Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα γιατί το μωράκι μας είναι 7μιση.Ρωτάω για μιας φίλης μου το μωράκι που με παρακάλεσε να θέσω το ερώτημα...η γιατρός τους τους προτείνει αλλαγή γάλατος, αλλά η αλλαγή προκάλεσε αναγωγές με αποτέλεσμα να το ξαναλλάξουν σε αντιαναγωγικό γάλα, αντιμετωπίστηκε η δυσκοιλιότητα αλλά το αντιαναγωγικό πέφτει βαρύ στο στομαχάκι του παιδιού και πονάει..επέστρεψαν στο αρχικό γάλα, και επανήλθε η δυσκοιλιότητα!!!!

 

Υ.Γ. είπε κανείς κάτι για την σημασία του μητρικού γάλατος?? :wink::wink:

 

Μαράκι... το μωράκι σου είναι 7μιση μηνών σωστά; Τα φρούτα τα έχει ξεκινήσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα γιατί το μωράκι μας είναι 7μιση.Ρωτάω για μιας φίλης μου το μωράκι που με παρακάλεσε να θέσω το ερώτημα...η γιατρός τους τους προτείνει αλλαγή γάλατος, αλλά η αλλαγή προκάλεσε αναγωγές με αποτέλεσμα να το ξαναλλάξουν σε αντιαναγωγικό γάλα, αντιμετωπίστηκε η δυσκοιλιότητα αλλά το αντιαναγωγικό πέφτει βαρύ στο στομαχάκι του παιδιού και πονάει..επέστρεψαν στο αρχικό γάλα, και επανήλθε η δυσκοιλιότητα!!!!

 

Υ.Γ. είπε κανείς κάτι για την σημασία του μητρικού γάλατος?? :wink::wink:

 

Μαράκι... το μωράκι σου είναι 7μιση μηνών σωστά; Τα φρούτα τα έχει ξεκινήσει;

 

Αναστασία μου, αναφερόμουνα στο μωράκι μιας φίλης μου που με παρακάλεσε να θέσω το ποστ.Εμείς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα, τρώει πια και κρεατάκι και όλα...για το νεογέννητο μιλούσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα γιατί το μωράκι μας είναι 7μιση.Ρωτάω για μιας φίλης μου το μωράκι που με παρακάλεσε να θέσω το ερώτημα...η γιατρός τους τους προτείνει αλλαγή γάλατος, αλλά η αλλαγή προκάλεσε αναγωγές με αποτέλεσμα να το ξαναλλάξουν σε αντιαναγωγικό γάλα, αντιμετωπίστηκε η δυσκοιλιότητα αλλά το αντιαναγωγικό πέφτει βαρύ στο στομαχάκι του παιδιού και πονάει..επέστρεψαν στο αρχικό γάλα, και επανήλθε η δυσκοιλιότητα!!!!

 

Υ.Γ. είπε κανείς κάτι για την σημασία του μητρικού γάλατος?? :wink::wink:

 

Μαράκι... το μωράκι σου είναι 7μιση μηνών σωστά; Τα φρούτα τα έχει ξεκινήσει;

 

Αναστασία μου, αναφερόμουνα στο μωράκι μιας φίλης μου που με παρακάλεσε να θέσω το ποστ.Εμείς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα, τρώει πια και κρεατάκι και όλα...για το νεογέννητο μιλούσα :lol:

 

 

Ε με το μπαρδόν τότε... δεν αντελήφθην!!! :roll::roll::D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα μιλήσει η καμμένη από την δυσκοιλιότητα....

Καταρχήν δυσκιλιότητα (αν κατάλαβα καλά από τις ερωτήσεις του παιδιάτρου) θεωρείται (όταν το παιδί τρέφεται με ξένο γάλα) όταν το μωρό δεν ενεργείται τουλάχιστον 1 φορά το 24-ωρο.

Επίσης όταν τα κακά είναι σκληρά και βγαίνουν δύσκολα (θέμα που πιάσαμε πρωί-πρωί!!!!)

