα παιχνίδια κλπ. Σαν να μην έχουν περάσει πολλά χρόνια απ'οταν ήμουν παιδί. Ο,τι της ψωνίζω νομίζω το χαίρομαι πιο πολύ από αυτή!! Για το στήθος συμπάσχω, τώρα που είναι και χειμώνας κρυώνω όλη μέρα!

Εγώ όταν ήμουν φοιτήτρια βαφομουν περισσότερο, ήθελα να δείχνω μεγαλύτερη γιατί ποτέ δεν με έκαναν για την ηλικία μου, έχω baby face. Τώρα πλέον στην καθημερινότητα μου δεν βαφομαι (δεν έχω κ τον χρόνο), μόνο σε ειδικές περιστάσεις. Αλλά όταν το κάνω νιώθω ωραία, σκέφτομαι ότι εντάξει καλή είμαι!!

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Αν και είμαι λίγο μικρή (32) και δε με έχει προβληματίσει το θέμα, εμένα μαρεσει το γκρι, βέβαια δε το χω συνηθίσει σε πιο νέες γυναίκες. Πιστεύω όμως όταν μπορεί κάποια να το υποστηρίξει με ανάλογο κούρεμα η και ντύσιμο θα μου αρέσει. Κ όσο μεγαλώνω τόσο πιο πολύ εγώ κονταινω τα μαλλιά μου, τα είχα πολύ μακριά, εμένα είναι ολόισια και φυσικά ξανθά και κάθε χρόνο τα κονταινω. Με φανταζομαι με τα χρόνια γκρίζα και κοντά σικ. 

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι να μη κανω ρυτίδες κ το χω ρίξει στις μεσοθεραπειες, μη ενέσιμες προς το παρόν. Αυτό με αγχώνει, το μαλλί για την ώρα δε με νοιάζει. 

Ωραία η ιστορία σου :)

Κι όταν βγουν οι πρώτες ρητιδες να δεις πόσο παιδί θα νιώθεις :P

Εγω μια ζωή κρέμες βαζω.. Αλλά πλέον με τέτοιο πρόγραμμα κι εγώ ξεχνάω η δεν αντέχω πολλές φορές. Πάντως βοηθάνε ώστε να μη σπάσεις... 

 

Πιθανο να νιώθετε έτσι επειδή είναι πολύ μωρά. Εγώ δεν ξέρω πλέον με τα δύο που νομίζω θα σαλτάρω Καμμια ώρα ειδικά τώρα στη καραντινα η ανάγκη μου για περιποίηση βγαίνει έντονοτερη. Προχθές έκανα νέα παραγγελία σε καλλυντικά και τέτοια περιποίησης, είπα να μου κάνω ένα δώρο Χριστουγέννων 

Εγώ ειμαι 32 και νιώθω πολλές φορές 25, ο άντρας μου με λέει ανωριμη. Ενίοτε μου λέει "η χαζομάρα δεν έχει όρια :P . Κι εγώ απαντώ :έτσι είναι τα μικρά παιδιά, κάνουν κι ανοησίες. Είδαμε κι εσένα που ασπρισες νωρίς (όντως) :D Παραείναι σοβαρός κι αυτός, δεν τον αντέχω! . Αιγόκερως γαρ. Εγώ δίδυμακι χαρά Θεού. Δεν ξέρω νομίζω δε θέλω να ωριμασω σε κάποια πράγματα. Κακό βεβαια αυτο Καμμια φορά. Αλλά έτσι μου βγαίνει. 

