Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

mamy-g το πρωτο σου μυνημα ειναι απο το 2008..ακομα δεν εχετε ανακαλυψει τι συμβαινει με το γιο σου;εννοω αν εχει διαπιστωθει ελλειψη αυξητικης γιατι δεν σου δινουν θεραπεια;Ειναι τα γνωστα γραφειοκρατικα;K γιατι τις επαναλαμβανεται ;Δεν ειναι η απολυτο οτι αν μετρηθει μια φορα χαμηλα η ορμονη ειναι κ χαμηλα διαρκως;Δεν καταλαβαινω..κγω ακομα δεν εχω κανει την πρωτη εξεταση στη μικρη..

Αυτο με τα προωρα ισχυει για ολατα προωρα ;γιατι καπου διαβασα οτι αφορα μωρακια που γεννηθηκαν κατω των 1800γρ κ της 32 εβδομαδας..εμενα ειναι στο οριο...ακολουθουσε παντα την 3 καμπυλη κ τωρα επεσε..

αχ..αχ..εχω κουραστει να φοβαμαι για αυτο το μωρακι..

απο τοτε που εμεινα εγκυος ανυσηχω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

boulou ισχύει όντως για τα προωράκια κάτων των 32 εβδομάδων

όσο για την αυξητική ορμόνη για να στην παρέχουν δεν κοιτάζουν μόνο το ύψος σαν απόλυτο αριθμό αλλά και τον ρυθμό ανάπτυξης (δηλαδή πόσους πόντους λαμβάνει ανά εξάμηνο ή έτος ένα παιδί)

εάν ο ρυθμός ανάπτυξης είναι ικανοποιητικος δεν σου παρέχουν αυτξητική ορμόνη ειδικά εάν το ύψος του παιδιού βρισκεται κοντά στα κατώτατα φυσιολογικα όρια (καμπύλη 3%)

επίσης κοιτάνε και το ύψος των γονέων δεν θα υποβάλουν ένα παιδάκι που βρίσκεται στα κατώτατα όρια σε αυτή τη διαδικασία εάν το γεννετικό του υπόβαθρο δεν το υποστηρίζει

αυτή τη στιγμή ο μικρός κινείται στα κατώτατα όρια στο ύψος, εκτός στο βάρος και με κανονικό ρυθμό ανάπτυξης,η οστική του ηλικία είναι 10 μήνες πιο πίσω οπότε ελπίζουμε ότι δεν θα χρειαστεί αλλα πρέπει να είναι υπό παρακολύθηση διότι τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν

αυτό που μας ανησυχεί πια πολύ είναι το βάρος του

μη φοβάσαι όμως για τη μικρή όλα καλά θα πάνε μπορεί απλά τ παιδί να κάνει ένα λεγόμενο σκαλοπάτι στην ανάπτυξη του αυτό δεν είναι περίεργο εάν η στασιμότητα δεν είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα μη το φοβάσαι

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! στο κλαμπ ισως (?) και εγω.

Η σωματεδινη της Α ειναι 41 με κατωτατο οριο στα 1-6 παιδια το 49. 31 μηνων ειναι 86,5 και 11,500.

Απομενει να κανω και την οστικη ηλικια και να παμε σε παιδοενδοκρινολογο για μια πιο εγγυρη αποψη.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

mamy-g θα τα δεχομουν ολα αυτα αν δεν με ειχε βαλει σε σκεψεις ο nmicha..γραφει παραπανω οτι δεν δινουν σε ολα τα παιδια γιατι ειναι ακριβη κ δεν συνταγογραφειται ιδιωτικα...ξερεις τωρα με την επιφαση της οικονομικης κρισης,την υπερχρεωση των ταμειων,μπορει να λενε αφηστε να δωσουμε μονο στα πολυ πολυ κατω των καμπυλων..

επισης καπου λεει οτι δεν ειναι η ιδια σε ολες τις ηλικιες αρα αυτο το 1-6 ετων μηπως μπορει να εξειδικευτει;αν ο γιος σου ας πουμε ηταν 6 ετων μπορει να ηταν εκτος οριων ενω τωρα να ειναι καλος..

για το βαρος το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να τον πηγαινεις θαλασσα..εμενα εξαντλειται κ τρωει μετα....

Γατουλα .η οστικη ηλικαι δεν μετρατε με την ακτινογραφια; εννοω οτι ειναι πιο ευκολη απο την αιμοληψια..εσενα ειναι διδυμα,μηπως ειναι κ γεννημενα πριν τις 32 εβδ ή με χαμηλο βαρος γεννησης;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ναι ακτινογραφια απλη ειναι , αλλα ελα μου που αρωστησα εγω και πανε ολα πισω!

