Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , kotsifikos είπε:

Νομίζω πως σε αυτό σε καθοδηγεί το παιδί, αφού έτσι αποδίδει και έχεις αποτελέσματα δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις, αργότερα που θα βγάλει την πάνα και θα μάθει να σου τα λέει πριν τα κάνει θα είναι πιο εύκολο να καθήσει στην τουαλέτα καθώς θα πηγαίνει μόνο την ώρα που το έχει ανάγκη και όχι κάθε τρεις και λίγο.

Τώρα που δεν έχουν μάθει ακόμα, μπορεί στην μία ώρα να μπούμε 5 φορές στην τουαλέτα μέχρι να τα κάνουν, εννοείται πως αυτό τα κουράζει και δεν έχουν διάθεση να κόβουν κάθε δέκα λεπτά το παιχνίδι για να κάνουν τσίσα, ενώ όταν εκπαιδευτούν πηγαίνουν μία φορά τα κάνουν και τελείωσε.

Πιστεύω πως όσο κουραστικό είναι για εμάς άλλο τόσο είναι και για τα παιδιά. Εμείς τα περισσότερα ατυχήματα τα έχουμε επειδή δεν θέλει να σταματήσει το παιχνίδι του για να πάει στην τουαλέτα. Οπότε εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις έτσι, άσε που με αυτόν τον τρόπο πιέζεται λιγότερο το παιδί.

Εμένα δεν το έχει ζητήσει να βγάλουμε το γιογιο από το μπάνιο όπως πηγαίνουμε με όλα μας τα παιχνίδια κάθε φορά.

Συμφωνω, νιωθω οτι τον εχω πρηξει να τον ρωταω καθε τρεις και λιγο αν θελει να παμε στο γιογιο. Νομιζω ειναι ενας απο τους λογους που αρχισε να αντιδραει και να μην θελει. Την μερα που δεν του το ελεγα συνεχεια εκανε τσισα. Αυτο για μενα δειχνει οτι ισως πιεζεται αν τον ρωταω συνεχως. Αλλα και τι να κανω; Να μην τον πηγαινω; Προς το παρον του το λεω λιγοτερο συχνα και βλεπουμε. Προτιμω να μην του λεω συνεχεια και να παραμεινει θετικος με το γιογιο, παρα να τον κουραζω και να το γυρναει σε αντιδραση.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Συμφωνω, νιωθω οτι τον εχω πρηξει να τον ρωταω καθε τρεις και λιγο αν θελει να παμε στο γιογιο. Νομιζω ειναι ενας απο τους λογους που αρχισε να αντιδραει και να μην θελει. Την μερα που δεν του το ελεγα συνεχεια εκανε τσισα. Αυτο για μενα δειχνει οτι ισως πιεζεται αν τον ρωταω συνεχως. Αλλα και τι να κανω; Να μην τον πηγαινω; Προς το παρον του το λεω λιγοτερο συχνα και βλεπουμε. Προτιμω να μην του λεω συνεχεια και να παραμεινει θετικος με το γιογιο, παρα να τον κουραζω και να το γυρναει σε αντιδραση.

Καταρχήν όσο ακόμα φοράει πάνα δεν έχει νόημα να τον ρωτάς, απλά - αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο θα τον διευκολύνει όταν τελικά βγει η πάνα - βάλε το γιογιο σε ορατό σημείο να το βλέπει. Στην θέση σου επίσης θα όριζα, στην παρούσα φάση, κάποια σταθερά χρονικά σημεία που θα τον έβαζα, π.χ. μετά το πρωινό ξύπνημα, πριν τον μεσημεριανό ύπνο, μετά τον μεσημεριανό ύπνο και πριν τον βραδυνό ύπνο.

 

Όταν βγάλει την πάνα, αντί να τον ρωτάς "Μήπως θέλεις τσίσα?" λέγε του καλύτερα "Σου θυμίζω ότι δεν πρέπει να λερώσεις το βρακάκι σου τώρα που μεγάλωσες, όταν θέλεις τσίσα πες μου". Το νόημα και ο σκοπός που επιτυγχάνεται είναι ο ίδιος (=υπενθύμιση) αλλά όταν δεν διατυπώνεται η φράση ως ερώτηση φέρνει συνήθως λιγότερη αντίδραση, καθώς ένα μέσο δίχρονο στο 95% των ερωτήσεων έτσι κι αλλιώς απαντάει ΟΧΙ :-D:-D:-D

 

Πάντως, μην φοβάσαι τόσο πολύ αν τον πιέζεις κ.λπ., ένα μίνιμουμ frustration είναι λογικά και αναμενόμενο σε αυτή την φάση, και από την μεριά του και από την δική σου!

 

Ξέχασα επίσης να πω ότι πριν ξεκινήσω στην εκπαίδευση πάνας στον γιο μου, είχα διαβάσει το "3 DAY POTTY TRAINING" και με είχε βοηθήσει πολύ. Αν σε ενδιαφέρει, το έχω σε pdf, στείλε μου με ένα π.μ. το mail σου να σου το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Συμφωνω, νιωθω οτι τον εχω πρηξει να τον ρωταω καθε τρεις και λιγο αν θελει να παμε στο γιογιο. Νομιζω ειναι ενας απο τους λογους που αρχισε να αντιδραει και να μην θελει. Την μερα που δεν του το ελεγα συνεχεια εκανε τσισα. Αυτο για μενα δειχνει οτι ισως πιεζεται αν τον ρωταω συνεχως. Αλλα και τι να κανω; Να μην τον πηγαινω; Προς το παρον του το λεω λιγοτερο συχνα και βλεπουμε. Προτιμω να μην του λεω συνεχεια και να παραμεινει θετικος με το γιογιο, παρα να τον κουραζω και να το γυρναει σε αντιδραση.

Απλά να του υπενθυμίζεις σε τακτα χρονικά διαστήματα και μέσα στο παιχνίδι/ρουτίνα κλπ ότι όταν θελήσει τσία ή κακά θα πρέπει να σε ενημερώσει.

