Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

εμενα ο γιος μου ειχε μεγαλο προβλημα με τα κακακια του οσο επινε μονο γαλα.σωθηκα με το ρυζαλευρο της νοβαλακ με φρουτα που το επερνα απο το φαρμακειο και το αναμειγνυεις με γαλα οχι με νερακι.ενω μονο με γαλα εκανε καθε 3 η 4 μερες κακακια με το ρυζαλευρο εκανε καθε μερα.τωρα για τα πολυ σφιχτα κακακια που λες ισως να πρεπει να βαλεις περισσοτερο αχλαδακι και να μειωσεις τηνμπανανα τη μια μερα και το μηλο την αλλη.οχυμοςπορτοκαλι κανει καλο απο οσο ξερω.μην ανησυχεις.ολακαλαθ απανε απλα αν συνεχισει ενημερωσε και τον παιδιατρο σας ειμαι σιγουρη οτι αυτος ξερει πολυ καλυτερα μιας και ειναι και ντοκτωρ!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω fouskitsa. Εννοεις το νοβαλακ να το αναμειξω με δικο μου γαλα?Γιατι ξενο δε θελω να της δωσω. Και με το δικο μου πως, αφου ουτε θηλαστρο δεν εχουμε? Νομιζω οτι καπου η Αγλαια ανεφερε-αν δεν κανω λαθος- οτι αυτα τα ρυζαλευρα να τα αναμειγνυουμε με νερακι και οχι με γαλα, η τα εχω μπερδεψει????

Τωρα που πλησιαζει η φρουτοκρεμα δε θα της βαλω καθολου μπανανα, οπως ειπες...θα βαλω πολυ αχλαδι πορτοκαλι και λιγοτερο μηλο.......Ο παιδιατρος που ειχα ρωτησει πιο παλια, οταν η μικρη εκανε 2 μερες να ενεργηθει μου χε πει πως παιδια που θηλαζουν και 4 μερες να μην ενεργηθουν δεν ειναι θεμα, δεν ειναι δυσκοιλιοτητα. Δυσκοιλιοτητα ειναι τα σφιχα σαν μπαλιτσες, αυτο δηλ που αντιμετωπιζουμε τωρα....Τι λες? ακτινιδιο να βαλω σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

 

Σας ζητω τη συμβουλη και γνωμη σας. Ειμαι αγρυπνη ολο το βραδυ και κοντευω να σκασω...:(

Η μπεμπουλα μου στις 14 Μαιου συμπληρωνει τον εβδομο μηνα. Απο 6 μηνων και 2 ημερων της ξεκινησα τη φρουτοκρεμα, κατευθειαν μηλο, μπανανα, αχλαδι, με πορτοκαλι στμ. 6 μηνες μονο θηλασαμε( τα καταφεραμε ενω οι συνθηκες ηταν πολυ αντιξοες και νιωθω πολυ χαρουμενη και υπερηφανη συναμα και εξακολου8ω να τη θηλαζω ....Τη φρουτοκρεμα τη δεχτηκε πολυ θετικα και της αρεσει πολυ....Μια βδομαδα μετα βαλαμε μετα απο υποδειξη του παιδιατρου Φαριν Λακτε εναλλαξ με ρυζαλευρο απογευματινα και συμπληρωνα με θηλασμο αν το ηθελε....Και τις κρεμες μια χαρα τις δεχτηκαμε....Και ενω ολα κυλουσαν 10 μερες ρολοι...και μπολικα κακα και ορεξη και ολα...τις τελευταιες 5 μερες την απογευματινη κρεμα δεν τη θελει με τιποτε (της δινω μονο στηθος/ ο παιδιατρος που ειναι υπερ του θηλασμου μου πε πως απλα βαλαμε την κρεμα να αρχισει να συνηθιζει, αλλα κανενα προβλημα αν δεν τη θελει να της δινω το γαλα μου) και ενω ουσιαστικα η μονη στερεα τροφη που παιρνει ειναι η φρουτοκρεμα κατα τις 11 το πρωι παρουσιασε δυσκοιλιοτητα και εδω και 2 μερες ενεργειται με σκληρα μπαλακια απο αυτα που κολλανε στο ποπουδακι και η καλη μου σφιγγεται και βασανιζεται και δεν ξερω πως να τη βοηθησω. Να σταματησω την μπανανα η να της βαλω λιγοτερη? Να μειωσω το μηλο? ΝΑ βαλω ακτινιδιο, μημπως δεν κανει? Τι θα βοηθησει ωστε να ξαναγινουν τα κακακια της φυσιολογικα? Και τη Φαριν Λακτε / ρυζαλευρο ενα απογευμα που αναγκαστικα θα λειπω και δε θα μπορω να της δωσω στηθος με τι μπορω να το αντικαταστησω, τωρα που σε λιγες μερες κλεινει τον εβδομο και μπαινει στον ογδοο? Με γιαουρτακι?Αν ναι ποιο? Μημπως παλι με φρουτοκρεμα?Μημπως εχω αργησει με την εισαγωγη κρεατος και λαχανικων?

