Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Δε ξέρω για εσάς, αλλά εγώ αυτές τις ημέρες επικοινώνησα πολύ περισσότερο με φίλους και συγγενείς. Και στις λιγοστές face to face επικοινωνίες, με γείτονες σε μπαλκόνια, στο μάρκετ, όλοι ήταν περισσότερο φιλικοί και ανθρώπινοι. Οι ανθρώπινες σχέσεις ήταν καιρό τώρα διερρηγμένες, ο ιός απλά έφερε στην επιφάνεια και μας έδειξε τον ατομικισμό που καλλιεργείται χρόνια τόσα. Οπότε, όχι δεν ανησυχώ ότι θα χαλάσει κάτι παραπάνω. Οι άνθρωποι που διατηρούν την ανθρωπιά τους, θα συνεχίσουν να το κάνουν, πέρα από οποιαδήποτε απαγόρευση. 

 

Δεν ανήκω σε αυτούς που παίρνουν μαζικά τα μακαρόνια και τις χλωρίνες, αλλά ναι με θυμώνουν όσοι δεν ξέρουν να βήχουν και γυρνάνε έξω σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Με ενοχλεί που πάω στο μάρκετ για να αγοράσω μόνο αυτά που πραγματικά χρειάζομαι εγώ και οι συγγενείς μου που δεν πρέπει να βγαίνουν έξω, προστατευμένη, και το βρίσκω γεμάτο ηλικιωμένους να αγοράζουν 5αδες τα κωλόχαρτα. Και δε με νοιάζει αν οι ίδιοι δε νοιάζονται, ούτε για εμένα με νοιάζει, με τρώει όμως ότι αν κολλήσω εγώ και το μεταδώσω στα πεθερικά μου, θα πάνε αδιάβαστοι και θα το έχω κρίμα. Και φυσικά θα δικαιολογήσω κάθε μέτρο που θα περιορίσει τον ανεύθυνο τον γαμπρό μου που δεν πιστεύει κάν στις ιώσεις (θεωρεία hammer) και εξακολουθεί και πάει στην εκκλησία, όταν μπορεί μέσω των πράξεών του να κινδυνεύσουν οι γονείς του. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί η δική του κοσμοθεωρία πρέπει να είναι ανεκτή, όταν θέτει σε κίνδυνο ζωές άλλων ανθρώπων. Μιλάμε για δημόσια υγεία, όχι για ιδεολογίες.

 

Προσωπικά, μια χαρά ήμουν ψυχολογικά, έως και αισιόδοξη, μέχρι που μπήκα και διάβασα το φόρουμ και όπως η yovanna νομίζω θα το κλείσω το ρημάδι, να ησυχάσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian είπε:

Δε ξέρω για εσάς, αλλά εγώ αυτές τις ημέρες επικοινώνησα πολύ περισσότερο με φίλους και συγγενείς. Και στις λιγοστές face to face επικοινωνίες, με γείτονες σε μπαλκόνια, στο μάρκετ, όλοι ήταν περισσότερο φιλικοί και ανθρώπινοι. Οι ανθρώπινες σχέσεις ήταν καιρό τώρα διερρηγμένες, ο ιός απλά έφερε στην επιφάνεια και μας έδειξε τον ατομικισμό που καλλιεργείται χρόνια τόσα. Οπότε, όχι δεν ανησυχώ ότι θα χαλάσει κάτι παραπάνω. Οι άνθρωποι που διατηρούν την ανθρωπιά τους, θα συνεχίσουν να το κάνουν, πέρα από οποιαδήποτε απαγόρευση. 

κι εγώ έχω παρατηρήσει μια μεγάλη διάθεση επικοινωνίας. βεβαια ειναι ισως ενδειξη οτι καποιοι αγνοούσαν τον πλησίον οσο ηταν καλυμμένοι απο τη ζωή τους κ τωρα θυμήθηκαν οτι υπαρχουν κ αλλοι ανθρωποι. 

