Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

3 hours ago, μαγιοπουλας said:

Παρε στο αστυνομικό τμήμα να ρωτήσεις.Αν ξέρουν βέβαια γιατι πολλοι ειναι κ άσχετοι όπως διαπίστωσα.

Εγω αναρωτιέμαι αν άνοιξαν τα κτήματα δεξιώσεων που έλεγε ο Άδωνις να τρέξουν να προλάβουν να κλεισουν.Παντως οποίος θέλει  να μάθει να οδηγεί αυτοκινητο μπορει .Ταχύπλοο ομως απαγορεύεται.Επισης οι παραλίες ανοιξαν αλλα οι καταδύσεις απαγορευονται. Φοβερή διαύγεια πνεύματος.

Οι καταδύσεις γιατί απαγορεύονται?! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Να σας ρωτήσω, 

  Το αποτέλεσμα του τεστ πρέπει να το δηλώσουμε για να αποσταλεί κάπου ή συμπληρώνεις την φόρμα και την εκτυπώνεις? Όποιος δεν έχει εκτυπωτή γράφει χειρόγραφα την σχολική κάρτα έτσι δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Να σας ρωτήσω, 

  Το αποτέλεσμα του τεστ πρέπει να το δηλώσουμε για να αποσταλεί κάπου ή συμπληρώνεις την φόρμα και την εκτυπώνεις? Όποιος δεν έχει εκτυπωτή γράφει χειρόγραφα την σχολική κάρτα έτσι δεν είναι? 

το δηλώνεις στην πλατφόρμα την οποία προφανώς δν βλέπει το σχολείο, είναι καθαρέ στατιστικό. τη σχολική χάρτα τη γραφείς στο χέρι

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 4:26 ΜΜ, samsympan είπε:

Επίσης στο self-testing.gov.gr βρίσκει κανείς την βεβαίωση-σχολική κάρτα για covid-19 (σε ηλεκτρονική κι έντυπη μορφή) που πρέπει να επιδείξει συμπληρωμένη ο μαθητής κατά την προσέλευση και να έχει στην τσάντα του.

@Mama_Anesti_ στην ιστοσελίδα self-testing.gov.gr μπορείς να μπεις με κωδικούς TAXIS/τραπέζης, να καταχωρήσεις τα απαραίτητα στοιχεία ηλεκτρονικά και στο τέλος σου εμφανίζει μία φόρμα συμπληρωμένη, την οποία είτε:

i) εκτυπώνεις και επιδεικνύεις κατά την άφιξη και μετά μπαίνει στην τσάντα του παιδιού.

ii) (αν δεν έχεις εκτυπωτή) αποθηκεύεις σε ηλεκτρονική μορφή, την αντιγράφεις χειρόγραφα και ομοίως επιδεικνύεις κατά την άφιξη και μετά μπαίνει στην τσάντα του παιδιού. Προσοχή, στην χειρόγραφη κάρτα να καταγραφεί επάνω και ο αριθμός κάρτας που φαίνεται στην ηλεκτρονική (μας το επισήμαναν από το νηπιαγωγείο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα κάνατε τα τεστ; τι άγχος κι αυτό!!! δεν μπορώ να φανταστώ το άγχος στο δεύτερο τεστ που όντως μπορεί να έχουμε κολλήσει κάτι... 

Λογικά από βδομάδα το άγχος. Τι να φανεί σε δύο μέρες, και αύριο να κολλήσουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα κάνατε τα τεστ; τι άγχος κι αυτό!!! δεν μπορώ να φανταστώ το άγχος στο δεύτερο τεστ που όντως μπορεί να έχουμε κολλήσει κάτι... 

Το έκανα στην κόρη μου, όλα μια χαρά. Έκανα κι εγώ ένα. Από βδομάδα ελπίζω όλα να συνεχίσουν να είναι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα κάνατε τα τεστ; τι άγχος κι αυτό!!! δεν μπορώ να φανταστώ το άγχος στο δεύτερο τεστ που όντως μπορεί να έχουμε κολλήσει κάτι... 

Σαν τεστ εγκυμοσύνης ένα πράγμα.

Εντωμεταξυ νόμιζα οτι στο Βέλγιο κανουν το αστρα στους ανω των 50.Καλεσανβομως κ τον αδερφό μου να το κανει που ειναι 42 .

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σαν τεστ εγκυμοσύνης ένα πράγμα.

Εντωμεταξυ νόμιζα οτι στο Βέλγιο κανουν το αστρα στους ανω των 50.Καλεσανβομως κ τον αδερφό μου να το κανει που ειναι 42 .

