Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

jen δεν ξερω τι δουλεια κανεις αλλα μηπως να αρχισεις τον επαναγαλακτισμο;αλλιως θα σου στελνω δικο μου..εχω πεταξει στις γατες...κριμα..

 

λόγω των πολλών αλλεργιών τον θήλαζα για μήνες κάνοντας πολύ αυστηρή αποχή από πάρρρα πολλά πράγματα. Οπότε δύσκολο να μας κάνει το δικό σας αν και ευχαριστω για την προσφορά! Επαναγαλακτισμό δεν το συζητώ (πέρασε και 1 χρόνος) αλλά λέω να του δώσω σε λίγο καιρό κατσικίσιο βιολογικό σε σκόνη.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά και ο δικός μου πολλά καλοκαιρινά που φόρεσε ήταν περσινά:-( όσον αφορά τα mothercare όντως ειναι τεράστια. Φέτος που πήγα zara και benetton για καμια φόρμα και μπλουζάκια για το σταθμό, απογοητεύτηκα! το 24-36 τεράστιο !!! του έπεφταν τα παντελόνια!!! το 18-24 καλό στη μέση κοντό στα πόδια! τι θα κάνω οέο; τι θα φορέσω στην ψείρα φέτος;;;; από το benetton λοιπόν είχα πάρει και εγώ ένα κάρο μπλουζάκια το μάρτιο για τώρα τον Οκτώβριο νομίζοντας ότι θα του κανουν...τι να του κάνουν που είναι τεράστια;;;για του χρόνου πάνε μη σας πώ για του παραχρόνου!

και εκεί τα νούμερα είναι αλλά ντάλον πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Jen, γατούλα και όλες οι υπόλοιπες μανούλες είστε ακρίβως στην ίδια κατάσταση μετην mamy? Δηλαδή υπάρχει έλλεψη της IGF 1 είστε στα όρια της καμπύλης και οι γιατροί σας έχουν στην αναμονή χωρις να επεμβαίνουν? Ρωτάω για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω. Την οστική σε ποια ηλικία την κάνατε? Ιδιωτικό εργαστήριο? Πόσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα είστε στην ίδια κατάσταση με την mamy.Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για την οστική πότε την κάνατε? Σε ιδ.εργαστήριο και πόσο κοστίζει?

δεν την εχουμε κανει

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς η ενδοκρινολόγος μας είπε ότι η οστική δίνει πολύ λίγες πληροφορίες σε αυτές τις ηλικίες γιατί είναι μικρές οι διαφορές και μας πρότεινε να μην την κάνουμε γιατί είναι τσάμπα ακτινοβολία.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

1.Οστικη ηλικια Παιδων, τιποτα σχεδον, εδειξε 6 μηνες πισω

2. IGF1 IGFBP3 Παιδων και αιματολογικες...10 ευρω, αναμενω

ηδη εχω πρωτη IGF1 κατω απο ορια στο Ευρομεντικα ομως

3.τελευταιο εξαμηνο σταθερες στο 3-5% υψος

αναλογα των απαντησεων θα κινηθουμε

 

για πιστοποιηση λενε Παιδων και βιοιατρικη, αλλα εκειπληρωνεις και αδρα

αμα δε βιαζεσαι κλεισε παιδιατρικο ραντεβου και καντα ολα Παιδων

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βερα και μενα ακριβως τα ιδια μου ειπε, αλλα αν δε την εκανα θα εσκαγα

αντε με βλεπω να βαζω και ενα τεστ ιδρωτα..ετσι για να εχουμε κατι να κανουμε!!!

θελω να περασει ολη η βδομαδα να παω να τις παρω ολες μαζι, λογικα οι περιεργες βγηκαν, αλλα εκει το να παρκαρεις ειναι θεματαρα!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen, γατούλα και όλες οι υπόλοιπες μανούλες είστε ακρίβως στην ίδια κατάσταση μετην mamy? Δηλαδή υπάρχει έλλεψη της IGF 1 είστε στα όρια της καμπύλης και οι γιατροί σας έχουν στην αναμονή χωρις να επεμβαίνουν? Ρωτάω για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω. Την οστική σε ποια ηλικία την κάνατε? Ιδιωτικό εργαστήριο? Πόσο κοστίζει?

 

Εμείς δεν έχουμε κάνει IGF1 ούτε άλλες ορμονικές εκτός από θυροειδή που αποκλείστηκε. Σκέφτομαι όμως να τις ζητήσω από τον παιδίατρο μου ή ακόμα να πάω να τις κάνω κάπου έξω. Το παιδί έχει πέσει τρείς καμπύλες και αν δεν πάρει 1-2 εκατοστά σ' ένα μήνα, βγαίνουμε εκτός ορίων στο ύψος.

