Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου εγραψε εκτος απ την σωματομεδινη,θυροειδη,κορτιζολη,νατριο,σιδηρο κ καποιες αλλες που δεν τις θυμαμαι..θα τις γραψω μολις εχω το βιβλιαριο μαζι μου..

Βασικα εχω καταλαβει οτι εκτος απο ελλειψη αυξητικης, στο χαμηλο αναστημα ψαχνονται για

: κυστικη ινωση,συνδρομο τερνερ ,συνδρομα δυσαποροφησης, κ εγκεφαλικους ογκους στην υποφυση( οχι στη δικη μου αλλα γενικα στη βιβλιογραφια) .

εγω θα σου ελεγα να την κανεις ,ειναι κ η πιο απλη αλλωστε.

εκεινο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν η οστικη ηλικια απλα αποτυπωνει την ηδη υπαρχουσα κατασταση(οτι δλδ ειμαστε πισω-εεεεεεεεεε χαιρω πολυ...)η ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ το χαμηλο υψος..

εμενα παντως κ στην τελευταια μετρηση 73,5 την εβγαλε,δηλαδη συμφωνα με το βιβλιαριο ειναι στασιμη εδω κ 3,5μηνες..αρχιζω να σκεφτομαι πολυ αναποδα..

μην εχει κανει κ λαθος στη μετρηση γιατι δεν σταματαει με τιποτα ακινητη..αλλα μετα λεω..οτι πολυ θα θελα αλλα το παιδι μου εχει προβλημα κ τρελαινομαι..

theodosi εσυ απο τι ορμομενη πιεσες για εξετασεις στους 18μηνες;

 

Απλά έβλεπα το παιδί ενώ στην αρχή ψήλωνε φυσιολογικά και μάλιστα είχε φτάσει στην 25 θέση μετά ο ρυθμ'ος αύξησης του ύψους μειώθηκε τόσο πολύ που πλέον έπεσε κάτω και απο την τρίτη θέση στις καμπύλες και κάθε μήνα χειροτέρευε. Βέβαια οι γιατροί προσπαθούσαν να με αποτρέψουν μέχρι το παιδί να γίνει τριών ετών αλλά εγώ επέμενα και τελικά δικαιώθηκα. Μακάρι βέβαια να είχα βγεί λανθασμένη αλλά τουλάχιστον εκ των υστέρων ξέρω οτι έκανα οτι καλύτερο μπορούσα για το παιδί μου έγκαρα. Τι να πώ το πράγμα φώναζε η δίδυμη αδελφή του ένα φυσιολογικότατο σε δαστάσεις μωρό και δίπλα το Αγγελάκι μου σκέτο στρουμφάκι μόνο το γαλάζιο χρώμα του έλειπε τόσο μικρούλης ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω ως νεα στο κλαμπ των εν λόγω εξετάσεων κάποια πράγματα γι'αυτές. Η γιατρός στο Αύξησης και Ανάπτυξης μας εχει γράψει τις εξης εξετάσεις: AbIgA, AbIgG, Αb έναντι ενδομυιου, Αb εναντι ιστικης κατι που δεν πιανω και IGF-1. Κατ'αρχην σας λένε κάτι, τις έχετε κάνει? Δευτερον στο Αγ. Σοφία αργουν να γίνουν και να βγουν αποτελέσματα? Και τέλος σε ιδιωτικα κεντρα γινονται? Αν ναι, εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο κεντρο να παω τη μικρή. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!!!

 

Η μικρή μου είναι 32μηνών και είναι 90 πόντους. Γεννήθηκε κανονικά. Τον πρώτο χρόνο ήμασταν στην 75η θέση, τον 2ο πέσαμε στην 50η ... τώρα είμαστε κάτω από την 25η. Και ανησυχώ πολύ! Την παρακολουθεί ενδοκρινολόγος στο Αγλαϊα Κυριακού και η παιδίατρος και μου λένε να μην ανησυχώ. Αλλά εγώ ανησυχώ και όλοι με λένε υστερική. Όλα τα παιδάκια γύρω μας είναι πιο ψηλά. Ακόμα και τα 1χρόνο μικρότερα μας φτάνουν! Είναι απίστευτο το ότι όλοι με βγάζουν τρελλή. Και ρωτάω: Ποια είναι η

γνώμη σας? Άδικα ανησυχώ?

