Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Τhedosi σε ευχαριστω πολύ!

Εσεις κανετε ακομη θεραπεια? Και έχετε δει αποτελέσματα? Και αν ναι πόσο?

Επίσης η θεραπεία που κάνατε είχε κάποια αρνητική επίπτωση στην υγεία του παιδιού?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι συνεχίζουμε να κάνουμε θεραπεία, καθώς βέβαια δεν υπάρχει άλλη επιλογή μια και ο γιός μου έχει πλήρη ανεπάρκεια αυξητικής ορμόνης. Οπότε είναι μονόδρομος η χορήγηση της μέχρι την ολοκλήρωση της ανάπτυξης του. Σίγουρα έχουμε δεί αποτελέσματα καθώς πλέον είναι σταθερά εντός φυσιολογικών ορίων στις καμπύλες ανάπτυξης, στα χαμηλά αλλά φυσιολογικά, ενώ πρίν ήταν εντελλώς εκτός είχε πέσει κάτω και από την τρίτη εκατοστιαία θέση. Η μόνη παρενέργεια που είχαμε μέχρι τώρα είναι η εμφάνιση ενός ήπιου υποθυρεοειδισμού τον οποίο αντιμετωπίζουμε με θυροξίνη. Κατά τα άλλα είμαστε απολύτως εντάξει. Το άλλο μείον είναι η συνεχής παρακολούθηση από τους γιατρούς.Επίσης τεράστια πακέτα εξετάσεων 2-3 φορές το χρόνο συνεχής γραφειοκρατεία για την χορήγηση της ορμόνης και καθημερινές ενέσεις είναι μερικές ακόμη από τις αρνητικές πλευρές. Εσύ όταν λές οτι κάνατε εξετάσεις τι εννοείς; Κάνατε εισαγωγή στο νοσοκομείο ή έγιναν εξωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι καναμε ένα πακέτο με ορμονολογικές εξετασεις αιματος και απο αυτες ειδαμε οτι ειχα IGF 15 κατω απο το οριο που το εργαστηριο δινει ως κατωτατο το 17 αλλα και παλι αυτο δεν λεει κατι.

 

Σε καμπυλες υψους και βαρους ειμαστε στην 25 κοντά αλλά είχαμε ξεκινησει απο την 90η στο υψος και αυτο ειναι που αρχισε να με προβληματίζει...επίσης φοράει τα ίδια ρούχα εδώ και 5 μήνες...

 

Οταν λες καθημερινές ενέσεις εννοεις οτι εσυ του κάνεις στο σπίτι καθε μερα για τόσα χρόνια την ένεση της αυξητικής ορμόνης?

Επίσης οταν εισαι στην 3η καμπυλη παλι εντός ορίων δεν είσαι? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω καθημερινές ενέσεις εννοώ ενέσεις που κάνω εγώ με ένα μηχανισμό αυτόματο κάθε βράδυ λίγο πρίν τον ύπνο. Τώρα όσον αφορά τις εκατοστιαίες θέσεις, φυσιολογικές θεωρούνται απο την 5η εως την 95η από εκεί και πέρα είμαστε εκτός φυσιολογικών ορίων, τώρα η 25η που μου λες για την ώρα είναι καλή. Αν βέβαια το παιδί παραμείνει φρεναρισμένο σε μερικούς μήνες σίγουρα θα βρίσκεται πλέον εκτός ορίων. Πάντως και σε μένα όταν τον είχα πάει για εξετάσεις ήταν λίγο διστακτικοί και μου είχαν προτείνει να περιμένω μέχρι τα 3 μήπως και επανέλθει το παιδί αλλά μετά από δική μου επιμονή έγινε τελικά εισαγωγή και μέσα με τρείς ημέρες κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις (κυρίως αυτό που ενδιέφερε ήταν η μέτρηση της gh) όπου και διαπιστώθηκε το πρόβλημα σύντομα κάναμε την αίτηση στο υπουργείο όπου και μας χορήγησαν την ορμόνη.Πάντως γνώμη μου είναι να επιμείνεις να γίνει εισαγωγή για περαιτέρω έλεγχο γιατί αυτές οι ιστορίες είναι χρονοβόρες, Χρειάζεσαι τουλάχιστον 1-2 μήνες μέχρι να γίνει ή εισαγωγή και τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να βγούν οι εξετάσεις μετά αν υπάρξει πρόβλημα κάνεις αίτηση στο υπουργείο υγείας όπου παίρνεις απάντηση μετά απο 1-1,5 μήνες και μέχρι να σου ξανακάνουν εισαγωγή για εξετάσεις και την εκπαίδευση για να μάθεις να κάνεις την ένεση άλλες 10 ημέρες τουλάχιστον οποτε στην καλύτερη περίπτωση χρειάζεσαι 4-6 μήνες μέχρι να ξεκινήσεις θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω εισαγωγή και τρέμω...περασαμε τις δραματικοτερες μερες μας με το μωρο το καλοκαιρι στο παιδων και δεν θελω να το ξαναζησω με τίποτα. Ουτε απο εξω δεν εχω το κουράγιο να περάσω...