Εμείς το αντιμετωπίσαμε αρχικά (κομπογιαννίτικα και κατόπιν δικής μου πρωτοβουλίας και όχι του γιατρού - το τονίζω) με χαμομήλι .... δηλαδή του έφτιαχνα το γάλα αλλά αντί να το φτι΄χνω με νερό το έφτιαχνα με βρασμένο χαμομήλι. Αυτό βοηθάει μεν ... αλλά δεν είναι και μόνιμη λύση...

Κατόπιν συμβουλής του γιατρού αλλά ξαμε γάλα και από frisolac πήγαμε σε almiron Omneo 1, το οποίο και μας έσωσε....

Έκτοτε ο μικρός είναι μια χαρά....

Στην αρχή αντιμετωπίσαμε κι εμείς πρόβλημα με γουλίτσες-παλινδρομήσεις κ.τ.λ. αλλά μετά από κανα μήνα το συνίθησε και όλα καλά....

Το κόλπο με την μπατονέτα και το λαδάκι το κάναμε κι εμείς (στην έσχατη των περιπτώσεων) αλλά προτιμώ να το αποφεύγω γιατί έχω ακούσει ότι με τέτοιες μεθόδους και άλλα παρόμοια (κλύσματα κ.τ.λ.) αδρανεί το έντερο.

(κάτι τέτοια μου έκανε κι εμένα η μαμά μου και ακόμη και τώρα είμαι δυσκοίλια!!!!)

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

to egrapsa k se kapoio allo post,eimai kainouria sto site k den exw egklimatistei akoma.i mpempa mas zorizete k disanasxetei otan kanei kaka tis kokkinizei k nomizw tha skasei.enw den exei perasei kamia mera na min exei kanei toulaxiston mia fora k ta kaka tis einai malaka ekeini zorizete k egw agxonomai.thilazw apoklistika k eimaste molis 25 imerwn.kserei kaneis na mou pei ti symvainei? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

to egrapsa k se kapoio allo post,eimai kainouria sto site k den exw egklimatistei akoma.i mpempa mas zorizete k disanasxetei otan kanei kaka tis kokkinizei k nomizw tha skasei.enw den exei perasei kamia mera na min exei kanei toulaxiston mia fora k ta kaka tis einai malaka ekeini zorizete k egw agxonomai.thilazw apoklistika k eimaste molis 25 imerwn.kserei kaneis na mou pei ti symvainei? :roll:

 

Αν είναι μαλακά τα κακάκια της δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ... λίγο πολύ όλα ζορίζονται και κοκκινίζουν τα καημενούλια .... παίζει ρόλο που είναι ξαπλωμένα και δεν τα βοηθάει η βαρύτητα :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το δικο μου προβλημα ειναι τελειως διαφορετικο απο οσα διαβασα μολις τωρα ογιος μου[14χρ]κανενα προβλημα η χριστιανα [71/2μην] κανει κακα μονο αν ανοιξουμε τη πανα και σηκωσουμε ταποδαρακια ποτε επανω της πρωι-βραδυ αλλιως ποναει εχει αερια και κλαιει αλλα πανω της δεν κανει

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!

Το μωρακι μου ειναι 42 ημερων και εδω και τρεις μερες δεν μπορει να κανει κακα...Αποτελεσμα ειναι να γκρινιαζει και να εχει ασχημη διαθεση.Επειδη εχει ξανασυμβει,η παιδιατρος μου προτεινε να του βαλω βρεφικο υποθετο οπως και εκανα.Υπαρχει ομως αλλη λυση εκτος απ'αυτη? :D

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οταν δεν κανουμε κακα οχι απλα εχουμε ασχημη διαθεση αλλα "κατεβαζουμε τον διακοπτη", μας αγνοει τελειως και μπορει να το ριξει και στον υπνο για να ξυπνησει κοκκινη απο το ζορι και κλαιγοντας.

