Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί να πεις μπράβο σε κάποιον που παίρνει ρίσκο. Αν δηλαδή το ρίσκο στα 30 είναι περισσότερο από το εμβόλιο πάρα από τον κορονοιο θα του πεις μπράβο? Και γενικώς το να πάρεις ένα ρίσκο για την ζωή /υγεία σου είναι κάτι που επιφέρει επευφημιες? Δεν το καταλαβαίνω. Οκ αν θες να το κάνεις δικαίωμά σου και ανάλογα την χώρα μπορείς ή δεν μπορείς, άλλο όμως το δικαίωμα άλλο τα συγχαρητήρια. Είναι απλώς μια επιλογή που κακά τα ψέματα δεν ξέρουμε καν αν ο 30ρης ή 40ρης ρισκάρει περισσότερο με το άστρα ή με το να εκτεθεί στον ιό. Οι περισσότερες χώρες πάντως έχουν αποφασίσει ότι μεγαλύτερο το ρίσκο από το εμβόλιο και γιαυτό δεν καταλαβαίνω γιατί να πεις μπράβο σε αυτόν που το παίρνει στα 30αντα του. Σέβομαι την επιλογή του και δικαιώμα του. Αλλά αν πχ είναι από τους λίγους άτυχους και τελικά εξαιτίας του εμβολίου αφήσει και τρία ορφανά το μπράβο που θα έχεις πει θα είναι κάπως  black 

το μπράβο το εννοώ με τη λογική ότι ο παππούς έκανε κάτι που για τη δική του ηλικία φαίνεται ότι είναι ακίνδυνο κ σίγουρα πολύ πιο ωφέλιμο αναλογικά του ρίσκου, κ έκανε καβγά μην τυχόν του έδωσαν το «σκάρτο», ενώ την ιδθα ώρα το έκαναν νέοι άνθρωποι. ε δεν είναι αχαριστία αυτό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@mama16 και @Yovanna  περαστικά στα παιδια σας. Σίγουρα θα κυκλοφορουν κι άλλες ιώσεις, μα είναι λογικό να σκεφτόμαστε τον covid πρωτα. Ψυχραιμία και παρακολούθηση του πυρετού και των άλλων συμπτωμάτων βέβαια. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, maripoz said:

δεν καταλαβαίνω γιατί να πεις μπράβο σε αυτόν που το παίρνει στα 30αντα του.

Γιατί θεωρεί πιο σημαντικό να προστατέψει την κοινωνία και το εαυτό του με όποιο εμβόλιο έχει άμεσα διαθέσιμο. Γιατί συνωστίζεται, εργάζεται, είναι στον ενεργό πλυθησμό, κ θέλει να προστατευτεί κ να προστατεύσει τους αλλους

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ninaki80 είπε:

Sta nisia oi monimoi katoikoi me apodeiktiko kanoun embolio ektos seiras k platformas diladi sta nisia opoios exei apodeiktiko eforias oti hlikia k na exei kanei embolio.  

An thes omos na kaneis embolio se ena nisi mporeis na kaneis meso platformas apla exei alles anamones.  

K se emas an thes kaneis embolio meso platformas apla oi monimoi katoikoi kanoun opoioi theloun oti hlikia k na exoyn 

Ante tora kales diakopes!!!  

Κάτσε περιμενε.εχουμε κ τη β δόση κ την αναμονή της 

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου είναι απύρετος από το πρωί αλλά με μύξες και απίστευτη γκρίνια γιατί δεν τον βγάλαμε βόλτα.

Κορίτσια βγαίνει το ραπιντ ψευδώς θετικό? Μας έστειλε χθες μειλ η διευθύντρια ότι ένα παιδί του νηπιαγωγείου (άλλο κτίριο) , βρέθηκε θετικό στο ράπιντ το οποίο του έκανε η παιδίατρος του μάλιστα και θα κλείσει το τμήμα για 10 μέρες. Σήμερα έστειλε μέιλ ότι το παιδί έκανε 2 μοριακά σε διαφορετικά διαγνωστικά και είναι αρνητικό τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

O δικός μου είναι απύρετος από το πρωί αλλά με μύξες και απίστευτη γκρίνια γιατί δεν τον βγάλαμε βόλτα.

