Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

κοριτσια μου εμεις που τρωμε της παναγιας τα ματια απο φρουτα (ειναι λατρης η μικρη μου) πινει γυρω στα 100μλ φρεσκοστιμμενο χυμο πορτοκαλι τη μερα και κανονικα καθημερινα διαφορα λαχανικα, ξαφνικα απο το πουθενα μας εχει τρεις μερες τωρα χωρις κακακι ουτε για δειγμα...τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?? ειναι13 μηνων κ σ ειμαστε κανονικα στις στερεες κ μαλιστα οχι λιωμενες κανα μηνα τωρα...αα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η μπανανα κ το μηλο ειναι στουμπωτικα.....για αφαιρεσε τα για καποιες μερες....νιφαδες βρωμης (ανακατεμενες στο φαγητο ή στο γιαουρτι-μη βαλεις πολυ γτ μπορει να μη του αρεσει), επισης, οχι ψωμι, πατατες .........κ εμεις εχουμε δυσκοιλιοτητα, με το ζορι κανει (φωναζει κοκκινιζει κτλ)....αλλα το παλευουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσωπική εμπειρία δεν έχω , αλλά θα ήθελα να σας προτείνω τη λύση που έδωσε σε αυτό το πρόβλημα μια φίλη μου. Το κοριτσάκι της από μηνών ταλαιπωρούνταν με δυσκοιλιότητα και αφού είχε δοκιμάσει όλα τα ζαρζαβατικά και φρούτα σε διάφορους μαγικούς συνδιασμούς κατέληξε στο κατσικίσιο γάλα και όπως λέει ΣΩΘΗΚΕ. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στις απαντήσεις δεν το είδα να το προτείνει κανένας. Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσετε όσοι έχετε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα. Η μικρη μου ειναι 2,5 χρονων. Θηλασε αποκλειστικα και εξακολουθει να θηλαζει. Ποτε δεν ειχε προβλημα δυσκοιλιοτητας μεχρι πριν απο 1-1,5 χρονο που τα κακακια αρχισαν να σκληρενουν. Φοβοταν να τα κανει κ αρχισε να τα κραταει. Αρχικα οι κενωσεις τησ αραιωσαν τοσο που εκανε καθε 3-4 μερες. Σε συνδιασμο με το οτι δεν ετρωγε φρουτα(ουτε φρουτοκρεμες ποτε!) χειροτερεψε.

Ανα διαστηματα χρειαζοταν κλυσματα γιατι ξεπερνουσε τις 5 μερες, καποιες φορες της εδωσα και nujol. Τωρα εχουμε κανει 3 φορες συνεχομενες κλυσμα ( ανα πενθημερο ) και σημερα ειναι η 6η μερα που δεν εχει ενεργηθει. Φοβαμαι για αδρανοποιηση του εντερου. (τις 2 τελευταιες φορες που εκανε κλυσμα τα κακα δεν ηταν καν σκληρα) Απο φρουτα τρωει μονο λιγο μηλο και σπανιως κανενα μανταρινι, πινει φυσικους χυμους, τρωει καθε μερα μπροκολο κουνουπιδι καροτο, βαζω σε ολα σχεδον τα φαγητα της πιτουρο σιτου κ βρωμη, φροντιζω να περπεταει τουλαχιστον μια ωρα τη μερα, εχει συγκεκριμενες ωρες που τρωει, αλλα κ παλι τιποτα. Δυστυχωσ δε τρωει καθολου οσπρια και λαδερα κ δε μπορω παντα να τη πεισω να κατσει στο γκιο γκιο για να συνηθιζει το εντερο. Δε θελω να της κανω κλυσμα παλι.... εκεινη σφιγγει τα ποδια κ εγω παλευω να της τα ανοιξω... τραυματιζεται κ ψυχολογικα, δε θελει να της αλλαξω πανα ουτε να κανει μπανιο (που το λατρευε) γιατι θα πρεπει να βγαλει τη πανα κ φοβαται οτι θα της κανω κλυσμα. Σας παρακαλω οποια βοηθεια μπορειται να μου δωσετε θα το εκτιμησω! Ευχαριστω κ συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το μωρο μου απο 10 ημερων ηταν δυσκοιλιο και μεχρι 12 μηνων του εδινα το Novalac 1 και 2.Μετα τον χρονο ομως του εδινα στην αρχη γαλα σκονη και στην συνεχεια παστεριωμενο.Ενω εκανε κακα καθε μερα απο τα χριστουγεννα και μετα αρχισε να κανει καθε 6 μερες.Τα υποθετα γλυκερινης δεν του κανουν τιποτα(του το βαζω σημερα και θα ενεργηθει μετα απο 2 μερες).Εν τω μεταξυ ολους αυτους τους μηνες τον εχω ζαλισει τον παιδιατρο αλλα αυτος δεν με βοηθαει.Καθε μερα τον δινω κομποστα ροδακινο και για καποιες μερες ενεργειται καθε μερα και καποιες αλλες οχι.Σημερα το μωρο μου ειναι 26 μηνων.Εχετε καμια καλη συμβουλη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια τα φώτα σας!