Το γεγονός ότι βιώνουν αυτές τις λειτουργίες εκτός πάνας, τα βοηθάει να καταλάβουν τι γίνεται. Σίγουρα θα εντυπωσιαστηκε που είδε τα τσία στο γιογιο και θα θέλει να το ξανακάνει!

Ο δικός μου ζητάει τη λεκάνη και μου ζητάει να τον αφήσω μόνο (!) για να συγκεντρωθεί. Μετα από λίγο φωνάζει "έλα να δεις τι έκανα!"

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Deena είπε:

Πάντως, μην φοβάσαι τόσο πολύ αν τον πιέζεις κ.λπ., ένα μίνιμουμ frustration είναι λογικά και αναμενόμενο σε αυτή την φάση, και από την μεριά του και από την δική σου!

Να σου πω την αληθεια γενικα ειμαι πολυ ηρεμος ανθρωπος με απεραντη υπομονη και δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω τον εαυτο μου να εκνευριστει ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα (ακομη κι αν καθαριζω συνεχεια τα "ατυχηματα") που ειναι πολυ ευαισθητο, ποσο μαλλον να του το δειξω ή να τον αφησω να εκνευριστει ωστε να γινει αρνητικος με την διαδικασια. Οποτε παω τελειως με τα νερα του. Αν ειναι αρνητικος στο να κατσει στο γιογιο (αφου εχω προσπαθησει να τον "δελεασω" με καποια προταση) δεν επιμενω γιατι μετα δεν θα θελει να παει καθολου, ακομη κι αν δεν ειναι εκνευρισμενος.

 

11 ώρες πρίν, Deena είπε:

Ξέχασα επίσης να πω ότι πριν ξεκινήσω στην εκπαίδευση πάνας στον γιο μου, είχα διαβάσει το "3 DAY POTTY TRAINING" και με είχε βοηθήσει πολύ. Αν σε ενδιαφέρει, το έχω σε pdf, στείλε μου με ένα π.μ. το mail σου να σου το στείλω.

Διαβασα λιγο στο διαδικτυο την μεθοδο, φαινεται ενδιαφερουσα και να σου πω την αληθεια ο λογος που ειχα σκεφτει να τον αφησω χωρις πανα ειναι γιατι μονο ετσι θα αντιλαμβανεται την συνεπεια της πραξης του και αρα θα ειναι πιο προθυμος να προσπαθησει να κρατηθει ή να χρησιμοποιησει γιογιο/τουαλετα. Ειπα να ξεκινησω δοκιμαστικα με το γιογιο, πιο πολυ για να εξοικειωθει με τη χρηση του και οχι για να μαθει να τα κανει μονο εκει. Σιγουρα, καποια στιγμη θελω να τον αφησω χωρις πανα για να τα κανει πανω του, γιατι πιστευω οτι μονο τοτε θα αντιληφθει πραγματικα τι σημαινει "κανω τσισα ή κακα" (βρεχομαι, λερωνομαι κλπ), καθως με την πανα ουτε τα βλεπει, ουτε τα νιωθει να ρεουν, απλα αφηνεται και ενεργειται και γενικως δεν φαινεται ενοχλημενος (απο παντα). Χαρακτηριστικο ειναι το παραδειγμα πολλων παιδιων που μολις βλεπουν τα κακα τους στο γιογιο τρομαζουν. Εξαλλου, πιστευω οτι τα παιδια που ζουνε σε κοινωνιες που κυκλοφορουν κυριως γυμνα, εχουν πολυ καλυτερη αντιληψη του σωματος τους και των αναγκων τους, μιας που ειναι σε καθημερινη επαφη μαζι τους. Προς το παρον, οποτε κανει κακα τα αδειαζουμε μαζι στην τουαλετα και τραβαμε το καζανακι, ακομη δεν εχει κανει κακα στο γιογιο.

Σημερα, του εβγαλα παλι το γιογιο στο μπαλκονι (καθως βλεπω οτι εκει μπορει να παιξει καθιστος αρκετη ωρα) και μετα απο κανα 5λεπτο πηγα να δω αν εκανε κατι και ειχε λιγες σταγονιτσες τσισα. Εφοσον ηταν τοσο λιγα υπεθεσα οτι "προσπαθησε" να τα κανει και δεν του εφυγαν απλως, σωστα;

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Να σου πω την αληθεια γενικα ειμαι πολυ ηρεμος ανθρωπος με απεραντη υπομονη και δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω τον εαυτο μου να εκνευριστει ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα (ακομη κι αν καθαριζω συνεχεια τα "ατυχηματα") που ειναι πολυ ευαισθητο, ποσο μαλλον να του το δειξω ή να τον αφησω να εκνευριστει ωστε να γινει αρνητικος με την διαδικασια. Οποτε παω τελειως με τα νερα του. Αν ειναι αρνητικος στο να κατσει στο γιογιο (αφου εχω προσπαθησει να τον "δελεασω" με καποια προταση) δεν επιμενω γιατι μετα δεν θα θελει να παει καθολου, ακομη κι αν δεν ειναι εκνευρισμενος.

 

Διαβασα λιγο στο διαδικτυο την μεθοδο, φαινεται ενδιαφερουσα και να σου πω την αληθεια ο λογος που ειχα σκεφτει να τον αφησω χωρις πανα ειναι γιατι μονο ετσι θα αντιλαμβανεται την συνεπεια της πραξης του και αρα θα ειναι πιο προθυμος να προσπαθησει να κρατηθει ή να χρησιμοποιησει γιογιο/τουαλετα. Ειπα να ξεκινησω δοκιμαστικα με το γιογιο, πιο πολυ για να εξοικειωθει με τη χρηση του και οχι για να μαθει να τα κανει μονο εκει. Σιγουρα, καποια στιγμη θελω να τον αφησω χωρις πανα για να τα κανει πανω του, γιατι πιστευω οτι μονο τοτε θα αντιληφθει πραγματικα τι σημαινει "κανω τσισα ή κακα" (βρεχομαι, λερωνομαι κλπ), καθως με την πανα ουτε τα βλεπει, ουτε τα νιωθει να ρεουν, απλα αφηνεται και ενεργειται και γενικως δεν φαινεται ενοχλημενος (απο παντα). Χαρακτηριστικο ειναι το παραδειγμα πολλων παιδιων που μολις βλεπουν τα κακα τους στο γιογιο τρομαζουν. Εξαλλου, πιστευω οτι τα παιδια που ζουνε σε κοινωνιες που κυκλοφορουν κυριως γυμνα, εχουν πολυ καλυτερη αντιληψη του σωματος τους και των αναγκων τους, μιας που ειναι σε καθημερινη επαφη μαζι τους. Προς το παρον, οποτε κανει κακα τα αδειαζουμε μαζι στην τουαλετα και τραβαμε το καζανακι, ακομη δεν εχει κανει κακα στο γιογιο.