Έσπερος είσαι τυχερή.Ευτυχως δεν ζεις στην καλυμνο.Δεν μπορώ να καταλάβω πως τα χουν καταφέρει ετσι ολο το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Τα κάνατε τα τεστ; τι άγχος κι αυτό!!! δεν μπορώ να φανταστώ το άγχος στο δεύτερο τεστ που όντως μπορεί να έχουμε κολλήσει κάτι... 

ναι κ ευτυχως ηταν πολυ συνεργασιμα

ο μικρος εχει κ ενα προσωπακι σταλιτσα,ρουθουνια μικροσκοπικα,παραλιγο να βγει ακυρο αλλα ευτυχως ολα καλα

δ μπορω να πω οτι αγχωνομαι.αν δουμε θετικο απο τον αντρα μου θα ναι πιστευω

η μεγαλη υπολογιζε:αλλα 11τεστ:Pεπισης χθες κανανε προβα με ενα χαρτομαντηλο:-P

καποια στιγμη ειχε πεσει η σελιδα @mama16.εμεις το ειχαμε κανει νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Τα κάνατε τα τεστ; τι άγχος κι αυτό!!! δεν μπορώ να φανταστώ το άγχος στο δεύτερο τεστ που όντως μπορεί να έχουμε κολλήσει κάτι... 

Το παιδί συναδέλφου βγήκε θετικό στο self test. Κάνανε και δεύτερο, το ίδιο. Πήγαν σε δημόσια δομή κι εκεί το τεστ που του έκαναν βγήκε αρνητικό. Υπήρξαν αρκετά παρόμοια περιστατικά σύμφωνα με το ιατρικό προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ναι κ ευτυχως ηταν πολυ συνεργασιμα

ο μικρος εχει κ ενα προσωπακι σταλιτσα,ρουθουνια μικροσκοπικα,παραλιγο να βγει ακυρο αλλα ευτυχως ολα καλα

δ μπορω να πω οτι αγχωνομαι.αν δουμε θετικο απο τον αντρα μου θα ναι πιστευω

η μεγαλη υπολογιζε:αλλα 11τεστ:Pεπισης χθες κανανε προβα με ενα χαρτομαντηλο:-P

καποια στιγμη ειχε πεσει η σελιδα @mama16.εμεις το ειχαμε κανει νωριτερα

Aυτό ήταν θέμα και σε εμάς! Η μπατονέτα πιο μεγάλη από το ρουθουνάκι της.. αλλά οκ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το που πήγα την μικρή στο σχολείο είπε η δασκάλα ότι τους ήρθε ανακοίνωση ότι είναι υποχρεωτικό το σελφ τεστ κ για τα παιδάκια του νηπιαγωγείου κ άμα το κάναμε.. Όσοι δεν το έκαναν δεν έμπαιναν για μάθημα μέχρι να το κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, love kids said:

Το παιδί συναδέλφου βγήκε θετικό στο self test. Κάνανε και δεύτερο, το ίδιο. Πήγαν σε δημόσια δομή κι εκεί το τεστ που του έκαναν βγήκε αρνητικό. Υπήρξαν αρκετά παρόμοια περιστατικά σύμφωνα με το ιατρικό προσωπικό.

Να βγουν θετικά τα σελφ τεστ και αρνητικά τα ράπιντ ή μοριακά? Γιατί εχθές διάβασα για 858 θετικά σελφ τεστ και μου φάνηκαν πολλά για να είμαι ειλικρινής/.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:

 

Χαιρετίσματα πες στη νηπιαγωγό, έλεος!!!

 

Εδώ έχει βουήξει ο τόπος....

Μην το συζητάς, φαντάσου νεύρα που είχαν μητέρες που την πήραν κ χθες το απόγευμα τηλ κ έλεγε ότι δεν χρειάζεται. Πάντως δεν μπορώ να πω, λίγο πριν τα μεσάνυχτα έστειλε σε όλους μεηλ ότι άλλαξαν οι οδηγίες κ χρειάζεται κ σελφ τεστ.

 

Τώρα ποια μητέρα θα άνοιγε εκείνη την ώρα το μεηλ, θα έβρισκε εφημερεύων φαρμακείο κ θα ξυπνούσε το παιδί ή θα του το έκανε το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι είναι άλλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , kotsifikos είπε:

Να βγουν θετικά τα σελφ τεστ και αρνητικά τα ράπιντ ή μοριακά? Γιατί εχθές διάβασα για 858 θετικά σελφ τεστ και μου φάνηκαν πολλά για να είμαι ειλικρινής/.