 

Η αδερφή μου έχει ένα αγοράκι 8 μηνών. Το γαλατάκι που πίνει είναι το frezylac pure 2 και μέχρι πριν ένα μήνα έπινε το AR επειδή είχε ΓΟΠ. Απο τον 6ο μήνα που έκανε εισαγωγή στις στέρεες παρουσίασε τρομερή δυσκοιλιότητα. Η αδερφή μου δοκίμασε τα πάντα, χαμομήλι στο γάλα, χυμό μήλο, μασάζ, προβιοτικά, υποθετάκι, μπατονέτα, ομοιοπαθητική, τίποτα. Το παιδί να ουρλιάζει με φριχτούς πόνους, να ενεργείται μια φορά την εβδομάδα, αίμα στα κακά, χάλια μαύρα.

 

Τελικά όταν άλλαξε το AR της ΓΟΠ στο κανονικό Pure 2, η παιδίατρος πρότεινε σαν τελευταία λύση πριν καταφύγει στο Nujol σιρόπι (παραφινέλαιο) να κάνουν μείξη το Pure, με το Digest Pro που έχει αυτή η εταιρία κατά της δυσκοιλιότητας, και το παιδί βοηθήθηκε άμεσα! Είδαμε το φως μετά απο τόσο τράβηγμα, ξεφούσκωσε η κοιλίτσα του και έκανε κακάκια κάθε μέρα.

 

Δεν προλάβαμε να χαρούμε και μάθαμε πως το Digest καταργείται, και το άλλαξαν σε Frezylac Ok! Εντάξει λέμε, άλλαξαν απλά το όνομα.

 

Αμ δε! Το κουτί γράφει απλά και αόριστα οτι μειώνει το κλάμα και την ανησυχία κατα την πέψη (κολικούς δηλαδή ??? ) και απο ότι φαίνεται δεν έχει σχέση με το Digest, το παιδί ξανάρχισε τα ίδια.

 

Δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους και το έκαναν αυτό, αλλά μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει να πει τι γίνεται; Τι συμβαίνει; Είχε βοηθηθεί τόσο το μωράκι, κρίμα πραγματικά...Αλλιώς ή να βρούμε ότι απόθεμα μπορέσουμε ελπίζοντας πως το μωρό χρονίζοντας θα στρώσει, ή παραφινέλαιο, ή να αλλαχτεί το γάλα, τι να πω.

 