Γιατι καλε εσύ πόσο είσαι? Από τα γραπτά σου αντε 37 θα έλεγα, όχι παραπάνω. Έχει πλάκα αυτό διότι συνήθως όταν βλέπουμε κάποιον λέμε φαίνεσαι νεότερη αλλά τελικά κι από τα γραπτά μπορείς κάτι να πιάσεις. Έλα πες πόσο δε θα το πούμε σε κανέναν και στη τούρτα θα βάλουμε ένα κεράκι:D

Αχ κ εγώ τις ρυτίδες τις φοβάμαι γιατί θα καταλάβω ότι όντως μεγάλωσα... Βέβαια κ τις άσπρες τρίχες φοβάμαι. Χθες το βράδυ πήγα να δω πόσες έχω κ μέσα σε δευτερόλεπτα μέτρησα 3... Πόσες θα είναι ακόμα κ δεν θα τις είδα... :(

 

Πάντως βλέπω ότι πολλές είστε στην ηλικία μου περίπου. Δεν το περίμενα να είμαστε τόσες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, diane2020 said:

Γιατι καλε εσύ πόσο είσαι? Από τα γραπτά σου αντε 37 θα έλεγα, όχι παραπάνω. Έχει πλάκα αυτό διότι συνήθως όταν βλέπουμε κάποιον λέμε φαίνεσαι νεότερη αλλά τελικά κι από τα γραπτά μπορείς κάτι να πιάσεις. Έλα πες πόσο δε θα το πούμε σε κανέναν και στη τούρτα θα βάλουμε ένα κεράκι:D

To έγραψα σε προηγούμενο ποστ! 43 κλεισμένα! Δεν κρύβω την ηλικία μου, όσο και αν με πονάει! Απλά όταν λέω το νούμερο, είναι σαν να το ακούω να ο λέει κάποιος άλλος! Δεν ταυτίζομαι! Είμαι τυχερή γιατί έχω baby face  και με κάνουν πολύ μικρότερη! Στο μαιευτήριο (40 χρονών πιά!), μου έλεγαν οι συγγενείς των άλλων, μικρομάνα και εσύ!:D

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυτίδες δεν τις φοβάμαι, νομίζω... Θα δείξει όταν κάνω. Δυστυχώς όμως κορίτσια οι κρέμες είναι μεγάλη απάτη. Μόνο προσωρινά και επιφανειακά κάνουν κάτι λίγο. Μόνη σημασία έχουν τα γονίδια (στο μεγαλύτερο βαθμό), η έκθεση στον ήλιο, οι κακουχίες και η διατροφή. Και καθόλου κρέμα να μην βάζει κανείς, το δέρμα ρύθμιζει τη λιπαρότητα μόνο του. Αρκεί να μην το πλένουμε με σαπούνια. Επίσης πλύσιμο μόνο με νερό (για οσες δεν βαφομαστε)  και που και που απολεπιση με φυσικά συστατικά. Μόνο σε περίπτωση πάθησης χρειάζεται να επεμβαίνουμε στο δέρμα μας. Μου τα είχε πει αυτά μια δερματολόγος προ αμνημονεύτων ετών και τα τηρώ. Μου είχε πει αν θέλω να βάζω κρέμα να παίρνω μία απλή από το φαρμακείο, ελαφριά, χωρίς χρώμα και άρωμα και περιττά στοιχεία. Δεν μπορώ να γράψω νομίζω μάρκα αλλά όλες την ξέρουμε, είναι πολύ γνωστή και φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τις άσπρες τρίχες πώς τις βλέπετε; Στον καθρέφτη ή βάζετε τον άντρα σας να δει; Πήγα να δω στον καθρέφτη και το μαλλί γυαλίζει από το φως που είναι από πανω, δεν μπορείς να δεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Δυστυχώς όμως κορίτσια οι κρέμες είναι μεγάλη απάτη. Μόνο προσωρινά και επιφανειακά κάνουν κάτι λίγο. Μόνη σημασία έχουν τα γονίδια (στο μεγαλύτερο βαθμό), η έκθεση στον ήλιο, οι κακουχίες και η διατροφή. Και καθόλου κρέμα να μην βάζει κανείς, το δέρμα ρύθμιζει τη λιπαρότητα μόνο του. Αρκεί να μην το πλένουμε με σαπούνια. Επίσης πλύσιμο μόνο με νερό (για οσες δεν βαφομαστε)  και που και που απολεπιση με φυσικά συστατικά. Μόνο σε περίπτωση πάθησης χρειάζεται να επεμβαίνουμε στο δέρμα μας. Μου τα είχε πει αυτά μια δερματολόγος προ αμνημονεύτων ετών και τα τηρώ. Μου είχε πει αν θέλω να βάζω κρέμα να παίρνω μία απλή από το φαρμακείο, ελαφριά, χωρίς χρώμα και άρωμα και περιττά στοιχεία. Δεν μπορώ να γράψω νομίζω μάρκα αλλά όλες την ξέρουμε, είναι πολύ γνωστή και φτηνή.

