Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

οχι πιπιλα δεν χρησιμοποιει ποτε δεν χρησιμοποιησε θηλαζουμε ακομα θα περιμενω κοριτσια μεχρι 2 να παει και μετα θα το ψαξω

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άλλο το δεν μιλάω και άλλο το μιλάω σε δική μου γλώσσα. Επίσης το "μπαμπάλισμα" να ξέρεις είναι προάγγελος της ομιλίας και καλό σημάδι.

Επειδή είναι ακόμα μικρός, δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο πέρα από το να περιμένετε. Γύρω στα 2,5 θα έλεγα να επανεξετάσετε το θέμα. Μέχρι τότε ξεχάστε το και μην αγχώνεστε.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι να έχει το παιδί διάθεση για επικοινωνία, βλεμματική επαφή, να εκτελεί εντολές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

επίσης είναι σημαντικός παράγοντας ο παιδικός σταθμός. η παιδίατρος μου είχε πει ότι αν ένα παιδάκι δε μιλήσει μέχρι τα 3 πρέπει να πάει παιδικό σταθμό. αν κι εκεί δε μιλήσει σε ένα εξάμηνο τότε πας σε λογοθεραπευτή.

εμένα ο γιος μου μίλησε 2 ετών, ένα μήνα μετά την έναρξη του παιδικού. μέχρι τότε έλεγε καμμιά 10ριά λέξεις αλλά ξαφνικά μια μέρα ξύπνησε κι έκανε προτάσεις 6-7 λέξεων και δεν πιστεύαμε στα αυτιά μας. επίση μίλησε πεντακάθαρα.

η κόρη μου γίνεται 2 ετών την Κυριακή και λέει όλες κι όλες 3-4 λέξεις. ξεκίνησε εδώ κι ένα μήνα παιδικό και βλέπω μια μικρή βελτίωση. ελπίζω να μην αργήσει να μιλήσει γιατί θα αγχωθώ παλύ. το παρήγορο είναι ότι τα δεύτερα παιδιά μιλάνε πιό αργά από τα πρώτα κι ότι εκτελεί όλες τις εντολές που της δίνουμε και συνεννοούμαστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, άλλο το μπαμπάλισμα. Ο δικός μου μιλάει κανονικά τη δική του γλώσσα. Κάνει και ερωτήσεις...

Θα πάει σταθμό το Σεπτέμβριο καλώς εχόντων των πραγμάτων, οπότε ίσως να τα βάλει σε λέξεις δικές μας αυτά που λέει όλη μέρα. Μιλάμε για πολλή φλυαρία.

Όταν λέτε εντολές τι εννοείτε; Εντολές πολύπλοκες όπως πχ "φέρε μου το κόκκινο μπλουζάκι από το δωμάτιό σου;" ή πιο απλά πράγματα πχ "δώσε μου το χέρι σου ή τη μπάλα";

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως, άλλο το μπαμπάλισμα. Ο δικός μου μιλάει κανονικά τη δική του γλώσσα. Κάνει και ερωτήσεις...

Θα πάει σταθμό το Σεπτέμβριο καλώς εχόντων των πραγμάτων, οπότε ίσως να τα βάλει σε λέξεις δικές μας αυτά που λέει όλη μέρα. Μιλάμε για πολλή φλυαρία.

Όταν λέτε εντολές τι εννοείτε; Εντολές πολύπλοκες όπως πχ "φέρε μου το κόκκινο μπλουζάκι από το δωμάτιό σου;" ή πιο απλά πράγματα πχ "δώσε μου το χέρι σου ή τη μπάλα";

εμένα, που είναι μεγαλύτερη ακολουθεί πολύπλοκες εντολές. πχ

πήγαινε στο δωμάτιο να ξυπνήσεις τον αδερφό σου

πήγαινε να δείξεις στο μπαμπά τη νέα σου μπλούζα

πήγαινε στο δωμάτιο να φέρεις την πετσέτα σου

πού είναι η πιπίλα? (τη βρίσκει και τη φέρνει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως, άλλο το μπαμπάλισμα. Ο δικός μου μιλάει κανονικά τη δική του γλώσσα. Κάνει και ερωτήσεις...

Θα πάει σταθμό το Σεπτέμβριο καλώς εχόντων των πραγμάτων, οπότε ίσως να τα βάλει σε λέξεις δικές μας αυτά που λέει όλη μέρα. Μιλάμε για πολλή φλυαρία.

Όταν λέτε εντολές τι εννοείτε; Εντολές πολύπλοκες όπως πχ "φέρε μου το κόκκινο μπλουζάκι από το δωμάτιό σου;" ή πιο απλά πράγματα πχ "δώσε μου το χέρι σου ή τη μπάλα";

 

Στην ηλικία που είναι ο δικός σου, απλές εντολές.

Έλα εδώ, δώσε μου το μπαλάκι, δείξε μου τη μυτούλα σου κτλ.

Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι η μίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, άλλο το μπαμπάλισμα. Ο δικός μου μιλάει κανονικά τη δική του γλώσσα. Κάνει και ερωτήσεις...

Θα πάει σταθμό το Σεπτέμβριο καλώς εχόντων των πραγμάτων, οπότε ίσως να τα βάλει σε λέξεις δικές μας αυτά που λέει όλη μέρα. Μιλάμε για πολλή φλυαρία.

