Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

10 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Τι σας άλλαξε γνώμη; 

Εμένα τίποτα. Ο άντρας μου έκανε πίσω διότι στην ευρύτερη περιοχή , τα ενοίκια ήταν πολύ υψηλά. Είχαν σχεδόν δώσει τα χέρια με κάποιον που συνταξιοδοτήθηκε, σε κεντρικό δρόμο στα Μελίσσια, δίπλα ακριβώς σε σχολείο και σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, πολύ καλή πελατεία, αλλά πολύ βαρύ το ενοίκιο και ο άντρας μου το φοβήθηκε. Για βιβλιοχαρτοπωλείο επρόκειτο. Ο άντρας μου δούλευε από τα 18 στο χώρο και ξέρει τη δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 32 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Για την άστρα? Ανακοινωσαν παντωε οτι πεθανε από εμφραγμα κ ειχε ξαναπαθει

Είπαν πως βρήκαν ιστορικό εμφράγματος, πιθανόν ελαφρύ που είχε πάθει και δεν το είχε καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, love kids said:

Είπαν πως βρήκαν ιστορικό εμφράγματος, πιθανόν ελαφρύ που είχε πάθει και δεν το είχε καταλάβει.

Παιδιά δεν αντεδεικνυται το εμβόλιο σε άτομα με έμφραγμα οπότε είχε δεν είχε δεν κάνει καμία διαφορά. Δηλαδή και να το ήξερε ότι είχε πάθει έμφραγμα (αν τελικά είχε πάθει) θα της λέγανε να το κανει το εμβόλιο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , maripoz είπε:

Παιδιά δεν αντεδεικνυται το εμβόλιο σε άτομα με έμφραγμα οπότε είχε δεν είχε δεν κάνει καμία διαφορά. Δηλαδή και να το ήξερε ότι είχε πάθει έμφραγμα (αν τελικά είχε πάθει) θα της λέγανε να το κανει το εμβόλιο 

Ναι, δεν αντενδείκνυται. Γνωρίζω άτομα με ιστορικό που το έκαναν. Αποκλείεται, ωστόσο, στον συγκεκριμένο οργανισμό να επιβάρυνε την κατάσταση και να επήλθε το μοιραίο; Δεν το λέω για να τρομοκρατήσω φυσικά. Αρκετοί γνωστοί μου το έχουν κάνει κι όλα καλά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εμένα τίποτα. Ο άντρας μου έκανε πίσω διότι στην ευρύτερη περιοχή , τα ενοίκια ήταν πολύ υψηλά. Είχαν σχεδόν δώσει τα χέρια με κάποιον που συνταξιοδοτήθηκε, σε κεντρικό δρόμο στα Μελίσσια, δίπλα ακριβώς σε σχολείο και σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, πολύ καλή πελατεία, αλλά πολύ βαρύ το ενοίκιο και ο άντρας μου το φοβήθηκε. Για βιβλιοχαρτοπωλείο επρόκειτο. Ο άντρας μου δούλευε από τα 18 στο χώρο και ξέρει τη δουλειά. 

Όταν βρεις την ευκαιρία ρώτησε τον, καλύτερα σκέτο βιβλιοπωλείο η και χαρτικά; Άλλοι μας λένε σκέτο γιατί μετά μπλέκεις με πολλούς κωδικούς άλλοι μας λένε απ'όλα. Εμείς σκεφτόμαστε σκέτο παιδικό εφηβικό βιβλίο με κάποια παιχνίδια παζλ ανά ηλικία τύπου djeco londji κλπ. Πετάω άσχετα στο θέμα τώρα το ξέρω, τελευταία ερώτηση κορίτσια σόρυ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όταν βρεις την ευκαιρία ρώτησε τον, καλύτερα σκέτο βιβλιοπωλείο η και χαρτικά; Άλλοι μας λένε σκέτο γιατί μετά μπλέκεις με πολλούς κωδικούς άλλοι μας λένε απ'όλα. Εμείς σκεφτόμαστε σκέτο παιδικό εφηβικό βιβλίο με κάποια παιχνίδια παζλ ανά ηλικία τύπου djeco londji κλπ. Πετάω άσχετα στο θέμα τώρα το ξέρω, τελευταία ερώτηση κορίτσια σόρυ. 