Κορίτσια βγαίνει το ραπιντ ψευδώς θετικό? Μας έστειλε χθες μειλ η διευθύντρια ότι ένα παιδί του νηπιαγωγείου (άλλο κτίριο) , βρέθηκε θετικό στο ράπιντ το οποίο του έκανε η παιδίατρος του μάλιστα και θα κλείσει το τμήμα για 10 μέρες. Σήμερα έστειλε Γέιλ ότι το παιδί έκανε 2 μοριακά σε διαφορετικά διαγνωστικά και είναι αρνητικό τελικά.

Φυσικα και βγαινει!

Το πιο σιγουρο ειναι το μοριακο.

Βεβαια, περισσοτερες πιθανοτητες εχει να βγει το rapid ψευδως αρνητικο, παρα ψευδως θετικο.

(Της γιαγιας μου ηταν αρνητικο και σε 4 μερες πεθανε!)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, emmaki said:

Φυσικα και βγαινει!

Το πιο σιγουρο ειναι το μοριακο.

Βεβαια, περισσοτερες πιθανοτητες εχει να βγει το rapid ψευδως αρνητικο, παρα ψευδως θετικο.

(Της γιαγιας μου ηταν αρνητικο και σε 4 μερες πεθανε!)

Και εγώ αυτό πίστευα. Ότι μπορεί να βγει ψευδώς αρνητικό. Κάτι σαν το τεστ εγκυμοσύνης που αν βγει θετικό είσαι σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Γιατί θεωρεί πιο σημαντικό να προστατέψει την κοινωνία και το εαυτό του με όποιο εμβόλιο έχει άμεσα διαθέσιμο. Γιατί συνωστίζεται, εργάζεται, είναι στον ενεργό πλυθησμό, κ θέλει να προστατευτεί κ να προστατεύσει τους αλλους

επιπλέον κάποια νέα παιδιά έκαναν για να πείσουν τους γονείς του κ επισγς κάποια γιατί πίεσαν από τη δουλειά τους.  η χώρα αυτή δεν αγαπάει τους νέους δυστυχώς κ το δείχνει συνεχώς. Εδώ στο νησί που κάνουν όλες οι ηλικίες, ξέρω παιδιά κ μαθητες λυκείου ακόμα που έχουν κλείσει τα 18 κ το έκαναν, για να δουλέψουν το καλοκαίρι. δεν είναι απαραίτητα αλτρουιστικό αυτό,  αλλά είναι απίστευτο το ότι δεν έχει την πολυτέλεια να  το σκεφτεί ο νέος που κινδυνεύει λίγο έως καθολου από τον ιό κ που είναι σε ηλικία που θα μπορούσε να φοβηθεί το εμβόλιο, αλλά θέλει τεχνάσματα ο μεσήλικας που είναι σαφερ ότι είναι επιτακτική ανάγκη να το ξανει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Και εγώ αυτό πίστευα. Ότι μπορεί να βγει ψευδώς αρνητικό. Κάτι σαν το τεστ εγκυμοσύνης που αν βγει θετικό είσαι σίγουρα!

Φιλη καθηγήτρια με δυο αρνητικά σελφ τεστ βγηκε θετικη στο μοριακο .Τον εκανε φιατι επρεπε να κανει κάποια εξέταση.Εντελως ασυμπτωματικη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , emmaki είπε:

Φυσικα και βγαινει!

Το πιο σιγουρο ειναι το μοριακο.

Βεβαια, περισσοτερες πιθανοτητες εχει να βγει το rapid ψευδως αρνητικο, παρα ψευδως θετικο.

(Της γιαγιας μου ηταν αρνητικο και σε 4 μερες πεθανε!)

Σύμφωνα με τα νούμερα που δίνουν, 10% των θετικών που επανέλεγχονται είναι όντως θετικό. τα ανακοινώνουν μια φορά την εβδομάδα, είναι επίσημα. Δεν είναι τεστ αυτό, λοταρία είναι. απλώς στελνει για έλεγχο ανθρώπους που αλλιώς δεν θα πήγαιναν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Φιλη καθηγήτρια με δυο αρνητικά σελφ τεστ βγηκε θετικη στο μοριακο .Τον εκανε φιατι επρεπε να κανει κάποια εξέταση.Εντελως ασυμπτωματικη.

