Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

On 14/6/2017 at 9:47 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

 

Τα συστηνω ανεπιφυλακτα :wink: 

 

Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολική ηλικία

Και 

Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολικη διατροφη

Συγγραφέας: Παπαβέντσης Στέλιος Χ.

 

Συμφωνώ! Εξαιρετικά και τα δύο!! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσθέτοντας στα παραπάνω, θα βάλω δύο βιβλία που για μένα ξεχωρίζουν γενικότερα από οτιδήποτε άλλο έχω διαβάσει ως τώρα -λίγο πολύ τα κλασικά, Φιλιοζά, Αποτελεσματικός Γονέας κ.λπ.:

 

Το πρώτο είναι το Siblings without rivalry των A. Faber και Ε. Μazlish, ένα βιβλίο βασισμένο σε πολλά χρόνια σεμιναρίων με γονείς με κύριο θέμα τις αδερφικές σχέσεις στην παιδική ηλικία αλλά και στην ενήλικη ζωή. Γραμμένο με ευσύνοπτα κεφάλαια, πρακτικά παραδείγματα, διαυγέστατο και γενικώς ένα βιβλίο που προσεγγίζει εντελώς διαφορετικά τη γονεϊκότητα σε σχέση με την αντιμετώπιση των αδερφών, ώστε να μην προκύψουν αντιζηλίες, διαρκής ανταγωνισμός και πικρίες μέχρι και την ενήλικη ζωή. Επίσης, μου άρεσε που μπορώ να ανατρέχω μεμονωμένα στα κεφάλαιά του αναλόγως του τι ξέχασα πολύ εύκολα αφού το κάθε κεφάλαιο ξαναδιαβάζεται σε ένα δεκάλεπτο εφόσον έχεις αφομοιώσει το νόημα.

 

Μετά από αυτό διάβασα ό,τι κυκλοφορούσε από τις δύο αυτές συγγραφείς. Αυτό που επίσης ξεχώρισε είναι ένα βιβλίο της κόρης της Α. Φάμπερ, της Τζοάνα Φάμπερ, η οποία ασχολείται με το ίδιο αντικείμενο επαγγελματικά και είναι το:

 

How to talk so little kids can listen (ages 2-7), είναι βασισμένο στα πρότυπα της σειράς "Πώς να μιλάτε στα παιδιά σας ώστε να σας ακούν και πώς να τα ακούτε ώστε να σας μιλούν" (ακολουθούν κι άλλα για εφήβους, για το πώς να μιλάτε ώστε να μαθαίνουν για δασκάλους κ.λπ.), αλλά αυτό εδώ είναι πραγματικά ξεχωριστό διότι ασχολείται αποκλειστικά με τις ηλικίες 2 έως 7 ετών όπου πολλοί γονείς θεωρούν τις ηλικίες αυτές μη δεκτικές στον διάλογο. Είναι κι αυτό εξαιρετικό και αγγίζει πολύπλευρα όλα τα θέματα αυτών των ηλικιών, όπως τον ερχομό νέων μελών στην οικογένεια, τις σχέσεις με το νεογέννητο μωρό, τις αδερφικές διαμάχες κ.λπ.

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 9/10/2017 at 8:24 ΠΜ, Josephine είπε:

How to talk so little kids can listen (ages 2-7), είναι βασισμένο στα πρότυπα της σειράς "Πώς να μιλάτε στα παιδιά σας ώστε να σας ακούν και πώς να τα ακούτε ώστε να σας μιλούν" (ακολουθούν κι άλλα για εφήβους, για το πώς να μιλάτε ώστε να μαθαίνουν για δασκάλους κ.λπ.), αλλά αυτό εδώ είναι πραγματικά ξεχωριστό διότι ασχολείται αποκλειστικά με τις ηλικίες 2 έως 7 ετών όπου πολλοί γονείς θεωρούν τις ηλικίες αυτές μη δεκτικές στον διάλογο. Είναι κι αυτό εξαιρετικό και αγγίζει πολύπλευρα όλα τα θέματα αυτών των ηλικιών, όπως τον ερχομό νέων μελών στην οικογένεια, τις σχέσεις με το νεογέννητο μωρό, τις αδερφικές διαμάχες κ.λπ.