σε ποιο νοσοκομείο κάνατε εισαγωγή?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Αγλαια Κυριακου, για τρείς ημέρες, και μη νομίζεις ειδικά εμείς ξέρουμε τι σημαίνει νοσηλεία στο Παίδων.Λοιπόν 5 νοσηλείες για πυρετικούς σπασμούς, μία εντατική λόγω πνευμονίας, μία εγχείρηση στο πόδι και φυσικά η νοσηλεία για τις εξετάσεις για την αυξητική ορμόνη. Οπότε καταλαβαίνεις οτι την έχουμε φάει την φρίκη με το κουτάλι και έπεται και νέο χειρουργείο φέτος το καλοκαίρι στα χέρια του.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμείς στο ίδιο νοσηλευτήκαμε και έχω μαλώσει με τους περισσότερους γιατρούς της μονάδας που νοσηλευόμασταν και είχα ορκιστεί να μην ξαναπάω εκεί. Δύσκολα τα πράγματα. :( Σε άλλο νοσοκομείο μπορεί να γίνει αυτή η διαδικασία?

 

Αν επιτρέπεται η εγχείρηση στο χέρι έχει σχέση με τον πρόβλημα του ύψους ή είναι κάτι άσχετο?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το ενδοκρινολογικό τμήμα βρίσκεται στον τέταρτο όροφο του νοσοκομείου οπότε μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την κλινική που είχατε νοσηλευθεί, και άρα μικρό το κακό, εξάλλου το νοσοκομείο έχει πάρα πολλά τμήματα και κλινικές και είναι λιγάκι δύσκολο να πέσεις στους ίδιους. Αντίστοιχο τμήμα βέβαια έχει και το Αγία Σοφία μου φαίνεται στο Χωρέμειο αλλά εκεί θα πρέπει να απευθυνθείς φυσικά σε άλλο γιατρό έχω ακούσει εκει για κάποιον καθηγητή ενδοκρινολογίας, κάποιον Χρούσσο η Χρούτσο αν δεν με γελάει η μνήμη μου που θεωρείται κορυφαίος, από την άλλη πάλι εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μας τον Κο Πέτρου οπότε ακόμη κι αν έχω φάει φρίκη στο νοσοκομείο δεν τον αλλάζω με τίποτε. Τώρα όσον αφορά τα χέρια του μακάρι να ξέραμε κι εμείς τι ακριβώς συμβαίνει. Εν συντομία, ο Αγγελος μου γεννήθηκε 36 εβδ. & 3 ημερες 1850 χλγ. και 42 πόντους, από νωρίς διαπιστώσαμε υπερτονία άνω και κάτω άκρων, δυσμορφίες στα άκρα με εντονότερο πρόβλημα στην δεξιά πλευρά, ανεπάρκεια αυξητικής ορμόνης, επιπλεγμένους πυρετικούς σπασμούς. Από την άλλη είχαμε φυσιολογική νοημοσύνη, και φυσιολογική ψυχοκινητική ανάπτυξη.