 

παντως εδω βλεπω γενικα αισιοδοξία, δεν ξερω τι σας εριξε την ψυχολογια στη συζητηση. δλδ θεωρειτε  οτι σε 10 μερες ανοιγουν τα πάντα κ ο ιός εξαφανίζεται ή θα εχει βγει εμβολιο; απλως καθυστερούμε μεχρι να φυγουν απο τα νοσοκομεία οι ασθενεις της γρίπης κ αποφορτιστεί λιγο το συστημα κ με την ελπίδα οτι η ζεστη θα αποδυναμώσει τον ιο κ θα εχουμε ενα πιο μικρο κύμα με την ελπίδα εμβολιου για του χρονου. Δεν ειπε κανεις οτι δεν θα αρρωστήσουμε τελικα ουτε οτι εν τελει δεν θα κινδυνεύσουν ανθρώπινες ζωές τωρα ή μελλοντικα. κ από τη γρίπη κινδυνεύουν κ πεθαίνουν κ ας υπάρχει εμβολιο. παντα θα υπαρχουν γυρω μας ευπαθείς ομαδες κ οχι μονο οι ηλικιωμένοι. ευπαθής ομαδα ειναι κ ο ανοσοκατεσταλμένος συναδελφος στο διπλανό γραφειο που τρέμει αν εμφανιστεί καποιος με βήχα κ συναχι ολο το χειμωνα, κ ειναι πιθανο να προστεθεί αλλος ενας λογος στην ανησυχια του. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σας πω πήγαμε Πέμπτη για να πάρουμε πάνες για το μωρό και δεν ειχε:shock:αναγκαστηκαμε να πάρουμε ένα πάκο άλλη μάρκα αν και στην παρούσα φάση δεν κάνει να αλλάζουμε μάρκα γτ έχουμε θέμα δερματικο....πήγαμε Σάββατο άδεια όλα τα ράφια παντού και δεν πήγαμε για να κάνουμε απόθεμα αλοιμονο πήγαμε να πάρουμε πάνες του μήνα όπως πάντα για να μην πηγαίνουμε κάθε τρεις και λίγο λόγω φόρτου εργασίας του συζύγου.....τελικά το Σάββατο βρήκα την μάρκα μας αλλά σε βρακακι και τις πήρα.....θέλησα να πάρω ένα χαρτί υγείας γιατί σχεδόν τελείωνε και δεν βρήκα πουθενά.....οι άνθρωποι από την ταραχή τους δεν έβλεπαν πια ταμεία ήταν ανοιχτά και πια κλειστά....πολύ ταραχή ούτε πόλεμος έτσι 

Καθόμαστε μέσα στο σπίτι μας αλλά περνούμε τα απαραίτητα.... προσωπικά δεν πήρα ούτε αντισηπτικό το είχα από την γέννα μου και μάσκες είχα από όταν ήμουν άρρωστη και το μωρό ήταν 2μηνων και τελικά κόλλησε.....δεν χρειάζεται πανικός ψυχραιμία

Σήμερα θα φάμε το μεσημεριανό μας χωρίς ψωμι:mrgreen:

Δεν ειχε

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλα κοριτσια μιλατε  για ευπαθεις ομαδες λες κ ειναι καποιοι γεροι 100 χρονων που ενταξει την ζησαν την ζωη τους αλλα δεν κινδυνευουν μονο αυτοι δεν εγινε τετοιος χαμουλης για 100 ηλικιωμενους ή 100 καρκινοπαθεις στο τελευταιο σταδιο . Μιλαμε κινδυνευει κοσμος ανω των 50 ακομα κ υγιης ή με μικροπροβληματα που με αυτα θα εφτανε κ 100 χρονων  . Δεν ειναι μονο ανθρωποι που θα πεθαιναν ετσι κ αλλιως σε λιγους μηνες. @anemoni1989 ολο αυτο γινετε γιατι πραγματικα θα κινδενευσει κοσμος μαζι με το συστημα υγειας κ κοσμος υγιης οχι μονο η θεια σου αλλα κ η μαμα μας  που ειναι 60 χρονων κ χωρις νοσηλεια αυτες οι πνευμονιες δεν ξεπερνιουνται

Οσο για το σουπερ μαρκετ εγω υπο φυσιολογικες συνθηκες μπορει να παω κ δυο  φορες την μερα γιατι κατι ξεχασα γιατι κατι αλλο θελω να φτιαξω τωρα για το μονο λογο που πηρα κατι παραπανω ειναι για να μην πηγαινω καθε μερα κ ερχομαστε συνεχεια σε επαφη με κοσμο η καραντινα νομιζω θα ειναι καλητερη αν βγαινεις σε τετοιους χωρους μια φορα στο τοσο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Πολλα κοριτσια μιλατε  για ευπαθεις ομαδες λες κ ειναι καποιοι γεροι 100 χρονων που ενταξει την ζησαν την ζωη τους αλλα δεν κινδυνευουν μονο αυτοι δεν εγινε τετοιος χαμουλης για 100 ηλικιωμενους ή 100 καρκινοπαθεις στο τελευταιο σταδιο . Μιλαμε κινδυνευει κοσμος ανω των 50 ακομα κ υγιης ή με μικροπροβληματα που με αυτα θα εφτανε κ 100 χρονων  . Δεν ειναι μονο ανθρωποι που θα πεθαιναν ετσι κ αλλιως σε λιγους μηνες. @anemoni1989 ολο αυτο γινετε γιατι πραγματικα θα κινδενευσει κοσμος μαζι με το συστημα υγειας κ κοσμος υγιης οχι μονο η θεια σου αλλα κ η μαμα μας  που ειναι 60 χρονων κ χωρις νοσηλεια αυτες οι πνευμονιες δεν ξεπερνιουνται

