Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

7 minutes ago, Anna3011 said:

Εμένα πάλι με ενοχλεί λίγο που επειδή διστάζω να κάνω το ΑΖ λόγω θρομβοφιλίας (πραγματικής όχι μούφα, χτυπώντας ηπαρίνες σε όλη την εγκυμοσύνη, με απαγόρευση λήψης αντισυλληπτικών κτλ) θα πρέπει να αντιμετωπιστώ από κάποιους ως άτομο που μάλλον δε θέλει γενικά να εμβολιαστεί ή που λαμβάνει πληροφόρηση από την κυρία Σούλα. Δε βρίσκω κακό λοιπόν δεδομένου ότι καλώς ή κακώς έχω την πάθησή μου και τη φοβία μου για ένα νέο εμβόλιο για το οποίο τόσα ακούστηκαν, να περιμένω το άνοιγμα και των "καλών" όπως λες εμβολίων τηρώντας στο μεσοδιάστημα αυστηρά τα μέτρα όπως κάνω ένα χρόνο τώρα.

Συμφωνώ. Και θρομβοφιλία να μην έχεις, δεν βλέπω που είναι το παράλογο να περιμένεις να ανοίξει κάποιο εμβόλιο  το οποίο νοιώθεις πιο άνετα να κάνεις. Για τη ζωή μας μιλάμε. Μην τρελαθούμε τώρα που θα με νοιάξει αν θα με κακοχαρακτηρίσουν κάποιοι.

Δεν είναι τι λέει η Κα Σούλα. Εδώ λοιμοξιολόγος βγήκε και είπε ότι καλό θα ήταν οι νεότεροι να προτιμήσουν κάποιο άλλο εμβόλιο. Και γιατί να έχουν παραπληροφόρηση αυτοί που το φοβούνται και να μην έχουν άγνοια αυτοί που σπεύδουν να το κάνουν? Μου κάνει τρομερή εντύπωση που με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής, ασκείται κριτική σε ανθρώπους για επιλογές που αφορούν τη ζωή τους. Εκτός αν επειδή η Κα Σούλα ή η κάθε Σούλα βιάζεται να απολαύσει τις διακοπές της αμέριμνη, πρέπει εγώ να κάνω όποιο εμβόλιο μου κάτσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

 

Ok έχουμε και έναν γονιό αρνητή, που επιμένει ότι θα μας ελέγχουν με 5G και τσιπάκια του Bill Gates, αλλά που τέτοια τύχη :)

 


 

Χ@@@@€€&&κε ο Gates να παρακολουθει εμενα και την κυρα Μαριγω απο τη Θεσσαλονικη και τον Μπαρμπα Νικο απο την Αθηνα!

 

Αλλη δουλεια δεν ειχε!

Θα μου πεις, αφιερωνει τοσες ωρες στην παρακολουθηση που η γυναικα του πλεον δεν αντεξε και χωριζουν.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Anna3011 είπε:

Εμένα πάλι με ενοχλεί λίγο που επειδή διστάζω να κάνω το ΑΖ λόγω θρομβοφιλίας (πραγματικής όχι μούφα, χτυπώντας ηπαρίνες σε όλη την εγκυμοσύνη, με απαγόρευση λήψης αντισυλληπτικών κτλ) θα πρέπει να αντιμετωπιστώ από κάποιους ως άτομο που μάλλον δε θέλει γενικά να εμβολιαστεί ή που λαμβάνει πληροφόρηση από την κυρία Σούλα. Δε βρίσκω κακό λοιπόν δεδομένου ότι καλώς ή κακώς έχω την πάθησή μου και τη φοβία μου για ένα νέο εμβόλιο για το οποίο τόσα ακούστηκαν, να περιμένω το άνοιγμα και των "καλών" όπως λες εμβολίων τηρώντας στο μεσοδιάστημα αυστηρά τα μέτρα όπως κάνω ένα χρόνο τώρα.

Καλά κάνεις. Και γω στη θέση σου θα περίμενα ένα μήνα να κάνω από τα άλλα. Είναι γεγονός ότι υπάρχει θέμα με την πήξη. Είναι στατιστικά καταγεγραμμένο. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο λίγο, τα σελφ τεστ στην Αθήνα ή τέλος πάντων στη στεριά τα βρίσκετε εύκολα; εμείς εδώ έχουμε αγανακτήσει. Μπορεί πχ να περιμένει το φαρμακείο κ να μην του στείλουν κ τετοια. Αυτά που πήρα σήμερα τα είχα κάνει κράτηση (!!!!) από χτες, κ όσοι βρήκαν χτες ήταν που είχαν κάνει κράτηση τη Δευτέρα. Αυτό είναι σουρεαλισμός, όλο το νησί να τρέχει από φαρμακείο σε φαρμακείο, όπου πλέον είναι αδύνατο να τους πετύχεις κ στο τηλέφωνο. Αφού κάποιοι φεύγουν κ πάνε στα φαρμακεία των χωριών που για κάποιο λόγο έχουν κάνει απόθεμα, μάλλον γιατί όσοι από τα χωρίς δουλεύουν στη Χώρα τα παίρνουν από εκεί. κατά τ αλλά θα είχαμε 10 εκατ τεστ την εβδομάδα για να κάνει ο κάθε πολίτης; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Άσχετο λίγο, τα σελφ τεστ στην Αθήνα ή τέλος πάντων στη στεριά τα βρίσκετε εύκολα; εμείς εδώ έχουμε αγανακτήσει. Μπορεί πχ να περιμένει το φαρμακείο κ να μην του στείλουν κ τετοια. Αυτά που πήρα σήμερα τα είχα κάνει κράτηση (!!!!) από χτες, κ όσοι βρήκαν χτες ήταν που είχαν κάνει κράτηση τη Δευτέρα. Αυτό είναι σουρεαλισμός, όλο το νησί να τρέχει από φαρμακείο σε φαρμακείο, όπου πλέον είναι αδύνατο να τους πετύχεις κ στο τηλέφωνο. Αφού κάποιοι φεύγουν κ πάνε στα φαρμακεία των χωριών που για κάποιο λόγο έχουν κάνει απόθεμα, μάλλον γιατί όσοι από τα χωρίς δουλεύουν στη Χώρα τα παίρνουν από εκεί. κατά τ αλλά θα είχαμε 10 εκατ τεστ την εβδομάδα για να κάνει ο κάθε πολίτης; 

Εγώ ναι, πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

Εγώ ναι, πολύ εύκολα.