Εντωμεταξυ μου ειπαν οτο το mrna σχετίζεται με μελλοντικούς καρκίνους.

Ηξερα οτι αυτο σχετίζεται με θεραπείες σε καρκίνο πάθεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κάτσε περιμενε.εχουμε κ τη β δόση κ την αναμονή της 

E einai konta h deyteri dosi tora pou egine h arxh Ti einai 20 meres.  ?

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξυ μου ειπαν οτο το mrna σχετίζεται με μελλοντικούς καρκίνους.

Ηξερα οτι αυτο σχετίζεται με θεραπείες σε καρκίνο πάθεις.

Entaksei me mellontikous karkinous sxetizontai ta panta gyro mas 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

@mama16 και @Yovanna  περαστικά στα παιδια σας. Σίγουρα θα κυκλοφορουν κι άλλες ιώσεις, μα είναι λογικό να σκεφτόμαστε τον covid πρωτα. Ψυχραιμία και παρακολούθηση του πυρετού και των άλλων συμπτωμάτων βέβαια. 

 

 

 

 

Ευχαριστώ κοπέλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί να πεις μπράβο σε κάποιον που παίρνει ρίσκο. Αν δηλαδή το ρίσκο στα 30 είναι περισσότερο από το εμβόλιο πάρα από τον κορονοιο θα του πεις μπράβο? Και γενικώς το να πάρεις ένα ρίσκο για την ζωή /υγεία σου είναι κάτι που επιφέρει επευφημιες? Δεν το καταλαβαίνω. Οκ αν θες να το κάνεις δικαίωμά σου και ανάλογα την χώρα μπορείς ή δεν μπορείς, άλλο όμως το δικαίωμα άλλο τα συγχαρητήρια. Είναι απλώς μια επιλογή που κακά τα ψέματα δεν ξέρουμε καν αν ο 30ρης ή 40ρης ρισκάρει περισσότερο με το άστρα ή με το να εκτεθεί στον ιό. Οι περισσότερες χώρες πάντως έχουν αποφασίσει ότι μεγαλύτερο το ρίσκο από το εμβόλιο και γιαυτό δεν καταλαβαίνω γιατί να πεις μπράβο σε αυτόν που το παίρνει στα 30αντα του. Σέβομαι την επιλογή του και δικαιώμα του. Αλλά αν πχ είναι από τους λίγους άτυχους και τελικά εξαιτίας του εμβολίου αφήσει και τρία ορφανά το μπράβο που θα έχεις πει θα είναι κάπως  black 

Ακριβώς! Σεβαστές όλες οι επιλογές αλλά το να πω μπράβο σε κάποιον που ρισκάρει να εμβολιαστεί μου φαίνεται αστείο και άνευ ουσίας. Τι να το κάνει το μπράβο ο 35χρονος που έπαθε θρομβώσεις και η 44χρονη που είναι άσχημα με εγκεφαλική αιμορραγία; Καλά, προφανώς δεν έχουν όλοι οι εμβολιασμένοι τέτοιες παρενέργειες αλλά μπράβο σε κάποιον για τον οποίο τα ρίσκα του εμβολίου μπορεί να είναι πιο πολλά από την έκθεση στον ιό δε χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξυ μου ειπαν οτο το mrna σχετίζεται με μελλοντικούς καρκίνους.

Ηξερα οτι αυτο σχετίζεται με θεραπείες σε καρκίνο πάθεις.

 

To ανάποδο έχω διαβάσει, ότι η ίδια τεχνολογία θα χρησιμοποιηθεί για θεραπεία σε καρκίνους. Μήπως κάτι μπέρδεψε όποιος σου το είπε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

To ανάποδο έχω διαβάσει, ότι η ίδια τεχνολογία θα χρησιμοποιηθεί για θεραπεία σε καρκίνους. Μήπως κάτι μπέρδεψε όποιος σου το είπε;

Αυτο ακριβως που λες κι εσύ ξερω.γιατι αυτη την τεχνική την χρησιμοποιούν για πάνω από 10 χρονια για την θεραπεία καρκίνων πειραματικά.