Να συμπληρώσω πως στις ευπαθείς ομάδες ανήκουν και νεότεροι που όμως είναι καρκινοπαθεις πχ όπως ο ενας κουμπάρος μου, οι έγκυες όπως η Sunshine αλλά και παιδιά με διαφορα προβλήματα όπως ο βαφτισιμιος μου που έχει κυστικη ινωση.

 

Ποια δικαιώματα,  ζητείται απεγνωσμένα ατομική ευθύνη. 

 

Τα κορίτσια που έφυγαν από τη συζήτηση πιστεύω πως απλά απογοητευτηκαν. 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Μπορει να γινει καλη απολυμανση και με υπεροξειδιο του υδρογονου που ειναι ασφαλες (χρησιμοποιειται και για ποση σε ασθενειες, τοσο ασφαλες ειναι). Επισης, το αιθεριο ελαιο tea tree εχει ισχυρες αντιμικροβιακες ιδιοτητες και μπορει να χρησιμοποιηθει διαλυμενο σε νερο για ψεκασμο του αερα, καθαρισμο επιφανειων, ακομη και απολυμαντικο χεριων.

Έχουν ελεγχθεί έναντι του κορονοιου αυτά που προτείνεις; Γιατί μπορεί να είναι αντιμικροβιακα αλλά σε περιορισμένο βαθμό κ για συγκεκριμένους μικροοργανισμούς, όχι όπως η χλωρίνη ή η αιθανολη που αποδεδειγμένα τον σκοτώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιλέγω να είμαι αισιόδοξη αν και η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη. Σήμερα βγήκα να κάνω μια δουλειά που δεν έπαιρνε δυστυχώς αναβολή ούτε γινόταν από μακριά. Ελάχιστοι κυκλοφορούσαν. Πήγα και χασάπη και σούπερ μάρκετ και θεωρώ πως τέλος εβδομάδας θα χρειαστεί να ξαναβγώ. Στο σούπερ μάρκετ με τα νέα μέτρα η κατάσταση πολύ καλύτερη. Αρκετοί είχαν πολλά ψώνια, άλλοι λιγότερα. Αγαθά υπήρχαν εκτός φυσικά αντισηπτικά τζελ και μαντηλάκια και απολυμαντικά για το σπίτι. Χλωρίνες υπήρχαν. Ακόμη και απλά κρεμοσάπουνα είχε λιγοστά. Μικρό το κακό. Έτσι κι αλλιώς, συνήθως χρησιμοποιούμε πλάκα σαπούνι. Από Τετάρτη κλείνουν και τα λοιπά εμπορικά οπότε (λογικά) θα κυκλοφορούν ακόμη λιγότερα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Να συμπληρώσω πως στις ευπαθείς ομάδες ανήκουν και νεότεροι που όμως είναι καρκινοπαθεις πχ όπως ο ενας κουμπάρος μου, οι έγκυες όπως η Sunshine αλλά και παιδιά με διαφορα προβλήματα όπως ο βαφτισιμιος μου που έχει κυστικη ινωση.

 

Ποια δικαιώματα,  ζητείται απεγνωσμένα ατομική ευθύνη. 

 

Τα κορίτσια που έφυγαν από τη συζήτηση πιστεύω πως απλά απογοητευτηκαν. 

 

 

Ελπιζω απ ολη αυτη την ιστορια τουλαχιστον να μεινει σε ολους μας η επιγνωση οτι ενα δικο μας ελαφρυ προβλημα υγειας μπορει να ειναι μοιραιο για τους αλλους και να σκεφτομαστε λιγο καλυτερα πριν ασκήσουμε ελευθερα τα δικαιωματα μας οταν εχουμε συμπτωματα ίωσης. 