Θα συμφωνήσω. Στις κακουχίες πέρα από καυσαέριο, είναι τα ξενύχτια (μειωμένες και άστατες ώρες ύπνου) και το τσιγάρο (ότι χειρότερο ΚΑΙ για το δέρμα). Η υπερβολική έκθεση στον ήλιο δε, είναι σίγουρο ότι θα δημιουργήσει βλάβες στο δέρμα σε βάθος χρόνου. Και δυστυχώς δεν προσέχουμε όταν είμαστε νέοι. Ενώ η ηλιακή ακτινοβολία δρα αθροιστικά και οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν αυτό.

Και μιας και ειπες κάποια tips, να συμπληρώσω κι εγώ πλύσιμο προσώπου με βρεφικό σαπούνι, σωστή ενυδάτωση χωρίς υπερβολές και ντεμακιγιάζ με μωρομάντηλο και μετά σαπούνισμα. Αυτά επίσης οδηγίες δερματολόγου. Εννοείται μιλάμε για δέρμα που δεν έχει κάποια πάθηση ή κάποια ιδιαιτερότητα (έχω περάσει έντονη ακμή κατά τημ εφηβεία και λίγο πιο μετά κι εκεί εννοείται μιλάμε για άλλη περιποίηση - όπως και σε παθήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βρε παιδιά τις άσπρες τρίχες πώς τις βλέπετε; Στον καθρέφτη ή βάζετε τον άντρα σας να δει; Πήγα να δω στον καθρέφτη και το μαλλί γυαλίζει από το φως που είναι από πανω, δεν μπορείς να δεις!

Εμένα φαινόταν εύκολα, έχω να τα βάψω απ' τον Ιούλιο κ ήταν μπροστά μπροστά, τουλάχιστον αν ήταν πίσω δεν θα τις έβλεπα!!! Επρεπε να πάρω τα γονίδια του μπαμπά μου, ετών 61 χωρίς άσπρες τρίχες, ο δε παππούς μου ετών 75 όταν πέθανε κατάμαυρα μαλλιά! Η γιαγιά μου η μία απ' την άλλη στα 30 έχω ακούσει ότι ασπρισε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλο του να μετακομιζεις στον Βορρα μεγαλος ειναι οτι οσοι εχουν μεγαλωσει εδω ειναι φουλ στις ρυτιδες λογω κρυου, οποτε εγω συγκριτικα φαινομαι ακομη παιδουλα!

 

Just now, little lamb said:

Βρε παιδιά τις άσπρες τρίχες πώς τις βλέπετε; Στον καθρέφτη ή βάζετε τον άντρα σας να δει; Πήγα να δω στον καθρέφτη και το μαλλί γυαλίζει από το φως που είναι από πανω, δεν μπορείς να δεις!

