Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σχεδόν 17 μηνών εμάς η μικρή μας, προχθές συζητήσαμε με την παιδίατρο για το θέμα της ομιλίας καθώς εξαρχής είχε μια καθυστέρηση ως προς αυτό το κομμάτι (είχα γράψει σε άλλο θέμα αν θυμάστε για το μπαμπαλισμα).

Μας είπε στους 18 μήνες κατά μέσο όρο (το τονισε θέλοντας να πει ότι κάποια λένε λιγότερα κ κάποια περισσότερα) θέλει να έχουμε 6 λέξεις. Εννοείται όχι τέλειες λέξεις, αλλα να καταλαβαίνουμε ότι ο συγκεκριμένος ήχος σημαίνει κάτι συγκεκριμένο. Και στα δύο έτη, περίπου 20 λέξεις και συνδυασμό δύο λέξεων πχ "μαμά μαμ". 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Μαγκυ222 είπε:

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 18 μηνών και κάτι, ενώ στους 16 μήνες έλεγε παρά πολύ λίγες λέξεις και αυτές μισές ( μπαμπά - μπα , μαμα -μα , νερό - vε, τατα , μάμ ) τώρα δεν λέει τίποτα! Καταλαβαίνει τα πάντα, ότι της ζητήσουμε το φέρνει, αναγνωρίζει ζώα κτλ.δείχνει όλα τα σημεία του σώματος της αλλά  δεν μιλάει καθόλου, παρά μόνο έρχεται μας παίρνει από το χέρι και μας δείχνει αυτό που θέλει! Είμαι στα πατώματα από τη στεναχώρια μου, Κλαίω συνέχεια. Τι να κάνω να βοηθήσω το παιδί μου; Είναι φυσιολογικό αυτό το πισογυρίσματα; Όσοι τη βλέπουν λένε να μην ανησυχώ θα μιλήσει, εμενα η καρδιά μου πάει να σπάσει, βλέπω τα αλλά παιδάκια της ηλικίας της που λένε μαμα, και η δικιά μου τίποτα! Συγγνώμη για το σεντόνι 

Καλησπέρα,όπως αναφέρθηκε και σε άλλα σχόλια κάθε παιδί έχει το ρυθμό του,στη θέση σας αν με στεναχώρουσε τόσο πολυ το γεγονός πως δεν μιλάει και πως έχει σταματήσει να λέει κάποιες λέξεις που ήδη έλεγε θα πήγαινα το παιδί σε ένα γιατρό για είμαι ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Μαγκυ222 είπε:

Καλησπέρα! Η κόρη μου είναι 18 μηνών και κάτι, ενώ στους 16 μήνες έλεγε παρά πολύ λίγες λέξεις και αυτές μισές ( μπαμπά - μπα , μαμα -μα , νερό - vε, τατα , μάμ ) τώρα δεν λέει τίποτα! Καταλαβαίνει τα πάντα, ότι της ζητήσουμε το φέρνει, αναγνωρίζει ζώα κτλ.δείχνει όλα τα σημεία του σώματος της αλλά  δεν μιλάει καθόλου, παρά μόνο έρχεται μας παίρνει από το χέρι και μας δείχνει αυτό που θέλει! Είμαι στα πατώματα από τη στεναχώρια μου, Κλαίω συνέχεια. Τι να κάνω να βοηθήσω το παιδί μου; Είναι φυσιολογικό αυτό το πισογυρίσματα; Όσοι τη βλέπουν λένε να μην ανησυχώ θα μιλήσει, εμενα η καρδιά μου πάει να σπάσει, βλέπω τα αλλά παιδάκια της ηλικίας της που λένε μαμα, και η δικιά μου τίποτα! Συγγνώμη για το σεντόνι 

τα ζωακια θεωρουvται λεξεις σε αυτηv τηv ηλικια. Επισης ειvαι φυσιολογικο vα σταματαvε vα λεvε τις λεξεις που λεγαv πιο μωρα κ vα ετοιμαζοvται vα πουv vεες λεξεις. Μεχρι τα 2.5 ολα ειvαι φυσιολογικα κ σε γιατρο vα πας μοvο τηv αvτιληψη θα κοιταξει δηλαδη αυτο που λες αv δειχvει πιο πολυ κ αv μοιραζετε μαζι σας με το βλεμμα εμπειριες. Τοσο vωρις ο αvαπτυξιολογος σπιτι σου θα σε στειλει κθα σου πει ελα σε καvεvα εξαμηvο παλι.  Οποτε αφου καvει ολα τα υπολοιπα η ομιλια μηv σε απασχολει προς το παροv. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Απλώς πρέπει να του δίνετε συνεχώς ερεθίσματα... Παιδάκια.. Συγκεκριμενα παιχνίδια με στοχοθεσία τον λόγο, οχι απλώς του μιλάμε... Και παιδικο θα βοηθούσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...