Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Από την άρχή του 2ου μήνα όμως, άρχισε να μην ενεργείται καθημερινά, στην αρχή έκανε 5 ημέρες, μετά μία εβδομάδα (οπότε η παιδίατρος μας είπε να του κάνουμε κλύσμα) και μετα πάλι 10 ημέρες (και πάλι κλύσμα) και απο τότε μέχρι σήμερα δεν έχει ενεργηθεί πάλι.

 

Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά είναι απολύτως φυσιολογικό να κάνουν και 10 μέρες να ενεργηθούν.

 

Τότε ήταν που η παιδίατρος με ρώτησε πόσο τρώει κι αν του φτάνει το γάλα μου. Τότε κι εγώ έβγαλα γάλα με το θήλαστρο και ήταν 100 ml κια τον ζύγισα πριν και μετα το θηλασμό κια πάλι ήταν τόσο περίπου το γάλα που ήπιε.

 

Το γάλα που αντλείς με το θήλαστρο δεν είναι δείκτης για το μέγεθος της παραγωγής σου - οι βρεγμένες πάνες (6 με 8 το 24ωρο) και η πρόσληψη ικανοποιητικού βάρους είναι το μοναδικό αξιόπιστο κριτήριο. Η ζύγιση πριν και μετά το φαγητό δεν σου προσφέρει καμία ουσιαστική πληροφόρηση, περισσότερο σε αγχώνει και ενδεχομένως να σε παραπλανεί. Ζυγίζουμε 1 φορά την εβδομάδα.

 

Η παιδίατρος λοιπόν μου είπε ότι για την ηλικία του και τα κιλά του (είναι 6.600) δεν φτάνει το γάλα μου και πρέπει να του δώσω συμπλήρωμα.

 

Είναι απολύτως ξεκάθαρο οτι η παιδίατρος σου είτε είναι απαράδεκτα ανεπαρκής ως προς τις γνώσεις της για τον θηλασμό, είτε είναι συνειδητά τοποθετημένη υπέρ του γρήγορου αποθηλασμού. Ο,τι και να ισχύει, δεν μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Διάβασε όσο περισσότερο μπορείς από την ενότητα του Θηλασμού, εδώ στο φόρουμ. Είναι το μοναδικό δίχτυ ασφαλείας για σένα και για το μωρό σου στο θέμα του θηλασμού :)

 

Να σου ζήσει και χίλια μπράβο που αποφάσισες να το θηλάσεις!

 

Ο,τι θες πάλι, εδώ είμαστε.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας! Είμαι νέο μέλος στο φορουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας (και κυρίως της Αγλαίας ως ειδική στο θέμα) στο εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το 3 μηνών αγοράκι μου: από την αρχή που γεννήθηκε τον θηλάζω αποκλειστικά και μάλιστα είμαι τυχερή γιατι η όλη διαδικασία ξεκίνησε πολύ εύκολα και για μένα και για το παιδάκι μου. Από την άρχή του 2ου μήνα όμως, άρχισε να μην ενεργείται καθημερινά, στην αρχή έκανε 5 ημέρες, μετά μία εβδομάδα (οπότε η παιδίατρος μας είπε να του κάνουμε κλύσμα) και μετα πάλι 10 ημέρες (και πάλι κλύσμα) και απο τότε μέχρι σήμερα δεν έχει ενεργηθεί πάλι.

.

 

Γεια σου Stef. Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια εμπειρία, ο δικος μου εκανε κακα του καπου 2-3 φορές την ημέρα μέχρι 3 μηνών περίπου. Μετά πάπαλα. Μια φορά στις 5-6 μέρες και ΑΝ. Ο γιατρος μου είπε να κανω κλίσμα κάθε 3η μέρα που δεν κανει κακά. Τον ακουσα και το έκανα 2 φορές. Μετά δεν το ξαναέκανα, και εκ των υστέρων έμαθα πως το μητρικο γάλα σε καποιες περιπτώσεις αποροφάται τοσο καλά, που το μωρό δεν κανει κακά αρκετές μέρες και αυτο ειναι φυσιολογικο.

 

Ετσι λοιπον συνεχισαμε, εκανε κακα περιπου 1 φορα την εβδομαδα, και δεν ανησυχουσα. βαρος έπαιρνε κανονικά και ολα ηταν τελεια.

 

Τα άλλα για το ξενο γάλα δεν τα σχολιάζω καν, μου ειχε πει κι εμενα να δώσουμε ξενο για να "βοηθησουμε" το μωρο με τη δισκοιλιοτητα.

Ηταν και η τελευταια φορά που πηγα σε αυτο το γιατρό..

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις αν πίνει αρκετό γάλα, είναι να μετράς βρεγμένες (6-8 την ημέρα) πάνες, και να παίρνει ικανοποιητικό βάρος.

