Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Τελικά η δικιά μου κάνει σταθερά καθε 2 με 3 μέρες κακάκια,που φυσικά γεμίζει τον κόσμο!μεγάλη ποσότητα και μαλακά.Το κιντερτε δεν είναι της milupa;Υπάρχει και αλλο ρόφημα που είναι μόνο χαμομήλι;γιατί αυτο γράφει οτι έχει χαμομήλι,και κάποια άλλα βότανα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χίλια ευχαριστώ στο picolino.Μας έσωσε είχαμε να κάνουμε μόνοι μας κακά 8 μήνες. Είχα κάνει τα πάντα. Τώρα είναι δυόμισι χρονών και με την BENEFIBRA έχουμε 15 μέρες που τα κάνει μόνος καθημερινά. Πριν μόνο με κλύσματα και υπόθετα:-P:-P:-P:-P

 

Το Benefibra το πέρνει η Έλενα (27 μην) τώρα 5 μέρες,αλλά δεν έχω δεί ακόμα αποτέλεσμα. Πέρνουμε 2 κουταλάκια το πρωί και 2 το βράδυ. Εσύ πώς το δίνεις???Πόσο καιρό το πέρνεις??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αγαπητες μανουλες βοηθηστε με,η μπεμπαμου 2 μηνων εχει δισκοιλιοτητα και σχεδον παντα τη βοηθαω εγω ειται με μαλαξεις ειται μα θερμομετρο και κανει τα κακακια της τα οποια ειναι σκληρα και ποναει.Ειναι σωστο να της βαζω θερμομετρο στον πωπουδακο της για να ενεργειτα?σημερα ομως δεν πιανει ουτε αυτο και υποφερει το μωρο μου.Καποιος αλλος τροπος υπαρχει να τη βοηθησω?Σπαραζει η καρδια μου να τη βλεπω να υποφερει

 

εμεις αλλαξαμε 5 γαλατα και το προβλημα συνεχιζει. μεχρι κλισμα γλυκερινης καναμε. το θερμομετρο οπως και το κλισμα καλα ειναι να μην τα συνηθιζει γιατι μετα μονο με παρεμβαση θα κανει κακα.εδω και ενα μηνα στο νερο που βραζω για το γαλα του ριχνω χαμομιλι (γιατι σκετο δεν το επινε) και τον εχει βοηθησει...ρωτα τον παιδιατρο σου.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω μια κορουλα προωρουλα 2 1/2 μηνων. Ενω ολα πηγαιναν καλα με την αφοδευση της, τουλαχιστον 3-4 φορες την ημερα, ξαφνικα μια μερα σταματησε να κανει κακα, χωρις να αλλαξει κατι στη διατροφη. Ξεχασα να πω οτι η μικρη δε θηλασε ποτε, πινει ξενο αφου η παραμονη της στη Μενν για ενα μηνα περιπου ειχε σαν αποτελεσμα να μην εχω γαλα. Οταν κανει κακα 1 φορα στις 2 μερες ειναι παρα μα παρα πολυ σκληρα. Βεβαια το μωρο δε δυσανασχετει ουτε κλαιει. Ποια ειναι η γνωμη σας;; Χαμομηλι δινω αλλα δεν το πολυθελει, συνηθως το φτυνει. Η γιατρος δεν ανησυχει, εφοσον κανει μια φορα στις δυο μερες αλλα εγω αγχωνομαι γιατι ειναι πολυ σκληρα. Τι αλλο μπορω να κανω για να τη βοηθησω;;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή mitsi1

 

