Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 Είπαν επίσης... 

[Για τους εμβολιασμούς των παιδιών ανέφερε ότι θα πραγματοποιηθούν εφόσον εγκριθούν σε ευρωπαϊκό επίπεδο ενώ άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να είναι εμβολιασμένα τον Σεπτέμβριο κατά την έναρξη του σχολικού έτους.] 

Ήδη η Pfizer έχει ξεκινήσει τις δοκιμές από 6 μηνών και επάνω. 

 

Τα συμπτώματα του ΑΖ ξεκίνησαν με ανησυχία στο οχταωρο (ξύπνησα στις 2 το πρωί νιωθωντας περίεργα) και ένα δωδεκαωρο από τον εμβολιασμό την άκουσα κανονικά. Πολύ κόπωση, πονοκέφαλος ανυπόφορος, μόνο χιλιαρι ντεπον έκανε δουλίτσα, πόνος στις αρθρώσεις και γενικά ήμουν σα να με είχαν δείρει. Πόνο στο χέρι επίσης. Πήγα δουλειά, τρομάρα μου, αλλά δεν άντεξα, έφυγα νωρίτερα. Δεν έπρεπε να πάω εξαρχής. Το βράδυ είχα ρίγος και έπεσα ξερή για ύπνο. Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα από πονοκέφαλο, δε χρειάστηκα αντιπυρετικο, το χέρι πονάει ακόμα (μόνο όταν το σηκώσω ή το ακουμπήσω) αλλά δουλεία δε πήγα. Αδιαθετησα κιόλας κι ήρθε κι έδεσε. 

 

Με όσους έχω μιλήσει που έχουν περάσει covid , μου λένε κάνω αύριο όχι ένα, δύο και τρία εμβόλια για να μη ξαναβρεθώ σε αυτή τη θέση. Και δε μιλάμε καν για ανθρώπους που χρειάστηκαν νοσηλεία. Αν είναι έτσι όπως ένιωσα τις παρενέργειες, τους καταλαβαίνω απόλυτα! Βλεπωντας τι γίνεται έξω από κόσμο, φοβάμαι ότι πάλι έκρηξη θα έχουμε. Πλέον ακούω για κρούσματα σε φίλους και γνωστούς καθημερινά. 

Φίλοι ειχαν κ πολυ έντονο τρέμουλο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 

 

Deena εσύ που είσαι?ανησυχώ.πρεπει να δίνουμε το παρόν μετα τον εμβολιασμό.

Εδώ είμαι καλε, όλα καλά! 9η μέρα από τον εμβολιασμό σήμερα...

 

Δεν δουλεύω αυτές τις μέρες και βολτάρω, πήγα για καφέ, για τσίπουρο και για φαγητό :grin::grin::grin:

 

Διαβασα τώρα ότι τέλη Μαΐου θα ανοίξει η πλατφόρμα 30-44 για τα άλλα εμβόλια ενώ τον Ιούνιο θα ανοίξει και για τους κάτω των 30. 
 

Χαίρομαι που έχω εμβολιαστεί ήδη και σε ένα δεκαήμερο περίπου θα έχω πολύ αξιόλογη προστασία, καθώς πιθανότατα θα δίνονται ραντεβού για πρώτη δόση τέλη Ιουνίου στην καλύτερη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Φίλοι είχαν κ πολύ έντονο τρέμουλο.

 

Λίγο ρίγος χθες βράδυ μόνο, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Οι περισσότεροι που ξέρω έκαναν πυρετό (δέκατα κυρίως). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

μα υποτιθεται κ οι τουρισ

 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

μα υποτιθεται κ οι τουριστες ερχονται με τεστ,η εμβολιο η νοσηση

ναι όμως αν βάλουν διαπεριφερειακές με τετοιεσ προϋποθεσεις, σημαίνει ότι κ οι ξένοι αν αλλάξουν πχ περιφέρεια θα ξανακάνουν τεστ; ή θα μπαίνει κάποιος με τεστ, θα πηγαίνει Ζάκυνθο 10 μέρες κ μετά θα πηγαίνει Αθήνα άλλο ένα τριήμερο πριν φύγει με το τεστ που έδειξε πριν από 15 μέρες; 

απ οσο ξέρω για παιδαγωγούς των βρεφονηπιακών δεν είχε καν ανοίξει η πλατφόρμα. όσες είναι άνω των 30 μόνο μπορπυν να έχουν εμβολιαστεί. ειναο απίστευτο που δν τους έδωσαν μια προτεραιότητα αν έχουν πρόθεση να λειτουργήσουν οι σταθμοί. 