Γράψε μας πόσα κιλά γεννήθηκε, και το τωρινό του βάρος, για να καταλάβουμε. Στην ηλικία του, πρέπει κατά μέσο όρο, να παίρνει 113-142 γρ τη βδομάδα.

 

Τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν πολλές μέρες να κάνουν κακά. Αυτό γιατί το μητρικό γάλα δεν έχει τίποτα για "πέταμα", και αν το έχει ανάγκη, το κρατάει όλο. Αν τα κακά είναι μαλακά, και δε δείχνει να έχει προβλημα, τότε δεν έχει δυσκοιλιότητα.

 

Αυτά που σου είπε η παιδίατρος είναι απαράδεκτα. Θα ήταν πολύ παράξενο μετά από 3 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, ξαφνικά να μην του φτάνει το γάλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα συνεχίσω να προσπαθω΄με τον θηλασμό φυσικά. Βέβαια τις τελευταίες 2 εβδομάδες το μωρό δεν πήρε πολύ βάρος 100 γρ την μία εβδομάδα και 80 την επόμενη. Βρεγμένες πάνες όμως είχε αρκετές κάθε μέρα. Τι να πω... και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλόη, το μωρό γεννήθηκε 3 300 και σήμερα ζυγίζει 6 700 αλλά όπως ανέφερα και πρίν, τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν πήρε όσο βάρος έπαιρνε (την πρώτη 100 γρ. και την τελευταία 80 γρ.). Φοβάμαι μήπως υποσιτίζεται. Γενικά επίσης είναι ανήσυχο, όταν τελειώνει το θηλασμό κλαίει και δεν κοιμάται μέσα στην ημέρα σχεδόν καθόλου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χλόη, το μωρό γεννήθηκε 3 300 και σήμερα ζυγίζει 6 700 αλλά όπως ανέφερα και πρίν, τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν πήρε όσο βάρος έπαιρνε (την πρώτη 100 γρ. και την τελευταία 80 γρ.). Φοβάμαι μήπως υποσιτίζεται. Γενικά επίσης είναι ανήσυχο, όταν τελειώνει το θηλασμό κλαίει και δεν κοιμάται μέσα στην ημέρα σχεδόν καθόλου!!!!!

 

Μια χαρά ειναι το βάρος του ! Πήρε σε 3 μήνες 3400 γρμ , ο μέσος όρος για κάθε μήνα ειναι 1133 γρμ ...πάρα πολυ καλά δηλ !!!!! Ασε που ειναι και παραπάνω γιατι σίγουρα απο το μαευτηριο φυγατε με λιγότερα κιλά .

 

Δεν υποσιτίζεται επειδή πηρε λιγοτερο βάρος τις τελευταίες εβδομάδες ! Λογικό ειναι να βάλει φρένο για λίγο... και ξαφνικά μπορει σε μια εβδομάδα να ξαναφορτσαρει :lol:

 

Για την ανησυχία , το κλαμα και τον υπνο κατα την διαρκεια της μερας ...καλως ήρθες στο κλαμπ !! :lol: Μια απο τα ιδια και εμεις , δεν εχει σχεση με το γάλα ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω για τις συμβουλές. Η γιατρός αυτή είναι απαράδεκτη. Δεν βλέπω εμφανή λόγο για να προσπαθήσεις να αυξήσεις την παραγωγή σου, το πιο πιθανό είναι να σε βάλει σε μπελάδες υπερπαραγωγής. Για το κλάμα μετά το θηλασμό, σκέφτομαι ότι το μωρό σου είναι σε φάση άλματος ανάπτυξης, οπότε μπορεί να θέλει να θηλάζει παραπάνω και συχνότερα. Περίπου κάθε πότε θηλάζει; Προσφέρεις ένα ή και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμό; Τη νύχτα πώς είναι ο ύπνος και τα γεύματα του;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ το βάρος του μωρού είναι μια χαρά . Σε 3 μήνες έχει διπλασιάσει και με το παραπάνω, το βάρος γέννησης. Λογικό είναι να μην έχει πάρει πολύ βάρος τις τελευταίες βδομάδες. Αν συνέχιζε έτσι, πόσα κιλά θα έφτανε; Μια χαρά τα πάτε!! Το ξαναλέω και το τονίζω. Απαράδεκτη η παιδίατρος!!

Συμπλήρωμα δε χρειάζεται. Καλή συνέχεια, και να σου ζήσει! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυδία, το αχλάδι κάνει καλό. Αλλά είναι ακόμα αρχή, μετά θα συνηθίσει και θα έρθουν τα κακά της σε μια νορμάλ μορφή.