 

Για ένα φεγγάρι είχε βιβλιοπωλείο η θεία μου. Όλοι έμπαιναν και ζητούσαν χαρτικά, τετράδια, στυλό και δώρα. Τελικά το γύρισε σε βιβλιοπωλείο - χαρτοπωλείο - κατάστημα δώρων και κατέληξε να βγάζει μάλλον περισσότερα από όλα τα άλλα εκτός από τα βιβλία. Μιλάω για συνοικιακό μαγαζί, όχι κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα ζεις!Οποτε τη γλύτωσες!

Κατσε! Μολις περασαν 48 ωρες… για ενα μηνα ακομα θα ειμαι stand-by.. ή μαλλον οι γυρω μου θα πρεπει να ειναι… :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Όταν βρεις την ευκαιρία ρώτησε τον, καλύτερα σκέτο βιβλιοπωλείο η και χαρτικά; Άλλοι μας λένε σκέτο γιατί μετά μπλέκεις με πολλούς κωδικούς άλλοι μας λένε απ'όλα. Εμείς σκεφτόμαστε σκέτο παιδικό εφηβικό βιβλίο με κάποια παιχνίδια παζλ ανά ηλικία τύπου djeco londji κλπ. Πετάω άσχετα στο θέμα τώρα το ξέρω, τελευταία ερώτηση κορίτσια σόρυ. 

Παρότι το στοιχείο του άντρα μου είναι τα βιβλία, δεν θα άνοιγε ποτέ μου είπε σκέτο βιβλιοπωλείο, διότι το χρήμα μου είπε είναι στα χαρτικά.  Και τώρα που τον ρώτησα, ήταν κάθετος σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λουκουμαδακι αν το ανοίξεις θα σε στηρίξουμε.:grin:

 

Κατά τα άλλα ρε παιδια ανοίγουν κ οι οργανωμένες παραλίες το Σάββατο κ τέρμα τα μην στα μαγαζιά.

Αλλά όχι οι παιδικοί?

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε σήμερα κατά τις 9 με μια φίλη από μεγάλο καφέ-μπαρ (απ'εξω εννοώ) σε πλατεία και γινόταν της τρελής. Καμία σχέση με πέρσυ το καλοκαίρι, τραπέζια το ένα πάνω στο άλλο, η μπάρα της αυλής γεμάτη, κόσμος όρθιος ανάμεσα. Πανικός. Ελπίζω να μαζευτεί λίγο όλο αυτό, γιατί καήκαμε :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Περάσαμε σήμερα κατά τις 9 με μια φίλη από μεγάλο καφέ-μπαρ (απ'εξω εννοώ) σε πλατεία και γινόταν της τρελής. Καμία σχέση με πέρσυ το καλοκαίρι, τραπέζια το ένα πάνω στο άλλο, η μπάρα της αυλής γεμάτη, κόσμος όρθιος ανάμεσα. Πανικός. Ελπίζω να μαζευτεί λίγο όλο αυτό, γιατί καήκαμε :( 

κι εγω είδα αποστάσεις πιο κοντινές από πέρσι, όμως δεν έχουμε τρελή κίνηση. κάτι ευχάριστο για να μην νιώθεις κατάθλιψη όπως πριν αλλά σίγουρα όχι φυσιολογική κίνηση Πάσχα, ούτε καν κίνηση καθημερινής Μαΐου νορμαλ εποχής. Θα πάμε κ για φαγητό αύριο-μεθαυριο κ θα δούμε το μεσημέρι τι γίνεται, γιατί ακούσαμε ότι οι εστιάτορες δεδομένων των συνθηκών ήταν ευχαριστημένοι. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Όταν βρεις την ευκαιρία ρώτησε τον, καλύτερα σκέτο βιβλιοπωλείο η και χαρτικά; Άλλοι μας λένε σκέτο γιατί μετά μπλέκεις με πολλούς κωδικούς άλλοι μας λένε απ'όλα. Εμείς σκεφτόμαστε σκέτο παιδικό εφηβικό βιβλίο με κάποια παιχνίδια παζλ ανά ηλικία τύπου djeco londji κλπ. Πετάω άσχετα στο θέμα τώρα το ξέρω, τελευταία ερώτηση κορίτσια σόρυ. 