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Εγώ πάντως δε φοβαμαι τον ψεκασμενο περισσοτερο από τον οποιοδηποτε ανθρωπο . Οσους ξερω που κόλλησαν, ούτε αρνητες ηταν, ούτε ξεκασμενοι, ισα ισα ηταν ανθρωποι που σε γενικες γραμμες προσεχαν και καποια στιγμη (λόγω κούρασης; λόγω αφέλειας; λόγω ψευδαίσθησης ασφάλειας;) έριξαν τις ασπίδες τους

ακριβώς εκεί νομίζω είναι η παγίδα. δλδ η λογική ότι θα τηρώ τα μέτρα άρα είμαι οκ δεν εμβολιάζομαι, πέραν του ότι προσβάλλει όποιον εμβολιάστηκε λες κ εκείνος ας πούμε το έκανε για να μην τηρεί τα μέτρα, αγνοεί μικρές στιγμές της καθημερινότητας που θα κανεις την αστοχία σου σε χώρους με ασφάλεια όπως να πιεις καφέ στο γραφείο όπου όλοι κάνουν μια μικρή ατασθαλία κ αν δεν αερίζεται καλά ο χώρος προφανώς υπάρχει κίνδυνος. ή να σε κολλήσει ο αδερφός σου που είναι ο μόνος άνθρωπος που βλέπεις κ ειχες την ατυχία να πέσεις πάνω του. ή να κολλήσεις σε μια υπηρεσία υγείας ή το παιδί σου από τη μια κ μοναδική παρέα που τιυ εχεις αφήσει  κλπ. σίγουρα πολλοί πήγαιναν γυρεύοντας κ κόλλησαν σε επικίνδυνα μερη αλλά δεν νομίζω ότι όλοι έφταιγαν με την έννοια ότι συστηματικά δεν τηρούσαν μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

ναι όμως αν βάλουν διαπεριφερειακές με τετοιεσ προϋποθεσεις, σημαίνει ότι κ οι ξένοι αν αλλάξουν πχ περιφέρεια θα ξανακάνουν τεστ; ή θα μπαίνει κάποιος με τεστ, θα πηγαίνει Ζάκυνθο 10 μέρες κ μετά θα πηγαίνει Αθήνα άλλο ένα τριήμερο πριν φύγει με το τεστ που έδειξε πριν από 15 μέρες; 

απ οσο ξέρω για παιδαγωγούς των βρεφονηπιακών δεν είχε καν ανοίξει η πλατφόρμα. όσες είναι άνω των 30 μόνο μπορπυν να έχουν εμβολιαστεί. ειναο απίστευτο που δν τους έδωσαν μια προτεραιότητα αν έχουν πρόθεση να λειτουργήσουν οι σταθμοί. 

ακριβώς εκεί νομίζω είναι η παγίδα. δλδ η λογική ότι θα τηρώ τα μέτρα άρα είμαι οκ δεν εμβολιάζομαι, πέραν του ότι προσβάλλει όποιον εμβολιάστηκε λες κ εκείνος ας πούμε το έκανε για να μην τηρεί τα μέτρα, αγνοεί μικρές στιγμές της καθημερινότητας που θα κανεις την αστοχία σου σε χώρους με ασφάλεια όπως να πιεις καφέ στο γραφείο όπου όλοι κάνουν μια μικρή ατασθαλία κ αν δεν αερίζεται καλά ο χώρος προφανώς υπάρχει κίνδυνος. ή να σε κολλήσει ο αδερφός σου που είναι ο μόνος άνθρωπος που βλέπεις κ ειχες την ατυχία να πέσεις πάνω του. ή να κολλήσεις σε μια υπηρεσία υγείας ή το παιδί σου από τη μια κ μοναδική παρέα που τιυ εχεις αφήσει  κλπ. σίγουρα πολλοί πήγαιναν γυρεύοντας κ κόλλησαν σε επικίνδυνα μερη αλλά δεν νομίζω ότι όλοι έφταιγαν με την έννοια ότι συστηματικά δεν τηρούσαν μέτρα. 

Καλά, δεν νομίζω ότι προσβάλουν οι μεν τους δε. Άλλωστε οι εμβολιασμένοι θα κινδυνεύουν λιγότερο. Δε λέω ότι δε θα εμβολιαστώ αλλά το θέμα αυτό έχει κουράσει τόσο που δεν το ξανασυζητώ. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Ιστορίες κορονοϊικής τρέλας. 