Όταν λέτε εντολές τι εννοείτε; Εντολές πολύπλοκες όπως πχ "φέρε μου το κόκκινο μπλουζάκι από το δωμάτιό σου;" ή πιο απλά πράγματα πχ "δώσε μου το χέρι σου ή τη μπάλα";

Κι εμένα θα πάει παιδικό το Σεπτέμβριο και πιστεύω θα λυθεί η γλώσσα του..Εμένα προς το παρόν υπακούει στις εξής εντολές ¨φέρε τα παπούτσια σου,φέρε το σκυλάκι ή το αρνάκι σου(λούτρινα),δώσε τους να φάνε και κάνει οτι τα ταϊζει με το μπιμπερό,πήγαινε τη λεκάνη στο μπάνιο,πέτα την πάνα στα σκουπίδια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Απευθυνομαι εδω σε εσας που εχετε εμπειριες. Εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων. Γενικοτερα ειναι ενα πανεξυπνο μωρο που καταλαβαινει σχεδον τα παντα. Υπακουει σε εντολες, αναγνωριζει προσωπα κ πραγματα, ειναι ευχαριστη κ κοινωνικη με τον κοσμο, τρωει μονη της, ακουει προσεκτικα τραγουδια κ παραμυθια, τα σιγομουρμουραει παει με τον ρυθμο, πλενεται, προσπαθει να βουρτσισει τα δοντια της κ πολλα ακομα που μας εκαναν παντα να νιωθουμε σα γονεις ασφαλεις κ ικανοποιημενοι. Η πρωτη μας ανησυχια ηταν το μπουσουλημα- εγινε 9 μηνων!! Επειτα το περπατημα.. Εφτασε 15 μηνων για να περπατησει, περπατησε ομως σταθερα. Αυτο που θελω να συζητησω μαζι σας, ενω ολα τα αλλα πηγαινουν ρολοι ως φαινεται, η ομιλια της καθυστερει. Καθυστερει οντωσ; Ή όπωσ μπουσουλησε κ περπατησε στο δικο τησ χρονο, ετσι κ με αυτο; Δε σας κρυβω πως γνωριζουμε παιδακια στην παιδικη χαρα που ειναι στην ηλικια της κ λενε καθαρα λεξεις κι εγω καπως νιωθω. Ο γιατρος μου πε τον προηγουμενο μηνα να μην ανησυχω αν κ μου πεταξε πως θα ταν καλο να λεει 2 λεξεις σε φραση.

 

Εκεινη ελεγε μαμά κ το χει κοψει πια. Λεει μονο μα (φιλακι δηλαδη), μαμ και νταντά (αν χτυπησει πχ) και ντάντα τον μπαμπα της. Μια φορα ακουσα(ή νομισα πως ακουσα) οταν τη ρωτησα πως τη λενε, να λεει την τελ. Συλλαβη αλλα αυτο εγινε μια φορα μονο. Εχει πει στον αερα (ισως κι αυτο ιδεα μου) "κει", και να δειχνει...Λεει συνεχεια "αντε" , ακουω τα μπ, ντ, τρρ, οταν θελει κατι φωναζει "ατα, αντα, ντα" κατι κανει περιεργα με τη γλωσσα της σα να μας κοροιδευει κ μετα γελαει, γενικως λογοδιαρροια την πιανει κ την ακουει η γειτονια αλλα δεν μιλαει καθαρα..

 

Διαβαζω αρθρα στο ιντερνετ κ καπως πελαγωνω.

Έπισης να σας πω πως κι εγω κ ο αντρας μου δεν ειχαμε θεματα ομιλιας ουτε μαθησιακα.

 

 

Να ανησυχησω; Κοντευει 2.

 

Να σας πω πως της μιλαω διαρκως, η τηλεοραση ειναι ελεγχομενη, Της διαβαζω παραμυθια 2-3 φορες τη βδομαδα, σκεφτηκα μηπως πρεπει παραπανω αν κανει καλο να της διαβαζω καθε βραδυ.

 

 

Αυτα, συγνωμη αν σας κουρασα, ειναι το πρωτο κ δεν γνωριζω πολλα πραγματα.

 

Αν θελετε διαφωτιστε με. Κ το βασικοτερο-ποτε να ανησυχησω σοβαρα;

 

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Απευθυνομαι εδω σε εσας που εχετε εμπειριες. Εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων. Γενικοτερα ειναι ενα πανεξυπνο μωρο που καταλαβαινει σχεδον τα παντα. Υπακουει σε εντολες, αναγνωριζει προσωπα κ πραγματα, ειναι ευχαριστη κ κοινωνικη με τον κοσμο, τρωει μονη της, ακουει προσεκτικα τραγουδια κ παραμυθια, τα σιγομουρμουραει παει με τον ρυθμο, πλενεται, προσπαθει να βουρτσισει τα δοντια της κ πολλα ακομα που μας εκαναν παντα να νιωθουμε σα γονεις ασφαλεις κ ικανοποιημενοι. Η πρωτη μας ανησυχια ηταν το μπουσουλημα- εγινε 9 μηνων!! Επειτα το περπατημα.. Εφτασε 15 μηνων για να περπατησει, περπατησε ομως σταθερα. Αυτο που θελω να συζητησω μαζι σας, ενω ολα τα αλλα πηγαινουν ρολοι ως φαινεται, η ομιλια της καθυστερει. Καθυστερει οντωσ; Ή όπωσ μπουσουλησε κ περπατησε στο δικο τησ χρονο, ετσι κ με αυτο; Δε σας κρυβω πως γνωριζουμε παιδακια στην παιδικη χαρα που ειναι στην ηλικια της κ λενε καθαρα λεξεις κι εγω καπως νιωθω. Ο γιατρος μου πε τον προηγουμενο μηνα να μην ανησυχω αν κ μου πεταξε πως θα ταν καλο να λεει 2 λεξεις σε φραση.

 

Εκεινη ελεγε μαμά κ το χει κοψει πια. Λεει μονο μα (φιλακι δηλαδη), μαμ και νταντά (αν χτυπησει πχ) και ντάντα τον μπαμπα της. Μια φορα ακουσα(ή νομισα πως ακουσα) οταν τη ρωτησα πως τη λενε, να λεει την τελ. Συλλαβη αλλα αυτο εγινε μια φορα μονο. Εχει πει στον αερα (ισως κι αυτο ιδεα μου) "κει", και να δειχνει...Λεει συνεχεια "αντε" , ακουω τα μπ, ντ, τρρ, οταν θελει κατι φωναζει "ατα, αντα, ντα" κατι κανει περιεργα με τη γλωσσα της σα να μας κοροιδευει κ μετα γελαει, γενικως λογοδιαρροια την πιανει κ την ακουει η γειτονια αλλα δεν μιλαει καθαρα..

