Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

αχ μη μου τα θυμίζεις αμαρετούλι.... η χλωρίνη είχε πάει σύννεφο εκείνη την εποχή, να βγουν οι μουστάρδες από τα ζιπουνάκια. Και ήταν και σχεδόν καθημερινό φαινόμενο...

(προσοχή, αυτό με τη χλωρίνη να το προσέχετε...εγώ τα έπλενα μετά και με το βρεφικό απορρυπαντικό. Σε άλλα παιδάκια, η χλωρίνη μπορεί να τα πειράξει στο δέρμα τους...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κα-να-μεε κακα-κιααα

κα-να-μεε κακαα-κιααα :lol::lol:

 

Σας ευχαριστώ παρα πολυ κοριτσακια :D Την επομενη φορα θα ξέρω καλύτερα .

Καναμε τελικα κακακια ...μεχρι την μέση φτασαν :lol: Μεχρι να την πλυνω και να την αλλάξω μας κατουρησε και 2 φορες η μπουμπουκένια μου!!

 

Η ανησυχια της τελικα δεν οφειλοταν στα κακακια .

Πιθανον κανει αλμα αναπτυξης γιατι εχει αλλάξει λιγο τις τελευταιες μέρες . :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

έτσι μπράβο. Ελπίζω να την ανέμησες την πάνα στο μπαλκόνι, να την έκανες σημαία, να τα δουν και οι γειτόνοι (όχι εμείς, για τους Γερμανούς λέω), να σκάσουν κι αυτοί κανά χαμογελάκι, πού όλο στη κατήφεια είναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Τις τελευταιες μερες εχει ζεστη και εχουν λαλήσει . Ολο τσακωμους ακους και βρισιδια :shock:

Λεω σε μια γνωστή μου " Τωρα καταλαβαινεις γιατι ειναι ετσι οι Ελληνες" :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ μη μου τα θυμίζεις αμαρετούλι.... η χλωρίνη είχε πάει σύννεφο εκείνη την εποχή, να βγουν οι μουστάρδες από τα ζιπουνάκια. Και ήταν και σχεδόν καθημερινό φαινόμενο...

(προσοχή, αυτό με τη χλωρίνη να το προσέχετε...εγώ τα έπλενα μετά και με το βρεφικό απορρυπαντικό. Σε άλλα παιδάκια, η χλωρίνη μπορεί να τα πειράξει στο δέρμα τους...)

 

 

αααα δε με διαβάζεις, μου φαίνεται :lol::lol:

τα "αγνά" αφρόλουτρα καθαρίζουν τέτοιους λεκέδες από τα ζιπουνάκια χωρίς κόπο ... ποιος την χρειάζεται πια τη χλωρίνη :lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα είμαι επιεικής αυτή τη φορά :lol::lol::lol:

 

Απλά, όταν αποφάσισα ότι το στοκ που είχα κάνει σε γνωστές κοινές μάρκες 2σε1 μωρουδιακών αφρόλουτρων ήταν άχρηστο λόγω paraben, άρχισα να τα χρησιμοποιώ για το άμεσο ξέπλυμα από τις μουστάρδες στα ρούχα και δεν έμενε τί-πο-τε!!! Επίσης, τα χρησιμοποίησα για το πρόχειρο ξέπλυμα του νιπτήρα και γενικώς σε διάφορες τέτοιες δουλειές.

Βρε, αποτελεσματικότητα που έχουν τα paraben!!!

Ή αλλιώς με τι $#%$@% πλένουμε τα μωρά μας ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα σας!

 

Επικαλούμε και πάλι τη βοήθεια σας. Η κορούλα μου είναι 50 ημερών και έχουμε (δυστυχώς) κολικούς για αυτο της δίνω Infacol (μετά απο οδηγίες του γιατρού).

:cry: Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά απο την ημέρα που το αρχίσαμε (3 μέρες) δεν κάνουμε κακάκια και ζοριζόμαστε (χθές έκαμε μια φορά ενώ πάντα κάναμε 4-5 φορές). Το πρόβλημα είναι ότι δε θέλω να το σταματήσω για να δοκιμάσω γιατί σαν να ηρεμήσε λίγο με αυτό. Το πιο πιθανό είναι να είναι άσχετο το Infacol με τη δυσκοιλιότητα.

 

Σημειώστε ότι θηλάζω αποκλειστικά.

Απο χθές μείωσε και την ώρα που τρώει και ανησύχησα.

 

Είχατε καμιά παρόμοια περίπτωση ή καμια ιδέα για τη δυσκοιλιότητα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλίτσα και να σου ζήσει ο θησαυρός σου!