 

Κλειστα τα εμπορικά απο Τεταρτη, να δω πόσος κοσμος θα στριμωχτεί αυριο να παρει ο,τι εχει κ δεν εχει η αγορα για να του βρισκεται. Εγω σημερα δεν βγηκα, περιμενα αυριο που θα εχει καλυτερο καιρο, αλλα δεν παω πουθενα, μπορουμε να περασουμε χωρις τέμπερες κ πλαστελινες.... Εχω δει ωραιες χειροτεχνίες με χαρτι υγειας, νομιζω ειναι η καταλληλη εποχη να τις δοκιμασω!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπομοvη χρειαζετε η ιστορια εχει δειξει οτι κ τωρα ειμαστε πιο εξοπλισμεvοι απο αλλες εποχες η εvημερωση κ η προστασια ειvαι πολυ πιο εξελιγμεvες πια κ μπορουμε vα προστατευσουμε περισσοτερο κοσμο. επισης ακομα κ τοτε που δεv υπηρχαv μεσα βρισκοταv φαρμακο κ εμβολιο ετσι θα γιvει κ τωρα . Πρωτα θα ερθει το φαρμακο κ μεχρι τηv επομεvη αvοιξη κ το εμβολιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Πολλα κοριτσια μιλατε  για ευπαθεις ομαδες λες κ ειναι καποιοι γεροι 100 χρονων που ενταξει την ζησαν την ζωη τους αλλα δεν κινδυνευουν μονο αυτοι δεν εγινε τετοιος χαμουλης για 100 ηλικιωμενους ή 100 καρκινοπαθεις στο τελευταιο σταδιο . Μιλαμε κινδυνευει κοσμος ανω των 50 ακομα κ υγιης ή με μικροπροβληματα που με αυτα θα εφτανε κ 100 χρονων  . Δεν ειναι μονο ανθρωποι που θα πεθαιναν ετσι κ αλλιως σε λιγους μηνες. @anemoni1989 ολο αυτο γινετε γιατι πραγματικα θα κινδενευσει κοσμος μαζι με το συστημα υγειας κ κοσμος υγιης οχι μονο η θεια σου αλλα κ η μαμα μας  που ειναι 60 χρονων κ χωρις νοσηλεια αυτες οι πνευμονιες δεν ξεπερνιουνται

Οσο για το σουπερ μαρκετ εγω υπο φυσιολογικες συνθηκες μπορει να παω κ δυο  φορες την μερα γιατι κατι ξεχασα γιατι κατι αλλο θελω να φτιαξω τωρα για το μονο λογο που πηρα κατι παραπανω ειναι για να μην πηγαινω καθε μερα κ ερχομαστε συνεχεια σε επαφη με κοσμο η καραντινα νομιζω θα ειναι καλητερη αν βγαινεις σε τετοιους χωρους μια φορα στο τοσο. 

Ναι αλλά εσύ που πήρες το κάτι παραπάνω (δεν ξέρω τι είναι αυτό, Μπορεί να είναι 5 πακέτα μακαρόνια αντί για 1, αλλά μπορεί να είναι και ολόκληρο το ράφι), το στερείς από άλλους οι οποίοι αν δεν έχουν καθόλου σπίτια τς (πχ εγώ δεν έχω κάνει "κάβα" από τίποτα) θα πρέπει να πάνε σε 2ο ή και 3ο σούπερ μάρκετ... Είπαμε να μην πηγαίνουμε 50 φορές τη μέρα σούπερ, αλλά όχι να ψωνίσουμε για ένα 6μηνο όπως έκαναν πολλοί (δεν αναφέρομαι σε εσένα αποκλειστικά αλλά στις τραγελαφικές εικόνες των τελευταίων ημερών).. 

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό είναι ένα μάθημα πολυδιάστατο για όλους μας... Βλέπουμε πχ πως άνθρωποι οι οποίοι ονειρεύονταν ότι θα ήταν ήρωες στα χαρακώματα, σπευδουν και μαζεύουν χαρτί υγείας, για έναν ιό!! Από την άλλη επιτέλους αναγνωρίστηκε η δουλειά του κλάδου μ (είμαι νοσηλευτρια), αν και πιστεύω πως σε 3-4 μήνες πάλι χαραμοφάηδες δημόσιους υπαλλήλους θα μας λένε!!! Τέλος, θεωρώ πως έχει αποδομηθει η αξία των πόλεων και πολλοί θα αποζητήσουν τη ζωή στην επαρχία πιο έντονα μετά από όλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ελπιζω απ ολη αυτη την ιστορια τουλαχιστον να μεινει σε ολους μας η επιγνωση οτι ενα δικο μας ελαφρυ προβλημα υγειας μπορει να ειναι μοιραιο για τους αλλους και να σκεφτομαστε λιγο καλυτερα πριν ασκήσουμε ελευθερα τα δικαιωματα μας οταν εχουμε συμπτωματα ίωσης. 

