Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

On 16/11/2022 at 12:34 ΜΜ, mama16 είπε:

Πόσα χρόνια τον παρακολουθείτε σε ενδοκρινολόγο? Ποιο παλιά οι εξετάσεις ήταν καλές κ τώρα φαίνονται χαμηλά? Απ' τη στιγμή που δεν ψηλώνει πλέον, το καλύτερο θα είναι να κάνει τις ενεσουλες. Φαντάζομαι αυτό θα λέει ο γιατρός

Ερώτηση...Τι κάνουμε οταν υπάρχει ένδειξη για μερική έλλειψη,το αντιμετωπιζω με τον γιο μ που είναι 4 χρόνων,και έκανε τις εξετάσεις, εκρίνει ελάχιστη αυξητική αλλα ειναι ακριβώς στην τριτη εκατοστιαία θέση.Και μας είπε να περιμένουμε να πέσει κ κάτω απο την τρίτη.Εντωμεταξυ εδω και 7 μηνες δεν πήρε ούτε μισό πόντο το παιδί και μετά το πρώτο έτος είναι πτωτικός στις καμπύλες και έφτασε στην κατώτατη θέση! Μας είπε η ενδοκρινολόγος οτι είναι δαπανηρή θεραπεία που την αναλαμβάνει το κράτος και γι αυτό και θα περιμένουμε.Πολυ καθησυχαστικο...δλδ αν ψηλώσει ενα δυό πόντους θα πρέπει να περιμένουμε αλλο εναν χρόνο.Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία με επιτροπή κτλ.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 29/3/2015 at 10:09 ΜΜ, fatsoula είπε:

καλησπέρα!!!

κάναμε και εμείς την μαγνητική, ετοιμάστηκε και ο φάκελος και τον Απρίλιο περνάμε επιτροπή. Τους τελευταίους μήνες πήραμε και δύο πόντους.

Σας είπε η γιατρός να προσέχετε ιδιαίτερα τη διατροφή του παιδιού; Μας το τονίζει εμάς, όχι γλυκά, πολλά φρούτα και λαχανικά.

Οσον αφορά τις συσκευές μας είπε ότι κυκλοφορούν οι εξής!

1) zomacton 4 mg

2) genotropin 5,3 mg kai 12 mg

3) humatrope 6 mg kai 12 mg

4) saizen 8 mg

5) nutropin 10 mg.

 

η μία αμπούλα είναι για παραπάνω δόσεις ε;;

 

αχ!! φοβάμαι, αν και τη μικρή μου την εχω ενημερωσει και φαίνεται οκ.

Τελικά πήρατε έγκριση  ;; εμεις καναμε τις εξετασεις κ μ είπε η ενδοκρινολογος οτι δεν θα εγκριθει κ να περιμενουμε.Ειναι στην τριτη θεση στις καμπυλες, εδω κ 8 μηνες δν πηρε ποντο..πρεπει να πεσει κατω απο την τριτη λεει

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Τανζελι είπε:

Ερώτηση...Τι κάνουμε οταν υπάρχει ένδειξη για μερική έλλειψη,το αντιμετωπιζω με τον γιο μ που είναι 4 χρόνων,και έκανε τις εξετάσεις, εκρίνει ελάχιστη αυξητική αλλα ειναι ακριβώς στην τριτη εκατοστιαία θέση.Και μας είπε να περιμένουμε να πέσει κ κάτω απο την τρίτη.Εντωμεταξυ εδω και 7 μηνες δεν πήρε ούτε μισό πόντο το παιδί και μετά το πρώτο έτος είναι πτωτικός στις καμπύλες και έφτασε στην κατώτατη θέση! Μας είπε η ενδοκρινολόγος οτι είναι δαπανηρή θεραπεία που την αναλαμβάνει το κράτος και γι αυτό και θα περιμένουμε.Πολυ καθησυχαστικο...δλδ αν ψηλώσει ενα δυό πόντους θα πρέπει να περιμένουμε αλλο εναν χρόνο.Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία με επιτροπή κτλ.Ευχαριστώ!

Δεν έχω προς το παρόν κάποια εμπειρία αλλά νομίζω όλοι οι ενδοκρινολόγοι θα πουν να το ελέγχετε τακτικά για να βλέπετε σε βάθος χρόνου πόσα εκατοστά παίρνει.. Έτσι βλέποντας κ κάνοντας.. Κ μετά πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις. Εμένα πχ η κόρη μου γεννήθηκε πρόωρα κ ήταν ένα μωρό IUGR. Οπότε πληρεί προϋποθέσεις για να χορηγήσουν αυξητική ορμόνη αν παραμείνει στάσιμη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Προς το παρόν κ εμείς το ελέγχουμε γιατί στο χρόνο παίρνει το απαιτούμενο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...ας ελπίσουμε είτε οτι δεν θα το χρειαστούν είτε οτι αν το χρειαστούν θα το παρουν χωρίς να δίνεται παράταση ..γνωρίζω οτι έχουν προτεραιότητα περιστατικά με ολική έλειψη ή σε παιδια που το έχουν καθυστερήσει..τι να πω.Το καλύτερο για όλα τα παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παρακολουθώ καιρό το θέμα. Έχω έναν γιο 5 ετών με ύψος τώρα 101εκ και βάρος 15,3 κιλά. Γεννήθηκε 50, 1ετους 74εκ, 2 ετων 85 εκ. και μετά στα 4 βοτιά στα 96εκ. Στα 5 101εκ. Μας παρακολουθεί ο Α.Χ. στην Θεσ/κη. Κάναμε εξετάσεις και αυξητικής (κλονιδίνη) τον 12/22 σε ιδιωτικό στην Θεσ/κη. Έπιασε 15,95 στο Peak. Σωματομεδίνη 55 (τον 5/2022 είχε 98 σε άλλη εξέταση). 2 φορές του κάναμε αντισώματα  για κοιλιοκάκη και βγήκαν αρνητικά. Γενικότερα σίδηρο, βιταμίνη D κτλ έδειχνε μια χαρά. Ο γιατρός μας είπε να τον παρακολουθούμε και τα ξαναλέμε σε 9 μηνες. Τα χω ψιλοχαμένα παρότι έχω διαβάσει όση βιβλιογραφία είχα κατεβάσει στο μεταπτυχιακό. Κλίνω προς το Constitutional Delay of Growth αφού φαίνεται να μην .εχει κάτι παθολογικό. Αν έχει κάποιος κάτι άλλο από εμπειρία προτάσεις ευπρόσδεκτες. Εγώ 180εκ και η μαμά του 160εκ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

up εξαιτίας τεχνικού λάθους η δημοσίευση δεν είχε εμφανιστεί εγκαίρως!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γενικά όσοι δίνεται αυξητική ορμονη έχετε δει αποτελέσματα ? μίλησα με έναν φίλο και με είπε για ένα κοριτσάκι ότι παρόλο που πήρε δεν είδε καμία διαφορά. εμείς είμαστε 13 ετών και 1.43εκ οπότε για εκεί βαδίζουμε μετά το πλήθος εξετάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...