Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η μερα σας με ένα μωρό 10 μηνών...


Recommended Posts

Καλησπερα σας..

θα ήθελα να μαθω πως περνάτε την μερα σας με ένα 10 μηνών μωρό; 
Τι κάνετε, τι παιχνίδια παίζεται... 

Εχω αρχίσει να αγχώνομαι για κάποιο λόγο και νομίζω πως δεν της είμαι καθόλου καλή... δεν ξέρω με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη που και που... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 23/11/2020 at 2:16 ΜΜ, MamaFot είπε:

Καλησπερα σας..

θα ήθελα να μαθω πως περνάτε την μερα σας με ένα 10 μηνών μωρό; 
Τι κάνετε, τι παιχνίδια παίζεται... 

Εχω αρχίσει να αγχώνομαι για κάποιο λόγο και νομίζω πως δεν της είμαι καθόλου καλή... δεν ξέρω με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη που και που... 

 

Εγώ θυμάμαι ότι την έπαιρνα το πρωί, μαζί με ένα φρούτο ή φρουτόκρεμα, με το μεσημεριανό της σε θερμός, και βγαίναμε βόλτες, μαγαζιά, καφέδες κλπ, και γυρνούσαμε το απόγευμα! Η καλύτερη εποχή, γιατί δεν περπατούσε ακόμα, οπότε καθόταν άνετα στο καρότσι, κοιμόταν σε αυτό το μεσημέρι κλπ. Φυσικά δεν υπήρχε κορονοϊός τότε...

Για το σπίτι... την άφηνα στο δωμάτιο να παίζει μόνη της, και ήμουν εκεί γύρω, ή παίζαμε μαζί, βάζαμε μουσική κλπ.

Link to comment
Share on other sites

10 μηνών ξυπνούσε γύρω στις 7-7.30. Έπινε γάλα κ έπαιζε λίγο ήρεμα στο κρεβάτι ή στο σαλόνι. Μετά βγαίναμε μια βόλτα, λίγα ψώνια κλπ. Φρούτο στη βόλτα ή πριν ή μετά. Κοιμόταν 11-1 περίπου. Μετά φαγητό κ παιχνίδι. Μπουσουλούσε πολύ τότε κ ασχολιόταν με αυτό. μπορεί κ να βγαίναμε λίγο κ το μεσημέρι κάπου πιο κοντά.  Κοιμόταν κανένα 40λεπτο γύρω στις 4 κ μετά το έκοψε. Το απόγευμα κάποια βόλτα όλοι μαζί ή σουπερμάρκετ (χειμώνας κ δεν είχαμε επιλογές). Μπάνιο κ γάλα μετά τις 7.30-8, νανούρισμα κ ύπνος 9. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2020 at 1:16 PM, MamaFot said:

Καλησπερα σας..

θα ήθελα να μαθω πως περνάτε την μερα σας με ένα 10 μηνών μωρό; 
Τι κάνετε, τι παιχνίδια παίζεται... 

Εχω αρχίσει να αγχώνομαι για κάποιο λόγο και νομίζω πως δεν της είμαι καθόλου καλή... δεν ξέρω με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη που και που... 

 

 

Είναι πολυ μικρό το μωρό σου, δεν υπάρχει "πρέπει" μέσα στη μέρα, ούτε και θα πρέπει να σκέφτεσαι αν κάνεις "όλα αυτά που πρέπει". Δεν υπάρχει κατι τέτοιο, ούτε "βαθμολογείσαι". :P

 

Στην ηλικία εκείνη, λόγω καραντίνας, περάσαμε αρκετό καιρό με το μωρό...γενικά θα ξύπναγε κατά τις 8-9, μετά παιχνίδι στο σπίτι κανένα δίωρο μέχρι που ξαναπεφτε για ύπνο 1-2 ώρες....μετά μεσημεριανό, μετά πάλι διάφορα παιχνίδια, βιβλία, μουσική....ίσως καμία βόλτα στις κούνιες 1-2 ώρες, μετά καμια βιντεοκλήση με τους παππούδες της, μετά βραδινό - μπάνιο - ύπνο κατά τις 8.....

 

Γενικά τότε ήταν στη φάση που μπορούσε να κάτσει και μισή ώρα στο καρεκλάκι με ένα βιβλίο (τώρα πια δεν παιζει κατι τετοιο...), οπότε ήταν πιο εύκολο να ψιλο-παίζει ανεξάρτητα.