Στην οστική είμαστε 9 μήνες πίσω. Την κάναμε 2 και 9/12 και έδειχνε 2χρ. Στο νοσοκομείο τις κάναμε αυτές τις εξετάσεις.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς η ενδοκρινολόγος μας είπε ότι η οστική δίνει πολύ λίγες πληροφορίες σε αυτές τις ηλικίες γιατί είναι μικρές οι διαφορές και μας πρότεινε να μην την κάνουμε γιατί είναι τσάμπα ακτινοβολία.

 

Αυτό μου είπε και η παιδίατρος μου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας διαβαζω καιρο τωρα και βλεπω οτι ποσταρουν πολλες γνωριμες απο τα "αδυνατα μωρα"

ρε κοριτσακια ελεος.... οι αδυνατομαναδες θα ηρεμησουμε ποτε????

στεναχωριεμαι με αυτα που διαβαζω για τα υψη και ευχομαι να μην υπαρχουν τετοια θεματακια ή εστω οταν υπαρχουν και εφοσων διαθετουμε τα μεσα (αυξητικες ορμονες) οι μανουλες να ψαχνονται οπως κανετε εσεις προκειμενου να προσφερουν το βελτιστο στα αγγελουδια τους....

εμεις δεν εχουμε προς το παρον θεμα με το υψος αλλα μονο με τα κιλα μας.... απλως εχουμε κοντινο συγγενικο μας προσωπο η οποια εχει θεμα με υψος και υπαρχει ελλειψη αυξητικης.....την παρακολουθουν στο Παιδων και προς το παρον εχουν πει οτι επειδη πηρε λιγακι υψος και περιοδο ειναι να δει σε 3 χρονια απο τωρα δεν ανησυχουν.....τωρα ειναι 13 ετων με υψος γυρω στο 140. τι να πω ελπιζω αυτα να μην ειναι κληρονομικα και να τρεχω κι εγω σε λιγα χρονια για το υψος της μικρης γιατι ηδη εχω τραβηξει πολυ κουπι με το βαρος της και την κοκοφαγια που την δερνει!!!!!

αραγε οι μαμαδες των παχουλων μωρων αγχωνονται και κανουν τις εξετασεις που κανουμε εμεις στα παιδακια μας????οι μονο εμεις σκαμε και ξεφυσαμε?

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bebaki-eva σορρυ αλλα πως ξερουν οτι θα εχει περιοδο σε3 χρονια;στα 16;αργα δεν ειναι;γιατι δεν της δινουν αυξητικη αφου θα ειναι λογικα για κανενα δυο χρονια;(κ οχι για πολλα οπως θα εδιναν σε ενα παιδακι 2-3 χρονων)

οι μαμαδες με παχουλα μωρα λογικα ανυσηχουν για αλλα..καρδιοπαθειες, σακχαρωδη διαβητη κτλ..οποτε η καθε μια εχει τα δικα της..

Link to comment
Share on other sites

Μονο εμεις χοχοχοχοχο! Δε μου λες οταν λες η μικρα που εχει ελλειψη αυξητικης, αποτι καταλαβα δεν κανανε κατι...μπορεις να μαθεις τιποτα παραπανω?? δηλαδη πχπ ποσο κατω ητανε, απο ποτε το ειδανε κλπκλπ

Τουλαχιστον εσυ εχεις ψηλο καλαμακι χαχαχαχχα

σημερα μας επεφτε το καινουργιο κολαν!!!! (2 νουμερο εεε! και στενη φορμα)

...και του Βασιλη το σορτς...ουφ ολο λαστιχα βαζω!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε bebaki-eva μου εσενα το μακαρονάκι σου είναι ψηλό, ευτυχώς. Εμείς έχουμε ένα θεματάκι με το ύψος αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ανυσηχητικό αφού είμαστε στο 25%.

Link to comment
Share on other sites

γατουλα,μακαρι να μην χρειαζεται κανεναν παιδακι αυξητικη,αλλα αν εισαι 13 χρονων κ 1.40 μαλλον την χρειαζεσαι..κ αν υπαρχει ελλειψη ειναι κακο να δινεις σε ενα οργανισμο αυτο που λειπει;κ η ινσουλινη κ η θυροξινη ορμονες ειναι κ της παιρνει ο μισο πλυθησμος..ξερω γω;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας διαβαζω καιρο τωρα και βλεπω οτι ποσταρουν πολλες γνωριμες απο τα "αδυνατα μωρα"

ρε κοριτσακια ελεος.... οι αδυνατομαναδες θα ηρεμησουμε ποτε????

στεναχωριεμαι με αυτα που διαβαζω για τα υψη και ευχομαι να μην υπαρχουν τετοια θεματακια ή εστω οταν υπαρχουν και εφοσων διαθετουμε τα μεσα (αυξητικες ορμονες) οι μανουλες να ψαχνονται οπως κανετε εσεις προκειμενου να προσφερουν το βελτιστο στα αγγελουδια τους....

