Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Σοφια και εγω το θηλαζω και οταν ξεκινησαμε φαγητο ηταν πολυ δυσκολα.. πηγαινε καθε 5μερες με πολυ ζορι και ετρωγε μονο αχλαδι με ακτινιδιο και πορτοκαλι, μερικες φορες εφτιαχνα αχλαδι με χαμομηλι (του αρεσε πολυ).. τα δοκιμαζα σταδιακα, δεν ειχε προβλημα σε κανενα, αλλα ουσιαστικα δεν το βοηθησε και κανενα.. μεσημερι ετρωγε κολοκυθι, λιγη πατατα και χορτα μου ειχει πει ο γιατρος (οχι καροτο..) με αρκετο λαδι. απογευμα το θηλαζα, δεν εδωσα κρεμα και κατα τον 9 ξεκινησα φρουτα ή λαχανικα.

αρχισε να στρωνει απο μονο του γυρω στον 8 μηνα, αλλα δεν παει καθημεριν. ανα 2-3 μερες χωρις κοπο ομως.. φαντασου ακομα δεν εχω δωσει μηλο ή μπανανα ούτε καρότο. πινει πολυ νερο και θηλαζει αρκετα (απο μεσημερι που γυριζω σπιτι θηλαζει καθε 1-2 ωρες).

θελει παρα πολυ υπομονη.. 2 φορες του εκανα κλισματακι (στην αρχη που εφτανε στις 5 μερες) γιατι δεν κοιμοταν το βραδυ και το λυπομουν. μπατονετα, μασαζακι δοκιμασα και εγω αλλα καμια διαφορα..

εμας τον βοηθησε (για να μην κλαιει τοσο) οταν ζοριζοταν πολυ τον σηκωνα ορθιο και μονος του λυγιζε τα ποδια και ζοριζοταν.. οχι ξαπλα. ο δικος μου αγαπουσε να στεκεται ορθιος. και τωρα ετσι τα κανει. σηκωνεται, κρατιεται απο πανω μας και ζοριζεται (δεν μπορω να στο περιγραψω πιο κομψα..)

ελπιζω να περασει πιο ευκολα και να ειναι απλα παροδικο σε εσας!!

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για γαλα το θηλαζω αποκλειστικα και του δινω και κρεμα allergy care της Νutricia .Η παιδιατρος μας ειπε σημερα 5η ημερα δηλ να του βαλουμε λαδακι με μπατονετα.Τωρα θα του δωσω αχλαδι ή ακτινιδιο αλλα και βανιλια να δω αν θα βρω.Απο κατω εχω μια φιλη που εβαλε υποθετο στο δικο της και παλι στις 5 ημερες εκανε ,και δεν εχει αρχισει ακομα φρουτα και κρεμες.Οσον αφορα τα φρουτα μας ειπε εκτος απο φραουλα

Συγχαρητήρια για το θηλασμό. να τρως κι εσύ πολλά αχλάδια και μπόλικο λαδάκι στο φαγητό σου, όπως και χυμό από 1-2 πορτοκάλια καθημερινά. και ωμό λάδι να τρως με 1-2 κουταλιές της σούπας. το έκανα κι εγώ όσο θήλαζα. δυστυχώς δεν κατάφερα να το κρατήσω όσο εσύ.

τρώγε γενικώς ότι είναι καλό για τα εντεράκια τα δικά σου και θα βοηθήσεις και τα δικά του. απέφυγε όμως τα πράσινα, λάχανο, μπρόκολο, κουνουπίδι, γιατί μπορεί να το ερεθίσεις. με προβλημάτισε το αίμα.

η κρεμούλα ρυζάλευρο που σου είπα γίνεται χωρίς γάλα, μόνο με νερό και δεν περιέχει γάλα. βοηθάει το εντεράκι να λειτουργήσει, σε αντίθεση με τις κρεμούλες εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη κι εγώ της έδωσα το βιολογικό γάλα 2ης βρεφικής της Frezyderm για καλύτερο και παραλίγο να κάνει εμετό...άσε που βρωμοκοπάει σαν χόρτα ?? μην πω τίποτα χειρότερο...μακάρι να το πίνει το παιδάκι σου γιατί υποτίθεται είναι βιολογικό άρα πιο υγιεινό, εμείς όμως επιστρεψαμε στο Frisogrow...από το ολότελα..

 

Η μικρή μου παίρνει και euthyrox , για το θυροειδή και επιβαρύνετε η κατάσταση. Ευτηχώς το δέχτηκε το frezyderm και βελτιώθηκε πάρα πολύ το πρόβλημα.

