Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα 8 μηνών... Έχω κάνει τα πάντα...


Recommended Posts

Καλησπέρα, μανούλες, Χριστός Ανέστη! Έχω απελπιστεί, κάθε πρόταση / βοήθεια / συμβουλή σας ευπρόσδεκτη... Το 3ο μωράκι μου είναι 8 μηνών. Από τη ώρα που ξεκινήσαμε τις στερεές (6 μηνών) έχει αποκτήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δυσκοιλιότητα, παρόλο που έχω κάνει πραγματικά τα πάντα. Στα φρούτα ακτινίδιο, δαμάσκηνα, αχλάδια, πορτοκάλι (κατήργησα από πολύ νωρίς μήλο και μπανάνα), στο μεσημεριανό του όλα τα λαχανικά, ενώ ελάχιστη έως καθόλου πατάτα και καρότο, ρυζάλευρο δεν έφαγε ποτέ, και το απόγευμα τρώει φαρίν λακτέ με 2 αχλάδια μέσα... Πρωί και βράδυ θηλάζει. Και πάλι, κακά θα δω κάθε δεύτερη με τρίτη μέρα, αφού του κάνω κάνα μισάωρο γυμναστικούλα... Εννοείται πως βγαίνουν σκληρά και υποφέρει... Είχε καμία μανούλα παρόμοια εμπειρία;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γάλα πίνει αποκλειστικά δικό σου ή δίνεις και φόρμουλα;

Αν δίνεις φόρμουλα, μήπως άλλαξες όπως συνηθίζεται στους 6 μήνες;

Πίνει αρκετό νερό ή χυμούς; Έχει αρκετές φυτικές ίνες (λαχανικά, βρώμη κλπ) το φαγητό του; Ελαιόλαδο;

 

Μπορείς να τσεκάρεις αν χειροτερεύει με κάποιες τροφές;

Συνηθισμένες τροφές που προκαλούν δυσκοιλιότητα είναι: η άγουρη μπανάνα, η πατάτα, το μήλο, το καρότο, μακαρόνια. 

Βοηθούν πολύ τα παρακάτω: Αχλάδι, δαμάσκηνο (είτε σαν φρούτο, είτε σαν χυμός), δημητριακά ολικής άλεσης, αβοκάντο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edrinia είπε:

Καλησπέρα, μανούλες, Χριστός Ανέστη! Έχω απελπιστεί, κάθε πρόταση / βοήθεια / συμβουλή σας ευπρόσδεκτη... Το 3ο μωράκι μου είναι 8 μηνών. Από τη ώρα που ξεκινήσαμε τις στερεές (6 μηνών) έχει αποκτήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δυσκοιλιότητα, παρόλο που έχω κάνει πραγματικά τα πάντα. Στα φρούτα ακτινίδιο, δαμάσκηνα, αχλάδια, πορτοκάλι (κατήργησα από πολύ νωρίς μήλο και μπανάνα), στο μεσημεριανό του όλα τα λαχανικά, ενώ ελάχιστη έως καθόλου πατάτα και καρότο, ρυζάλευρο δεν έφαγε ποτέ, και το απόγευμα τρώει φαρίν λακτέ με 2 αχλάδια μέσα... Πρωί και βράδυ θηλάζει. Και πάλι, κακά θα δω κάθε δεύτερη με τρίτη μέρα, αφού του κάνω κάνα μισάωρο γυμναστικούλα... Εννοείται πως βγαίνουν σκληρά και υποφέρει... Είχε καμία μανούλα παρόμοια εμπειρία;;;;

 

Καταρχήν 2 θηλασμοί τη μέρα, αν κατάλαβα καλά, δε φτάνουν, οπότε θα έλεγα να ξεκινήσετε από εκεί. Ας πούμε θήλαζε πρώτα και μετά τάιζε σε κάποια γεύματα, ή κόψε στερεά και πρόσθεσε θηλασμό ή έστω γάλα σε σκόνη. Τα στερεά θα πρέπει να φτάσουν να είναι το μισό της διατροφής του στο χρόνο, σαφώς λιγότερο μέχρι τότε. Αν το σκεφτείς, 2 αχλάδια δε  θα έτρωγε ούτε ενήλικας, πόσο μάλλον μαζί με κρέμα (αλήθεια, φαριν λακτέ τι τη θέλετε σε αυτή την ηλικία; ) οπότε θα μπορούσες π.χ. να μειώσεις το γεύμα στο μισό και να θηλάσεις πρώτα ή να δώσεις και ένα ποτηράκι γάλα σε σκόνη μαζί.

