Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς ξέφυγε το πράγμα. Ήταν ένα διάστημα που το ζητούσε αλλά γενικα φρόντιζα σε τακτά  διαστήματα να τον πηγαίνω. Ήταν πιθανό πού κ πού να του ξεφύγουν αν ήμασταν απασχολημένοι, αλλά όχι κάτι που να με προβληματίζει. Δεν ξέρω πώς ξαφνικά φτάσαμε στο μηδέν. Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα σίγουρα το είχα παρατηρήσει. Δεν ήθελε με τίποτα να τον πηγαίνω, και δεν το ελεγε. Στις διακοπές επιδεινώθηκε γιατί δεν ήταν η κοπέλα το πρωί κ έτσι όλη η μέρα περνούσε με το άγχος κ τις συζητήσεις κ όλα αυτά. Αν τον πάω σε ώρα που δεν θέλει, απλώς δεν θα κάνει. Σφίγγεται, βάζει δύναμη κ δεν μπορώ ούτε στο γιογιό να τον καθίσω ουυε στη λεκάνη, του κατεβάζω το παντελόνι κ το κ ανασηκώνει κλπ. Έτσι δεν μπορώ να προγραμματίσω τίποτα. αν δεν κάνει τσίσα πριν κάτσουμε για φαγητό ή πριν μπούμε στο αυτοκίνητο, είναι σίγουρο ότι θα κατουρηθεί. Οργανικά είναι έτοιμος αφού κρατιέται για ώρες, κ δεν του φεύγουν στον ύπνο. Πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμος να αντιληφθεί ότι πρέπει να διακόψει κάτι που κάνει για την τουαλέτα (γενικα δεν του αρέσει να τον διακόπτουμε), σε συνδυασμό με την αντίδραση της ηλικίας που λέει σε όλα όχι. Και φυσικά δεν καταλαβαίνει γιατί είναι κακο να κάνει στο πάτωμα. αυτό πώς να του το εξηγησω από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον ίδιο; Σήμερα έγινε το απίστευτο όμως, καθόταν στο γραφείο μου κ έβλεπε κάτι στον υπολογιστή, είχε προηγηθεί μια μάχη χωρίς αποτέλεσμα στην τουαλέτα κ είχα αποδεχτεί το μοιραίο, και όμως κατέβηκε κ μου ζήτησε όταν ήθελε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς ξέφυγε το πράγμα. Ήταν ένα διάστημα που το ζητούσε αλλά γενικα φρόντιζα σε τακτά  διαστήματα να τον πηγαίνω. Ήταν πιθανό πού κ πού να του ξεφύγουν αν ήμασταν απασχολημένοι, αλλά όχι κάτι που να με προβληματίζει. Δεν ξέρω πώς ξαφνικά φτάσαμε στο μηδέν. Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα σίγουρα το είχα παρατηρήσει. Δεν ήθελε με τίποτα να τον πηγαίνω, και δεν το ελεγε. Στις διακοπές επιδεινώθηκε γιατί δεν ήταν η κοπέλα το πρωί κ έτσι όλη η μέρα περνούσε με το άγχος κ τις συζητήσεις κ όλα αυτά. Αν τον πάω σε ώρα που δεν θέλει, απλώς δεν θα κάνει. Σφίγγεται, βάζει δύναμη κ δεν μπορώ ούτε στο γιογιό να τον καθίσω ουυε στη λεκάνη, του κατεβάζω το παντελόνι κ το κ ανασηκώνει κλπ. Έτσι δεν μπορώ να προγραμματίσω τίποτα. αν δεν κάνει τσίσα πριν κάτσουμε για φαγητό ή πριν μπούμε στο αυτοκίνητο, είναι σίγουρο ότι θα κατουρηθεί. Οργανικά είναι έτοιμος αφού κρατιέται για ώρες, κ δεν του φεύγουν στον ύπνο. Πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμος να αντιληφθεί ότι πρέπει να διακόψει κάτι που κάνει για την τουαλέτα (γενικα δεν του αρέσει να τον διακόπτουμε), σε συνδυασμό με την αντίδραση της ηλικίας που λέει σε όλα όχι. Και φυσικά δεν καταλαβαίνει γιατί είναι κακο να κάνει στο πάτωμα. αυτό πώς να του το εξηγησω από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον ίδιο; Σήμερα έγινε το απίστευτο όμως, καθόταν στο γραφείο μου κ έβλεπε κάτι στον υπολογιστή, είχε προηγηθεί μια μάχη χωρίς αποτέλεσμα στην τουαλέτα κ είχα αποδεχτεί το μοιραίο, και όμως κατέβηκε κ μου ζήτησε όταν ήθελε. 

απλως στην αρχη το εβλεπε σαν παιχνιδι κ τωρα το βλεπει σαν αγγαρεια σαν κατι που του επιβαλλεις εσυ... προσπαθησε να το ξανακανεις σαν παιχνιδι βρες τροπους να σκεφτετε οτι την ωρα που θα κατσει στο γιογιο θα γινει κατι διασκεδαστικο που δεν γινετε τις αλλες ωρες

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς ξέφυγε το πράγμα. Ήταν ένα διάστημα που το ζητούσε αλλά γενικα φρόντιζα σε τακτά  διαστήματα να τον πηγαίνω. Ήταν πιθανό πού κ πού να του ξεφύγουν αν ήμασταν απασχολημένοι, αλλά όχι κάτι που να με προβληματίζει. Δεν ξέρω πώς ξαφνικά φτάσαμε στο μηδέν. Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα σίγουρα το είχα παρατηρήσει. Δεν ήθελε με τίποτα να τον πηγαίνω, και δεν το ελεγε. Στις διακοπές επιδεινώθηκε γιατί δεν ήταν η κοπέλα το πρωί κ έτσι όλη η μέρα περνούσε με το άγχος κ τις συζητήσεις κ όλα αυτά. Αν τον πάω σε ώρα που δεν θέλει, απλώς δεν θα κάνει. Σφίγγεται, βάζει δύναμη κ δεν μπορώ ούτε στο γιογιό να τον καθίσω ουυε στη λεκάνη, του κατεβάζω το παντελόνι κ το κ ανασηκώνει κλπ. Έτσι δεν μπορώ να προγραμματίσω τίποτα. αν δεν κάνει τσίσα πριν κάτσουμε για φαγητό ή πριν μπούμε στο αυτοκίνητο, είναι σίγουρο ότι θα κατουρηθεί. Οργανικά είναι έτοιμος αφού κρατιέται για ώρες, κ δεν του φεύγουν στον ύπνο. Πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμος να αντιληφθεί ότι πρέπει να διακόψει κάτι που κάνει για την τουαλέτα (γενικα δεν του αρέσει να τον διακόπτουμε), σε συνδυασμό με την αντίδραση της ηλικίας που λέει σε όλα όχι. Και φυσικά δεν καταλαβαίνει γιατί είναι κακο να κάνει στο πάτωμα. αυτό πώς να του το εξηγησω από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον ίδιο; Σήμερα έγινε το απίστευτο όμως, καθόταν στο γραφείο μου κ έβλεπε κάτι στον υπολογιστή, είχε προηγηθεί μια μάχη χωρίς αποτέλεσμα στην τουαλέτα κ είχα αποδεχτεί το μοιραίο, και όμως κατέβηκε κ μου ζήτησε όταν ήθελε. 

