Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

37 minutes ago, Ilaeira said:

 

Μπήκα στην πλατφόρμα και μου βγάζει πλέον μήνυμα ότι πρέπει να εμβολιαστώ σε νοσοκομείο. Όλες οι επιλογές μου είναι νοσοκομεία πια, βλέπω πχ το Ωνάσειο και δεν βλέπω το κέντρο υγείας της περιοχής μου. Οπότε θα βρω εύκολα ελπίζω. 

Αλλά φυσικά δεν έχει ραντεβού πουθενά, προφανώς επειδή δεν κάνουν Άστρα.

Για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις άστρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις άστρα?

 

Επειδή μόνο αυτό έχει ανοίξει για την ηλικιακή μου ομάδα. 

 

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το ωνασειο ξανει pfizer.για ποτε σου βγάζει ημερομηνία?

 

Δεν βγάζει. Σε όλα τα νοσοκομεία βγαίνει το μήνυμα ότι δεν υπάρχουν ραντεβού. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Επειδή μόνο αυτό έχει ανοίξει για την ηλικιακή μου ομάδα. 

 

 

Δεν βγάζει. Σε όλα τα νοσοκομεία βγαίνει το μήνυμα ότι δεν υπάρχουν ραντεβού. 

 

Tα Αstra νομιζω γενικα τελειωνουν, γιατι δεν ερχονται νεες δοσεις. Λογικα αν κανεις λιγη υπομονη, θα ανοιξουν συντομα ολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Tα Αstra νομιζω γενικα τελειωνουν, γιατι δεν ερχονται νεες δοσεις. Λογικα αν κανεις λιγη υπομονη, θα ανοιξουν συντομα ολα.

 

Αυτό μου είπαν και οι γιατροί στο εμβολιαστικό κέντρο. Τέλη του μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβαζα για νέα ντόπια μετάλλαξη στην Αττική, πιο μεταδοτική και ανθεκτική από το Αγγλκό στέλεχος. Αν δεν είναι τρομολαγνία, και όντως έχει βάση, καλά θα πάει ο τουρισμός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Σήμερα διάβαζα για νέα ντόπια μετάλλαξη στην Αττική, πιο μεταδοτική και ανθεκτική από το Αγγλκό στέλεχος. Αν δεν είναι τρομολαγνία, και όντως έχει βάση, καλά θα πάει ο τουρισμός.

Άντε καλε τι πρόβλημα έχει ο τουρισμός; Το πιο διάσημο νησί της χώρας (Μύκονος) είναι στην τελευταία θέση των εμβολιασμών της χώρας (το νούμερο από μόνο του δεν λέει κάτι, αλλά το ότι είναι 2000 εμβολιασμουσ πιο κάτω από τη Πάρο που έχει παρόμοιο πληθυσμό, νομίζω λέει πολλά). Γενικα πάντως στα νησιά που είναι ήδη στο πρόγραμμα (το οποίο φυσικά δεν τελειώνει τέλη Μαϊου, ακόμα περιμένει κόσμος την 1η δόση) κ σ αυτά που μπαίνουν τψρα, η συμμετοχή είναι εκπληκτική, πηγαίνουν κ παιδιά 18 χρόνων, γενικα οι επιχειρήσεις δεν θέλουν ανεμβολιαστους υπαλλήλους κ τρέχουν όλοι. Τι ακριβώς έχει πάει στραβά στη Μύκονο, δεν το γνωριζω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Σήμερα διάβαζα για νέα ντόπια μετάλλαξη στην Αττική, πιο μεταδοτική και ανθεκτική από το Αγγλκό στέλεχος. Αν δεν είναι τρομολαγνία, και όντως έχει βάση, καλά θα πάει ο τουρισμός.

Εννοείς αυτήν που εντοπίστηκε σε αλλοδαπούς?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εννοείς αυτήν που εντοπίστηκε σε αλλοδαπούς?

Οχι, λεγανε οτι το 30% των κρουσματων στην Αττικη ειναι μια νεα μεταλλαξη, δικη μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, λεγανε οτι το 30% των κρουσματων στην Αττικη ειναι μια νεα μεταλλαξη, δικη μας

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μια εθνική υπερηφάνεια τη νιώθω. Η χώρα με το πιο ηλιθιο μακροχρόνιο  λοκνταουν του κόσμου, πρωτοπορεί για άλλη μια φορά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μια εθνική υπερηφάνεια τη νιώθω. Η χώρα με το πιο ηλιθιο μακροχρόνιο  λοκνταουν του κόσμου, πρωτοπορεί για άλλη μια φορά. 