Eξαιρετικο βιβλιο (που ασχολειται και με μεγαλυτερες ηλικιες, αλλα κυριως μεχρι τα 10-12 θα ελεγα). Το πηρα στις γιορτες, το διαβαζω απο τοτε συνεχεια και το συστηνω ανεπιφυλακτα! Ειναι οτι πιο πρακτικο εχω διαβασει, απλα παραδειγματα, εξυπνες τεχνικες, εμπειριες γονεων... Συστηνω και το "Αδερφια, οχι αντιπαλοι" των ιδιων συγγραφεων. Το πηρα για να προετοιμαστω για τον ερχομο του δευτερου, εχω διαβασει λιγο αλλα ειναι στο ιδιο στυλ, με πρακτικες εφαρμογες και παραδειγματα. Απλα τελεια εργαλεια για τους γονεις!

 
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μεταφράστηκε; Είναι αυτό που προτείνω παραπάνω! Ήταν αποκάλυψη για μένα, κι εγώ πριν το δεύτερο το διάβασα, ευσύνοπτο, πρακτικό και to the point.

 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω κ το πειθαρχία χωρίς τιμωρία είναι μεγάλο βιβλίο βέβαια κ απευθύνεται από νεογέννητα μέχρι 19 χρόνων ..!! Κ θέλω να πάρω κ τα μυστικά του αποτελεσματικού γονέα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλά και τα δύο, @xaroumenh mama! Tα μυστικά είναι βιβλίο αναφοράς για την ενεργητική ακρόαση. Το πειθαρχία χωρίς τιμωρία έχει πολλές πρακτικές λύσης και είναι γραμμένο με τρυφερότητα πιστεύω. 

 

Προσωπικά θα προτείνω το "Τι συμβαίνει στον εγκέφαλό του", χρήσιμο όσον αφορά τις αναπτυξιακές δυνατότητες της κάθε ηλικίας. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Josephine είπε:

Πολύ καλά και τα δύο, @xaroumenh mama! Tα μυστικά είναι βιβλίο αναφοράς για την ενεργητική ακρόαση. Το πειθαρχία χωρίς τιμωρία έχει πολλές πρακτικές λύσης και είναι γραμμένο με τρυφερότητα πιστεύω. 

 

Προσωπικά θα προτείνω το "Τι συμβαίνει στον εγκέφαλό του", χρήσιμο όσον αφορά τις αναπτυξιακές δυνατότητες της κάθε ηλικίας. 

Γι'αυτό θέλω να το πάρω για να πάρω ποιο πολλές ιδέες για την ενεργητική ακρόαση γιατί το πειθαρχία χωρίς τιμωρία έχει λίγες κ σε παραπέμπει να πάρεις τα "μυστικά " .. αν κ με βάλατε σε σκέψη κ για το βιβλίο πως να μιλάμε στα παιδιά ώστε να μας ακούν 

Το πειθαρχία χωρίς τιμωρία εμένα με γύρισε πολύ κ στα παιδικά μου χρόνια κ είδα τι δε μαρεσε από τότε κ με βοήθησε πολύ στο να έχω τον σωστό τρόπο να ελέγχω το θυμό μου κ τι στοιχεία του χαρακτήρα μου έχω από τη διαπαιδαγώγηση των γονιών μου που δεν είναι " σωστά ώστε να προσπαθήσω να τα αποβαλω .. μου άρεσε πολύ...

πρίν από 1 λεπτό , xaroumenh mama είπε:

Γι'αυτό θέλω να το πάρω για να πάρω ποιο πολλές ιδέες για την ενεργητική ακρόαση γιατί το πειθαρχία χωρίς τιμωρία έχει λίγες κ σε παραπέμπει να πάρεις τα "μυστικά " .. αν κ με βάλατε σε σκέψη κ για το βιβλίο πως να μιλάμε στα παιδιά ώστε να μας ακούν 

Το πειθαρχία χωρίς τιμωρία εμένα με γύρισε πολύ κ στα παιδικά μου χρόνια κ είδα τι δε μαρεσε από τότε κ με βοήθησε πολύ στο να έχω τον σωστό τρόπο να ελέγχω το θυμό μου κ τι στοιχεία του χαρακτήρα μου έχω από τη διαπαιδαγώγηση των γονιών μου που δεν είναι " σωστά ώστε να προσπαθήσω να τα αποβαλω .. μου άρεσε πολύ...