Σημερα, του εβγαλα παλι το γιογιο στο μπαλκονι (καθως βλεπω οτι εκει μπορει να παιξει καθιστος αρκετη ωρα) και μετα απο κανα 5λεπτο πηγα να δω αν εκανε κατι και ειχε λιγες σταγονιτσες τσισα. Εφοσον ηταν τοσο λιγα υπεθεσα οτι "προσπαθησε" να τα κανει και δεν του εφυγαν απλως, σωστα;

 

 

 

Προσωπικά δεν την ακολούθησα κατά γράμμα....κιότεψα θα έλεγα...γιατί προτείνει να πετάξεις την πρώτη μέρα όλες τις πάνες, να μην βάζεις πάνα ούτε στους ύπνους, να κόψεις ταυτόχρονα ημερήσια και βραδυνή κλπ. Ωστόσο, ακολούθησα τα περισσότερα από τα βήματα για την ημερήσια πάνα και πιστεύω ότι είναι πολυ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα μέθοδος.

 

Αν την διαβάσεις, θα δεις ότι αντιπροτείνει να αφήνεις ώρα το παιδί στο γιογιό ή την λεκάνη μήπως και κάνει (καλά εννοείται ότι "απαγορεύει" να το βάζεις με το ζόρι ή να το ξεγελάς για να κάτσει), δεν έχει και κάποιο νόημα είναι η αλήθεια (γνώμη μου), ο σκοπός είναι -όπως λες- αφού το παιδί αντιληφθεί τί σημαίνει "βρέχομαι και λερώνομαι" (= τα ατυχήματα είναι μέρος της εκπαίδευσης, άρα απαραίτητα), να γίνει κάποια στιγμή το κλικ και το παιδί είτε να ζητάει, είτε να πηγαίνει μόνο του.

 

Παρ' όλα αυτά, προσωπικά, με βοήθησε πολύ το να τα πηγαίνω η ίδια στο γιογιό συχνά τις πρώτες μέρες, είτε ζητούσαν είτε όχι, π.χ. κάθε 45' ΟΜΩΣ χωρίς πίεση και μόνο εφόσον δεν αντιδρούσαν. Η κόρη μου ήταν πολύ δεκτική, δεν γκρίνιαζε ποτέ, όποτε και να την πήγαινα καθόταν (άλλοτε έκανε και άλλοτε όχι), ο γιος μου αντιδρούσε στην αρχή και ήταν και ο λόγος που είχα φέρει το γιογιό στο σαλόνι, γιατί έτσι δεν έφερνε καμία αντίδραση. Την ίδια μέθοδο ακολουθούσαν και στον σταθμό και με είχαν καθοδηγήσει να το κάνω και στο σπίτι.

 

Και κάτι ακόμα : από την προσωπική μου εμπειρία διαπίστωσα ότι ακόμα κι αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει πρόοδος, αυτό δεν είναι απαραίτητα αλήθεια. Η κόρη μου μετά από 5 ημέρες εκπαίδευσης, εξακολουθούσε να έχει ατυχήματα και να μην λέει ποτέ όταν ήθελε να κάνει τσίσα. Παρ' όλα αυτά, από την δεύτερη ημέρα είχε αρχίσει να ξυπνάει εντελώς στεγνή μετά από 11ωρο ύπνο και να κάνει όλα τα πρωινά της τσίσα στην τουαλέτα. Αυτό μου είχε δώσει θάρρος τότε γιατί κατάλαβα ότι προφανώς το παιδί έχει κατακτήσει μεγάλο μέρος του ελέγχου των σωματικών του λειτουργιών και έμενε μόνο να γίνει το κλικ στο μυαλό της και να γίνει πια η τουλέτα μέρος της καθημερινότητάς της. Όπως είπα, μέχρι τις 10 ημέρες είχε γίνει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Προσωπικά δεν την ακολούθησα κατά γράμμα....κιότεψα θα έλεγα...γιατί προτείνει να πετάξεις την πρώτη μέρα όλες τις πάνες, να μην βάζεις πάνα ούτε στους ύπνους, να κόψεις ταυτόχρονα ημερήσια και βραδυνή κλπ. Ωστόσο, ακολούθησα τα περισσότερα από τα βήματα για την ημερήσια πάνα και πιστεύω ότι είναι πολυ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα μέθοδος.

Καλα την βραδυνη κι εγω δεν θα την βγαλω αν δεν κοψει την ημερησια ή εστω δω σημαδια οτι ειναι ετοιμος, πχ να ξυπναει σταθερα στεγνος. Εξαλλου, δεν χρειαζεται να ακολουθουμε κατα γραμμα μια μεθοδο. Αντιθετως, την προσαρμοζουμε στα μετρα μας και στις αναγκες του δικου μας παιδιου.

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Παρ' όλα αυτά, προσωπικά, με βοήθησε πολύ το να τα πηγαίνω η ίδια στο γιογιό συχνά τις πρώτες μέρες, είτε ζητούσαν είτε όχι, π.χ. κάθε 45' ΟΜΩΣ χωρίς πίεση και μόνο εφόσον δεν αντιδρούσαν. Η κόρη μου ήταν πολύ δεκτική, δεν γκρίνιαζε ποτέ, όποτε και να την πήγαινα καθόταν (άλλοτε έκανε και άλλοτε όχι), ο γιος μου αντιδρούσε στην αρχή και ήταν και ο λόγος που είχα φέρει το γιογιό στο σαλόνι, γιατί έτσι δεν έφερνε καμία αντίδραση. Την ίδια μέθοδο ακολουθούσαν και στον σταθμό και με είχαν καθοδηγήσει να το κάνω και στο σπίτι.