 

Δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να κάτσεις όλη μέρα με ένα μωρό που δε μιλάει ομολογώ....αλλά νομιζω αν χαλαρώσεις και το ακολουθήσεις μέσα στο σπίτι, θα ανακαλύψει μόνο του με τι θέλει να περάσει την ώρα του και μετά κυλάει μόνο του. Υπάρχουν, ανάλογα με την ηλικία, πολλά παιχνίδια, π.χ. 6-9, 9-12, 12-18μ....μπορείς να δεις άπειρα βιντεο με ιδέες στο youtube, πέρα από τα κλασικά πλαστικά κλπ., με τα οποία μπορεί να κάτσει να περάσει πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας περνούσε πάρα πολλή ώρα καθιστή στο γυμναστήριο (δεν μπουσουλουσε ακόμα), στην κούνια με το μομπιλε που έπαιζε μουσική κι εκείνη ασχολιόταν με λούτρινα, ή και απλά στο χαλί. Έπαιζε κυρίως με λούτρινα, με τις κουλουρες που βάζεις στον κύλινδρο και τα σχήματα που βάζεις στις τρύπες (δεν τα έβαζε, απλώς επαιζε με αυτά πχ τα χτυπούσε μεταξύ τους), με κάτι δαχτυλοκουκλάκια και πλειμομπιλακια (έχει μανία με μικρές μικρές φιγουριτσες), με ένα πιανακι που πετάγονται ζωακια που τραγουδάνε και με κάτι κυπελακια που μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο ανά μέγεθος και τα κάνεις και πύργο (ούτε αυτά τα έβαζε, απλά τα χτυπούσε κλπ). Ίσως καθόταν ακόμα στο ριλαξ που είχαμε βάλει μια καμάρα με παιχνίδια, δεν θυμάμαι. Γενικά έπαιζε πολύ μόνη της, δεν κάναμε κάτι ιδιαίτερο πέρα από τα ταΐσματα και ένιωθα κι εγώ πως την είχαμε παραμελημένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέκα μηνών είναι και η δική μου! Ξυπνά το πρωί γύρω στις οκτώ, θα τη θηλάσω και μετά θα κάτσουμε στο κρεβάτι όλοι μαζί. Μετά από λίγο πηγαίνουμε στο σαλόνι και έχω να παζλ δαπέδου και παίζουμε εκεί ( έχω κύβους  κ άλλα τουβλάκια , κάνω πύργο και αυτή το ρίχνει ή θα βάλω τα κουκλάκια της- κουδουνιστρες, ζωάκια κτλ να μιλάνε σαν κουκλοθέατρο) . Άλλο πράγμα που κάνω να κρύβω ένα πράγμα και να τη ρωτάω που είναι ή το κουκου τζα. Της δείχνω ζωάκια και τη ρωτάω πως κάνουν. Μετά κάνουμε αγώνα για να φάμε. Τις διαβάζω παραμύθια συνέχεια (τρία είναι τα αγαπημένα της, τα άλλα πιο σπάνια) μέχρι και στο φαγητό πολλές φορές για να την κάνω να φάει.

On 23/11/2020 at 2:16 ΜΜ, MamaFot είπε:

Καλησπερα σας..

θα ήθελα να μαθω πως περνάτε την μερα σας με ένα 10 μηνών μωρό; 
Τι κάνετε, τι παιχνίδια παίζεται... 

Εχω αρχίσει να αγχώνομαι για κάποιο λόγο και νομίζω πως δεν της είμαι καθόλου καλή... δεν ξέρω με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη που και που... 

 

Αφού τελειώσουμε το φαγητό, κάνουμε βόλτα. Μετακίνηση 6 και περπάτημα σε μέρος χωρίς πολύ κόσμο λόγω κορονοιου. Παρατηρώ ότι το παιδί εκτονώνεται και εγώ ξεκουράζομαι πολύ. Τις μέρες που δε βγαίνουμε είναι μικρή Ταλιμπάν. Ύπνος. Μετά πάλι τα ίδια μέχρι τις οκτώ το βράδυ που θα κοιμηθεί. Λέμε και τραγούδια. Τι άλλο να κάνει κάποιος; Ότι μπορείς και έχεις αντοχή να κάνεις καλό είναι. Κουράζομαι πολύ με το παιδί και βαριέμαι ώρες ώρες και κάποιες φορές δεν έχω όρεξη να κάνω ούτε κι αυτά. Μην έχεις τύψεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά εξτριμ δραστηριότητα ούτε να πάρεις τα πιο σούπερ παιχνίδια που υπάρχουν. Αγκαλιές , φιλιά και ζουληγμα γιατί μετά θα περπατάνε και θα τρέχουν μακριά :-)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

10 μηνών ξυπνούσε γύρω στις 7-7.30. Έπινε γάλα κ έπαιζε λίγο ήρεμα στο κρεβάτι ή στο σαλόνι. Μετά βγαίναμε μια βόλτα, λίγα ψώνια κλπ. Φρούτο στη βόλτα ή πριν ή μετά. Κοιμόταν 11-1 περίπου. Μετά φαγητό κ παιχνίδι. Μπουσουλούσε πολύ τότε κ ασχολιόταν με αυτό. μπορεί κ να βγαίναμε λίγο κ το μεσημέρι κάπου πιο κοντά.  Κοιμόταν κανένα 40λεπτο γύρω στις 4 κ μετά το έκοψε. Το απόγευμα κάποια βόλτα όλοι μαζί ή σουπερμάρκετ (χειμώνας κ δεν είχαμε επιλογές). Μπάνιο κ γάλα μετά τις 7.30-8, νανούρισμα κ ύπνος 9. 