μα δ θα μπειτε στο αμαξι αν δ παει τουαλετα.απο την στιγμη που ειναι για βολτα το αμαξι,απλα θα καθυστερησετε στην βολτα.το πολυ πολυ να χασετε κ καμια

εγω δ θα επεμενα πριν το φαι,αν ομως κατουριοταν πανω του,την επομενη φορα θα σερβιρα αφου ειχε παει,εκτος αν ειχε τυχει πριν μιση ωρα να παει

δ χρειαζεται να τον πιεζεις "σωματικα" να καθισει .διαπραγματευση ειναι

εφοσον κρατιεται αρκετα θα του το υπενθυμιζα καθε διωρο,κ σε σημαντικες στιγμες.μολις ξυπνησει,πριν κοιμηθει,πριν βγουμε

μα γτ να τον ενοχλησει που κατουρησε το πατωμα;τι επιπτωση εχει αυτο σε αυτον;αν ομως πεις,παλι τωρα θα πρεπει να καθαρισω το πατωμα,κ νς πλυνω τα ρουχα σου,δ μπορω να παιξουμε/δ μενει χρονος να παμε βολτα,θα καταλαβει οτι ειναι κτ που δ πρεπει να κανει

σαν φραση εχει ακουσει ποτε"δ κατουραμε πανω μας;στο πατωμα;αλλα στην τουαλετα;"

γενικα εχουμε διαφορετικες προσεγγισεις,μπορει αυτο που λεω να σου φαινεται "αυταρχικο"

αλλα σιγουρα κτ πηγε καπως λαθος απο αυτα που κανατε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Και φυσικά δεν καταλαβαίνει γιατί είναι κακο να κάνει στο πάτωμα. αυτό πώς να του το εξηγησω από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον ίδιο; 

Θα συμφώνησω με την @vicky86 σχετικά με τις εξηγήσεις και με το σχόλιο της γενικά. 

  Εγώ θα το έλεγα απλά. Οι άνθρωποι κάνουν τσισα στην τουαλέτα όχι στο πάτωμα. Στο πάτωμα καθόμαστε, περπαταμε, παίζουμε. Στην τουαλέτα αφήνουμε τα τσισα, τραβαμε το καζανακι για να φύγουν, πλένουμε χερακια για να είμαστε καθαροί. Ούτε βρεχούμε τα παιχνίδια μας! Τα φροντίζουμε και τα έχουμε καθαρά. 

 

Ίσως αυτά να σου φαίνονται πιεστικά αλλά νομίζω μεγαλύτερη πίεση δέχεται όταν τον πας χωρίς να θελει τουαλέτα και απαιτείς να κάνει! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς ξέφυγε το πράγμα. Ήταν ένα διάστημα που το ζητούσε αλλά γενικα φρόντιζα σε τακτά  διαστήματα να τον πηγαίνω. Ήταν πιθανό πού κ πού να του ξεφύγουν αν ήμασταν απασχολημένοι, αλλά όχι κάτι που να με προβληματίζει. Δεν ξέρω πώς ξαφνικά φτάσαμε στο μηδέν. Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα σίγουρα το είχα παρατηρήσει. Δεν ήθελε με τίποτα να τον πηγαίνω, και δεν το ελεγε. Στις διακοπές επιδεινώθηκε γιατί δεν ήταν η κοπέλα το πρωί κ έτσι όλη η μέρα περνούσε με το άγχος κ τις συζητήσεις κ όλα αυτά. Αν τον πάω σε ώρα που δεν θέλει, απλώς δεν θα κάνει. Σφίγγεται, βάζει δύναμη κ δεν μπορώ ούτε στο γιογιό να τον καθίσω ουυε στη λεκάνη, του κατεβάζω το παντελόνι κ το κ ανασηκώνει κλπ. Έτσι δεν μπορώ να προγραμματίσω τίποτα. αν δεν κάνει τσίσα πριν κάτσουμε για φαγητό ή πριν μπούμε στο αυτοκίνητο, είναι σίγουρο ότι θα κατουρηθεί. Οργανικά είναι έτοιμος αφού κρατιέται για ώρες, κ δεν του φεύγουν στον ύπνο. Πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμος να αντιληφθεί ότι πρέπει να διακόψει κάτι που κάνει για την τουαλέτα (γενικα δεν του αρέσει να τον διακόπτουμε), σε συνδυασμό με την αντίδραση της ηλικίας που λέει σε όλα όχι. Και φυσικά δεν καταλαβαίνει γιατί είναι κακο να κάνει στο πάτωμα. αυτό πώς να του το εξηγησω από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τον ίδιο; Σήμερα έγινε το απίστευτο όμως, καθόταν στο γραφείο μου κ έβλεπε κάτι στον υπολογιστή, είχε προηγηθεί μια μάχη χωρίς αποτέλεσμα στην τουαλέτα κ είχα αποδεχτεί το μοιραίο, και όμως κατέβηκε κ μου ζήτησε όταν ήθελε. 

Σίγουρα στις διακοπές επιδεινώθηκε γιατί άλλαξε η ρουτίνα του..!!!! 