Οχι, ουτε εγω μπορω να τις δω μονη μου, ο αντρας μου βλεπει απο καμια που και που. Φανταζομαι οταν θα πολλαπλασιαστουν μια χαρα θα τις βλεπω και μονη μου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Τις ρυτίδες δεν τις φοβάμαι, νομίζω... Θα δείξει όταν κάνω. Δυστυχώς όμως κορίτσια οι κρέμες είναι μεγάλη απάτη. Μόνο προσωρινά και επιφανειακά κάνουν κάτι λίγο. Μόνη σημασία έχουν τα γονίδια (στο μεγαλύτερο βαθμό), η έκθεση στον ήλιο, οι κακουχίες και η διατροφή. Και καθόλου κρέμα να μην βάζει κανείς, το δέρμα ρύθμιζει τη λιπαρότητα μόνο του. Αρκεί να μην το πλένουμε με σαπούνια. Επίσης πλύσιμο μόνο με νερό (για οσες δεν βαφομαστε)  και που και που απολεπιση με φυσικά συστατικά. Μόνο σε περίπτωση πάθησης χρειάζεται να επεμβαίνουμε στο δέρμα μας. Μου τα είχε πει αυτά μια δερματολόγος προ αμνημονεύτων ετών και τα τηρώ. Μου είχε πει αν θέλω να βάζω κρέμα να παίρνω μία απλή από το φαρμακείο, ελαφριά, χωρίς χρώμα και άρωμα και περιττά στοιχεία. Δεν μπορώ να γράψω νομίζω μάρκα αλλά όλες την ξέρουμε, είναι πολύ γνωστή και φτηνή.

 

Εγώ είμαι 36 (μια και τα λέμε). Επειδή έχω πολύ ξηρό δέρμα, δηλαδή και λίγο νερό να ρίξω μετά θα το νιώθω να με τραβάει, η ενυδατική είναι είδος πρώτης ανάγκης! Κάθε βράδυ το περνάω με λίγο νερό μισελαίρ και βαμβάκι, μετά πλένω με αφρό και τέλος κρέμα. Δεν ξέρω αν είναι γονιδιακό, αλλά γενικά δεν είναι πολύ σπασμένο. Αλλά δεν έχω κοιμηθεί ποτέ στη ζωή μου βαμμένη - αυτή την ιστορία με νερό, αφρό κι ενυδατική την κάνω ανελλιπώς απ' τα 16.

 

Επόμενο τόπικ: αποτρίχωση. Για πείτε! :D 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Εγώ είμαι 36 (μια και τα λέμε). Επειδή έχω πολύ ξηρό δέρμα, δηλαδή και λίγο νερό να ρίξω μετά θα το νιώθω να με τραβάει, η ενυδατική είναι είδος πρώτης ανάγκης! Κάθε βράδυ το περνάω με λίγο νερό μισελαίρ και βαμβάκι, μετά πλένω με αφρό και τέλος κρέμα. Δεν ξέρω αν είναι γονιδιακό, αλλά γενικά δεν είναι πολύ σπασμένο. Αλλά δεν έχω κοιμηθεί ποτέ στη ζωή μου βαμμένη - αυτή την ιστορία με νερό, αφρό κι ενυδατική την κάνω ανελλιπώς απ' τα 16.

 

Επόμενο τόπικ: αποτρίχωση. Για πείτε! :D 

Αποτρίχωση.... Για ένα διάστημα ενώ ήμουν φοιτήτρια αποτριχωνα πόδια κ χέρια.. στα υπόλοιπα ξυράφι! Τώρα πλέον επειδή ποτέ δεν βρίσκω χρόνο κ τα πόδια τα ξυριζω 1 λεπτό καθώς κάνω μπάνιο, ενώ στα χέρια πλέον έχω τρίχες! Βέβαια ευτυχώς επειδή δεν είμαι σκουρόχρωμη δεν έχω έντονη τριχωφυια

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η Κριστιν Λαγκάρντ δεν είχε πρόβλημα με την καριέρα της πάντως!!! :P

 

H Kριστιν Λαγκαρντ έχει περασμένα τα 60, λγικά πάει στα 70, είναι πολύ περιποιημένη, δεν είναι στη φάση κουνάβι και είναι σε ένα χώρο που η ηλικία προσδίδει και κύρος.