1. Εξαντλημένα τα σελφ τεστ σε όλο το νησί. Μεγάλο νησί χιλιάδων κατοίκων, όχι  για τη Θηρασια... Ο ενθουσιασμός γθα την πρώτη μέρα στο σχολείο κορυφώνεται όπως φαντάζεστε,  μιλάμε για αδρεναλίνη πλέον! 

 

2. Πήγαμε χτες για φαγητό. Τηγανιτή πατάτα με γεύση αντισηπτικού έχετε φάει; τρέλα. δεν ξέρω γιατί έμεινε στα χέρια μου από το πρωί, δεν είχα βάλει πολύ αλλά μου χάλασε λίγο την γεύση, καλά να πάθω που δεν έφαγα με savoir vivre! 

 

3. Γελάστε ελεύθερα. Θυμάστε που σας είχα πει μια φορά ότι ταιριάζω τις μάσκες με τα ρούχα; είχα βγάλει μια γαλάζια για χτες το εστιατόριο γιατί φορούσα μπλε ρούχα. τελικά την ξέχασα σπίτι οπως διαπίστωσα στο αυτοκίνητο πριν φύγουμε κ για να μην ξανά βγαίνω πήρα μια χειρουργική που έχω μαζί μου πάντα, με ποιο σκεπτικό: μπλε απ έξω η χειρουργική, πάει με τα ρούχα!! αν φορούσα άλλο χρωμα, θα γύριζα σπίτι να πάρω τη σωστή!!! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

3. Γελάστε ελεύθερα. Θυμάστε που σας είχα πει μια φορά ότι ταιριάζω τις μάσκες με τα ρούχα; είχα βγάλει μια γαλάζια για χτες το εστιατόριο γιατί φορούσα μπλε ρούχα. τελικά την ξέχασα σπίτι οπως διαπίστωσα στο αυτοκίνητο πριν φύγουμε κ για να μην ξανά βγαίνω πήρα μια χειρουργική που έχω μαζί μου πάντα, με ποιο σκεπτικό: μπλε απ έξω η χειρουργική, πάει με τα ρούχα!! αν φορούσα άλλο χρωμα, θα γύριζα σπίτι να πάρω τη σωστή!!! 

 

 

Fashion Icon!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ιστορίες κορονοϊικής τρέλας. 

1. Εξαντλημένα τα σελφ τεστ σε όλο το νησί. Μεγάλο νησί χιλιάδων κατοίκων, όχι  για τη Θηρασια... Ο ενθουσιασμός γθα την πρώτη μέρα στο σχολείο κορυφώνεται όπως φαντάζεστε,  μιλάμε για αδρεναλίνη πλέον! 

 

2. Πήγαμε χτες για φαγητό. Τηγανιτή πατάτα με γεύση αντισηπτικού έχετε φάει; τρέλα. δεν ξέρω γιατί έμεινε στα χέρια μου από το πρωί, δεν είχα βάλει πολύ αλλά μου χάλασε λίγο την γεύση, καλά να πάθω που δεν έφαγα με savoir vivre! 

 

3. Γελάστε ελεύθερα. Θυμάστε που σας είχα πει μια φορά ότι ταιριάζω τις μάσκες με τα ρούχα; είχα βγάλει μια γαλάζια για χτες το εστιατόριο γιατί φορούσα μπλε ρούχα. τελικά την ξέχασα σπίτι οπως διαπίστωσα στο αυτοκίνητο πριν φύγουμε κ για να μην ξανά βγαίνω πήρα μια χειρουργική που έχω μαζί μου πάντα, με ποιο σκεπτικό: μπλε απ έξω η χειρουργική, πάει με τα ρούχα!! αν φορούσα άλλο χρωμα, θα γύριζα σπίτι να πάρω τη σωστή!!! 

 

 

Κι εδώ εξαντλήθηκαν ακούω.

Ένας από τους λόγους που δεν ανοίγουν τους παιδικούς πιστευω ειναι κ αυτός.

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Κι εδώ εξαντλήθηκαν ακούω.

Ένας από τους λόγους που δεν ανοίγουν τους παιδικούς πιστευω ειναι κ αυτός.

Φοβαμαι μην τυχόν και δεν τους ανοιξουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

εδώ εξαντλήθηκαν ακούω.

