Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

κοριτσια σημερα ειχαμε επιτελους κενωση το μωρο αλλαξε αμεσως συμπεριφορα κοιμηθηκε πιο πολυ σημερα και ητανε πιο ηρεμος. μπορει να ειναι φυσιολογικη η καθυστεριση αλλα σιγουρα ενοχλουνται.

Ακριβως μα ακριβως αυτο μας συμβαινει,οταν δεν κανει κακα για καποιες ωρες,πχ.10 ωρες ή οτανκανει μονο μια φορα την μερα εχουμε γκρινια, ανησυχια,δεν κοιμαται καλα και χανει το κεφι της!Και επειδη δεν μπορουσα να την βλεπω αλλο ετσι- αυτη η κατασταση εχει 20 μερες ή μαλλον σχεδον μηνα-,της εδωσα λιγο τσαι μαραθο 50 γρ καιβοηθησε παρα πολυ...ξερω οτι δεν χρειαζεται και καλο ειναι να μην δινουμε αλλά δεν μπορουσα αλλο βρε κοριτσια να βλεπω ετσι το μωρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο παιδιατρός μου είχε πει το εξής:

 

Μωρό που θηλάζει μην το φοβάσαι!!!!!!

Μπορεί να κάνουν κακάκια τους από 7 φορές την ημέρα έως 1 φορά στις 15 ημέρες, δεν ανησυχούμε για καμία περίπτωση.

Εμένα ο δικός μου άνηκε στην πρώτη κατηγορία :shock::shock::shock::shock::shock:

 

Κι εμένα, αλλά όπως έχετε πιθανόν δει, πλέον μαζί με τη frene αλλάξαμε κατηγορία!!

 

Και το θέμα είναι ότι θηλάζει αποκλειστικά ( η εστω πίνει μητρικό αν λείπω)

 

Η καημένη έχει ανησυχία και γουργουρίζει και η κοιλίτσα της καμια φορά...πάει μήνας σχεδόν!!!

 

Όλο λέω να κάνω μια καλλιέργεια και δεν βρίσκω χρόνο...

 

Το τσαι δεν νομίζω να το πιεί, γενικά δεν πίνει οτιδήποτε άλλο!!!

 

Λέω μπας και έχουμε ετοιμασίες για δοντάκια και δικαιολογεί την ανησυχία?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα απο τον 3μισι μηνών αν θυμάμαι καλά, και μέχρι τις στερεές τροφές (6μισι -7 μηνών) έκανε κακά 1 φορά την εβδομάδα, πολλές φορές της έπαιρνε και κοντά 10 μέρες για να κάνει....

Καθ'όλα φυσιολογικό, αν και εγώ΄της είχα ρίξει 2 κλυσματάκια απο άγχος :oops::? .... Βέβαια δεν ενοχλήθηκε ιδιαίτερα από αυτά, αλλά όσο να'χει τα έφαγε τσάμπα.... :?

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους 3 μήνες η Άννα εκτός από μία περίοδο που έκνε πράσινα κακά λόγω μάλλον υπερπεραγωγής είχε μία κένωση κάθε 4-5 μέρες. Έίναι αλήθεια ότι ζοριζόταν λίγο αλλά κλύσμα ή υπόθετο δεν της έβαλα ποτέ...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρός μου είχε πει το εξής:

 

Μωρό που θηλάζει μην το φοβάσαι!!!!!!

Μπορεί να κάνουν κακάκια τους από 7 φορές την ημέρα έως 1 φορά στις 15 ημέρες, δεν ανησυχούμε για καμία περίπτωση.

Εμένα ο δικός μου άνηκε στην πρώτη κατηγορία :shock::shock::shock::shock::shock:

 

Κι εμένα, αλλά όπως έχετε πιθανόν δει, πλέον μαζί με τη frene αλλάξαμε κατηγορία!!

 

Και το θέμα είναι ότι θηλάζει αποκλειστικά ( η εστω πίνει μητρικό αν λείπω)

 

Η καημένη έχει ανησυχία και γουργουρίζει και η κοιλίτσα της καμια φορά...πάει μήνας σχεδόν!!!

 

Όλο λέω να κάνω μια καλλιέργεια και δεν βρίσκω χρόνο...

 

Το τσαι δεν νομίζω να το πιεί, γενικά δεν πίνει οτιδήποτε άλλο!!!

 

Λέω μπας και έχουμε ετοιμασίες για δοντάκια και δικαιολογεί την ανησυχία?

Ξερεις galat,μια απο τα ιδια εμεις....χαχαχαχχαμαζι παμε!!παει μηνας που αλλαξε το στυλ!