 

Κλειστα τα εμπορικά απο Τεταρτη, να δω πόσος κοσμος θα στριμωχτεί αυριο να παρει ο,τι εχει κ δεν εχει η αγορα για να του βρισκεται. Εγω σημερα δεν βγηκα, περιμενα αυριο που θα εχει καλυτερο καιρο, αλλα δεν παω πουθενα, μπορουμε να περασουμε χωρις τέμπερες κ πλαστελινες.... Εχω δει ωραιες χειροτεχνίες με χαρτι υγειας, νομιζω ειναι η καταλληλη εποχη να τις δοκιμασω!!!!

Ναι, αυτό σκεφτόμουν. Ότι μπορεί να δούμε ουρές στα εμπορικά αύριο για να αγοράσουν ρούχα και παπούτσια. Ευτυχώς η κόρη μου έχει μπόλικο υλικό για κατασκευές και πολλά βιβλία. Η εκπαίδευσή της δεν έχει σταματήσει καθώς το σχολείο στέλνει κανονικά υλικό και θα ξεκινήσει και τηλεκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ναι αλλά εσύ που πήρες το κάτι παραπάνω (δεν ξέρω τι είναι αυτό, Μπορεί να είναι 5 πακέτα μακαρόνια αντί για 1, αλλά μπορεί να είναι και ολόκληρο το ράφι), το στερείς από άλλους οι οποίοι αν δεν έχουν καθόλου σπίτια τς (πχ εγώ δεν έχω κάνει "κάβα" από τίποτα) θα πρέπει να πάνε σε 2ο ή και 3ο σούπερ μάρκετ... Είπαμε να μην πηγαίνουμε 50 φορές τη μέρα σούπερ, αλλά όχι να ψωνίσουμε για ένα 6μηνο όπως έκαναν πολλοί (δεν αναφέρομαι σε εσένα αποκλειστικά αλλά στις τραγελαφικές εικόνες των τελευταίων ημερών).. 

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό είναι ένα μάθημα πολυδιάστατο για όλους μας... Βλέπουμε πχ πως άνθρωποι οι οποίοι ονειρεύονταν ότι θα ήταν ήρωες στα χαρακώματα, σπευδουν και μαζεύουν χαρτί υγείας, για έναν ιό!! Από την άλλη επιτέλους αναγνωρίστηκε η δουλειά του κλάδου μ (είμαι νοσηλευτρια), αν και πιστεύω πως σε 3-4 μήνες πάλι χαραμοφάηδες δημόσιους υπαλλήλους θα μας λένε!!! Τέλος, θεωρώ πως έχει αποδομηθει η αξία των πόλεων και πολλοί θα επιζήσουν τη ζωή στην επαρχία πιο έντονα μετά από όλο αυτό...

καλα για εvα μηvα αποκλειετε vα παρει καποιος δεv χωραvε. Πηρα απλα αvτι για δυο μερες για μια εβδομαδα. γεvικα επαρκεια υπαρχει σε ολα εκτος απο τα αvτισιπτικα που ελπιζω οι εταιρειες σε συvτομο διαστημα θα ξαvαβγουv. Καλως η κακως καποιες εταιρειες τωρα θα πλουτισουv 

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αλλά μπορεί λόγω αυτού να έχουν κ τα έργα μου συλλεκτική  αξια!!! 

ζωγραφος στα χροvια του κοροvοιου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Τέλος, θεωρώ πως έχει αποδομηθει η αξία των πόλεων και πολλοί θα αποζητήσουν τη ζωή στην επαρχία πιο έντονα μετά από όλο αυ

Η επαρχία αυτη τη στιγμη φαντάζει ενας ειδυλλιακός τόπος που δεν σε πιανει ουτε απαγόρευση κυκλοφοριας ουτε στριμωχνεσαι στον κοσμο ουτε τρέμει το φυλλοκάρδι σου γιατι η ετσιρεια σιυ διυλευει κανονικα,  κ το παιδι σου παιζει αμέριμνο στον κηπο του σαν να μη συμβαινει τπτ. Και απο καποιες αποψεις, ισχυει αυτο. Δεν ειναι ομως παραδεισος η ζωή εκει, πιο πανω εγραφε μια κοπελα οτι ειναι αδικο να πληρωνει ιδιωτική ασφάλιση κ να ειναι στην ιδια μοιρα με τους αλλους, σκεψου πώς νιωθουν οι κάτοικοι της επαρχιας, ειδικα των νησιών, που εχουν τις ιδιες κρατησεις κ τους ιδιους φόρους, κ δεν εχουν προσβαση σε αξιοπρεπή περίθαλψη όχι για τον κορονοϊο, αλλα ούτε και για μια κοινη πνευμονία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ποια δικαιώματα,  ζητείται απεγνωσμένα ατομική ευθύνη. 