Ο καταλληλότερος να σας δώσει συμβουλές και να σας βοηθήσει είναι ο παιδίατρός σας. Είναι ο μόνος που μπορεί μετά από την λήψη ιστορικού και την κλινική εξέταση να διαφοροδιαγνώσει ώς προς την αιτία της "δυσκοιλιότητας" της μικρής σας.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε σας ευχαριστω για την απαντηση σας. Το ξερω οτι η παιδιατρος μας ειναι η καταλληλοτερη και της εχω πολυ εμπιστοσυνη. Απλα αγχωνομαι με το παραμικρο ουσα προωρη η μικρη. Ολο αυτο το θεμα της προωροτητας με εχει κανει πολυ υποψιασμενη για ολα. Σημερα τελικα το μεσημερι ενεργηθηκε χωρις να ειναι σκληρα τα κοπρανα της. Θα δουμε. Και παλι σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η εταιρεία Novartis που κυκλοφορεί το σκεύασμα αναφέρει σαν ένδειξη το ευερέθιστο έντερο των ενηλίκων.Δεν γνωρίζω εάν έχει ένδειξη στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα!εχω θεμα σοβαρο. ο μικρος ηταν που ηταν τωρα απογινε.θηλαζει κ παιρνει συμπληρωμα frisolac confort ομως απο τοτε που αρχισε τα φρουτα ηρθε και εσφιξε παρα πολυ.μπανανα δεν του εχω δωσει καθολου απο λαχανικα παλι μονο κουνουπιδι μπροκολο και κολοκυθακι και παλι κακα κανει με το θερμομετρο κ αυτα ειναι πολυ σκληρα νερο με τιποτα ουτε χαμομηλι με χιλια ζορια και με μπιμπερο κ με τη χουφτα τιποτα...μια φορα του εβαλα υποθετο κ εχεσε τον κοσμο ολο.και λοιπον?αυτο θα κανουμε τωρα?τι να κανω?θα σαλταρω!ειναι 6 μηνων

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αντιμετωπιζαμε εντονο θεμα κενωσεων και αποφασισαμε να παμε σε παιδογαστρεντερολογο. Το αποτελεσμα ηταν θεαματικο!!!μεσα σε 2 μερες το εντερο του μπεμπη πηρε μπρος και οι κενωσεις εχουν φτασει μεχρι και 5 την μερα χωρις κλαματα και πονους. Θα αναφερω τις συμβουλες της γιατρου.

1.αυστηρο ωραριο φαγητου ωστε να μπει το εντερο σε προγραμμα.

2.πρωι φρουτοκρεμα απο αχλαδι,πορτοκαλι,κομποστα ροδακινο χωρις το ζουμι της,μανταρινι. Οχι μηλο,μπανανα,δαμασκηνο.

3.μεσημερι χορτοκρεμα απο κολοκυθι,πατατα,αντιδι,κοτοπουλο,μπροκολο,αρακα. Τα πρασινα λαχανικα τα ζεματαμε και πεταμε το πρωτο νερο. Λιγο λαδι,λιγο λεμονι.

4.απογευμα παλι φρουτοκρεμα

5.ποτε μα ποτε γιαουρτακια εμποριου (advance κ.τ.λ.)

6.250 ml χαμομηλι φυσικο ολη την μερα ωποσδηποτε (χωρις υγρα δεν γινετε τιποτα. Εν αναγκη με συριγγα αν δεν παιρνει μπιμπερο).

7.το ωραριο ειναι 10 φρουτα,12 χορτα,6 φρουτα.