Σας παρακαλω βοηθηστε μας!Ειμαι πολυ προβληματισμενη

Φιλικα

καλή μου καταρχήν συγχαρητήρια για το θηλασμό! είσαι άξια μανούλα!

αντί για φαρίν λακτέ δώσε μείγμα δημητριακών holle ή κριθάρι ή βρώμη της ίδιας εταιρείας , αντί για ρυζάλευρο εμπορίου, πάρε ρυζάλευρο holle , να τα κάνεις μόνο με νερό, όχι με γάλα ξένο. αν μπορείς να το κάνεις με δικό σου ακόμα καλύτερα!

δεν περιέχουν ζάχαρη ούτε ξένο γάλα ούτε τα χίλλια μύρια που προκαλούν δυσκοιλιότητα.

αφού θηλάζεις να τρως κι εσύ πολλά αχλάδια χωρίς φλούδα και να βάζεις μπόλικο λαδάκι στο φαγητό σου, θα δεις τεράστια διαφορά! όταν θήλαζα είχε επιτυχία.

μη σκέφτεσαι καν τη δυσκοιλιότητα, αν το μωρό σου κάνει έστω μία φορά κακά την ημέρα και τα κακά δεν είναι πάντα αφυδατωμένα και πάρα πολύ σκληρά.

εμείς τρώμε ρυζάλευρο holle και ενεργούμαστε 4-6 φορές κανονικότατα!

μείωσε την μπανάνα και το μήλο και αύξησε το αχλάδι. μη δίνεις φρούτα που δεν σου είπε ο γιατρός. ο γιατρός ξέρει το ιστορικό του μωρού, τις καμπύλες του και σου προτείνει ανάλογα στέρεες τροφές. μη βιάζεσαι. το βασικότερο και πολυτιμότερο είναι το γάλα σου.

να σου ζήσει η αγαπούλα σου!

και η δική μου είναι 7 μηνών σήμερα.όμως δεν τακατάφερα όσο εσύ στο θέμα του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Σεβη καλησπερα και σε ευχαριστω για τις συμβουλες!!! Αυτα τα δημητριακα και το ρυζαλευρο holle που τα προμηθευομαστε? Σημερα που τηλ στο γιατρο και του πα την κατασταση μου πε και κεινος να μειωσω την μπανανα. Ζητησα εναλλακτικη για το απογευματινο γευμα κατα τις 18.30, γιατι μια μερα τωρα θα λειπω αναγκαστικα και γαλα γαλα ξενο δε μου παει η καρδια να της δωσω. Μου πε να της δωσω γιαουρτακι μιας και κλεινουμε τον 7ο μηνα. Αυτα τα δημητριακα/ρυζαλευρο που μου προτεινεις ειναι για απογευμα? Πειραζει να μην περιεχουν γαλα που εξακολουθει να ειναι η βασικη της τροφη 4 με πεντε φορες την ημερα? Θα αρχισω να τρωω πολλα αχλαδια και γω και να βαζω λαδακι στο φαι...

Οσο για τα καλα σου λογια για το θηλασμο σε ευχαριστω πολυ!!!!Οντως παλεψα πολυ, αξιζε ομως τον κοπο, την κουραση και τα ξενυχτια. Μακαρι να με αξιωσει ο θεος να τα καταφερω και με το δευτερο παιδακι οταν -ευχομαι και ελπιζω- ερθει σε καποια στιγμη.

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμένα οι γιοι μου είναι 3 μηνών και επειδή ο ένας ενεργείται κάθε 2 μέρες περίπου η παιδίατρος μου είπε να του δινω χαμομηλάκι (ανθάκια) ή νεράκι το οποίο θα το βράσω πρώτα και θα του το δώσω χλιαρό. Οκ δεν του πολυαρέσει αλλά κάνει λίγη δουλίτσα! Τώρα θα του αλλάξω και το γάλα και θα του δινω το βιολογικό (Frezy lak) νομίζω λέγεται..