Ειχαμε φτασει σε σημειο μερικες μερες να γκριναιζει συνεχεια για καποιες ωρες,να κανει πολυ ανησυχο υπνο,ενω πριν κοιμοταν μια χαρα ηρεμα και να ξυπναει κλαιγοντας και ουρλιαζοντας ενω πριν ξυπνουσε μες στην χαρα!Εδω και 4 μερες δινω 50 γρ μαραθο την μερα,κανει 2-3-4 φορες κακα και ειναι πολυ χαρουμενη,παιζει φωναζει ολη μερα και κοιμαται πολυ πιο ησυχα,τρωει πολυ πιο ηρεμα(ενω πριν σφιγγοταν και εκλαιγε).Θα της δωσω και αυριο και μετα θα σταματησω για να δω την διαφορα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 19 ΗΜΕΡΩΝ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ.

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ .ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ.

ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα :) ναι εμενα ηταν ετσι η μικρη μου...οταν την πηγα σπιτι μετα που γεννησα εκανε 5 ημερες και εμενα να κανει κακα :roll:

Ο παιδιατρος μου ειχε πει να της κανω βρεφικο κλισμα, αλλα εγω ως καινουρια μαμα φοβομουνα και μου ειπανε οτι υπαρχουν κατι υποθετακια

γλυκερινης βρεφικα...με σωσανε δεν ειναι για καθε μερα βεβαια.

Ρωτησε τον παιδιατρο σου, η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι καθολου καλο να μην εχει τουλαχιστον μια κεννωση την ημερα το μωρο.

Παρε και μια δευτερη γνωμη απο παιδιατρο!

Καλη σου μέρα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, δε θεωρείται δυσκοίλιο, εκτός κι αν οι κενώσεις είναι σκληρές και πολύ σχηματισμένες. Κι ο δικός μου είχε περάσει ένα διάστημα που έκανε κακάκια κάθε 5-6 μέρες. Αφού σου το είπε κι ο γιατρός σου, να μην ανησυχείς! Δε νομίζω ότι χρειάζονται τα κλύσματα και τα υπόθετα.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!

και εμενα η μικρουλα μου "φρακαρησε" κανα 3φορες,αλλα ως εκ θαυματως στη 6η ημερα εκανε κανονικα κακακια!!!ισως οντως να τυχαινε οποτε ετρωγα φασολια να τραβουσε ζορι και η μικρη..?η διατροφη σου πωσ ηταν αυτην την εβδομαδα...?παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι το μωρο πρεπι να ξαλαφρωνει καθε μερα....κρινοντας και εαπο εμενα βεβαια που αμα δε παω εστω και μια μερα τουαλετα αρρωσταινω..... :shock:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι το μωρο πρεπι να ξαλαφρωνει καθε μερα....κρινοντας και εαπο εμενα βεβαια που αμα δε παω εστω και μια μερα τουαλετα αρρωσταινω..... :shock:

συμφωνω απολυτα :wink:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι το μωρο πρεπι να ξαλαφρωνει καθε μερα....κρινοντας και εαπο εμενα βεβαια που αμα δε παω εστω και μια μερα τουαλετα αρρωσταινω..... :shock:

συμφωνω απολυτα :wink:

 

Αυτό δεν ισχύει για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Το μητρικό γάλα μπορεί να απορροφηθεί εντελώς από τον οργανισμό αν το μωρό το χρειάζεται, οπότε μπορεί να μην κάνει το μωρό κακά. Αν το μωρό δεν δυσφορεί και μία εβδομάδα να μην κάνει κακά δεν ανησυχούμε. Στην εβδομάδα το αναφέρουμε στον παιδίατρο. Έχει συμβεί σε μωρό που θήλαζε αποκλειστικά να μείνει 20 μέρες χωρίς να έχει κένωση.

 

Για τα μωρά που δεν θηλάζουν αποκλειστικά (πίνουν και ξένο γάλα ή τρώνε στερεές τροφές) δεν ισχύεια αυτό, και για μας το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσω το θέμα σας για να κάνω μια βρωμοερώτηση και εγώ...

 

Θηλάζω αποκλειστικά και η μπεμπούλα μου ενεργείται πολύ συχνά και φαίνεται να μην πονάει.

 

Μερικές φορές τα κακά της δεν είναι μουσταρδί (που είναι συνήθως) και είναι πρασινο-μουσταρδί ή περισσότερο πρασινο-καφέ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Εξαρτάται από τις τροφές που καταναλώνω εγώ ή να ανησυχώ για το πράσινο;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει ότι δεν μας ενδιαφερει καθόλου το χρώμα και είναι δυνατό να δω άλλες αποχρώσεις ( :D:D )εκτός του μουσταρδί, όπως και είδα....αρκεί να μην είναι τελείως νερό ή να έχουν αίμα οπότε στην περίπτωση αυτή ενημερωνουμε τον γιατρό μας

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσω το θέμα σας για να κάνω μια βρωμοερώτηση και εγώ...