 

Ή όπως γράφει και ο Γιώργος Παππάς

 

[...Μετράμε μεταλλαγμένα στελέχη λοιπόν: 1.617, 1.620, 1.621, οπότε προτείνω από τώρα να απευθυνθούμε στην επιτροπή του ΠΟΥ για να καπαρώσουμε το στέλεχος Β.1.821, να τιμήσουμε έτσι και τα 200 χρόνια από την επανάσταση. Τι μας λείπει δηλαδή για να δημιουργήσουμε το "ελληνικό" μεταλλαγμένο στέλεχος; Θα είναι απότοκο της χαλάρωσης, της μη τήρησης των μέτρων ατομικής προστασίας, των ανεπαρκών σε βάθος χρόνου και ηλικιών ποσοστών εμβολιασμού, της ανύπαρκτης επιτήρησης και των εικονικών ελέγχων, των πυκνών "ανυπότακτων" συναθροίσεων και της θρησκοληψίας, του στρουθοκαμηλισμού της εμμονής για το "διεθνές ελληνικό καλοκαίρι", των "αντισυμβατικών επιστημόνων" με τις εθνικοσοσιαλίζουσες διαστρεβλώσεις της πραγματικότητας (είτε την εκφράζουν κυνικά με το βλέμμα στην επόμενη Βουλή, ή με μελίρρυτη κενοτοπία επενδυμένη με λευκό κοστούμι), αλλά και των αμετροεπών συμβατικών επιστημόνων που πρέπει επειγόντως να εντρυφήσουν στους Depeche Mode (words are very unnecessary, they can only do harm...), της συλλογικής τεμπέλικης πλάνης. Δική μας πρέπει να είναι αυτή η μετάλλαξη, μας ταιριάζει, να την κάνουμε συλλεκτική έκδοση και να την γιορτάσουμε με επίδειξη παραδοσιακών χορών σε παραλίες και προαύλια νοσοκομείων.]

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, λεγανε οτι το 30% των κρουσματων στην Αττικη ειναι μια νεα μεταλλαξη, δικη μας

τι εvvοεις θα εχουμε κ ελληvικη μεταλλαξη? ε η δικη μας θ ειvαι πιο Cool κ χαλαρη αμα παει με το λαο εχει γοvιδια vα τραφει. 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες, τελικά το είπαμε στην πεθερά μου, στεναχωρέθηκε αλλά το δέχτηκε.

Τελικά όσοι το πέρασαν θα περάσουν και τις μεταλάξεις πιο Light, ξέρετε?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εμείς από 1-2 κρούσματα το δεκαπενθήμερο βρεθήκαμε με κρούσματα στα μισά σχολεία του νησιού ενώ τις τελευταίες μέρες ήταν συστηματικά 0 ή το κλασικό «κάποιος από Αθήνα». Εννοειται ότι κλείνουν τμήματα ενώ τα παιδιά έχουν παρέες σε άλλο τμήμα που φυσικά δεν μπορεί να κάνει ιχνηλατηση το σχολείο, χτες είδαμε τις στενές επαφές να κάνουν μια τελευταία βόλτα το βράδυ ενώ ξέραμε ήδη ότι έχει κλείσει το τμήμα, λείπουν δυο συνάδελφοι γιατί τα παιδιά τους μπήκαν σε καραντίνα κ είναι μικρά για να μείνουν μόνα στο σπίτι, αλλά τα αδέρφια τους έρχονται κανονικά σχολείο, όλα αυτά τα ωραία κ επιτυχημένα που περιμέναμε.... αναρψτιεμαι ποσα παιδιά θα χάσουν φέτος τις πανελλήνιες λόγω καραντίνας... 

 

εντωμεταξύ το ότι καταργήθηκε το ένα τεστ στα σχολεία είναι προφανές ότι αποσκοπεί στο να μην κλείνουν κ άλλα τμήματα μεσοβδόμαδα. νομίζω σε μια βδομάδα θε πουν ότι για τεστ που βγαίνει θετικό την Κυριακή, δεν μετράει η Παρασκευή κ οι συμμαθητές δεν θεωρούνται επαφές άρα δεν θα κλείνει τμήμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

εντωμεταξύ το ότι καταργήθηκε το ένα τεστ στα σχολεία είναι προφανές ότι αποσκοπεί στο να μην κλείνουν κ άλλα τμήματα μεσοβδόμαδα. νομίζω

mpa profanos den tous ftanoun oi promitheies se test. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ninaki80 είπε:

mpa profanos den tous ftanoun oi promitheies se test. 

Νομίζω ότι σε άλλους κλάδους το δυο φορές την ενδομαδα το κράτησαν, λογικά είναι για να μην κλείνουν σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Έσπερος είπε:

αναρψτιεμαι ποσα παιδιά θα χάσουν φέτος τις πανελλήνιες λόγω καραντίνας... 