 

 

Με παρεξήγησες. Δεν μιλώ για ατομικά δικαιώματα. Κανενός. 

 

Λέω πως εσύ έμεινες στο σπίτι γιατί σκέφτηκες σύμφωνα με όσα ακουσες και ενημερώθηκες, ότι αυτή είναι η πιο συνετή πράξη ευθύνης την δεδομένη στιγμή.

Και αυτός που έβαλε μάσκα το έκανε γιατί αυτό πιστεύει είναι το συνετό τη δεδομένη στιγμή (άλλο αν τελικά η μάσκα τον επιβαρύνει αντί να τον προστατεύει ή αν για να έχει αυτός τη μάσκα του, δεν την έχουν άλλοι, που πράγματι την χρειάζονται).

Κι αυτός που πήγε βόλτα το έκανε γιατί το έκκρινε ως συνετό κι όχι επί σκοπού για να βλάψει κανέναν.

Κι αυτή η γιαγιά που έμεινε σπίτι το έκανε από σύνεση.

Κι αυτή η γιαγιά που βγήκε έξω για να ψωνίσει (πριν κλειστεί στο σπίτι της) το έκανε από σύνεση.

Και αυτός ο πιστός που πήγε να κοινωνήσει, το έκανε από σύνεση.

 

Αν το βάλουμε κάτω και πρέπει να κρίνει ο καθένας, ποιες είναι οι "απαραίτητες" μετακινήσεις του άλλου, μπορεί να έχουμε τόσες απόψεις όσες και οι συμμετέχοντες στην κουβέντα. Γιατί όλοι συμφωνούμε ότι πρέπει να ελαχιστοποιηθούν οι μετακινήσεις, αλλά το τί είναι αναγκαίο για τον ένα, μπορεί να είναι υπερβολή για τον άλλο.

Και μπορούμε όλοι να ανησυχούμε και να αγωνιούμε, αλλά δεν μπορούμε με το άλλοθι αυτής της αγωνίας, να καταδικάζουμε. Αλλο κρίνω κι άλλο κατακρίνω.

 

Τέλοσπάντων, καλή σας μέρα σε όλες και με το καλό να επανέλθουμε στα γνώριμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Με παρεξήγησες. Δεν μιλώ για ατομικά δικαιώματα. Κανενός. 

 

Λέω πως εσύ έμεινες στο σπίτι γιατί σκέφτηκες σύμφωνα με όσα ακουσες και ενημερώθηκες, ότι αυτή είναι η πιο συνετή πράξη ευθύνης την δεδομένη στιγμή.

Και αυτός που έβαλε μάσκα το έκανε γιατί αυτό πιστεύει είναι το συνετό τη δεδομένη στιγμή (άλλο αν τελικά η μάσκα τον επιβαρύνει αντί να τον προστατεύει ή αν για να έχει αυτός τη μάσκα του, δεν την έχουν άλλοι, που πράγματι την χρειάζονται).

Κι αυτός που πήγε βόλτα το έκανε γιατί το έκκρινε ως συνετό κι όχι επί σκοπού για να βλάψει κανέναν.

Κι αυτή η γιαγιά που έμεινε σπίτι το έκανε από σύνεση.

Κι αυτή η γιαγιά που βγήκε έξω για να ψωνίσει (πριν κλειστεί στο σπίτι της) το έκανε από σύνεση.

Και αυτός ο πιστός που πήγε να κοινωνήσει, το έκανε από σύνεση.

 

Αν το βάλουμε κάτω και πρέπει να κρίνει ο καθένας, ποιες είναι οι "απαραίτητες" μετακινήσεις του άλλου, μπορεί να έχουμε τόσες απόψεις όσες και οι συμμετέχοντες στην κουβέντα. Γιατί όλοι συμφωνούμε ότι πρέπει να ελαχιστοποιηθούν οι μετακινήσεις, αλλά το τί είναι αναγκαίο για τον ένα, μπορεί να είναι υπερβολή για τον άλλο.

Και μπορούμε όλοι να ανησυχούμε και να αγωνιούμε, αλλά δεν μπορούμε με το άλλοθι αυτής της αγωνίας, να καταδικάζουμε. Αλλο κρίνω κι άλλο κατακρίνω.