 

Σημειωτέον εγώ είμαι 1,63 και ο άντρας μου 1,85 ...

 

Κι έχω κι όλους να μου λένε : "Θα πετάξει μπόι αργότερα!" ... εγώ ξέρω ότι αυτά γίνονται μόνο στα αγοράκια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις 32 μηνων και 86,5! τι θες να σου πω????? 92,5 ειναι ο Β που ειναι αγορι και ΔΕΝ ανησυχω!

παρακολουθα τη καμπυλη της

ασε τα προηγουμενα χρονια

παραμενεις σταθερα και γυρω απο το 25 %

αν ναι φιλακια να στε καλα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις 32 μηνων και 86,5! τι θες να σου πω????? 92,5 ειναι ο Β που ειναι αγορι και ΔΕΝ ανησυχω!

παρακολουθα τη καμπυλη της

ασε τα προηγουμενα χρονια

παραμενεις σταθερα και γυρω απο το 25 %

αν ναι φιλακια να στε καλα!

 

όχι δεν παραμένουμε σταθερά γύρω από 25%. Ήμασταν στο 75 τον πρώτο χρόνο, το δεύτερο στο 50 και τώρα τον 3ο χρόνο πέσαμε στο 25% και όλο κατεβαίνουμε. Τώρα το καλοκαίρι ασπούμε που υποτίθεται ψηλώνουν τα παιδιά δεν πήρε κάτι. Μήπως τα δικά σου ήταν πρόωρα και γι' αυτό?

 

Για τον Α που είναι 86,5 η παιδίατρος δε σου είπε κάτι? Πάντως κι εγώ αν είχα αγόρια δε θ' ανησυχούσα γιατί ξέρω ότι τα αγόρια μπορεί να είναι πολύ κοντά μικρά και να κάνουν κάποια έκρηξη σε μεγάλη ηλικία. Τα αγορια ψηλώνουν μέχρι μεγάλη ηλικία. Και ο άντρας μου κοντούλης ήταν και έγινε 1,85. Αλλά με τα κορίτσια ανησυχώ γιατί είναι αλλιώς. Η δικιά μου αν αδιαθετήσει όπως εγώ στα 11 θα μείνει ζουμπάς. Εντωμεταξύ δε μου βγαίνουν τα νούμερα. Έχει μπροστά της 7χρόνια μέχρι τα 10. Αν υποθέσουμε στην καλύτερη ότι θα παίρνει 6πόντους το χρόνο (πράγμα δύσκολο) .... θα πάρει 42 πόντους μέχρι τα 10 δλδ θα γίνει 90+42 = 1 και 32. Μετά μέχρι τα 12 έχει άλλα 2 χρόνια που υποτίθεται παίρνει πολλούς πόντους αλλά και 20 να πάρει θα μου γίνει 1,52 ... στην καλύτερη!!!!! Εχω απελπιστεί!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ασε τα 2 πρωτα ετη

δες μονο το ποσοστο απο 24 μηνων και πες μου.....

η Α γεννηθηκε 35+1 2600 και 49 εκ, οριακα δε τη λεμε προωρη, δεν εκατσαν καθολου θερμοκοιτιδα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

vellini αυτές τις εξετάσεις αίματος μας τις είχε γράψει και εμάς, τις έκανα στην βιοιατρική αλλά ρώτα και στο παίδων γιατί μπορεί αυτό το διάστημα να μην υπάρχουν καθυστερήσεις ποτέ δεν ξέρεις , ρώτα όμως για το σύνολο των εξετάσεων σε πόσο χρόνο θα έχεις αποτελέσματα όχι π.χ. σε 10 ημέρες για την IGF1 και σε .....2 μήνες για τα υπόλοιπα..

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μενα ξεκινησε καπου 25% εφτασε 75% και αρχισε η πτωση

το τελευταιο εξαμηνο ειναι στο 3-5%!!!!!

 

Και δεν ανησυχείς???

 

Εμένα από 24μηνών μέχρι τώρα 32 ξεκίνησε από λίγο πάνω από 25 και τώρα είναι λίγο κάτω από 25

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

vellini αυτές τις εξετάσεις αίματος μας τις είχε γράψει και εμάς, τις έκανα στην βιοιατρική αλλά ρώτα και στο παίδων γιατί μπορεί αυτό το διάστημα να μην υπάρχουν καθυστερήσεις ποτέ δεν ξέρεις , ρώτα όμως για το σύνολο των εξετάσεων σε πόσο χρόνο θα έχεις αποτελέσματα όχι π.χ. σε 10 ημέρες για την IGF1 και σε .....2 μήνες για τα υπόλοιπα..