1 hour ago, ninaki80 είπε:

E einai konta h deyteri dosi tora pou egine h arxh Ti einai 20 meres.  ?

Entaksei me mellontikous karkinous sxetizontai ta panta gyro mas 

Και άλλες 15 μετα 4η δεύτερη.Το λεω γιατι χρειάζεται τεράστια προσοχηβτωρα που ειναι ολα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

το μπράβο το εννοώ με τη λογική ότι ο παππούς έκανε κάτι που για τη δική του ηλικία φαίνεται ότι είναι ακίνδυνο κ σίγουρα πολύ πιο ωφέλιμο αναλογικά του ρίσκου, κ έκανε καβγά μην τυχόν του έδωσαν το «σκάρτο», ενώ την ιδθα ώρα το έκαναν νέοι άνθρωποι. ε δεν είναι αχαριστία αυτό; 

Όχι, δεν είναι δηλαδή επειδή είναι παππούς πρέπει να μην αγαπάει τη ζωή του? Δεν ξέρουμε τι ενημέρωση έχει ο παππούς για το άστρα και τους κινδύνους ανά ηλικία προφανώς μάλλον καμία πάρα μόνο ότι το άστρα είναι το "κακό". Δεν φταίει ο παππούς σε κάτι κατά την γνώμη μου 

2 hours ago, Sunshine8 said:

Γιατί θεωρεί πιο σημαντικό να προστατέψει την κοινωνία και το εαυτό του με όποιο εμβόλιο έχει άμεσα διαθέσιμο. Γιατί συνωστίζεται, εργάζεται, είναι στον ενεργό πλυθησμό, κ θέλει να προστατευτεί κ να προστατεύσει τους αλλους

Εφόσον η σύσταση είναι ότι ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος από το ωφελος σε άλλες χώρες στα 30 σε άλλες χώρες στα 40 σε άλλες χώρες στα 50 και σε άλλες στα 60 δεν καταλαβαίνω πώς προστατεύεις τον εαυτό σου με ένα εμβόλιο που είναι πιο επικίνδυνο από τον κορονοιο για την ηλικία σου. Οκ στην Ελλάδα είμαστε κάπου στην μέση οικονομικα, βάλαμε το 30 σε πιο πλούσιες χώρες δεν το κάνουν καν στην Ινδία φαντάζομαι δεν θα έχουν άλλη επιλογή αφού αυτά μόνο τους στέλνουν. Αλλά μια απόφαση που σχετίζεται με την υγεία κάποιου είναι πολύ σοβαρή για να μιλάμε για συγχαρητήρια που παίρνεις ρίσκο. Εκτός οκ αν σε νοιάζει πιο πολύ η υγεία του απροσώπου "αλλού" από την δική σου υγεία ώστε να είσαι έτοιμος να την ρισκαρεις. Δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό εμένα προσωπικά και δεν θα δώσω συγχαρητήρια. Το φυσιολογικό μου φαίνεται να σε νοιάζει η υγεία σου και να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , maripoz είπε:

Όχι, δεν είναι δηλαδή επειδή είναι παππούς πρέπει να μην αγαπάει τη ζωή του? Δεν ξέρουμε τι ενημέρωση έχει ο παππούς για το άστρα και τους κινδύνους ανά ηλικία προφανώς μάλλον καμία πάρα μόνο ότι το άστρα είναι το "κακό". Δεν φταίει ο παππούς σε κάτι κατά την γνώμη μου 