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σεβη καλησπερα και σε ευχαριστω για τις συμβουλες!!! Αυτα τα δημητριακα και το ρυζαλευρο holle που τα προμηθευομαστε? Σημερα που τηλ στο γιατρο και του πα την κατασταση μου πε και κεινος να μειωσω την μπανανα. Ζητησα εναλλακτικη για το απογευματινο γευμα κατα τις 18.30, γιατι μια μερα τωρα θα λειπω αναγκαστικα και γαλα γαλα ξενο δε μου παει η καρδια να της δωσω. Μου πε να της δωσω γιαουρτακι μιας και κλεινουμε τον 7ο μηνα. Αυτα τα δημητριακα/ρυζαλευρο που μου προτεινεις ειναι για απογευμα? Πειραζει να μην περιεχουν γαλα που εξακολουθει να ειναι η βασικη της τροφη 4 με πεντε φορες την ημερα? Θα αρχισω να τρωω πολλα αχλαδια και γω και να βαζω λαδακι στο φαι...

Οσο για τα καλα σου λογια για το θηλασμο σε ευχαριστω πολυ!!!!Οντως παλεψα πολυ, αξιζε ομως τον κοπο, την κουραση και τα ξενυχτια. Μακαρι να με αξιωσει ο θεος να τα καταφερω και με το δευτερο παιδακι οταν -ευχομαι και ελπιζω- ερθει σε καποια στιγμη.

Φιλια

γειά σου!στο εύχομαι ολόψυχα!

τα βιολογικά προϊόντα της holle τα βρίσκεις στα βιολογικάδικα. τα δίνεις το απόγευμα αντί για φαρίν λακτέ ή για ρυζάλευρο βανίλια εμπορίου. φυσικά να τα κάνεις με νερό, όχι με ξένο γάλα. έφτασες ως εδώ, δεν θα υπονομεύσεις τώρα τον αγώνα σου!

επίσης να στίβεις 1-2 πορτοκάλια (να τα δοκιμάσεις, να είναι γλυκά) την ημέρα να πίνεις, θα με θυμηθείς. εκτός αν παρατηρήσεις το αντίθετο αποτέλεσμα στο μωρό, δηλαδή πολλά νερουλά κακάκια.είναι στο κάθε μωρό πώς θα το πάρει.

τί γιαουρτάκι σου πρότεινε για τον 7ο μήνα;

εμάς δεν μας έδωσε ακόμα. αλλά σκοπεύω να της δώσω πλήρες βιολογικό όλυμπος ή ό,τι καλύτερο βρω, όχι τα επιδόρπια γιαουρτιού, γιατί είναι γεμάτα ζάχαρη και γλυκαντικά.

φιλιά, καλή ευκολία!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμένα οι γιοι μου είναι 3 μηνών και επειδή ο ένας ενεργείται κάθε 2 μέρες περίπου η παιδίατρος μου είπε να του δινω χαμομηλάκι (ανθάκια) ή νεράκι το οποίο θα το βράσω πρώτα και θα του το δώσω χλιαρό. Οκ δεν του πολυαρέσει αλλά κάνει λίγη δουλίτσα! Τώρα θα του αλλάξω και το γάλα και θα του δινω το βιολογικό (Frezy lak) νομίζω λέγεται..

γειά σου καλή μου!να σου ζήσουν τα αγοράκια! τί καλά!

η παιδίατρός μας όταν κατάλαβε ότι δεν πρόκειται να δίνω στο μωρό ό,τι κυκλοφορεί στο εμπόριο από κρέμες, μου πρότεινε το γάλα φρεζυ λάκ. όμως δεν το έδωσα στο μωρό το δειγματάκι, γιατί η εταιρία που το παρασκευάζει έχει όνομα σε άλλα προϊόντα, καλλυντικά, όχι στο γάλα.

αν θες να δώσεις στο μωρό βιολογικό γάλα, θα σου πρότεινα το κατσικίσιο γάλα της holle. το δίνουν πολλές γνωστές μου στα μωράκια τους και πέρα από βιολογικό, το κατσικίσιο γάλα είναι θρεπτικό και κοντά στη γεύση με αυτό του μητρικού. έτσι μου είπαν.είναι ελαφρύ, εύπεπτο και το πίνουν ευχάριστα.