Εγω πάλι θα πρότεινα το άλλο αφού γενικά είσαι σε άγχος όλη μέρα με αυτό, κ ίσως αυτό περνάει στο παιδί Αν το πάρεις απόφαση πως μια θα λερωσει τα πάντα κ απλά δεν αναφερθείς καθόλου σε αυτό... Δλδ ξυπνάει το πρωί τον αλλάζεις αλλά δε του λες να πάει τουαλέτα κ γενικά όλη μέρα δεν ασχολησε καθόλου με την τουαλέτα δε του το υπενθυμίζεις δε το αναφέρεις καθόλου πως πιστεύεις οτιθα αντιδράσει δλδ μια δυο φορές ίσως τα κάνει πάνω του.. Μετά τι θα κάνει; κ πάνω του να τα κάνει σε θα είσαι έτοιμη να τον αλλάξεις θα περιμένεις να στο πει να μην είσαι δλδ διάθεσημη συνέχεια γιατί όπως έχω καταλάβει σε τέτοια θέματα είσαι εκεί για εκείνον πριν από εκείνο... Κ όταν λέω να το δεις χαλαρά εννοώ να το δεις χαλαρά όχι να μη λες τίποτα αλλά να είσαι από πάνω του περιμένοντας να δεις τι θα κάνει..... :grin: 

Και αν σου ζητήσει εκείνος οτι θέλει τσισα πάλι χαλαρή να είσαι με την έννοια όταν δεν έχεις κάτι να κάνεις  με ναζιαρικο τρόπο πάτε στη τουαλέτα η όπου τέλος πάντων κάνει την ανάγκη του αν ασχολησε με κατι εκείνη την ώρα απλά του λες ωχ θέλεις τσισακια δώσε μου λίγο χρόνο να τελειώσω αυτό που κάνω η να σκουπισω τα χέρια μου πήγαινε στη τουαλέτα κ προσπάθησε να κατεβάσεις το παντελόνι σου κ έρχομαι κ εγώ 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια!

ακόμα τα ιδια..ο μικρος μου έκλεισε τα 3 τον Δεκέμβριο.

για να κόψει την πάνα ουτε λόγος!! δεν ξερω τι να κάνω...

κάνει κακα και κρύβεται ώστε να μην του αλλάξω πάνα. δεν μ λέει οτι έκανε κακα αλλά τον καταλάβω και τον ρωτησω φευγει σφαίρα κατω απο το τραπεζι να μην του αλλάξω πάνα.άδεια απο την δουλειά για να ασχοληθώ με το θέμα δεν μπορώ να πάρω....τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

ακόμα τα ιδια..ο μικρος μου έκλεισε τα 3 τον Δεκέμβριο.

για να κόψει την πάνα ουτε λόγος!! δεν ξερω τι να κάνω...

κάνει κακα και κρύβεται ώστε να μην του αλλάξω πάνα. δεν μ λέει οτι έκανε κακα αλλά τον καταλάβω και τον ρωτησω φευγει σφαίρα κατω απο το τραπεζι να μην του αλλάξω πάνα.άδεια απο την δουλειά για να ασχοληθώ με το θέμα δεν μπορώ να πάρω....τι να κάνω?

3 ειναι μικρος ακομα δωσε του χρονο ... πολλα παιδακια ετσι κανουν μεχρι κ δυσκιλιοτητα εμφανιζουν για να μην τα κανουν στο γιογιο ... δωσε χρονο ειναι νωρις..  κ προετοιμαζε ταυτοχρονα με παιχνιδια κ ιστοριες για το γιογιο ...

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχω σταματήσει να τον πηγαίνω, εκτός από τα στάνταρ μετά το ξύπνημα κ πριν τον ύπνο. Έτσι είχαμε δυο ατυχήματα, όταν ήταν μαζί μου. Αντιθετα όταν λείπω, μια χαρά ζητάει από τον μπαμπά του, ενώ προ καιρού είχα πάντα την αμφιβολία αν θα ζητήσει κ φρόντιζα να έχει πάει πριν φύγω. και με την κοπέλα κανένα πρόβλημα. Μάλλον σ εμένα αντιδρά. Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλο άγχος με το θέμα κ κατά καιρούς έχω γίνει φορτική με το να το θυμίζω ή αν μου φανεί ότι κάνει κίνηση σαν να σφίγγεται τρέχω να φέρω το γιογιό ή τον πηγαίνω σηκωτό στην τουαλέτα κ μάλλον αυτό τον έχει εκνευρίσει. Ίσως περναει κ η δική μου ανασφάλεια, που φαίνομαι ότι είμαι στην τσίτα, κ έκανα κ το λάθος κάποιες φορές, όταν ήθελα επι τέλους κάποια στιγμή να χαλαρώσω του έβαζα πάνα για να μην έχω την αγωνία αν θα μου το πει ή πού θα κατουρήσει. μπορεί αυτό να τον έχει μπερδέψει. Γενικα αυτόν τον καιρό δυσκολεύομαι πολύ νε τον διαχειριστώ. Δεν μπορώ να πω ότι περναει terrible two γιατί είναι ήρεμο παιδί. απλώς θέλει να έχει έλεγχο του τι θα κάνει κ ποτε θα το κάνει κ με κουράζει αυτό. πχ ξυπνάει, θέλει να κάτσει λίγο στο κρεβάτι, κάποιες φορές τον πηγαίνω στην τουαλέτα κ μετά τον ξαναβαζω, άλλες φορές δεν έχω όρεξη για τόσες διαπραγματεύσεις κ τον αφήνω με την πάνα. ή σηκώνεται κ θέλει να μείνει με τις πιτζάμες στο σπίτι. από τον μεσημεριανό ύπνο ακόμη χειρότερα γιατί τον ξυπνάω κατά τις 2.30, μέχρι να σηκωθεί όμως κ να αποφασίσει να φάει κοντεύει 3.30, αν βαλω στο πρόγραμμα κ το να πάει τουαλέτα πριν φάει, θα καταλήξει να φάει μεσημεριανό στις 4, οπότε τον αφήνω με την πάνα γιατί το φαγητό προέχει, γενικα όλη η μέρα περναει με μια απίστευτη χρονοτριβή κ αναμονή κ αργεί κ να κοιμηθεί, αν μέσα σ αυτό το χάος μπει κ ο παράγοντας τουαλέτα, δεν θε κάνουμε τίποτα ολη μέρα εκτός από το να περιμένουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τις τελευταίες μέρες έχω σταματήσει να τον πηγαίνω, εκτός από τα στάνταρ μετά το ξύπνημα κ πριν τον ύπνο. Έτσι είχαμε δυο ατυχήματα, όταν ήταν μαζί μου. Αντιθετα όταν λείπω, μια χαρά ζητάει από τον μπαμπά του, ενώ προ καιρού είχα πάντα την αμφιβολία αν θα ζητήσει κ φρόντιζα να έχει πάει πριν φύγω. και με την κοπέλα κανένα πρόβλημα. Μάλλον σ εμένα αντιδρά. Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλο άγχος με το θέμα κ κατά καιρούς έχω γίνει φορτική με το να το θυμίζω ή αν μου φανεί ότι κάνει κίνηση σαν να σφίγγεται τρέχω να φέρω το γιογιό ή τον πηγαίνω σηκωτό στην τουαλέτα κ μάλλον αυτό τον έχει εκνευρίσει. Ίσως περναει κ η δική μου ανασφάλεια, που φαίνομαι ότι είμαι στην τσίτα, κ έκανα κ το λάθος κάποιες φορές, όταν ήθελα επι τέλους κάποια στιγμή να χαλαρώσω του έβαζα πάνα για να μην έχω την αγωνία αν θα μου το πει ή πού θα κατουρήσει. μπορεί αυτό να τον έχει μπερδέψει. Γενικα αυτόν τον καιρό δυσκολεύομαι πολύ νε τον διαχειριστώ. Δεν μπορώ να πω ότι περναει terrible two γιατί είναι ήρεμο παιδί. απλώς θέλει να έχει έλεγχο του τι θα κάνει κ ποτε θα το κάνει κ με κουράζει αυτό. πχ ξυπνάει, θέλει να κάτσει λίγο στο κρεβάτι, κάποιες φορές τον πηγαίνω στην τουαλέτα κ μετά τον ξαναβαζω, άλλες φορές δεν έχω όρεξη για τόσες διαπραγματεύσεις κ τον αφήνω με την πάνα. ή σηκώνεται κ θέλει να μείνει με τις πιτζάμες στο σπίτι. από τον μεσημεριανό ύπνο ακόμη χειρότερα γιατί τον ξυπνάω κατά τις 2.30, μέχρι να σηκωθεί όμως κ να αποφασίσει να φάει κοντεύει 3.30, αν βαλω στο πρόγραμμα κ το να πάει τουαλέτα πριν φάει, θα καταλήξει να φάει μεσημεριανό στις 4, οπότε τον αφήνω με την πάνα γιατί το φαγητό προέχει, γενικα όλη η μέρα περναει με μια απίστευτη χρονοτριβή κ αναμονή κ αργεί κ να κοιμηθεί, αν μέσα σ αυτό το χάος μπει κ ο παράγοντας τουαλέτα, δεν θε κάνουμε τίποτα ολη μέρα εκτός από το να περιμένουμε. 