Εγω βλεπω οτι στο μπαλκονι ειναι πολυ δεκτικος, ο καθαρος αερας τον εμπνεει, τι να πω; Οσες φορες τον εβαλα εκανε τσισα (και σημερα το πρωι εκανε αρκετα). Να πω την αληθεια περιμενα οτι θα κανει κακα πρωτα, αλλα μεχρι στιγμης ειχαμε 3 επιτυχιες (μια/ημερα) στα τσισα και παιρνω θαρρος οτι ειμαστε σε καλο δρομο.

 

Το "βγαζω την πανα μια και καλη" που προτεινει η μεθοδος θεωρω οτι βοηθαει το παιδι οπως εγραψα να αντιληφθει τι γινεται. Ετσι, με την λογικη μου ειχα αποφασισει να το κανω ετσι πριν μαθω οτι υπαρχει συγκεκριμενη μεθοδος. Παρ'ολα αυτα,  λεγεται "3 day potty training" γιατι απ'οτι καταλαβα ακολουθει καποια συγκεκριμενα βηματα τις πρωτες 3 ημερες. Αλλα στην ουσια η μεθοδος μπορει να κρατησει μηνες μεχρι το παιδι να χρησιμοποιει πληρως το γιογιο ή την τουαλετα. Οπως και να 'χει συμφωνω με αρκετα σημεια της μεθοδου, αλλα θα συνεχισω ετσι μεχρι να παρω το καθισμα της λεκανης και μετα σκεφτομαι να βγαλουμε την πανα και οτι γινει! Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι τι θα γινεται στις εξοδους. Ποσες αλλαξιες θα πρεπει να εχω μαζι μου(ρητορικη ερωτηση :-P); Ειναι απαραιτητο να εχω καποιο γιογιο μαζι μου; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση στην βολτα να εχει την ορεξη να χρησιμοποιησει γιογιο; (και που θα τον βαλω να κανει, στην παιδικη χαρα με ολα τα παιδακαι τριγυρω;) Θα μου πεις αφου δεν θα θελει να τα κανει πανω του, λογικα θα το χρησιμοποιησει. Δεν ξερω, ειναι το μονο που φαινεται λιγο δυσκολο. Αλλα μαλλον θα ακολουθησω αυτο που λεει η μεθοδος για 1 ωρα εξοδου την 2η ημερα και 2 ωρες (1 πρωι, 1 απογευμα) την 3η μερα και βλεπουμε...

 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Καλα την βραδυνη κι εγω δεν θα την βγαλω αν δεν κοψει την ημερησια ή εστω δω σημαδια οτι ειναι ετοιμος, πχ να ξυπναει σταθερα στεγνος. Εξαλλου, δεν χρειαζεται να ακολουθουμε κατα γραμμα μια μεθοδο. Αντιθετως, την προσαρμοζουμε στα μετρα μας και στις αναγκες του δικου μας παιδιου.

Εγω βλεπω οτι στο μπαλκονι ειναι πολυ δεκτικος, ο καθαρος αερας τον εμπνεει, τι να πω; Οσες φορες τον εβαλα εκανε τσισα (και σημερα το πρωι εκανε αρκετα). Να πω την αληθεια περιμενα οτι θα κανει κακα πρωτα, αλλα μεχρι στιγμης ειχαμε 3 επιτυχιες (μια/ημερα) στα τσισα και παιρνω θαρρος οτι ειμαστε σε καλο δρομο.

 

Το "βγαζω την πανα μια και καλη" που προτεινει η μεθοδος θεωρω οτι βοηθαει το παιδι οπως εγραψα να αντιληφθει τι γινεται. Ετσι, με την λογικη μου ειχα αποφασισει να το κανω ετσι πριν μαθω οτι υπαρχει συγκεκριμενη μεθοδος. Παρ'ολα αυτα,  λεγεται "3 day potty training" γιατι απ'οτι καταλαβα ακολουθει καποια συγκεκριμενα βηματα τις πρωτες 3 ημερες. Αλλα στην ουσια η μεθοδος μπορει να κρατησει μηνες μεχρι το παιδι να χρησιμοποιει πληρως το γιογιο ή την τουαλετα. Οπως και να 'χει συμφωνω με αρκετα σημεια της μεθοδου, αλλα θα συνεχισω ετσι μεχρι να παρω το καθισμα της λεκανης και μετα σκεφτομαι να βγαλουμε την πανα και οτι γινει! Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι τι θα γινεται στις εξοδους. Ποσες αλλαξιες θα πρεπει να εχω μαζι μου(ρητορικη ερωτηση :-P); Ειναι απαραιτητο να εχω καποιο γιογιο μαζι μου; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση στην βολτα να εχει την ορεξη να χρησιμοποιησει γιογιο; (και που θα τον βαλω να κανει, στην παιδικη χαρα με ολα τα παιδακαι τριγυρω;) Θα μου πεις αφου δεν θα θελει να τα κανει πανω του, λογικα θα το χρησιμοποιησει. Δεν ξερω, ειναι το μονο που φαινεται λιγο δυσκολο. Αλλα μαλλον θα ακολουθησω αυτο που λεει η μεθοδος για 1 ωρα εξοδου την 2η ημερα και 2 ωρες (1 πρωι, 1 απογευμα) την 3η μερα και βλεπουμε...

 

 

 Θα σου πω τί έκανα εγώ που στις 5 μέρες φύγαμε για τριήμερο :-):-):-)

 

1) Μωρομάντιλα και ΠΟΛΛΕΣ αλλαξιές, σίγουρα πάνω από 2, εγώ νομίζω είχα πάντα γύρω στις 4, μαζί με αρκετές σακούλες. Εννοείται ότι αν έχετε ατύχημα με κακά, το εσώρουχο το τυλίγεις σε σακουλίτσα και το πετάς στα σκουπίδια!!!!