Άλλο να είσαι 40 και να δείχνεις 60, άλλο να είσαι 60 και να δείχνεις 60.

Και άλλο να είσαι δικηγόρος, άλλο να δουλεύεις σε χώρο νέων τεχνολογιών και οι μισοί να είναι προκατειλημμένοι ως και ανοιχτά παράνομοι και να ψάχνουν για άτομα κάτω των 40..

 

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ αυτό το ζήτημα ως προς την εξωτερική εμφάνιση σε σχέση με την επαγγελματική ιδιότητα-επαγγελματικό χώρο, είναι πραγματικά πολύ σημαντικό! Οι προκαταλήψεις, τα στερεότυπα, τα ταμπού είναι έντονα εμφανή. Όπως εμφανής είναι και η υποκρισία καθώς σχεδόν οι πάντες (ειδικά οι εταιρείες με προφίλ δημόσιο-ανοιχτό σε κοινό) τάσσονται υπέρ του inclusiveness και του body positivity, αλλά κατά πως φαίνεται το κάνουν στα πλαίσια του marketing και του πλασαρίσματος προς τα έξω ενώ η πραγματικότητα είναι πολύ ζοφερή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Τις ρυτίδες δεν τις φοβάμαι, νομίζω... Θα δείξει όταν κάνω. Δυστυχώς όμως κορίτσια οι κρέμες είναι μεγάλη απάτη. Μόνο προσωρινά και επιφανειακά κάνουν κάτι λίγο. Μόνη σημασία έχουν τα γονίδια (στο μεγαλύτερο βαθμό), η έκθεση στον ήλιο, οι κακουχίες και η διατροφή. Και καθόλου κρέμα να μην βάζει κανείς, το δέρμα ρύθμιζει τη λιπαρότητα μόνο του. Αρκεί να μην το πλένουμε με σαπούνια. Επίσης πλύσιμο μόνο με νερό (για οσες δεν βαφομαστε)  και που και που απολεπιση με φυσικά συστατικά. Μόνο σε περίπτωση πάθησης χρειάζεται να επεμβαίνουμε στο δέρμα μας. Μου τα είχε πει αυτά μια δερματολόγος προ αμνημονεύτων ετών και τα τηρώ. Μου είχε πει αν θέλω να βάζω κρέμα να παίρνω μία απλή από το φαρμακείο, ελαφριά, χωρίς χρώμα και άρωμα και περιττά στοιχεία. Δεν μπορώ να γράψω νομίζω μάρκα αλλά όλες την ξέρουμε, είναι πολύ γνωστή και φτηνή.

Τώρα λόγω άδειας μητρότητας δε βάφομαι. Αλλά κρέμα βάζω όταν θυμηθώ το βράδυ αφού έχω σαπουνισει το πρόσωπο μου. Τώρα αυτό που είπες με το σαπουνισμα με αγχωσες. Να το κόψω δηλαδή; Να βάζω σκέτη κρέμα, αφού έχω πλυθεί με νερό; Δώσε μας τα φώτα σου. Μπορεί να μη με νοιάζει το βάψιμο πια, αλλά το να φαίνεται υγιές και λαμπερό το δέρμα το έχω σαν τοπ προτεραιότητα. Συγγνώμη αν χαλάω τη συζήτηση για το μαλλί

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Annitamik είπε:

Τώρα λόγω άδειας μητρότητας δε βάφομαι. Αλλά κρέμα βάζω όταν θυμηθώ το βράδυ αφού έχω σαπουνισει το πρόσωπο μου. Τώρα αυτό που είπες με το σαπουνισμα με αγχωσες. Να το κόψω δηλαδή; Να βάζω σκέτη κρέμα, αφού έχω πλυθεί με νερό; Δώσε μας τα φώτα σου. Μπορεί να μη με νοιάζει το βάψιμο πια, αλλά το να φαίνεται υγιές και λαμπερό το δέρμα το έχω σαν τοπ προτεραιότητα. Συγγνώμη αν χαλάω τη συζήτηση για το μαλλί