Κ εγώ πιστεύω καλύτερα κ με χαρτικά μέσα γιατί σε όλα τα σχολεία ζητάνε απ' τους μαθητές, οπότε γιατί να μην βγάζεις έξτρα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Περάσαμε σήμερα κατά τις 9 με μια φίλη από μεγάλο καφέ-μπαρ (απ'εξω εννοώ) σε πλατεία και γινόταν της τρελής. Καμία σχέση με πέρσυ το καλοκαίρι, τραπέζια το ένα πάνω στο άλλο, η μπάρα της αυλής γεμάτη, κόσμος όρθιος ανάμεσα. Πανικός. Ελπίζω να μαζευτεί λίγο όλο αυτό, γιατί καήκαμε :( 

Εγω παρακολουθώ μια ιστορία κ ειναι σαν να βλέπω σίριαλ.

Έχω φιλη που ήρθε σε επαφή με κρουσματα κ εχει φρικάρει.Τους επισκέφθηκαν οι κουμπάροι τους με τα τρία της παιδια.Εφηβοι κ κατι παραπάνω.Ξαφνικαψεισεβαλαν στον κηπο.Για την ωρα ειναι θετικα κ τα τρία παιδιά,η μεγάλη εμβολιασμενοι.θετικοι κ άλλοι δύο με το τρίχρονο μωρο τους.Τα τρία παιδιά με το μωρο μαζί,ψήνονται στον πυρετο.Οι υπόλοιποι αναμένεται να δουν αν κολλησαν.οταν λέω υπόλοιποι,εκτός από την πενταμελη οικογενεια  εννοω αλλα 40 άτομα.

Ω ναι!Εχουν ένα μεγάλο σπίτι στα βπ κ καιε σκ εχουν .Το μεγαλο Σάββατο ειχαν καλεσμενα 30 ατομα.Τα 15 διανυκτέρευση στο δείτε τους.Την Κυριακή ηρθαν αλλοι 10 επισκέπτες.

Αναμένεται να τους πάρει ο Εοδυ.Τι θα πούνε τωρα?Κι αν πούν την αλήθεια δεν θα πρέπει να διωχθούν?Δεν έχω λόγια πια.Τετοιοι υπαρχουν πολλοι.Δυστυχως τελικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, love kids said:

Ναι, δεν αντενδείκνυται. Γνωρίζω άτομα με ιστορικό που το έκαναν. Αποκλείεται, ωστόσο, στον συγκεκριμένο οργανισμό να επιβάρυνε την κατάσταση και να επήλθε το μοιραίο; Δεν το λέω για να τρομοκρατήσω φυσικά. Αρκετοί γνωστοί μου το έχουν κάνει κι όλα καλά μέχρι στιγμής.

Όχι δεν αποκλείει αλλά εφόσον δεν αποτελεί αντενδειξη τότε δεν μπορεί να είναι το πιθανό προηγούμενο έμφραγμα δικαιολογία για οποιαδήποτε πσρενεργεια από το az

Link to comment
Share on other sites

Είδατε για το coronapass στην Κύπρο; 

Εστιαση, θεάματα, εκκλησίες, κλειστά εμπορικα κέντρα, γυμναστήρια, τραπέζια γάμων κλπ μόνο με corona pass δλδ νοσηση προ έξι μηνών/εμβολιασμός νε τουλ μια δόση προ τριών εβδομάδων/αρνητικό τεστ 72 ωρών... 