 

Λοιπόν, τα μωράκια του μητρικού θηλασμού, έχουν την ιδιομορφία ως προς τις κενώσεις ότι μπορεί να έχουν μία μετά από κάθε γεύμα ή μία... μέχρι και κάθε 14 ημέρες!!! Ναι, ναι... όπως τι διαβάζεις! Κάθε 14 ημέρες.

Κοίτα στο κεφάλαιο του θηλασμού, να βρεις οδηγίες για τη δική σου διατροφή που θα βοηθήουν και το κοριτσάκι σου.

 

Σε ό,τι αφορά τη μείωση των γευμάτων, μπορεί να οφείλεται σε αυτό που περιγράφεις, (δηλαδή... αν δεν έχει αδειάσει το εντεράκι της από το προηγούμενο γεύμα, αρνείται να το επιβαρύνει με ένα νέο), ή απλά σε αυτό που ...τα 9 στα 10 μωράκια και παιδάκια του parents έχουν πάθει... δεν τρώνε λόγω ζέστης όπως τρώγανε!

 

Το Infacol δε ξέρω κατά πόσο σχετίζεται με αυτά τα συμπτώματα ή κατά πόσο είναι τελειώς τυχαίο. Προσωπικά, του δίνω πολύ λίγες πιθανότητες να έχει κάνει τη σημαντική διαφορά! Ναι μεν χρησιμοποιείται -ειδικά στην Αγγλία- από 20ετίας, τα αποτελέσματά του όμως είναι λίγο αμφίβολα. Το σίγουρο είναι ότι κακό ΔΕΝ κάνει.

 

Δεν είχα προσωπική εμπειρία (δηλαδή με τη δική μου κόρη) από κολικούς, όμως σε πολλά -αν όχι τα περισσότερα- από τα παιδάκια που γνωρίζω έχουν βοηθηθεί με την εφαρμογή μασάζ, πρηνής θέσης πάνω στα πόδια της μαμάς, εφαρμογή θερμοφόρας... Από όλα, το μασάζ είναι το πιο αποτελεσματικό. Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχει περιγραφή του πώς κ.λπ. για να σου δώσω link.

 

Πάντως, μην αγχώνεσαι, και όλα θα πάνε περίημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! :D

Τελικα εχετε κολικους ? :( Θα περασουν μην ανησυχεις , ψαξε στο φορουμ τι λενε αλλες μαμαδες και πως βοηθήθηκαν τα μωράκια και οι ιδιες :)

 

Καλυτερα το θεμα να το έβαζες στο θηλασμό να το έβλεπαν σιγουρα τα κοριτσια που θηλάζουν.

Δεν ξερω αν εχει σχεση (νομιζω οχι) το infacol με το οτι δεν κανει κακακια το μωρακι σου . Αλλο δυσκοιλιοτητα αλλο δεν κανω κακακια :)

Βλεπεις να ζοριζεται , κοκκινιζει , ποναει , κλαιει και οταν κανει κακα αυτα ειναι σχηματισμένα ? Τοτε ειναι δυσκοιλιοτητα . Αν οχι τοτε απλα χρειαζεται ολα τα συστατικά του γαλακτος σου και καποια στιγμη (εμεις κανουμε καθε 4 μέρες) θα τα κανει ....προφυλάξου τοτε :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας!

 

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες η μπεμπούλα μου έχει κάνει δυσκοιλιότητα και μάλιστα τις τελευταίες μέρες είναι πολύ έντονη, κάθε μέρα τρώει μέσα στα φρουτάκια της δαμάσκηνο και αχλάδι και όμως δεν την βοηθάνε καθόλου. Εχθές τη λυπήθηκα έτσι όπως έκανε και είμαι σίγουρη ότι έχει φοβηθεί και τα κρατάει για να μην πονέσει οπότε χειροτερεύει η κατάσταση :( . Απο τροφές τρώει το πρωί μπανάνα αχλάδι δαμάσκηνο το μεσημέρι έχουμε ξεκινήσει πατάτα καρότο, σήμερα της έδωσα μόνο καρότο και το απόγευμα κεχρί. Θηλάζει κανονικά και πίνει λίγο νεράκι. Τί μπορεί να φταίει μήπως πρέπει να της σταματήσω τις τροφές;

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας! Μεταφέρω το θέμα εδώ.