(επίσης το πορτοκάλι, τα δαμάσκηνα, το ακτινίδιο, αλλά γι'αυτά ρωτάς τον παιδίατρο)

Link to comment
Share on other sites

λυδία, το αχλάδι κάνει καλό. Αλλά είναι ακόμα αρχή, μετά θα συνηθίσει και θα έρθουν τα κακά της σε μια νορμάλ μορφή.

(επίσης το πορτοκάλι, τα δαμάσκηνα, το ακτινίδιο, αλλά γι'αυτά ρωτάς τον παιδίατρο)

ευχαριστω πολυ dooo αυριο θα βαλω περισοτερο αχλαδι απο τα αλλα φρουτα η να βαλω σκετο αχλαδι?
Link to comment
Share on other sites

α μετα επανερχονται? γιατι το ειπα στο παιδιατρο και δεν εδωσε και πολυ σημασια. μου ειπε μπορει να ειναι απο τα φρουτα οταν θα φαει λαχανικα θα στρωσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυδία, έχω μπερδευτεί :lol:

το αχλάδι προκαλεί μαλακά κακά, το μήλο και η μπανάνα το ανάποδο. Άρα, αν θες να μαλακώσουν τα κακά, μπορείς να αυξήσεις το αχλάδι.

Στο άλλο θέμα που έγραψες για τη διάρροια, το αχλάδι αμέσως μετά από διάρροια δεν είναι και ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

λυδία, έχω μπερδευτεί :lol:

το αχλάδι προκαλεί μαλακά κακά, το μήλο και η μπανάνα το ανάποδο. Άρα, αν θες να μαλακώσουν τα κακά, μπορείς να αυξήσεις το αχλάδι.

Στο άλλο θέμα που έγραψες για τη διάρροια, το αχλάδι αμέσως μετά από διάρροια δεν είναι και ότι καλύτερο.

ειπα κ'εγω ...αυτο ηξερα οτι το αχλαδι προκαλει μαλακα κακα. δεν εχει κανει καθολου διαρροια και μου φανηκε περιεργο που ο γιατρος διαγνωσε γαστρεντεριτιδα γιατι μονο εμμετο εκανε .ουτε διαρροια ουτε πυρετο .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα κορίτσια

 

ο μικρός μου που είναι 3 μηνών περίπου έχει δυσκοιλιότητα.

Από τις 13 Οκτώβρη (που κάναμε το 1ο εμβόλιο,το tetravac) δεν έχει κάνει μόνος του κακά και με συμβουλή του παιδίατρου,του ερεθίζω τον ποπό με υπόθετο γλυκερίνης κάθε 4-5 μέρες.

 

Τα κακά του (μετά το υποθετο) είναι σκληρά και πολλά. Επίσης έχει πολλά

αέρια και σφίγγεται και κλαίει πολύ.

 

ρε κορίτσια τι να κάνω? το παιδί μου όλο τον καιρό θα κάνει κακά

με τη βοήθεια του υπόθετου? τι να κάνω να τον βοηθήσω?

 

ξέχασα να πω πως τον θηλάζω αποκλειστικά και διάβασα ότι τα παιδιά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν κακά τους 1 φορά την εβδομάδα, αλλά αφού

όταν κάνει κακά είναι σφιχτά δε σημαίνει ότι είναι δυσκοίλιος?

 

πάσα βοήθεια δεκτή γιατί αρχίζω να γίνομαι παρανοική

ευχαριστώ πολύ

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα έψαξα λίγο στο νετ, και απ'ότι λέει, τα μωρά που θηλάζουν δεν παθαίνουν δυσκοιλιότητα εκτός αν είναι άρρωστα, ή αν έχουν ξεκινήσει ξένο γάλα.

 

Τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και πάνω από βδομάδα να κάνουν κακά. Αν όμως είναι στεγνά και σκληρά τα κακά του, ίσως όντως να είναι δυσκοιλιότητα, απλά δεν μπορώ να φανταστώ από τι. Μήπως είναι αντίδραση στο εμβόλιο? (λέω τώρα δεν ξέρω...)

Πίνει τίποτα άλλο εκτός από μητρικό γάλα? Αν ναι, σταμάτησε το, και θήλασε αποκλειστικά.

 

Απ'ότι έχω διαβάσει, δεν συνιστούν κάποια συγκεκριμένη θεραπεία, εκτός απ'το να θηλάζεις συχνά.

 

Σορυ, δεν ξέρω αρκετά γι'αυτό το θέμα, απλά περιμένεις τόσες ώρες χωρίς απάντηση και νιώθω άσχημα. :oops:

 

Στείλε πμ και στην Αγλαία, σίγουρα θα έχει κάτι να σου πει. Ελπίζω να πάρεις κάποιες χρήσιμες απαντήσεις σύντομα.