Όσο περνάει ο καιρός , μεγαλώνοντας πάντως , πάμε όλο κ καλύτερα , ειδικά με τα λαχανικά (κολοκυθάκια κυριώς) στις σούπες και το νεράκι που πίνει , παιδεύεται λιγότερο.

Περαστικά σε όλα τα μωράκια εύχομαι.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

τον αφησα σημερα το πρωι κ τον ειχα σε θεση τουαλετας 10λεπτα κ σφιγκοταν κ εκανε αιιι,αιιιι κ τιποτα τον βοηθησα ισα ισα κ εκανε ελαχιστα κ μετα κοιμηθηκε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμας η μπεμπουλα μας ξεκινησε με frisolac απο το νοσοκομειο και τις πρωτες εικοσι μερες ή εκανε 2-3 μερες να κανει κακακια ή εκανε 2-3 φορες την ιδια μερα..Μια μερα που τραβηξαμε μεγαλο ζορι και κοντευε να σκασει τ παιδι την καναμε ζεστο μπανακι και της δωσαμε πιο ζεστο γαλα απο οτι συνηθως κι ετσι αμεσως εκανε κακακια χωρις να ζοριστει σχεδον καθολου.Τωρα της δινουμε sanilac κι ενεργειται μια φορα την ημερα.Ο παιδιατρος μας μας ειπε πως ουτε το τσαι δεν θα βοηθησει ουτε το χαμομηλι.Οσο για το frisolac μας ειπε πως δεν ειναι και τοσο καλο γιατι εχει πολυ ζαχαρη και οταν αρχισει να βγαζει δοντακια θα εχει τεριδονα.Επισης κατι αλλο που μου ειπε η αδρεφη του αντρα μου που εχει δυο κοριτσακια θα σε βοηθησει και το να του τριψεις λιγο την κοιλιτσα κοικλικα αλλα οχι συνεχεια με την ιδια φορα γιατι αυτο τους προκαλει δυσκοιλιοτητα..κουφο?δεν ξερω, παντως δεν βλαπτει να δοκιμασεις..ελπιζω ολα να πανε καλα και το νινακι να μην ξαναζοριστει ποτε..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΗΜΗΤΡΗ

ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ

ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΑ ΜΕ ΤΗΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΑΡΟΤΕΝΙΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΚΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΔΟΚΟΙΜΑΣΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ "ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ" ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΕ 7 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΨΑΚΣΤΑ ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολους.ειμαι νεα μαμα και καινουρια σε αυτο το φορουμ.εχω μια μπεμπουλα 36 ημερων η οποια κανει μικτη διατροφη.απο τα 8 γευματα που κανει τα 5 ειναι απο το δικο μου γαλα και τα υπολοιπα επειδη δυστυχως δεν φτανει ειναι απο ξενο και συγκεκριμενα το nuvalac it1.της διναμε στην αρχη το almiron 1 ομως επειδη της προκαλεσε δυσκοιλιοτητα η παιδιατρος μας ειπε να παρουμε το almiron digestive comfort το οποιο δεν μας εκανε απολυτως τιποτα και τωρα το nouvalac οπως ανεφερα προηγουμενως.εννοειται πως καθε 3 μερες της κανουμε βρεφικα κλυσματακια για να ξελαφρωσει.τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;ποσο καιρο χρειαζεται για να ενεργησει ενα γαλα;τα πρωτα γαλατα που ανεφερα τα κρατησαμε 1 εβδομαδα.δοκιμασαμε να τα φτιαχνουμε και με χαμομηλι αλλα τιποτα.επισης παρατηρω οτι η μπεμπουλα δεν σφιγγεται καθολου παρα μονο την τριτη μερα που το εντερακι της ειναι πλεον φορτωμενο!

Link to comment
Share on other sites

μπεμπε μου, το μωρό μπορείς να το απαλλάξεις από τη δυσκοιλιότητα με το να θηλάσεις αποκλειστικά το μωρό. έτσι δεν θααγωνιάς για το γάλα, το πόσες μέρες....

τρώγε φρούτα, πορτοκάλια, αχλάδια, μπόλικο λάδι, ντομάτες, ... ό,τι βοηθάει κι εσένα, και θα δεις διαφορά. εγώ έτσι έκανα όσο θήλαζα και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. το πώς θα επαναφέρεις τον αποκλειστικό θα σε βοηθήσουν κοπέλες ειδικές εδώ μέσα. είναι εύκολο όμως μπροστά στα οφέλη που θα έχετε αμφότερες μάνα και κόρη. βάζε το μωρό όσο συχνά και σε όση διάρκεια θέλει, χωρίς χρονόμετρο και όλα θα κυλήσουν ομαλά.