εγώ δεν της το έδωσα, γιατί ήδη έπινε το φριζολάκ ευχάριστα, οπότε δεν προχώρησα σε αλλαγές. ούτε μετά τους 6 μήνες που της έδωσα το φριζομέλ.

να του κάνεις συχνά μασαζάκι στην κοιλίτσα χαμηλά, να διπλώνεις τα ποδαράκια του προς την κοιλίτσα και να τα κάνεις κυκλικές κινήσεις. το είδα από την παιδίατρο που είχε η αδερφη μου για την κόρη της. είχε από μικρή πρόβλημα. άσε! μία φορά την εβδομάδα!:-(πέτρα!

τότε δεν ξέραμε τί έφταιγε! τώρα το ίντερνετ μας έχει ανοίξει τα μάτια!:idea:

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο, αφού προέρχεται από ρύζι, δεν υποτίθεται ότι επιδεινώνει τη δυσκοιλιότητα? Εχω μπερδευτεί.

 

του εμπορίου τα ρυζάλευρα προκαλούν δυσκοιλιότητα. οι βιολογικές της holle καθόλου. σου μιλάω εκ πείρας. κάνουμε 4-6 φορές την ημέρα!

 

ο συζυγάτος μου, που είναι γλυκατζής, πήρε εμπορίου ρυζάλευρο για τον εαυτό του και όντως είχε θέμα. το πέταξα άρον άρον.

η μικρή που τρώει βιολογικά, είναι o.k.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εγω το τολμησα και δωσα στη μικρη ακτινιδιο χωρις τα κουκουτσια, της αφαιρεσα την μπανανα για μια μερα και χτες ενεργηθηκε δυο φορες κανονικοτατα. Επισης αγορασα το γιαουρτι Ολυμπος βιολογικο που προτεινες Σεβη και θα ξεκινησω να δοκιμαζω σημερα απογευμα. Της εδωσα 1 φορα το Advance το σκετο, εφαγε κατι αλλα μετα ηθελε μανουλα!!!!Την ερχομενη βδομαδα παμε γιατρο να μας δωσει καινουριες οδηγιες...Ανυπομονω να ξεκινησουμε και τις αλλες τροφες και μαλλον με βλεπω να προμηθευομαι και το βιβλιο που προτεινεται στο φορουμ της Καρμελ, νομιζω καπως ετσι λεγεται η συγγραφεας.

Φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβασα εδω σε αλλο τοπικ, νομιζω εκει που συζητειται η διατροφη των μωρων για ενα βιβλιο, το οποιο κυκλοφορει και σε μεταφραση και εχει πολλες συνταγες για καθε ηλικια ξεκινωντας απο τη βρεφικη. Απο οτι καταλαβα οι συνταγες ξεφευγουν απο τις τυπικες και προσφερουν με τα "επιτρεπομενα" για καθε ηλικια υλικα καινουριες γευσεις και βγαζουν τις μανουλες απο το διλημμα του τι θα μαγειρεψω σημερα.. Τον τιτλο δεν τον θυμαμαι, ειναι ομως εκδοσεις Δρεπανια αν δεν κανω λαθος. Θα κοιταξω το τοπικ , λεω να το παρω παντως....

Link to comment
Share on other sites

διαβασα εδω σε αλλο τοπικ, νομιζω εκει που συζητειται η διατροφη των μωρων για ενα βιβλιο, το οποιο κυκλοφορει και σε μεταφραση και εχει πολλες συνταγες για καθε ηλικια ξεκινωντας απο τη βρεφικη. Απο οτι καταλαβα οι συνταγες ξεφευγουν απο τις τυπικες και προσφερουν με τα "επιτρεπομενα" για καθε ηλικια υλικα καινουριες γευσεις και βγαζουν τις μανουλες απο το διλημμα του τι θα μαγειρεψω σημερα.. Τον τιτλο δεν τον θυμαμαι, ειναι ομως εκδοσεις Δρεπανια αν δεν κανω λαθος. Θα κοιταξω το τοπικ , λεω να το παρω παντως....