Επισυμενω οτι ο μπεμπης ειναι 7 μηνων και θυλαζει αποκλειστικα. Δεν γνωριζω τι παιζει για αλλες ηλικιες ακομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθεσω οτι η γιατρος ειπε με παρα πολυ σοβαρο και αυστηρο υφος οτι σε ολοκληρο το διαστημα της βρεφικης-παιδικης ηλικιας επιτρεπεται μονο ενα υποθετο. Δεν πειραζουμε τον κωλο του παιδιου ποτε ποτε ποτε ποτε. Μονο με διατροφικες προσπαθειες θα λυθει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Του μπεμπούλη μου απ'όταν γεννήθηκε του έδινα συγχρόνως με το μητρικό γάλα και ξένο μαζί με χαμομήλι Milupa για να έχει πολλά υγρά και κακά λόγω πολύ ίκτερου που έπρεπε να φύγει. Τελικά τα καταφέραμε και σταματήσαμε την πρόσθεση του χαμομηλιού στο ξένο γάλα. Από τότε όλο και λιγοστεύανε οι κενώσεις του μέχρι που τώρα (42 ημερών) κάνει 1 φορά κάθε 3 μέρες και συνήθως με υπόθετο που το πετάει βέβαια μαζί με τα κακά του, τα οποία όμως δεν είναι σκληρά (είναι σαν αλοιφή). Η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι δυσκοίλιος αλλά έχει μικρό σφιγκτήρα και θα περάσει. Ο κακομοίρης όμως σφίγγεται συνέχεια και φαίνεται να υποφέρει μέχρι να κάνει. Να σημειώσω ότι τώρα τρέφεται με 6 περίπου λεπτά μητρικό γάλα και παίρνει και συμπλήρωμα 90 ή 120 ml σε κάθε γεύμα του.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με! Τι να κάνω για να κάνει συχνότερα και χωρίς βοήθεια; Ειλικρινά περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Δεν αντέχω άλλο να τον βλέπω έτσι να ταλαιπωρείται!!!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους σας!Έχω πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα του μπέμπη μου.Είναι 5 μηνών και ενεργείται κάθε 3 μέρες.Ήδη του δίνω freesolac comfort και χαμομήλι kinderte σε κάθε γεύμα!!!!!!Δυστυχώς όμως τίποτα.Εχτές του έβαλα υπόθετο γλυκερίνης (ξέχασα να πω πως δεν θηλάζω)και έκανε λίγα κακά για 3 μέρες που είχε να κάνει. Ο παιδίατρος μας είπε να αλλάξουμε γάλα και προσπάθησα να του δώσω της milupa το aptimal.Αυτό έχει απαίσια μυρωδιά και γεύση για τον μπέμπη και δεν το πολυπίνει.Εξακολουθούσα να του βάζω και χαμομήλι αλλά και πάλι δεν ενεργείται και μετά δεν μου έτρωγε ούτε και το κανονικό.Ανάμειξα comfort και aptimal και χαμομήλι(!) αλλά τίποτα :-(.Τί άλλο να κάνω???????Το παιδί ζορίζεται και όταν ενεργείται τα κακά του είναι πέτρα.Έχω απελπιστεί.......

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κι εμεις προβλημα έντονο.καθε 5 μερες στο τελος μονο με υποθετο και ζορια πολλα. Πηγαμε σε φοβερη παιδογαστρεντερολογο και είπε τα εξης σωτηρια.

Καταρχας να θυμασαι πως όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα για ένα μονο κλίσμα. Θελει να πει να μην ταλαιπωρεις το ποπουδακι του. Ετσι κι αλλιως τα υποθετα καθαρίζουν μόνο το κατω τελευταιο μερος του εντερου, οποτε ουσιαστικα δεν βοηθας πολυ. σε αυτη τη φαη που δεν εχει στερεες τροφες 2 πραγματα μπορεις να κανεις. Τηρησε ωραριο με ευλαβεια για τα γευματα. καθε μερα ακριβως το ίδιο βρεξει χιονισει και δευτερο πολυ χαμομήλι φρεσκο χλιαρο απο αυτο που πίνουμε κι εμεις όχι φακελακια εννοειται ούτε κιντερτε.αναμεσα απο γευματα δινε όλη μερα γουλιτσα γουλιτσα συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kai emeis ta idia problimata exoume ! Na sas zisoun kiolas ta paidakia sas ! Eimaste 3 minon , agoraki , kai kanoume kaka kathe 3-4 meres . Den thilazo , pinoume to Frisolac kanonika , kai tora pira kai to Frisolac Comfort/ Alla epeidi einai pixto , ton kourazei na to roufaei. Mexri stigmis upotheto den tou exo balei/ To paleuoume me xamomili kai me neroulo gala. Apla ithela na rotiso , giati oxi fakelakia xamomiliou ??? ego auto tou edosa! Den eixa allo xamomilo fresko :-(