Ποιος ξέρει, ίσως δεν έχουν συντονίσει ακόμα τις παραλαβές, ελπίζω να ομαλοποιηθεί η κατάσταση γιατί είναι εκνευριστικό, τρεις μέρες ασχολούμαστε συνεχώς μ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

To να θέλει κάποιος να επιλέξει εμβόλιο, όταν υπάρχει επιλογή, δεν το βρίσκω παράλογο. Άλλο το να μη θες να εμβολιαστείς για διάφορους παλαβούς λόγους, άλλο να έχεις επιλογή μεταξύ 2 εμβολίων και να προτιμήσεις κάποιο.

 

Εγώ στο bold είναι που κολλάω. Στη φάση που είμαστε, με τον κόσμο τρα λα λα, και τον covid στη διασπορά ο 30-44 δε νιώθω ότι έχει επιλογή. Ίσως όλα παίζουν στο πόσο "κοντά" σου το έχεις βιώσει. Την προηγούμενη εβδομάδα βγήκε από διασωλήνωση, παιδικός μου φίλος, 43 ετών χωρίς κανένα υποκείμενο νόσημα. Δε θέλω ούτε να σκέφτομαι τα όσα μου είπε.

 

πρίν από 26 λεπτά , Anna3011 είπε:

Εμένα πάλι με ενοχλεί λίγο που επειδή διστάζω να κάνω το ΑΖ λόγω θρομβοφιλίας (πραγματικής όχι μούφα, χτυπώντας ηπαρίνες σε όλη την εγκυμοσύνη, με απαγόρευση λήψης αντισυλληπτικών κτλ) θα πρέπει να αντιμετωπιστώ από κάποιους ως άτομο που μάλλον δε θέλει γενικά να εμβολιαστεί ή που λαμβάνει πληροφόρηση από την κυρία Σούλα. Δε βρίσκω κακό λοιπόν δεδομένου ότι καλώς ή κακώς έχω την πάθησή μου και τη φοβία μου για ένα νέο εμβόλιο για το οποίο τόσα ακούστηκαν, να περιμένω το άνοιγμα και των "καλών" όπως λες εμβολίων τηρώντας στο μεσοδιάστημα αυστηρά τα μέτρα όπως κάνω ένα χρόνο τώρα.

Σόρρυ που κολλάω λίγο με τις λέξεις, αλλά άλλο το "φοβάμαι" και άλλο το "έχω θρομβοφιλία και για αυτό φοβάμαι". Το δεύτερο, έτσι γενικά, δεν ισχύει. Ξεκάθαρα και επιστημονικότατα. Είναι λάθος να λέγεται, δημιουργεί εντυπώσεις. To "φοβάμαι να εμβολιαστώ" το δέχομαι αν και δεν το κατανοώ (δε βλέπω πως γίνεται να φοβάσαι ένα νέο εμβόλιο και παράλληλα να νιώθεις πιο ασφαλής από έναν νέο ιό, που δεν ξέρεις τι θα σου αφήσει, σε μια χώρα χωρίς ΜΕΘ, σε μια χρονική συγκυρία που όλοι βαράνε ντέφια). Ίσως εγώ δεν έχω την υπομονή να περιμένω.

 

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Συμφωνώ. Και θρομβοφιλία να μην έχεις, δεν βλέπω που είναι το παράλογο να περιμένεις να ανοίξει κάποιο εμβόλιο  το οποίο νοιώθεις πιο άνετα να κάνεις. Για τη ζωή μας μιλάμε. Μην τρελαθούμε τώρα που θα με νοιάξει αν θα με κακοχαρακτηρίσουν κάποιοι.

Δεν είναι τι λέει η Κα Σούλα. Εδώ λοιμοξιολόγος βγήκε και είπε ότι καλό θα ήταν οι νεότεροι να προτιμήσουν κάποιο άλλο εμβόλιο. Και γιατί να έχουν παραπληροφόρηση αυτοί που το φοβούνται και να μην έχουν άγνοια αυτοί που σπεύδουν να το κάνουν? Μου κάνει τρομερή εντύπωση που με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής, ασκείται κριτική σε ανθρώπους για επιλογές που αφορούν τη ζωή τους. Εκτός αν επειδή η Κα Σούλα ή η κάθε Σούλα βιάζεται να απολαύσει τις διακοπές της αμέριμνη, πρέπει εγώ να κάνω όποιο εμβόλιο μου κάτσει.

Δε μίλησα γενικά για όσους φοβούνται. Αυτό που με ενοχλεί είναι η παραπληροφόρηση. Προχθές μου λέει μια μαμά, δεν έχω κλείσει ραντεβού γιατί θηλάζω και θα πρέπει να το σταματήσω. Υπάρχει σαφής οδηγία που λέει ότι δεν υπάρχει θέμα; υπάρχει. Υπάρχουν οδηγίες προς τους γιατρούς να συμπληρώσουν τους φακέλους γυναικών που βρίσκονται σε κύηση ή σε εξωσωματική ώστε να δικαιούνται άλλα εμβόλια; Υπάρχουν. Αυτή η κοπέλα λοιπόν, είτε έχει παραπληροφόρηση (που τελικά έτσι ήταν, και έκλεισε άμεσα) είτε κρύβεται πίσω από αυτήν, συνεχίζοντάς την.