 

Θηλάζω αποκλειστικά και η μπεμπούλα μου ενεργείται πολύ συχνά και φαίνεται να μην πονάει.

 

Μερικές φορές τα κακά της δεν είναι μουσταρδί (που είναι συνήθως) και είναι πρασινο-μουσταρδί ή περισσότερο πρασινο-καφέ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Εξαρτάται από τις τροφές που καταναλώνω εγώ ή να ανησυχώ για το πράσινο;

 

Δες και εδώ τις συμβουλές της Αγλαιας προς εμάς μάλλον και συ έχεις υπερπαραγωγή :D

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=219508#219508

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ! ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΝΕΡΟΥΛΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΥΣΤΑΡΔΙ ΧΡΩΜΑ

ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΕΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΒΛΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ?

ΕΝΑ ΣΚΟΥΡΟ ΠΡΑΓΜΑ .ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια

 

Η μπεμπούλα μου είναι 36 ημερών και πλέον θηλάζει αποκλειστικά. :P:P

Το πρόβλημα είναι οι κενώσεις της με εξαίρεση τις πρώτες 2 εβδομάδες που έκανε κακά περίπου κάθε 2-3 μέρες (τότε έπαιρνε και συμπλήρωμα το βράδυ και μου τα.......... έκανε τα ξημερώματα :lol: ) .......... Τις τελευταίες 2 εβδομάδες κάνει κενώσεις μόνο με κλίσμα κάθε 7 μέρες περίπου(τότε αρχιζει τις ενοχλήσεις). Τα κακάκια της είναι μαλακά και μουσταρδί

 

 

Δεν ξέρω τι να κάνω, mέχρι και χαμομηλάκι έχω προσπαθήσει να τις δώσω μπας και........

Επίσης έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδώ και καιρό γιατί είχαμε την υποψία ότι μπορεί να έχουν σχέση με τους κολικούς που είχε. Tρώω όσα περισσότερα λαχανικά και φρούτα μπορώ με αποτέλεσμα το δικό μου έντερο να........ έχει ρυθμιστεί......... :shock::shock: αλλά της μπέμπας τιποτις................Το ακτινίδιο λέτε να βοηθήσει ??? μπορώ να φάω?? έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να την βοηθήσω ??

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια που θηλάζουν, μπορεί να μην κάνουν κακά για πολλες μέρες. Αυτό γιατι το μητρικό γάλα, το χρειάζονται όλο. Δεν έχει τίποτα για... πέταμα!! ¨

Αν τα κακάκια της είναι μαλακά και μουσταρδί, τότε μαλλον δεν είναι δυσκοίλια. Αλιως θα ήταν σκληρά.

 

Some breastfed babies, after the first three to four weeks of life, may suddenly change their stool pattern from many each day, to one every three days or even less. Some babies have gone as long as 15 days or more without a bowel movement. As long as the baby is otherwise well, and the stool is the usual pasty or soft, yellow movement, this is not constipation and is of no concern. No treatment is necessary or desirable, because no treatment is necessary or desirable for something that is normal.

 

http://www.kellymom.com/newman/04enough_milk.html

 

Αρκεί βέβαια να έχει τουλαχιστον 5-8 πάνες με τσίσα την ημέρα. Αν δεν έχει, δεν πίνει αρκετό γάλα.

 

Χαμομήλι δε χρειάζεται. Το μητρικό γάλα είναι ο,τι καλλυτερο για πιο ευκολες κενωσεις. Δε χρειαζεται τιποτα άλλο.

 

Το μωράκι είναι καλά δείχνει να αισθάνεται ασχημα? Η προσπαθεια που κάνουν το νεογεννητα για να κανουν κακα, ειναι φυσιολογικη. Δε σημαινει οτι έχουν δυσκοιλια. Όλα ετσι κανουν. Σφιγγονται, κοκκινιζουν, και... ΜΠΟΥΜ!!

Το μόνο που μπορώ να πω, είναι ίσως να θηλάζεις συχνοτερα. Το μ/γ, είναι το καλλυτερο ..."καθαρτικο" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πρόβλημα nits θα έχει ξεπεραστεί τώρα να κάνω και εγώ την ερώτησή μου εδώ...

 

Το αίμα που λένε στις κενώσεις είναι αίμα κατακόκκινο; Η δικιά μου από χθες μέσα στα μουσταρδο-πράσινα έχει και κάποια πορτοκαλοκόκκινα.