εμεις δεν εχουμε προς το παρον θεμα με το υψος αλλα μονο με τα κιλα μας.... απλως εχουμε κοντινο συγγενικο μας προσωπο η οποια εχει θεμα με υψος και υπαρχει ελλειψη αυξητικης.....την παρακολουθουν στο Παιδων και προς το παρον εχουν πει οτι επειδη πηρε λιγακι υψος και περιοδο ειναι να δει σε 3 χρονια απο τωρα δεν ανησυχουν.....τωρα ειναι 13 ετων με υψος γυρω στο 140. τι να πω ελπιζω αυτα να μην ειναι κληρονομικα και να τρεχω κι εγω σε λιγα χρονια για το υψος της μικρης γιατι ηδη εχω τραβηξει πολυ κουπι με το βαρος της και την κοκοφαγια που την δερνει!!!!!

αραγε οι μαμαδες των παχουλων μωρων αγχωνονται και κανουν τις εξετασεις που κανουμε εμεις στα παιδακια μας????οι μονο εμεις σκαμε και ξεφυσαμε?

 

 

Πού το ξέρουν ότι θα αδιαθετήσει σε 3 χρόνια??? Στα 16??? Της έδωσαν ορμόνες μήπως για να καθυστερήσει?

 

Πάντως εγώ έχω ακούσει ότι σε πολλές περιπτώσεις στα κορίτσια δε δίνουν αυξητική αλλά καθυστερούν την περίοδο ώστε να προλάβει αν ψηλώσει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη η θεση μου ειναι λιγακι δυσκολη και δεν μπορω να περνω πληροφοριες (με το σταγονομετρο....) αυτο που ξερω ειναι οτι στα κοριτσακια μετρανε μια ορμονη και ειναι σε θεση να ξερουν παντα μετα απο εξετασεις ποτε θα δει περιοδο με καποια σχετικη ακριβεια.....

 

boulou ακριβως για το λογο που λεει η γατουλα προσπαθουν να αποφυγουν το θεμα αυξητικης.... ξαναδιαβασε τα αρχικα ποστς στο θεμα αυτο και θα καταλαβεις.... ειναι δικοπο μαχαιρι οι αυξητικες.....

 

ΒΕΡΑ γιαυτο το λογο της εκαναν αυτη τη εξεταση για να δουνε αν θα της δωσουν ορμονες για να καθυστερησουν την περιοδο της.....δεν της δινουν λοιπον ορμονες για να την καθυστερησουν αφου γενικα δεν εχει αναπτυξη (πχ στηθος κτλ κτλ κτλ....)

προφανως λοιπον και επειδη και γιαγια της και μαμα της αργησαν να δουν περιοδο στην ηλικια των 16 ετων κι αυτες για το λογο αυτο εικαζουν οτι το παιδι θα ψηλωσει κι αλλο και θα παρει ενα ικανοποιητικο υψος τελικα..... αλλα για φανταστειτε το αγχος ρε κοριτσια να μην ξερεις τι να κανεις..... να δωσεις ή οχι αυξητικη??????

 

gstone μπορει να εχω μακαρονι αλλα να σου πω δεν παυω να ανησυχω γιατι μιλαμε για ξαδερφουλα μας με προβλημα στην αυξητικη της ορμονη...... βεβαια η ξαδερφη μας γεννηθηκε προωρα (7 μηνων) και νομιζω οτι παιζει ρολο κι αυτο..... αν κανω λαθος διορθωστε με.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ γιαυτο το λογο της εκαναν αυτη τη εξεταση για να δουνε αν θα της δωσουν ορμονες για να καθυστερησουν την περιοδο της.....δεν της δινουν λοιπον ορμονες για να την καθυστερησουν αφου γενικα δεν εχει αναπτυξη (πχ στηθος κτλ κτλ κτλ....)

προφανως λοιπον και επειδη και γιαγια της και μαμα της αργησαν να δουν περιοδο στην ηλικια των 16 ετων κι αυτες για το λογο αυτο εικαζουν οτι το παιδι θα ψηλωσει κι αλλο και θα παρει ενα ικανοποιητικο υψος τελικα..... αλλα για φανταστειτε το αγχος ρε κοριτσια να μην ξερεις τι να κανεις..... να δωσεις ή οχι αυξητικη??????

 

γι' αυτό ανησυχώ για τη μικρή μου !!!! Είναι κληρονομικό από τη μάνα το πότε θα αδιαθετήσει? Γιατί εγώ αδιαθέτησα 6η δημοτικού και η μητέρα μου 5η! Υπάρχει καμία περίπτωση να πάρει από την πεθερά μου και να αδιαθετήσει στα 16 που αδιαθέτησε αυτή?????????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...