 

Γράφεις [Μου κάνει τρομερή εντύπωση που με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής, ασκείται κριτική σε ανθρώπους για επιλογές που αφορούν τη ζωή τους.] Αυτό πάει όμως πάει σε όλα. Θα σου αντικρούσω λοιπόν, ότι και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής για το τι αφήνει πίσω του η covid, με τόσους νεκρούς, να ασκείται κριτική σε κάποιον που επιλέγει να εμβολιαστεί άμεσα και μάλιστα με συγκεκριμένο εμβόλιο. Τις τελευταίες μέρες που το φέρνει η συζήτηση, έχω ακούσει τα εξής " αχ μωρέ ... δεν μπορούσες να αλλάξεις; ", "α εμένα αυτό έτυχε στη μάνα μου αλλά ευτυχώς το αλλάξαμε", "εγώ δε θα το έκανα με τίποτα αυτό!". Αυτά δεν είναι κουβέντες ψεκασμένων. Απλών ανθρώπων είναι, που κατά βάση έχουν λάθος πληροφορίες.

 

Γενικότερα, οποιος έχει ήδη εμβολιαστεί, ποσώς τον ενδιαφέρει ποιο εμβόλιο θα κάνεις, πίστεψέ με. Πιο πολύ μας ενδιαφέρει που όσο καθυστερούν οι εμβολιασμοί, τόσο αργότερα θα χτιστεί ανοσία, θα πολλαπλασιαστούν οι μεταλλάξεις και από Σεπτέμβρη πάλι θα τρέχουμε.

 

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Άσχετο λίγο, τα σελφ τεστ στην Αθήνα ή τέλος πάντων στη στεριά τα βρίσκετε εύκολα; εμείς εδώ έχουμε αγανακτήσει. Μπορεί πχ να περιμένει το φαρμακείο κ να μην του στείλουν κ τετοια. Αυτά που πήρα σήμερα τα είχα κάνει κράτηση (!!!!) από χτες, κ όσοι βρήκαν χτες ήταν που είχαν κάνει κράτηση τη Δευτέρα. Αυτό είναι σουρεαλισμός, όλο το νησί να τρέχει από φαρμακείο σε φαρμακείο, όπου πλέον είναι αδύνατο να τους πετύχεις κ στο τηλέφωνο. Αφού κάποιοι φεύγουν κ πάνε στα φαρμακεία των χωριών που για κάποιο λόγο έχουν κάνει απόθεμα, μάλλον γιατί όσοι από τα χωρίς δουλεύουν στη Χώρα τα παίρνουν από εκεί. κατά τ αλλά θα είχαμε 10 εκατ τεστ την εβδομάδα για να κάνει ο κάθε πολίτης; 

Σχετικά εύκολα. Ο άντρας μου μόνο (ΔΥ) είχε ένα πρόβλημα γιατί ένας ηλίθιος φαρμακοποιός δεν του έδωσε δύο που δικαιούνταν αλλά ένα, γιατί τέτοια ενημέρωση λέει είχε, αλλά πέρα από αυτό όχι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Yovanna είπε:

Συμφωνώ. Και θρομβοφιλία να μην έχεις, δεν βλέπω που είναι το παράλογο να περιμένεις να ανοίξει κάποιο εμβόλιο  το οποίο νοιώθεις πιο άνετα να κάνεις. Για τη ζωή μας μιλάμε. Μην τρελαθούμε τώρα που θα με νοιάξει αν θα με κακοχαρακτηρίσουν κάποιοι.

Δεν είναι τι λέει η Κα Σούλα. Εδώ λοιμοξιολόγος βγήκε και είπε ότι καλό θα ήταν οι νεότεροι να προτιμήσουν κάποιο άλλο εμβόλιο. Και γιατί να έχουν παραπληροφόρηση αυτοί που το φοβούνται και να μην έχουν άγνοια αυτοί που σπεύδουν να το κάνουν? Μου κάνει τρομερή εντύπωση που με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής, ασκείται κριτική σε ανθρώπους για επιλογές που αφορούν τη ζωή τους. Εκτός αν επειδή η Κα Σούλα ή η κάθε Σούλα βιάζεται να απολαύσει τις διακοπές της αμέριμνη, πρέπει εγώ να κάνω όποιο εμβόλιο μου κάτσει.

Είχα πει δεν ξαναμιλάω για το θέμα εμβολιασμός αλλά θα το κάνω, γιατί συμφωνώ μαζί σου. Έχουν αποκτήσει εμμονή κάποιοι αλλά άνοιξη είναι, καλοκαίρι έρχεται,  ας βρουν κάτι να ασχοληθούν. :D Όσο για χαρακτηρισμούς κλπ. σιγά μην ασχοληθείς. Όσο επίπεδο έχει η κυρία Σούλα που έχει ευαγγέλιο ό, τι διαβάζει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, άλλη τόση κριτική σκέψη, σεβασμό προς τις επιλογές του άλλου και αποδεκτό τρόπο έκφρασης έχουν κάποιοι από όσους κατηγορούν την κυρία Σούλα. 