Θα βάλω το θέμα και σε κάποιο θέμα για την δυσκοιλιότητα μήπως και βρεθεί μια λύση απο καμία πιο έμπειρη μαμά. Καλο καλοκαίρι σε όλες, να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να παρετε στην εταιρια να ρωτησετε αν υπαρχει καποιο παρομοιο με αυτο το γαλα η και σε αλλες εταιριες.Ψαξτε το μηπως το βρειτε σε αλλη μαρκα,δεν ειναι το μοναδικο για δυσκιλιοτητα (δεν ξερω αν ειχατε δοκιμασει και αλλες μαρκες).Γιατι εμεις ειχαμε αλλαξει παρα πολλες τοτε κανονικα,για δυσκιλιοτητα και στο τελος καταληξαμε με γαλα για αλεργια και επαιρνα και εγω τις εταιριες για ενημερωση γιατι και καποια ηταν σε ελειψη εδω.Παντως πιστευω οτι την περισσοτερη δουλεια την εκανε το παραφινελεο παρα τοσο το γαλα,γιατι και εγω οταν με πιανει δυσκιλιοτητα παιρνω το duphalac κατι παρομοιο παλι σαν λαδακι ειναι και μονο αυτο με εσωζε.Το κακο με αυτα ειναι να μην συνηθησει το εντερο στο σιροπι γιατι δυσκολα επανερφεται στην λειτουργια του χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα σε ενα αλλο θεμα που ειδα ενα ποστ,το συγκεκριμενο γαλα σταματησε την διανομη εδω στην ελλαδα οχι γενικοτερα.Γιατι δεν ψαξετε σε καποιο σαιτ εξωτερικου μηπως υπαρχει και μπορειται να το παιρνεται απο κει.προσοχη μονο γιατι συνηθως δεν ταιριαζουν οι ονομασιες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα αγαπητοι γονείς!

Διάβασα όλη τη συζήτηση, έχω όμως απελπιστεί!

Η μπέμπα μου, 3 μηνών περίπου, έπινε για αρκετό διάστημα το neomil.. Επειδή όμως δεν έκανε συχνά κακάκια, αλλάξαμε το γάλα και εδώ και μια εβδομάδα πίνουμε το aptamil digestive comfort με χαμομηλόνερο, ειδικό γάλα για έντονη και επίμονη δυσκοιλιότητα. Έχουν περάσει 6 μέρες και τα κακάκια πουθενά (έχει ξανασυμβεί μια φορά). Τη βλέπω και ζορίζεται, της κάνω ασκήσεις με τα πόδια, της χαιδεύω την κοιλίτσα, αλλά τίποτα. Ο παιδίατρος μου λέει να μην ανησυχώ, εγώ όμως δεν το βρίσκω φυσιολογικό..

Τί άλλο μπορώ να κάνω; Να καταφύγω σε κλύσμα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Κορίτσια τα φώτα σας!

 

Η αδερφή μου έχει ένα αγοράκι 8 μηνών. Το γαλατάκι που πίνει είναι το frezylac pure 2 και μέχρι πριν ένα μήνα έπινε το AR επειδή είχε ΓΟΠ. Απο τον 6ο μήνα που έκανε εισαγωγή στις στέρεες παρουσίασε τρομερή δυσκοιλιότητα. Η αδερφή μου δοκίμασε τα πάντα, χαμομήλι στο γάλα, χυμό μήλο, μασάζ, προβιοτικά, υποθετάκι, μπατονέτα, ομοιοπαθητική, τίποτα. Το παιδί να ουρλιάζει με φριχτούς πόνους, να ενεργείται μια φορά την εβδομάδα, αίμα στα κακά, χάλια μαύρα.

 

Τελικά όταν άλλαξε το AR της ΓΟΠ στο κανονικό Pure 2, η παιδίατρος πρότεινε σαν τελευταία λύση πριν καταφύγει στο Nujol σιρόπι (παραφινέλαιο) να κάνουν μείξη το Pure, με το Digest Pro που έχει αυτή η εταιρία κατά της δυσκοιλιότητας, και το παιδί βοηθήθηκε άμεσα! Είδαμε το φως μετά απο τόσο τράβηγμα, ξεφούσκωσε η κοιλίτσα του και έκανε κακάκια κάθε μέρα.

 

Δεν προλάβαμε να χαρούμε και μάθαμε πως το Digest καταργείται, και το άλλαξαν σε Frezylac Ok! Εντάξει λέμε, άλλαξαν απλά το όνομα.

 

Αμ δε! Το κουτί γράφει απλά και αόριστα οτι μειώνει το κλάμα και την ανησυχία κατα την πέψη (κολικούς δηλαδή ??? ) και απο ότι φαίνεται δεν έχει σχέση με το Digest, το παιδί ξανάρχισε τα ίδια.