 

Δεν νομίζω ότι σε μεγάλα κράτη θα μπορούσε να εμφανιστεί κάτι τέτοιο, αλά δεν θα μου κάνει εντύπωση αν εμείς αυτό το παρωδήσουμε με τα σελφ τεστ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Διαπεριφερειακές μετακινήσεις μόνο με τεστ ή πιστοποιητικό εμβολιασμού άκουσα στο ραδιόφωνο.

Αυτό που έλεγα χτες.. δλδ ο άντρας μου το ελεγε. Δεν το πιστεύω όμως ότι μπορούν. Ο τουρίστας δλδ θα πηγαίνει όπου θέλει κ ο Έλληνας όχι; αυτό σκοτώνει τον εσωτερικό τουρισμό επίσης κ γενικα αυτή την εξίσωση του τεστ με το εμβόλιο δεν την καταλαβαίνω. 
 

Επισης δεν μ αρέσει αυτός ο έμμεσος εξαναγκασμός σε εμβολιασμό. Γιατί ουσιαστικά είναι αντιδημοκρατικός με επίφαση ελευθερίας αφού σου δίνει την εναλλακτική του τεστ. Πραγματικά θα θεωρούσα δημοκρατικότερο γθα αρχή τον υποχρεωτικό εμβολιασμό σε συγκεκριμένα επαγγέλματα. Αυτό δείχνει ότι κανεις κάτι για την κοινωνική προστασία. Το άλλο με τα πιστοποιητικά κ τα τεστ, είναι σαν παροχή προνομίων. Θες διακοπές αλλά είσαι εικοσαρης κ δεν δικαιούσαι εμβόλιο; πλήρωσε τεστ. ε δεν είναι κ πολύ δίκαιο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό που έλεγα χτες.. δλδ ο άντρας μου το ελεγε. Δεν το πιστεύω όμως ότι μπορούν. Ο τουρίστας δλδ θα πηγαίνει όπου θέλει κ ο Έλληνας όχι; αυτό σκοτώνει τον εσωτερικό τουρισμό επίσης κ γενικα αυτή την εξίσωση του τεστ με το εμβόλιο δεν την καταλαβαίνω. 
 

Επισης δεν μ αρέσει αυτός ο έμμεσος εξαναγκασμός σε εμβολιασμό. Γιατί ουσιαστικά είναι αντιδημοκρατικός με επίφαση ελευθερίας αφού σου δίνει την εναλλακτική του τεστ. Πραγματικά θα θεωρούσα δημοκρατικότερο γθα αρχή τον υποχρεωτικό εμβολιασμό σε συγκεκριμένα επαγγέλματα. Αυτό δείχνει ότι κανεις κάτι για την κοινωνική προστασία. Το άλλο με τα πιστοποιητικά κ τα τεστ, είναι σαν παροχή προνομίων. Θες διακοπές αλλά είσαι εικοσαρης κ δεν δικαιούσαι εμβόλιο; πλήρωσε τεστ. ε δεν είναι κ πολύ δίκαιο. 

Υπό συνθήκες πανδημίας και παγκόσμια ς οικονομικής καταστροφής, δεν ξέρω γιατί ο υποχρεωτικός εμβολιασμός είναι αντδημοκρατικος. Πιο αντιδημοκρατικό ακούγεται να κάνει ο καθένας μας το γιατρό από το ίντερνετ και να αποφασίζει έμμεσα ων αν θα πεθάνει ή χρεοκοπήσει ο διπλανός του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Υπό συνθήκες πανδημίας και παγκόσμια ς οικονομικής καταστροφής, δεν ξέρω γιατί ο υποχρεωτικός εμβολιασμός είναι αντδημοκρατικος. Πιο αντιδημοκρατικό ακούγεται να κάνει ο καθένας μας το γιατρό από το ίντερνετ και να αποφασίζει έμμεσα ων αν θα πεθάνει ή χρεοκοπήσει ο διπλανός του.