 

Διαβαζω αρθρα στο ιντερνετ κ καπως πελαγωνω.

Έπισης να σας πω πως κι εγω κ ο αντρας μου δεν ειχαμε θεματα ομιλιας ουτε μαθησιακα.

 

 

Να ανησυχησω; Κοντευει 2.

 

Να σας πω πως της μιλαω διαρκως, η τηλεοραση ειναι ελεγχομενη, Της διαβαζω παραμυθια 2-3 φορες τη βδομαδα, σκεφτηκα μηπως πρεπει παραπανω αν κανει καλο να της διαβαζω καθε βραδυ.

 

 

Αυτα, συγνωμη αν σας κουρασα, ειναι το πρωτο κ δεν γνωριζω πολλα πραγματα.

 

Αν θελετε διαφωτιστε με. Κ το βασικοτερο-ποτε να ανησυχησω σοβαρα;

 

Ευχαριστω πολυ!!

 

Καλημερα. Καταλαβαινω απολυτα την ανησυχια σου. Αν διαβασεις τα μηνυματα μου, θα δεις τι γραφω για το γιο μου, που ειναι 3 χρονων και 2 μηνων. Δεν μιλαει, μονο μπαμπαλισματα. Εχω ακουσει κατα καιρους λεξουλες που δεν επαναλαμβανει ποτε. Τωρα λεει μονο μπαμπα και μαμα. Ακουει αρκετες εντολες και οταν θελει κατι μας παιρνει απο το χερι για να μας το δειξει. Παει παιδικο σταθμο, εργοθεραπεια και λογοθεραπεια.

Τωρα για την περιπτωση σου πιστευω οτι δεν θα πρεπει ακομα να αγχωνεσαι. Υπαρχουν παρα πολλα παιδια που ξεκινανε μετα τα 2 η 21/2 η και αργοτερα. Αν μεχρι τα 2μισι δεν μιλαει τοτε μπορεις να επισκεφθεις αναπτυξιολογο και παραλληλα να κανεις και ακουογραμμα. Οι αναπτυξιολογοι βλεπουν την συνολικη εικονα του παιδιου και κρινουν αν ειναι μια απλη καθυστερηση η κατι περισσοτερο. Οπως σου ειπα ομως ειναι ακομα νωρις και σε ενα εξαμηνο μπορει να δεις ενα αλλο παιδι. Αυτο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να μην αγχωνεσαι και να παιζεις με οτι ενδιαφερει το παιδι να το βγαζεις αρκετα εξω σε παιδικες χαρες κ.λ.π. Επισης αν τις αρεσουν τα παραμυθια να της τα διαβαζεις συχνοτερα. Και φυσικα αν υπαρχει δυνατοτητα να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδακια. Δεν ξερω αν πηγαινει παιδικο σταθμο αλλα βοηθαει αρκετα. Ελπιζω να βοηθησα και ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θεωρητικα θα επρεπε να λεει καποια πραγματα περισσοτερα πχ μαμα μπαμπα.Ομως είναι μικρη ακομα και σαφεστατα κάθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους.Εμενα ο μεγαλος μου στην ηλικια σας ελεγς καποιες λεξούλες..συνδυαζε και 2 λεξούλες μαζι πχ μαμα μαμ.Αλλα όχι πολλα.Μου ελεγαν θα τα πει μαζεμένα και δεν το πιστευα.Κι όμως ετσι εγινε.Ξαφνικα γυρω στα 2 μεσα σε δεκα μερες τα ειπε σχεδον όλα.Ο μικρος μου παλι από ενός ετους ξεκινησε να μιλαει.Καθε παιδακι είναι διαφορετικο.Μη μπαινεις στο τρυπακι να τη συγκρινεις με αλλα παιδακια ,δε σε βοηθαει καπου.Προσπαθησε να πει μαμα ,μπαμπα.Να το λετε δλδ πολλες φορες σιγα σιγα.Αλλα για την ωρα δε νομιζω ότι χρειαζεται να κανεις κατι άλλο.περιμενε να κλεισει το παιδι το 2 2,5 και αναλόγως το ξαναβλεπεις.Ειδικα αν στη συμπεριφορά του το παιδι αλληλεπιδρα μαζι σας μια χαρα...με το δικο της τροπο και δεν παρατηρείς εκει καποιο θεμα..θα τις πει και τις λεξούλες.Το πολύ πολύ καποια στιγμη να κανετε και καποιες λογοθεραπειες...δεν τρεχει κατι.Κι εμενα ο μικρος όπως σου ειπα αρχισε από ενός ετους να μιλαει...στα 2 τα ελεγε όλα αλλα είναι 4 τωρα και ακομα τα λεει καπως μπεμπιστικα αρα και παλι θα πρεπει να του κανω καποιες λογοθεραπειες.Μη σε αγχωνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Απευθυνομαι εδω σε εσας που εχετε εμπειριες. Εχω ενα κοριτσακι 21 μηνων. Γενικοτερα ειναι ενα πανεξυπνο μωρο που καταλαβαινει σχεδον τα παντα. Υπακουει σε εντολες, αναγνωριζει προσωπα κ πραγματα, ειναι ευχαριστη κ κοινωνικη με τον κοσμο, τρωει μονη της, ακουει προσεκτικα τραγουδια κ παραμυθια, τα σιγομουρμουραει παει με τον ρυθμο, πλενεται, προσπαθει να βουρτσισει τα δοντια της κ πολλα ακομα που μας εκαναν παντα να νιωθουμε σα γονεις ασφαλεις κ ικανοποιημενοι. Η πρωτη μας ανησυχια ηταν το μπουσουλημα- εγινε 9 μηνων!! Επειτα το περπατημα.. Εφτασε 15 μηνων για να περπατησει, περπατησε ομως σταθερα. Αυτο που θελω να συζητησω μαζι σας, ενω ολα τα αλλα πηγαινουν ρολοι ως φαινεται, η ομιλια της καθυστερει. Καθυστερει οντωσ; Ή όπωσ μπουσουλησε κ περπατησε στο δικο τησ χρονο, ετσι κ με αυτο; Δε σας κρυβω πως γνωριζουμε παιδακια στην παιδικη χαρα που ειναι στην ηλικια της κ λενε καθαρα λεξεις κι εγω καπως νιωθω. Ο γιατρος μου πε τον προηγουμενο μηνα να μην ανησυχω αν κ μου πεταξε πως θα ταν καλο να λεει 2 λεξεις σε φραση.

