Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

μεινε σταθερη σε ενα γαλα... τα εχω περασει και γω αυτα που λες κι εκανα το λαθος και αλλαζα γαλα συχνα..

 

χρειαζεται χρονο να προσαρμοστει το παιδι σε ενα γαλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Εμας η παιδίατρος μας είχε πει χαμομηλάκι στο γάλα. 3 μήνες πίναμε το γάλα με χαμομήλι. Επίσης, όπως σου λένε τα κορίτσια, κάναμε γυμναστικούλα, τα πόδια στη κοιλίτσα και της έτριβα με τσικουδιά τη κοιλίτσα της. Φρουτάκια μη του δώσεις ακόμα, είσαστε πολύ μικροί!

Link to comment
Share on other sites

Tσικουδια εννοεις κανονικη τσικουδια??? Απαγορευεται σε τοσο μικρο παιδι τσικουδια πανω στο δερμα γιατι περναει κατευθειαν απο τους πορους του δερματος στον οργανισμο του παιδιου.

 

Νερωσε το γαλα του βαζοντας 10 ml νερο παραπανω απο την κανονικη δοσολογια και μεινε σταθερη σε ενα γαλα για δυσκοιλιοτητα. Το χαμομηλι και εμας δεν μας ειχε βοηθησει καθολου και αναγκαστικα καποιες φορες καναμε μικροκλισματα. Οταν μπει σε κρεμες βοηθαει πολυ το ακτινιδιο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα αδορακι 4.5 μηνων και απο 20μερων ταλαιπορειται με δισκοιλιοτητα,αρχικα νομιζα οτι ηταν κολοικοι επειδη ζοριζοταν τοσο πολυ που κοκκινιζε το προσωπο του κ εκλαιγε δυνατα,ηρεμουσε μονο οταν τον εβαζα στο μαρσιπο κ εκανα βολτεσ πανω κατω αλλα δεν αντεχα πια αφου κοιμοταν εκει κ μολισ τον εβγαζα ξυπνουσε κ ξανακλαιγε.οταν ηταν 1.5 μηνων μου ειπαν να του βαζω θερμομετρακι στον ποπο για να φευγουν τα αερια,καθως το εκανα εκανε κακα κατευθειαν κ ηρεμησε,αυτο το πραγμα γινεται μεχρι σημερα κ δε μαρεσει καθολου,εχω αλλαξει 6 γαλατα novalac 1,novalac ac,novalac it,almiron comfort,τησ milupa το comfort και χθεσ πειρα frisilac comfort,ολον αυτο το καιρο εβαζα στο γαλα χαμομηλι lipron κ χθες πειρα βιολογικο του εδεινα κ κιντερτε αλλα διαβασα οτι δε βοηθαει.εχω απελπιστει πια κ δε ξερω τι να κανω γιαυτο ζητω τα φωτα σας.να σημειωσω οτι πεινει μονο γαλα καθοτι η παιδιατρος ασχολειται μονο με τα εμβολια κ εδω που μενω δεν υπαρχει αλλη. icon9.gif

 

 

εμενα η κορη μου το ειχε αυτο το προβλημα οταν ηταν 2 μηνων που της αλλαξα το γαλα λογω ΓΟΠ (γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση).. επι ενα μηνα της κραταγα τα ποδαρακια στην κοιλια για να ενεργηθει αλλιως...τιποτα!!! της εδωσα το aptamil (1,2,3 και τωρα πινει το aptamil step up) και ολα καλα!! ενεργειται κανονικοτατα καθημερινα. Μιλα με την παιδιατρο σου και δωσε στο παιδι αυτο, εγω το δινω και στον μικρο και επισης ολα καλα.Θα συμφωνησω με τις προλαλησασες ΜΗΝ χρησιμοποιεις το θερμομετρο..σκεψου οτι κανεις την ιδια ζημια σαν να εκανες καθε μερα κλυσμα...αδρανοποιειται το εντερο..

 

επισης δες μηπως το παιδι εχει δυσανεξια στην λακτοζη 'η την γλουτενη

 

να πανε ολα καλα!;););)

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια το αβοκάντο, αν δεν έχετε θέμα με σύγκαμα ή ευερεθιστότητα δέρματος, είναι το τελειότερο για τη δυσκοιλιότητα.