Βασικά δεν διαφωνώ αλλά νομίζω ότι δεν είναι η δημοφιλέστερη άποψη αυτή. Καταλαβαίνω ποσο περίπλοκο είναι το θέμα κ ποσο ανησυχεί ο καθενας. Όμως το να καθίσταται έμμεσα υποχρεωτικό για να εχεις «προνόμια» όπως δουλειά ή ταξίδι, μου φαίνεται χειρότερο, υποκριτικοτερο κ εν τελει καθολου δημοκρατικό. 

Είναι σαν να φοβόμαστε ως κοινωνία να δούμε ώριμα το τι σημαίνει ελευθερια, ευθύνη, κοινωνικό όφελος κλπ. κ γι αυτό να το παρακάμπτουμε με πλάγιους τρόπου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βασικά δεν διαφωνώ αλλά νομίζω ότι δεν είναι η δημοφιλέστερη άποψη αυτή. Καταλαβαίνω ποσο περίπλοκο είναι το θέμα κ ποσο ανησυχεί ο καθενας. Όμως το να καθίσταται έμμεσα υποχρεωτικό για να εχεις «προνόμια» όπως δουλειά ή ταξίδι, μου φαίνεται χειρότερο, υποκριτικοτερο κ εν τελει καθολου δημοκρατικό. 

Είναι σαν να φοβόμαστε ως κοινωνία να δούμε ώριμα το τι σημαίνει ελευθερια, ευθύνη, κοινωνικό όφελος κλπ. κ γι αυτό να το παρακάμπτουμε με πλάγιους τρόπου. 

Μα το λες και μόνη, προνόμια. Εδώ άλλοι έχασαν την υγεία η την επιχείρηση τους. Τα ταξίδια αναψυχής είναι έκει που θα κάνει ο άλλος την επανάσταση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Μα το λες και μόνη, προνόμια. Εδώ άλλοι έχασαν την υγεία η την επιχείρηση τους. Τα ταξίδια αναψυχής είναι έκει που θα κάνει ο άλλος την επανάσταση;

Μα αυτό είναι το θέμα. Ότι περνάει σαν μια ατομική διευκόλυνση. Το κάνεις για να απολαύσεις κάποια "προνόμια"(όχι ότι κανονικά έιναι προνόμιο η ελεύθερη μετακίνηση κ η εργασία), άρα αν είναι να σε υποχρεώσουν γι αυτό, το δέχεσαι. Αν είναι να σε υποχρεώσουν για το κοινό καλό, εκεί όχι, δεν γίνεται, είναι αντιδημοκρατικό...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Υπό συνθήκες πανδημίας και παγκόσμια ς οικονομικής καταστροφής, δεν ξέρω γιατί ο υποχρεωτικός εμβολιασμός είναι αντδημοκρατικος. Πιο αντιδημοκρατικό ακούγεται να κάνει ο καθένας μας το γιατρό από το ίντερνετ και να αποφασίζει έμμεσα ων αν θα πεθάνει ή χρεοκοπήσει ο διπλανός του.

Μια χαρά δημοκρατικο είναι.ειναι θεμα επιβίωσης.

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Βασικά δεν διαφωνώ αλλά νομίζω ότι δεν είναι η δημοφιλέστερη άποψη αυτή. Καταλαβαίνω ποσο περίπλοκο είναι το θέμα κ ποσο ανησυχεί ο καθενας. Όμως το να καθίσταται έμμεσα υποχρεωτικό για να εχεις «προνόμια» όπως δουλειά ή ταξίδι, μου φαίνεται χειρότερο, υποκριτικοτερο κ εν τελει καθολου δημοκρατικό. 

Είναι σαν να φοβόμαστε ως κοινωνία να δούμε ώριμα το τι σημαίνει ελευθερια, ευθύνη, κοινωνικό όφελος κλπ. κ γι αυτό να το παρακάμπτουμε με πλάγιους τρόπου. 

Αυτο θα το συζητούσαμε αν υπήρχε κοινωνική ευθύνη.Δεν υπάρχει όμως.Βλεπεις τι γινεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...