 

Αν θηλαζεις φαε κατι που να το διευκολυνει πχ δημητριακα, κολοκυθακια (δυστυχως θερμοκηπιου αυτην την εποχη).

 

Ο παιδιατρος μολις σαραντισα και σταματησαν τα λοχεια μου ειπε να κοψω τον σιδηρο που επαιρνα. Οντως το βοηθησε το μωρακι.

 

Τελος ανακαλυψα οτι τα "κανει" πιο ευκολα οταν την εχω αγκαλιτσα με την πλατη της να ακουμπαει στο στηθος και την κοιλια μου, δηλαδη κανω την σεζλονγκ για το μωρο, και της ζεσταινω με το χερι μου την κοιλιτσα.

 

Καλη επιτυχια :P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζεις μην ανησυχείς και μια φορά την εβδομάδα να τα κάνει είναι φυσιολογικό...΄καλύτερα να αποφύγεις τα υπόθετα ή μικροκλίσματα γιατί δημιοργείται ένας φαύλος κύκλος, τα συνηθίζει ο οργανισμός και γίνονται απαραίτητα για να ενεργηθεί...σύμφωνα με την παιδιατρο μου αυτά.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς και μάλιστα για αρκετό διάστημα.

Θήλαζα αποκλειστικά και προσπαθούσα να τρώω πράγματα για να τη διευκολύνουν. Είχα τρελλαθεί με τα δαμάσκηνα, τα ακτινίδια, τα πορτοκάλια και διάφορα άλλα...

Αλλά αποτέλεσμα ουσιαστικό δεν υπήρξε.

Οπότε, αναγκαστικά, ήμασταν "υποχρεωμένοι" να διευκολύνουμε την μπέμπα.

Της λυγίζαμε τα ποδαράκια στην κοιλιά και η καημένη προσπαθούσε να σφιχτεί. Κάποιες φορές υπήρχε αποτέλεσμα, άλλες όχι. Οταν περνούσαν δύο μέρες και δεν είχε ακόμη ενεργηθεί, βάζαμε θερμομετράκι, με τα πόδια λυγισμένα πάνω και, συνήθως, είχε αποτέλεσμα. Μας το είχε πει και η γιατρός να το κάνουμε. Ταλαιπωρούταν, αλλά όταν έβγαιναν τα κακάκια (δεν ήταν σφιχτά, πράγμα που θα σήμαινε πως το μωράκι είχε δυσκοιλιότητα) έβλεπες την ανακούφιση στο πρόσωπό της. Είχαμε για καλού και για κακού ένα βρεφικό κλισματάκι σε περίπτωση που περνούσαν τρεις ημέρες και δεν τα είχε καταφέρει, αλλά προσπαθούσα να το αποφύγω -όσο αθώο και να είναι έχει το... φαρμακάκι του- και τελικά δεν το χρησιμοποίησα. Δοκιμάσαμε να πίνει και λίγο χαμομηλάκι, που υποτίθεται ότι μπορεί να βοηθήσει, αλλά και πάλι ιδιαίτερα αποτελέσματα δεν υπήρξαν.

Το πρόβλημα, με μικρά διαλείμματα κράτησε αρκετούς μήνες, μέχρι τον τέταρτο περίπου, και λύθηκε οριστικά γύρω στον πέμπτο, όταν άρχισαν οι κρέμες και οι φρουτόκρεμες. Τώρα, δεν την προλαβαίνουμε...

Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζεις μην ανησυχείς και μια φορά την εβδομάδα να τα κάνει είναι φυσιολογικό...΄καλύτερα να αποφύγεις τα υπόθετα ή μικροκλίσματα γιατί δημιοργείται ένας φαύλος κύκλος, τα συνηθίζει ο οργανισμός και γίνονται απαραίτητα για να ενεργηθεί...σύμφωνα με την παιδιατρο μου αυτά.