Ολο το σετάκι παραπέμπει ίσως σε κάποιο σκελετικό σύνδρομο ελαφριάς όμως μορφής, χωρίς όμως να μπορούν να μας δώσουν μια σαφή απάντηση για το τι πραγματικά είναι. Η μόνη εξέταση που δεν έχουμε κάνει είναι το τέστ DNA λόγω του υψηλού κόστους γύρω στα 1500 ευρώ χωρίς κάλυψη από το ταμείο, αλλά σε τελική ανάλυση δεν είναι και εντελλώς απαραίτητο καθώς η μέχρι τώρα πορεία του παιδιού είναι άριστη. Είναι ενα καθ' όλα φυσιολογικότατο παιδάκι για την ηλικία του (5,5 ετών), πηγαίνει φέτος στο νηπιαγωγείο, και μάζί με τις πρόγραμμα θεραπειών που κάνει φυσιοθεραπείες, εργοθεραπείες & λογοθεραπείες τα πηγαίνει περίφημα. Το καλό σε όλα αυτά είναι οτι όλα τα προβλήματα που αντιμετώπιζε τα αντιλήφθηκαμε πάρα πολύ γρήγορα και ξεκίνησε η άμεση παρέμβαση που έφερε και τα επιθυμητά αποτελέσματα. Βέβαια περάσαμε μερικά πολύ δύσκολα χρόνια και η ζωή μας είναι ένα συνεχές τρέξιμο από γιατρό σε γιατρό και από θεραπεία σε θεραπεία, αλλά η εικόνα του παιδιού μας που είναι ευτυχισμένο υγιές αγοράκι μας δίνει φτερά και δύναμη για την συνέχεια. Φαντάσου μόνο οτι το παρακολουθούν πέντε ειδικότητες γιατρών,και κάνει τέσσερις ώρες θεραπειών των εβδομάδα. Η εγχείριση στα χέρια του θα γίνει για να διορθώσει τους αντίχειρες που τείνουν να διπλώνουν προς τα μέσα και του δημιουργούν δυσκολία σε κάποιες δραστηριότητες όπως το φαγητό ή το γράψιμο καθώς ζορίζεται πολύ για να μπορέσει να γράψει και κουράζεται. Είχε προηγηθεί η εγχείριση του ποδιού όπου είχε γίνει ανάταξη αστραγάλου καθώς αυτός ήταν κάθετος και έπρεπε να έρθεί σε οριζόντια θέση, αυτό του δημιουργούσε ανισοσκελία αλλά αυτό πλέον διορθώθηκε, όμως θα χρειαστεί και δεύτερη επέμβαση στο πόδι για να γίνει εντελλώς καλά και αυτό είναι κάτι που γνωρίζαμε από την αρχή. Τέλος πάντων αυτά για να μην σε ζαλίζω άλλο, γιατί αν αρχίσω ξεχνάω να σταματήσω με αυτά που μας εχουν τύχει έχω γίνει κι εγώ γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά κάνεις και τα γράφεις και δεν με ζαλίζεις καθόλου!

Εχω εντυπωσιαστεί από το σθένος σας!

Εύχομαι καλη επιτυχία και γρήγορα ανάρρωση στην εγχείρηση και σύντομα να σταματησει το τρέξιμο σας.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mammy-m αντιλήφθηκα ότι κάτι συνέβαινε όταν ο μικρός μου ενώ ακολουθούσε μια συγκεκριμ]ενη ανάπτυξης σιγά σιγά άρχισε να πέφτει μέχρι που έμεινε σταθερός για 6 μήνες συνεχόμενους στο βάρος ενώ ταυτόχρονα το ύψος του έπεσε στην κατώτατη φυσιολογική καμπύλη

από εκεί και πέρα κάναμε κάποιες αιματολογικές εξετάσεις και αμέσως μετά αποτανθήκαμε σε παιδοενδοκρινολόγο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

theodosi σε θαυμάζω για τον τρόπο που χειριστήκατε τις καταστάσεις, μπράβο σας!