 

Δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους και το έκαναν αυτό, αλλά μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει να πει τι γίνεται; Τι συμβαίνει; Είχε βοηθηθεί τόσο το μωράκι, κρίμα πραγματικά...Αλλιώς ή να βρούμε ότι απόθεμα μπορέσουμε ελπίζοντας πως το μωρό χρονίζοντας θα στρώσει, ή παραφινέλαιο, ή να αλλαχτεί το γάλα, τι να πω.

 

Θα βάλω το θέμα και σε κάποιο θέμα για την δυσκοιλιότητα μήπως και βρεθεί μια λύση απο καμία πιο έμπειρη μαμά. Καλο καλοκαίρι σε όλες, να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

 

Πληροφοριακά τελείως, εμείς τελικά βρήκαμε την λύση με το Frezylac Ok. Μάλλον ήθελε χρόνο να δράσει στο παιδί, αλλά τελικά δούλεψε μόνο αυτή η λύση. 3 μεζούρες μέσα στο γάλα του (στα 210ml 3 μεζούρες οκ και 4 frezylac pure 2) και και πλέον κανένα πρόβλημα.Αν καμία φορά πάει να κάνει πάλι τα ίδια, βάζουμε και 3 μεζούρες μέσα στην κρέμα του.

 

Θα πρότεινα στις μανούλες που όπως και εμείς δεν βρήκαν γιατρειά με τίποτα άλλο, να σκεφτουν τον παραπάνω συνδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοι γονείς!

Διάβασα όλη τη συζήτηση, έχω όμως απελπιστεί!

Η μπέμπα μου, 3 μηνών περίπου, έπινε για αρκετό διάστημα το neomil.. Επειδή όμως δεν έκανε συχνά κακάκια, αλλάξαμε το γάλα και εδώ και μια εβδομάδα πίνουμε το aptamil digestive comfort με χαμομηλόνερο, ειδικό γάλα για έντονη και επίμονη δυσκοιλιότητα. Έχουν περάσει 6 μέρες και τα κακάκια πουθενά (έχει ξανασυμβεί μια φορά). Τη βλέπω και ζορίζεται, της κάνω ασκήσεις με τα πόδια, της χαιδεύω την κοιλίτσα, αλλά τίποτα. Ο παιδίατρος μου λέει να μην ανησυχώ, εγώ όμως δεν το βρίσκω φυσιολογικό..

Τί άλλο μπορώ να κάνω; Να καταφύγω σε κλύσμα;;

 