Και μένα εκεί 7-7:30 ξυπνάει... Μπουσουλάει, παίζει μόνη, σηκώνεται, δεν έχω θέμα απλά νιώθω άσχημα όταν την αφήνω να παίζει μόνη της και δεν κάνω κάτι μαζί της... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Εγώ θυμάμαι ότι την έπαιρνα το πρωί, μαζί με ένα φρούτο ή φρουτόκρεμα, με το μεσημεριανό της σε θερμός, και βγαίναμε βόλτες, μαγαζιά, καφέδες κλπ, και γυρνούσαμε το απόγευμα! Η καλύτερη εποχή, γιατί δεν περπατούσε ακόμα, οπότε καθόταν άνετα στο καρότσι, κοιμόταν σε αυτό το μεσημέρι κλπ. Φυσικά δεν υπήρχε κορονοϊός τότε...

Για το σπίτι... την άφηνα στο δωμάτιο να παίζει μόνη της, και ήμουν εκεί γύρω, ή παίζαμε μαζί, βάζαμε μουσική κλπ.

Ωραία ήταν τότε.. Δυστυχώς τώρα με τον κορονοιο και χειμώνα δύσκολη η βόλτα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Είναι πολυ μικρό το μωρό σου, δεν υπάρχει "πρέπει" μέσα στη μέρα, ούτε και θα πρέπει να σκέφτεσαι αν κάνεις "όλα αυτά που πρέπει". Δεν υπάρχει κατι τέτοιο, ούτε "βαθμολογείσαι". :P

 

Στην ηλικία εκείνη, λόγω καραντίνας, περάσαμε αρκετό καιρό με το μωρό...γενικά θα ξύπναγε κατά τις 8-9, μετά παιχνίδι στο σπίτι κανένα δίωρο μέχρι που ξαναπεφτε για ύπνο 1-2 ώρες....μετά μεσημεριανό, μετά πάλι διάφορα παιχνίδια, βιβλία, μουσική....ίσως καμία βόλτα στις κούνιες 1-2 ώρες, μετά καμια βιντεοκλήση με τους παππούδες της, μετά βραδινό - μπάνιο - ύπνο κατά τις 8.....

 

Γενικά τότε ήταν στη φάση που μπορούσε να κάτσει και μισή ώρα στο καρεκλάκι με ένα βιβλίο (τώρα πια δεν παιζει κατι τετοιο...), οπότε ήταν πιο εύκολο να ψιλο-παίζει ανεξάρτητα.

 

Δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να κάτσεις όλη μέρα με ένα μωρό που δε μιλάει ομολογώ....αλλά νομιζω αν χαλαρώσεις και το ακολουθήσεις μέσα στο σπίτι, θα ανακαλύψει μόνο του με τι θέλει να περάσει την ώρα του και μετά κυλάει μόνο του. Υπάρχουν, ανάλογα με την ηλικία, πολλά παιχνίδια, π.χ. 6-9, 9-12, 12-18μ....μπορείς να δεις άπειρα βιντεο με ιδέες στο youtube, πέρα από τα κλασικά πλαστικά κλπ., με τα οποία μπορεί να κάτσει να περάσει πολύ χρόνο.

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και εύκολο μωρό, καθόλου εύκολο για την ακρίβεια... Θα μου πεις βέβαια πως δεν είναι όλα τα μωρά ηρεμα... 

Αλλα έχω πολύ γκρίνια γενικότερα, τα βιβλία δεν μας αρέσουν καθόλου, τα σκίζει γενικότερα

Όσο και να θέλω με τόση γκρίνια με το παραμικρό ώρες ώρες της φωνάζω... Για αυτό και νιώθω "κακιά"..