 

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες η μπεμπούλα μου έχει κάνει δυσκοιλιότητα και μάλιστα τις τελευταίες μέρες είναι πολύ έντονη, κάθε μέρα τρώει μέσα στα φρουτάκια της δαμάσκηνο και αχλάδι και όμως δεν την βοηθάνε καθόλου. Εχθές τη λυπήθηκα έτσι όπως έκανε και είμαι σίγουρη ότι έχει φοβηθεί και τα κρατάει για να μην πονέσει οπότε χειροτερεύει η κατάσταση . Απο τροφές τρώει το πρωί μπανάνα αχλάδι δαμάσκηνο το μεσημέρι έχουμε ξεκινήσει πατάτα καρότο, σήμερα της έδωσα μόνο καρότο και το απόγευμα κεχρί. Θηλάζει κανονικά και πίνει λίγο νεράκι. Τί μπορεί να φταίει μήπως πρέπει να της σταματήσω τις τροφές;

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Η δυσκοιλιότητα της μικρούλας μου ακόμα συνεχίζεται ενώ της έβγαλα απο τη διατροφή της τη μπανάνα το καρότο και την πατάτα, απο σήμερα θα της κόψω και το κεχρί γιατί μάλλον είναι σαν το ρύζι και δημιούργεί πρόβλημα. Πάντως σήμερα ήταν ότι χειρότερο το μωρό πονούσε πάρα πολύ και έκλαιγε και δεν μπορούσε με τίποτα να τα κάνει μέχρι που της έκανα κλίσμα αλλά και πάλι ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ. Τί άλλο να κάνω δεν ξέρω, η διατροφή της τώρα αποτελείται απο αχλάδι-δαμάσκηνο-πεπόνι και το μεσημέρι κολοκυθάκι-φασολάκια-κολοκύθα κόκκινη-μελιτζάνα, για τ'απόγευμα λέω να της ξεκινήσω μούσλι βιολογικό για μωρά αλλά κανονικά πρέπει να το φάει μετά τον όγδοο μήνα.

Όποια μανούλα έχει παρόμοια εμπειρία ας βοηθήσει.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δοκιμάσει να δώσεις λινέλαιο; Μια κουταλίτσα του γλυκού στην κρέμα της. Επίσης, κοπανισμένος λιναρόσπορος. Στη μύτη του κουταλιού, μέσα στην κρέμα (στη φρουτόκρεμα, στο κουάκερ, στη σούπα...) Και θήλαζε συχνά. :wink:

 

Πρέπει να φύγω, με τραβάει η μικρή... Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Τί μπορεί να φταίει μήπως πρέπει να της σταματήσω τις τροφές;

 

σταμάτησέ τες για 3-4 μέρες, ίσως το μωρό να μην είναι έτοιμο ακόμη. Αν τελικά με τη διακοπή το πρόβλημα λυθεί, το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια SOS

ο μικρος με το ξενο γαλα ηρθε και στουμπωσε

Εκανε μεχρι και 6 μερες να ενεργηθει,σταματησαμε το ξενο και μου εκανε ενα τετραημερο παλι

Μετα μπηκε σε μια σειρα και εκανε καθε μερα και τωρα παλι ειναι στην τριτη μερα χωρις να κανει

Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι το Σ/Κ ειχαμε γαμους και εφαγα γαμοπιλαφο

Τρωω ακτινιδια και πινω χυμους,τι αλλο να κανω???

Καπου εδω μεσα διαβασα (δεν θυμαμαι που) οτι το μωρο "κραταει" ολο το γαλα το δικο μου και δεν εχει τιποτα για "πεταμα"

Καμια ιδεα>???

4

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος με το ξενο γαλα ηρθε και στουμπωσε

Εκανε μεχρι και 6 μερες να ενεργηθει,σταματησαμε το ξενο και μου εκανε ενα τετραημερο παλι

Μετα μπηκε σε μια σειρα και εκανε καθε μερα και τωρα παλι ειναι στην τριτη μερα χωρις να κανει

 

γιατί πίνει ξένο;

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι το Σ/Κ ειχαμε γαμους και εφαγα γαμοπιλαφο

Τρωω ακτινιδια και πινω χυμους,τι αλλο να κανω???

 

η δική σου διατροφή δεν μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του εντέρου του μωρού, το μωρό τρώει μόνο γάλα και στο γάλα δεν περνούν οι ίνες και οι σπόροι από το δικό μας πεπτικό...

 

Καπου εδω μεσα διαβασα (δεν θυμαμαι που) οτι το μωρο "κραταει" ολο το γαλα το δικο μου και δεν εχει τιποτα για "πεταμα"

αν το μωρό τρέφεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με μητρικό γάλα και δεν νιώθει δυσφορία, τότε δεν έχει δυσκοιλιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

 

Ο μικρος ειναι ''καθαρος'' τωρα και 10-12 ημερες

και οταν λεω καθαρος--->δεν εχει παρει ξενο γαλα,μονο της μανουλας του :wink:

 

η αληθεια ειναι οτι δεν εχει δυσφορια

4

Link to comment
Share on other sites

Τί μπορεί να φταίει μήπως πρέπει να της σταματήσω τις τροφές;

 

σταμάτησέ τες για 3-4 μέρες, ίσως το μωρό να μην είναι έτοιμο ακόμη. Αν τελικά με τη διακοπή το πρόβλημα λυθεί, το ξανασυζητάμε.