 

Είναι δύσκολη κατάσταση, αυτό λέγαμε τις προάλλες με φίλη. Ο γιος της, Γ λυκείου, πολύ τυπικός σε όλη την καραντίνα, παρέα μόνο με 1 άλλο παιδί, ζήτησε να πάει στα γενέθλια μιας φίλης του. Κατέληξαν να το συζητάνε 2 μέρες και τελικά τον παρότρυναν οι γονείς να πάει, γιατί τον έβλεπαν ότι έχει πέσει τρομερά η ψυχολογία του και ας αποδέχεται όλους τους περιορισμούς. Γενικά δύσκολα τα πράγματα, άλλα παιδιά είναι σε πάρτυ κάθε βδομάδα, άλλα κοντεύουν να σαλτάρουν σε αυτή την ηλικία όλη μέρα μέσα, ούτε αυτό είναι νορμάλ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμείς από 1-2 κρούσματα το δεκαπενθήμερο βρεθήκαμε με κρούσματα στα μισά σχολεία του νησιού ενώ τις τελευταίες μέρες ήταν συστηματικά 0 ή το κλασικό «κάποιος από Αθήνα». Εννοειται ότι κλείνουν τμήματα ενώ τα παιδιά έχουν παρέες σε άλλο τμήμα που φυσικά δεν μπορεί να κάνει ιχνηλατηση το σχολείο, χτες είδαμε τις στενές επαφές να κάνουν μια τελευταία βόλτα το βράδυ ενώ ξέραμε ήδη ότι έχει κλείσει το τμήμα, λείπουν δυο συνάδελφοι γιατί τα παιδιά τους μπήκαν σε καραντίνα κ είναι μικρά για να μείνουν μόνα στο σπίτι, αλλά τα αδέρφια τους έρχονται κανονικά σχολείο, όλα αυτά τα ωραία κ επιτυχημένα που περιμέναμε.... αναρψτιεμαι ποσα παιδιά θα χάσουν φέτος τις πανελλήνιες λόγω καραντίνας... 

 

εντωμεταξύ το ότι καταργήθηκε το ένα τεστ στα σχολεία είναι προφανές ότι αποσκοπεί στο να μην κλείνουν κ άλλα τμήματα μεσοβδόμαδα. νομίζω σε μια βδομάδα θε πουν ότι για τεστ που βγαίνει θετικό την Κυριακή, δεν μετράει η Παρασκευή κ οι συμμαθητές δεν θεωρούνται επαφές άρα δεν θα κλείνει τμήμα. 

Αυτο παντως που τα αδέρφια κσι οι συχνές επαφές πανε σχολειο συμβαίνει σε όλα τα κράτη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 τα παιδιά τους μπήκαν σε καραντίνα κ είναι μικρά για να μείνουν μόνα στο σπίτι, αλλά τα αδέρφια τους έρχονται κανονικά σχολείο

Δεν κατάλαβα καλά. Όταν ένα παιδί είναι θετικό μπαίνει σε καραντίνα. Η οικογένεια του δεν μπαίνει και αυτή καραντίνα? Δηλ οι γονείς πάνε κανονικά δουλειά και τα αδέλφια σχολείο? Ποιες είναι οι στενές επαφές δηλ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν κατάλαβα καλά. Όταν ένα παιδί είναι θετικό μπαίνει σε καραντίνα. Η οικογένεια του δεν μπαίνει και αυτή καραντίνα? Δηλ οι γονείς πάνε κανονικά δουλειά και τα αδέλφια σχολείο? Ποιες είναι οι στενές επαφές δηλ?

Ολη η οικογενεια σε καραντινα

Αλλα αν το παιδι μου εχει συμμαθητη θετικο, μπαινει αυτο σε καραντινα, αλλα οχι εμεις

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κουλό αυτό πάντως!

 

πρίν από 46 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτο παντως που τα αδέρφια κσι οι συχνές επαφές πανε σχολειο συμβαίνει σε όλα τα κράτη.

νέο το φαντάζομαι κ δν θα ήταν κ πρακτικό κάτι άλλο. είναι όμως παράδοξο ειδικά αν δεν γίνονται εύκολα τεστ, ώστε να διαπιστωθούν κ άλλα τυχόν κρούσματα στο τμήμα ώστε να ειδοποιηθούν οι δικές τους επαφές. γιατί δεν νομίζω ότι είναι εφικτό το παιδί που είναι σε καραντίνα να απομονωθεί από την οικογένειά του. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι δύσκολη κατάσταση, αυτό λέγαμε τις προάλλες με φίλη. Ο γιος της, Γ λυκείου, πολύ τυπικός σε όλη την καραντίνα, παρέα μόνο με 1 άλλο παιδί, ζήτησε να πάει στα γενέθλια μιας φίλης του. Κατέληξαν να το συζητάνε 2 μέρες και τελικά τον παρότρυναν οι γονείς να πάει, γιατί τον έβλεπαν ότι έχει πέσει τρομερά η ψυχολογία του και ας αποδέχεται όλους τους περιορισμούς. Γενικά δύσκολα τα πράγματα, άλλα παιδιά είναι σε πάρτυ κάθε βδομάδα, άλλα κοντεύουν να σαλτάρουν σε αυτή την ηλικία όλη μέρα μέσα, ούτε αυτό είναι νορμάλ.

Μα δεν είναι νορμαλ, στα παιδιά έπεσε το μεγαλύτερο βάρος του εγκλεισμού, από τη στιγμή που δεν περιορίστηκε η κινητικότητα των ενηλίκων. 

 

κι όλα αυτά ενώ ακόμα διαβάζουμε αντιφατικά για το ποσο ρόλο παίζουν στη μετάδοση. 

 

και τα δικά μας που κλείστηκαν μέσα, ήταν πολύ απογοητευμένα σήμερα κ με το δίκιο τους. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...