όποτε μπορέσεις δώσε μας περισσότερα στοιχεία για το βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα αδορακι 4.5 μηνων και απο 20μερων ταλαιπορειται με δισκοιλιοτητα,αρχικα νομιζα οτι ηταν κολοικοι επειδη ζοριζοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε το προσωπο του κ εκλαιγε δυνατα,ηρεμουσε μονο οταν τον εβαζα στο μαρσιπο κ εκανα βολτεσ πανω κατω αλλα δεν αντεχα πια αφου κοιμοταν εκει κ μολισ τον εβγαζα ξυπνουσε κ ξανακλαιγε.οταν ηταν 1.5 μηνων μου ειπαν να του βαζω θερμομετρακι στον ποπο για να φευγουν τα αερια,καθως το εκανα εκανε κακα κατευθειαν κ ηρεμησε,αυτο το πραγμα γινεται μεχρι σημερα κ δε μαρεσει καθολου,εχω αλλαξει 6 γαλατα novalac 1,novalac ac,novalac it,almiron comfort,τησ milupa το comfort και χθεσ πειρα frisilac comfort,ολον αυτο το καιρο εβαζα στο γαλα χαμομηλι lipron κ χθες πειρα βιολογικο του εδεινα κ κιντερτε αλλα διαβασα οτι δε βοηθαει.εχω απελπιστει πια κ δε ξερω τι να κανω γιαυτο ζητω τα φωτα σας.να σημειωσω οτι πεινει μονο γαλα καθοτι η παιδιατρος ασχολειται μονο με τα εμβολια κ εδω που μενω δεν υπαρχει αλλη. icon9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να δεις αν εχει αποτελεσμα καθε γαλα μην το αλλαζεις πριν περασει βδομαδα.

Νωριτερα και να του κανει δεν θα φανει (γιατι επηρεαζει ακομα το προηγουμενο).

 

Εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος την 1η μερα της αλλαγης γαλατος να του δινω 1 στις 40 αντι μια στις 30μεζουρες . Αυτο εννοειτε για μια ημερα και παντα αφου συνεννοηθεις με τον παιδιατρο.

 

ΥΓ. Το θερμομετρο στον ποπο δεν ειναι για καθε μερα.:? ΑΝ μαθει το εντερακι του να δουλευει μονο κατ αυτον τον τροπο ....

 

ΥΓ2 : Αν το παιδι κλεισει 3 ημερες χωρις να ενεργηθει ενημερωνεις τον παιδιατρο. Θελει αλλη αντιμετωπιση.

 

Με το ρεψιμο πως πατε?

Αν δεν βαλεις θερμομετρο καθε ποτε ενεργειτε το παιδι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα αδορακι 4.5 μηνων και απο 20μερων ταλαιπορειται με δισκοιλιοτητα,αρχικα νομιζα οτι ηταν κολοικοι επειδη ζοριζοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε το προσωπο του κ εκλαιγε δυνατα,ηρεμουσε μονο οταν τον εβαζα στο μαρσιπο κ εκανα βολτεσ πανω κατω αλλα δεν αντεχα πια αφου κοιμοταν εκει κ μολισ τον εβγαζα ξυπνουσε κ ξανακλαιγε.οταν ηταν 1.5 μηνων μου ειπαν να του βαζω θερμομετρακι στον ποπο για να φευγουν τα αερια,καθως το εκανα εκανε κακα κατευθειαν κ ηρεμησε,αυτο το πραγμα γινεται μεχρι σημερα κ δε μαρεσει καθολου,εχω αλλαξει 6 γαλατα novalac 1,novalac ac,novalac it,almiron comfort,τησ milupa το comfort και χθεσ πειρα frisilac comfort,ολον αυτο το καιρο εβαζα στο γαλα χαμομηλι lipron κ χθες πειρα βιολογικο του εδεινα κ κιντερτε αλλα διαβασα οτι δε βοηθαει.εχω απελπιστει πια κ δε ξερω τι να κανω γιαυτο ζητω τα φωτα σας.να σημειωσω οτι πεινει μονο γαλα καθοτι η παιδιατρος ασχολειται μονο με τα εμβολια κ εδω που μενω δεν υπαρχει αλλη. icon9.gif
to idio problima eixa kai egw me to mikro.eixame dokimasei polla eidika galata kai den voithoysan katholou mexri pou o paidiatros mas eipe oti kamia fora to ageladino gala prokalei dyskoiliothta kai etsi htan .me to poy mas edwse to NAN H.A hremhse to mikro moy .eixa poly megalo problhma ,htan meres poy gia na energhthei to mwro tou kaname klusmata.me auto to gala swthika.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ εμενα η μικρη μου το ειχε αυτο........ μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητας! Ο τοτε παιδιατρος μας μας ειχε πει πως αν δεν περασουν 12 μερες αν θυμαμαι καλα δεν ειναι δυσκοιλιοτητα απλα ειναι αρχη ακομα και πρεπει να μαθει να λειτουργει το εντερο!