 

Τέλοσπάντων, καλή σας μέρα σε όλες και με το καλό να επανέλθουμε στα γνώριμα.

Είμαι σίγουρη ότι αυτά που γράφεις τα γράφεις απλά για να υποστηρίξεις τη θέση σου γιατί αλλιώς δε στέκουν. Όταν λέμε απαραίτητες μετακινήσεις δεν εννοούμε βόλτα κ εκκλησία επειδή κάποιος νιώθει σκασμενος στο σπίτι ή θέλει να ανάψει κερί. Εννοούμε γιατρό, φαρμακείο, εργασία, σούπερ μάρκετ. Πράγματα αναγκαστικά για τη διαβίωση σου αντικειμενικά. Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρο και κατανοητό μπορεί να γίνει. Όταν τίθεται θέμα έκτακτης ανάγκης και υγειονομικής κρίσης δεν μπορούμε να συζηταμε για υποκειμενικότητα κ τι του φαίνεται του καθένα, συγνώμη. Άλλο αν συμφωνείς με τα μέτρα ή όχι και άλλο αν θέτεις μια ολοκληρη κοινωνία σε κίνδυνο επειδή κάνεις του κεφαλιού σου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Έχουν ελεγχθεί έναντι του κορονοιου αυτά που προτείνεις; Γιατί μπορεί να είναι αντιμικροβιακα αλλά σε περιορισμένο βαθμό κ για συγκεκριμένους μικροοργανισμούς, όχι όπως η χλωρίνη ή η αιθανολη που αποδεδειγμένα τον σκοτώνουν. 

Για τo υπεροξειδιο του υδρογονου εχει αποδειχθει (σε συγκεντρωση 3%). Για το tea tree δεν βρηκα αν εχει μελετηθει (συγκεκριμενα για κοροναϊο) απλα επειδη ειναι γνωστη η αντιμικροβιακη του δραση μπορουμε να το χρησιμοποιουμε προληπτικα, μιας και εφόσον ειναι φυσικο δεν θα μας επηρεασει σε κατι αρνητικα, σε τετοια χρηση ας πουμε: αν ερθει καποιος στο σπιτι μας, θα μπορουσαμε εκτος του να αερισουμε να ψεκασουμε και λιγο τον αερα με το tea tree ή αντι να ξεσκονισουμε με σκετο νερο, να προσθεσουμε το ελαιο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Για τo υπεροξειδιο του υδρογονου εχει αποδειχθει (σε συγκεντρωση 3%). Για το tea tree δεν βρηκα αν εχει μελετηθει (συγκεκριμενα για κοροναϊο) απλα επειδη ειναι γνωστη η αντιμικροβιακη του δραση μπορουμε να το χρησιμοποιουμε προληπτικα, μιας και εφόσον ειναι φυσικο δεν θα μας επηρεασει σε κατι αρνητικα, σε τετοια χρηση ας πουμε: αν ερθει καποιος στο σπιτι μας, θα μπορουσαμε εκτος του να αερισουμε να ψεκασουμε και λιγο τον αερα με το tea tree ή αντι να ξεσκονισουμε με σκετο νερο, να προσθεσουμε το ελαιο.

Ποιος ξεσκονιζει τώρα με σκέτο νερό; Εγώ πάντως ψεκάζω παντού ισοπροπανολη επαγγελματικής χρήσης :roll:. Το tea tree μου φαίνεται ότι θα το μυρίζει ο κορονοϊος κ θα γελάει :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να αναφέρω το εξής σαν προβληματισμό. Όσες είστε υπέρ της απόλυτης καραντίνας με οποιοδήποτε κόστος, εργάζεστε και πληρώνεστε για να μείνετε στο σπίτι, ή την εργασία την εξαιρείτε από την καραντίνα; Ο μπακάλης που δεν θα πάει κανείς να ψωνίσει για 2 μήνες όπως και ο φούρνος της γειτονιάς που δε θα σταματήσουμε για την τυρόπιτα, θα καταστραφεί. Δεν ισχυρίζομαι ότι κακώς κλείνουν τα μαγαζιά. Αλλά όλοι οι εργαζόμενοι που γνωρίζω, ανησυχούν. Πολύ.Τι θα γίνει με τις θέσεις εργασίας που μπορεί να χαθούν, τι θα γίνει αν σε 3 μήνες πλήθος ανέργων ψάχνει για δουλειά, τι θα γίνει με το κόστος της όλης περιπέτειας και ποια νέα εισφορά αλληλεγγύης θα μας πέσει στο κεφάλι, πόσο θα αντέξουμε να δουλεύουμε, έστω από το σπίτι με τα παιδιά όμως μαζί, όσοι τυχεροί έχουμε ακόμη δουλειά, τι θα γίνει όσο τρώμε την άδεια λίγη λίγη και μετά χρειαστει κάτι ακόμη, π.χ. το φθινόπωρο κλπ.. Λίγο με παραξενεύουν οι προβληματισμοί σε αυτό το φόρουμ, που είναι σε άλλο πλαίσιο από όσα βλέπω γύρω μου. Είναι τόσο διαφορετική η σύσταση των μελών εδώ οικονομικό-κοινωνικά;