Θέλω όμως να βρω κ ένα βιβλίο που να λέει για το πώς να διαχειριζόμαστε το φόβο των παιδιών γιατί ο μεγάλος μου γιος φοβάται τους ήχους κ την οχλαγωγία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να προσθεσω ενα βιβλιο που διαβαζω τωρα και το βρισκω εξαιρετικα ενδιαφερον μεχρι στιγμης: "Τι συμβαινει στον εγκεφαλο του" των Ντάνιελ Τζ. Σίγκελ και Τίνα Πέυν Μπράυσον. Εξηγει την λειτουργια του εγκεφαλου του παιδιου και πως να το βοηθησουμε να τον αναπτυξει σωστα ωστε να υπαρχει ισορροπια σε ολα τα επιπεδα. Πολλα παραδειγματα, απλες κατανοητες επεξηγησεις της λειτουργιας του εγκεφαλου. Ειναι η αποδειξη αυτων που υποστηριζονται απο την συγχρονη ψυχολογια οσον αφορα την ενσυναισθηση, την υπομονη, την συνεργασια, την εποικοδομητικη επιλυση συγκρουσεων και πολλα αλλα. Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους γονεις, ειδικα σε αυτους που δεν "πειθονται" απο την χρηση μη βιαιων μεθοδων για την πειθαρχια (φωνες, εντασεις, τιμωριες, συναισθηματικη-ψυχολογικη-σωματικη κακοποιηση). 

 

Υστ: Καπου ειχε γραφτει προσφατα σε καποιο θεμα "Ποτε ερχεται επιτελους αυτη η περιφημη ενσυναισθηση;" : οι συγγραφεις του βιβλιου απαντανε οτι το σημειο του εγκεφαλου που σχετιζεται με την ενσυναισθηση ωριμαζει μεχρι τα 25 χρονια...υπομονη χαχα

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Να προσθεσω ενα βιβλιο που διαβαζω τωρα και το βρισκω εξαιρετικα ενδιαφερον μεχρι στιγμης: "Τι συμβαινει στον εγκεφαλο του" των Ντάνιελ Τζ. Σίγκελ και Τίνα Πέυν Μπράυσον. Εξηγει την λειτουργια του εγκεφαλου του παιδιου και πως να το βοηθησουμε να τον αναπτυξει σωστα ωστε να υπαρχει ισορροπια σε ολα τα επιπεδα. Πολλα παραδειγματα, απλες κατανοητες επεξηγησεις της λειτουργιας του εγκεφαλου. Ειναι η αποδειξη αυτων που υποστηριζονται απο την συγχρονη ψυχολογια οσον αφορα την ενσυναισθηση, την υπομονη, την συνεργασια, την εποικοδομητικη επιλυση συγκρουσεων και πολλα αλλα. Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους γονεις, ειδικα σε αυτους που δεν "πειθονται" απο την χρηση μη βιαιων μεθοδων για την πειθαρχια (φωνες, εντασεις, τιμωριες, συναισθηματικη-ψυχολογικη-σωματικη κακοποιηση). 

 

Υστ: Καπου ειχε γραφτει προσφατα σε καποιο θεμα "Ποτε ερχεται επιτελους αυτη η περιφημη ενσυναισθηση;" : οι συγγραφεις του βιβλιου απαντανε οτι το σημειο του εγκεφαλου που σχετιζεται με την ενσυναισθηση ωριμαζει μεχρι τα 25 χρονια...υπομονη χαχα

Αυτό το βιβλίο το διαβάζω όταν πάμε στη παιδοψυχολογο το έχει στην υποδοχή για να το διαβάζουμε όσο περιμένουμε θέλω να το πάρω συνέχεια το λέω αλλά ακόμα δε το έχω πάρει. 

Γενικά λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα αλλά σαν ορολογία μου φαίνεται λίγο δύσκολο (για εμένα) 

Κ λίγο από αυτό που έχω διαβάσει για τις διηγήσεις που αναφέρει το βιβλίο στην αρχή εμείς τις ακολουθούμε κ χάρηκα όταν το διάβασα.. 