άρχισα να δίνω στην μπέμπα μου επειδή μας είπε η γιατρός να το προσθέσω στα φρουτάκια για ποικιλία και έχει σταθεροποιήσει τις κενώσεις σε 6, ενώ πριν έκανε 4-6 φορές. είναι όμως ευαίσθητη η δική μου στο δερματάκι της και κοκκινίζει εύκολα ο πωπούλης της. οπότε θα της το διακόψω. αργότερα θα της ξαναδώσω.

εύχομαι να βοηθηθείτε!

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΝΑ ]δες μηπως το παιδι εχει δυσανεξια στην λακτοζη 'η την γλουτενη

 

γιατι το λες αυτο?τι συμπτοματα μπορει να εχει? το aptamil step up ειναι για δισκοιλοιοτητα? αφου γεννησα 1/2 πως ειναι 3.5μηνων?εγω μετραω 1/2+ 1/3 +1/4 + 1/5=4μηνες + 17μερες.μενω Σητεια.αν ξαναρχησω παλι να του κανω γυμναστικουλα ποσες φορες τη μερα κ για ποση ωρα. θερμομετρο του βαζω μονο μια φορα τη μερα,καθε πρωι κ μετα ολη μερα ειναι ηρεμος εκτος αποταν κανει αερια.Κατι αλλο,οταν γεννησα δε μου δωσαν βιβλιαριο παιδιου κ δεν εχω τιποτα:? εσεις που εχετε τι λεει για την ηλικια του?ειναι 6,5κιλα κ 61ποντους.υπαρχει καποιο site οπου μπορω να παρακολουθω την εξελιξη του?

Link to comment
Share on other sites

η κοπελα πρεπει να παει σε παιδιατρο η εστω να τηλεφωνησει σε μια.Ολες οι συμβουλες ειναι καλες αλλα εδω ειναι θεμα υγειας του μωρου της, δεν πρεπει να κανει πειραματα με 100 γαλατα διαφορετικα,θερμομετρα στον ποπο κ.α τετεια.Ολοκληρη Σητεια δεν εχει μια ή εναν παιδιατρο????

Link to comment
Share on other sites

Από 1η φλεβάρη έως 1η μάρτη = 1 μήνας

από 1η μάρτη έως 1η απρίλη = άλλος ένας μήνας

από 1η απρίλη έως 1η μάη = άλλος ένας μήνας

Σύνολο ΤΡΕΙΣ μήνες και προσθέτεις και όσες μέρες έχουν περάσει μέχρι σήμερα από 1η μάη.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Ολες οι συμβουλες ειναι καλες αλλα εδω ειναι θεμα υγειας του μωρου της, δεν πρεπει να κανει πειραματα με 100 γαλατα διαφορετικα,θερμομετρα στον ποπο κ.α τετεια.Ολοκληρη Σητεια δεν εχει μια ή εναν παιδιατρο????

 

εχει 4 στο νοσοκομειο και μια για το ικα

δεν ξερω σε ποιον πηγαινεις αλλα αν δεν σε ικανοποιουν οι απαντησεις των γιατρων εδω πηγαινε αγιο νικολαο εχει πολυ καλους παιδιατρους

στο νοσοκομειο εδω ( μενω και Σητεια)μεχρι να αποφασισουν να κανουν εξετασεις οι παιδιατροι θελουν καποια χρονια!!!!!

για ενα αλλο δικο μου θεματακι ( σχετικα με την ορεξη της)καναμε μερικα πειραματα και αφου περασε ενας μηνας θα της κανω την πεμπτη εξετασεις:shock::rolleyes:

 

καλο θα ηταν να μην χρησημοποιεις συχνα το θερμομετροι γιατι μπορει αθελα σου να δημιουργησεις νεα προβληματα

βλεπε ραγαδα η και αιμοροειδες στον προκτω και τοτε σωθηκες!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα 26/1, ούτε και εγώ πήρα βιβλιάριο, υπήρχε γενικά μια έλλειψη σε πανελλαδικό επίπεδο, από ότι ξέρω. Τώρα μπορείς να πάς και να ζητήσεις, εμένα μου είπαν από το Κέντρο μητέρας και παιδιού στο Ηράκλειο. Η δική μου είναι όπως σου είπα 3 μηνών και 3 εβδομάδων- έχει δίκιο η Katerina2, έχεις βάλει 1 μήνα παράπανω- και στις 09-05 που έκανε εμβόλιο ήταν 6100 και 62 πόντους, άρα μια χαρά είστε!!