 

Δεν συνειδητοποίησα αμέσως οτι μπορεί να είναι αίμα αυτό ! λες και τα 'δα στα δικά μου :!:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και μεις θέμα με την δυσκοιλιοτητα ! Δηλαδη ...δεν ξέρω ... ειναι η 4η (ο αντρας μου επιμένει 3η) μέρα σημερα που δεν κάναμε κακάκια και τις προηγουμενες φορές έκανε καθε 2 μέρες 1 φορα .

 

Σημερα ειναι πολυ ανησυχη απο το πρωί . Σφίγγεται , γκρινιάζει , θελει - δεν θέλει να φάει και ειναι άυπνη απο τις 6 το πρωι . Μόλις κατόρθωσε ο αντρας μου να την ηρεμήσει και κοιμηθηκε στον ωμο του . Να δουμε για ποσο .

 

Η παιδιατρος την προηγουμενη φορά που πηγαμε μου έδωσε ενα κλισμα αν δω οτι ζοριζεται πολυ αλλα δεν θελω να την ταλαιπωρησω και δεν ξερω αν ζοριζεται απο αυτο ! Τι κανουμε σε τετοιες περιπτώσεις ?

Τα υποθετα ειναι πιο ήπια ?

 

erica τι εννοεις οτι το φαγε τζαμπα το κλισμα η Μαγιούλα ?

 

Βοηθάτε γειτόνοι !! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι γειτόνοι παιδί μου, δίπλα είναι η Γερμανία?:P

 

μέχρι και 7 μέρες, νομίζω, είναι φυσιολογικό να μην ενεργείται...

κάντης ασκήσεις στα ποδαράκια (δίπλωνέ τα κοντά στη κοιλίτσα) να ανακουφιστεί από τα αέρια και ίσως από το φούσκωμα..

δώστης κι άλλο γάλα, μπούκωσέ την, μπορεί να το χρησιμοποιεί όλο αυτό που της δίνεις, και να μην μένει τίποτα για τα κακά της μετά :P

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα ειμαστε ...2,5 ωρίτσες με το αεροπλάνο :) Καστέλα - Αγ. Παρασκευή (απο την αδερφή μου στην κουμπαρα μου δηλ) ποιο πολυ ωρα κανουμε :lol:

 

Της κανω ασκησουλες , εχουμε και τα αέρια βλέπεις , αλλα δεν βλεπω βελτιωση . Ασε που απο χτες κοντευω να λιποθυμήσω ...ειναι πολυ βρωμερες οι πορδουλιτσες της :oops::lol:

Αυτες τις μερες το περιεργο ειναι πως τρώει παραπάνω ! Εκει που ξυπναγε 2 φορες την νυχτα τωρα ξυπναει 3-4 και την ημερα το πολυ καθε ωρα θελει να φάει . Που παει ολο αυτο το γαλα?? :roll:

 

Ελπιζω να μην ποναει μονο ... θα περιμενω να δουμε ...

 

Ευχαριστώ doooako :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην περίοδο του αποκλειστικού θηλασμού, είχε τύχει τουλάχιστον 2 φορές να φτάσει βδομάδα πριν ενεργηθεί ο κύριος! :lol: Και συνέβαινε ακριβώς το ίδιο, δηλαδή έπινε σαν τρελός. Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις (ακόμα), μάλλον κάνει άλμα ανάπτυξης...θα δείς...εκεί που θα είσαι έτοιμη να σκάσεις που δεν τα κάνει...τσουπ θα σου τα αμολήσει! Να έχεις, όμως, έτοιμο και φτυάρι! :lol:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Που παει ολο αυτο το γαλα?? Rolling Eyes

 

 

Χρησιμοποιείται όλο και δεν μένει τίποτα για πέταμα! :D:D:D .Δεν κάνω πλάκα, όπως έχει αναφερθεί αρκετες φορές εδώ στα μωρά που θηλαζουν αποκλειστικά συμβαίνει.

 

Μακάρι να το είχα ακούσει κι εγώ όταν έκανε και η δική μου αποχή!!! Έκανε 5 μέρες χωρίς να κάνει κακά και πλέον όλη η οικογένεια και ο ευρύτερος κύκλος μας, είχε κόψει το ''τι κάνετε καλά;'' και άρχιζε κατευθείαν τη συζήτηση με το πολύ κομψό ''τα'κανε;;;;''!

Μην ανησυχείς λοιπόν καθόλου, βγάλτο από το μυαλό σου και κάποια στιγμή θα επανέλθει στα φυσιολογικά...βέβαια, όπως είπε και η Αγλαία, αν περάσει βδομάδα, μίλησε με το γιατρό σου.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...