Από εκεί και πέρα, νερό πίνει; Με τόσα στερεά, ακόμη και αν θήλαζε σε κάθε γεύμα, είναι βασικό να έχει άφθονο νερό μέσα στη μέρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, edrinia said:

Καλησπέρα, μανούλες, Χριστός Ανέστη! Έχω απελπιστεί, κάθε πρόταση / βοήθεια / συμβουλή σας ευπρόσδεκτη... Το 3ο μωράκι μου είναι 8 μηνών. Από τη ώρα που ξεκινήσαμε τις στερεές (6 μηνών) έχει αποκτήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δυσκοιλιότητα, παρόλο που έχω κάνει πραγματικά τα πάντα. Στα φρούτα ακτινίδιο, δαμάσκηνα, αχλάδια, πορτοκάλι (κατήργησα από πολύ νωρίς μήλο και μπανάνα), στο μεσημεριανό του όλα τα λαχανικά, ενώ ελάχιστη έως καθόλου πατάτα και καρότο, ρυζάλευρο δεν έφαγε ποτέ, και το απόγευμα τρώει φαρίν λακτέ με 2 αχλάδια μέσα... Πρωί και βράδυ θηλάζει. Και πάλι, κακά θα δω κάθε δεύτερη με τρίτη μέρα, αφού του κάνω κάνα μισάωρο γυμναστικούλα... Εννοείται πως βγαίνουν σκληρά και υποφέρει... Είχε καμία μανούλα παρόμοια εμπειρία;;;;

Εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα, είχαμε κένωση κάθε 48 ώρες, ποτέ πιο σύντομα, εννοείται πως πρόσεχα πολύ την διατροφή, έκανα ότι κάνεις και εσύ, το πρόβλημα σταμάτησε όταν το παιδί ξεκίνησε να περπατάει και να τρέχει. Βέβαια και τώρα αν πχ δύο μέρες φάει στεγνά θα έχει θέμα. Εμένα μου είχε πει  ο παιδίατρος αν κλείσει το 48ωρο χωρίς κένωση την τρίτη ημέρα το πρωί οπωσδήποτε κλίσμα (εννοείται πως θα συμβουλευτείς τον παιδίατρο σου για οτιδήποτε κάνεις)

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ νερό, δαμάσκηνα μανταρινια πορτοκΆλι και βρώμη. Ο δικός μου έκανε κάτι τέτοια και μου είπαν για τη  βρώμη και αν και θεωρούσα ότι θα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα τελικά μας έσωσε. 

Link to comment
Share on other sites

  

Αρχικά, υπάρχουν πλέον και κρέμες σκονης δημητριακών ολικής άλεσης -  εάν δεν αντέχεις να κανεις καμια αλλη αλλαγη, κάνε τουλάχιστον αυτό το ελάχιστο! 

είναι όμως ακριβές αυτές οι κρέμες, 

 

γιατι να μην κανεις μόνη σου τέτοια κρέμα? κρατάει καποιες μέρες στο ψυγείο αν απλώς βράσεις κουάκερ με γάλα, και κάθε μέρα παίρνεις λίγο να το  ανακατέψεις με τυχον φρουτα στο μπλέντερ. βαζεις και κάτι που να το γλυκάνει, ότι επιτρέπεται σε υατή την ηλικία - νομίζω το πετιμέζι, και το χαρουπόμελο, επιτρέπονται.

 

κάνε όμως την μετάβαση, σιγά σιγά. μην κανεις απο τη μια μερα στην αλληξ εφόσον ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τρώει την ίδια γεύση κρέμας, να του δώσεις εντελώς κάτι διαφορετικό. 