2) Ένα φορηγό γιογιό, εμένα με βόλεψε το my carry potty, είναι και το μοναδικό γιογιό που χρησιμοποίησα ποτέ, ακόμα και μέσα στο σπίτι. Έχει δοκιμαστεί σε πολύ δύσκολες συνθήκες, διαρροές μηδέν.

3) Τον πας για τσίσα πριν φύγετε από το σπίτι οπωσδήποτε και του λες "Όταν φτάσουμε στο πάρκο/παιδική χαρά πριν αρχίσεις το παιχνίδι θα κάνεις πάλι τσίσα για να μην χρειαστεί να διακόψεις το παιχνίδι σου" ή κάτι τέτοιο. Τον βάζεις να κάνει με το που φτάσετε (όχι στην μέση της παιδικής χαράς αλλά δεν θα κρυφτείτε κιόλας, κοντά στο παγκάκι των μαμάδων π.χ. είναι μια χαρά) και μετά του υπενθυμίζεις συχνά ότι έχετε το γιογιό μαζί και ότι αν θέλει τσίσα πρέπει να σου το πει. Όσες φορές και αν λερωθεί, τον πας στην άκρη, τον αλλάζεις χωρίς πολλά-πολλά και συνεχίζει το παιχνίδι του, συνεχίζεις εσύ να υπενθυμίζεις, όπως και στο σπίτι δηλαδή. Τον βάζεις πάλι πριν φύγετε και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το νο 3 της @Deena μου φαίνεται το πιο πιθανό σενάριο και για εμάς. Φορητό γιο γιο όμως δεν έχω και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να  κουβαλάω κατι τέτοιο... Εξάλλου θέλω να μάθει να είναι πιο "ευέλικτος", δηλ πριν φύγουμε πηγαίνουμε τουαλέτα, αν χρειαστεί έχουμε λύσεις (σε μαγαζί ή στη φύση ακόμα καλύτερα)

 

Απορία (και με λίγη απόγνωση): πόσες φορές ακόμη θα κάνει κακά στο βρακάκι του;;;; Έχει κάνει μία φορά στο πάτωμα και 5-6 φορες στο εσώρουχο... και δεν ταράζεται ιδιαίτερα μου λέει μόνο "ωχ μαμά κατούρησα" χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Η εκπαίδευση του ΣΚ πήγε αρκετά καλά. Σάββατο πρωί είχαμε τα πιο πολλά ατυχήματα, αλλά με ψυχραιμία τα αντιμετωπίσαμε.

Το απόγευμα βγήκαμε μεγάλη βόλτα (5 ώρες περίπου), οποτε πριν φύγουμε τον βάλαμε για τσία και κακά. Στη βόλτα τον ρωτούσαμε περίπου κάθε 10 λεπτά αλλά αποφύγαμε να του δώσουμε πολλά υγρά. Κάποια στιγμή που τον ρώτησα μου είπε ότι θέλει και έκανε τσία!

Την Κυριακή ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα, ζητούσε συχνά τουαλέτα αλλά δεν έκανε πάντα (μάλλον είχε την ανησυχία μην του φύγουν και ήταν προνοητικός!)

Στο μεσημεριανό ύπνο βραχηκε, οπότε όταν κοιμάται του βάζω πάνα, πάντα ξυπναέι με γεμάτη! Λέτε να αργήσει να τη βγάλει αυτή; Μπορώ να τον προετοιμάσω κάπως ή απλά ελέγχω ποτε θα αρχίσει να ξυπναει στεγνός; Μήπως να τον σηκώνω τη νύχτα ή είναι βάρβαρο;

Σήμερα πρωτη μερα στο σταθμό με εσώρουχο...να δούμε πώς θα πάει!

Link to comment
Share on other sites

Άσε τον στον ύπνο με πάνα προς το παρόν, όταν δεις ότι αρχίζει να αντιδράει όταν την βάζεις ή όταν αρχίσει να ξυπνάει στεγνός, δοκιμάζεις να την βγάλεις.

 

Εμένα και τα δύο παιδιά 2 εβδομάδες περίπου μετά το κόψιμο της ημερήσιας άρχισαν να αντιδράνε πολύ έντονα όταν πήγαινα να τους βάλω πάνα τη νύχτα και έτσι την σταμάτησα. Ο γιος μου είχε τα ατυχηματάκια του γιατί σε εκείνη την φάση έπινε ακόμα πολύ γάλα πριν τον βραδυνό ύπνο, οπότε για αρκετό καιρό τον σήκωνα για τσίσα κοιμισμένο πριν κοιμηθώ εγώ. Τα ατυχήματα συνεχίζονταν σποραδικά (με τάση μείωσης φυσικά) περίπου μέχρι τα 3,5-4, κάπου εκεί σταματήσαμε να τον σηκώνουμε τη νύχτα.

 

Η κόρη μου που είχε κόψει το βραδυνό γάλα πριν γίνει 2 ετών δεν βράχηκε ποτέ. Είχε όμως από πάντα καλύτερο έλεγχο (όπως προείπα, από την τρίτη ημέρα εκπαίδευσης ξυπνούσε με ολόστεγνη πάνα), όταν θέλει τσίσα το βράδυ πάντα φωνάζει (ήδη από 2,5 ετών), δεν της έχουν φύγει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως της ντινας,ετσι κ η δικια μου,αφου φορουσε εσωρουχο μεσα στη μερα δ δεχοταν πανα το βραδυ,προσπαθησαμε να της βαλουμε κ αφου κοιμοταν αλλα δ ηταν παντα ευκολο

κ η δικια μου πινει πολλα υγρα,αλλα τον εναν αυτο χρονο που ειμαστε χωρις πανα ειχε λιγα ατυχηματα