 

Δεν θα περάσετε καλά στο μέλλον να ξέρεις, αν δεν χαλαρώσεις :-D Δεν μπορεί να εξαρτάται η χαλάρωσή σου από το αν θα κατουρηθεί το παιδί ή όχι, ας κατουρηθεί στην τελική. τί ακριβώς φοβάσαι, ότι θα πάει δημοτικό και θα κατουριέται πάνω του ακόμα?

 

Πέραν της πλάκας, ελπίζω το ποστ να είναι απλά μια έκφραση στιγμιαίας δυσφορίας και να μην θέλεις κατά βάθος να μπορούσες να γυρίσεις στην εποχή που το πρόγραμμα του παιδιού ήταν αποκλειστικά στο δικό σου χέρι, γιατί αλλιώς κάθε φορά που θα εκφράζεις τις ανησυχίες σου ότι το παιδί είναι πίσω από την ηλικία του, θα πρέπει να επανέρχεσαι στο παραπάνω ποστ ως υπενθύμιση ότι σου προκαλεί δυσφορία η αναμενόμενη και φυσιολογική συμπεριφορά του μέσου τρίχρονου.

 

Τέλος, αυτό τον μεσημεριανό ύπνο πότε θα τον κόψεις βρε συ? Τον χρειάζεται πραγματικά το παιδί (ή μάλλον θα τον χρειαζόταν αν κοιμόταν ένα γεμάτο 10-12ωρο το βράδυ) ή τον χρειάζεσαι εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Τέλος, αυτό τον μεσημεριανό ύπνο πότε θα τον κόψεις βρε συ? Τον χρειάζεται πραγματικά το παιδί (ή μάλλον θα τον χρειαζόταν αν κοιμόταν ένα γεμάτο 10-12ωρο το βράδυ) ή τον χρειάζεσαι εσύ?

Γιατί να τον κόψει? Και εμένα κοιμάται ακόμη το μεσημέρι. Στο σχολείο όχι πάντα, αλλά στο σπίτι στάνταρ. Είναι λες μεγάλος για να κοιμάται μεσημέρι? Το βράδυ κοιμάται 10 ώρες μαξ και μέχρι 1,5 ώρα το μεσημέρι. Αν δεν κοιμηθεί, από τις 6 περίπου, ξεκινάει η γκρίνια.. Ασε που το ΣΚ περιμένουμε πώς και πώς να κοιμηθεί το μεσημέρι για να φάμε με την ησυχία μας και να χαλαρώσουμε λίγο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί να τον κόψει? Και εμένα κοιμάται ακόμη το μεσημέρι. Στο σχολείο όχι πάντα, αλλά στο σπίτι στάνταρ. Είναι λες μεγάλος για να κοιμάται μεσημέρι? Το βράδυ κοιμάται 10 ώρες μαξ και μέχρι 1,5 ώρα το μεσημέρι. Αν δεν κοιμηθεί, από τις 6 περίπου, ξεκινάει η γκρίνια.. Ασε που το ΣΚ περιμένουμε πώς και πώς να κοιμηθεί το μεσημέρι για να φάμε με την ησυχία μας και να χαλαρώσουμε λίγο..

 

Δεν το προτείνω για όλα τα 3χρονα, απλά η Έσπερος έχει πάνω από έναν χρόνο που δυσφορεί με την αργοπορημένη ώρα του βραδυνού ύπνου. Σε αυτή την περίπτωση, ύπνος το βράδυ νωρίς και ταυτόχρονα μεσημεριανός ύπνος πολύ δύσκολα συνδυάζονται οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

Δεν το προτείνω για όλα τα 3χρονα, απλά η Έσπερος έχει πάνω από έναν χρόνο που δυσφορεί με την αργοπορημένη ώρα του βραδυνού ύπνου. Σε αυτή την περίπτωση, ύπνος το βράδυ νωρίς και ταυτόχρονα μεσημεριανός ύπνος πολύ δύσκολα συνδυάζονται οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

 

 

Ισχύει αυτό. Ο δικός κοιμάται την ώρα που ξυπνάει της Εσπέρος, , όπως και στο σχολείο, μετά το φαγητό και ξυπνάει 4 , 4 παρά. Πριν τις 10 δεν κοιμάται. Χθες που δεν κοιμήθηκε στο σχολείο, 9 κοιμόταν ήδη. Βέβαια από τις 6.30 τα νεύρα του ήταν τεντωμένα..