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Άσχετο λίγο, τα σελφ τεστ στην Αθήνα ή τέλος πάντων στη στεριά τα βρίσκετε εύκολα; εμείς εδώ έχουμε αγανακτήσει. Μπορεί πχ να περιμένει το φαρμακείο κ να μην του στείλουν κ τετοια. Αυτά που πήρα σήμερα τα είχα κάνει κράτηση (!!!!) από χτες, κ όσοι βρήκαν χτες ήταν που είχαν κάνει κράτηση τη Δευτέρα. Αυτό είναι σουρεαλισμός, όλο το νησί να τρέχει από φαρμακείο σε φαρμακείο, όπου πλέον είναι αδύνατο να τους πετύχεις κ στο τηλέφωνο. Αφού κάποιοι φεύγουν κ πάνε στα φαρμακεία των χωριών που για κάποιο λόγο έχουν κάνει απόθεμα, μάλλον γιατί όσοι από τα χωρίς δουλεύουν στη Χώρα τα παίρνουν από εκεί. κατά τ αλλά θα είχαμε 10 εκατ τεστ την εβδομάδα για να κάνει ο κάθε πολίτης; 

Δεν αντιμετώπισα δυσκολία στο να βρω τεστ. Σε φαρμακεία της γειτονιάς μου πήγα και τις δυο φορές. Για το πρώτο τεστ πήγα την πρώτη μέρα διάθεσης και για το σημερινό πήγα χθες. 

πρίν από 14 λεπτά , vtgian είπε:

 

Εγώ στο bold είναι που κολλάω. Στη φάση που είμαστε, με τον κόσμο τρα λα λα, και τον covid στη διασπορά ο 30-44 δε νιώθω ότι έχει επιλογή. Ίσως όλα παίζουν στο πόσο "κοντά" σου το έχεις βιώσει. Την προηγούμενη εβδομάδα βγήκε από διασωλήνωση, παιδικός μου φίλος, 43 ετών χωρίς κανένα υποκείμενο νόσημα. Δε θέλω ούτε να σκέφτομαι τα όσα μου είπε.

 

Σόρρυ που κολλάω λίγο με τις λέξεις, αλλά άλλο το "φοβάμαι" και άλλο το "έχω θρομβοφιλία και για αυτό φοβάμαι". Το δεύτερο, έτσι γενικά, δεν ισχύει. Ξεκάθαρα και επιστημονικότατα. Είναι λάθος να λέγεται, δημιουργεί εντυπώσεις. To "φοβάμαι να εμβολιαστώ" το δέχομαι αν και δεν το κατανοώ (δε βλέπω πως γίνεται να φοβάσαι ένα νέο εμβόλιο και παράλληλα να νιώθεις πιο ασφαλής από έναν νέο ιό, που δεν ξέρεις τι θα σου αφήσει, σε μια χώρα χωρίς ΜΕΘ, σε μια χρονική συγκυρία που όλοι βαράνε ντέφια). Ίσως εγώ δεν έχω την υπομονή να περιμένω.

 

Δε μίλησα γενικά για όσους φοβούνται. Αυτό που με ενοχλεί είναι η παραπληροφόρηση. Προχθές μου λέει μια μαμά, δεν έχω κλείσει ραντεβού γιατί θηλάζω και θα πρέπει να το σταματήσω. Υπάρχει σαφής οδηγία που λέει ότι δεν υπάρχει θέμα; υπάρχει. Υπάρχουν οδηγίες προς τους γιατρούς να συμπληρώσουν τους φακέλους γυναικών που βρίσκονται σε κύηση ή σε εξωσωματική ώστε να δικαιούνται άλλα εμβόλια; Υπάρχουν. Αυτή η κοπέλα λοιπόν, είτε έχει παραπληροφόρηση (που τελικά έτσι ήταν, και έκλεισε άμεσα) είτε κρύβεται πίσω από αυτήν, συνεχίζοντάς την.

 

Γράφεις [Μου κάνει τρομερή εντύπωση που με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής, ασκείται κριτική σε ανθρώπους για επιλογές που αφορούν τη ζωή τους.] Αυτό πάει όμως πάει σε όλα. Θα σου αντικρούσω λοιπόν, ότι και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής για το τι αφήνει πίσω του η covid, με τόσους νεκρούς, να ασκείται κριτική σε κάποιον που επιλέγει να εμβολιαστεί άμεσα και μάλιστα με συγκεκριμένο εμβόλιο. Τις τελευταίες μέρες που το φέρνει η συζήτηση, έχω ακούσει τα εξής " αχ μωρέ ... δεν μπορούσες να αλλάξεις; ", "α εμένα αυτό έτυχε στη μάνα μου αλλά ευτυχώς το αλλάξαμε", "εγώ δε θα το έκανα με τίποτα αυτό!". Αυτά δεν είναι κουβέντες ψεκασμένων. Απλών ανθρώπων είναι, που κατά βάση έχουν λάθος πληροφορίες.

 

Γενικότερα, οποιος έχει ήδη εμβολιαστεί, ποσώς τον ενδιαφέρει ποιο εμβόλιο θα κάνεις, πίστεψέ με. Πιο πολύ μας ενδιαφέρει που όσο καθυστερούν οι εμβολιασμοί, τόσο αργότερα θα χτιστεί ανοσία, θα πολλαπλασιαστούν οι μεταλλάξεις και από Σεπτέμβρη πάλι θα τρέχουμε.

 

Σχετικά εύκολα. Ο άντρας μου μόνο (ΔΥ) είχε ένα πρόβλημα γιατί ένας ηλίθιος φαρμακοποιός δεν του έδωσε δύο που δικαιούνταν αλλά ένα, γιατί τέτοια ενημέρωση λέει είχε, αλλά πέρα από αυτό όχι.