Κορίτσι μου 6 μέρες είναι πολλές να αφήνεις έτσι το παιδί. Δοκίμασε υπόθετο και δώσε λίγο χρόνο να δράσει το γάλα. Εμάς άρχισε να μας πιάνει στο 10ημερο. Αλλιώς σκέψου το ενδεχόμενο να αλλάξεις γάλα. Η δυσκοιλιότητα δεν βασανίζει απλά πολύ το παιδί, αλλά κατακρατάει τις τοξίνες που θα έπρεπε να φύγουν απο το κορμάκι του άμεσα. Με πειράζει που βλέπω γονείς και παιδιάτρους πολλές φορές να το παίρνουν τόσο χαλαρά.Εσύ να το παλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χωρίς να επιδιώκω να κάνω διαφήμιση το FRISOLAC COMFORT κάνει "θαύματα" στη δυσκοιλιότητα!!!Η κορούλα μας είναι τριών μηνών και από την αρχή ταλαιπωρούμαστε με το θέμα της αφόδευσης(Ακόμα και όταν τη θήλαζα). μέχρι στιγμής έχουμε αλλάξει πέντε φορές γάλα με την προτροπή παιδιάτρων, μέχρι που μπήκα εδώ και διάβασα για το frisolac comfort.Εδώ και 8 ημέρες κάνει κάθε μέρα και μάλιστα εχθές δυο φορές. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα σφίγγεται πολύ όταν τα κάνει, γίνεται κατακόκκινη, δεν ξέρω είναι αυτό φυσιολογικό:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπέρα.Η μικρη μου ειναι 1,5 μηνων.γυρω στις 25 μερες που ηταν αλλαξαμε γάλα απο ALMIRON σε FREZYLAC OK γιατι υπεφερε απο κολικούς..αυτο όμως δεν της εκανε τπτ και επιπλέον της δημιούργησε δυσκοιλιοτητα..μετα ξανααλαξαμε το γαλα και πηραμε το NATIVA 1.κακακια εκανε καθε μερα αλλα της εδινα χαμομηλι φυσικο αλλιως δεν μπορουσε..τωρα εχει να κανει απο προχτές το βραδυ..της κανω χαμομηλι της βαζω λαδακι στον ποπο αλλα τπτ..εχω αγχωθει γιατι δεν θελω να φτασω στο σημειο να της κανω κλισμα..καποιος αλλος τροπος για να ενεργηθει??:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα!!  Έχω μια κορούλα 12 ημερών και εδώ και μια βδομάδα της δίνω και ξένο γάλα Γτ γεννήθηκε μικρούλα (2.300)  και 36+5.οσο την θηλαζα μόνο δεν επερνε βάρος άλλα δεν έχανε όμως κι όλας. Με το συνδιασμο των δύο είμαστε μια χαρά έχουμε όμως εδώ και 2 μέρες πρόβλημα με τα κακα μας. Την μια μερα έκανε μόνο μια φορά σκληρά κακα και ζορίζοταν πολύ και την επόμενη δεν έκανε καθόλου αλλά δεν φαινόταν να την ανησυχεί κάτι. Σήμερα ακόμα κανένα νέο..!  Η παιδιατρος λέει ότι είναι από το ξένο γάλα και να ανησυχησω αν δεν ενεργηθει στις 4-5 μέρες. Μου φαίνονται πολλές και νομίζω ότι θα σκάσει το στομάχακι της. Είχε καμία παρόμοιο πρόβλημα ή εμπειρία? Γάλα της δίνω το frisolac το χρυσο! 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ μικρό το μωρακι σου κ αφου φαίνεται να μην της καθεται καλά το ξενο γαλα εγω θα σου προτείνω να μιλήσεις με παιδιατρο πιστοποιημενη σύμβουλο θηλασμου, ώστε να καταφέρεις να θηλασεις

Δ ξερω ποια συχνότητα θεωρείται δυσκοιλιοτητα αν κάνεις μεικτή διατροφη

Πολλά μωρακια στις 2εβδ δ εχουν καν ανακτήσει το βαρος γεννησης 

8 ώρες πρίν, limniotissa είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!  Έχω μια κορούλα 12 ημερών και εδώ και μια βδομάδα της δίνω και ξένο γάλα Γτ γεννήθηκε μικρούλα (2.300)  και 36+5.οσο την θηλαζα μόνο δεν επερνε βάρος άλλα δεν έχανε όμως κι όλας. Με το συνδιασμο των δύο είμαστε μια χαρά έχουμε όμως εδώ και 2 μέρες πρόβλημα με τα κακα μας. Την μια μερα έκανε μόνο μια φορά σκληρά κακα και ζορίζοταν πολύ και την επόμενη δεν έκανε καθόλου αλλά δεν φαινόταν να την ανησυχεί κάτι. Σήμερα ακόμα κανένα νέο..!  Η παιδιατρος λέει ότι είναι από το ξένο γάλα και να ανησυχησω αν δεν ενεργηθει στις 4-5 μέρες. Μου φαίνονται πολλές και νομίζω ότι θα σκάσει το στομάχακι της. Είχε καμία παρόμοιο πρόβλημα ή εμπειρία? Γάλα της δίνω το frisolac το χρυσο! 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα.... Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί δεν μπορώ άλλο να το βλέπω να υποφέρει... Έχω ένα μωράκι τώρα 5 μηνών. Από 1 μήνα πίνει αποκλειστικά ξένο γάλα.. Ξεκινήσαμε με milupa ec plus σε συνδυασμό με novalac it για δυσκοιλιοτητα. Όλα πήγαιναν μια χαρά έπαιρνε κανονικά βάρος τα έπινε και τα 2 ώσπου μια ωραία μέρα ξαφνικά σταματησε να τα πίνει. Λεω φάση είναι θα περάσει. Εφτασε να πίνει 400 ml την ημέρα από κει που έπινε 800.. Μίλησα με τον παιδίατρο καναμε γενική ούρων να αποκλεισμούμε την ουρολοιμωξη και αλλάξαμε γάλα πηγαίνοντας στο sanilac 1.Ολα τέλεια του άρεσε πολύ έκανε κακά του κανονικά κοιμόταν... Μετά από περίπου 1 μήνα ξαφνικά άρχισε πάλι δυσκοιλιοτητα.. Στην αρχή ήπια.,εδινα λίγο χαμομηλι και όλα καλά μετά όμως έκανε ανα 5 μέρες και σκληρά.. Μεγάλη ταλαιπωρία το μωρό! Μιλάω με τον παιδίατρο (ήμασταν 4,5 μηνών) μου ξεκινάει φρούτα μπας και βοηθήσουν.. Τίποτα.. Ξανααλαζουμε γάλα παλι novalac it τα κακά μια χαρά αλλά με το ζόρι 500 ml και τιγκα η κοιλια του με αέρια αλλάζουμε πάλι μετά από 10 μέρες περίπου στο humana ac το οποίο σήμερα είναι η δεύτερη μέρα και πίνει με το ζόρι;100 ml στο γεύμα.. Μου λέτε τι να κάνω;;; έχω σκάσει.... Αν κάποια έχει παρόμοια εμπειρία σας παρακαλώ... 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ιωάννα - Μπέμπης 21/1/20 είπε:

Κορίτσια καλησπερα.... Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί δεν μπορώ άλλο να το βλέπω να υποφέρει... Έχω ένα μωράκι τώρα 5 μηνών. Από 1 μήνα πίνει αποκλειστικά ξένο γάλα.. Ξεκινήσαμε με milupa ec plus σε συνδυασμό με novalac it για δυσκοιλιοτητα. Όλα πήγαιναν μια χαρά έπαιρνε κανονικά βάρος τα έπινε και τα 2 ώσπου μια ωραία μέρα ξαφνικά σταματησε να τα πίνει. Λεω φάση είναι θα περάσει. Εφτασε να πίνει 400 ml την ημέρα από κει που έπινε 800.. Μίλησα με τον παιδίατρο καναμε γενική ούρων να αποκλεισμούμε την ουρολοιμωξη και αλλάξαμε γάλα πηγαίνοντας στο sanilac 1.Ολα τέλεια του άρεσε πολύ έκανε κακά του κανονικά κοιμόταν... Μετά από περίπου 1 μήνα ξαφνικά άρχισε πάλι δυσκοιλιοτητα.. Στην αρχή ήπια.,εδινα λίγο χαμομηλι και όλα καλά μετά όμως έκανε ανα 5 μέρες και σκληρά.. Μεγάλη ταλαιπωρία το μωρό! Μιλάω με τον παιδίατρο (ήμασταν 4,5 μηνών) μου ξεκινάει φρούτα μπας και βοηθήσουν.. Τίποτα.. Ξανααλαζουμε γάλα παλι novalac it τα κακά μια χαρά αλλά με το ζόρι 500 ml και τιγκα η κοιλια του με αέρια αλλάζουμε πάλι μετά από 10 μέρες περίπου στο humana ac το οποίο σήμερα είναι η δεύτερη μέρα και πίνει με το ζόρι;100 ml στο γεύμα.. Μου λέτε τι να κάνω;;; έχω σκάσει.... Αν κάποια έχει παρόμοια εμπειρία σας παρακαλώ... 

Καλημέρα!! :) Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών και περάσαμε κι εμείς κατά καιρούς περίεργες φάσεις με τη δυσκοιλιότητα.

Αυτο που κάναμε και βοηθουσε, όσο έπινε μόνο γάλα ήταν να της δίνω λίγες σταγόνες προβιοτικα κάθε μέρα μέσα στο γάλα της.

Τώρα που ξεκινήσατε τροφουλες, θα βοηθήσει πάρα πολύ να τρώει φρουτάκια όπως αποξηραμένα δαμάσκηνα, αβοκάντο, αχλάδι, ροδάκινο μαζί με βρώμη!! Κάνει θαυματα.. δεν είναι ανάγκη όλα αυτά τα φρούτα μαζί, απλά σου έγραψα αυτά που βοηθούν τη δυσκοιλιότητα.