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 10 μηνών αλώνιζε ολο το σπίτι,μπουσουλουσε και πιάνοτανε από τα έπιπλα για να περπατήσει επομένως είχε στραφεί ολο του το ενδιαφέρον στην εξερεύνηση και στα βηματάκια,φυσικά παίζαμε κιόλας,ξυπνούσε κατά της 8 έπινε γάλα παίζαμε συνήθως με τα τουβλάκια ήτανε το αγαπημένο του παιχνίδι,μετά έτρωγε δεκατιανο και ύπνο,ξυπναγε και ξεκινούσε το κυνηγητό όπου πήγαινα εγώ από πίσω,το απόγευμα βγαίναμε βόλτα συνήθως στη θάλασσα η για καφέ(μετά μας έπιασε ο κορονοιος)επισεις παίζαμε πολύ και με μπάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

Δέκα μηνών είναι και η δική μου! Ξυπνά το πρωί γύρω στις οκτώ, θα τη θηλάσω και μετά θα κάτσουμε στο κρεβάτι όλοι μαζί. Μετά από λίγο πηγαίνουμε στο σαλόνι και έχω να παζλ δαπέδου και παίζουμε εκεί ( έχω κύβους  κ άλλα τουβλάκια , κάνω πύργο και αυτή το ρίχνει ή θα βάλω τα κουκλάκια της- κουδουνιστρες, ζωάκια κτλ να μιλάνε σαν κουκλοθέατρο) . Άλλο πράγμα που κάνω να κρύβω ένα πράγμα και να τη ρωτάω που είναι ή το κουκου τζα. Της δείχνω ζωάκια και τη ρωτάω πως κάνουν. Μετά κάνουμε αγώνα για να φάμε. Τις διαβάζω παραμύθια συνέχεια (τρία είναι τα αγαπημένα της, τα άλλα πιο σπάνια) μέχρι και στο φαγητό πολλές φορές για να την κάνω να φάει.

Αφού τελειώσουμε το φαγητό, κάνουμε βόλτα. Μετακίνηση 6 και περπάτημα σε μέρος χωρίς πολύ κόσμο λόγω κορονοιου. Παρατηρώ ότι το παιδί εκτονώνεται και εγώ ξεκουράζομαι πολύ. Τις μέρες που δε βγαίνουμε είναι μικρή Ταλιμπάν. Ύπνος. Μετά πάλι τα ίδια μέχρι τις οκτώ το βράδυ που θα κοιμηθεί. Λέμε και τραγούδια. Τι άλλο να κάνει κάποιος; Ότι μπορείς και έχεις αντοχή να κάνεις καλό είναι. Κουράζομαι πολύ με το παιδί και βαριέμαι ώρες ώρες και κάποιες φορές δεν έχω όρεξη να κάνω ούτε κι αυτά. Μην έχεις τύψεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά εξτριμ δραστηριότητα ούτε να πάρεις τα πιο σούπερ παιχνίδια που υπάρχουν. Αγκαλιές , φιλιά και ζουληγμα γιατί μετά θα περπατάνε και θα τρέχουν μακριά :-)

Δυστυχώς δεν έχω πολλά παιχνίδια για την ηλικία της, δεν ειχα προλάβει να πάρω λόγο εργασίας και τώρα covid αλλά δεν είναι ότι έπρεπε οπωσδήποτε να πάρω γιατί δεν ασχολείται και πολύ με παιχνίδια.. της τραβάνε την προσοχή τα πάντα εκτός από τα παιχνίδια.. 

Εμείς ξυπνάμε 7-7:30 ή και 8 ανάλογα.. Παμε σαλόνι Θηλάζει λίγο την αφήνω κάτω και κάνει τα δικά της... Απλά δεν ξέρω "πρέπει" να παίζω όλη την ώρα μαζί της; Πχ την αφήνω να παίζει μόνη της ή να ασχοληθεί με κάτι μόνη της... είναι κακό αυτό;

βιβλια ούτε καν δεν θέλει προσπαθώ να της διαβάσω και εκείνη αρχίζει και μιλάει την γλώσσα της ή θα "φωνάζει"... όποτε δεεν... 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Εμένα 10 μηνών αλώνιζε ολο το σπίτι,μπουσουλουσε και πιάνοτανε από τα έπιπλα για να περπατήσει επομένως είχε στραφεί ολο του το ενδιαφέρον στην εξερεύνηση και στα βηματάκια,φυσικά παίζαμε κιόλας,ξυπνούσε κατά της 8 έπινε γάλα παίζαμε συνήθως με τα τουβλάκια ήτανε το αγαπημένο του παιχνίδι,μετά έτρωγε δεκατιανο και ύπνο,ξυπναγε και ξεκινούσε το κυνηγητό όπου πήγαινα εγώ από πίσω,το απόγευμα βγαίναμε βόλτα συνήθως στη θάλασσα η για καφέ(μετά μας έπιασε ο κορονοιος)επισεις παίζαμε πολύ και με μπάλα.

Μπουσουλάει, σηκώνεται, κάνει ράνει.. Άμα πάω να κάνω όμως βήμα εκτός σαλονιού έρχεται κλαίγοντας πίσω μου :/ 

γενικα δεν παίζει με πολλά παιχνίδια, τα βαριέται θα μπορούσα να πω.. είναι ένα μικρό γκρινιάρικο μωρό χαχα... 