 

Εκεινη ελεγε μαμά κ το χει κοψει πια. Λεει μονο μα (φιλακι δηλαδη), μαμ και νταντά (αν χτυπησει πχ) και ντάντα τον μπαμπα της. Μια φορα ακουσα(ή νομισα πως ακουσα) οταν τη ρωτησα πως τη λενε, να λεει την τελ. Συλλαβη αλλα αυτο εγινε μια φορα μονο. Εχει πει στον αερα (ισως κι αυτο ιδεα μου) "κει", και να δειχνει...Λεει συνεχεια "αντε" , ακουω τα μπ, ντ, τρρ, οταν θελει κατι φωναζει "ατα, αντα, ντα" κατι κανει περιεργα με τη γλωσσα της σα να μας κοροιδευει κ μετα γελαει, γενικως λογοδιαρροια την πιανει κ την ακουει η γειτονια αλλα δεν μιλαει καθαρα..

 

Διαβαζω αρθρα στο ιντερνετ κ καπως πελαγωνω.

Έπισης να σας πω πως κι εγω κ ο αντρας μου δεν ειχαμε θεματα ομιλιας ουτε μαθησιακα.

 

 

Να ανησυχησω; Κοντευει 2.

 

Να σας πω πως της μιλαω διαρκως, η τηλεοραση ειναι ελεγχομενη, Της διαβαζω παραμυθια 2-3 φορες τη βδομαδα, σκεφτηκα μηπως πρεπει παραπανω αν κανει καλο να της διαβαζω καθε βραδυ.

 

 

Αυτα, συγνωμη αν σας κουρασα, ειναι το πρωτο κ δεν γνωριζω πολλα πραγματα.

 

Αν θελετε διαφωτιστε με. Κ το βασικοτερο-ποτε να ανησυχησω σοβαρα;

 

Ευχαριστω πολυ!!

 

Από όσο θυμάμαι με το μικρό γιο μου, αν μέχρι τους 18 μήνες δεν υπάρχουν λέξεις (και απο τις "λέξεις" εξαιρούνται τα μαμα, μπαμπα, νταντα και γενικα τα -α-α) τότε χρειάζεται διερευνηση. Οι λέξεις δε χρειάζεται να είναι κατανοητές από έναν άγνωστο, αλλά πρέπει να είναι συνεπές το παιδί, αν π.χ. λείπουν γράμματα, συλλαβές κλπ, δεν πειράζει, αλλά να μη λέει ήχους στην τύχη. Τον γιο μου τον είχε αξιολογήσει καταρχήν η παιδίατρος, με κάποια παιχνίδια, ασκήσεις κλπ, η οποία ήταν πολύ εμπειρη, είχε καταλήξει ότι αναπτυξιολογικά δεν υπάρχει θέμα και είχε συστήσει ακουολογικό έλεγχο, ο οποίος βγήκε καθαρός. Το παιδί τελικά μίλησε κατευθείαν με προτάσεις κοντά στα 2μιση, δηλαδή από το ουσιαστικά καμία λέξη πήγε σε προτάσεις σε διάστημα μιας βδομάδας. Γενικά επειδή αν υπάρχει κάποιο θέμα, όσο πιο γρήγορα διαγνωστεί, τόσο πιο καλά αντιμετωπίζεται, αν ανησυχείτε, δε θα πείραζε να το συζητήσετε με το γιατρό.

Ακούει; Οταν το φωνάζετε, όταν του μιλάτε για αντικείμενα χωρίς να τα βλέπει; Ακολουθεί απλές οδηγίες;

Τα υπόλοιπα που λες πάντως, για το μπουσούλημα και το περπάτημα, δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Το μπουσούλημα δεν είναι ορόσημο, πολλά παιδιά δεν περνούν καν από το στάδιο ούτε έχει τυπική ηλικία. 15 μήνες για περπάτημα είναι περίπου στο μέσο της αναμενόμενης ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

Nefeli2014 σχετικα με το μπουσουλημα γιατι λες οτι αργησε? Μπουσουλησε, μαλιστα, γρηγορα.

Με το περπατημα μπορει να αργησε σε συγκριση με αλλα παιδια αλλα εγινε μεσα στα φυσιολογικα πλαισια .

 

Για την ομιλια ομως εχει οντως καθυστερησει.

 

Σου παραθετω τα σταδια αναπτυξης συμφωνα με το νεο βιβλιαριο υγειας του 2017 για την αναπτυξη του παιδιου στην ηλικια των 12-15 και 18.

