Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα 8 μηνών... Έχω κάνει τα πάντα...


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Εμάς μας βοήθησε πάρα πολύ το αποξηραμένο σύκο ..!! Το απόγευμα εφόσων έχετε φάει γιαούρτι μπορείς να του δίνεις βρώμη με γιαούρτι ο γιος μου τότε τρελενοταν .. βράζεις τη βρώμη με λίγο νερό στο μπρίκι κ όταν γίνει κρέμα ανακατεύει με γιαούρτι . !! Στο μεσημεριανό του μπορεις πάντα να βάζεις μια με δύο μπάμιες ..κ αντί για ζυμαρικά μπορείς στο μεσημεριανό του να πρόσθετης βρώμη κινόα φαγοπηρο κεχρί αν του αρέσουν ..!! Πάντως κ τα 100 με 120 μλ φαγητό που τρώει είναι μια χαρά για την ηλικία του οι μερίδες αυτές ..!!! 

@xaroumenh mama Θα το δοκιμάσω και το σύκο, θα τον κάνω τούρμπο!!! χαχαχα Ζυμαρικά δεν του έχω δώσει καθόλου, και δεν προβλέπεται, τουλάχιστον μέχρι να στρώσει κάπως...

15 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Θα συμφωνησω με οτι ειπωθηκε ηδη και θα προσθεσω οτι εμας εκτος απο τη κρεμα βρωμης (που επιανε σχεδον παντα) η τελευταια λυση και καλυτερη ηταν τα λαδερα φαγητα, φασολακια, μπριαμ, αρακας κλπ., κανουν θαυματα :wink: 

@Sentir...natureza Λαδερά  του φτιάχνω άφθονα, βέβαια σπάνια θα φάει πάνω από 80 ml, αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , edrinia είπε:

@xaroumenh mama Θα το δοκιμάσω και το σύκο, θα τον κάνω τούρμπο!!! χαχαχα Ζυμαρικά δεν του έχω δώσει καθόλου, και δεν προβλέπεται, τουλάχιστον μέχρι να στρώσει κάπως...

Εμένα που δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα του έβαζα το ένα τέταρτο ... Εσύ μπορείς να του βάλεις το μισό για αρχή στη φρούτο κρέμα κ μετά πράττεις ανάλογος αν χρειαστεί περισσότερο 'η λιγότερο ..!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μα οι ποσότητες στερεών που αναφέρεις μου φαίνονται μεγάλες για την ηλικία του, τι εννοείς δε θα φάει τίποτα; Δεν τρώει καθόλου λίγο από όσο περιγράφεις, ίσα ίσα.

@ΑΡΓΚ Είναι με τις ώρες του, άλλοτε θα φάει 50 άλλοτε 100, υπερισχύει το 50 βέβαια, εάν έτρωγε σε κάθε γεύμα 100 θα ήμουν τρισευτυχισμένη!!! Επειδή δοκίμασα και τον παράλληλο θηλασμό μέσα στην ημέρα, εάν τον θηλάσω πριν το γεύμα, με το που βλέπει το κουτάλι τα μπήγει, και στην αρχή έτρωγε μόνο 2-3 κουταλιές, γιατί ήξερε ο πονηρός ότι θα τον θηλάσω μετά!!!... 

πρίν από 2 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Εμένα που δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα του έβαζα το ένα τέταρτο ... Εσύ μπορείς να του βάλεις το μισό για αρχή στη φρούτο κρέμα κ μετά πράττεις ανάλογος αν χρειαστεί περισσότερο 'η λιγότερο ..!!!

@xaroumenh mama :) Ευχαριστώ!

11 ώρες πρίν, Velv είπε:

Λιναρόσπορος σπασμένος. Ξεκίνα με μία κουταλιά του γλυκού κι αν δεν βελτιωθεί φτάσε μέχρι τις 2. ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ! Τον αγοράζεις στα βιολογικά, τον κρατάς σε σκούρο βάζο, ταγγίζει στο φως. Αν δεν έχεις σκούρο βάζο βάψε ένα. Μία κουταλιά του γλυκού σε πολύ λίγο νερό, ίσα να σκεπάζεται, να φουσκώσει από το πρωί και το προσθέτεις στο μεσημεριανό του. Δεν το ανακατεύεις να πάει παντού, σκοπός είναι να το φάει. Το κάναμε περίπου στην ηλικία που είστε εσείς τώρα. Αποτέλεσμα είδαμε, αφού όπως εσείς είχαμε δοκιμάσει τα πάντα, σε συνεννόηση με την παιδίατρο φυσικά.