35+3 και 2600 μια χαρα ηταν η μικρη αλλα απο 3 μηνων εκλεισε το στοματακι και δεν ετρωγε. Ξαναρχισε στο σταθμο 20 μηνων. Ουσιαστικα εχασε την αναπτυξη του πρωτου χρονου γιατι τον επομενο 1,5 χρονο παρακολουθει τον διδυμο απο κοντα αλλα με 6 ποντους κατω παντα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

boulou ναι έχω διαβάσει αναλυτικα τι εγραψε ο nmicha, ο οποίος μάλιστα με βοήθησε και πάρα πολύ με τις πληροφορίες του

όντως ανησυχώ και εγώ μήπως συμβαινει κάτι τέτοιο αλλά από την άλλη αναρωτιέμαι είναι βέβαιο ότι αυτές οι ορμόνες δεν βλάπτουν το παιδί (και θα παρουσιαστεί καμία έρευνα αργότερε που θα λέει για παρενέργειες , ήση στο internet υπάρχουν κάποια σχετικά άρθρα αλλά και πάλι δεν ξέρω εάν είναι φερέγγυα)

για να είμαι ειλικρινής μακάρι να κυμανθεί στα κατώτατα φυσιολογικά έστω προκειμένου να μη χρειαστεί θεραπεία

μπορεί να είμαι υπερβολική δεν ξέρω εσείς έχετε σκεφτεί ποτέ κάτι τέτοιο;

από την άλλη πάλι λέω σε ένα οργανισμό που μια ορμόνη λείπει είναι κακό να του τη παρέχεις;

πάντως είμαι μπερδεμένη όπως με προβλημάτισε και ο nmicha όταν έγραψε ότι ίσως και ο υπολογισμος δοσολογίας να μην είναι ο βέλτιστος

εάν γνωρίζετε κάτι πείτε μου και εμένα γιατί ώρες ώρες αισθάνομαι ότι είμαι υπερβολική με τις υποθέσεις που κάνω

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

mammy-g και εγώ έτσι νιώθω για τη θεραπεία...θα προτιμούσα να ειναι στα κατωτατα παρά να την κάνει γιατι και εγώ έχω πολλές αμφιβολίες για παρενέργειες...όσο να ναι η ορμόνη είναι κατασκευάσμενη με τεχνητά μέσα και δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στο μέλλον. Μακάρι να μην χρειαστεί να την κάνουμε.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

jen εσενα μέχρις ώρας τι σου συστήνουν οι γιατροί δεδομένου ότι είστε μεσα στις καμύλες.

τώρα ο ρυθμός ανάπτυξης είναι σταθερός ή αρχίζει και πέφτει;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τον παρακολουθούμε και θα κάνουμε πάλι εξετάσεις τον Σεπτέμβρη και θα δούμε. Είμαστε στην 10 καμπύλη εδώ και καιρό αλλά είχαμε γεννηθεί πολύ ψηλα στην 75!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

mammy δεν ξερω αν εχεις γραψει, τωρα τι υψος και βαρος εχει ο μικρος????

ο Βασιλης γεννηθηκε 2200 ξεκινησε στη καμπυλη 10 εφτασε στο χρονο στην 80 και μετα αρχισε η κατιουσα, τωρα πρεπει να ειναι γυρω στο 40%

η Αναστασια , 2400, ξεκινησε στο 40, εφτασε στο 80(!!!!) 9 μηνων και τωρα ειναι στο 7%!!!!! 17 μηνων την εχω σημειωσει στο 80 και τωρα μετα απο 14 μηνες ειναι 86,5

Αντιστοιχα ο Β εχει παρει 9 ποντους στους τελευταιους 14 μηνες

Μακαρι η οστικη να μας δειξει οτι ειναι πισω και να ηρεμησω λιγο.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε αυτα που διαβαζα, καπου ελεγε οτι μεχρι τα 3 οι καμπυλες του υψους ειναι φυσιολογικο να τεμνονται προς τα κατω, καπου στην εφηβεια (δε θυμαμαι ηλικια τωρα) θα τεμνονται προς τα πανω. Στο αναμεσα διαστημα, ανησυχουμε οταν αλλαζουν καμπυλη αναπτυξης

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γατουλά

εμεις γεννηθήκαμε προωρα 2κιλά και 42πόντους, 9 μηνών είχαμα φτάσει κιόλας στο ύψος στην 50η περίπου καμπύλη (λίγο πιο κάτω) και στο βάρος το ίδιο, από εκεί και μετά μας πήρε η κάτω βόλτα