Μη σε πάρω στο λαιμό μου. Η καθεμία έχει άλλο δέρμα. Εμένα μου είπε όχι σαπούνι, δεν χρειάζεται αν δεν έχω βαφτεί. Μόνο νερό και που και που απαλή απολεπιση να φύγουν τα νεκρά κύτταρα. Αλλά μπορείς να ψάξεις να βρεις στο φαρμακείο πχ πολύ ελαφριά προϊόντα καθαρισμού χωρίς πρόσθετα και χωρίς σαπούνι. 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ τα γκρίζα μαλλιά στις γυναίκες, έχω δύο δικά μου παραδείγματα γνωστών που τα άφησαν γκρίζα και είναι υπέροχα, δίνουν τύπο και είναι μοναδικά. Η αλήθεια είναι ότι τις μεγαλώνουν καπως αλλά η ζυγαριά της ομορφιάς γερνει αναμφίβολα προς τα γκρίζα. Εγώ τα μαλλιά μου τα έχω αφήσει φυσικά μετά από αιώνες βαφών με όλα τα χρώματα της ίριδας και η αλήθεια είνια ότι μου αρέσουν πολύ έτσι.

 

Τώρα για την αποτριχωση, μεγάλος πόνος. Μπορεί να βγει ένα βαρέλι που να μπαίνεις με τριχες και να βγαίνεις χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να ασπρίζω από τα 16 λόγω κληρονομικότητας και τώρα στα 32 τα μισά μου μαλλία είναι λευκά. Έχω ακούσει θεική ατάκα από κομμώτρια που πήγαινα με την μάνα μου "μα πως γίνεται η κόρη να έχει πιο πολά λευκά από την μάνα¨  :angry:

Έχω δει το νεο "τρεντ" των γκρίζων μαλλιών αλλά δεν νομίζω πώς ταιριάζει σε όλες. Προσωπικά το παιζω ακόμα τζόβενο και τα βάφω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Alverou είπε:

Ξεκίνησα να ασπρίζω από τα 16 λόγω κληρονομικότητας και τώρα στα 32 τα μισά μου μαλλία είναι λευκά. Έχω ακούσει θεική ατάκα από κομμώτρια που πήγαινα με την μάνα μου "μα πως γίνεται η κόρη να έχει πιο πολά λευκά από την μάνα¨  :angry:

Έχω δει το νεο "τρεντ" των γκρίζων μαλλιών αλλά δεν νομίζω πώς ταιριάζει σε όλες. Προσωπικά το παιζω ακόμα τζόβενο και τα βάφω.

 

 

Απλά τραγική η κομμώτρια... Πως γίνεται ο κάθε άσχετος να παίζει έτσι με την ψυχολογία ενός ανθρώπου που δεν ξέρει αν τον ενοχλεί κάτι τέτοιο η όχι?? :|

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Απλά τραγική η κομμώτρια... Πως γίνεται ο κάθε άσχετος να παίζει έτσι με την ψυχολογία ενός ανθρώπου που δεν ξέρει αν τον ενοχλεί κάτι τέτοιο η όχι?? :|

Δυστυχώς έχω ακούσει πολλές τέτοιες ατάκες και εφόσον σταμάτησε να μου κάνει και καλή δουλειά (2 φορές μου είχε βάψει την ρίζα άλλο χρώμα από το υπόλοιπο μαλλί)  δεν ξαναπήγα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alverou είπε:

Δυστυχώς έχω ακούσει πολλές τέτοιες ατάκες και εφόσον σταμάτησε να μου κάνει και καλή δουλειά (2 φορές μου είχε βάψει την ρίζα άλλο χρώμα από το υπόλοιπο μαλλί)  δεν ξαναπήγα. 