 

Ανακάτεψέ το πρώτα  1/4  της καινούριας με 3/4 της παλιάς γεύσης, ... και σιγά σιγά να ξεσυνηθίσει στη γεύση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα εχουν πει τα κοριτσια ειναι σωστα

Καλυτερα κοψε τη φαριν λακτε το απογευμα κ κανε κρεμα με βρωμη κ αχλαδι,πραγματι βοηθαει πολυ

Στον δικο μου επισης παρατηρησα οτι βοηθαει το σπανακι,τα φασολακια κ οι μπαμιες

Επειδη ομως ακομη κ αν κανει μετα απο 5μερες δ μπορω να πω οτι ειναι πολυ σκληρα η οτι ποναει πολυ,απλα ζοριζεται,κ οτι αλλαγη εκανα στη διατροφη δ επιασε,νομιζω αυτο ειναι το νορμαλ μας.εμενα ουτε κατω απο 6μηνων με αποκλειστικο θηλασμο εκανε καθε μερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@edrinia θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια όσον αφορά στη διατροφή. Εάν όμως έχεις όντως εξαντλήσει τα πάντα, τότε μίλα με τον παιδίατρο μήπως δώσετε κάποιο σιροπάκι πχ. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!! Να προσθέσω ότι είναι και αρκετά δύσκολος στο φαγητό, το πολύ να φάει σε κάθε γεύμα 100/120 ml περίπου (με το μάτι), μόνο με την φαρίν λακτέ τον καταφέρνω να φάει 150 χωρίς γκρίνια, γι' αυτό και την καθιέρωσα. Από λαχανικά του βάζω τα πάντα, και νερό πίνει όλην την ημέρα, ακόμα και χαμομηλάκι δοκίμασα να του δώσω μήπως και... Εννοείται πως είμαι σε συνεχή επαφή με την παιδίατρο και είναι πλήρως ενήμερη. Τι να πω... Από όλα αυτά που μου γράφετε μόνο αβοκάντο και βρώμη δεν έχω δοκιμάσει. Πώς θα φτιάξω κρέμα με βρώμη για απογευματινό; Αυτή η βρώμη quaker που έχω στο σπίτι κάνει;

1 hour ago, Macgyver είπε:

@edrinia θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια όσον αφορά στη διατροφή. Εάν όμως έχεις όντως εξαντλήσει τα πάντα, τότε μίλα με τον παιδίατρο μήπως δώσετε κάποιο σιροπάκι πχ. 

 

Η παιδίατρος μου ενέφερε κάτι σταγόνες biogaia, τις ξέρετε μήπως;

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μήπως τρώει πολλά ψωμοειδη μέσα στην μέρα? Ακόμα και μπισκότα, κουλουρια, τσουρέκια, τοστ μπορεί να φέρουν δυσκοιλιότητα.

 

Όχι, καθόλου...

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταρχήν 2 θηλασμοί τη μέρα, αν κατάλαβα καλά, δε φτάνουν, οπότε θα έλεγα να ξεκινήσετε από εκεί. Ας πούμε θήλαζε πρώτα και μετά τάιζε σε κάποια γεύματα, ή κόψε στερεά και πρόσθεσε θηλασμό ή έστω γάλα σε σκόνη. Τα στερεά θα πρέπει να φτάσουν να είναι το μισό της διατροφής του στο χρόνο, σαφώς λιγότερο μέχρι τότε. Αν το σκεφτείς, 2 αχλάδια δε  θα έτρωγε ούτε ενήλικας, πόσο μάλλον μαζί με κρέμα (αλήθεια, φαριν λακτέ τι τη θέλετε σε αυτή την ηλικία; ) οπότε θα μπορούσες π.χ. να μειώσεις το γεύμα στο μισό και να θηλάσεις πρώτα ή να δώσεις και ένα ποτηράκι γάλα σε σκόνη μαζί.