Μην ψάχνεις για συμβουλές ιατρικές από εμάς, δεν είμαστε γιατροί! Σίγουρα ακόμα και ένα τηλ σε μια παιδίατρο θα είναι πιο καλή λύση! Είναι πολύ δύσκολο να πάς Άγιο Νικόλαο???

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θηλάζεις το μωρό σου? (δεν διάβασα προσεκτικά όλα τα ποστ). Προσπαθησε να αυξήσεις το γάλα που παίρνει από εσένα, κ να μειώσεις το ξένο. Το μητρικο θα βοηθήσεις πολύ. Αν είναι 3,5 μηνών, ακόμα προλαβαίνεις να επενδύσεις στο θηλασμό ;)

Μην κάνεις αμφίβολα πειράματα στο μωρό σου

Link to comment
Share on other sites

δε θηλασα καθολου γιατι ετσι μου ειπαν μολισ γεννησα.απο αλλους παιδιατρους μονο στο νοσοκομειο,πηγα κ κει κ μου παν να κανω παιδικο κλισμα κ τους ειπα κ γω αν το κανω μετα θαναι ολα καλα?κ μου παν οχι οποτε κ δε του εκανα τπτ,γαλα δεν αλλαζω τοσο γρηγορα κοιταω να περασουν 15μερες να δω αν κανει δουλεια κ μετα.Βιβλιαριο δηλθα παρω απτο κεντρο μητερας?που ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα εκεί που γέννησες για το βιβλιάριο και θα σου πούν...εγώ πήρα τώρα και μου είπαν για Ηράκλειο ότι πρέπει να πάω από το Υγεινομικό να το πάρω. Στον Άγιο Νικόλαο από ότι βρήκα στην σελίδα της Νομαρχίας έχει Γραφείο Υγειονομικό και το τηλ της γραμματείας είναι 2841340389 πάρε εκεί να σου πούνε..

Δεν έχεις την δυνατότητα να πάς σε κάποιον παιδίατρο στον Άγιο?

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia k na xaireste ta paidakia sas!!!exw mia korakla 11 mhnwn kai apo tote poy stamatisame ton thilasmo.dld 8 mhnwn,parousiase provlima sta kakakia tis.ths edina to nativa k froutokremes alla tipota.sfiggotane polu k tipota.otan to eipa sthn giagia mou (90 XRONWN TWRA ME 2 DISSEGGONA!!!!)mou eipe na tis vazw elaiolado ston kolako ths ligo apeksw k ligo mesa sthn trypoula.tis to evaza me mia mpatoneta otan thn eblepa na sfiggetai kai frappp epitopou eskage muth h skatoulitsa k erxontousan kai alles polu eukola.twra ta kanei 3 fores thn mera meta to fai ths polu polu eukola.an thelete dokimaste to.

ειμαστε μια ευτυχισμενη οικογενεια:D

Link to comment
Share on other sites

elenik. με το ρεψιμο δεν εχει προβλημα κ γενικα προς το παρον ολα καλα ειναι εκτοσ απαυτο.οσες φορες δοκιμασα να τον αφησω εκλαιγε κ σφηγκοταν χωρισ αποτελρσμα,οταν τον ταιζω σταματαω τουλαχιστον 3φορες μεχρι να πιει το γαλα του γιατι σφιγκεται κ κλοτσαει επειδη ζοριζεται να βγαλει μεχρι κ ταερια του,μεγαλο προβλημα.

Να τον βαζεις ορθιο αγκαλια με την κοιλια να ζοριζεται λιγο απο τον ωμο σου.

Υπομονη. Εφαγες τον γαιδαρο..