απλα πχ δεν παίζω ή δεν κάνω κάτι όλη την ώρα μαζί της... για αυτό και νιώθω κι ολας κάπως.. θα παίξουμε γύρω γύρω από το τραπέζι κυνηγητό ή κρυφτό, λίγο με την μπάλα, λίγο με τις χριστουγεννιάτικες μπάλες τώρα μετά την αφήνω να κάνει οτι θέλει μόνη της χωρίς να κάνω κάτι εγώ μαζί της...

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο βασικό που χρειάζεται ένα μωρό σε αυτή την ηλικία είναι ένα σπίτι ασφαλή κ να έχει το ελεύθερο να το εξερευνήσει από άκρη σε άκρη από αυτό γνωρίζει τον κόσμο κ παίρνει ερεθίσματα, κ φυσικά αν πιάνεται κ σηκώνεται κάποιον δίπλα του για να τον βοηθάει καθοδηγεί.. Τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους σιγά σιγά κ το παιδί σου δείχνει τον δρόμο... Εμενα κανένα από τα δύο δεν ήθελε πχ παραμύθια τα έσκιζε κ τα χοντρά κιόλας τώρα ο μικρός 31 μηνών κάθεται να ξεφυλισουμε κ να δούμε τις εικόνες όχι να το διαβάσουμε, αυτό έχει να κάνει κ με το παιδί βέβαια... Σε λίγους μήνες ίσως αναζητάς την χαλάρωση σου γιατί το παιδί μπορεί να σε θέλει συνέχεια δίπλα του για να παίξετε η για να μη χτυπήσει, απόλαυσε αυτή την περίοδο κ άσε τις τύψεις στην άκρη... :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , MamaFot είπε:

Δυστυχώς δεν έχω πολλά παιχνίδια για την ηλικία της, δεν ειχα προλάβει να πάρω λόγο εργασίας και τώρα covid αλλά δεν είναι ότι έπρεπε οπωσδήποτε να πάρω γιατί δεν ασχολείται και πολύ με παιχνίδια.. της τραβάνε την προσοχή τα πάντα εκτός από τα παιχνίδια.. 

Εμείς ξυπνάμε 7-7:30 ή και 8 ανάλογα.. Παμε σαλόνι Θηλάζει λίγο την αφήνω κάτω και κάνει τα δικά της... Απλά δεν ξέρω "πρέπει" να παίζω όλη την ώρα μαζί της; Πχ την αφήνω να παίζει μόνη της ή να ασχοληθεί με κάτι μόνη της... είναι κακό αυτό;

βιβλια ούτε καν δεν θέλει προσπαθώ να της διαβάσω και εκείνη αρχίζει και μιλάει την γλώσσα της ή θα "φωνάζει"... όποτε δεεν... 

 

Εγώ παίζω γιατί δεν με αφήνει σε ησυχία. Μόλις την αφήνω κλαίει. Έχει απίστευτη μαμαδιαση. Δε ξέρω αν εγώ έχω κάνει κάτι λάθος και έχει κολλήσει τόσο πάνω μου. Στον άντρα μου δεν τα κάνει αυτά, παίζει μόνη της. Έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του παιδιού όπως είπε η @xaroumenh mama, αλλά και με τα ενδιαφέροντα του.  Αφού ασχολείται και μόνη της χαλάρωσε. Αν δεν της αρέσουν παιχνίδια, δώσε ασφαλή αντικείμενα. Δε χρειάζεται να είσαι όλη την ώρα από πάνω, μπορείς που κ που να παρεμβαινεις κάνοντας κάτι άλλο με το αντικείμενο που δεν το έχει ξανακάνει ( πχ τσαλακωσε χαρτί, σκίσε κουτί δημητριακών, κάνε θόρυβο με μια κουτάλα) ή να της τραγουδάς. Έχει σημασία το ελεύθερο παιχνίδι σε αυτή την ηλικία, δεν κάνεις κάτι κακό πιστευω. Αφού μπουσουλαει , εξερευνά το χώρο μόνη της ίσως. Εμένα ακόμα τίποτα, θέλει όμως να τη στηρίζω και να περπατάει και γκρινιάζει αν δεν την παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MamaFot είπε:

Ωραία ήταν τότε.. Δυστυχώς τώρα με τον κορονοιο και χειμώνα δύσκολη η βόλτα. 

O Κορονοϊός είναι το θέμα! Διαφορετικά, ο χειμώνας, αν δεν βρέχει, είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, MamaFot said:

Μπουσουλάει, σηκώνεται, κάνει ράνει.. Άμα πάω να κάνω όμως βήμα εκτός σαλονιού έρχεται κλαίγοντας πίσω μου :/ 

γενικα δεν παίζει με πολλά παιχνίδια, τα βαριέται θα μπορούσα να πω.. είναι ένα μικρό γκρινιάρικο μωρό χαχα... 

