Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκοπική εξέταση. Τί γνωρίζετε?


Recommended Posts

λιν μου καταρχην ευχομαι χρονια πολλα με υγεια!

παμε στις ερωτησεις σου, η υστεροσκοπηση και η λαπαροσκοπηση ειναι δυο τελειως διαφορετικες εξετασεις!

Η υστεροσκοπηση βλεπει την μητρα απο μεσα, φαντασου να μπαινει μια καμερουλα και να βλεπει το εσωτερικο της μητρας σου, τη μορφολογια της, τυχον πολυποδακια που υπαρχουν εκει καθως ελεγχει και το ενδομητριο..αυτα!Η εξεταση αυτη γινεται ειτε με μεθη σε επιπεδο ιατρειου είτε με ολικη ναρκωση σε καποια κλινικη το κοστος κυμαινεται γυρω στα 400 με 500 ευρω.

Παμε στην λαπαροσκοπηση η οποια γινεται με ολικη ναρκωση σε κλινικη ή νοσοκομειο, ο γιατρος βαζει απο τον αφαλο σου ενα οργανο το λαπαροσκοπιο και εχει εμπεριστατωμενη αποψη για το τι γινεται μεσα μας, βλεπει την κατασταση των σαλπιγγων μας, των οωθηκων μας, της μητρας, μπορει να δει τυχον συμφυσεις, τυχον ενδομητριωση κτλ..αν υπαρχει προβλημα η διαγνωστικη εξεταση γινεται επεμβατικη και διορθωνει επι τοπου το προβλημα!

Εγω εκανα λαπαροσκοπηση οπου διαπιστωθηκε οτι ειχα φουλ ενδομητριωση, μου εκαναν 3 πολυ πολυ μικρες τρυπουλες και βγηκα την ιδια μερα απο την κλινικη.

Εμενα μου κοστισε 500 ο γιατρος και 700 η κλινικη(ιδιωτικη)

Ευχομαι να βοηθησα:)

 

lagudaki μου, καλη χρονια! σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, αρκετα με βοηθησες! εμενα το προβλημα ειναι οτι μενω εγκυος (με εξωσ.) αλλα μετα δυστιχος συμβαινη παλινδρομηση δυο φορες μου εχει τυχη κοντευω να τρελλαθω που δεν ξερω το ΓΙΑΤΙ;; γινετε καi της δυο φορες να ωφειλετε σε τυχαιο γεγονος;;

εχει τυχη σε καμια κοπελα και μετα οταν ξαναεμεινε εγκυος με εξωσ. να πηγαν ολα καλα μεχρι το τελος;;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λιν μου εχεις κανει εξετασεις για να δεις τι μπορει να φταιει?

εξετασεις για θρομβοφιλια εκανες?

ετσι ηταν και μια φιλη μου, εμενε εγκυος και τα εχανε τα μωρακια της, τελικα μετα απο πολλες εξετασεις βρεθηκε οτι ειχε θρομβοφιλια και στην επομενη εγκυμοσυνη της εκανε καθημερινα ενεσεις ηπαρινης κ τωρα εχει ενα υγιεστατο παιδακι.

οπλισου με υπομονη κ πιστη και θα πετυχεις το σκοπο σου.

Link to comment
Share on other sites

λιν μου εχεις κανει εξετασεις για να δεις τι μπορει να φταιει?

εξετασεις για θρομβοφιλια εκανες?

ετσι ηταν και μια φιλη μου, εμενε εγκυος και τα εχανε τα μωρακια της, τελικα μετα απο πολλες εξετασεις βρεθηκε οτι ειχε θρομβοφιλια και στην επομενη εγκυμοσυνη της εκανε καθημερινα ενεσεις ηπαρινης κ τωρα εχει ενα υγιεστατο παιδακι.

οπλισου με υπομονη κ πιστη και θα πετυχεις το σκοπο σου.

 

Εχω κανει αρκετες εξετασεις και δεν εχουμε βρει τι μπορει να φταει, εχω κανει και για θρομβοφιλια δεν εχω, αλλα ο γιατρος απο την ημερα που εκανα ωολυψια εκανα inohep κ ρωτησα το γιατρο αφου δεν εχω θρομβοφιλια γιατι να της κανω κ μου ειχε πει οτι βοηθαει το εμβρυο και ακομα που εμεινα εγκυος μου ειχε πει οτι θα της βαζω μεχρι τον 3ομηνα αλλα δυστιχος δεν συνεχιστηκε η εγκυμοσηνη.

λετε να εφταιγαν τα αντιπυκτικα ενεσακια? να μην εκαναν καλο στη δικη μου περιπτωση.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

λιν μου δεν ξερω καθολου

παντως η φιλη μου τις εκανε απο την αρχη μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης της..

μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος το οτι παλλινδρομησαν οι εγκυμοσυνες σου και πραγματικα να εχεις μπλοκαρει τον οργανισμο σου απο το αγχος.

ευχομαι το 2013 να φανει πιο γενναιοδωρο για ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο εμενα!

Παρακολουθώ καιρό αλλά δεν εχω γράψει.

Την Παρασκευή έχω υστεροσκόπηση για να δουμε την μήτρα και γιατί πιστεύει ο γιατρός ότι βοηθάει στην εμφύτευση. Στην συνέχεια θα κάνουμε εξωσωματική.

Μου είπε να πάω για προεγχειρητικό έλεγχο το προηγουμενο βράδυ και την Παρασκευή θα κάνω την υστεροσκόπηση.

Πονάει? Εχει κάνει κάποια? Τί να περιμένω?

 

Δεν έχω αγχωθεί...ίσα ίσα που το περιμένω για να μπει σε μια σειρά η προσπαθειά μας....δεν αντέχω την αναμονή. Απλά θέλω να ξέρω τί με περιμένει!

1η IVF: 5os/2012 => (+) παλλίνδρομη

2η IVF: 12os/2012 => (-)

3η IVF: 4os/2013 => (-)

4η IVF: 6os/2013 => (-)

5η IVF: 10os/2013 => (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Γειά σας. Έκανα την Δευτέρα λαπαροσκοπηση για λόγους υπογονιμοτητας κ 3 μέρες μετά αντιμετωπίζω πρόβλημα δυσκοιλιοτητας. Είναι φυσιολογικό; Πρέπει να πάρω κάποιο σκεύασμα ή θα επανέλθει το έντερο από μόνο του στους ρυθμούς του; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...