Απαράδεκτοι και όσοι κρίνουν όσους εμβολιάζονται. Γενικά από σεβασμό, τρόπους κλπ. πάσχουμε αρκετά ως χώρα. Λέμε για να πούμε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vtgian είπε:

Γενικότερα, οποιος έχει ήδη εμβολιαστεί, ποσώς τον ενδιαφέρει ποιο εμβόλιο θα κάνεις, πίστεψέ με. Πιο πολύ μας ενδιαφέρει που όσο καθυστερούν οι εμβολιασμοί, τόσο αργότερα θα χτιστεί ανοσία, θα πολλαπλασιαστούν οι μεταλλάξεις και από Σεπτέμβρη πάλι θα τρέχουμε.

Μπράβο, όντως έτσι είναι. Αλλά να σου πω την αλήθεια εγω δεν μπορώ άλλο να το συζητάω, έχω κουραστεί, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της αναμονής πλέον, δεν καταλαβαινω το «εμείς έτσι κ αλλιώς προσέχουμε», αλλά δεν μπορώ να βλέπω κ τον διπλανό μου σαν απειλή, δλδ πραγνατικα θα αρχίσουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας. εγω ποτέ δεν σχολίασα άνθρωπο που δεν πρισεχει, που συνωστίζεται κλπ, αλλά τώρα νιώθω ότι η υπομονή μου εξαντλείται κ δν μ αρέσει που μου συμβαίνει αυτό....Δεν με νοιάζει πλέον να είμαι εγγ προστατευμένη, θέλω απλώς να τελειώνουμε. Δεν θέλω να φοράω μάσκα κ να προσπαθώ να ακούω τα παιδθα που μουρμουρίζουν πίσω από τη μάσκα, δεν θέλω να κάνω χειμώνα μάθημα με ανοιχτά παράθυρα, δεν θέλω να σκέφτομαι αν θα παίξουμε με ένα ξένο παιδάκι στην παραλία, γενικώς δεν θέλω αλλά περιοριστικά μέτρα αν μπορούμε να  τα ξεφορτωθούμε μια ώρα αρχύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vtgian είπε:

 

Εγώ στο bold είναι που κολλάω. Στη φάση που είμαστε, με τον κόσμο τρα λα λα, και τον covid στη διασπορά ο 30-44 δε νιώθω ότι έχει επιλογή. Ίσως όλα παίζουν στο πόσο "κοντά" σου το έχεις βιώσει. Την προηγούμενη εβδομάδα βγήκε από διασωλήνωση, παιδικός μου φίλος, 43 ετών χωρίς κανένα υποκείμενο νόσημα. Δε θέλω ούτε να σκέφτομαι τα όσα μου είπε.

 

Σόρρυ που κολλάω λίγο με τις λέξεις, αλλά άλλο το "φοβάμαι" και άλλο το "έχω θρομβοφιλία και για αυτό φοβάμαι". Το δεύτερο, έτσι γενικά, δεν ισχύει. Ξεκάθαρα και επιστημονικότατα. Είναι λάθος να λέγεται, δημιουργεί εντυπώσεις. To "φοβάμαι να εμβολιαστώ" το δέχομαι αν και δεν το κατανοώ (δε βλέπω πως γίνεται να φοβάσαι ένα νέο εμβόλιο και παράλληλα να νιώθεις πιο ασφαλής από έναν νέο ιό, που δεν ξέρεις τι θα σου αφήσει, σε μια χώρα χωρίς ΜΕΘ, σε μια χρονική συγκυρία που όλοι βαράνε ντέφια). Ίσως εγώ δεν έχω την υπομονή να περιμένω.

 

Δε μίλησα γενικά για όσους φοβούνται. Αυτό που με ενοχλεί είναι η παραπληροφόρηση. Προχθές μου λέει μια μαμά, δεν έχω κλείσει ραντεβού γιατί θηλάζω και θα πρέπει να το σταματήσω. Υπάρχει σαφής οδηγία που λέει ότι δεν υπάρχει θέμα; υπάρχει. Υπάρχουν οδηγίες προς τους γιατρούς να συμπληρώσουν τους φακέλους γυναικών που βρίσκονται σε κύηση ή σε εξωσωματική ώστε να δικαιούνται άλλα εμβόλια; Υπάρχουν. Αυτή η κοπέλα λοιπόν, είτε έχει παραπληροφόρηση (που τελικά έτσι ήταν, και έκλεισε άμεσα) είτε κρύβεται πίσω από αυτήν, συνεχίζοντάς την.

 

Γράφεις [Μου κάνει τρομερή εντύπωση που με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής, ασκείται κριτική σε ανθρώπους για επιλογές που αφορούν τη ζωή τους.] Αυτό πάει όμως πάει σε όλα. Θα σου αντικρούσω λοιπόν, ότι και εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση με τόσα λίγα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής για το τι αφήνει πίσω του η covid, με τόσους νεκρούς, να ασκείται κριτική σε κάποιον που επιλέγει να εμβολιαστεί άμεσα και μάλιστα με συγκεκριμένο εμβόλιο. Τις τελευταίες μέρες που το φέρνει η συζήτηση, έχω ακούσει τα εξής " αχ μωρέ ... δεν μπορούσες να αλλάξεις; ", "α εμένα αυτό έτυχε στη μάνα μου αλλά ευτυχώς το αλλάξαμε", "εγώ δε θα το έκανα με τίποτα αυτό!". Αυτά δεν είναι κουβέντες ψεκασμένων. Απλών ανθρώπων είναι, που κατά βάση έχουν λάθος πληροφορίες.

 

Γενικότερα, οποιος έχει ήδη εμβολιαστεί, ποσώς τον ενδιαφέρει ποιο εμβόλιο θα κάνεις, πίστεψέ με. Πιο πολύ μας ενδιαφέρει που όσο καθυστερούν οι εμβολιασμοί, τόσο αργότερα θα χτιστεί ανοσία, θα πολλαπλασιαστούν οι μεταλλάξεις και από Σεπτέμβρη πάλι θα τρέχουμε.