το χαμομήλι στο μωρό... έχω αρνητική άποψη, αφού θηλάζει. όσο θηλάζει δεν έχει ανάγκη τίποτα άλλο από το στήθος σου.

κρίμα είναι να του κάνεις κλισματάκι.

σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρετε γρήγορα!

φιλιά πολλάαπό Λάρισα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!

χρειάζομαι την βοήθειά σας!

η μικρή μου μέχρι να σταματήσει τον θηλασμό δεν είχε κανένα πρόβλημα με τα κακάκια της!εδώ 2 μήνες περίπου που ελαττώσαμε πολύ τους θηλασμούς και ένα μήνα που τον κόψαμε τελείως η μικρή ενώ κάνει κάθε μέρα κακά μπορεί και 2 φορές δυσκολεύεται πάρα πολύ!κάνει σχηματισμένα κακάκια και πάντα τραυματίζεται ο ποπός της!

της δίνω πολλά φρούτα και αποφεύγω ζυματικά πατάτες και τέτοια αλλά δεν κάνει τίποτα!μέχρι και το γάλα της άλλαξα και από φρέσκο της δίνω το nativa 2 ή 3. να σημειώσω ότι τώρα η μικρή είναι 18 μηνών λέει πότε θέλει να κάνει κακά δεν κάθεται με τίποτα σε γιογιο παρά μόνο αγκαλιά με ανοιχτά ποδαράκια για να ενεργηθει!

τι να κάνω που πρέπει να πάω?ταλαιπωρείται πάρα πολύ ειλικρινά την λυπάσαι κοκκινίζει ολόκληρη και κλαίει σπαρακτικά!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπέ συμφωνώ κι εγώ με τη Sevoula. Από τη στιγμή που υπάρχει δυνατότητα για αποκλειστικό θηλασμό είναι ό,τι καλύτερο!

Κι εμείς είχαμε αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα κι ευτυχώς τα πράγματα έφτιαξαν με το να του δίνω χυμό πορτοκάλι σουρωμένο (από τον 4ο μήνα βέβαια) και γάλα Frisolac Comfort. Το συγκεκριμένο γάλα απ'ότι συμφωνούμε όλες οι μαμάδες που το έχουν δοκιμάσει τα μωράκια τους είναι πολύ νόστιμο και τους αρέσει. Για να σου δώσω κουράγιο, σου λέω ότι κι ο Νικόλας μου μέχρι ν'αρχίσει αυτό το γάλα έκανε κακάκια του κάθε 3 μέρες και μόνο με υπόθετο βρεφικό. Είχαμε δοκιμάσει κι εμείς σχεδόν όλα τα γάλατα της αγοράς! Α και κάτι άλλο: Βρεφικό κλύσμα απέφευγε να της βάζεις, γιατί απ'ότι μου έχουν πει οι παιδίατροι αδρανοποιεί το εντεράκι τους αν χρησιμοποιείται συχνά. Τα βρεφικά υπόθετα είναι καλύτερα, πάντα με μέτρο βέβαια κι αφού συνεννοηθείς με τον παιδίατρο σου. Ενημέρωσε μας...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

July απ'αυτά που λες νομίζω πως πρέπει να πάτε τη μικρή σε παιδογαστρεντερολόγο. Αυτοί είναι ειδικοί να σου πουν τι ακριβώς να της δίνεις για φαγητό κι όλα τα σχετικά.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλαξαμε γαλατακι τελικα και πηγαμε στο frisolac comfort.η αληθεια ειναι πως ειδαμε μια μικρη διαφορα δηλαδη τουλαχιστον τωρα ενεργουμαστε καθε 2-3 μερες απο κει που δεν ενεργουμασταν καθολου,ομως το γαλα αυτο μας εχει προκαλεσει παρα πολλους κολικους!δεν μπορουμε να ησυχασουμε με τιποτα!η μπουμπου ηταν παρα πολυ ησυχο μωρο και τωρα κοντευει να γινει νευρασθενικο απο το πολυ το κλαμα!ουφ!!!!δεν αντεχω αλλο πια!δεν ξερω τι αλλο πια να της κανω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκια πήγα την μικρή σε παιδογαστρεντερολόγο!