 

Just now, Lenia16 είπε:

Ποιος ξεσκονιζει τώρα με σκέτο νερό; Εγώ πάντως ψεκάζω παντού ισοπροπανολη επαγγελματικής χρήσης :roll:. Το tea tree μου φαίνεται ότι θα το μυρίζει ο κορονοϊος κ θα γελάει :P

Ισοπροπανόλη σε εισπνοή ξέρεις ότι είναι εξαιρετικα καρκινογόνος ουσία, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα παιδιά τα παίρνετε μαζί σας στο σούπερ μάρκετ? 

 

Επίσης σας ρώτησαν σχετικά με τον ιό?

 

Ο γιος μου τριών χρονών με ρώτησε προχτες  τι είναι κορονοϊος.

Είναι ένα μικρόβιο, απαντω, που αν το πιάσουμε και μετά  πιάσουμε το στόμα ή την μύτη μπορεί να αρρωστησουμε και να βηχουμε, για αυτό πλένουμε συνέχεια τα χέρια μας!

Κοιτάξε τα χεράκια του και μου είπε: τα δικά μου ειναι καθαρά, μαμα, δεν βλέπω κανένα ιό! :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Στον κύκλο μου πολλά άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες όλων των ηλικιών , από 4 έως 84 ετών, αυτοί οι άνθρωποι σχεδόν όλο τον χειμώνα ζουν υπό συνθήκες καραντίνας . Ένα παιδί που κάνει πχ χημειοθεραπεία ζει μόνιμα σε καραντίνα, το ίδιο οι γονείς κ τα αδέρφια του, έστω ότι αυτές τις ημέρες μένουν όλοι εσωκλειστοι σπίτι τους, δεν κινδυνεθει να κολλήσει από αυτούς, όμως όταν θα έρθει η ώρα για να κάνει θεραπεία κ πχ ο γιατρός η ο νοσηλευτής έχει κολλήσει τότε αυτό το παιδί κινδυνεύει. Θέλει προσοχή από όλους μας, για αυτό λέμε δεν είναι προσωπική υπόθεση .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ποιος ξεσκονιζει τώρα με σκέτο νερό; Εγώ πάντως ψεκάζω παντού ισοπροπανολη επαγγελματικής χρήσης :roll:.

Πως μπορεί αυτό και γενικά οποιουδήποτε είδους απολύμανση που ξεφεύγει από την ρουτίνα (δε μιλώ για τα αυτονόητα μπαίνω σπίτι βγάζω παπούτσια-ρούχα-πλένω χέρια-πρόσωπο/κάνω μπάνιο και πχ για την απολύμανση της τουαλέτας ή του νεροχύτη κουζίνας, κλπ) να βοηθήσει εντός οικίας (δεν μιλώ για δημόσιο χώρο) που ζει οικογένεια (δεν μιλώ για συγκάτοικους) που ΟΛΑ τα μέλη είναι ασυμπτωματικά (δεν μιλώ για απολύμανση ειδών-χώρου ατόμου με συμπτώματα);;;

Εννοώ τον ασυμπτωματικό σύζυγο και παιδιά μου δεν θα τα αγκαλιάσω, θα τα φιλήσω, θα τους σκουπίσω τις μύξες, θα φάμε από το ίδιο κουτάλι, κλπ (προφανώς δε μιλώ για άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα);

 

Επίσης ήθελα να πω πως τα μέτρα γίνονται καθολικά και αυστηρά, επειδή δεν υπάρχει κοινός νους σε πολλούς πολλούς από εμάς (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα που την βόλτα μου την έκανα το σάββατο κι ας είχαμε απόσταση χιλιομέτρων από κόσμο... ήταν λάθος όπως και να έχει :() και ναι, ο καθένας μεταφράζει όπως θέλει την πιο "χαλαρή" οδηγία. Και δεν διώκεται κανείς ούτε είναι ώρα για "επανάσταση". Είναι ώρα για ψυχραιμία και υπευθυνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...