Κ πολύ καλά έκανες που σταμάτησες!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Απλά τραγική η κομμώτρια... Πως γίνεται ο κάθε άσχετος να παίζει έτσι με την ψυχολογία ενός ανθρώπου που δεν ξέρει αν τον ενοχλεί κάτι τέτοιο η όχι?? :|

Ασε! Και ο κομμωτής-τρια είναι επαγγελματίας και η συμπεριφορά του θα πρέπει να είναι πρώτα και πάνω από όλα επαγγελματική. 

Εγώ όταν ξεκίνησα να αφήνω τα γκρίζα, πέρασα μια φάση που δεν είχα αποφασίσει πως ακριβώς θα κάνω αυτή τη μετάβαση (ξανοίγοντας το χρώμα ή με ανταύγειες ή τίποτα-cold turkey που και αποφάσισα τελικά) και για το λόγο αυτό απευθύνθηκα σε κάποιους επαγγελματίες. Δύο κορυφαίες ατάκες που άκουσα ήταν:

- Σε ερώτηση μου για το πως μπορώ να κάνω λιγότερο ορατή την διαφορά γκρίζας ρίζας-βαμμένου μαλλιού, απάντηση κομμώτριας με ειρωνικό ύφος "Δηλαδή, χρειάζεστε ένα προϊόν για να μην μακραίνουν τα μαλλιά σας".

- Μπαίνω σε κομμωτήριο που είχα κλείσει ραντεβού για κούρεμα κι όταν κάθομαι στην καρέκλα ο κομμωτής μου λέει με ύφος "Ήμουν σίγουρος ότι έχεις έρθει για βαφή. Όχι;!" Και όταν του εξηγώ την φάση μου απαντά "Εντάξει, καλές είναι οι τάσεις τις μόδας (ήταν άσχετος επί του θέματος) αλλά επειδή κάποια αποφάσισε να είναι απεριποίητη και αυτό να το κάνει τάση, να μην την ακολουθούμε κιόλας τυφλά".

Οι υπόλοιποι ήταν ευγενικοί αλλά άσχετοι με το transition to grey hair και δεν ήξεραν να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου. Μία κομμώτρια γνώριζε και μου είπε "Φυσικά και γνωρίζω, έλα να το συζητήσουμε". Κι ένας κομμωτής μου είπε "Καλά έκανες και το άφησες αφού βαρέθηκες τις βαφές. Μια χαρά το μαλλί σου!" και το κουβεντιάσαμε, απάντησε στις ερωτήσεις μου, μου έκανε πρότάσεις, κλπ. 

Επίσης πολλές γυναίκες όταν ξεκίνησαν το transition αντιμετωπίστηκαν αντιεπαγγελματικά από κομμωτές και από τα πρώτα που λένε σε όποια θέλει να το δοκιμάσει είναι, εάν ο κομμωτής σου δεν είναι υποστηρικτικός, άλλαξέ τον!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ασε! Και ο κομμωτής-τρια είναι επαγγελματίας και η συμπεριφορά του θα πρέπει να είναι πρώτα και πάνω από όλα επαγγελματική. 

Εγώ όταν ξεκίνησα να αφήνω τα γκρίζα, πέρασα μια φάση που δεν είχα αποφασίσει πως ακριβώς θα κάνω αυτή τη μετάβαση (ξανοίγοντας το χρώμα ή με ανταύγειες ή τίποτα-cold turkey που και αποφάσισα τελικά) και για το λόγο αυτό απευθύνθηκα σε κάποιους επαγγελματίες. Δύο κορυφαίες ατάκες που άκουσα ήταν:

- Σε ερώτηση μου για το πως μπορώ να κάνω λιγότερο ορατή την διαφορά γκρίζας ρίζας-βαμμένου μαλλιού, απάντηση κομμώτριας με ειρωνικό ύφος "Δηλαδή, χρειάζεστε ένα προϊόν για να μην μακραίνουν τα μαλλιά σας".