Πρέπει  να το πάρω να το διαβάσω κ να εμαι ποιο συγκεντρωμενη  νομίζω..!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Κ λίγο από αυτό που έχω διαβάσει για τις διηγήσεις που αναφέρει το βιβλίο στην αρχή εμείς τις ακολουθούμε κ χάρηκα όταν το διάβασα.. 

Νομιζω πως λιγο πολυ οι περισσοτεροι ακολουθουμε αυτη τη φιλοσοφια της μη-βιας κλπ. Κι εγω ενιωσα οτι "αποκαλυφθηκε" τι συμβαινει πισω απο αυτα που ακολουθω και πιστευω τοσα χρονια. Σαν να τραβηξα τη κουρτινα και να ειδα πως και γιατι φτιαχνεται αυτο που ηταν ορατο: η συμπεριφορα :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

Υστ: Καπου ειχε γραφτει προσφατα σε καποιο θεμα "Ποτε ερχεται επιτελους αυτη η περιφημη ενσυναισθηση;" : οι συγγραφεις του βιβλιου απαντανε οτι το σημειο του εγκεφαλου που σχετιζεται με την ενσυναισθηση ωριμαζει μεχρι τα 25 χρονια...υπομονη χαχα

Αχ ναι δική μου απορία ήταν αυτή! Μάλλον θα περιμένω πολύ όμως από ότι φαίνεται :).

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το βιβλίο, θα το αναζητήσω οπωσδήποτε. Και ειδικά αυτή την περίοδο που η αποκρυπτογράφηση της συμπεριφοράς είναι ζητούμενο για μένα, γιατί βλέπω σε φάσεις κάποιες συμπεριφορές του παιδιού που δεν περίμενα και δεν είμαι εξοικειωμένη. Αντιλαμβάνομαι ότι μεγαλώνει και δοκιμάζει τα όριά της όμως θα ήθελα λεπτομερέστερη εξήγηση και κυρίως τρόπους αντίδρασης από την πλευρά μου για να παίρνει το σωστό μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.  Δεν ήξερα εάν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα, νομίζω ότι είναι καλά.

 

Μπορεί κάποιους να τους κουράζω αλλά  με έχει βοηθήσει εδώ το forum.

Λοιπόν για να μπείτε στο κλίμα ο μικρός μου 3 ετών κ 9 μηνών περίπου αρκετά ζωηρός, παιδί με έντονη προσωπικότητα που δεν θέλει απλά να κάτσει να παίξει (αυτά τα λέμε όχι μόνο εγώ κ ο άντρας μου αλλά μας τα έλεγε κ η δασκάλα του πέρσυ κ φέτος που είναι και καινούργια). 

Το θέμα μου είναι ότι όταν είναι να παίξουμε όλα καλά, αλλά όταν είναι να κάνω δουλειές γίνεται χαμός! Να πω ότι όταν λέμε δουλειές λέμε βασικά πράγματα. Πλύσιμο πιάτων συμμάζεμα κρεβάτια, κάθε μέρα. πλυντήριο ρούχων άπλωμα μάζεμα, Σκούπα, πανί για την σκόνη άντε 2 φορές την εβδομάδα κ γενικά αποφεύγω να κάνω δουλειές για να χρόνο μαζί του. Δουλεύω πρωί- απόγευμα οπότε το κάτι παραπάνω το κάνω όταν είναι να πω απόγευμα στην δουλειά δηλαδή ο όταν ο μικρός είναι στο σχολείο. Κάνει ζημιές κ δεν με ακούει με αποτέλεσμα να φωνάζω. Και γενικά δεν ακούει! Φωνάζω όμως παρά πολύ.

Παιχνίδια κάτω όχι για να παίξει απλά για να τα πετάξει! Και όταν είναι να μαζέψει τα παιχνίδια η την ζημιά που έκανε πρέπει να φωνάξω!

 

Μιλάω..

Μιλάω...

Μιλάω.....

Ε, μετά έχω βγει εκτός εαυτού κ φωνάζω. 

 

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Προσπαθώ να μην φωνάζω αλλά στο τέλος καταλήγω να πονάει ο λαιμός μου από της φωνές!