Εμάς προς το παρόν, το κόψιμο της βραδινής πάνας, πάει καλά. Σίγουρα θα έχουμε ξανά ατύχημα κάποια στιγμή, αλλά πάνα δεν ξαναβάζω. Έχω φυλάξει ένα πακετάκι μήπως χρειαστεί σε καμία ίωση με ψηλό πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί να τον κόψει? Και εμένα κοιμάται ακόμη το μεσημέρι. Στο σχολείο όχι πάντα, αλλά στο σπίτι στάνταρ. Είναι λες μεγάλος για να κοιμάται μεσημέρι? Το βράδυ κοιμάται 10 ώρες μαξ και μέχρι 1,5 ώρα το μεσημέρι. Αν δεν κοιμηθεί, από τις 6 περίπου, ξεκινάει η γκρίνια.. Ασε που το ΣΚ περιμένουμε πώς και πώς να κοιμηθεί το μεσημέρι για να φάμε με την ησυχία μας και να χαλαρώσουμε λίγο..

Ναι αλλα ο δικο σου πηγαίνει σχολειο καιβκανει πνευματική και σωματική εργασία και αυτο κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ισχύει αυτό. Ο δικός κοιμάται την ώρα που ξυπνάει της Εσπέρος, , όπως και στο σχολείο, μετά το φαγητό και ξυπνάει 4 , 4 παρά. Πριν τις 10 δεν κοιμάται. Χθες που δεν κοιμήθηκε στο σχολείο, 9 κοιμόταν ήδη. Βέβαια από τις 6.30 τα νεύρα του ήταν τεντωμένα..

Εμάς προς το παρόν, το κόψιμο της βραδινής πάνας, πάει καλά. Σίγουρα θα έχουμε ξανά ατύχημα κάποια στιγμή, αλλά πάνα δεν ξαναβάζω. Έχω φυλάξει ένα πακετάκι μήπως χρειαστεί σε καμία ίωση με ψηλό πυρετό.

Καλά τα δικά μου, όχι 3 ετών, σε μικρότερη ηλικία (λίγο μετά τα 2) κοιμόντουσαν 45'-60' στον σταθμό και μάλιστα κατά τις 13.00' και το βράδυ έφτανε η ώρα 23.00', οπότε ο μεσημεριανός ύπνος κόπηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Σε 10 μέρες είχαν προσαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ναι αλλα ο δικο σου πηγαίνει σχολειο καιβκανει πνευματική και σωματική εργασία και αυτο κουράζει.

Σίγουρα, καμία σχέση πόσο εύκολα κοιμάται το βράδυ όταν πηγαίνει σχολείο. Αλλά και κλειστά που ήταν, ξερός έπεφτε το μεσημέρι. εμείς τον ξυπνάμε. αν δεν κοιμηθεί δεν τον πειράζει, απλά βγάζει γκρίνια το απόγευμα. Αν όμως είχα θέμα με τον βραδινό ύπνο, θα του έκοβα τον μεσημεριανό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια λύστε μου μια απορία. Το καλοκαίρι θέλω να αρχίσω εγώ εκπαίδευση στον γιο μου που θα είναι 2 τότε. Αλλά το βράδυ εμείς περνούμε το μπιμπερό στο κρεβάτι με το γάλα. Και έτσι κοιμάται .. πίνει το γάλα του και κοιμάται .. προφανώς το πρωί η πάνα του θα είναι φουλ με τσισα. Να φανταστώ δεν δίνεται γάλα στο κρεβάτι εσείς για να μην βρέχουν πάνα την νύχτα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Κορίτσια λύστε μου μια απορία. Το καλοκαίρι θέλω να αρχίσω εγώ εκπαίδευση στον γιο μου που θα είναι 2 τότε. Αλλά το βράδυ εμείς περνούμε το μπιμπερό στο κρεβάτι με το γάλα. Και έτσι κοιμάται .. πίνει το γάλα του και κοιμάται .. προφανώς το πρωί η πάνα του θα είναι φουλ με τσισα. Να φανταστώ δεν δίνεται γάλα στο κρεβάτι εσείς για να μην βρέχουν πάνα την νύχτα 

Ε το καλοκαίρι που θα είναι πια 2, δεν θα του δίνεις μπιμπερό φαντάζομαι.. Και εγώ έτσι τον κοίμιζα μέχρι 10 μηνών . Μετά δεν ήθελε γάλα . Προσπάθησα και αργότερα σε ποτηράκι αλλά δεν.. Οπότε δεν πίνει γάλα από τότε. αν πίνει γάλα, θα του το δίνεις νωρίτερα, ώστε να έχει πάει τουαλέτα. Βραδινό μπιμπερό και κόψιμο πάνας, αδύνατο μου φαίνεται. Εκτός να δεν κόψεις και τη βραδινή τότε. Και αυτό γίνεται. Μικρός θα είναι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια λύστε μου μια απορία. Το καλοκαίρι θέλω να αρχίσω εγώ εκπαίδευση στον γιο μου που θα είναι 2 τότε. Αλλά το βράδυ εμείς περνούμε το μπιμπερό στο κρεβάτι με το γάλα. Και έτσι κοιμάται .. πίνει το γάλα του και κοιμάται .. προφανώς το πρωί η πάνα του θα είναι φουλ με τσισα. Να φανταστώ δεν δίνεται γάλα στο κρεβάτι εσείς για να μην βρέχουν πάνα την νύχτα 

 

Αποκλείεται 2 ετών να αποκοιμιέται στο μπιμπερό, άλλο τώρα που και τώρα εντύπωση μου κάνει. Είναι επίσης καταστροφικό για τα δόντια, τώρα που μεγαλώνει το παιδί τα δόντια πρέπει να πλένονται πριν κοιμηθεί, οπότε έτσι κι αλλιώς πρόκειται για κάτι που θα πρέπει σύντομα να το σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Deena είπε:

στην εποχή που το πρόγραμμα του παιδιού ήταν αποκλειστικά στο δικό σου χέρι

 

Πότε είναι αυτή η εποχή; Νομίζω δεν την έζησα ποτέ, χαχα!