απλα πχ δεν παίζω ή δεν κάνω κάτι όλη την ώρα μαζί της... για αυτό και νιώθω κι ολας κάπως.. θα παίξουμε γύρω γύρω από το τραπέζι κυνηγητό ή κρυφτό, λίγο με την μπάλα, λίγο με τις χριστουγεννιάτικες μπάλες τώρα μετά την αφήνω να κάνει οτι θέλει μόνη της χωρίς να κάνω κάτι εγώ μαζί της...

 

Εννοείται ότι το μωρό σε θέλει όλη την ώρα δίπλα του, αλλά κι εσύ έχεις φαντάζομαι δουλειές που πρέπει να γίνουν, όπως επίσης θες λίγο χρόνο για τον εαυτό σου.

Ο κορονοϊός τα κάνει όλα πιο δύσκολα γιατί δεν επιτρέπει βόλτες κτλ. Τι να γίνει, έτσι είναι. Βάλε το μωρό σε ένα ασφαλές μέρος και δίνε του πράγματα να ασχολείται όσο εσύ κανεις μια δουλειά, πχ δωστου ταπερ, κουτάλες κτλ. Μετά παίξτε μαζί, ασχολειθείτε και με το φαγητό, βάλτη στο καρεκλακι της και δινε της καθε τι που θα μαγειέψεις, πχ τπ κολοκύθι, μετά το καρότο, το κρεμμύδι κτλ. Ειδικά με το κρεμμύδι μπορεί να περάσει πολύ ώρα μέχρι να το ξεφλουδίσει!!! Ε, μετά να φάει, να κοιμηθεί και το απόγευμα πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, για το μωράκι σου είσαι η καλύτερη μαμά! Αν νιώθεις ότι δεν είσαι καλή κ είσαι συχνά στεναχωρημενη κλπ μήπως να το ψάξεις για επιλοχεια. Παιχνίδια δεν χρειάζεται κ να έχει ιδιαίτερα. Σε αυτή την ηλικία παίζουν με οτιδήποτε. Δώσε τάπερ, κανένα πλαστικό κουτάλι, κανένα μπαλονάκι η μπαλιτσα, τραγούδησε της κ βάλε μουσικουλα.. Σε αυτή την ηλικία στο πρώτο παιδάκι ξυπνούσε, την τάιζα κ εκείνη την ώρα μετά έφτιαχνα φαγητό κ έκανα τις δουλειές μου για μια ωρίτσα ενώ αυτή την είχα στο καθισματακι. Μετά της έδινα λίγο γάλα κ αποκοιμιοταν για μισή ωρίτσα. Όταν ξυπνουσε για κανένα δίωρο πηγαίναμε στο δωμάτιο με τα παιχνίδια, κάτω είχα στρωμένο το παζλ που είναι για κάτω κ μπουσουλουσε κ παίζαμε. Ερχόταν το μεσημέρι, την τάιζα κ πηγαιναμε στο δωμάτιο να κάνουμε αγκαλίτσες κ μετά κοιμόταν για κανένα δίωρο. Το απόγευμα που ξυπνούσε την έδινα απογευματινό κ μετά την έντυνα κ βγαίναμε βόλτα για καμία ωρίτσα αν είχε καλό καιρό. Ερχομασταν σπίτι, ξανά παίζαμε λίγο, μετά τρώγαμε κ την ετοίμαζα για μπάνιο κ ύπνο

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, MamaFot said:

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και εύκολο μωρό, καθόλου εύκολο για την ακρίβεια... Θα μου πεις βέβαια πως δεν είναι όλα τα μωρά ηρεμα... 

Αλλα έχω πολύ γκρίνια γενικότερα, τα βιβλία δεν μας αρέσουν καθόλου, τα σκίζει γενικότερα

Όσο και να θέλω με τόση γκρίνια με το παραμικρό ώρες ώρες της φωνάζω... Για αυτό και νιώθω "κακιά"..

 

 

Πιστεύω η φαση που σκιζουν ή τρώνε τα βιβλια κρατάει κάποιο διάστημα...λογικό είναι...υπάρχουν εκείνα τα πλαστικά του μπάνιου ή τα πολύ σκληρά που μπορείς να δοκιμάσεις, μήπως δυσκολεύεται περισσότερο. :P

 