 

π .Χ έχουμε φάει, παιδί είναι θα φάει τα χέρια. Τελειώνει από το φαγητό κ φεύγει.

Με ήρεμο τρόπο του λέω έλα να πλύνω τα χέρια, τίποτα...! Ξανά λέω! Τίποτα. Του λέω είναι λερωμένα τα χέρια σου θα λερώσεις τα μπουφάν (πήγαινε εκεί που τα κρεμάμε) τίποτα. Το λέω ξανά... Τίποτα. Αρχίζω φορτώνω υψώνω την φωνή μου. Τίποτα.. λίγο ακόμα την υψώνω κ λίγο ακόμα που στο τέλος έχω τρελαθεί! Φωνάζω.

 

Και τώρα το θέμα μου. Υπάρχει βιβλίο που θα βοηθούσε εμένα στο πώς να τον μιλάω για να με ακούει;  Κ κάποιο βιβλίο για το πώς να διαχειριστούμε την τόση ενέργεια; 

 

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι χρειαζόμαστε παιδοψυχολογο! Όχι το παιδι, εγώ!!!

Εάν δεν μπορέσω να βοηθήσω τον εαυτό μου με κάποια βιβλία, τότε;;.... 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα.  Δεν ήξερα εάν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα, νομίζω ότι είναι καλά.

 

Μπορεί κάποιους να τους κουράζω αλλά  με έχει βοηθήσει εδώ το forum.

Λοιπόν για να μπείτε στο κλίμα ο μικρός μου 3 ετών κ 9 μηνών περίπου αρκετά ζωηρός, παιδί με έντονη προσωπικότητα που δεν θέλει απλά να κάτσει να παίξει (αυτά τα λέμε όχι μόνο εγώ κ ο άντρας μου αλλά μας τα έλεγε κ η δασκάλα του πέρσυ κ φέτος που είναι και καινούργια). 

Το θέμα μου είναι ότι όταν είναι να παίξουμε όλα καλά, αλλά όταν είναι να κάνω δουλειές γίνεται χαμός! Να πω ότι όταν λέμε δουλειές λέμε βασικά πράγματα. Πλύσιμο πιάτων συμμάζεμα κρεβάτια, κάθε μέρα. πλυντήριο ρούχων άπλωμα μάζεμα, Σκούπα, πανί για την σκόνη άντε 2 φορές την εβδομάδα κ γενικά αποφεύγω να κάνω δουλειές για να χρόνο μαζί του. Δουλεύω πρωί- απόγευμα οπότε το κάτι παραπάνω το κάνω όταν είναι να πω απόγευμα στην δουλειά δηλαδή ο όταν ο μικρός είναι στο σχολείο. Κάνει ζημιές κ δεν με ακούει με αποτέλεσμα να φωνάζω. Και γενικά δεν ακούει! Φωνάζω όμως παρά πολύ.

Παιχνίδια κάτω όχι για να παίξει απλά για να τα πετάξει! Και όταν είναι να μαζέψει τα παιχνίδια η την ζημιά που έκανε πρέπει να φωνάξω!

 

Μιλάω..

Μιλάω...

Μιλάω.....

Ε, μετά έχω βγει εκτός εαυτού κ φωνάζω. 

 

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Προσπαθώ να μην φωνάζω αλλά στο τέλος καταλήγω να πονάει ο λαιμός μου από της φωνές!

 

π .Χ έχουμε φάει, παιδί είναι θα φάει τα χέρια. Τελειώνει από το φαγητό κ φεύγει.

Με ήρεμο τρόπο του λέω έλα να πλύνω τα χέρια, τίποτα...! Ξανά λέω! Τίποτα. Του λέω είναι λερωμένα τα χέρια σου θα λερώσεις τα μπουφάν (πήγαινε εκεί που τα κρεμάμε) τίποτα. Το λέω ξανά... Τίποτα. Αρχίζω φορτώνω υψώνω την φωνή μου. Τίποτα.. λίγο ακόμα την υψώνω κ λίγο ακόμα που στο τέλος έχω τρελαθεί! Φωνάζω.