λοιπόν μας πήρε ιστορικό από όταν γεννήθηκε!το κλου είναι ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από όταν ελαττώσαμε τον θηλασμό. ο θηλασμός γενικά τα βοηθάει πάρα πολύ!

καταλήξαμε σε εξετάσεις για να δούμε αν οφείλετε στο αγελαδινό γάλα (είτε σε σκόνη είτε σε φρέσκο!) εξετάσεις για να δούμε αν ο οργανισμός της απορροφάει όλα τα συστατικά από τις τροφές μην τυχόν και χρειάζετε συμπλήρωμα, σε ένα σιροπάκι το duphalac που μπορεί να το παίρνει για μήνες δεν έχει θέμα αυτό κάνει τα κακά πιο μαλακά και σε μια κρεμούλα για τον ποπο γιατί είχαμε και μια πολύ μεγάλη ραγάδα αποκτήσει τις τελευταίες μέρες!ααα και υπέρηχο ανω και κάτω κοιλίας!!

αν οι εξετάσεις δεν δείξουν κάτι τότε οφείλεται σε κληρονομικότητα (από εμένα δυστηχώς!) και θα προσπαθήσουμε να την βοηθήσουμε γενικώς!στην τροφή δεν μας άλλαξε κάτι γιατί την προσέχω πολύ και τρώει all bran σύκα ακτινίδια πεπόνι ωμό λάδι στο φαί και γενικά διατροφή που βοηθάει στα κακά!!!

αυτά μόλις έχω νεότερα θα σας πώ αλλά η γιατρός ήταν πάρα πολύ καλή!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπέ στον παιδίατρο το είπες για τους κολικούς; Απ'ότι ξέρω υπάρχει ειδικό σιροπάκι γι'αυτούς αν είναι πολύ έντονοι. Τι να πω; Περαστικά σας!!!!!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που να απευθυνθω και ποιον να ρωτησω...εχω απελπιστει και δεν ξερω τι συμβαινει στο μικρο μου,ισως κανω λαθος που γραφω σε αυτο το τοπικ αλλα ειλικρινα το μονο σιγουρο ειναι οτι το μωρακι μου που ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα, ενεργειται μονο μια φορα την ημερα ή 2 καθε 2 μερες.το προβλημα ομως δεν ειναι αυτο.απο τοτε που το μωρακι εγινε 25 ημερων ζουμε μια επαναλαμβανομενη τραγικη κατασταση καθε ξημερωμα.4-5 το πρωι ξεκιναει μια φοβερη ανησυχια του μικρου που καταληγει σε χτυπημα ποδιων και τεντωμα ολου του σωματος με γκρινια που και αυτη με τη σειρα της καταληγει πολλες φορες σε γοερο κλαμα.κραταει γυρω στη μια ωρα οπου και ο μικρος ξυπναει κανονικα και συνερχεται.κολικοι δεν ειναι αν και στην αρχη το ελπιζα, και το λεω με σιγουρια γιατι ζησαμε και ελαχιστους κολικους κατα τις 2 το ξημερωμα και μαλλον δεν ειναι τετοιοι.αυτο λοιπον που συμβαινει στις 5 το πρωι-ουτε προγραμματισμενο να ηταν το μωρακι,δεν υπαρχει τροπος να το αποφυγω, τα εχω δοκιμασει ολα.δεν βολευεται σε καμια σταση,το μονο που τον ηρεμει καπως και αυτο οχι παντα, ειναι το ταισμα.αρκετες φορες εχει και αερια .να αναφερω οτι τη μια και μοναδικη φορα που ενεργειται ο μικρος, κατα 90% συμβαινει καμια ωριτσα μετα το οριστικο του ξυπνημα.τι ειναι αυτο που του συμβαινει , εχει συμβει σε καμια απο σας;φοβαμαι για το τι εχει και ανησυχω γιατι η ιστορια δεν βελτιωνεται και κραταει πολυ καιρο...οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να με βοηθησει.σας ευχαριστω...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια.Το θέμα βλέπω ξεκίνησε πριν λίγα χρόνια και συνεχίζετε και είναι κάτι που μ' ενδιαφέρει.Κι εμείς έχουμε μια δυσκολία και πίναμε novalac IT,frisolac comfort,frisomel(αυτό δε μας έκανε και το σταματήσαμε)Τώρα πίνει sanilac 3.