 

Αναπτυξιακή παρακολούθηση 12-15

βʼ Κρατιέται και σηκώνεται όρθιο μόνο του

βʼ Περπατάει υποστηριζόμενο/ μόνο του (12-15 μπορει και να περπαταει ακομα υποστηριζομενο)

βʼ Συλλαμβάνει αντικείμενα με δείκτη και αντίχειρα

βʼ Δείχνει με τον δείκτη

βʼ Ακολουθεί απλές εντολές

βʼΧρησιμοποιεί μερικές λέξεις

βʼ Παίζει παιχνίδια αλληλεπίδρασης (βκουκου-τσαβ, βκόλλα τοβ)

 

Αναπτυξιακή παρακολούθηση 18 μηνων

 

 

βʼ Περπατάει μόνο του

βʼ Ανεβαίνει σκαλοπάτια με υποστήριξη

βʼ Λέει μερικές λέξεις με νόημα

βʼ Δείχνει με τον δείκτη του αντικείμενα

βʼ Ακολουθεί απλές εντολές

βʼ Επικοινωνεί και αλληλεπιδρά με πρόσωπα

βʼ Παίζει απλό συμβολικό παιχνίδι

 

Η ηλικια των 18 μηνων ειναι κριτηριο της αναπτυξης του παιδιου και συμφωνα με το βιβλιαριο που εχουμε πρπει να εχει κατακτησει το παιδι τις ακολουθες δεξιοτητες. Καθε παρεκλιση απο αυτες δεν σημαινει ομως προβλημα. Ο συνδυασμος περισσοτερων παρεκλισεων ισως, αλλα θα το εκτιμησει ο παιδιατρος.

 

ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΝΗΠΙΟΥ Ηλικίας 18 μηνών

 

Κινητικότητα/ Σωματική ανάπτυξη

 

βʼ Περπατά μόνο του.

βʼ Μπορεί να ανέβει σκαλιά και να τρέχει.

βʼ Τραβά παιχνίδι ενώ περπατά.

βʼ Βοηθά όταν το ξεντύνουμε.

βʼ Πίνει από ποτήρι.

βʼ Τρώει με κουτάλι.

 

Κοινωνική Συμπεριφορά/Συναίσθημα

βʼ Του αρέσει να προσφέρει πράγματα στους άλλους καθώς παίζει.

βʼ Έχει εκρήξεις θυμού.

βʼ Φοβάται τους άγνωστους.

βʼ Δείχνει στοργή σε δικούς του ανθρώπους.

βʼ Μιμείται απλές πράξεις, όπως να ταΐζει την κούκλα.

βʼ Προσκολλάται στους φροντιστές του σε νέες καταστάσεις.

βʼ Δείχνει με το δάκτυλό του στους άλλους κάτι ενδιαφέρον.

βʼ Εξερευνά μόνο του τον χώρο, ενώ είστε κοντά του.

 

Γλώσσα/Επικοινωνία

βʼ Λέει διάφορες λέξεις.

βʼ Λέει και κουνά το κεφάλι του για ʽόχιʼ.

βʼ Δείχνει σε κάποιον όταν θέλει κάτι.

 

Νοητικές Λειτουργίες (μάθηση, σκέψη, λύση προβλημάτων)

βʼ Γνωρίζει τη χρήση καθημερινών αντικειμένων (π.χ. τηλέφωνο, κτένα, κουτάλι). π.χ. του

τηλεφώνου, της κτένας, του κουταλιού.

βʼ Δείχνει ενδιαφέρον σε κούκλα ή σε ρούχινα ζωάκια προσποιούμενος ότι τα ταΐζει.

βʼ Δείχνει ένα μέρος του σώματός του.

βʼ Μουντζουρώνει σε χαρτί μόνο του.

βʼ Μπορεί να ακολουθήσει απλές οδηγίες που δεν συνοδεύονται από χειρονομίες, όπως να καθίσει όταν του πεις κάθισε κάτω.

 

 

Μίλα στον/στην παιδίατρο αν το παιδί σου:

Δεν δείχνει με το δάκτυλο πράγματα που του ζητούν οι άλλοι.

Δεν μπορεί να περπατήσει.

Δεν γνωρίζει τον ρόλο γνώριμων αντικειμένων.

Δεν μιμείται.

Δεν μαθαίνει καινούργιες λέξεις.

Δεν έχει τουλάχιστον 6 λέξεις στο λεξιλόγιό του.

Δεν δίδει προσοχή ή δεν νοιάζεται αν ο φροντιστής

http://www.moh.gov.cy/moh/moh.nsf/All/D2BC2F67CB9AAF744225801F004173A8/$file/%CE%92%CE%99%CE%92%CE%9B%CE%99%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%9F%20%CE%A5%CE%93%CE%95%CE%99%CE%91%CE%A3%20%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%A5_child's_book_health_reprint.pdf

 

Δες το βιβλιαριο υγειας εχει ενα ερωτηματολογιο στην επομενη σελιδα της ηλικιας των 18 μηνων. Θα σε βοηθησει πολυ. Προσπαθησε να θυμηθεις τι εκανε πριν 3 μηνες, συμπληρωσε το και δειξ' το στον παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα πρότεινα να κλείσεις προληπτικά κάποιο ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο για αξιολόγηση από αναπτυξιολόγο. Έτσι κι αλλιώς τα ραντεβού αυτά αργούν πολύ, οπότε όταν θα πάτε το παιδί θα είναι τουλάχιστον 2,5. Μέχρι τότε συνεχίζεις να της δίνεις ερεθίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Daenerys. Κλείσε ένα ραντεβού προληπτικώς και στο κάτω κάτω το ακυρώνεις, αν δεις ότι έρχεται η ώρα και πλέον το παιδί έχει φτάσει στο επίπεδο της ηλικίας του και δε χρειάζεται. Προσωπικά δεν πιστεύω, από αυτά που λες, πως έχετε κανένα πρόβλημα, απλά θέλεις το χρόνο της, όπως πάρα πολλά παιδάκια άλλωστε. Στις λογοθεραπείες είχα γνωρίσει 4χρονο που δεν έλεγε άλλο από μαμά-μπαμπά και πήγαινε από μωρό παιδικό σταθμό. Φαντάσου. Κι όμως εξελίχθηκε μια χαρά. Ωστόσο, ακουολογικό έλεγχο καλό θα ήταν να κάνεις άμεσα, θα είναι και το πρώτο που θα σε ρωτήσουν-ζητήσουν, αναπτυξιολόγος/λογοθεραπευτής κλπ.