σε καταλαβαίνω εν μέρει γιατί και εμεις είμασταν προωράκια 31 εβδομάδων

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι θέμα καταστάσεων, απλούστατα οι συνθήκες σε οδηγούν εκεί που πρέπει. Δεν υπάρχει κάτι για να θαυμάσεις απλά ίσως κάποια παραπάνω διορατικότητα σε συνδυασμό με την εμπειρία που είχα από το πρώτο μου παιδί και την στηριξη που είχα από την ξαδέλφη του άντρα μου παιδίατρο που της εκμυστηρευόμουν όλους τους φόβους μου και μου έδωσε σωστές κατευθύνσεις. Από την άλλη υπήρξα και τυχερή καθώς έπεσα σε πολύ καλούς επιστήμονες και ανθρώπους που μας στήριξαν κι εμένα και το παιδί μου στην μέχρι τώρα διαδρομή μας. Σε κάποιες περιπτώσεις ήταν τελείως άγνωστοι, απλά πήρα το 1535 κι έκλεισα το πρώτο ραντεβού κι όμως νοιάστηκαν το παιδί μου σαν δικό τους και έκαναν οτι μπορούσαν για να μας βοηθήσουν. Τουλάχιστον υπάρχει ανθρωπιά ακόμη στις μέρες μας και αξιόλογοι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία της χώρας μας, αυτό τέλοσπάντων κατάλαβα από την μέχρι τώρα περιπέτεια μας κι ο θεός βοηθός για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σε ολες-κ ολους- κ ενα τεραστιο ευχαριστω που μοιραζεστε μαζι μας τις ιστοριες σας..βοηθατε πολυ κοσμο..

Η δικη μου μπεμπα ειναι 16μηνων κ μολις 73,5 κ 9400 σε βαρος..

Ειναι πρωορο 31 εβδομαδων.γεννηθηκε 40εκ..κ 1800γρ

και οι δυο γονεις ειμαστε κοντοι..

παρολα αυτα ανυσηχω τρελα..κ ανυσηχησε κ η παιδιατρος επειδη αυτο το μηνα πεσαμε απ την 3η καμπυλη.

Μας εστειλε σε παιδοενδοκρινολογο η οποια απλα μας εγραψε εξετασεις αιματος κ ακτινογραφια..κ ειπε να δωσουμε χρονο στο παιδι..να περιμενουμε ενα εξαμηνο κ αν δεν παρει καθολου υψος..τοτε κ μονο να κανουμε εισαγωγη για μετρηση αυξητικης..

Απο οτι καταλαβα απο τα παραπανω,αυτη ειναι η συνηθης τακτικη..ΟΜΩΣ αν εχει σημασια για την βελτιστη θεραπεια το να ξεκινησεις νωρις δεν χανουμε χρονο;γιατι μου ειπε οτι ακομα κ αν διαπιστωθει ελλειψη δεν στη δινουν αμεσως..σε παρακολουθουν αλλο ενα χρονο τουλαχιστον..

Και ο μπαμπας της μολις τ ακουσε ειπε εχουμε χρονο κ μη βιαζομαστε κ δεν θελει να κανουμε αμεσως τις εξετασεις..πειτε μου σας παρακαλω..

Ποια ειναι τα αλλα πιθανα συμπτωματα που συνδεονται με ελλειψη αυξητικης;αναφερθηκε η απουσια ορεξης ,ισχυει αυτο σε ολα τα παιδακια;