μεσημεει δ κοιμοταν οποτε δ με απασχολησε.γις βραδυ δ την ξυπναμε εμεις,παντα ερχοταν κ ελεγε οταν ηθελε

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς το σκ πήγε αρκετά καλά, όμως έχουμε θέμα στο ότι θέλει να βάζω το γιογιο του μόνο στην τουαλέτα και δεν τα κάνει πουθενά αλλού. Το σκ είχαμε παέι εκδρομή, σε όλη την διαδρομή δεν τα έκανε καθόλου (5 ώρες), έβγαλα το γιογιο έξω στην φύση αλλά τίποτα φώναζε ότι δεν μπορεί έτσι. Όταν φτάσαμε στο δωμάτιο του έβαλα το γιογιο στο μπάνιο και εκεί έκανε τσίσα. Το βράδυ που βγήκαμε βόλτα και ήθελε πάλι να κατουρήσει τον πήγα στο μπάνιο στο μαγαζί που ήμασταν και φώναζε ότι δεν ήθελε εκεί, αναγκάστηκα να τον πάω στο δωμάτιο να τα κάνει, αυτό είναι λογικό?Θα αλλάξει στο μέλλον?Με προβληματίζει γιατί θεωρώ πως είναι πολλές οι ώρες που κρατιέται και δεν κάνει τσίσα. Πως μπορώ να το διαχειριστώ αυτό ώστε να μάθει να τα κάνει όποτε έχει ανάγκη και να μην κρατιέται τόσο?

 

Link to comment
Share on other sites

κοτσιφικος κ εμεις το περασαμε.μαλιστα στη βαφτιση του μικρου που δ φορουσε πανα για 2-3εβδ δ πηγε εξω για 5ωρες κ η δικια μου,μονο σπιτι.υπομονη θελει,θα το ξεπερασει.εγω απλα της ελεγα οτι αν δ δεχεται να παμε εστω σε καποιο μαγαζι για τσισα δ θα μπορουμε να βγαινουμε βολτες(1χρ τωρα εχει κατουρησει στη φυση μονο μια φορα,κ μαλιστα με τη μαμα μου,οποτε της το εχουμε προτεινει αρνειται)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vicky86 said:

κοτσιφικος κ εμεις το περασαμε.μαλιστα στη βαφτιση του μικρου που δ φορουσε πανα για 2-3εβδ δ πηγε εξω για 5ωρες κ η δικια μου,μονο σπιτι.υπομονη θελει,θα το ξεπερασει.εγω απλα της ελεγα οτι αν δ δεχεται να παμε εστω σε καποιο μαγαζι για τσισα δ θα μπορουμε να βγαινουμε βολτες(1χρ τωρα εχει κατουρησει στη φυση μονο μια φορα,κ μαλιστα με τη μαμα μου,οποτε της το εχουμε προτεινει αρνειται)

Οπότε θα κάνω υπομονή...άντε να δούμε γιατί με ανησυχεί να κρατιέται τόσο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι όταν βγάζουν την πάνα, μεγαλώνουν λίγο τα διαστήματα που κάνουν τσία και κακά (ο δικός μου εκεί που έκανε 4 φορές τη μέρα κακά τώρα κάνει 2 με το ζόρι). Άρα είναι θέμα προσαρμογής μάλλον. Λογικό να αρνείται σε αλλο χώρο τώρα στη αρχή. Σιγα σιγα θα "αναγκαστεί" να συνηθίσει και εκτός σπιτιού (τα αγόρια κάνουν και πιο εύκολα στη φύση). Εσύ να του προτείνεις όπου και να είστε. Πριν σου ζητήσει, που θα είναι πιο χαλαρός.  Ίσως την ώρα που θέλει και είναι στο "όριο" να είναι αγχωμένος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

40 minutes ago, anath said:

Βλέπω ότι όταν βγάζουν την πάνα, μεγαλώνουν λίγο τα διαστήματα που κάνουν τσία και κακά (ο δικός μου εκεί που έκανε 4 φορές τη μέρα κακά τώρα κάνει 2 με το ζόρι). Άρα είναι θέμα προσαρμογής μάλλον. Λογικό να αρνείται σε αλλο χώρο τώρα στη αρχή. Σιγα σιγα θα "αναγκαστεί" να συνηθίσει και εκτός σπιτιού (τα αγόρια κάνουν και πιο εύκολα στη φύση). Εσύ να του προτείνεις όπου και να είστε. Πριν σου ζητήσει, που θα είναι πιο χαλαρός.  Ίσως την ώρα που θέλει και είναι στο "όριο" να είναι αγχωμένος.

ναι έχεις δίκιο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 11:09 ΠΜ, anath είπε:

Η εκπαίδευση του ΣΚ πήγε αρκετά καλά. Σάββατο πρωί είχαμε τα πιο πολλά ατυχήματα, αλλά με ψυχραιμία τα αντιμετωπίσαμε.

Το απόγευμα βγήκαμε μεγάλη βόλτα (5 ώρες περίπου), οποτε πριν φύγουμε τον βάλαμε για τσία και κακά. Στη βόλτα τον ρωτούσαμε περίπου κάθε 10 λεπτά αλλά αποφύγαμε να του δώσουμε πολλά υγρά. Κάποια στιγμή που τον ρώτησα μου είπε ότι θέλει και έκανε τσία!

Την Κυριακή ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα, ζητούσε συχνά τουαλέτα αλλά δεν έκανε πάντα (μάλλον είχε την ανησυχία μην του φύγουν και ήταν προνοητικός!)

Στο μεσημεριανό ύπνο βραχηκε, οπότε όταν κοιμάται του βάζω πάνα, πάντα ξυπναέι με γεμάτη! Λέτε να αργήσει να τη βγάλει αυτή; Μπορώ να τον προετοιμάσω κάπως ή απλά ελέγχω ποτε θα αρχίσει να ξυπναει στεγνός; Μήπως να τον σηκώνω τη νύχτα ή είναι βάρβαρο;

Σήμερα πρωτη μερα στο σταθμό με εσώρουχο...να δούμε πώς θα πάει!