 

Εμένα το πρώτο μου παιδί μίλησε νωρίς και πεντακάθαρα, το μικρότερο έφτασε 3,5 χωρίς να χρησιμοποιεί καθόλου ρήματα και κάναμε 6 μήνες λογοθεραπεία. Επίσης είχε αργήσει να περπατήσει, 17 μηνών! Η παιδίατρος όμως επέμενε πως δεν είχε πρόβλημα, ήταν και βαρύ παιδάκι. Μεχρι 2+ έλεγε μόνο μαμά-μπαμπά. Μετά τα 3 είπε αρκετά, αλλά με πολλά προβλήματα άρθρωσης. Σήμερα μιλάει άψογα και είναι πανέξυπνος, από τους καλύτερους στην τάξη του - κι από κορμί...μοντέλο!

 

Θέλω να σου πω, μη στενοχωριέσαι. Απόκλεισε μόνο το ενδεχόμενο να μην ακούει καλά (γιατί εμείς είχαμε και πρόβλημα με υποτροπιάζουσες ωτίτιδες, που έπαιξε κι αυτό το ρόλο του) κι από εκεί και πέρα, να της μιλάτε πολύ, συνέχεια. Κάποια στιγμή θα ανοίξει το στόμα της και δε θα το πιστεύεις! Έτσι πάθαμε όλες όσες είχαμε μωρά χωρίς άλλα προβλήματα, μόνο με καθυστέρηση λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε να διαβάζετε ιατρικά στο internet.

Εμένα άρχισε να μιλάει κανονικά μετά τα 2. Μη την πιέζεις να μιλήσει, μπορεί να την αγχώνεις.

 

Δεν ειναι θέμα internet. Ο ελεγχος της ομιλίας στους 18 μήνες είναι κάτι που θα έπρεπε να κάνει ο κάθε παιδίατρος και περιγράφεται και αναλυτικά στο βιβλιαράκι που δίνουν τα νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.

 

Καλεσα σε δημοσια νοσοκομεια κ εκλεισα ραντεβου ετσι να υπαρχει για μαη του 18(!) . Οι δικοι μου θεωρουν πως δε θα χρειαστει να παμε και με μια γιατρο που μιλησα στο τηλ κ μου κανε ορισμενες ερωτησεις, δε βρηκε καπου προβλημα.Παρολαυτα μου το κλεισε το ραντεβου.

 

Εξεταση ωτοακουστικων εκπομπων εχουμε κανει οταν γεννηθηκε.

 

Γενικα ακουει κ απο πολυ μακρια, ωτιτιδα δεν εχουμε περασει..

 

Επειτα συζητησα με τον παιδιατρο μας που την ξερει κ μου ειπε να μην ανησυχω. Συμφωνα με την εικονα που εχει κ την βλεπει τακτικα, δε διακρινει θεμα. Δεν του ειπα πως εκλεισα ραντεβου (...), οταν τον ρωτησα μηπως να δω καποιον ειδικο μου ειπε οχι κ πως δε χρειαζεται να ανησυχω, καθε παιδι εχει τους ρυθμους του.

 

Μελετησα εξονυχιστικα οσα γραφει το βιβλιαρειο κ δεν εντοπισα κατι. Αντιθετως σε ολα ειμαστε οκ. Μαλιστα γραφει 16-21 μηνων φρασεις με 1-2 λεξεις ή 3-4 λεξεις μεμονομενα. Αν υποθεσουμε πως το "μαμ" ειναι προταση με 1 λεξη, τοτε ειμαστε καλα. Σημερα τη ρωτησα "που θες να παμε" κ μου πε "κουε" κγιε" κατι τετοιο, καταλαβα πως εννοουσε κουνιες καθως τετοια ωρα παμε παντα. Γενικα λεει διαφορα αλλα τα δικα της. Το αντε κ το ντα ντα ντα και μαμ ειναι τα συνηθη.

 

Αρχισαμε τα καθημερινα παραμυθια...

 

Δεν ανησυχω με την εννοια της υπερβολης, ουτε με πιανει αγχος. Απλως επειδη ειναι το πρωτο ψαχνομαι να ενημερωνομαι. Και η συγκριση οντως δεν ωφελει κυριως σε μικρες ηλικιακεσ διαφορες όπως αυτες. Νομιζω συγκρινεις ασυναισθητα, θα δοκιμασω να το αποβαλλω...

 

Πραγματι το ιντερνετ καπου μπορει να σε πελαγωσει, καπου να σε διαφωτησει ομως.

Μαλλον πρεπει ναρχισω διαβασμα απο εγκυκλοπαιδιες όπως εκανα στην εγκυμοσυνη μου κ ειχα ενημερωθει πολυ καλα, αλλα με τετοιο τρεξιμο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΟ που μου κανει η μικρη μου που χρονος κ γιαυτο!!! :)

 

Θα σας ξαναγραψω να σας πω τα νεα μας.

 

 

Σας ευχαριστω κ παλι...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.

 

Καλεσα σε δημοσια νοσοκομεια κ εκλεισα ραντεβου ετσι να υπαρχει για μαη του 18(!) . Οι δικοι μου θεωρουν πως δε θα χρειαστει να παμε και με μια γιατρο που μιλησα στο τηλ κ μου κανε ορισμενες ερωτησεις, δε βρηκε καπου προβλημα.Παρολαυτα μου το κλεισε το ραντεβου.

 

Εξεταση ωτοακουστικων εκπομπων εχουμε κανει οταν γεννηθηκε.

 

Γενικα ακουει κ απο πολυ μακρια, ωτιτιδα δεν εχουμε περασει..

 

Επειτα συζητησα με τον παιδιατρο μας που την ξερει κ μου ειπε να μην ανησυχω. Συμφωνα με την εικονα που εχει κ την βλεπει τακτικα, δε διακρινει θεμα. Δεν του ειπα πως εκλεισα ραντεβου (...), οταν τον ρωτησα μηπως να δω καποιον ειδικο μου ειπε οχι κ πως δε χρειαζεται να ανησυχω, καθε παιδι εχει τους ρυθμους του.