 στο ΚΥ χτες μάθαμε ότι πήγαν τουλ 10 μαθητες με άχνα θετικό που τελικά ήταν αρνητικό... 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Το παιδί συναδέλφου βγήκε θετικό στο self test. Κάνανε και δεύτερο, το ίδιο. Πήγαν σε δημόσια δομή κι εκεί το τεστ που του έκαναν βγήκε αρνητικό. Υπήρξαν αρκετά παρόμοια περιστατικά σύμφωνα με το ιατρικό προσωπικό.

 

Και δικοί μας φίλοι είχαν το ίδιο θέμα με το παιδί τους (φοιτητής), δύο self-test θετικά και τα δύο, έκανε δύο μοριακά σε διαφορετικά διαγνωστικά κέντρα, και τα δύο αρνητικά. Το είχαν πει κιόλας (νομίζω σε ενημέρωση ο Μαγιορκίνης) ότι τα self-test έχουν ένα μικρό μεν αλλά υπαρκτό δε ποσοστό ψευδώς θετικού αποτελέσματος και για αυτό το λόγο αν βγει θετικό πρέπει να επιβεβαιωθεί είτε από rapid είτε από μοριακό.

 

1 hour ago, mama16 είπε:

Με το που πήγα την μικρή στο σχολείο είπε η δασκάλα ότι τους ήρθε ανακοίνωση ότι είναι υποχρεωτικό το σελφ τεστ κ για τα παιδάκια του νηπιαγωγείου κ άμα το κάναμε.. Όσοι δεν το έκαναν δεν έμπαιναν για μάθημα μέχρι να το κάνουν!

Η ανακοίνωση είχε πάει από τη προηγούμενη εβδομάδα στα σχολεία. Εμάς μας είχε στείλει mail η νηπιαγωγός από την Παρασκευή. Ναι, τυπικά δεν εργάζονταν λόγω Πάσχα αλλά όποιος ενδιαφέρεται, ενημερώνει έγκαιρα και τους γονείς.

 

Τρελή χαρά σήμερα τα νηπιαγωγάκια μας! Όλα ξύπνησαν αξημέρωτα! 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα self test παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να μην αφήσεις να περάσει το 20λεπτο, να μην το κοιτάξεις δηλαδή μετά τα 20 λεπτά, τα περισσότερα αχνά θετικά που ξέρω προσωπικά είναι από άτομα που άφησαν το τεστ, ξεχάστηκαν, το κοίταξαν μετά από κανένα μισάωρο και τότε είδαν αχνή γραμμή στο θετικό. Όταν πήγαν για επιβεβαιωτικό, είναι το πρώτο πράγμα που τους ρώτησαν, αν δηλαδή είδαν την γραμμή αφού είχαν περάσει πάνω από 20', φαίνεται ότι συμβαίνει.

πρίν από 9 λεπτά , mama16 είπε:

Μην το συζητάς, φαντάσου νεύρα που είχαν μητέρες που την πήραν κ χθες το απόγευμα τηλ κ έλεγε ότι δεν χρειάζεται. Πάντως δεν μπορώ να πω, λίγο πριν τα μεσάνυχτα έστειλε σε όλους μεηλ ότι άλλαξαν οι οδηγίες κ χρειάζεται κ σελφ τεστ.

 

Τώρα ποια μητέρα θα άνοιγε εκείνη την ώρα το μεηλ, θα έβρισκε εφημερεύων φαρμακείο κ θα ξυπνούσε το παιδί ή θα του το έκανε το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι είναι άλλο θέμα!

 

Η νηπιαγωγός έχει φυσικά ευθύνη, αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο και οι γονείς πρέπει να φροντίζουμε να είμαστε ενημερωμένοι σε μια τέτοια περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Deena said:

Για τα self test παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να μην αφήσεις να περάσει το 20λεπτο, να μην το κοιτάξεις δηλαδή μετά τα 20 λεπτά, τα περισσότερα αχνά θετικά που ξέρω προσωπικά είναι από άτομα που άφησαν το τεστ, ξεχάστηκαν, το κοίταξαν μετά από κανένα μισάωρο και τότε είδαν αχνή γραμμή στο θετικό. Όταν πήγαν για επιβεβαιωτικό, είναι το πρώτο πράγμα που τους ρώτησαν, αν δηλαδή είδαν την γραμμή αφού είχαν περάσει πάνω από 20', φαίνεται ότι συμβαίνει.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, όταν διάβασα τις οδηγίες έλεγε μετά το πέρας των 20 λεπτών μην λάβετε υπόψη σας το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vtgian είπε:

 

Και δικοί μας φίλοι είχαν το ίδιο θέμα με το παιδί τους (φοιτητής), δύο self-test θετικά και τα δύο, έκανε δύο μοριακά σε διαφορετικά διαγνωστικά κέντρα, και τα δύο αρνητικά. Το είχαν πει κιόλας (νομίζω σε ενημέρωση ο Μαγιορκίνης) ότι τα self-test έχουν ένα μικρό μεν αλλά υπαρκτό δε ποσοστό ψευδώς θετικού αποτελέσματος και για αυτό το λόγο αν βγει θετικό πρέπει να επιβεβαιωθεί είτε από rapid είτε από μοριακό.