Εφόσον η σύσταση είναι ότι ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος από το ωφελος σε άλλες χώρες στα 30 σε άλλες χώρες στα 40 σε άλλες χώρες στα 50 και σε άλλες στα 60 δεν καταλαβαίνω πώς προστατεύεις τον εαυτό σου με ένα εμβόλιο που είναι πιο επικίνδυνο από τον κορονοιο για την ηλικία σου. Οκ στην Ελλάδα είμαστε κάπου στην μέση οικονομικα, βάλαμε το 30 σε πιο πλούσιες χώρες δεν το κάνουν καν στην Ινδία φαντάζομαι δεν θα έχουν άλλη επιλογή αφού αυτά μόνο τους στέλνουν. Αλλά μια απόφαση που σχετίζεται με την υγεία κάποιου είναι πολύ σοβαρή για να μιλάμε για συγχαρητήρια που παίρνεις ρίσκο. Εκτός οκ αν σε νοιάζει πιο πολύ η υγεία του απροσώπου "αλλού" από την δική σου υγεία ώστε να είσαι έτοιμος να την ρισκαρεις. Δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό εμένα προσωπικά και δεν θα δώσω συγχαρητήρια. Το φυσιολογικό μου φαίνεται να σε νοιάζει η υγεία σου και να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή 

Ε, ναι, είπαμε να νοιαζόμαστε για το γενικό καλό αλλά αυτά τα "εμβολιάζομαι για το γενικό καλό παρόλο που φοβάμαι" μου φαίνονται αστεία. Ή απλά δεν είμαι τόσο ανώτερος άνθρωπος. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Όχι, δεν είναι δηλαδή επειδή είναι παππούς πρέπει να μην αγαπάει τη ζωή του? Δεν ξέρουμε τι ενημέρωση έχει ο παππούς για το άστρα και τους κινδύνους ανά ηλικία προφανώς μάλλον καμία πάρα μόνο ότι το άστρα είναι το "κακό". Δεν φταίει ο παππούς σε κάτι κατά την γνώμη μου 

Αν ο παππούς ήξερε ότι για να έρχονται τριαντάρηδες στο εμβολιαστικο κέντρο, τότε κάνουν άστρα, κάποια πληροφόρηση είχε. Δεν με νοιάζει η πληροφόρηση βασικά ούτε φταίει γι αυτό, γιατί με τόσα συγκεχυμένα, λογικό να νομίζει ο καθένας ότι αυτό είναι κακό εμβόλιο. Η αντίδραση με ενοχλεί: βλέπεις ότι έρχονται νέοι άνθρωποι, που ξέρεις ότι δεν κινδυνεύουν το ίδιο με εσένα από τον ιό, κι αντί να σκεφτείς ότι θα είσαι οκ παίρνοντας θάρρος απ αυτούς, κανεις καβγά γιατί σου έδωσαν σκάρτο κατά τη γνώμη σου; δεν είναι αυτό εγωισμός κ αχαριστία; δηλαφη όλοι οι άλλοι που ήταν εκεί γύρω, ήταν τα κορόιδα κ αυτός ο έξυπνος; 

 

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

φόσον η σύσταση είναι ότι ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος από το ωφελος σε άλλες χώρες στα 30 σε άλλες χώρες στα 40 σε άλλες χώρες στα 50 και σε άλλες στα 60 δεν καταλαβαίνω πώς προστατεύεις τον εαυτό σου με ένα εμβόλιο που είναι πιο επικίνδυνο από τον κορονοιο για την ηλικία σου. Οκ στην Ελλάδα είμαστε κάπου στην μέση οικονομικα, βάλαμε το 30 σε πιο πλούσιες χώρες δεν το κάνουν καν στην Ινδία φαντάζομαι δεν θα έχουν άλλη επιλογή αφού αυτά μόνο τους στέλνουν. Αλλά μια απόφαση που σχετίζεται με την υγεία κάποιου είναι πολύ σοβαρή για να μιλάμε για συγχαρητήρια που παίρνεις ρίσκο. Εκτός οκ αν σε νοιάζει πιο πολύ η υγεία του απροσώπου "αλλού" από την δική σου υγεία ώστε να είσαι έτοιμος να την ρισκαρεις. Δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό εμένα προσωπικά και δεν θα δώσω συγχαρητήρια. Το φυσιολογικό μου φαίνεται να σε νοιάζει η υγεία σου και να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή 