 

Μελετησα εξονυχιστικα οσα γραφει το βιβλιαρειο κ δεν εντοπισα κατι. Αντιθετως σε ολα ειμαστε οκ. Μαλιστα γραφει 16-21 μηνων φρασεις με 1-2 λεξεις ή 3-4 λεξεις μεμονομενα. Αν υποθεσουμε πως το "μαμ" ειναι προταση με 1 λεξη, τοτε ειμαστε καλα. Σημερα τη ρωτησα "που θες να παμε" κ μου πε "κουε" κγιε" κατι τετοιο, καταλαβα πως εννοουσε κουνιες καθως τετοια ωρα παμε παντα. Γενικα λεει διαφορα αλλα τα δικα της. Το αντε κ το ντα ντα ντα και μαμ ειναι τα συνηθη.

 

Αρχισαμε τα καθημερινα παραμυθια...

 

Δεν ανησυχω με την εννοια της υπερβολης, ουτε με πιανει αγχος. Απλως επειδη ειναι το πρωτο ψαχνομαι να ενημερωνομαι. Και η συγκριση οντως δεν ωφελει κυριως σε μικρες ηλικιακεσ διαφορες όπως αυτες. Νομιζω συγκρινεις ασυναισθητα, θα δοκιμασω να το αποβαλλω...

 

Πραγματι το ιντερνετ καπου μπορει να σε πελαγωσει, καπου να σε διαφωτησει ομως.

Μαλλον πρεπει ναρχισω διαβασμα απο εγκυκλοπαιδιες όπως εκανα στην εγκυμοσυνη μου κ ειχα ενημερωθει πολυ καλα, αλλα με τετοιο τρεξιμο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΟ που μου κανει η μικρη μου που χρονος κ γιαυτο!!! :)

 

Θα σας ξαναγραψω να σας πω τα νεα μας.

 

 

Σας ευχαριστω κ παλι...

 

Αφού το παιδί ακούει και ο παιδίατρος δεν ανησυχεί, όλα καλά, μην αγχώνεσαι. Και το "κγιε" για "κουνιες" προφανως και ειναι λέξη :)

Αυτό που μας είχε πει η παιδίατρος είναι όταν λεει κατι τέτοιο, να επαναλαμβάνεις τη λέξη αργα και καθαρά. Από τη μία για επιβράβευση να χαρεί το παιδί που συνεννοείται, και από την άλλη για να ακούει τη λέξη ξανά, να την εμπαιδώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 18 μηνών και κάτι, ενώ στους 16 μήνες έλεγε παρά πολύ λίγες λέξεις και αυτές μισές ( μπαμπά - μπα , μαμα -μα , νερό - vε, τατα , μάμ ) τώρα δεν λέει τίποτα! Καταλαβαίνει τα πάντα, ότι της ζητήσουμε το φέρνει, αναγνωρίζει ζώα κτλ.δείχνει όλα τα σημεία του σώματος της αλλά  δεν μιλάει καθόλου, παρά μόνο έρχεται μας παίρνει από το χέρι και μας δείχνει αυτό που θέλει! Είμαι στα πατώματα από τη στεναχώρια μου, Κλαίω συνέχεια. Τι να κάνω να βοηθήσω το παιδί μου; Είναι φυσιολογικό αυτό το πισογυρίσματα; Όσοι τη βλέπουν λένε να μην ανησυχώ θα μιλήσει, εμενα η καρδιά μου πάει να σπάσει, βλέπω τα αλλά παιδάκια της ηλικίας της που λένε μαμα, και η δικιά μου τίποτα! Συγγνώμη για το σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Μαγκυ222 είπε:

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 18 μηνών και κάτι, ενώ στους 16 μήνες έλεγε παρά πολύ λίγες λέξεις και αυτές μισές ( μπαμπά - μπα , μαμα -μα , νερό - vε, τατα , μάμ ) τώρα δεν λέει τίποτα! Καταλαβαίνει τα πάντα, ότι της ζητήσουμε το φέρνει, αναγνωρίζει ζώα κτλ.δείχνει όλα τα σημεία του σώματος της αλλά  δεν μιλάει καθόλου, παρά μόνο έρχεται μας παίρνει από το χέρι και μας δείχνει αυτό που θέλει! Είμαι στα πατώματα από τη στεναχώρια μου, Κλαίω συνέχεια. Τι να κάνω να βοηθήσω το παιδί μου; Είναι φυσιολογικό αυτό το πισογυρίσματα; Όσοι τη βλέπουν λένε να μην ανησυχώ θα μιλήσει, εμενα η καρδιά μου πάει να σπάσει, βλέπω τα αλλά παιδάκια της ηλικίας της που λένε μαμα, και η δικιά μου τίποτα! Συγγνώμη για το σεντόνι 

Δεν ξερω αν εισαι γενικως αγχωδης ανθρωπος και μαλλον ειναι το πρωτο σου παιδακι αλλα δεν ειναι λογικο να καθεσαι και να κλαις συνεχεια :) Αρχικα, καθε παιδακι εχει τον ρυθμο του και ειναι φυσιολογικες και οι "παυσεις". Υπαρχουν παιδακια 18 μηνων που μιλανε ακαταπαυστα,  υπαρχουν παιδακια που χρειαζονται περισσοτερο χρονο και ισως επικεντρωνονται σε αλλους τομεις αναπτυξης. Δεν μπορουμε να μιλαμε για καθυστερηση ομιλιας πριν τα 2,5 ετη, ειδικα οταν το παιδι ειναι καλα νευρολογικα.