 

Αγλαία πραγματικά το μωρό περιμένει πως και πως να φάει το φαγητό του, απο κει που δεν έτρωγε καθόλου τώρα κοντεύει να φάει και μένα. Έπαιρνε 200 γρ το μήνα και απο τότε που ξεκινήσαμε τις στερεές παίρνει 250 γρ την εβδομάδα.

Αν της σταματήσω το φαγητό δεν θα διαμαρτήρεται;

Μήπως η δυσκοιλιότητα σχετίζεται με αλλεργία που μπορεί να έχουμε;

Βέβαια το θέμα της δυσκοιλιότητας είναι πολύ έντονο και πρέπει να το λύσω αν χρειαστεί φυσικά θα της κόψω τις τροφές.

Απο χθές σταματήσαμε και το κεχρί να δούμε πως θα πάει.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν έπαιρνε βάρος με τον θηλασμό (βρισκόταν στην χαμηλότερη καμπύλη) και παίρνει τώρα με τις τροφές ενώ κανονικά απ'όσα έχω διαβάσει συμβαίνει το αντίθετο ;

.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να δώσεις λινέλαιο; Μια κουταλίτσα του γλυκού στην κρέμα της. Επίσης, κοπανισμένος λιναρόσπορος. Στη μύτη του κουταλιού, μέσα στην κρέμα (στη φρουτόκρεμα, στο κουάκερ, στη σούπα...) Και θήλαζε συχνά. :wink:

 

Πρέπει να φύγω, με τραβάει η μικρή... Περαστικά!

 

Ευχαριστώ :D

 

Σίγουρα μπορεί να φάει λιναρόσπορο τόσο μωρό, εμείς γενικά τρώμε και απ' τα δύο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να δώσεις λινέλαιο; Μια κουταλίτσα του γλυκού στην κρέμα της. Επίσης, κοπανισμένος λιναρόσπορος. Στη μύτη του κουταλιού, μέσα στην κρέμα (στη φρουτόκρεμα, στο κουάκερ, στη σούπα...) Και θήλαζε συχνά. :wink:

 

Πρέπει να φύγω, με τραβάει η μικρή... Περαστικά!

 

Ευχαριστώ :D

 

Σίγουρα μπορεί να φάει λιναρόσπορο τόσο μωρό, εμείς γενικά τρώμε και απ' τα δύο.

 

Η δική μου έτρωγε από περιπου τόσο. Αρκεί να είναι καλά κοπανισμένος.

Θα παίρνει και λιπαρά οξέα, που κάνουν καλό στον εγκέφαλο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας! Είμαι νέο μέλος στο φορουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας (και κυρίως της Αγλαίας ως ειδική στο θέμα) στο εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το 3 μηνών αγοράκι μου: από την αρχή που γεννήθηκε τον θηλάζω αποκλειστικά και μάλιστα είμαι τυχερή γιατι η όλη διαδικασία ξεκίνησε πολύ εύκολα και για μένα και για το παιδάκι μου. Από την άρχή του 2ου μήνα όμως, άρχισε να μην ενεργείται καθημερινά, στην αρχή έκανε 5 ημέρες, μετά μία εβδομάδα (οπότε η παιδίατρος μας είπε να του κάνουμε κλύσμα) και μετα πάλι 10 ημέρες (και πάλι κλύσμα) και απο τότε μέχρι σήμερα δεν έχει ενεργηθεί πάλι.

Τότε ήταν που η παιδίατρος με ρώτησε πόσο τρώει κι αν του φτάνει το γάλα μου. Τότε κι εγώ έβγαλα γάλα με το θήλαστρο και ήταν 100 ml κια τον ζύγισα πριν και μετα το θηλασμό κια πάλι ήταν τόσο περίπου το γάλα που ήπιε.

Η παιδίατρος λοιπόν μου είπε ότι για την ηλικία του και τα κιλά του (είναι 6.600) δεν φτάνει το γάλα μου και πρέπει να του δώσω συμπλήρωμα. Γενικά θα ήθελα να τον θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τον 6ο μήνα και να αποφύγω το συμπλήρωμα.

Γνωρίζετε κάτι σχετικά με το θέμα; υπάρχει τρόπος να αυξηθεί το γάλα; αν του δίνω και συμπλήρωμα μετά το θηλασμό, ύπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα μου;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...