Δε χρειάζεται να νιώθεις έτσι, λογικό είναι κάποια στιγμή να ξεπερνάς τα όριά σου, ειδικά αν π.χ. περνάς εσύ τον περισσότερο χρόνο μαζί του. Θα μπορούσες π.χ. στην περίπτωση αυτή είτε να κάνεις υπομονή, δηλαδή το αφήνεις να κάνει ό,τι θέλει, εφ'όσον δεν κινδυνεύει, χωρίς να προσπαθείς να του πεις ή να του επιβάλλεις τίποτα.....είτε να κάνεις ένα "break" από το μωρό....που σημαίνει είτε το βάζεις για ύπνο, είτε το αφήνεις μέσα στο πάρκο με 5 παιχνίδια και πας σε ένα άλλο δωμάτιο 10 λεπτά....ή εντέλει, αν υπάρχει η δυνατότητα, παίρνεις λίγο χρόνο για σένα και πας μια βόλτα και το αφήνεις με το μπαμπά ή κάποιον άλλον. Δεν είσαι "κακιά", απλώς δεν είσαι σούπερμαν και ούτε χρειάζεται να είσαι, ασχέτως με το τι μπορεί να θεωρούν οι τριγύρω "σωστό".

 

Quote

 Πχ την αφήνω να παίζει μόνη της ή να ασχοληθεί με κάτι μόνη της... είναι κακό αυτό;

 

Καθόλου κακό δεν είναι, το αντίθετο θα έλεγα. Απλά θα πρέπει να είναι ασφαλισμένος ο χώρος και να μην υπάρχει τίποτα επικίνδυνο για την ηλικία της.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εμένα δέκα μηνών ήταν ένα δράμα. Στο πάρκο δεν κάθισε ποτέ (σπαραχτικό κλάμα), στο καρεκλάκι δεν κάθισε ποτέ αν δεν ήταν ώρα φαγητού (σπαραχτικό κλάμα), γενικά βαριόταν τη ζωή του και ήθελε συνεχώς ερεθίσματα. Διαβάζω για παιδιά που παίζουν ωραία με τα παιχνίδια τους σ' αυτήν την ηλικία και με πιάνει κι εμένα σπαραχτικό κλάμα!

 

Αυτό που με έσωσε ήταν ο μάρσιπος. Τον έβαζα μέσα την ώρα που μαγείρευα ή έκανα την κουζίνα και επιθεωρούσε. Ή τον έπαιρνα μαζί στο μπαλκόνι την ώρα που άπλωνα και τον άφηνα να χώνει τα χέρια του στις γλάστρες και να μασουλάει τα μανταλάκια. Συντροφιά και στην τουαλέτα, τον έβαζα μέσα στη λεκάνη για τα ρούχα και με παρατηρούσε. Γενικά ήταν μια ζόρικη περίοδος, αλλά όταν άρχισε να περπατάει βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. Τώρα βέβαια έχουμε την επόμενη πίστα: σκαρφαλώνει παντού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Γενικά ήταν μια ζόρικη περίοδος, αλλά όταν άρχισε να περπατάει βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. Τώρα βέβαια έχουμε την επόμενη πίστα: σκαρφαλώνει παντού. 

 

Συμφωνώ ότι όταν κινούνται είναι καλύτερα. Εμάς επειδή μέχρι 15 μηνών δεν μπουσουλουσε καν, μας έλεγαν όλοι "δεν πειράζει, μην βιάζεστε, όταν αρχίσει να μετακινείται θα την κυνηγάτε". Εγώ όμως ανυπομονούσα πότε θα μπορούσε να μετακινείται μόνη, γιατί ως τότε αν ήθελε κάτι πχ κάποιο παιχνίδι ή εμάς κλπ έκλαιγε, γκρινιαζε κλπ, ενώ από τότε που άρχισε να μπουσουλαει πάει όπου θέλει όποτε θέλει και εννοείται είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Συμφωνώ ότι όταν κινούνται είναι καλύτερα. Εμάς επειδή μέχρι 15 μηνών δεν μπουσουλουσε καν, μας έλεγαν όλοι "δεν πειράζει, μην βιάζεστε, όταν αρχίσει να μετακινείται θα την κυνηγάτε". Εγώ όμως ανυπομονούσα πότε θα μπορούσε να μετακινείται μόνη, γιατί ως τότε αν ήθελε κάτι πχ κάποιο παιχνίδι ή εμάς κλπ έκλαιγε, γκρινιαζε κλπ, ενώ από τότε που άρχισε να μπουσουλαει πάει όπου θέλει όποτε θέλει και εννοείται είναι πολύ καλύτερα.

με το μπυσοτλγμα κ εγω ένιωσα ότι μου λύθηκαν τα χέρια. Ευτυχώς εμάς δεν άργησε. 
Μαγιά τις βόλτες, πραγματικά εκείνη την εποχή παραπάνω από τη μισή ώρα που ήταν ξύπνιος την περνούσαμε έξω. Μόνο με βροχή δεν βγαίναμε γιατί η βροχή εδώ πάει μαζί με αέρα οπότε δεν γινόταν ουυε ομπρέλα ούτε αδιάβροχο. Δηκαδη με ανεμοθύελλα που λέει ο λόγος, βγαίναμε. Δεν ξέρω πού μένεις κ ποσο σας κυνηγάει η αστυνομία για πρόστιμα, αλλά πρέπει να αξιοποιήσεις όλη τη «σωματική άσκηση» που μπορείς να κανεις. Δεν περναει αλλιώς η μέρα σε αυτές τις ηλικίες...