 

Σημερα ημουν κρεμασμενη στα τηλεφωνα 4 ώρες και το ενα Παιδων με παρεπεμπτε στο αλλο και το ενα τμημα στο αλλο. Με ζάλισαν τοσο πολυ καθως μου ελεγαν οτι η μια εξεταση πρεπει να γινει στο ανοσολογικο, η άλλη στο ενδοκρινολογικο, η μία στην Αγ. Σοφία, η άλλη στο Αγλαια, ώστε στο τελος αποφάσισα να πάω σε κάποιο ιδιωτικο μάλλον Βιοιατρικη να τελειωνω! Αραγε καλυπτει τιποτα η ασφαλεια δημοσιου που εχω? Εσένα mamy-g ηταν καλα τα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

αυτα σκεφτομαι και εγω! για να δουμε τι θα γινει στις 13

Βερα για αυτο την ψαχνω!

Αλλα εσενα παραμενει 8 μηνες στο 25%, δε θα ανησυχουσα τουλαχιστον οχι οσο τωρα που ειμαι στο 3%

Βαλε οτι και εμενα καποιοι με λενε υπερβολικη

 

Ουφ επειξα σημερα να διαβαζω μια διατριβη σχετικη, ψαχνοντας για την IGF BP3

Να ειμαστε καλα, τιποτα αλλο, και ας ειναι κοντουλα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι και εμείς να κάνουμε αυτόν το μήνα εξετάσεις σωματομεδίνης αλλά και θυροειδή, χοληστερίνης, σιδήρου και άλλες γενικές. Είναι επαναληπτικές.

Την προηγούμενη φορά τις είχαμε κάνει απόγευμα σε ιδιωτικό αλλά τώρα μας είπε η γιατρός ότι λόγω της χοληστερίνης και των άλλων, όχι τόσο της σωματομεδίνης, χρειάζεται να γίνουν οι εξετάσεις το πρωί και νηστικοί! Αυτό για εμάς είναι πολύ δύσκολο γιατί ο μικρός πίνει γάλα με το που ξυπνάει.

Εσείς πως το καταφέρνετε αυτό?:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζεν εμεις παμε νηστικοι στο σταθμο!!! οποτε κανενα προβλημα

παντως για τη Σωματομεδινη απο αυτα που διαβασα ειναι οτι ειναι πιο αυξημενη το πρωι και ειναι πιο σωστη ωρα!

αυτη την IGFBP3 δε σας την εχουν πει ποτε????? 78 ευρω η χαρη της λεει, δεν καλυπτεται

Παιδων και ελπιζω να παρω καποτε και τα αποτελεσματα!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη παιδοενδοκρινολογο που τη πηγα μου ειπε οτι θελει επαναληψη της σωματομεδινης σε συνδιασμο με την αλλη ορμονη

διαβαζα εχτες μια διατριβη καποιου

επηξα στα τρελλα της υποφυσης μπλιαχχχχχχχ

ειναι σαν συναγωνιστης

η γιατρος μου ειπε οτι εχεις καλυτερα συμπερασματα στο συνδιασμο

θα κανω και οστικη για μενα, η γιατρος κρινει οτι ειναι νωρις για οστικη

και ξανα γενικη χοληστερινη και σιδηρο που εχουμε θεματακια για να δουεμ τι πρατουμε!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτα σκεφτομαι και εγω! για να δουμε τι θα γινει στις 13

Βερα για αυτο την ψαχνω!

Αλλα εσενα παραμενει 8 μηνες στο 25%, δε θα ανησυχουσα τουλαχιστον οχι οσο τωρα που ειμαι στο 3%

Βαλε οτι και εμενα καποιοι με λενε υπερβολικη

 

Ουφ επειξα σημερα να διαβαζω μια διατριβη σχετικη, ψαχνοντας για την IGF BP3

Να ειμαστε καλα, τιποτα αλλο, και ας ειναι κοντουλα!