 

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Βασική η παρατήρηση για το συμπλήρωμα σιδήρου: μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα στο μωρό.

 

Πες μας όμως , πόσες πάνες βρέχει την ημέρα; Κάθε πότε θηλάζετε, πόσες φορές την ημέρα και από ποιο στήθος;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

θηλάζουμε αποκλειστικά και δεν παίρνει κάποιο άλλο υγρό

θηλάζουμε περίπου 8-10 φορές την ημέρα και από τα 2 στήθη

το σίδηρο τον έχω σταματήσει πάνω από 10 μέρες

 

ο μικρός είναι όλο αέρια

ελπίζω να είναι φάση και να περάσει γιατί δε θέλω να συνηθίσει το

παιδάκι συνέχεια με υπόθετο. Επίσης παρόλο που διάβασα εδώ στο

φόρουμ ότι μπορεί να περάσουν και 7 κ 10 μέρες φοβάμαι να τον αφήσω

τόσο πολύ

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κακα του μωρού είναι σκληρά, τότε αφήνοντας να περάσουν περισσότερες μέρες θα δυσκολέψει ακόμη περισσότερο το μωρό.

 

Δεν μας είπες για τις βρεγμένες πάνες, πρέπει να βρέχει καλά 6-8 πάνες. Αν βρέχει λιγότερες, σημαίνει ότι δεν θηλάζει αποτελεσματικά και χρειάζεται να διορθώσεις κάτι (πχ να θηλάζεις συχνότερα, πριν κλάψει το μωρό: το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη ότι το μωρό πεινάει / να προσέχεις ώστε το μωρό να πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω, να μην αφήνεις να περνάνε πολλές ώρες χωρίς θηλασμό το βράδυ κτλ). Τα ούρα έχουν φυσιολογικό χρώμα; Πρόσεξες τίποτε περίεργο; Νομίζω ότι σε πρώτη φάση πρέπει να προσπαθήσεις να θηλάζει περισσότερο και, αν δεν αλλάξει κάτι, να το ψάξεις περισσότερο.

 

Αν το μωρό παίρνει αρκετά υγρά, η δυσκοιλιότητα μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας σε γαλακτοκομικά που τρως εσύ. Αν κάνεις αποχή για μια-δυο εβδομάδες, θα δεις αν αλλάζει κάτι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια

 

ο μικρός μου που είναι 3 μηνών περίπου έχει δυσκοιλιότητα.

Από τις 13 Οκτώβρη (που κάναμε το 1ο εμβόλιο,το tetravac) δεν έχει κάνει μόνος του κακά και με συμβουλή του παιδίατρου,του ερεθίζω τον ποπό με υπόθετο γλυκερίνης κάθε 4-5 μέρες.

 

Τα κακά του (μετά το υποθετο) είναι σκληρά και πολλά. Επίσης έχει πολλά

αέρια και σφίγγεται και κλαίει πολύ.

 

ρε κορίτσια τι να κάνω? το παιδί μου όλο τον καιρό θα κάνει κακά

με τη βοήθεια του υπόθετου? τι να κάνω να τον βοηθήσω?

 

ξέχασα να πω πως τον θηλάζω αποκλειστικά και διάβασα ότι τα παιδιά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν κακά τους 1 φορά την εβδομάδα, αλλά αφού

όταν κάνει κακά είναι σφιχτά δε σημαίνει ότι είναι δυσκοίλιος?

 

πάσα βοήθεια δεκτή γιατί αρχίζω να γίνομαι παρανοική

ευχαριστώ πολύ

 

 

Και μεις περίπου το ίδιο πρόβλημα έχουμε και δεν ξέρω τι να κάνω....Θηλάζω αποκλειστικά έχουμε 6-8 βρεγμένες πάνες και ενώ ολα πήγαιναν καλά και είχαμε κενωσεις κάθε μέρα(νερουλές με σποράκια),στις 20οκτ αρχισε η δυσκοιλιότητα και το έκανα υποκλεισμό στις 25οκτ, τα κακά του ήταν κρεμώδεις σαν να πατας ένα σολινάριο και να βγαζεις κρέμα.Μετά απο αυτο για μιαμιση βδομάδα έκανε κακά κάθε μέρα και τώρα πάλι είναι η πέμπτη μέρα που δεν έχει κάνει.

Δέν ξέρω τι να κάνω...να του κάνω υποκλεισμό(φοβάμαι να μην το συνηθησει) ή να περιμένω κιαλλο? και πόσες μέρες να περιμένω?

Να σήμειώσω ότι δεν πέρνω συμπλήρωμα σιδήρου και ότι το παιδί έχει καλή διάθεση, δεν φαίνεται να δείχνει ενοχλημένο.

Έχει τύχει σε κανέναν τίποτα παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...