 

Και τώρα το θέμα μου. Υπάρχει βιβλίο που θα βοηθούσε εμένα στο πώς να τον μιλάω για να με ακούει;  Κ κάποιο βιβλίο για το πώς να διαχειριστούμε την τόση ενέργεια; 

 

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι χρειαζόμαστε παιδοψυχολογο! Όχι το παιδι, εγώ!!!

Εάν δεν μπορέσω να βοηθήσω τον εαυτό μου με κάποια βιβλία, τότε;;.... 

Δοκίμασε το "πως να μιλάτε στα παιδιά ώστε να σας ακούν" και το "τα δοκίμασα όλα". Είναι ότι ακριβώς ψάχνεις. Θα σε βοηθήσουν πολύ! Και το "στην καρδιά των συναισθημάτων του παιδιού" πιο γενικό αλλά εξίσου βοηθητικό. 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ
 
Σε άλλο κλίμα από αυτά που αναφέρθηκαν πριν. Είναι περισσότερο για την εκπαίδευση των γονιών. Εξηγεί πώς από μία προβληματική διαπαιδαγώγηση προκύπτουν διάφορα προβλήματα προσωπικότητας. Δε μπορώ να το περιγράψω με λόγια. Αξίζει να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να το ξεφυλλίσεις για να καταλάβεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Το παιδί που κρύβουμε μέσα μας" της Stephanie Stahl. Είναι εντελώς σε διαφορετικό κλίμα από τα παραπάνω, πιστεύω. Είναι περισσότερο για την εκπαίδευση των γονιών. Αξίζει να το ξεφυλλίσεις για να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα.  Δεν ήξερα εάν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα, νομίζω ότι είναι καλά.

 

Μπορεί κάποιους να τους κουράζω αλλά  με έχει βοηθήσει εδώ το forum.

Λοιπόν για να μπείτε στο κλίμα ο μικρός μου 3 ετών κ 9 μηνών περίπου αρκετά ζωηρός, παιδί με έντονη προσωπικότητα που δεν θέλει απλά να κάτσει να παίξει (αυτά τα λέμε όχι μόνο εγώ κ ο άντρας μου αλλά μας τα έλεγε κ η δασκάλα του πέρσυ κ φέτος που είναι και καινούργια). 

Το θέμα μου είναι ότι όταν είναι να παίξουμε όλα καλά, αλλά όταν είναι να κάνω δουλειές γίνεται χαμός! Να πω ότι όταν λέμε δουλειές λέμε βασικά πράγματα. Πλύσιμο πιάτων συμμάζεμα κρεβάτια, κάθε μέρα. πλυντήριο ρούχων άπλωμα μάζεμα, Σκούπα, πανί για την σκόνη άντε 2 φορές την εβδομάδα κ γενικά αποφεύγω να κάνω δουλειές για να χρόνο μαζί του. Δουλεύω πρωί- απόγευμα οπότε το κάτι παραπάνω το κάνω όταν είναι να πω απόγευμα στην δουλειά δηλαδή ο όταν ο μικρός είναι στο σχολείο. Κάνει ζημιές κ δεν με ακούει με αποτέλεσμα να φωνάζω. Και γενικά δεν ακούει! Φωνάζω όμως παρά πολύ.

Παιχνίδια κάτω όχι για να παίξει απλά για να τα πετάξει! Και όταν είναι να μαζέψει τα παιχνίδια η την ζημιά που έκανε πρέπει να φωνάξω!

 

Μιλάω..

Μιλάω...

Μιλάω.....

Ε, μετά έχω βγει εκτός εαυτού κ φωνάζω. 

 

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Προσπαθώ να μην φωνάζω αλλά στο τέλος καταλήγω να πονάει ο λαιμός μου από της φωνές!

 

π .Χ έχουμε φάει, παιδί είναι θα φάει τα χέρια. Τελειώνει από το φαγητό κ φεύγει.

Με ήρεμο τρόπο του λέω έλα να πλύνω τα χέρια, τίποτα...! Ξανά λέω! Τίποτα. Του λέω είναι λερωμένα τα χέρια σου θα λερώσεις τα μπουφάν (πήγαινε εκεί που τα κρεμάμε) τίποτα. Το λέω ξανά... Τίποτα. Αρχίζω φορτώνω υψώνω την φωνή μου. Τίποτα.. λίγο ακόμα την υψώνω κ λίγο ακόμα που στο τέλος έχω τρελαθεί! Φωνάζω.