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

απλώς θέλει να έχει έλεγχο του τι θα κάνει κ ποτε θα το κάνει

 

Η δικιά μας είχε αυτό σχεδόν από πάντα, ειδικά όταν πρέπει να φύγουμε για κάπου!! Παντού πάμε καθυστερημένοι ή χάνουμε τη μισή βολτα της γιατί μόλις είμαστε όλοι ντυμένοι και έτοιμοι ξαφνικά θέλει να θηλάσει (πιο μικρή αυτό, τώρα ξεχνιέται μόλις βγούμε) ή κάνει κακά (εντάξει αυτό δεν είναι επιλογή της αλλά για κάποιο νόμο του Μέρφι συμβαίνει πάντα μόλις έχουμε ντυθει για να φύγουμε και τότε λερώνει όλα τα ρούχα), ή έχει φάει κ δεν θέλει να σηκωθεί από το καρεκλακι να ντυθεί, ή όταν πρέπει να ντυθούμε θέλει να θηλάσει κ δεν μπορώ να πάω ούτε εγώ να ντυθώ, ή τώρα που περπάτησε την κυνηγάμε για να ντυθεί και δεν θέλει, ή τη βάζουμε να φάει και στυλωνει τα πόδια στο καρεκλακι (δεν είναι θέμα άρνησης τροφής, γιατί τρώει πολύ καλά, απλά δεν θέλει να διακόπτει ο,τι κάνει).Επίσης δεν θέλει μόνο ο,τι θέλει όποτε το θέλει, αλλά και όπως το θέλει. Πχ αν σε ένα κουκλάκι τα ρούχα είναι ραμμένα κ δεν βγαίνουν, μεγαλη στενοχώρια. Ή αν φοράω μπλούζα που δεν κατεβαίνει κάτω από το στήθος κ πρέπει να τη σηκώσω από πάνω. Ή θυμάται κάτι που έγινε και το ξαναθελει, πχ έκανα το λάθος κάποια φορά κ την έβαλα να κάτσει στο τραπέζι κ θέλει συνέχεια. Δεν με πειράζει για λόγους αρχής, απλά πρέπει να στέκομαι δίπλα χωρίς να κάνω τίποτα για όση ώρα θέλει να είναι εκεί. Ή όπως είχα γράψει και αλλού, αν έχω κρυμμένο κάποιο παιχνίδι για αργότερα ή κάτι που σπάει ή που είναι επικίνδυνο, αν τύχει και είναι μπροστά όταν ανοίξω για κάποιο λόγο το τάδε συρτάρι/ντουλαπι κ δει το πολυπόθητο αντικείμενο το θυμάται για πάντα κ πάει στο συγκεκριμένο μέρος και το ζητάει. Για να μην παρεξηγηθω δεν μου φαίνεται κάτι τραγικό (είναι και 20 μηνών ακόμα οπότε δεν μιλάει), όλα φυσιολογικά μου φαίνονται, και δεν γίνονται και πάντα, περίπου ένα περιστατικό τη μέρα μόνο, δηλαδή τη θεωρούμε ήρεμο κ καλοβολο παιδί, απλά θέλω να πω δεν θυμάμαι και πολύ αυτή τη φάση που λέτε ότι έχεις πλήρως τον έλεγχο του προγράμματός του. Ή μάλλον θα μπορούσαμε να τον έχουμε αλλά μόνο αν φώναζε κι έκλαιγε κι αν την άφηνα να κλαίει για να πάω να ντυθώ πχ. Πραγματικά απορώ όσοι δουλεύουν και τα ξυπνάνε κάθε πρωί κ τα παίρνουν μαζί τους για να τα αφήσουν σε παππούδες ή σταθμό πώς τα ετοιμάζουν χωρίς οδυρμους και πώς τελικά πάνε στην ώρα τους.Μιλαω για μικρά παιδιά χωρίς λεκτική επικοινωνία ακόμη. Εγώ προ λοκνταουν πήγαινα δουλεια 2-3 φορές τη βδομάδα κ τις υπόλοιπες από το σπίτι κι ευτυχώς ηταν free το ωράριο και στο χέρι μου γιατί πάντα έφτανα μισή ώρα μετά από την ώρα που είχα στόχο. Δεν θέλω να σκέφτομαι πώς θα είναι όταν κόψουμε την πάνα!

Ελπίζω να μη διαβάσουν ποτέ αυτή τη συζήτηση τα παιδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του μεσημεριανού ύπνου με έχει προβληματίσει, αλλά πρώτον η κοπέλα τον κοιμίζει πανεύκολα και δεύτερον, βλέπω ότι το 12ωρο συνολικά το χρειάζεται, που δεν γίνεται να το κλείσει μόνο με βραδυνό ύπνο. Τα σ/κ συχνά δεν τον βάζω να κοιμηθεί, και στις γιορτές τις μισές μέρες επίσης δεν κοιμήθηκε. Όμως απότ ο απόγευμα και μετά είναι πολύ κουρασμένος, γκρινιάρης,θυμώνει εύκολα όταν απογοητευτεί κλπ. δεν αξίζει τον κόπο. Φυσικά έχω αποδεχτεί ότι μεσηεριανός ύπνος δεν συμβαδίζει με βραδινό, έχουμε προσαρμόσει το πρόγραμμά μας ώστε να χαλαρώνουμε με τον άντρα μου λίγο και όσο είναι ξύπνιος, πχ βλέπουμε κάποια ταινία κ ο μικρός χουχουλίαζει στον καναπέ ή διαβάζει κάτι ή χαλαρώνει, για να μην περιμ΄ένουμε μόνο πότε θα κοιμηθεί. Δεν μ ου αρέσει που κοιμάται μετά τις 10.30 τις περισσότερες μέρες, αλλά δεν βρίσκω κάποια άλλη λύση εκτός αν πέφτει για ύπνο τις 8. Που μπορεί να κουτουλάει, αλλά γενικά θε΄λει να παίζει κ έτσι πάλι δεν πετυχαίνω κάτι με τον κρατήσω ξύπνιο. 

 

Σχετικά με το πρόγραμμα γενικά, έχω και την ιδιορρυθμία να είμαι συνεχώς με το ρολόι, αλλά γενικά δεν είμαι σίγουρη ποια είναι τα όρια της φυσιολογικής συμπεριφοράς ενός τρίχρονου, και της ανεξέλεγκτης συμπεριφοράς λόγω έλλειψης κανόνων. Δηλδή σε ποιο σημείο πρε΄πει ο γονιός να πει ότι αυτό δεν είναι αποδεκτό γιατί τώρα είναι η ώρα να κάνουμε κάτι. Κ¨αποια πράγματα σίγουρα είναι αναμενόμενα, αλλά σε κάποια άλλα δεν ξέρω ως ποιο σημείο πρέπει να "διαλέγω τις μάχες". Είναι τριών χρονών πια, δεν είναι μωρό. 