 

Συμφωνω με τη myrto. Γενικα σε αυτη την ηλικια αν ενεργειται το μωρο καθε 3-5 μερες ειναι φυσιολογικο και δεν θεωρειται δυσκοιλιοτητα. Ετσι τουλαχιστον μας ελεγαν εμας.

Η δικια μου μεχρι το τελος του 3ου μηνα περιπου εκανε κακακια της μερα παρα μερα και καμια φορα καθε τρεις μερες περιπου. Απο τον 4ο μηνα και μετα αρχισε να ενεργειται καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δηλαδη το οτι το παιδι ζοριζεται κ "βασανιζετε" να κανει κακα του δεν ειναι ανυσηχιτικο ε? το παθαινουμε πρωτη φορα ,εχει να ενεργηθει 2 ημερες αλλα δε κοιμομαστε τα βραδυα απο τους ηχουσ που βγαζει οταν ζοριζεται στον υπνο της ή απο τις τσιριδες που παταει ανα τακτα διαστηματα..τι να πω..ελπιζω να κανει αμεσα γιατι δε μπορω να βλεπω το παιδι μου να υποφερει κ να μη μπορω να το βοηθησω :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

είχαμε παρόμοιο πρόβλημα όταν ο αλέξης ήταν μωρό και μας βοήθησε πολυ

ενα γάλα που μας σύστησε ο παιδίατρος. η μάρκα είναι novalac αλλα επειδή έχουν περασει 7 χρόνια δε θυμαμαι ποιο απο τα novalac ήταν( ήταν ειδικό για τέτοιες περιπτώσεις). στο φαρμακείο θα ξέρουν να σας πουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχαμε και εμείς.

Τώρα πίνουμε novalac IT No 1.

Είμαστε λίγο καλύτερα. Κάνει τα κάκα του, χωρίς να κρατάμε τα ποδαράκια του, μια φορά τη μέρα ή μια φορά στις δυο μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θηλαζω αποκλειστικα κ εδω κ μονο δυο μερες η μπεμπα δεν εχει κανει κακα της ενω της προηγουμενες ημερες εκανε εστω μια φορα την ημερα,διαβαζω πως ειναι φυσιολογικο σε παιδακια που θηλαζουν αποκλειστικα επισης ομως διαβασα

:Η μικρή σου δεν έχει δυσκοιλιότητα αν δεν ζορίζεται και αν δεν δυσανασχετεί.

δυσυχως η δικη μου μπεμπα ζοριζεται δυσανασχετει κ παταει κ καμια τσιριδα.απο χτεσ το βραδυ μαλιστα ζοριζεται κ να θηλασει κ στα 5 λεπτα παταει τα κλαμματα πεταει χερια κ τεντωνει ποδια,κοκκινιζει κ σταματαει να τρωει :( ετσι εχουμε κ λιγοτερες βρεγμενες πανες...τη λυπαμαι την καιμενουλα μου βασανιζεται... :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Eleni mipos to moro sou exei kolikous kai den exei sxesi me duskoiliotita? Ta idia kanei kai i dikia mas kathe apogeuma...tsirizei..xtupaei ta podia ths..exei aeria kai klaei sunexeia alla den einai duskoilia ! Sinithos ta morakia se authn thn hlikia exoun ponakia...malista lene ta mora pou thilazoun exoun ligoterous kolikous!

Link to comment
Share on other sites

Eleni mipos to moro sou exei kolikous kai den exei sxesi me duskoiliotita? Ta idia kanei kai i dikia mas kathe apogeuma...tsirizei..xtupaei ta podia ths..exei aeria kai klaei sunexeia alla den einai duskoilia ! Sinithos ta morakia se authn thn hlikia exoun ponakia...malista lene ta mora pou thilazoun exoun ligoterous kolikous!