 

Η ανακοίνωση είχε πάει από τη προηγούμενη εβδομάδα στα σχολεία. Εμάς μας είχε στείλει mail η νηπιαγωγός από την Παρασκευή. Ναι, τυπικά δεν εργάζονταν λόγω Πάσχα αλλά όποιος ενδιαφέρεται, ενημερώνει έγκαιρα και τους γονείς.

 

Τρελή χαρά σήμερα τα νηπιαγωγάκια μας! Όλα ξύπνησαν αξημέρωτα! 

 

Εννοείται ότι θα έπρεπε να ξέρει κ να ενημερώσει! Ευτυχώς εγώ έχω το φόρουμ κ δεν αρκεστηκα στα λόγια της!! :grin:

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

Για τα self test παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να μην αφήσεις να περάσει το 20λεπτο, να μην το κοιτάξεις δηλαδή μετά τα 20 λεπτά, τα περισσότερα αχνά θετικά που ξέρω προσωπικά είναι από άτομα που άφησαν το τεστ, ξεχάστηκαν, το κοίταξαν μετά από κανένα μισάωρο και τότε είδαν αχνή γραμμή στο θετικό. Όταν πήγαν για επιβεβαιωτικό, είναι το πρώτο πράγμα που τους ρώτησαν, αν δηλαδή είδαν την γραμμή αφού είχαν περάσει πάνω από 20', φαίνεται ότι συμβαίνει.

 

Η νηπιαγωγός έχει φυσικά ευθύνη, αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο και οι γονείς πρέπει να φροντίζουμε να είμαστε ενημερωμένοι σε μια τέτοια περίοδο.

Ναι όντως πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι αλλά όταν παίρνεις τη δασκάλα κ σου λέει όχι σκέφτεσαι ότι κάτι παραπάνω θα ξέρει. Η μία μητέρα μου είπε ότι είδε τα σάιτ αλλά νόμιζε ότι ήταν ράδιο αρβύλα ή δεν το έγραφαν σωστά. Στα περισσότερα κιόλας γράφουν για δημοτικά κ γυμνάσια, για τα νηπιαγωγεία όσα είδα δεν διευκρινίζουν. Κ στην εγκύκλιο λέει ότι είναι απαραίτητο για τους εκπαιδευτικούς κ υπάρχει ισχυρή σύσταση για τα παιδιά. Δεν διευκρινίζεται ότι η ισχυρή σύσταση σημαίνει στην ουσία υποχρεωτικό γιατί αλλιώς δεν μπαίνουν στο μάθημα

Link to comment
Share on other sites

Από  συνέντευξη του Θεμιστοκλέους σήμερα για το χρονοδιάγραμμα των εμβολιασμών :

 

 

Πότε σχεδιάζετε να ανοίξετε την πλατφόρμα με όλα τα εμβόλια για τους 30-39 και τους 40-45; Θα προηγηθούν οι 18-29 ή όχι αν σκεφτούμε πως με τα τωρινά δεδομένα εκείνοι δεν θα εμβολιάζονται με AstraZeneca; Στόχος είναι οι 20αρηδες να εμβολιαστούν μέσα στον Ιούλιο ή πιο πριν; Δεν θα αποτελέσει πρόβλημα το γεγονός πως η πλειονότητα των νέων δουλεύει στα νησιά ή κάνει διακοπές;

Μέχρι τέλος Μαΐου θα ανοίξουμε την πλατφόρμα για να μπορούν να κλείσουν ραντεβού για εμβολιασμό και οι επόμενες ηλικιακές ομάδες ανά πενταετία. Η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών αυτών των ηλικιακών ομάδων, δεδομένης πάντα της τήρησης των παραδόσεων, θα εμβολιαστεί εντός Ιουνίου. Τον Ιούνιο θα ανοίξει η πλατφόρμα για τους πολίτες άνω των 18 ετών. Ο εμβολιασμός τους θα αρχίσει τον Ιούνιο και θα ολοκληρωθεί εντός του Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...