Από λαχανικά, αρακάς, φασολάκια, μπάμιες, ντοματουλα κλπ..

Επίσης, καλή μου νομίζω ότι συνέχεια αλλαγές γάλακτος επηρεάζουν αρνητικά τη δυσκοιλιότητα, μέχρι να συνηθίσει το παιδάκι θέλει χρόνο, αν το αλλάζετε συνέχεια δε θα δείτε διαφορά πιστευω.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά :)

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Ιωάννα - Μπέμπης 21/1/20 said:

Κορίτσια καλησπερα.... Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί δεν μπορώ άλλο να το βλέπω να υποφέρει... Έχω ένα μωράκι τώρα 5 μηνών. Από 1 μήνα πίνει αποκλειστικά ξένο γάλα.. Ξεκινήσαμε με milupa ec plus σε συνδυασμό με novalac it για δυσκοιλιοτητα. Όλα πήγαιναν μια χαρά έπαιρνε κανονικά βάρος τα έπινε και τα 2 ώσπου μια ωραία μέρα ξαφνικά σταματησε να τα πίνει. Λεω φάση είναι θα περάσει. Εφτασε να πίνει 400 ml την ημέρα από κει που έπινε 800.. Μίλησα με τον παιδίατρο καναμε γενική ούρων να αποκλεισμούμε την ουρολοιμωξη και αλλάξαμε γάλα πηγαίνοντας στο sanilac 1.Ολα τέλεια του άρεσε πολύ έκανε κακά του κανονικά κοιμόταν... Μετά από περίπου 1 μήνα ξαφνικά άρχισε πάλι δυσκοιλιοτητα.. Στην αρχή ήπια.,εδινα λίγο χαμομηλι και όλα καλά μετά όμως έκανε ανα 5 μέρες και σκληρά.. Μεγάλη ταλαιπωρία το μωρό! Μιλάω με τον παιδίατρο (ήμασταν 4,5 μηνών) μου ξεκινάει φρούτα μπας και βοηθήσουν.. Τίποτα.. Ξανααλαζουμε γάλα παλι novalac it τα κακά μια χαρά αλλά με το ζόρι 500 ml και τιγκα η κοιλια του με αέρια αλλάζουμε πάλι μετά από 10 μέρες περίπου στο humana ac το οποίο σήμερα είναι η δεύτερη μέρα και πίνει με το ζόρι;100 ml στο γεύμα.. Μου λέτε τι να κάνω;;; έχω σκάσει.... Αν κάποια έχει παρόμοια εμπειρία σας παρακαλώ... 

Ένα βρεφάκι δεν ξέρω αν το βοηθάει να αλλάζει τόσο συχνά γάλα, εγώ μία φορά είχα αλλάξει και εκεί ο παιδίατρος μου είχε πει να περιμένω περίπου 10-15 ημέρες για αποτελέσματα.

Ο γιος μου ήταν δυσκοίλιος από μωρό, όσο έπινε μόνο γάλα δεν μπορούσα να κάνω και πολλά, του έκανα μόνο λίγο μασαζάκι στην κοιλιά του. Όταν μπήκαν στην ζωή του τα φρούτα και τα λαχανικά έφτιαξε λίγο το πρόβλημα. Τελείως όμως δεν λύθηκε πριν τα 3 του, ω ναι, δεν ξέρω γιατί αλλά εμείς σταματήσαμε να έχουμε θέμα τέτοιο στα τρία έτη (τώρα είναι λίγο πριν τα 5), και πάλι προσέχω την διατροφή του.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.... Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η δυσκοιλιοτητα όσο ότι δεν πίνει τα γαλα που υποτίθεται ότι θα τον βοηθήσει. Αρνείται με κάθε δυνατό τρόπο.. Φανταστείτε σήμερα από τις 6:30 το πρωί έχει πιει 320 ml γάλα και τη φρουτοκρεμα του.... Για αυτό έχω βρεθεί να μην ξέρω τι να κάνω... Να ξανάγ ξεκινήσω το κανονικο γάλα που το έπινε και να παλέψω την δυσκοιλιοτητα με φρούτα και προβιοτικα ή να τον αφήσω με αυτό το γάλα και να πίνει τόσο λίγο;;; αυτή είνσι η ανησυχία μου.. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Ιωάννα - Μπέμπης 21/1/20 είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.... Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η δυσκοιλιοτητα όσο ότι δεν πίνει τα γαλα που υποτίθεται ότι θα τον βοηθήσει. Αρνείται με κάθε δυνατό τρόπο.. Φανταστείτε σήμερα από τις 6:30 το πρωί έχει πιει 320 ml γάλα και τη φρουτοκρεμα του.... Για αυτό έχω βρεθεί να μην ξέρω τι να κάνω... Να ξανάγ ξεκινήσω το κανονικο γάλα που το έπινε και να παλέψω την δυσκοιλιοτητα με φρούτα και προβιοτικα ή να τον αφήσω με αυτό το γάλα και να πίνει τόσο λίγο;;; αυτή είνσι η ανησυχία μου.. 