 

Το βραδυ προς το παρον αφηστε το. Δεν εχει καμια σχεση με το να μαθει να ζητα τουαλετα τη μερα. Πηγαινετε τουαλετα μεν παντα πριν τον υπνο, και βγαζετε την πανα μολις ξυπνησει, αλλα ενα ενα τα πραγματα :)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Και εμάς το σκ πήγε αρκετά καλά, όμως έχουμε θέμα στο ότι θέλει να βάζω το γιογιο του μόνο στην τουαλέτα και δεν τα κάνει πουθενά αλλού. Το σκ είχαμε παέι εκδρομή, σε όλη την διαδρομή δεν τα έκανε καθόλου (5 ώρες), έβγαλα το γιογιο έξω στην φύση αλλά τίποτα φώναζε ότι δεν μπορεί έτσι. Όταν φτάσαμε στο δωμάτιο του έβαλα το γιογιο στο μπάνιο και εκεί έκανε τσίσα. Το βράδυ που βγήκαμε βόλτα και ήθελε πάλι να κατουρήσει τον πήγα στο μπάνιο στο μαγαζί που ήμασταν και φώναζε ότι δεν ήθελε εκεί, αναγκάστηκα να τον πάω στο δωμάτιο να τα κάνει, αυτό είναι λογικό?Θα αλλάξει στο μέλλον?Με προβληματίζει γιατί θεωρώ πως είναι πολλές οι ώρες που κρατιέται και δεν κάνει τσίσα. Πως μπορώ να το διαχειριστώ αυτό ώστε να μάθει να τα κάνει όποτε έχει ανάγκη και να μην κρατιέται τόσο?

 

 

Δεν ξεκινατε απο εξω στη φυση αφου ειναι αγορι σε τετοιες περιπτωσεις; Ειναι απειρως απλουστερο για ολους.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν ξεκινατε απο εξω στη φυση αφου ειναι αγορι σε τετοιες περιπτωσεις; Ειναι απειρως απλουστερο για ολους.

Το προσπαθώ και αυτό αλλά αρνείται..εννοείται ότι θα επιμείνω  μέχρι να το μάθει γιατί θα είναι καλύτερο για όλους.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν ξεκινατε απο εξω στη φυση αφου ειναι αγορι σε τετοιες περιπτωσεις; Ειναι απειρως απλουστερο για ολους.

Εξαρτάται πώς θα το πάρει το παιδί. Προχθές ο μικρός μας έλεγε "όχι δεν θέλω, θα με βλέπουν οι άνθρωποι". Περίεργο για μικρό παιδί αυτό, αλλά δεν ξέρω πώς του προέκυψε αυτή η ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες ο μικρός μου έχει κάνει πισωγύρισμα. Εκτός του ότι κρατάει τα κακά του ως το σημείο να μην αντέχει άλλο και να του φεύγουν (πονάει και η κοιλίτσα του), κάθε φορά που  του προτείνω τουαλέτα αρνείται, ακόμα και σε στιγμές που σίγουρα θέλει τσία (πχ όταν ξυπναει) με αποτέλεσμα να τα κάνει πολλές φορές πάνω του.

Αντιθέτως στο σχολείο είναι άψογος.

Νομίζω πως τον έχω στρεσσαρει εγω. Τι να κάνω; Πόσο ψύχραιμη να είμαι και πώς να το διαχειριστώ αν το συνεχίσει; Τα έχω χάσει κι εγώ λίγο γιατί είμαι πιεσμένη γενικα, αλλά δεν θέλω τώρα να κάνει πίσω...

Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2018 at 7:48 ΜΜ, anath είπε:

Από χθες ο μικρός μου έχει κάνει πισωγύρισμα. Εκτός του ότι κρατάει τα κακά του ως το σημείο να μην αντέχει άλλο και να του φεύγουν (πονάει και η κοιλίτσα του), κάθε φορά που  του προτείνω τουαλέτα αρνείται, ακόμα και σε στιγμές που σίγουρα θέλει τσία (πχ όταν ξυπναει) με αποτέλεσμα να τα κάνει πολλές φορές πάνω του.

Αντιθέτως στο σχολείο είναι άψογος.

Νομίζω πως τον έχω στρεσσαρει εγω. Τι να κάνω; Πόσο ψύχραιμη να είμαι και πώς να το διαχειριστώ αν το συνεχίσει; Τα έχω χάσει κι εγώ λίγο γιατί είμαι πιεσμένη γενικα, αλλά δεν θέλω τώρα να κάνει πίσω...

Μην τον πιεζεις παραπανω απο οσο αντεχει. Την βραδυνή πανα εννοειται την ξεχνας προς το παρόν, ειναι κάτι που σε πρωτη φαση δεν σε απασχολει και δεν χρειαζεται να πρεσαριστεί τοσο πολυ το παιδακι με ολες τις πιπί-φάσεις, μια-μια!

Πάρε να εχεις καμια πανα-βρακακι για οταν θα εισαι εξω και εξηγησε του οτι ΑΝ χρειαστει θα την βαλετε οταν ειστε εξω ωστε να μην αισθανεται ασχημα με την εξοδο και να νιωθει οτι υπαρχει μια τελευταια λυτρωτικη λυση αν δεν τα καταφερει με οσα του ζητατε να επιτυχει.

Επίσης δοκίμασε τον γνωστό πίνακα, στον οποιο θα σημειωνετε ωρες που εκανε τσισα και θα κολλατε αυτοκολλητακια σε καθε επιτυχημενη προσπαθεια.Εγω το εκανα για την κορη μου σε μια σελ.ζωγραφικης της με ημερομηνιες διαρκειας 7-8 ημερων με διαφορα χρωματα,γκλιτερ και φυσικα η σελ.εγινε τσίρκο απο τα πολλα αυτοκολλητα, αλλα η μικρη το εβλεπε σαν παιχνιδι και την ευχαριστουσε σαν δραστηριοτητα. Επισης δεν ολοκληρωσαμε ποτε την σελ.γιατι μετα τις 4-5 μερες ειχαμε πετυχει τον σκοπο μας και ειχε ληξει η ιστορια.