Ο καθένας το σταθμίζει με βάση το πόσο θεωρεί ότι κινδυνεύει, κ εξαλλου σ αυτές τις ηλικίες οι περισσότεροι πήραν κ γνώμη γιατρού πριν το κάνουν, δεν πήγαν παραπλανημένοι στα τυφλά. Και όποιο κι αν ήταν το κινητρό τους, από τον ατομικό φόβο μέχρι το ότι τους πίεσε ο εργοδότης, το όφελος δεν είναι μόνο ατομικό, είναι και συλλογικό, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην επαινεθεί η απόφασή τους. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν ξέρω ποιος το είπε αυτό, τα πιο αισιοδοξα επίσημα στοιχεία (χθεσινά) λένε 85-90% μετά και τις δύο δόσεις 

Το reuters δημοσίευσε τα σχετικά στοιχεία χθες, είναι από την Δημόσια Αρχή Υγείας του ΗΒ ψαξτο με τον τίτλο: Two AstraZeneca shots could be 85-90% effective, UK data suggests

Δεν ξερω.το λενε ευρέως παντως.Ισως για λόγους επικοινωνιακους.

 

 

Οκ.τσιπαριστηκα κι εγω.:-D το μεσημέρι.

Γιατί όμως δεν αισθάνομαι τιποτα εκτός από μια ελάχιστη ενόχληση στο χέρι?του  hpv με ειχε τσακίσει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω.το λενε ευρέως παντως.Ισως για λόγους επικοινωνιακους.

 

 

Οκ.τσιπαριστηκα κι εγω.:-D το μεσημέρι.

Γιατί όμως δεν αισθάνομαι τιποτα εκτός από μια ελάχιστη ενόχληση στο χέρι?του  hpv με ειχε τσακίσει 

E ayta ta mrna mono to xeri epireazoun me ligi koulamara. Apo kamia 10aria atoma pou ksero mono auto eixan k tipota allo 

 

To mathate h 44xroni apo tin kriti eggefalika nekri k htan ypermaxi h kakomoira na paei o kosmos na emboliastei oso pio grigora.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ninaki80 είπε:

E ayta ta mrna mono to xeri epireazoun me ligi koulamara. Apo kamia 10aria atoma pou ksero mono auto eixan k tipota allo 

 

To mathate h 44xroni apo tin kriti eggefalika nekri k htan ypermaxi h kakomoira na paei o kosmos na emboliastei oso pio grigora.  

Δυστυχως το διαβασα.Πολυ κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , samsympan είπε:

Ας ενωθούμε όλοι όμως κάποια στιγμή, να σπάσουμε την αλυσίδα του μπερδέματος...! 

Εγω παντως δεν εχω διαβασει πουθενα κατι τετοιο.

Τψρα ομως διαβασα οτι στην Ινδία πολυ μεγάλος αριθμός ατόμων που αναρρωσαν από τον κορωνοιο πεθαίνουν από ένα μύκητα.

Επομένως μπροστά στους τόσους κινδύνους καθε εμβολιο εινσι όπλο.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, love kids said:

Ε, ναι, είπαμε να νοιαζόμαστε για το γενικό καλό αλλά αυτά τα "εμβολιάζομαι για το γενικό καλό παρόλο που φοβάμαι" μου φαίνονται αστεία. Ή απλά δεν είμαι τόσο ανώτερος άνθρωπος. :mrgreen:

 Προσωπικά δεν είπα ότι το κάνουν μόνο για το γενικό καλό. Το έκαναν γιατί δεν γινόταν αλλιώς. Γιατί όταν συνωστίζεσαι πχ καθε μέρα για τη δουλειά σου στο λεωφορειο ή είσαι με πολύ κόσμο στη δουλειά, αναγκαστικά θα κάνεις το εμβόλιο που είναι άμεσα διαθέσιμο για την ηλικιακή σου ομάδα (εκτός αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι που συστήνουν κάποιο συγκεκριμένο εμβόλιο). Δεν το κάνουν όλοι το εμβόλιο για είναι εμβολιασμενοι στις διακοπές.

Και ναι, όλοι μας που κάνουμε το εμβολιο,  ακόμα και αν δεν το συνειδητοποιούμε ή δεν ειναι αυτός ο σκοπός μας, κάνοντας το φροντίζουμε για το κοινό καλό.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...