Μπορεί να ισχύει το ίδιο κ για μωράκι 3,5 μηνών; Η δικιά μου μπέμπα, ενώ μερικές φορές κάνει κακά κανονικά ως κ 3 φορές τη μέρα [όχι τόσο συχνό φαινόμενο πια, το συνηθισμένο είναι 1-2 φορές] χωρίς ιδιαίτερο ζόρι, άλλες χτυπιέται, κοκκινίζει, κλαίει, τσιρίζει, τεντώνεται... Πίνει μόνο γαλατάκι μαμάς κ δεν τρώω μπρόκολο/λάχανο/όσπρια κλπ συνομοταξία. Θεωρείται δυσκοιλιότητα αυτό ή όχι;

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... μάλλον μιλάμε για κολικούς... :?

Δοκιμάστε ρόφημα γλυκάνισο (περνάει στο γάλα και διευκολύνει), κρατήστε τα ποδαράκια τους ψηλά για να βοηθηθούν να κάνουν κακά ή να αεριστούν και προσέξτε λίγο τι τρώτε μήπως και τα πειράζει κάτι... (αποφύγετε φαγητά που προκαλούν αέρια) :wink:

Υπομονήηηη.... (Βολτίτσες στο σπίτι με τα ποδαράκια ψηλά)

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπούλα μου μέχρι τώρα δεν είχε κανένα πρόβλημα ... σφιγγόταν μεν και υπέφερε και από κολικούς αλλά ... εν τέλει... έκανε κακάκια 1-2 φορές την ημέρα (σημεωτέον τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμό)!!!

 

Και ξαφνικά εδώ και 3 μέρες ...καθόλου κακά !!!!

Τσίσα κανονικά...αλλά από κακάκια τίποτα !!!

Τι κάνουμε σ'αυτές τις περιπτώσεις;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θυμάμαι οτι ο μικρός μου έγινε δυσκοίλιος περίπου 3 μηνών, τοσο που προσπαθούσε και σφιγγόταν μεχρι που κοκκίνιζε το καημένο και τρέχανε τα μάτια του!!! Αλλά του είχα ήδη ξεκινήσει και ξένο γαλα μαζί με το θηλασμό και έτσι ο παιδίατρος μου σύστησε να το αλλάξω με κάποιο άλλο ειδικό για δυσκοιλιότητα. Επίσης για την πολύ μεγάλη ανάγκη μου είχε δώσει και υπόθετα γλυκερίνης.

Αν όμως το θηλάζεις μόνο όπως λές, δεν θα έπρεπε να είναι δυσκοίλιο. Το μητρικό γάλα λένε πως έχει αντίθετα αποτελεσματα.

Πάρε καλύτερα τον παιδίατρο και ρωτα τον, μήπως πρέπει εσύ να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου.

Αντε και καλό κουράγιο!!! :wink:

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου απο την ωρα που γεννηθηκε ηταν δυσκοιλια εκανε ανα 3- 4 μερες (το πουλακι μου) Πριν χρησιμοποιησεις κλυσματα (για βρεφη) μια πρακτικη μεθοδος ειναι μια μπατονετα με λιγο λαδακι........πιστεψε με θα φερει αποτελεσματα αμεσα.......... :D

Link to comment
Share on other sites

Mami... τη βλέπεις και "ζορίζεται" τη μικρή; Από κέφια είναι καλά; Σε ρωτάω γιατί το μητρικό γάλα είναι πιο αφομιώσιμο και πολλές φορές αποβάλλεται ελάχιστα.

Σπανίως βέβαια, μπορεί να φέρει δυσκοιλιότητα το μητρικό γάλα. Δοκίμασε να πιείς εσύ κανένα χαμομήλι να "περάσει" στη μικρή από το γάλα σου. Ή τελοσπάντων οτιδήποτε άλλο είναι πιο... "ενεργητικό"! :wink:

Link to comment
Share on other sites

eleni, τουλάχιστον δεν είσαι μόνη. Το ίδιο ακριβώς θεματάκι έχουμε κι εμείς. Και είναι πράγματι δύσκολο να το ακούς το καυμένο να βγαζει όλους αυτούς τους ήχους δυσφορίας... :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...