Από εκεί και πέρα, νερό πίνει; Με τόσα στερεά, ακόμη και αν θήλαζε σε κάθε γεύμα, είναι βασικό να έχει άφθονο νερό μέσα στη μέρα.

 

 

 

Αααααχχχχ πονεμένη ιστορία κι αυτή.... Α τον θηλάσω κιόλας, τότε είναι που δε θα μου φάει ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ... 

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Χρόνια πολλά! Εμείς αντιμετωπίσαμε την δυσκοιλιότητα με βρώμη και αβοκάντο!

 

Πώς το έδινες το αβοκάντο @Dust pink ;;;

 

1 ώρα πρίν, Romaina είπε:

Πολυ νερό, δαμάσκηνα μανταρινια πορτοκΆλι και βρώμη. Ο δικός μου έκανε κάτι τέτοια και μου είπαν για τη  βρώμη και αν και θεωρούσα ότι θα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα τελικά μας έσωσε. 

 

@Romaina Πώς την έφτιαχνες τη βρώμη;

Link to comment
Share on other sites

@edrinia εγω θα σε ξαναρωτήσω. Θηλάζεις αποκλειστικά ή δίνεις και φόρμουλα. Επιμένω σε αυτό γιατί σε αυτές τις ηλικίες το βρεφικό γάλα είναι ο νουμερα ένα ύποπτος για δυσκοιλιότητα και συνήθως αλλάζοντάς το λύνεις και το πρόβλημα. Δεν είναι όλες οι φόρμουλες ίδιες, υπό την έννοια ότι διαφέρουν οι καλλιέργιες γάλακτος και κάποιες λειτουργούν σε κάποια παιδιά επιβαρυντικά.

 

Και όσο τα γράφω αυτά, μου ήρθε και το άλλο. Η φαριν λακτέ που του δίνεις έχει μέσα βρεφικό γάλα. Έχεις δοκιμάσει να την αντικαταστήσεις για ένα διάστημα; Μπορείς να δώσεις κρέμα βρώμης ή κρέμα με κεχρί, ή γιαούρτι βάζοντας και φρούτο για να γλυκίσει (δαμάσκηνο, αχλάδι κα). Δοκίμασε να βγάλεις δλδ από τη διατροφή του ότι έχει γάλα σκόνη ή αντικατέστησέ το με άλλης εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vtgian είπε:

@edrinia εγω θα σε ξαναρωτήσω. Θηλάζεις αποκλειστικά ή δίνεις και φόρμουλα. Επιμένω σε αυτό γιατί σε αυτές τις ηλικίες το βρεφικό γάλα είναι ο νουμερα ένα ύποπτος για δυσκοιλιότητα και συνήθως αλλάζοντάς το λύνεις και το πρόβλημα. Δεν είναι όλες οι φόρμουλες ίδιες, υπό την έννοια ότι διαφέρουν οι καλλιέργιες γάλακτος και κάποιες λειτουργούν σε κάποια παιδιά επιβαρυντικά.

 

Και όσο τα γράφω αυτά, μου ήρθε και το άλλο. Η φαριν λακτέ που του δίνεις έχει μέσα βρεφικό γάλα. Έχεις δοκιμάσει να την αντικαταστήσεις για ένα διάστημα; Μπορείς να δώσεις κρέμα βρώμης ή κρέμα με κεχρί, ή γιαούρτι βάζοντας και φρούτο για να γλυκίσει (δαμάσκηνο, αχλάδι κα). Δοκίμασε να βγάλεις δλδ από τη διατροφή του ότι έχει γάλα σκόνη ή αντικατέστησέ το με άλλης εταιρίας.