Smile !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα, να χαιρεστε τα παιδακια σας. Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω με τη μικρη μου (4 μηνων). Καποιες φορες φτανει στις 4 μερες για να ενεργηθει. Της αλλαξα το γαλα (εδινα almiron) αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο γιατι τα ιδια προβληματα ειχα και στον μεγαλο μου γιο και οσα γαλατα και να αλλαξα διαφορα δεν ειδα. Αυτο που βοηθαει ισως ειναι το φυσικο χαμομηλι (ανθακια) το οποιο το βραζεις πολυ καλα και το δινεις σχετικα αμεσως (γιατι χαλαει γρηγορα). Εγω βαζω μεσα και λιγο κιντερτε για να φτιαχνει τη γευση. Παντως το προβλημα της δυσκοιλιοτητας δεν ξερω αν αντιμετωπιζεται απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

εχω αναρτησει απειρες ερωτησεις για τη δυσκοιλιοτητα ειχα σαλταρει με τον μικρο . απο τοτε ομως που τον εβαλα να τα κανει στο γιογιο σωθηκε ο κακομοιρης και ποτε πια δεν εχει λερωσει παμπερς.οπως και να το κανουμε τελικα η ξαπλωτη δεν ειναι η σωστη σταση για να σφιχτουν τα μικρα μας:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η δυσκοιλιότητα είναι πολύ πονεμένη ιστορία.

Είχε έντονο πρόβλημα και η μεγάλη μου η κόρη όταν ήταν μωρό (τώρα είναι 2.5 χρονών) και η μικρή μου κόρη (σχεδόν 4 μηνών) έχει ακόμη πιο έντονο.

Από την εμπειρία μου με την μεγάλη:

Η αλλαγή του γάλακτος από μόνη της δεν σε καλύπτει (τουλαχιστον εμάς). Βρίσκεις απλώς ένα γάλα που να μην σου προκαλεί έντονο πρόβλημα.

Το κίντερτε εμάς δεν μας έκανε τίποτε. Μου φαίνεται ότι είναι αέρας κοπανιστός. Μόνο που είναι γλυκό και τους αρέσει. Μόνο το κανονικό χαμομήλι κάνει δουλειά. Παρεπιπτόντως, και εγώ φακελάκι έδινα στην μεγάλη και δίνω τώρα στην μικρή. Το ξέρω ότι το φρέσκο είναι πιο υγειινό, αλλά εγώ δεν είχα μπορέσει να βρω μια αναλογία που να μας καλύπτει. Είτε γινόταν πολύ δυνατό και πίκριζε, είτε πολύ αραιό και δεν έκανε τίποτα. Για να μην πολυλογώ, η μεγάλη μου είχε πιει ολόκληρη την Lipton και δεν είχε πάθει τίποτα.

Το χαμομήλι το βάζουμε σε όλα τα γεύματα. Σκέτο δεν το πίνουν με τίποτα.

Τώρα, το εάν και κατά πόσο κάνεις κλύσμα ή βάζεις υπόθετο, θέλει μεγάλη συζήτηση. Δηλαδή, πόσες μέρες θα το αφήσεις? Καλή η θεωρία ότι το κλύσμα βλάπτει, αλλά στην πράξη τι θα κάνεις?

Για να μην σας τρώω το χρόνο σας, έχω να πω το εξής παρηγορητικό.

Στην μεγάλη μου κόρη το πρόβλημα έχει περάσει πλέον τελείως. Αρχισε να βελτιώνεται από τους 6 μήνες που άρχισε να τρώει τροφές, οπότε ακολουθήσαμε πολύ προσεγμένη διατροφή: Πολύ νερό, ωμό λάδι στο φαγητό, όχι πατάτα, καρότο, μπανάνα, μήλο και γενικά ό,τι προκαλεί δυσκοιλιότητα κ.λ.π. Μόλις δε άρχισε να μπουσουλάει, οπότε είχε σωματική δραστηριότητα, το πρόβλημα ουσιαστικά ξεπεράστηκε.