 

Κι εγώ αυτό λέω πραγματικά ... να είμαστε καλά. Τι κοντούλα δε με ενοχλεί αρκεί να μην είναι υπορβολικά ... δλδ κάτω από 1,55

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι και εμείς να κάνουμε αυτόν το μήνα εξετάσεις σωματομεδίνης αλλά και θυροειδή, χοληστερίνης, σιδήρου και άλλες γενικές. Είναι επαναληπτικές.

Την προηγούμενη φορά τις είχαμε κάνει απόγευμα σε ιδιωτικό αλλά τώρα μας είπε η γιατρός ότι λόγω της χοληστερίνης και των άλλων, όχι τόσο της σωματομεδίνης, χρειάζεται να γίνουν οι εξετάσεις το πρωί και νηστικοί! Αυτό για εμάς είναι πολύ δύσκολο γιατί ο μικρός πίνει γάλα με το που ξυπνάει.

Εσείς πως το καταφέρνετε αυτό?:roll:

 

Εμένα δεν έχει πρόβλημα να μην πιει γάλα. Αφού πολλές φορές και που της το δίνω δεν το πίνει ή πίνει ελάχιστο οπότε ....

 

Έχουμε κι εμείς χοληστερίνη και τώρα θα κάνουμε επαναληπτικές και για θυροειδή και για χοληστερίνη και λέω να κάνω και κάποιες ορμονικές για την ανάπτυξη ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..πηρα αποτελεσματα: η σωματομεδινη ειναι 87,5ng/ml κμου ειπε η γιατρος που μου τις εστειλεπως ειναι καλες..μου ειχε γραψει κ θυροειδη κ καποιεςαλλες που ειναι για κοιλιοκακη κ εκ πρωτης φαινονται καλες..

θα της παω στην παιδοενδοκρινολογο βεβαια να ειμαστε σιγουροι..αλλα

εγω δεν ηρεμω με τιποτα..αν ειναι σωστες οι μετρησεις της,γιατι κοπανιεται την ωρα της μετρησης,ειναι στασιμη εδω κ 3μηνες..γιατι;

τι θα μας ξημερωσει ρε γμτ;θα παρω τα βουνα..

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι τα ορια?? εμεις 41,3!

που τις εκανες για να μη ψαχνω

μου ειπανε εχτες για ορμονες πρπει να πηγαινουμε σε πιστοποιημενα και οχι οπουδηποτε

να δω τη δευτερα στο Παιδων!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερω κ γω νομιζεις που το βρηκα;απο το πρωι αυτη τη δουλειακανω..τσεκαρω..igf1 ασβεστιο ορου ωχροτροπος ορμονη κτλ..

τωρα το ξαναδιαβασα καπου κ ελεγε 17-248κ καπου αλλου 24-152..στη δικη σου εξεταση τι γραφει διπλα φυσ τιμη;

τις εξετασεις τις εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα κρητη..οποτε μαλλον δεν σε βολευω..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ημουν κρεμασμενη στα τηλεφωνα 4 ώρες και το ενα Παιδων με παρεπεμπτε στο αλλο και το ενα τμημα στο αλλο. Με ζάλισαν τοσο πολυ καθως μου ελεγαν οτι η μια εξεταση πρεπει να γινει στο ανοσολογικο, η άλλη στο ενδοκρινολογικο, η μία στην Αγ. Σοφία, η άλλη στο Αγλαια, ώστε στο τελος αποφάσισα να πάω σε κάποιο ιδιωτικο μάλλον Βιοιατρικη να τελειωνω! Αραγε καλυπτει τιποτα η ασφαλεια δημοσιου που εχω? Εσένα mamy-g ηταν καλα τα αποτελεσματα?

 

συγμ'ωμη που καθυστέρησα να απαντήσω, την πρώτη φορά που κάναμε αιματολογικές η IGF1 (19 μηνών) ήταν εκτός ορίων 6,6ng/ml, έγινε επαναληπτικη εξέταση σε 6 μήνες (29μηνών)για IGF1 και IGFBP3 τα αποτελέσματα ήταν εντός ορίων

η πρώτη 67ng/ml και η δεύτερη 2,1mg/l

Τότε μου είχαν πει ότι εάν σε δύο εξετάσεις έβγαινε κάτω του 10ng/ml και ταυτόχρονα ο ρυθμός ανάπτυξης δεν ήταν καλός θα κάναμε εισαγωγή στο παίδων για να κάνει την εξέταση με τη σχετική καμπύλη

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...