Περιμένουν σημερα βράδυ μας είπαν κ αύριο μάλλον θα ανοίξουν κ φαρμακεία που δεν εφημερεύουν κανονικά για να προχωρήσουμε. σκέφτομαι κατάσταση τώρα να μας λενε γονείς ότι δεν βρήκαν κ δεν φταίνε κ να πρέπει να διώχνουμε τα παιδιά με απουσία...

Link to comment
Share on other sites

Πήρατε self tests ρινικά; Διάβασα ότι σε κάποιες περιοχές το φαρμακείο έδινε τεστ σάλιου. Εγώ που πήρα την πρώτη μέρα διάθεσής τους η φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι μόνο ρινικά όσα διατίθενται δωρεάν με τον ΑΜΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Φοβαμαι μην τυχόν και δεν τους ανοιξουν καθόλου.

Τι ξεστόμισες?? Με ποιο δικαίωμα θα το έκαναν αυτό? Τα πάντα ανοιχτά αλλά οι παιδικοί όχι?? Και οι γονείς τι θα κάνουν? Θα παραιτηθούν από τις δουλείες τους και θα φτιάχνουν κάστρα στην άμμο με τα πιτσιρίκια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Περιμένουν σημερα βράδυ μας είπαν κ αύριο μάλλον θα ανοίξουν κ φαρμακεία που δεν εφημερεύουν κανονικά για να προχωρήσουμε. σκέφτομαι κατάσταση τώρα να μας λενε γονείς ότι δεν βρήκαν κ δεν φταίνε κ να πρέπει να διώχνουμε τα παιδιά με απουσία...

 

ή ακόμη χειρότερα να αναγκαστούν να τους κάνουν rapid προκειμένου να πάνε στο σχολείο την Δευτέρα

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Τι ξεστόμισες?? Με ποιο δικαίωμα θα το έκαναν αυτό? Τα πάντα ανοιχτά αλλά οι παιδικοί όχι?? Και οι γονείς τι θα κάνουν? Θα παραιτηθούν από τις δουλείες τους και θα φτιάχνουν κάστρα στην άμμο με τα πιτσιρίκια?

 

Ο Πέτσας μιλάει για άνοιγμα 20 με 24 Μαΐου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , elemaxi είπε:

 

ή ακόμη χειρότερα να αναγκαστούν να τους κάνουν rapid προκειμένου να πάνε στο σχολείο την Δευτέρα

το σκεφτόμουν αυτό... αν θα δεχτεί το ΚΥ να κάνει ραπιντ κ πότε άραγε; δευτέρα χαράματα; άσε αγχώθηκα κ γθα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

το σκεφτόμουν αυτό... αν θα δεχτεί το ΚΥ να κάνει ραπιντ κ πότε άραγε; δευτέρα χαράματα; άσε αγχώθηκα κ γθα μας...

 

βέβαια πάντα μπορείς να το κάνεις ιδιωτικά αλλά τώρα να πληρώσεις 25 ευρώ για να πας τη Δευτέρα στο σχολείο είναι τραγικό.....

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , love kids είπε:

Πήρατε self tests ρινικά; Διάβασα ότι σε κάποιες περιοχές το φαρμακείο έδινε τεστ σάλιου. Εγώ που πήρα την πρώτη μέρα διάθεσής τους η φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι μόνο ρινικά όσα διατίθενται δωρεάν με τον ΑΜΚΑ.

 

Test σαλιου δεν προβλεπονται δωρεαν μου ειπε η φαρμακοποιος. Αν θες τα παιρνεις ιδιωτικα, 7 ευρω το ενα.

3 παιδια, 2 τεστ τη βδομαδα, 4 εβδομαδες το μηνα, 168 ευρω και καθαρισα :-D. Προφανως θα μεινουμε με τα ρινικα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Test σαλιου δεν προβλεπονται δωρεαν μου ειπε η φαρμακοποιος. Αν θες τα παιρνεις ιδιωτικα, 7 ευρω το ενα.

3 παιδια, 2 τεστ τη βδομαδα, 4 εβδομαδες το μηνα, 168 ευρω και καθαρισα :-D. Προφανως θα μεινουμε με τα ρινικα!

Καλά, δεν το συζητώ, το ίδιο θα έκανα. Κι εγώ ξέρω ότι τα ρινικά διατίθενται δωρεάν κι ότι τα σάλιου τα πληρώνεις. Απλά μου έκανε εντύπωση που το ανέφεραν κάποια άτομα σε ομάδες του fb.