Επομένως... ΚΟΥΡΑΓΙΟ και ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Λίγοι μήνες έχουν μείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Του μπεμπούλη μου απ'όταν γεννήθηκε του έδινα συγχρόνως με το μητρικό γάλα και ξένο μαζί με χαμομήλι Milupa για να έχει πολλά υγρά και κακά λόγω πολύ ίκτερου που έπρεπε να φύγει. Τελικά τα καταφέραμε και σταματήσαμε την πρόσθεση του χαμομηλιού στο ξένο γάλα. Από τότε όλο και λιγοστεύανε οι κενώσεις του μέχρι που τώρα (42 ημερών) κάνει 1 φορά κάθε 3 μέρες και συνήθως με υπόθετο που το πετάει βέβαια μαζί με τα κακά του, τα οποία όμως δεν είναι σκληρά (είναι σαν αλοιφή). Η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι δυσκοίλιος αλλά έχει μικρό σφιγκτήρα και θα περάσει. Ο κακομοίρης όμως σφίγγεται συνέχεια και φαίνεται να υποφέρει μέχρι να κάνει. Να σημειώσω ότι τώρα τρέφεται με 6 περίπου λεπτά μητρικό γάλα και παίρνει και συμπλήρωμα 90 ή 120 ml σε κάθε γεύμα του.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με! Τι να κάνω για να κάνει συχνότερα και χωρίς βοήθεια; Ειλικρινά περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Δεν αντέχω άλλο να τον βλέπω έτσι να ταλαιπωρείται!!!

 

to moraki mas itan akrivos to idio san to diko soy mono poy emeis den toy bazame ypotheto alla mono mpatoneta me eleolado sto popoudaki tou( etsi mas eixe pei o paidiatros). telika alaksame gala pirame to Novalac it kai eimaste evxaristimenoi. kanei kathe 2 meres tora meta apo 1 evdomada xrisis apo mono toy.

gia rotise ton paidiatro gia to gala mas an einai na to allaksate. pantos emeis eixame alaksei 3 galata mexri tora.( eimaste 4 minon para 1 evdomada)

dev314pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Από τότε αλλάξαμε κι εμείς 3 γάλατα. Τελικά έφτιαξε κάπως η κατάσταση με το S26 Gold 1. Τώρα κάνουμε κακάκια κάθε 2 μέρες περίπου αλλά χωρίς βοήθεια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Η δική μου παιδίατρος μου σύστησε μια γαστρεντερολόγο που είναι στο ΜΗΤΕΡΑ...λέγετε Ζέλου...Ξέρετε κάτι για την συγκεκριμένη γιατρό?

Εχουμε προβλημα δυσκοιλιοτητας εδω κ 3,5 χρονια λογο τραυματος,εχω δοκιμασει τα παντα απο διατροφη,συμβουλες λαδακια παιδοψυχολογο οτι υπαρχει τελος παντων.Πριν 1,5 μηνα μπηκα στο foroym κ ειδα το μυν. για τον κ Σιαφακα τον γαστρεντερολογο κανουμε εδω κ ενα μηνα θεραπεια κ σωθηκα.Απορω γιατι δεν ειχα παει νωριτερα τερμα τα κλαματα κ οι εκλεισεις απο το παιδακι μου για βοηθεια.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Οφείλω να σας πω ότι η ραγάδα είναι μια από τις 3 πιο επώδυνες καταστάσεις μαζί με τον κωλικό του νεφρού και τον φυσιολογικό τοκετό.

Το παιδί προσπαθεί να αναβάλλει την κένωση γιατί ξέρει ότι θα πονέσει.

 

Κε Μαρινόπουλε,

 

ο γιος μας -18 μηνών- ενεργείται κάθε 3 ή 4 ημέρες μετά από πολύ κόπο (σφίξιμο, κραυγές πόνου). Σήμερα μάλιστα για πρώτη φορά δεν είχε αποτέλεσμα αν και σφίχτηκε αρκετά. Τα κόπρανα είναι ευμεγέθη, ακανόνιστου σχήματος και φέρουν διαμήκες ίχνος από αίμα. Το αίμα είναι ενδειξη ραγάδας;

 

Σας ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...