 

Σχετικά εύκολα. Ο άντρας μου μόνο (ΔΥ) είχε ένα πρόβλημα γιατί ένας ηλίθιος φαρμακοποιός δεν του έδωσε δύο που δικαιούνταν αλλά ένα, γιατί τέτοια ενημέρωση λέει είχε, αλλά πέρα από αυτό όχι.

Μα εχει δικιο η μαμα γιατι δεv μπορει vα εμβολιαστει ακομα αφου δεv εχουv αvοιξει ολα τα εμβολια . Λαθος πληροφορηση εχεις καvεvας γιατρος δεv μπορει vα φτιαξει χαρτια για vα καvει ο ασθεvης αλλο εμβολιο. Οσες γυvαικες ειvαι 30-44 πρεπει vα περιμεvουv vα αvοιξει η πλατφορμα για ολα τα εμβολια με τηv σειρα τους δεv υπαρχουv προταιρεοτητες λογο εγκυμοσυvης.

Επισης πολλες χωρες διακοπτουv το συγκεκριμεvο εμβολιο εvτελως γιατι καποιος vα θελει vα το καvει οπωσδηποτε.?

 

Κ επισης βγηκε κ ερευvα οτι στις σευχελες που εχει εμβολιαστει το μεγαλητερο μερος του πλυθησμου με εμβολιο ιδιας τεχvολογιας κ με εμβολιο της ιδιας εταιρειας Υπαρχει παλι εξαρση του ιου. 

Οποτε λογικο καποιος vα θελει vα επιλεξει αλλο εμβολιο. Καλα καvει οποιος θελει vα το καvει αμεσα vα το καvει αλλα δεv θελει κ πολυ αvαζητηση αιτιωv για καποιοv που θελει vα περιμεvει. 

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μπράβο, όντως έτσι είναι. Αλλά να σου πω την αλήθεια εγω δεν μπορώ άλλο να το συζητάω, έχω κουραστεί, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της αναμονής πλέον, δεν καταλαβαινω το «εμείς έτσι κ αλλιώς προσέχουμε», αλλά δεν μπορώ να βλέπω κ τον διπλανό μου σαν απειλή, δλδ πραγνατικα θα αρχίσουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας. εγω ποτέ δεν σχολίασα άνθρωπο που δεν πρισεχει, που συνωστίζεται κλπ, αλλά τώρα νιώθω ότι η υπομονή μου εξαντλείται κ δν μ αρέσει που μου συμβαίνει αυτό....Δεν με νοιάζει πλέον να είμαι εγγ προστατευμένη, θέλω απλώς να τελειώνουμε. Δεν θέλω να φοράω μάσκα κ να προσπαθώ να ακούω τα παιδθα που μουρμουρίζουν πίσω από τη μάσκα, δεν θέλω να κάνω χειμώνα μάθημα με ανοιχτά παράθυρα, δεν θέλω να σκέφτομαι αν θα παίξουμε με ένα ξένο παιδάκι στην παραλία, γενικώς δεν θέλω αλλά περιοριστικά μέτρα αν μπορούμε να  τα ξεφορτωθούμε μια ώρα αρχύτερα.

Αυτο με τηv μασκα θα αργησει παρα πολυ. οπως φαιvετε δεv φταvει ο εμβολιασμος . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , ninaki80 είπε:

Μα εχει δικιο η μαμα γιατι δεv μπορει vα εμβολιαστει ακομα αφου δεv εχουv αvοιξει ολα τα εμβολια . Λαθος πληροφορηση εχεις καvεvας γιατρος δεv μπορει vα φτιαξει χαρτια για vα καvει ο ασθεvης αλλο εμβολιο. Οσες γυvαικες ειvαι 30-44 πρεπει vα περιμεvουv vα αvοιξει η πλατφορμα για ολα τα εμβολια με τηv σειρα τους δεv υπαρχουv προταιρεοτητες λογο εγκυμοσυvης.

Επισης πολλες χωρες διακοπτουv το συγκεκριμεvο εμβολιο εvτελως γιατι καποιος vα θελει vα το καvει οπωσδηποτε.?

 

Κ επισης βγηκε κ ερευvα οτι στις σευχελες που εχει εμβολιαστει το μεγαλητερο μερος του πλυθησμου με εμβολιο ιδιας τεχvολογιας κ με εμβολιο της ιδιας εταιρειας Υπαρχει παλι εξαρση του ιου. 

Οποτε λογικο καποιος vα θελει vα επιλεξει αλλο εμβολιο. Καλα καvει οποιος θελει vα το καvει αμεσα vα το καvει αλλα δεv θελει κ πολυ αvαζητηση αιτιωv για καποιοv που θελει vα περιμεvει. 

Μα γου λενε οτι δίνει 100%κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταλλάξεις ήδη υπάρχουν και δεν ξέρω μήπως κάποιες, αν όχι όλες, δεν αντιμετωπίζονται από τα εμβόλια. Πιθανό. Οπότε μάλλον οι δόσεις του εμβολίου θα είναι αρκετές στο εξής. Από Οκτώβρη υπάρχει πιθανότητα να ξανακλειστούμε μέσα. Αλλά πόσο χάλια να είναι αν με 3.197 κρούσματα χτες ανοίγουν τα πάντα κι έρχονται οι τουρίστες για να δώσουν το φιλί της ζωής στην οικονομία. Λες κι είναι χαζός ο κόσμος και δεν καταλαβαίνει (ok, μια μερίδα όντως δεν καταλαβαίνει).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μα γου λενε οτι δίνει 100%κάλυψη.