πρίν από 52 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω αυτή τη στιγμή κ πρωκτικό τεστ, όπως λέει ο αστικός μύθος ότι κάνουν στην Κίνα, θα το πάρω, δεν έχω θέμα, έχω αγχωθεί πολύ μήπως δεν βρούμε! 

Ελπίζω να εφοδιαστούν τα φαρμακεία και να βρείτε. Μα δεν ξέρουν πόσοι δικαιούνται σε ένα νησί self-tests (εκπαιδευτικοί, δημόσιοι υπάλληλοι, μαθητές, υπάλληλοι εστίασης κλπ.) ώστε να στείλουν επαρκή ποσότητα; Λίγα έχει ο καθένας στο κεφάλι του; Να ανησυχεί κι αν θα βρει τεστ ή να τρέχει για rapid;

Ξέρουμε πόσο αξιόπιστα είναι τα self-tests; Κι αν βγει άκυρο τι κάνεις; Δεν πάει ο εργαζόμενος στη δουλειά ή το παιδί στο σχολείο την άλλη μέρα και πάει για rapid;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και του σάλιου, μου είπαν, στις οδηγίες γράφει προτιμότερο να λαμβάνεται επίχρισμα από την μύτη.

Επίσης στο self-testing.gov.gr βρίσκει κανείς την βεβαίωση-σχολική κάρτα για covid-19 (σε ηλεκτρονική κι έντυπη μορφή) που πρέπει να επιδείξει συμπληρωμένη ο μαθητής κατά την προσέλευση και να έχει στην τσάντα του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , love kids είπε:

Μα δεν ξέρουν πόσοι δικαιούνται σε ένα νησί self-tests (εκπαιδευτικοί, δημόσιοι υπάλληλοι, μαθητές, υπάλληλοι εστίασης κλπ.) ώστε να στείλουν επαρκή ποσότητα; Λ

Ε πού να ξέρουν; Δεν είμαστε η Σχοινούσα! Μόνο κ μόνο ο μαθητικός πληθυσμός είναι πάνω από 1000 άτομα, βάλε ακόμα εστίαση, εμπορικα, υπηρεσίες... Βασικά ήταν θέμα η απεργία των καραβιών χτες. Καθυστέρησαν οι μεταφορικές κ έγινε το μπλέξιμο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε πού να ξέρουν; Δεν είμαστε η Σχοινούσα! Μόνο κ μόνο ο μαθητικός πληθυσμός είναι πάνω από 1000 άτομα, βάλε ακόμα εστίαση, εμπορικα, υπηρεσίες... Βασικά ήταν θέμα η απεργία των καραβιών χτες. Καθυστέρησαν οι μεταφορικές κ έγινε το μπλέξιμο. 

Ε, δεν μπορεί να μην ξέρουν πόσοι είναι οι μαθητές, εκπαιδευτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι. Για τους εργαζόμενους στην εστίαση και τους λοιπούς που υποχρεούνται σε τεστ να καταλάβω να μην ξέρουν τον ακριβή αριθμό, λογικό. Δεκτή κι η απεργία των καραβιών αλλά από πριν το Πάσχα είχαν αποφασίσει να ανοίξουν με αυτό το σύστημα τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , love kids είπε:

Ε, δεν μπορεί να μην ξέρουν πόσοι είναι οι μαθητές, εκπαιδευτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι. Για τους εργαζόμενους στην εστίαση και τους λοιπούς που υποχρεούνται σε τεστ να καταλάβω να μην ξέρουν τον ακριβή αριθμό, λογικό. Δεκτή κι η απεργία των καραβιών αλλά από πριν το Πάσχα είχαν αποφασίσει να ανοίξουν με αυτό το σύστημα τα σχολεία.

Η διάθεση ήταν κλειστή μέχρι προχτές λόγω αργιών, κ τα καταστήματα εστίασης δήλωναν εργαζόμενους μέχρι τελευταία στιγμή γιατί τελευταία στιγμή τους είπαν ότι θα ανοίξουν, μάλλον έφυγαν τα αποθέματα γρήγορα κ Τετάρτη που άνοιξαν δεν πρόλαβαν να έρθουν οι παραγγελίες. Δεν είναι τόσο απλα δυστυχώς όταν εξαρτάσαι από συγκοινωνίες... Ελπίζω τώρα να έχουν μια πιο σαφή εικόνα για το τι θα χρειαστούν κ να μην έχουμε θέματα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...