τώρα είμαστε 96πόντους και 12,2 κιλά (10η περιπου καμπλύλη στο ύψος και κάτω από την 3η στο βάρος εκτός φυσιολογικών ορίων)

όσο για τα μπανια τη θάλασσα μέχρις ώρας 15 αλλά αύξηση βάρους σχεδόν τιποτα, φαντάσου το δεκεμβριο του 2009 είμασταν 11800 και τώρα 8 μήνες μετά 12200

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια..τα νεα μας ειναι οτι καναμε επιτελους τις εξετασεις,(τις συνθηκες κ την διαδικασια θα την αναφερω σε κανενα βιβλιο που θα γραψω με τιτλο ''οι αθλιοι των αιμοληψιων..'')κ την ακτινογραφια.

οι εξετασεις θα βγουν σε κανενα 10ημερο κ η ακτινογραφια χειρος αν βγηκε σωστη η γνωματευση ,γιατι μου φανηκε λιγο καπως ο ακτινολογος(με ρωτησε τι υψος εχω εγω κ τι ο μπαμπας-δεν καταλαβα τι σε νοιαζει;:shock: εσυ εχεις μπροστα σου μια ακτινογραφια αξιολογησε την!!!:mad::twisted:)

εβγαλε οτι ειναι 9-12 μηνων ενω η δικη μου ειναι 17..η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτο ειναι καλο,αλλα περιμενω κ τις αλλες να τις δει η παιδοενδοκρινολογος.

εσεις εχετε κανει οστικη;

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα οτι η mamy-g ειναι 10μηνες πισω κ η γατουλαδεν την εχει κανει.

ερωτηση: αν ειναι πισω οφειλεται στο οτι εχει ελλειψη αυξητικης;:confused:ειναι χαζη η ερωτηση;

γιατι κατι δεν παει καλα..αλλα :oops::-(δεν ξερω τι:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..τα νεα μας ειναι οτι καναμε επιτελους τις εξετασεις,(τις συνθηκες κ την διαδικασια θα την αναφερω σε κανενα βιβλιο που θα γραψω με τιτλο ''οι αθλιοι των αιμοληψιων..'')κ την ακτινογραφια.

οι εξετασεις θα βγουν σε κανενα 10ημερο κ η ακτινογραφια χειρος αν βγηκε σωστη η γνωματευση ,γιατι μου φανηκε λιγο καπως ο ακτινολογος(με ρωτησε τι υψος εχω εγω κ τι ο μπαμπας-δεν καταλαβα τι σε νοιαζει;:shock: εσυ εχεις μπροστα σου μια ακτινογραφια αξιολογησε την!!!:mad::twisted:)

εβγαλε οτι ειναι 9-12 μηνων ενω η δικη μου ειναι 17..η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτο ειναι καλο,αλλα περιμενω κ τις αλλες να τις δει η παιδοενδοκρινολογος.

εσεις εχετε κανει οστικη;

 

Το να είναι η οστική ηλικία μικρότερη της πραγματικής είναι καλό γιατί υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια ανάπτυξης. Ενας αντίστοιχος έφηβος με μικρότερη οστική ηλικία έχει περιθώριο να παίρνει ύψος πχ. μέχρι τα 19 σε αντίθεση με κάποιον που η οστική του ηλικία είναι για έφηβο 18 ετών ενώ στην πραγματικότητα αυτός είναι 16 χρόνων. Σε αυτή την περίπτωση θα σταματήσει να ψηλώνει από τα 16 χρόνοια, με αποτέλεσμα το τελικό του ύψος να είναι μικρότερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

boulou

τελικά τι εξετάσεις α'ιματος σας έβαλε να κάνετε;

πάντως το ότι η οστική ηλικία είναι μικρότερη είναι καλό ισχύει αυτό που λέει ο theodosis, μπράβο σας

άντε τώρα ελίζω όλα καλά και με τις αιματολογικές

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπε η παιδοενδοκρινολογος για την Α, να κανω μαζι IGF1 kai IGFP3 (τις γραφω καλα αραγε?) σε συνδιασμο μου ειπε βγαζεις καποιο συμπερασμα. Θα κανω και οστικη (βασικα εγω θελω να την κανω να δω τι ψαρια θα πιασουμε), μου ειπε οτι δινουν περισσοτερο βαση στην οστικη ηλικια μετα τα 4, παρακολουθηση οτι παραμενει σταθερα στην καμπυλη της μετα τα 2 ετη (3-5% ειμαστε τωρα) και οτι δε πεφτει πιο κατω και επανεξεταση σε 4-6 μηνες.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γατουλα σωστά τα γράφεις και εμείς έχουμε παράλληλα IGF1 & IGFBP3, όσο για την οστική ηλικια μας είχε προτίνει στα τρισίμιση να την κάνουμε και έτσι έγινε φέτος τον Μάιο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

να μη τη κανω την οστικη λες τωρα??? θελω να δω τι θα βγαλει! μεχρι του χρονου δε κρατιεμαι πια!!!!