Να σου πω την αλήθεια για το γάλα δεν γνωρίζω να σου πω μιας και παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Η ζέστη, τα δόντια, οι συνεχείς αλλαγές στο γάλα... Μήπως να ρωτουσες τον παιδίατρο??

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2020 at 8:03 ΜΜ, Ιωάννα - Μπέμπης 21/1/20 είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.... Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η δυσκοιλιοτητα όσο ότι δεν πίνει τα γαλα που υποτίθεται ότι θα τον βοηθήσει. Αρνείται με κάθε δυνατό τρόπο.. Φανταστείτε σήμερα από τις 6:30 το πρωί έχει πιει 320 ml γάλα και τη φρουτοκρεμα του.... Για αυτό έχω βρεθεί να μην ξέρω τι να κάνω... Να ξανάγ ξεκινήσω το κανονικο γάλα που το έπινε και να παλέψω την δυσκοιλιοτητα με φρούτα και προβιοτικα ή να τον αφήσω με αυτό το γάλα και να πίνει τόσο λίγο;;; αυτή είνσι η ανησυχία μου.. 

το γαλα ειvαι η ιδια μαρκα με αυτο που επιvε στηv αρχη? αv ειvαι ιδια μαρκα διαβασε οδηγιες κ κατα 99% μπορεις vα αvακατεψεις τα γαλατα ωστε vα εχει τηv παλια γευση κ vα τοv βοηθησει στηv δυσκιλιοτητα. Οι ιδιες μαρκες αvακατευοvται εγω αυτο εκαvα μεχρι vα μαθει. Το γραφουv κ οι οδηγιες στα γαλατα

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2020 at 4:20 ΜΜ, limniotissa είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!  Έχω μια κορούλα 12 ημερών και εδώ και μια βδομάδα της δίνω και ξένο γάλα Γτ γεννήθηκε μικρούλα (2.300)  και 36+5.οσο την θηλαζα μόνο δεν επερνε βάρος άλλα δεν έχανε όμως κι όλας. Με το συνδιασμο των δύο είμαστε μια χαρά έχουμε όμως εδώ και 2 μέρες πρόβλημα με τα κακα μας. Την μια μερα έκανε μόνο μια φορά σκληρά κακα και ζορίζοταν πολύ και την επόμενη δεν έκανε καθόλου αλλά δεν φαινόταν να την ανησυχεί κάτι. Σήμερα ακόμα κανένα νέο..!  Η παιδιατρος λέει ότι είναι από το ξένο γάλα και να ανησυχησω αν δεν ενεργηθει στις 4-5 μέρες. Μου φαίνονται πολλές και νομίζω ότι θα σκάσει το στομάχακι της. Είχε καμία παρόμοιο πρόβλημα ή εμπειρία? Γάλα της δίνω το frisolac το χρυσο! 

12 ημερών νομίζω δεν υπάρχει ανησυχία αν το παιδί δεν έχει πάρει βάρος, αφού δεν έχασε. Μίλησε με σύμβουλο θηλασμού ή παιδίατρο φιλικό προς το θηλασμό, μήπως το πρόβλημα σας απλά λυθεί κόβοντας το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...