Οπως φαιvετε ομως ο ιος δεv ειvαι σε υφεση ακομα κ αv πολλες χωρες εχουv προχωρησει σε εμβολιασμο μεγαλου μερους πληθυσμου οποτε ισως για vα αvτιμετωπιστει πληρως ο ιος χρειαζετε κ αποτελεσματικο φαρμακο για  vα πουμε οτι καπως θα ειμαστε ησυχοι κ κυκποφορουμε χωρις μασκα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Τα γυμναστήρια τελικά θα ανοίξουν μόνο για εμβολιασμένους; Αν ναι, να πώς εισάγεται σιγά σιγά η άτυπη υποχρεωτικότητα αν αποκλείεσαι από δραστηριότητες. Θα ταξιδέψω εκτός Ελλάδας το καλοκαίρι οπότε μένει να δω και τότε τι θα ισχύει.

 Aυτό μάλλον δε μπορείς να το προβλέψεις. Ακόμη ας πούμε πολλές χώρες σε έχουν σε καραντίνα αν έρχεσαι από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 Aυτό μάλλον δε μπορείς να το προβλέψεις. Ακόμη ας πούμε πολλές χώρες σε έχουν σε καραντίνα αν έρχεσαι από Ελλάδα.

Ναι, το γνωρίζω, γι' αυτό είπα ότι μένει να δω τι θα ισχύει τότε. Αν κι επειδή θα μείνουμε καιρό

στο ένα μέρος, ας κάνουμε και καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολλοί παράγοντες, πέραν της παραπληροφόρησης για το τι κάνει ο καθένας.

Αν έχεις πχ επιλογή μεταξύ Astra και Pfizer και είσαι νεαρή γυναίκα, γιατί να επιλέξεις το Astra; Όταν βλέπεις χώρες να το αποκλείουν τελείως για την ηλικιακή σου ομάδα;

Η αν έχεις επιλογή Astra σήμερα και πλήρως εμβολιασμένη άρα τέλη Αυγούστου ή Moderna μέσα Ιουνίου και τελικά πλήρης κάλυψη μέσα Ιουλίου, τι επιλέγεις;

Άλλο να έχεις την επιλογή Astra σήμερα ή περιμένεις ένα χρόνο για κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Είναι πολλοί παράγοντες, πέραν της παραπληροφόρησης για το τι κάνει ο καθένας.

Αν έχεις πχ επιλογή μεταξύ Astra και Pfizer και είσαι νεαρή γυναίκα, γιατί να επιλέξεις το Astra; Όταν βλέπεις χώρες να το αποκλείουν τελείως για την ηλικιακή σου ομάδα;

Η αν έχεις επιλογή Astra σήμερα και πλήρως εμβολιασμένη άρα τέλη Αυγούστου ή Moderna μέσα Ιουνίου και τελικά πλήρης κάλυψη μέσα Ιουλίου, τι επιλέγεις;

Άλλο να έχεις την επιλογή Astra σήμερα ή περιμένεις ένα χρόνο για κάτι άλλο. 

Το θέμα δεν είναι να επιρρίψουμε ευθύνη ατομικά. σε έναν τέτοιο ορυμαγδό πληροφοριών λογικό να υπάρχει σύγχυση κ ανασφάλεια κ ο καθένας να κάνει αυτό που κρίνει ως ασφαλεστερο. η πραγματικότητα όμως είναι ότι όσο αργούμε πλέον που θα υπάρχει επάρκεια, συνολικά δεν βγαίνει σε καλό. γι αυτό θα έπρεπε να υπάρχει ένα σαφές πλάνο. τώρα το πλάνο είναι ότι κάνουμε σαν να μην συμβαίνει τίποτα κ απλώς ευχόμαστε λόγω των εμβολιασμών να μην εξελιχθεί όλο αυτό σε φιάσκο ή τραγωδία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

Μόλις ανακοίνωσαν από Παρασκευή τέλος sms, ραντεβού, απαγόρευση υπερτοπικων μετακινήσεων

Αναμενόμενο. Καλά, μήνυμα τον τελευταίο καιρό έστελνα όποτε θυμόμουν. Και το ραντεβού στα καταστήματα πολύ άβολο ήταν.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ραντεβού πολύ άβολο.

Μήνυμα εγώ στέλνω ευλαβικά, αν και δεν έχω πετύχει ποτέ έλεγχο δεν ρισκάρω 300 ευρώ! Απλά πλέον δεν έχει νόημα, αφού με το 6 πας παντου και στην εστίαση. Να σκεφτείτε μερικά μαγαζιά λένε να πας και να σου κλείσουν ραντεβού επί τόπου. Εκεί αναγκαστικά στο δρόμο βάζεις 6 οπότε δεν έχει νόημα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι το ραντεβού πολύ άβολο.

Μήνυμα εγώ στέλνω ευλαβικά, αν και δεν έχω πετύχει ποτέ έλεγχο δεν ρισκάρω 300 ευρώ! Απλά πλέον δεν έχει νόημα, αφού με το 6 πας παντου και στην εστίαση. Να σκεφτείτε μερικά μαγαζιά λένε να πας και να σου κλείσουν ραντεβού επί τόπου. Εκεί αναγκαστικά στο δρόμο βάζεις 6 οπότε δεν έχει νόημα

Εγώ απλά το ξεχνούσα μιας και δεν είναι μέτρο προστασίας από τον ιό. Τα τελευταία τα τηρώ εννοείται. Όταν το θυμόμουν, το έστελνα από εκεί που ήμουν. Σίγουρα δε χαραμίζω €300 για χάρη τους. :wink:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θέμα δεν είναι να επιρρίψουμε ευθύνη ατομικά. σε έναν τέτοιο ορυμαγδό πληροφοριών λογικό να υπάρχει σύγχυση κ ανασφάλεια κ ο καθένας να κάνει αυτό που κρίνει ως ασφαλεστερο. η πραγματικότητα όμως είναι ότι όσο αργούμε πλέον που θα υπάρχει επάρκεια, συνολικά δεν βγαίνει σε καλό. γι αυτό θα έπρεπε να υπάρχει ένα σαφές πλάνο. τώρα το πλάνο είναι ότι κάνουμε σαν να μην συμβαίνει τίποτα κ απλώς ευχόμαστε λόγω των εμβολιασμών να μην εξελιχθεί όλο αυτό σε φιάσκο ή τραγωδία. 