@vtgian Θηλάζει, ξένο γάλα δεν έχει πιει καθόλου. Α ναι, και γιαούρτι του έχω δώσει ανακατεμένο με αχλάδια, αλλά όχι σε μόνιμη βάση για να δω εάν θα τον βοηθήσει! Την κρέμα βρώμης πώς θα την φτιάξω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βράζεις με νεράκι σε μπρίκι μαζί με κομματάκια μήλο και σταφίδες (αφού θα βράσει δεν ενοχλει στη δυσκοιλιότητα το μήλο), σουρώνεις, πολτοποιείς. Μπορείς να προσθέσεις και λίγη κανέλα Κευλάνης για άρωμα. Δες και κρέμα άλλης εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , edrinia είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!! Να προσθέσω ότι είναι και αρκετά δύσκολος στο φαγητό, το πολύ να φάει σε κάθε γεύμα 100/120 ml περίπου (με το μάτι), μόνο με την φαρίν λακτέ τον καταφέρνω να φάει 150 χωρίς γκρίνια, γι' αυτό και την καθιέρωσα. Από λαχανικά του βάζω τα πάντα, και νερό πίνει όλην την ημέρα, ακόμα και χαμομηλάκι δοκίμασα να του δώσω μήπως και... Εννοείται πως είμαι σε συνεχή επαφή με την παιδίατρο και είναι πλήρως ενήμερη. Τι να πω... Από όλα αυτά που μου γράφετε μόνο αβοκάντο και βρώμη δεν έχω δοκιμάσει. Πώς θα φτιάξω κρέμα με βρώμη για απογευματινό; Αυτή η βρώμη quaker που έχω στο σπίτι κάνει;

 

Η παιδίατρος μου ενέφερε κάτι σταγόνες biogaia, τις ξέρετε μήπως;

 

Όχι, καθόλου...

 

Αααααχχχχ πονεμένη ιστορία κι αυτή.... Α τον θηλάσω κιόλας, τότε είναι που δε θα μου φάει ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ... 

 

Πώς το έδινες το αβοκάντο @Dust pink ;;;

 

 

@Romaina Πώς την έφτιαχνες τη βρώμη;

Πολτοποιείς το αβοκάντο στην φρουτοκρεμα στο μουλτι. Την βρώμη την μουσκευεις για 10 λεπτά και έπειτα την βράζεις με φρούτα , μετά την πολτοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας βοήθησε πάρα πολύ το αποξηραμένο σύκο ..!! Το απόγευμα εφόσων έχετε φάει γιαούρτι μπορείς να του δίνεις βρώμη με γιαούρτι ο γιος μου τότε τρελενοταν .. βράζεις τη βρώμη με λίγο νερό στο μπρίκι κ όταν γίνει κρέμα ανακατεύει με γιαούρτι . !! Στο μεσημεριανό του μπορεις πάντα να βάζεις μια με δύο μπάμιες ..κ αντί για ζυμαρικά μπορείς στο μεσημεριανό του να πρόσθετης βρώμη κινόα φαγοπηρο κεχρί αν του αρέσουν ..!! Πάντως κ τα 100 με 120 μλ φαγητό που τρώει είναι μια χαρά για την ηλικία του οι μερίδες αυτές ..!!! 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με οτι ειπωθηκε ηδη και θα προσθεσω οτι εμας εκτος απο τη κρεμα βρωμης (που επιανε σχεδον παντα) η τελευταια λυση και καλυτερη ηταν τα λαδερα φαγητα, φασολακια, μπριαμ, αρακας κλπ., κανουν θαυματα :wink: 

 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, edrinia είπε:

 

 

Αααααχχχχ πονεμένη ιστορία κι αυτή.... Α τον θηλάσω κιόλας, τότε είναι που δε θα μου φάει ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ... 

 

Μα οι ποσότητες στερεών που αναφέρεις μου φαίνονται μεγάλες για την ηλικία του, τι εννοείς δε θα φάει τίποτα; Δεν τρώει καθόλου λίγο από όσο περιγράφεις, ίσα ίσα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, edrinia είπε:

Καλησπέρα, μανούλες, Χριστός Ανέστη! Έχω απελπιστεί, κάθε πρόταση / βοήθεια / συμβουλή σας ευπρόσδεκτη... Το 3ο μωράκι μου είναι 8 μηνών. Από τη ώρα που ξεκινήσαμε τις στερεές (6 μηνών) έχει αποκτήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δυσκοιλιότητα, παρόλο που έχω κάνει πραγματικά τα πάντα. Στα φρούτα ακτινίδιο, δαμάσκηνα, αχλάδια, πορτοκάλι (κατήργησα από πολύ νωρίς μήλο και μπανάνα), στο μεσημεριανό του όλα τα λαχανικά, ενώ ελάχιστη έως καθόλου πατάτα και καρότο, ρυζάλευρο δεν έφαγε ποτέ, και το απόγευμα τρώει φαρίν λακτέ με 2 αχλάδια μέσα... Πρωί και βράδυ θηλάζει. Και πάλι, κακά θα δω κάθε δεύτερη με τρίτη μέρα, αφού του κάνω κάνα μισάωρο γυμναστικούλα... Εννοείται πως βγαίνουν σκληρά και υποφέρει... Είχε καμία μανούλα παρόμοια εμπειρία;;;;

 Καλησπερα και χρονια πολλα!!!κ εγω ειχα θεμα μεγαλο με τη δυσκιλοιοτητα.απο 2 μηνων!!αρχικα να σου πω οτι του δινω ειδικο γαλα για δυσκιλοιοτητα κ συγκεκριμενα το almiron comfort.επισης στο μεσημεριανο του εκτος απο καροτο κλπ κλπ βαζω παντα και σπανακι!!!βοηθαει πολυ.φαριν λακτε δεν του δινω γιατι του προκαλεσε και αυτη δυσκιλοιοτητα.του δινω γιαουρτακι η μπισκοτοκρεμα η κρεμα δημητριακων.του εκανα και εξετασεις για αλλεργια μηπως κ ειχε αλλεργια για αυτο κσι η δυσκοιλιοτητα αλλα δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα. Απ οτι διαβασα κ διατροφη του κανεις κ γυμναστικουλα.. Οποτε ισως αν αυξανες λιγο και τους θηλασμους (οχι το γαλα γενικως, τους θηλασμους. Γαλακτοκομικα γενικα δεν βοηθαν)  κ εκοβες απο το απογευματινο γευμα..  το χρειαζεται λιγοτερο απο οτι φρουτοκρεμα κ κρεας κ ειναι κ μικρος ακομα. Προσεχε επισης μην το παρακανεις με τις φυτικες ινες, παλι γιατι ειναι μικρουλης. Μικρη ημερησια δοση αρκει για να λυσει το προβλημα. Αν δεν το λυνουν, τοτε δεν ειναι εκει το προβλημα. Μπορει απλα να μην ειναι ετοιμος για τοσα γευματα στερρεων. 

Ρωτα ακομα αν θες το γιατρο σου αν μπορεις να του δινεις λιγο κεφιρ -δεν ξερω ηλικιακα αν δινουν ακομα. Εγω του εδωσα μετα το χρονο. Επιπλεον λιναροσπορο (κοπανιστο, αλλιως φευγει αχονευτος). Εμενα με βοηθαει πολυ, βαζω στην πορτοκαλαδα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Λιναρόσπορος σπασμένος. Ξεκίνα με μία κουταλιά του γλυκού κι αν δεν βελτιωθεί φτάσε μέχρι τις 2. ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ! Τον αγοράζεις στα βιολογικά, τον κρατάς σε σκούρο βάζο, ταγγίζει στο φως. Αν δεν έχεις σκούρο βάζο βάψε ένα. Μία κουταλιά του γλυκού σε πολύ λίγο νερό, ίσα να σκεπάζεται, να φουσκώσει από το πρωί και το προσθέτεις στο μεσημεριανό του. Δεν το ανακατεύεις να πάει παντού, σκοπός είναι να το φάει. Το κάναμε περίπου στην ηλικία που είστε εσείς τώρα. Αποτέλεσμα είδαμε, αφού όπως εσείς είχαμε δοκιμάσει τα πάντα, σε συνεννόηση με την παιδίατρο φυσικά.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ρωτήσεις γαστρεντερολόγο? Δες και αυτό το άρθρο για την βρεφική και παιδική δυσκοιλιότητα.

 

 http://www.gastropediatrics.gr/articles/Δυσκοιλιότητα_στην_παιδική_ηλικία.html 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...