Οταν μαθαινουν να μιλανε, οι περισσοτερες λεξεις ειναι δικες τους ή δισυλλαβες. Μην περιμενετε να πει αμεσως την κανονικη λεξη. Το τονιζω γιατι εγραψες 

Παράθεση

λίγες λέξεις και αυτές μισές ( μπαμπά - μπα , μαμα -μα , νερό - vε, τατα , μάμ )

Αυτο ειναι το φυσιολογικο. Θα περασουν αρκετοι μηνες μεχρι να αλλαξει την λεξη σε κατι που μοιαζει με την κανονικη, ωσπου λιγο αργοτερα θα την πει κανονικα. Για αρκετους μηνες θα την καταλαβαινετε μονο εσεις γιατι θα ξερετε την "μεταφραση" :razz:

Ο πρωτος μου γιος ελεγε πολυ λιγες λεξεις, εκανε πολλους ηχουν ζωων αλλα πηρε φορα γυρω στα 2,5 αποτομα. Μετα τους 18 μηνες αρχισε δειλα δειλα να προσθετει καμια λεξη ανα 2 μηνες και να λεει μαμα. Ανα διαστηματα θα αλλαζει τις λεξεις, την συχνοτητα και ειναι ΟΚ αυτο! Επισης, το οτι ελεγε μαμα και τωρα δεν το λεει, δεν σημαινει κατι (το εκανε και ο μεγαλος μου αυτο και τωρα 5,5 χρονων δεν σταματαει να μιλαει και να χρησιμοποιει ποικιλια λεξεων καποιες απο τις οποιες καποιοι ενηλικες τις χρησιμοποιουν σπανια:wink:).

Μην αποκλειετε ολα τα υπολοιπα που δειχνουν φυσιολογικη αναπτυξη για να στεκεστε σε αυτα που δεν κανει ακομη. Εφ'οσον αναπτυξιακα (νευρολογικα, κιναισθητικα κλπ) ο παιδιατρος σας δεν σας εχει αναφερει κατι, τοτε ειναι αδικο και για το παιδι να εχετε τοσες προσδοκιες. Δωστε της χρονο, καντε υπομονη γιατι πιθανοτατα η ποιοτητα των στιγμων σας να χαλαει απο το αγχος που κυκλοφορει στην ατμοσφαιρα και που πιθανοτατα εκλαμβανει και η ιδια. Δεν ειναι δικαιο για τον ατομικο της ρυθμο να την συγκρινετε με αλλα παιδακια :)

 
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Μαγκυ222 είπε:

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 18 μηνών και κάτι, ενώ στους 16 μήνες έλεγε παρά πολύ λίγες λέξεις και αυτές μισές ( μπαμπά - μπα , μαμα -μα , νερό - vε, τατα , μάμ ) τώρα δεν λέει τίποτα! Καταλαβαίνει τα πάντα, ότι της ζητήσουμε το φέρνει, αναγνωρίζει ζώα κτλ.δείχνει όλα τα σημεία του σώματος της αλλά  δεν μιλάει καθόλου, παρά μόνο έρχεται μας παίρνει από το χέρι και μας δείχνει αυτό που θέλει! Είμαι στα πατώματα από τη στεναχώρια μου, Κλαίω συνέχεια. Τι να κάνω να βοηθήσω το παιδί μου; Είναι φυσιολογικό αυτό το πισογυρίσματα; Όσοι τη βλέπουν λένε να μην ανησυχώ θα μιλήσει, εμενα η καρδιά μου πάει να σπάσει, βλέπω τα αλλά παιδάκια της ηλικίας της που λένε μαμα, και η δικιά μου τίποτα! Συγγνώμη για το σεντόνι 

 

Όταν υποπτευόμαστε ότι το παιδί έχει κάτι, δεν κλαίμε, πάμε στο γιατρό!

Μπορεί να πει να κοιτάξτε κάτι, π.χ. ακοή ή κάποιο θεματάκι με τη γλώσσα κλπ, μπορεί να σας πει ότι πρέπει να χαλαρώσετε και να αφήσετε το παιδί ήσυχο.

Αλλά σίγουρα ούτε συγκρίνουμε, ούτε καθόμαστε να τρελαινόμαστε, πού το βοηθάει το παιδί να βλέπει μια μαμά στρεσαρισμένη;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Μαγκυ222 είπε:

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 18 μηνών και κάτι, ενώ στους 16 μήνες έλεγε παρά πολύ λίγες λέξεις και αυτές μισές ( μπαμπά - μπα , μαμα -μα , νερό - vε, τατα , μάμ ) τώρα δεν λέει τίποτα! Καταλαβαίνει τα πάντα, ότι της ζητήσουμε το φέρνει, αναγνωρίζει ζώα κτλ.δείχνει όλα τα σημεία του σώματος της αλλά  δεν μιλάει καθόλου, παρά μόνο έρχεται μας παίρνει από το χέρι και μας δείχνει αυτό που θέλει! Είμαι στα πατώματα από τη στεναχώρια μου, Κλαίω συνέχεια. Τι να κάνω να βοηθήσω το παιδί μου; Είναι φυσιολογικό αυτό το πισογυρίσματα; Όσοι τη βλέπουν λένε να μην ανησυχώ θα μιλήσει, εμενα η καρδιά μου πάει να σπάσει, βλέπω τα αλλά παιδάκια της ηλικίας της που λένε μαμα, και η δικιά μου τίποτα! Συγγνώμη για το σεντόνι 

Εμείς πριν 5 μέρες γίναμε 16 μημων. Κ μένα δν λέει λεξούλες. Μόνο τατα, μαμ, κ μαμά μπαμπά αυτά μισά. Καταλαβαίνει τα πάντα κ εκτελεί όλες τις εντολές. Είναι πανέξυπνη. Κ γω αγχώνομαι να σου πω την αλήθεια αλλά υπάρχουν πολλά παιδάκια που άργησαν να μιλήσουν. Μιας φίλης ο γιος μίλησε στα τρία, κ ο δεύτερος της είναι δύο κ ακόμη κ αυτός δν μιλάει. Κάθε παιδακι στο χρόνο του. Είναι μικρό ακόμη. Ας κάνουμε λίγη υπομονή κ κυρίως ας μείνουμε ψύχραιμες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...