 

Για το άγχος αν κατουρηθεί, δεν ξέρω γιατί με πιάνει τόσο. Ίσως γιατί θέλω επιτέλους να πω οτι τελειώσαμε και βγάλαμε την πάνα οριστικά, και όσο συμβαίνουν τα ατυχήματα δεν το νιώθω, σαν κα΄πως να έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει ανα πάσα στιγμή να προλαβαίνω το ατύχημα. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα ο δικο σου πηγαίνει σχολειο καιβκανει πνευματική και σωματική εργασία και αυτο κουράζει.

Δηλαδή ένα παιδί που είναι σπίτι τι κάνει, κοιτάει το ταβάνι όλη μέρα; 

προφανώς βλέπω διαφορά στον ύπνο ανάλογα με το πόσο έχει κινηθεί έξω, αλλά εννοείται ότι ολη μέρα είναι απασχολημένος πνευματικά. 

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Δεν μπορεί να εξαρτάται η χαλάρωσή σου από το αν θα κατουρηθεί το παιδί ή όχι, ας κατουρηθεί στην τελική. τί ακριβώς φοβάσαι, ότι θα πάει δημοτικό και θα κατουριέται πάνω του ακόμα?

όχι, δεν φοβάμαι αυτό. απλώς αν πχ βλέπω ότι παίζει ήρεμα με κάτι, που θα του πάρει αρκετή ώρα, και έχουε πχ ένα μισάωρο σίγουρα στη διάθεσ΄λη μας να δούμε καμιά σειρά, δεν το απολαμβάνω αν σκέφτομαι ότι εκείνη την ώρα μπορεί να κατουρηθεί. ή όταν τρώμε στη βεράντα που το κάνουμε συχνά, και μετά καθόμαστε, και ο μιρκός παίζει με διάφορα και βασικά δεν ασχολείται μαζί μας, πάλι εκεί δεν μπορώ να χαλαρώσω αν σκέφτομαι ότι δεν θα τον κοιτάω συνεχώς για να δω αν θέλει τουαλέτα να τον πάω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

όχι, δεν φοβάμαι αυτό. απλώς αν πχ βλέπω ότι παίζει ήρεμα με κάτι, που θα του πάρει αρκετή ώρα, και έχουε πχ ένα μισάωρο σίγουρα στη διάθεσ΄λη μας να δούμε καμιά σειρά, δεν το απολαμβάνω αν σκέφτομαι ότι εκείνη την ώρα μπορεί να κατουρηθεί. ή όταν τρώμε στη βεράντα που το κάνουμε συχνά, και μετά καθόμαστε, και ο μιρκός παίζει με διάφορα και βασικά δεν ασχολείται μαζί μας, πάλι εκεί δεν μπορώ να χαλαρώσω αν σκέφτομαι ότι δεν θα τον κοιτάω συνεχώς για να δω αν θέλει τουαλέτα να τον πάω.

 

ΟΚ, κατάλαβα, αυτό είναι δικό σου θέμα όμως, η λύση είναι να μάθεις να το διαχειρίζεσαι εσύ που είσαι ενήλικας, όχι να βάζεις πάνα στο παιδί για αυτό τον λόγο. Το παιδί δεν θα είναι πλήρως αυτοεξυπηρετούμενο (όχι μόνο για την τουαλέτα, αλλά και για μια σειρά άλλων πραγμάτων) για πολύ καιρό ακόμα, πρέπει να βρεις έναν τρόπο να χαλαρώνεις χωρίς την προϋπόθεση το παιδί να μην σε απασχολήσει για την οποιαδήποτε ανάγκη του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα του μεσημεριανού ύπνου με έχει προβληματίσει, αλλά πρώτον η κοπέλα τον κοιμίζει πανεύκολα και δεύτερον, βλέπω ότι το 12ωρο συνολικά το χρειάζεται, που δεν γίνεται να το κλείσει μόνο με βραδυνό ύπνο. Τα σ/κ συχνά δεν τον βάζω να κοιμηθεί, και στις γιορτές τις μισές μέρες επίσης δεν κοιμήθηκε. Όμως απότ ο απόγευμα και μετά είναι πολύ κουρασμένος, γκρινιάρης,θυμώνει εύκολα όταν απογοητευτεί κλπ. δεν αξίζει τον κόπο. Φυσικά έχω αποδεχτεί ότι μεσηεριανός ύπνος δεν συμβαδίζει με βραδινό, έχουμε προσαρμόσει το πρόγραμμά μας ώστε να χαλαρώνουμε με τον άντρα μου λίγο και όσο είναι ξύπνιος, πχ βλέπουμε κάποια ταινία κ ο μικρός χουχουλίαζει στον καναπέ ή διαβάζει κάτι ή χαλαρώνει, για να μην περιμ΄ένουμε μόνο πότε θα κοιμηθεί. Δεν μ ου αρέσει που κοιμάται μετά τις 10.30 τις περισσότερες μέρες, αλλά δεν βρίσκω κάποια άλλη λύση εκτός αν πέφτει για ύπνο τις 8. Που μπορεί να κουτουλάει, αλλά γενικά θε΄λει να παίζει κ έτσι πάλι δεν πετυχαίνω κάτι με τον κρατήσω ξύπνιο. 

 

Σχετικά με το πρόγραμμα γενικά, έχω και την ιδιορρυθμία να είμαι συνεχώς με το ρολόι, αλλά γενικά δεν είμαι σίγουρη ποια είναι τα όρια της φυσιολογικής συμπεριφοράς ενός τρίχρονου, και της ανεξέλεγκτης συμπεριφοράς λόγω έλλειψης κανόνων. Δηλδή σε ποιο σημείο πρε΄πει ο γονιός να πει ότι αυτό δεν είναι αποδεκτό γιατί τώρα είναι η ώρα να κάνουμε κάτι. Κ¨αποια πράγματα σίγουρα είναι αναμενόμενα, αλλά σε κάποια άλλα δεν ξέρω ως ποιο σημείο πρέπει να "διαλέγω τις μάχες". Είναι τριών χρονών πια, δεν είναι μωρό. 

 

Για το άγχος αν κατουρηθεί, δεν ξέρω γιατί με πιάνει τόσο. Ίσως γιατί θέλω επιτέλους να πω οτι τελειώσαμε και βγάλαμε την πάνα οριστικά, και όσο συμβαίνουν τα ατυχήματα δεν το νιώθω, σαν κα΄πως να έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει ανα πάσα στιγμή να προλαβαίνω το ατύχημα. 