τρελαινομαι..κ δεν με καταλαβαινει κανεις..ειναι κ τα αγγλικα μου μετρια δεν μπορεσα να καταλαβω απολυτα ολα τα links..ειναι κ πολυ δυσκολο να της παρεις αιμα γιατι αντιδρα,αλλιως θα την πηγαινα μονη μου..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα κάνεις ότι σου είπαν ο παιδίατρος και ο ενδοκρινολόγος. Αυτοί ξέρουν. Πάντως δώσε λίγο χρόνο στο παιδί γιατί και εγώ είχα ψιλοανυσηχήσει με τον μικρό γιατι για ένα διάστημα δεν θυμάμαι πόσο δεν έπαιρνε πολύ ύψος. Και μετά ξαφνικά πήρε 4 εκ. μαζεμένα. Ακόμα και τώρα επειδή είναι και πολύ αδύνατος το ύψος του είναι 89 εκ. και είναι 28 μηνών. Μου είπε όμως η παιδίατρος ότι δεν τίθεται θέμα αυξητικής.Επίσης αυτό που κοιτάνε οι παιδίατροι είναι αν έχει πάρει μέσα στον πρώτο και τον δεύτερο χρόνο της χρόνο της ζωής τους όσα εκ. πρέπει και αν η πορεία της ανάπτυξης τους είναι η ίδια από τότε που γεννήθηκαν. Η δική σου πήρε τα εκ.που έπρεπε; Νομίζω ότι είναι λίγο μικρή η κόρη σου για να βγούν συμπεράσματα από τώρα. Εξάλλου αν και οι δυο γονείς δεν είναι ψηλοί φυσικό είναι και το παιδάκι να έχει ανάλογο ύψος.

Κάνε τις εξ. αίματος στο παιδί και μην σκέφτεσαι αν θα ταλαιπωρηθεί. Έτσι θα σου φύγει η ιδέα. Και εμείς την προηγούμενη εβδομάδα του κάναμε (γιατί τον ψάχνουμε λόγω στασιμότητας βαρους) και σπάραζε η καρδιά μου όταν έκλαιγε αλλά έπρεπε να γίνουν. Και να χω και τον άντρα μου να με πρήζει ότι τζάμπα τα κάνουμε όλα... Μην ανυσηχείς και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μπορεί να ξεπεταχτεί απότομα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

boulou

και το δικό μου το καμάρι είναι προωράκι 31εβδομάδων εμείς παρακολουθούμαστε συστηματικά από παιδονδοκρινολόγο εδώ και περίπου 2χρόνια

το αγγελουδάκι σου δεδομένου του ότι είναι και προωράκι χρειάζεται λίγο χρόνο (στα λέω εκ πείρας ) ακόμα και για να μπει στις φυσιλογικές καμπύλες

τόσο ο αναπτυξιολόγος όσο και ο παιδοενδοκρινολόγος που παρακολουθούν το μικρό μου μου είπαν ότι τα προωράκια τα περιμένουμε μέχρι την ηλικία σχεδόν των τριών ετών για να καλύψουν την προωρότητά τους

αλήθεια εξετάσεις αίματος για θυροειδή έχετε κάνει ή για δυσανεξίες;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν η ελλειψη αυτης της αυξητικης ορμονης ειναι κληρονομικη ή ρωταω βλακειες??

εχει η ανηψια μου (απο την μερια του συζυγου) ελλειψη σε αυξητικη ορμονη και απο διακριτικοτητα δεν ξερω ποια ακριβως της λειπει.... σε ερωτηση ομως που εχω κανει στην παιδιατρο μας μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση.....

 

βλεπω ορισμενες "γνωριμες" απο το τοπικ αδυνατα μωρα.....

θα κανω λοιπον αλλη μια ερωτηση και ελπιζω να μην σας κουραζω......

η ελλειψη της αυξητικης αυτης ορμονης συνδεεται μοναχα με το υψος ή εχει να κανει και με το βαρος??????

 

ευχαριστω για τον χρονο σας και ελπιζω να μην σας κουρασα.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω..

g stone φυσικα κ θα κανω τις εξετασεις απλα ο συζηγος λεει να μην βιαζομαστε,γιατι η παιδοενδοκρινολογος ειπε οτι δεν ειναι επειγον..:evil:

mamyg μου εχει γραψει θυροειδη κ igf1 κ ακτινογραφια γιατι μου ειπε οτι σ αυτην την ηλικα δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η αυξητικη αλλα αλλες ορμονες στην αναπτυξη

το θεμα ειναι οτι η μικρη οταν ηταν 1 ετους ειχαμε ξαναεπιχειρησει αλλες 6 φορες σε διαφορετικους μικροβιολογους να της παρουμε αιμα κ ετσι που κουνιοταν δεν πηραμε ουτε μια φορα ικανοποιητικη ποσοτητα κ ετσι δεν ολοκληρωθηκαν ποτε.Το θεμα μου δεν ειναι μην ταλαιπωρηθει το παιδι,αλλωστε απο τρυπηματα αλλο τιποτα λογω θερμοκοιτιδας κ ουρολοιμωξης μετα,αλλα οτι δεν θα κατσει παλι να τις παρουν αιμα..