 @Velv Θα ρωτήσω την παιδίατρο, γιατί βλέπω ότι το έχουν δοκιμάσει κι άλλοι κι έπιασε!! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Μήπως να ρωτήσεις γαστρεντερολόγο? Δες και αυτό το άρθρο για την βρεφική και παιδική δυσκοιλιότητα.

 

 http://www.gastropediatrics.gr/articles/Δυσκοιλιότητα_στην_παιδική_ηλικία.html 

 

 

@Mary1976 μου, ξέρεις ποιο είναι το θέμα; Όσο θήλαζε αποκλειστικά, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, όλα ρολόι, μόλις μπήκαν οι στερεές, άρχισαν τα όργανα... Γι' αυτό δεν πιστεύω πως είναι κάτι παθολογικό... Από την άλλη, εάν δεν καταφέρω να τον βοηθήσω με όλα αυτά, θα απευθυνθώ και σε γαστρεντερολόγο... Σε ευχαριστώ για το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε το ιδιο πρόβλημα,  τελικά αφού δοκιμάσαμε τα παντα,  χαμομήλι,  πολλές φυτικές ίνες,  dupholac κλπ αποδείχθηκε πως ηταν μια αλλεργία στο αγελαδινο γαλα που για κάποιο λογο εμφανίστηκε με την είσοδο των στερεών, οχι νωρίτερα. Όταν το "γυρίσαμε " σε υποαλλεργικο γαλα και κοψαμε τα γαλακτομικα η δυσκοιλιότητα σταμάτησε, ενω το παιδι τρώει τα παντα (εκτός γαλακτοκομικών)  χωρις κανενα προβλημα πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/4/2018 at 1:13 ΜΜ, edrinia είπε:

@Mary1976 μου, ξέρεις ποιο είναι το θέμα; Όσο θήλαζε αποκλειστικά, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, όλα ρολόι, μόλις μπήκαν οι στερεές, άρχισαν τα όργανα... Γι' αυτό δεν πιστεύω πως είναι κάτι παθολογικό... Από την άλλη, εάν δεν καταφέρω να τον βοηθήσω με όλα αυτά, θα απευθυνθώ και σε γαστρεντερολόγο... Σε ευχαριστώ για το λινκ

Απέφυγε μήλο, πατάτα, ρύζι. Φυτικές ίνες περισσότερο. Ρώτησε τον γιατρό σου για δαμάσκηνα και ψωμί σίκαλης σε ψίχουλα στο φαγητό. Αρακάς φασολάκια και πορτοκάλι στην φρουτοκρεμα βοηθούν... Προσοχή με το πορτοκαλί... Είναι όξινο και έχει τάση να δημιουργεί ερεθισμό στην περιοχή της πανας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε καταλαβαινω απολυτα γιατι σ αυτη την ηλικια ειχαμε κ εμεις πολυ σοβαρο θέμα απο την εισαγωγη των τροφων. Καναμε διαφορες εξετασεις πηαγαμε σε παιδογαστρεντερολογο δωσαμε συμπληρωμα γαλα σκονης για την δυσκοιλιοτητα αλλα ματαια ολα. Τελικα καποια στιγμη ανακαλυψα οτι καθε εξι μερες πηγαινε να στρωσει λιγακι και την επόμενη ξανα τα ιδια. Το φαγητο που εδινα την επομενη μερα σταθερα ηταν το κοτοπουλο (2. Μερες μοσχαρι, 2 κοτοπουλο, δυο χωρις κρεας). Με το που το σταματησαμε λυθηκε το εντερακι της. Καναμε εξετασεις μηπως την πείραζε το κοτοπουλο αλλα δεν ειχε τπτ.. Απλα το εντερακι της δεν μπορουσε να το διαχειριστει. Μπορει να μην ευθυνεται η ιδια τροφη στην περιπτωση σας αλλα θελω να σου πω οτι πρεπει να εισαι υποψιασμενη για οποιαδηποτε τροφη που ισως να μην σου πηγαινει το μυαλο. Μολις ξεπερασε την δυσκοιλιοτητα ξαναεισαγαμε το κοτοπουλο κανονικα αλλα με μπουτακι που δεν ειναι στεγνο και δεν ξανααντιμετωπισαμε προβλημα. 

 

Ελπιζω να βρειτε συντομα την αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...