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις είχαμε προβλημα στην αρχή και σωθήκαμε κυριολεκτικά με το nan sensitive που είναι ειδικό γι αυτες τος περιπτ'ωσεις!επίσης η μέμπα έχει το δικό της πρόγραμμά για τα κακά.δεν έκανε πάντα κάθε μέρα έκανε και κάθε δύο μέρες αλλά δεν είχαμε πόνους.η δυσκοιλιότητα αυτό είναι να ζορίζεται και να πονάει για να κάνει κακά.δεν ξέρω τι να πω πάρε πάντως οπωσδήποτε και 2 γνώμη παιδιάτρο.αυτό με το θερμόμετρο δεν το είχα ακούσει ξανα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 6 μηνων αγορακι μπορω να δωσω για φρουτο ακτινιδιο.Τωρα που ξεκινησαμε τα φρουτα του δωσαμε δυο ημερες μηλο, δυο ημερες μπανανα και δυο ημερες αχλαδι .Σημερα ειναι η 5η ημερα που δεν εχει κανει κακακια.Χτες του σηκωσα τα ποδαρακια ψηλα ,μασαζ στην κοιλια του,λαδακι με μπατονετα και λαδακι με μια συριγγα του εβαλα λιγω στον ποπο του.Τιποτα ομως τον ακουμε που σφιγγεται και τον λυπαται η ψυχη μας.Πορτοκαλι δεν ξερω αν μπορω να του δωσω γιατι εχει καποιες φορες εξαρσεις με την ατοπικη δερματιτιδα και καποιες φορες εβγαζε ιχνη αιματος στα κακα του

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιάτρος μας , μου πρότεινε τα προιόντα της Frezyderm την σειρά bio-organic frezylac

 

Βιολογικό γάλα 2ης κ 3ης βρεφικής ηλικίας αλλά και την κρέμα για το απόγευμα με Βρώμη ολικής άλεσης , γάλα , μήλο & βανίλια.Ρωτήστε τον φαρμακοποιό σας

 

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=9748

 

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Σε 6 μηνων αγορακι μπορω να δωσω για φρουτο ακτινιδιο.Τωρα που ξεκινησαμε τα φρουτα του δωσαμε δυο ημερες μηλο, δυο ημερες μπανανα και δυο ημερες αχλαδι .Σημερα ειναι η 5η ημερα που δεν εχει κανει κακακια.Χτες του σηκωσα τα ποδαρακια ψηλα ,μασαζ στην κοιλια του,λαδακι με μπατονετα και λαδακι με μια συριγγα του εβαλα λιγω στον ποπο του.Τιποτα ομως τον ακουμε που σφιγγεται και τον λυπαται η ψυχη μας.Πορτοκαλι δεν ξερω αν μπορω να του δωσω γιατι εχει καποιες φορες εξαρσεις με την ατοπικη δερματιτιδα και καποιες φορες εβγαζε ιχνη αιματος στα κακα του

αντί για κρέμα βανίλια δώσε ρυζάλευρο βιολογικό holle.τεράστια διαφορά!

αντί για μπανάνα, μήλο, αχλάδι σε ίσες αναλογίες, δώσε μισό μήλο, μισή μπανάνα, ή και λιγότερο αυτά τα δύο, και ολόκληρο αχλάδι καθημερινά. η μπανάνα και το μήλο σφίγγουν τα κακά.

για τώρα που έχετε το πρόβλημα δώσε μόνο αχλάδια σε ποσότητα ίση με τουλάχιστον 150 ml ημερησίως.

δεν κατάλαβα αν σας επιτρέπει ο γιατρός το ακτινίδιο. αν σας το επιτρέπει, κάνει καλό στη δυσκοιλιότητα, όπως επίσης η βανίλια, το πορτοκάλι, το αβοκάντο.

οι μπατονέτες δεν είναι καλό να χρησιμοποιούνται. αν σου το είπε παιδίατρος, ο.κ.

επίσης αν δίνεις σουπίτσες, ελάττωσε την πατάτα, και βάλε περισσότερο κολοκυθάκι και περισσότερο λαδάκι ωμό. εγώ δίνω βιολογικό λάδι ψυχρής έκθλιψης. θα βοηθηθείτε σίγουρα!