..εσεις αληθεια τι κανατε τελικα; μπηκατε για την μετρηση της αυξητικης; παιρνει το παιδακι σου η ειναι στασιμο;κ αν δεν ειναι η αυξητικη τι αλλο μπορει να ειναι;

εν τω μεταξυ δεν μου ειπατε..εχετε αλλα συμπτωματα στα παιδακια σας οπως ελλειψη ορεξης που εγραψε παραπανω ο κατατοποστικοτατος mmicka;εμενα παντως τρωει σχετικα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Ο καρυότυπος είναι η ανάλυση των χρωμοσωμάτων του παιδιού για τυχόν γεννετικές ανωμαλίες, μπορεί να γίνει είτε προγεννητικα όταν υπάρχουν υποψίες για σύνδρομα η μετά την γέννα, γίνεται με απλή λήψη αίματος. Οσον αφορά τις εξετάσεις για την έλλειψη της αυξητικής ορμόνης από την δική μου εμπειρία θα σου πώ οτι όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο. Εμείς παρόλες τις παραινέσεις των γιατρών για να περιμένουμε μέχρι την ηλικία των τριών ετών, επιμείναμε και σε ηλικία 18 μηνών κάναμε εισαγωγή και εξετάσεις, όπου έδειξαν πλήρη ανεπάρκεια αυξητικής ορμόνης. Στην ηλικία των 2 ετών ξεκινήσαμε την θεραπεία και τώρα το παιδί σε ηλικία 6 ετών έιναι σε φυσιολογικό για την ηλικία του ύψος. Αυτές οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες, οπότε μήπως θα ήταν καλό να κάνετε σύντομα τις εξετάσεις, γιατί αν περιμένετε μέχρι τα τρία και υπάρχει όντως πρόβλημα μέχρι να ξεκινήσετε την θεραπεία θα περάσει τουλάχιστον μισός χρόνος και θα έχετε χάσει πολύτιμο χρόνο μέχρι τότε. Οσον αφορά τον γιό μου που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα είναι αρκετά αδύνατος, κοντούλης στα φυσιολογικά όρια αλλά και το βάρος του σταθερά κάτω από 20 κιλά τα τελευταία 2,5 χρόνια. Τρ'ωει βέβαια αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες και παίρνει βάρος πολύ δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τις αιματολογικές εξετάσεις δεν ξέρω βέβαια σε ποιά περιχή μένεις αλλά αν μένεις κοντά στην Γλυφάδα, στην βιοιατρική υπάρχει μα καταπληκτική κυρία που κάνει αιμοληψίες η κυρία Νικολάου που είναι η μόνη που καταφέρνει και παίρνει αίμα στην γιό μου που έχει απίστευτα δύσκολες φλέβες σε σημείου ούτε οι νοσηλεύτριες στην εντατική του παίδων να καταφέρνουν να του βρούν φλέβα, ούτε και στα υπόλοιπα διαγνωστικά που δοκίμασα.Με αυτή την γυναίκα έχω βρεί την υγειά μου, του βρίσκει με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Eμείς τις κάνουμε πάντοτε απόγευμα και φυσικά και αυτη της σωματομεδίνης απόγευμα την κάναμε. Η γιατρός είπε ότι δεν πειράζει αλλά αρχικά μας είχε προτείνει και αυτή πρωί. Πόσο να επηρέασε άραγε? Και πόσο εύκολο είναι να μην δώσεις γάλα σε ένα μωρό και να το βγάλεις έξω?:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...