Για τα κακά αφησα να περασουν καμια δεκαρια μερες να ξεχαστει λιγο η πιεση που ειχε δεχτει [γιατι προσπαθωντας να τα κοψω και τα 2 απο την αρχη η μικρη αντεδρασε ασχημα (κλαμματα, τα κρατουσε ολα οσο μπορουσε ωσπου ποναγε η κοιλιτσα της κλπ)] και μετα αρχισαμε το γνωστο κολπο της δωροδοκιας!

Ταξε του ενα παιχνιδι που του αρεσει, πες του οτι οταν τα καταφερει με τα κακά θα πατε να το παρετε και δειξτου και εικονες του παιχνιδιου, θα τον ιντριγγαρεις.

Εμας το κολπο επιασε με ενα φουσκωτο πισινακι απο τα Jumbo. Θα παρουμε αυτο,κοιτα εχει και φουσκωτή σκεπή και ειναι σαν σπιτακι,θα μπαινεις μεσα,θα πλατσουριζεις,θα κανεις μπανιο τα παπακια σου,διαφορα τετοια συν παρουσιαση του ειδους στον υπολογιστη επεισαν την πελατισσα!

Την 1η μερα που τα καταφερε πηγαμε το αγορασαμε και το φουσκωσαμε μονο και εμπαινε μεσα και επαιζε.

"Απο αυριο οποτε τα καταφερνεις θα βαζουμε μαγιω και νερο και θα μπαινεις κανονικα να παιζεις", και εννοειται οτι απο την λαχταρα της εκανε φιλοτιμες προσπαθειες και τα καταφερε την 2η κι ολας μερα.

Ευτυχως που ο καιρος ευνοει τα πλατσουρίσματα!

Δοκιμασε κατι τετοιο, ισως εχει επιτυχια και στο αγορακι σου!

Υ.Γ. εξοδων: πισινακι 9,99€ + τρομπα χειρός 3€

:-Ρ

 

Επεξεργάστηκαν by Ιόλη2015
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ενημερωσω οτι υπαρχει καποια προοδος! Κανει συχνα τσισα στο γιογιο και εχει κανει κακα 2 φορες (ξεκινησε να κανει στην πανα και τα τελειωσε στο γιογιο υστερα απο παρεμβαση μου). Πριν 3 μερες μου ζητησε για πρωτη φορα μονος του να κατσει στο γιογιο, δεν εκανε τιποτα αλλα μονο που το ζητησε μονος του θεωρω οτι ειναι μεγαλο βημα. Μεχρι στιγμης τον εχω σχεδον ολη μερα γυμνο και τα ατυχηματα πλεον ειναι ελαχιστα. Απο την Παρασκευη θα ξεκινησω με το καθισμα τουαλετας και θα βγαλουμε οριστικα την πανα βαζοντας τα ωραια βρακακια μας και ειμαι αρκετα αισιοδοξη βλεποντας την εξελιξη αυτες τις εβδομαδες που περασαν. Επισης, μια φιλη μου προτεινε αυτο που ειχε κανει και στα δικα της παιδια: το βραδυ να του βαζω την πανα αφου εχει κοιμηθει για να μην γνωριζει οτι φοραει, αλλα ο δικος μου ξυπναει πολυ ευκολα και θα το αντιληφθει και δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω, ποια ειναι η γνωμη σας;

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του την φοράω την νύχτα και όταν με ρωτάει γιατί την φοράει αφού πλέον δεν φοράμε καθόλου πα΄να του λέω πως είναι για ν μην ξυπνάει την νύχτα επειδή θα κατουριέται, βέβαια όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολλά είναι τα πρωινά που ξυπνάει στεγνός, έχει τύχει να ξυπνήσει και μέσα στην νύχτα για να τον πάω τουαλέτα, παρόλα αυτά όμως του την φοράω ακόμα την νύχτα. Εγώ νομίζω πως εφόσον συνενοείσαι με το παιδί σου ίσως είναι καλύτερα να του το εξηγήσεις, έτσι και αλλιώς το πρωί που θα ξυπνήσει δεν θα δει ότι φοράει πάνα?

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Να ενημερωσω οτι υπαρχει καποια προοδος! Κανει συχνα τσισα στο γιογιο και εχει κανει κακα 2 φορες (ξεκινησε να κανει στην πανα και τα τελειωσε στο γιογιο υστερα απο παρεμβαση μου). Πριν 3 μερες μου ζητησε για πρωτη φορα μονος του να κατσει στο γιογιο, δεν εκανε τιποτα αλλα μονο που το ζητησε μονος του θεωρω οτι ειναι μεγαλο βημα. Μεχρι στιγμης τον εχω σχεδον ολη μερα γυμνο και τα ατυχηματα πλεον ειναι ελαχιστα. Απο την Παρασκευη θα ξεκινησω με το καθισμα τουαλετας και θα βγαλουμε οριστικα την πανα βαζοντας τα ωραια βρακακια μας και ειμαι αρκετα αισιοδοξη βλεποντας την εξελιξη αυτες τις εβδομαδες που περασαν. Επισης, μια φιλη μου προτεινε αυτο που ειχε κανει και στα δικα της παιδια: το βραδυ να του βαζω την πανα αφου εχει κοιμηθει για να μην γνωριζει οτι φοραει, αλλα ο δικος μου ξυπναει πολυ ευκολα και θα το αντιληφθει και δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω, ποια ειναι η γνωμη σας;

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά γέλασα παρα πολυ με την ιδέα της φίλης σου! Όχι κακοπροαίρετα αλλά κ μόνο που σκέφτηκα την κόρη μου να την αγγίζω στον ύπνο! Ξυπνάει με το άνοιγμα της πόρτας όχι να της βάλω πάνα:lol:! Καλά φοβερό που υπάρχουν παιδάκια που παραμένουν κοιμισμένα την ώρα που τα πασπατευεις. Τι τυχεροί που είναι αυτοί οι γονείς..

Συγχαρητήρια για την πρόοδο σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...