 

Το θεμα ειναι πως μου ειπε μονο αν ειναι πολλες μερες που ταλαιπωρειται να της βαλω θερμομετρο αλλιως να τη βοηθαω εγω..... κι ετσι εκανα. Ποτε το χαμομιλι δε μας βοηθησε..... Περιπου ιδιες ωρες καθε μερα 2 φορες τη μερα την ξαπλωνα στην αλλαξιερα ανοιγα το παμπερς, της επιανα τα ποδαρακια, τα ανοιγα και της τα λυγιζα ρυθμικα να ζουλανε απαλα την κοιλιτσα αυτη το καταλαβαινε και καθε φορα που την πιεζα σφιγκοταν ....μιλαμε για πολυ σφιξιμο ....εκανε ομως ειτε λιγα ειτε πολλα εκανε...... Καποια στιγμη περιπου 6 μηνων εκανε πρωτη φορα μονη της!!!!! Και απο τοτε........γινεται ο χαμος!

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου , προσπαθησε να κρατησεις το παιδακι σε σταση τουαλετας οταν θελει να κανει κακα πιεζοντας τα ποδια στην κοιλιτσα του.

εγω τελικως καταλαβα οτι αφου δεν μπορουμε να κανουμε εμεις κατι αντιστιχοξαπλωμενοι, γιατι να μπορουν τα παιδακια μας?;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Το θερμομετρο στον ποπο δεν ειναι για καθε μερα.:? ΑΝ μαθει το εντερακι του να δουλευει μονο κατ αυτον τον τροπο ....

 

Εμείς όταν είχε κάνει δυσκοιλιότητα ένα φεγγάρι, της λύγιζα τα πόδια προς την κοιλιά και αυτή σφιγγόταν. Επειδή όμως ζοριζόταν πολύ, έβαζα τα δάχτυλά μου γύρω από τον πωπό και πίεζα πολύ ελαφρά για να την βοηθήσω και πράγματι πετύχαινε. Όταν όμως το είπα στην παιδίατρο, μου το απαγορεψε, γιατί λέει ότι μετά θα συνηθίσει στην ευκολία αυτή και δεν θα μπορεί να ενεργείται μόνη της. Φαντάζομαι ότι το ίδιο συμβαίνει και με το θερμόμετρο.

Αν πας σε άλλον παιδίατρο πιο μακριά από σας?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

elenik. με το ρεψιμο δεν εχει προβλημα κ γενικα προς το παρον ολα καλα ειναι εκτοσ απαυτο.οσες φορες δοκιμασα να τον αφησω εκλαιγε κ σφηγκοταν χωρισ αποτελρσμα,οταν τον ταιζω σταματαω τουλαχιστον 3φορες μεχρι να πιει το γαλα του γιατι σφιγκεται κ κλοτσαει επειδη ζοριζεται να βγαλει μεχρι κ ταερια του,μεγαλο προβλημα.οσο γ

 

ια μασαζακια,ποδια ψιλα κ σταση τουαλετας ταχω κανει χωρις αποτελεσμα

beba 09 ρίξε Milupa στο γάλα του....! λίγο, διαφορετικά βράσε λιγάκι χαμομηλάκι ποιο milupa?χαμομηλι βαζω ηδη

Link to comment
Share on other sites

για φρουτο οχι ακομα αν δεν ρωτησεις τον παιδιατρο..αν ξεκινησετε φρουτοκρεμα ξεκινας μονο μηλο αχλαδι για αρχη το μηλο ομως σφιγγει,το αχλαδι ειναι καλο..να σου πω ενα κολπακι που εκανα με την μικρη μου??της εφτιαχνα χαμομηλακι ζεστο και εβαζα στην μυτη απο το κουταλακι λιγη ζαχαρη και ετσι τα εκανε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πού μένεις στην Κρήτη??

Το Milupa είναι χαμομήλι από φαρμακείο..

Νομίζω είναι νωρίς για φρούτο, από τον 6ο και μετά..

Αν δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει η δική σου παιδίατρος, βρές κάποια άλλη έστω και τηλεφωνικά να σου δώσει κάποιες οδηγίες..

Καλή επιτυχία!

-και η δική μου ήταν δυσκοίλια και της έδινα φρισολακ απλο και κομφορτ μισό-μισό...

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...