κ ερχονται περιπτωσεις οπως οι σευχελλες που εμβολιαστηκαν αλλα ξανακλεινουν,κ αρχιζεις κ σκεφτεσαι οτι ειτε εμβολιαστεις ειτε οχι,απο σεπτεμβρη παλι τα ιδια θα εχουμε:confused:

που μπορει να μην ειμαστε ακριβως ιδια περιπτωση,αλλα ενας προβληματισμος μπαινει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

κ ερχονται περιπτωσεις οπως οι σευχελλες που εμβολιαστηκαν αλλα ξανακλεινουν,κ αρχιζεις κ σκεφτεσαι οτι ειτε εμβολιαστεις ειτε οχι,απο σεπτεμβρη παλι τα ιδια θα εχουμε:confused:

που μπορει να μην ειμαστε ακριβως ιδια περιπτωση,αλλα ενας προβληματισμος μπαινει

για τις Σεϋχέλλες όμως απ ο,τι έχω διαβάσει δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα. πρώτον το sinoparm δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό κ δευτερον τα στατιστικα τους δν είναι πολύ σαφή κ πολλοί εργαζόμενοι στον τουρισμό δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι κ μάλλον δεν εμβολιάστηκαν. γιατί δλδ να κοιτάμε αυτό κ όχι την Αγγλία κ τονΙσαρηλ με τον μονοψήφιο αριθμό θανάτων? γιατι να μην δώσουμε έστω την ευκαιρία να λυθεί το πρόβλημα έστω κ γθα μερικούς μήνες; νομίζω μας μπερδεύει το καλοκαίρι που λόγω τουρισμού δημιουργήθηκε αυτή η χαλαρότητα. αν ήταν να περάσουν άλλοι τρεις μήνες με την ίδια επιδημιολογική εικόνα κ κλειστή εστίαση κ περιορισμούς κυκλοφορίας κ όλα τα αλλά, μάλλον δεν θα ήμασταν τόσο σκεπτικοί. Γιατί αυτό που λες λειτουργεί κ αντίστροφα. αν ξέρεις ότι όσοι κ αν (δεν) εμβολιαστούν θα ανοίξουν ο,τι έχουν αποφασίσει να ανοίξουν, γιατί να το κανεις αν θεωρείς  ότι μπορείς να πας σε μερη που επιλέγεις κατά την κρίση σου ως ασφαλή; αυτή τη στιγμή μάλλον πέρασε το μήνυμα ότι αυτό το ποσοστό εμβολιασμών είναι ικανοποιητικό για να λειτουργούμε κάπως κανονικά, είναι κ καλοκαίρι κ δεν κινδυνεύουμε τόσο, άρα γιατί να σπεύσει όποιος το σκεφεται;

Εντωμεταξύ τώρα είδα ότι στις υπέρ τοπικές μετακινήσεις στα νησιά εξισώνουν πιστοποιητικό εμβολιασμού με pcr 72 ωρών ή rapid ή self 24 ωρών. Δηλαδή αυτό είναι σοβαρό; τι εξασφαλίζει; την υγεία των επισκεπτών σίγουρα δεν την εξασφαλίζει κ δεν δίνει κίνητρο για εμβολιασμό. απλώς για να το λέμε. 

 

110.000 σελφ δηλώθηκαν θετικά από την αρχή της διαδικασίας λ από αυτά ο επανέλεγχος έδειξε όντως θετικά..., τα 12.000. Τόσο αξιόπιστο τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω προβληματιστεί πολύ. Έχω κλείσει να το κάνω αυτήν την εβδομάδα. Σε νοσοκομείο δεν βρήκα, παρόλο που δοκίμασα με ένα σωρό ΤΚ στα νοσοκομεία της Αττικής. Προφανώς δεν κάνουν Άστρα, κι εγώ δεν βλέπω τα υπόλοιπα επειδή το σύστημα μόνο σε Άστρα με έχει αντιστοιχίσει. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε στην παιδίατρο και μου είπε να μην το κάνω (θηλάζω), γιατί θα προτιμούσε να δει πολύ περισσότερα δεδομένα για την ασφάλεια στον θηλασμό. Η δε φαρμακοποιός μου είπε να περιμένω να ανοίξουν τα υπόλοιπα. 

Σκέφτομαι να πάω στο εμβολιαστικό κέντρο, να τους εξηγήσω τα περί αλλεργιών και να ζητήσω να με κατευθύνουν. 

Στο μεταξύ ανοίγουν κι οι παιδικοί, γενικά ανοίγουν τα πάντα, κι έχω πεθάνει στο άγχος γιατί συμφωνώ ότι είναι πράγματι η χειρότερη περίοδος για να την αρπάξεις.

Τουλάχιστον ο σύζυγος εμβολιάστηκε. Πέρασε ένα πολύ ζόρικο 48ωρο, αλλά σε σχέση με άλλους φίλους, την εβγαλε πολύ πιο ελαφριά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...