Link to comment
Share on other sites

@MamaFot γενικά σαν άνθρωπος και σαν γονιός, και δυνατά μιλάω εκ φύσεως, και φωνάζω και έχω και άσχημο λεξιλόγιο όταν είμαι είτε θυμωμένη είτε ενθουσιασμένη. και αντίστοιχα μιλάω και στα παιδιά. Αν όμως πιάνεις τον εαυτό σου να φωνάζει σε μωρό 10 μηνών, δε θα σου πω να μην νιώθεις τύψεις και ότι θα περάσει. Θα σου πω να ζητήσεις βοήθεια, πιο οργανωμένα. Με στόχο όχι να βρεις νέες δραστηριότητες για το μωρό, αλλά να βρεις την ισορροπία σου σαν μαμά, να βρεις πώς θα μοιραστείς το βάρος αν νιώθεις ότι φτάνεις στα όρια σου, τρόπους χαλάρωσης και κάπου να ξεσπάς με πιο υγιή τρόπο. Δε θα γίνει πιο εύκολο όσο μεγαλώνει το παιδί, το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

@MamaFot γενικά σαν άνθρωπος και σαν γονιός, και δυνατά μιλάω εκ φύσεως, και φωνάζω και έχω και άσχημο λεξιλόγιο όταν είμαι είτε θυμωμένη είτε ενθουσιασμένη. και αντίστοιχα μιλάω και στα παιδιά. Αν όμως πιάνεις τον εαυτό σου να φωνάζει σε μωρό 10 μηνών, δε θα σου πω να μην νιώθεις τύψεις και ότι θα περάσει. Θα σου πω να ζητήσεις βοήθεια, πιο οργανωμένα. Με στόχο όχι να βρεις νέες δραστηριότητες για το μωρό, αλλά να βρεις την ισορροπία σου σαν μαμά, να βρεις πώς θα μοιραστείς το βάρος αν νιώθεις ότι φτάνεις στα όρια σου, τρόπους χαλάρωσης και κάπου να ξεσπάς με πιο υγιή τρόπο. Δε θα γίνει πιο εύκολο όσο μεγαλώνει το παιδί, το αντίθετο.

 

Κι εγώ πάντως το έχω κάνει (να φωνάξω στο μωρό). Δεν είμαι περήφανη για αυτό ούτε το έκανα χωρίς τύψεις. Όμως ειδικά στο πρώτο παιδί νοιώθεις ότι φτάνεις στα όριά σου κάποιες φορές καθώς γκρεμίζεται η καθημερινότητά σου όπως την ξέρεις. Μέσα στην πορεία λοιπόν στη συνειδητοποίηση της μητρότητας ναι, το έκανα κι αυτό. Και στην πορεία αυτή βλέπεις ότι η μητρότητα είναι ένα ταξίδι γεμάτο λάθη, τύψεις, αλλαγές και απίστευτες χαρές. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2020 at 3:26 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

@MamaFot γενικά σαν άνθρωπος και σαν γονιός, και δυνατά μιλάω εκ φύσεως, και φωνάζω και έχω και άσχημο λεξιλόγιο όταν είμαι είτε θυμωμένη είτε ενθουσιασμένη. και αντίστοιχα μιλάω και στα παιδιά. Αν όμως πιάνεις τον εαυτό σου να φωνάζει σε μωρό 10 μηνών, δε θα σου πω να μην νιώθεις τύψεις και ότι θα περάσει. Θα σου πω να ζητήσεις βοήθεια, πιο οργανωμένα. Με στόχο όχι να βρεις νέες δραστηριότητες για το μωρό, αλλά να βρεις την ισορροπία σου σαν μαμά, να βρεις πώς θα μοιραστείς το βάρος αν νιώθεις ότι φτάνεις στα όρια σου, τρόπους χαλάρωσης και κάπου να ξεσπάς με πιο υγιή τρόπο. Δε θα γίνει πιο εύκολο όσο μεγαλώνει το παιδί, το αντίθετο.

Και γω κάπως έτσι είμαι.. Έχω και εγώ άσχημο λεξιλόγιο κι προσπαθώ να το φτιαξω... 

Μωρέ δεν είναι ότι δεν έχω βοήθεια.. έχω πάλι καλά από την μητέρα μου, γιατί η σύζυγος εργάζεται

Θα γίνει πιο δύσκολο, το φαντάζομαι.. 
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...