Δηλαδή ένα παιδί που είναι σπίτι τι κάνει, κοιτάει το ταβάνι όλη μέρα; 

προφανώς βλέπω διαφορά στον ύπνο ανάλογα με το πόσο έχει κινηθεί έξω, αλλά εννοείται ότι ολη μέρα είναι απασχολημένος πνευματικά. 

όχι, δεν φοβάμαι αυτό. απλώς αν πχ βλέπω ότι παίζει ήρεμα με κάτι, που θα του πάρει αρκετή ώρα, και έχουε πχ ένα μισάωρο σίγουρα στη διάθεσ΄λη μας να δούμε καμιά σειρά, δεν το απολαμβάνω αν σκέφτομαι ότι εκείνη την ώρα μπορεί να κατουρηθεί. ή όταν τρώμε στη βεράντα που το κάνουμε συχνά, και μετά καθόμαστε, και ο μιρκός παίζει με διάφορα και βασικά δεν ασχολείται μαζί μας, πάλι εκεί δεν μπορώ να χαλαρώσω αν σκέφτομαι ότι δεν θα τον κοιτάω συνεχώς για να δω αν θέλει τουαλέτα να τον πάω.

Έχεις δοκιμάσει να μην του λες καθόλου για την τουαλέτα? Να περιμένεις να πει αυτός. Ίσως έτσι δεν αντιδράει τόσο.. Δοκίμασε το ένα σαββατοκύριακο που θα είσαι σπίτι να δεις αν έχει αποτέλεσμα. Κ ας κατουρήσει επάνω του δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα μάθει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

όχι, δεν φοβάμαι αυτό. απλώς αν πχ βλέπω ότι παίζει ήρεμα με κάτι, που θα του πάρει αρκετή ώρα, και έχουε πχ ένα μισάωρο σίγουρα στη διάθεσ΄λη μας να δούμε καμιά σειρά, δεν το απολαμβάνω αν σκέφτομαι ότι εκείνη την ώρα μπορεί να κατουρηθεί. ή όταν τρώμε στη βεράντα που το κάνουμε συχνά, και μετά καθόμαστε, και ο μιρκός παίζει με διάφορα και βασικά δεν ασχολείται μαζί μας, πάλι εκεί δεν μπορώ να χαλαρώσω αν σκέφτομαι ότι δεν θα τον κοιτάω συνεχώς για να δω αν θέλει τουαλέτα να τον πάω.

Εντάξει, απλά ζηλέυω. Δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε σειρά με τον μικρό δίπλα ( η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να παίζει κάτι μη παιδικό στο σπίτι γιατί φοβάμαι μήπως δείξει κάποια  "περίεργη " εικόνα και τρομάξει το παιδί"), ή να κάνουμε εμείς τα δικά μας και να μην ασχολείται μαζί μας. Και παιδικό να βλέπει, θέλει εμένα ή τον μπαμπά του δίπλα για να το "μοιράζεται". Μόνο με άλλο παιδάκι δεν ασχολέιται μαζί μας..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Δεν το προτείνω για όλα τα 3χρονα, απλά η Έσπερος έχει πάνω από έναν χρόνο που δυσφορεί με την αργοπορημένη ώρα του βραδυνού ύπνου. Σε αυτή την περίπτωση, ύπνος το βράδυ νωρίς και ταυτόχρονα μεσημεριανός ύπνος πολύ δύσκολα συνδυάζονται οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

 

 

κ μαλιστα της εσπερος δ παει σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εντάξει, απλά ζηλέυω. Δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε σειρά με τον μικρό δίπλα ( η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να παίζει κάτι μη παιδικό στο σπίτι γιατί φοβάμαι μήπως δείξει κάποια  "περίεργη " εικόνα και τρομάξει το παιδί"), ή να κάνουμε εμείς τα δικά μας και να μην ασχολείται μαζί μας. Και παιδικό να βλέπει, θέλει εμένα ή τον μπαμπά του δίπλα για να το "μοιράζεται". Μόνο με άλλο παιδάκι δεν ασχολέιται μαζί μας..

Εμας ευτυχώς αυτοαπασχολείται πάρα πολύ από μικρός, δεν έχω παράπονο. Παιδικα δεν βλέπει, γενικά δεν τον βάζουμε να δει τηλεόραση. Εμείς μπορεί να δούμε κάτι, απλώς προσέχουε να μην είναι κάτι με φασαρία ή φωνές ή άγριες σκηνές. Όχι ότι παρακολουθεί προσηλωμένος απλώς για σιγουριά. 

 

Just now, mama16 είπε:

Έχεις δοκιμάσει να μην του λες καθόλου για την τουαλέτα? Να περιμένεις να πει αυτός. Ίσως έτσι δεν αντιδράει τόσο.. Δοκίμασε το ένα σαββατοκύριακο που θα είσαι σπίτι να δεις αν έχει αποτέλεσμα. Κ ας κατουρήσει επάνω του δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα μάθει

Σε αυτό κατέληξα γιατί βασικά δεν γίνεται να τον πηγαίνω στην τουαλέτα με το ζόρι. 

 

Just now, Deena είπε:

 

ΟΚ, κατάλαβα, αυτό είναι δικό σου θέμα όμως, η λύση είναι να μάθεις να το διαχειρίζεσαι εσύ που είσαι ενήλικας, όχι να βάζεις πάνα στο παιδί για αυτό τον λόγο. Το παιδί δεν θα είναι πλήρως αυτοεξυπηρετούμενο (όχι μόνο για την τουαλέτα, αλλά και για μια σειρά άλλων πραγμάτων) για πολύ καιρό ακόμα, πρέπει να βρεις έναν τρόπο να χαλαρώνεις χωρίς την προϋπόθεση το παιδί να μην σε απασχολήσει για την οποιαδήποτε ανάγκη του.

δεν με απασχολεί αν θα με διακόψει, φυσικά ξέρω ότι οποιαδήποτε χαλάρωση είναι τελείως σχετική έννοια. Άλλο όμως να ξέρεις ότι κάθισες και μπορεί σε πέντε λεπτά να σε διακόψει, άλλο να σκέφτεσαι ότι κάθεσαι και σε πέντε λεπτά μπορεί να καταλήξεις να σφουγγαρίζεις, και να αναρωτιέσαι αν θα ξεμυρίσει η ψάθα της καρέκλας από τα τσίσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...