 

α που τις εκανες αυτες τις δυο? οπουδηποτε η παιδων?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

μου εγραψε εκτος απ την σωματομεδινη,θυροειδη,κορτιζολη,νατριο,σιδηρο κ καποιες αλλες που δεν τις θυμαμαι..θα τις γραψω μολις εχω το βιβλιαριο μαζι μου..

Βασικα εχω καταλαβει οτι εκτος απο ελλειψη αυξητικης, στο χαμηλο αναστημα ψαχνονται για

: κυστικη ινωση,συνδρομο τερνερ ,συνδρομα δυσαποροφησης, κ εγκεφαλικους ογκους στην υποφυση( οχι στη δικη μου αλλα γενικα στη βιβλιογραφια) .

εγω θα σου ελεγα να την κανεις ,ειναι κ η πιο απλη αλλωστε.

εκεινο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν η οστικη ηλικια απλα αποτυπωνει την ηδη υπαρχουσα κατασταση(οτι δλδ ειμαστε πισω-εεεεεεεεεε χαιρω πολυ...)η ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ το χαμηλο υψος..

εμενα παντως κ στην τελευταια μετρηση 73,5 την εβγαλε,δηλαδη συμφωνα με το βιβλιαριο ειναι στασιμη εδω κ 3,5μηνες..αρχιζω να σκεφτομαι πολυ αναποδα..

μην εχει κανει κ λαθος στη μετρηση γιατι δεν σταματαει με τιποτα ακινητη..αλλα μετα λεω..οτι πολυ θα θελα αλλα το παιδι μου εχει προβλημα κ τρελαινομαι..

theodosi εσυ απο τι ορμομενη πιεσες για εξετασεις στους 18μηνες;

Link to comment
Share on other sites

η οστικη το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι αν δειξει οτι ειναι πιο πισω σε ηλικια σημαινει οτι εχουμε καποιο περιθωριο παραπανω να παρει και αλλο υψος εν καιρω

αν ειναι ισα η μπροστα...τον πουλο! αγοραζουμε δεκαποντα (εμεις τουλαχιστον χαχαχαχχα)

για τα αλλα τα συνδρομα δε θελω να την υποβαλλω σε τετοια ελπιζω....ειναι υγιεστατη κατα τα αλλα και αστερι στο μυαλο

απο θυρεοειδη ειμαστε οκ

απο σιδηρο χαλια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρώτα στο παίδων σε πόσο καιρό θα πάρεις αποτελέσματα

οταν τις κάναμε το παίδων μου είχε πει ότι λόγω αντιδραστηρίων στη δεδομενη στιγμή τα αποτελέσματα θα τα έπερνα σε δύο μηνες και έτσι τις έκανα έξω

πρόσεξε όμως αν τις κάνεις έξω δεν τις κάνουν όλα τα μικροβιολογικά κέντρα ρώτα καλύτερα

όσο για την οστική ηλικία είναι ανώδυνη αλλά δεν ξέρω μήπως σε αγχώσουν τα αποτελέσματα αφου΄δεν είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα σε αυτή την ηλικία

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

στις 13 εχω ραντεβου

αν μου πουν κανα διμηνο την παω βιοιατρικη

μου ειπε η γιατρος οτι εκει τις κανουν!

οσο για την ηλικια πιο πολυ θα αγχωθω να περιμενω ενα χρονο

αντε να δουμε!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε γμτ δεν ειναι αξιοπιστη η οστικη ηλικια τωρα;

αυτο ειχα κ γω να παιρνω τα πανω μου...κλαψψψψ...

κ μενα φυσιολογικη ειναι το βλασταρακι μου κ πολυ εξυπνο...

αλλα τα λουμπουτιν θα τα πληρωσει ο πατερας της τι να κανουμε;

αφου δεν μου πηρε εμενα ας παρει στην κορη του..χχαχαχαα..

Link to comment
Share on other sites

για την ασχετη να φανταστω οτι μιλας για παπουτσι?????

 

δεν ειπε οτι δεν ειναι αξιοπιστη, αλλα οτι ακομα και αν εχει θεμα δε θα ειναι τοση η αποκλιση που να βγαλεις καποιο συμπερασμα λογω του μικρου της ηλικιας τους

πχ 1-2 μηνες αποκλιση??? αντε να παω να δω!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...