γράψε μας νέα σας, φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε 6 μηνων αγορακι μπορω να δωσω για φρουτο ακτινιδιο.Τωρα που ξεκινησαμε τα φρουτα του δωσαμε δυο ημερες μηλο, δυο ημερες μπανανα και δυο ημερες αχλαδι .Σημερα ειναι η 5η ημερα που δεν εχει κανει κακακια.Χτες του σηκωσα τα ποδαρακια ψηλα ,μασαζ στην κοιλια του,λαδακι με μπατονετα και λαδακι με μια συριγγα του εβαλα λιγω στον ποπο του.Τιποτα ομως τον ακουμε που σφιγγεται και τον λυπαται η ψυχη μας.Πορτοκαλι δεν ξερω αν μπορω να του δωσω γιατι εχει καποιες φορες εξαρσεις με την ατοπικη δερματιτιδα και καποιες φορες εβγαζε ιχνη αιματος στα κακα του

 

Σοφία νομίζω το μήλο και η μπανάνα προκαλούν δυσκοιλιότητα. Το ποrτοκάλι το ξεκινάμε αργότερα. Η κόρη μου είχε δυσκοιλότητα για μήνες από τοτε που γεννήθηκε, στην αρχή σφιγγόταν και έκλαιγε, με τον καιρό της πέρασε αυτό αλλα πάντα εκανε 1 φορά την ημέρα κακά, ακόμα και σήμερα, άντε 2 το πολύ αλλά τώρα πια φυσιολογικά. Πάντα έπινε Frisolac - Frisomel Comfort και μέσα στο νερό έβαζα φακελάκι χαμομήλι για λίγα λεπτά στα μισά γεύματα, αλλιώς δεν έκανε κακά. Εμένα το χαμομήλι με βοήθησε. Εχω ακούσει και για μάραθο, μάλλον είναι έτοιμο ρόφημα, δεν ξέρω μάρκα. Για το πορτοκάλι και την ατοπική δερματίτιδα - επειδή είχε η κόρη μου από 7 μηνών σε ήπια μορφή και γύρω στο χρόνο ειχε μια έξαρση- πήγα σε δερματολόγο παιδιών και με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει καμία σχεση με τροφές, είναι του οργανισμού, η αιτία της δεν είναι εξακριβωμένη. Η ατοπική θέλει μια σχετική θεραπεία δηλ. γαλάκτωμα ειδικό σε καθημερινή βάση και fucidin στις εξάρσεις με φαγούρα και κοκκινίλα. Εμάς μας πέρασε με fucidin σε λιγότερο από 5 μέρες. Τώρα τα ίχνη αίματος, αν δεν κάνω λάθος σημαίνουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα ή κάποια αλλεργία. Πρεπει να το πεις στον παιδίατρο, εκτός αν είναι το σφίξιμο για τα κακά, πρεπει να το πεις όμως. 5 ημέρες χωρις κακά δεν ειναι πολύ;; Ο παιδίατρος τι λεει; Δεν τον ρωτάς για υπόθετο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιάτρος μας , μου πρότεινε τα προιόντα της Frezyderm την σειρά bio-organic frezylac

 

Βιολογικό γάλα 2ης κ 3ης βρεφικής ηλικίας αλλά και την κρέμα για το απόγευμα με Βρώμη ολικής άλεσης , γάλα , μήλο & βανίλια.Ρωτήστε τον φαρμακοποιό σας

 

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=9748

 

 

Αφροδίτη κι εγώ της έδωσα το βιολογικό γάλα 2ης βρεφικής της Frezyderm για καλύτερο και παραλίγο να κάνει εμετό...άσε που βρωμοκοπάει σαν χόρτα ?? μην πω τίποτα χειρότερο...μακάρι να το πίνει το παιδάκι σου γιατί υποτίθεται είναι βιολογικό άρα πιο υγιεινό, εμείς όμως επιστρεψαμε στο Frisogrow...από το ολότελα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για γαλα το θηλαζω αποκλειστικα και του δινω και κρεμα allergy care της Νutricia .Η παιδιατρος μας ειπε σημερα 5η ημερα δηλ να του βαλουμε λαδακι με μπατονετα.Τωρα θα του δωσω αχλαδι ή ακτινιδιο αλλα και βανιλια να δω αν θα βρω.Απο κατω εχω μια φιλη που εβαλε υποθετο στο δικο της και παλι στις 5 ημερες εκανε ,και δεν εχει αρχισει ακομα φρουτα και κρεμες.Οσον αφορα τα φρουτα μας ειπε εκτος απο φραουλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...