- Μπαίνω σε κομμωτήριο που είχα κλείσει ραντεβού για κούρεμα κι όταν κάθομαι στην καρέκλα ο κομμωτής μου λέει με ύφος "Ήμουν σίγουρος ότι έχεις έρθει για βαφή. Όχι;!" Και όταν του εξηγώ την φάση μου απαντά "Εντάξει, καλές είναι οι τάσεις τις μόδας (ήταν άσχετος επί του θέματος) αλλά επειδή κάποια αποφάσισε να είναι απεριποίητη και αυτό να το κάνει τάση, να μην την ακολουθούμε κιόλας τυφλά".

Οι υπόλοιποι ήταν ευγενικοί αλλά άσχετοι με το transition to grey hair και δεν ήξεραν να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου. Μία κομμώτρια γνώριζε και μου είπε "Φυσικά και γνωρίζω, έλα να το συζητήσουμε". Κι ένας κομμωτής μου είπε "Καλά έκανες και το άφησες αφού βαρέθηκες τις βαφές. Μια χαρά το μαλλί σου!" και το κουβεντιάσαμε, απάντησε στις ερωτήσεις μου, μου έκανε πρότάσεις, κλπ. 

Επίσης πολλές γυναίκες όταν ξεκίνησαν το transition αντιμετωπίστηκαν αντιεπαγγελματικά από κομμωτές και από τα πρώτα που λένε σε όποια θέλει να το δοκιμάσει είναι, εάν ο κομμωτής σου δεν είναι υποστηρικτικός, άλλαξέ τον!

Αυτό ακριβώς, ο κομμωτής πάνω απ' όλα θα έπρεπε να είναι επαγγελματίας!! Λυπάμαι που κ εσύ αντιμετώπισες τέτοιες καταστάσεις, θα έπρεπε να ντρέπονται!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

Όπως σας έχω πει, έχω αφήσει τα μαλλιά μου στο φυσικό γκρίζο χρώμα τους. Τον τελευταίο καιρό και λόγω κουρέματος-μήκους, σκέφτομαι έντονα να κάνω κάποιου είδους παρέμβαση ισιώματος.

Έχει κάποιος-α γνώση (επαγγελματική ή ως πελάτης-ισσα) από:

α) Keratin Hair Treatments.

β) Hair Relaxers.

γ) Άλλη ηπιότερη φόρμουλα ή τεχνική (Δεν ενδιαφέρομαι για μόνιμη ισιωτική).

 

- Σύσταση της εκάστοτε φόρμουλας. Όλες εμπεριέχουν σκληρά χημικά, επικίνδυνα/δυνάμει επικίνδυνα. Ωστόσο κάποιες φόρμουλες είναι λιγότερο βεβαρημένες. Μήπως γνωρίζετε κάποια/ες (με στοιχεία και σε pm αν δεν θέλετε να αναφεθείτε δημοσίως σε brands);

-Τελικό αποτέλεσμα. Πχ για σπαστό μαλλί με τάση να φριζάρει, ξεμπερδεύεις για κάποιο διάστημα από το ίσιωμα ή απλώς το μαλλί τιθασεύεται ευκολότερα και χρειάζεται λιγότερος χρόνος. Την πρέσα/πιστολάκι το γλιτώνεις ή όχι. Μπορείς αν θες να κάνεις styling το μαλλί σπαστό απλώς με αφρό και πιστολάκι ή όχι πλέον και χρειάζεται styling με ψαλίδι.

- Διάρκεια αποτελέσματος.

- Τελικά αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο (από άποψη επιβάρυνσης με χημικά και από άποψη αποτελέσματος) ή καλύτερα να επενδύσει κανείς σε μια καλή μάσκα μαλλιών, ένα καλό λάδι προστασίας και μια καλή πρέσα ισιώματος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...