Πέρα όμως από τα γάλατα,που δε βλέπω να έχουν από μόνα τους αποτέλεσμα, θέλω να ρωτήσω το εξής:Ο μικρός μου είναι 1 έτους,μπορώ να του δώσω κουάκερ,all bran,αποξηραμένα δαμάσκηνα ή βερίκοκα;

Αρχίζω και του δίνω απ' όλα σιγά σιγά αλλά τίιποτα από αυτά ακόμη.

Απαντήστε μου σας παρακαλώ.

 

Αλήθεια αυτό με το μαγειρεμένο καρότο δεν το ήξερα.Και το έχω ταράξει το καημένο στο καρότο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα.εγω δινω ενα καινουριο.τα εδινα το almiron pd οταν γεννηθηκαν,μετα ομωσ αρχισαν οι κολικο και πηραμε το aptamil για τουσ κολικουσ,ομως τωρα εχουν δυσκοιλιοτητα,και παλι αλαξαμε πηραμε το APTAMIL για τη δυσκοιλιοτητα αλλα τιποτα.δοκιμασα τα παντα τωρα περνουμε το nytriben AE ενα καινουριο.οι κορουλεσ μου ομωσ δε κανουν παλι τιποτα.τι να κανω??θα σκασουνε.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα να χαίρεσαι τις κορούλες σου,δίδυμες είναι ή δεν κατάλαβα καλά;

Τι ηλικία έχουν;Επειδή κι εμένα ήταν δυσκοιλιος όπως θα διάβασες παραπάνω αλλάξαμε πολλά γάλατα.Δύο φορές του κάναμε και κλύσμα.Αλλά δεν πρέπει και συνέχεια γιατί θα συνηθίσει.Δώστες λίγο χαμομήλι ή κάνε και κανένα γεύμα το γάλα με χαμομήλι.Ισως βοηθήσει.Εμάς δε μας έκανε και τίποτα.

Πάρε και πάλι το γιατρό να σου πει αυτός καλύτερα,ίσως σας αλλάξει και το γάλα.

Μακάρι να δείτε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα23 καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις. Κι εμείς για πολύ μεγάλο διάστημα είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Να φανταστείς κάθε 3 μέρες του έβαζα βρεφικό υπόθετο γιατί νόμιζα πως θα σκάσει. Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως όταν 3 μηνών άρχισα να του δίνω το χυμό πορτοκαλιού (εννοείται ότι η παιδίατρος μου το είπε). Στην αρχή 1/2 κουταλίτσα κι αύξηνα κάθε 2 μέρες. Επίσης μετά από πολλά γάλατα καταλήξαμε στο Frisolac Comfort. Με αυτό το γάλα είδαμε την υγειά μας απ'όλες τις απόψεις. Εκτός του ότι άρχισε να ενεργείται κάθε μέρα μόνος του, του άρεσε πολύ και σαν γεύση κι έπινε περισσότερο.

Για να σε καθησυχάσω σου λέω ότι η κατάσταση θα φτιάξει πολύ όταν αρχίσετε τις στέρεες τροφές. Υπομονή!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια. η μικρη μου (6μιση μηνων) ειναι δυσκοιλια. τωρα εχει να κανει κακα της απο προχθες. χθες δεν εκανε καθολου. αν της δωσω λιγο χαμομηλι λετε να γινει τιποτα??ξερετε κανεναν αλλο τροπο???αν δεν κανει βεβαια και σημερα, θα παρω την παιδιατρο τηλεφωνο. γενικα κανει μια φορα την ημερα. εχει καμμια το ιδιο προβλημα??

επισης, χθες παρατηρησα οτι η πανα της δεν ειναι πολυ κατουρημενη οταν την αλλαζω. λετε να ειναι τυχαιο, δηλαδη μονο αυτη τη μερα ή να εχουμε καποιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δυσκοίλιο θεωρείτε ένα παιδί που ενεργείτε μία φορά την εβδομάδα. Το ίδιο θέμα είχα με τη μεσαία κόρη μου και έκανα τα πάντα: υπόθετα γλυκερίνης, βαζελίνη με το θερμόμετρο, γυμναστική, χαμομήλι.... Θα σου έλεγα να περιοριστείς στο χαμομήλι, να φτιάξεις δηλαδή το γάλα της με αυτό και να τη βοηθήσεις κάνοντας μασάζ στην κοιλίτσα και σηκώνοντας τα γονατά της φτάνοντάς τα στον αφαλό. Όσο για τα τσίσα δώστης λίγο χρόνο αν και δεν καταλαβαίνω γιατί το συνδιάζεις με το θέμα της δυσκοιλιότητας. Α! Την κόρη μου πλέον δεν προλαβαίνω να την αλλάζω!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...