 

Και τώρα το θέμα μου. Υπάρχει βιβλίο που θα βοηθούσε εμένα στο πώς να τον μιλάω για να με ακούει;  Κ κάποιο βιβλίο για το πώς να διαχειριστούμε την τόση ενέργεια; 

 

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι χρειαζόμαστε παιδοψυχολογο! Όχι το παιδι, εγώ!!!

Εάν δεν μπορέσω να βοηθήσω τον εαυτό μου με κάποια βιβλία, τότε;;.... 

Για εμένα το πρώτο βιβλίο που πρέπει να διαβάσει ένας γονιός είναι το πειθαρχία χωρίς τιμωρία,είναι βιβλίο με πολλές σελίδες κ επαναλάμβανεται αρκετά άλλα εμένα αυτή η επανάληψη με βοήθησε να το κατανοήσω  μετά το αμέσως επόμενο για εμένα είναι το πως να μιλάτε στα παιδιά ώστε να σας ακούν, όπως εγώ προτείνω κ το αδέρφια όχι αντιπολοι γιατί νομίζω πως δε μιλάει μόνο για τις σχέσεις των αδερφών αλλά γενικά πως να δθαχειριστουμε μια κατάσταση όταν παρευρισκονται περισσότερα από ένα παιδιά,  μετά το  τα δοκίμασα όλα εξίσου καλό, θεωρώ καλύτερο το πως να μιλάτε απλά το πρώτο αναφέρεται ξεχωριστά στα στάδια ηλικίας.., μετά ένα άλλο βιβλίο που προτείνω είναι το τι συμβαίνει στον εγκέφαλο του πάρα πολύ ωραίο βιβλίο, κ το ικανό σου το παιδί αυτό δε το έχω διαβάσει ακόμα αλλά έχω διαβάσει πάρα πολύ καλές κριτικές είναι ένα από τα επόμενα βιβλία που θέλω να πάρω.. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vas_sofia είπε:

"Το παιδί που κρύβουμε μέσα μας" της Stephanie Stahl. Είναι εντελώς σε διαφορετικό κλίμα από τα παραπάνω, πιστεύω. Είναι περισσότερο για την εκπαίδευση των γονιών. Αξίζει να το ξεφυλλίσεις για να καταλάβεις.

Δεν το εχω διαβασει, ενδιαφερον φαινεται απο τα περιεχομενα! Ευχαριστουμε :)

 

 
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σαν αρχή θα πάρω δύο βιβλία(έψαξα στο ίντερνετ τι λέει το κάθε βιβλίο στο περίπου) κ σίγουρα  θα  αγοράσω κ τα υπόλοιπα. ελπίζω να βοηθήσω τον εαυτό μου κ το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν το εχω διαβασει, ενδιαφερον φαινεται απο τα περιεχομενα! Ευχαριστουμε :)

 

Είναι συστημένο από τον "πνευματικό μου δάσκαλο" (βλ. ψυχοθεραπευτή, αλλά όχι ψυχολόγο). Είναι ενδιαφέρον για όλους, είτε έχουν παιδιά, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλησπέρα ! Ψάχνω βιβλίο που να με βοηθήσει στην διαπαιδαγώγηση του γιου μου (2 χρόνων) χωρίς φωνές. Ίσως υπάρχει κάποιο βιβλίο που περιγράφει κάποιους τρόπους ; Είδα το « πειθαρχία χωρίς ξύλο και φωνές»  του Γουάικοφ και μπαρμπαρα γιούνελ. Πιστεύεται αξίζει ; Και αν όχι μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο. ; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Ψάχνω βιβλίο που να με βοηθήσει στην διαπαιδαγώγηση του γιου μου (2 χρόνων) χωρίς φωνές. Ίσως υπάρχει κάποιο βιβλίο που περιγράφει κάποιους τρόπους ; Είδα το « πειθαρχία χωρίς ξύλο και φωνές»  του Γουάικοφ και μπαρμπαρα γιούνελ. Πιστεύεται αξίζει ; Και αν όχι μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο. ; 

 

Θα αρχίσεις με το "Πως να μιλάτε στα παιδιά ώστε να σας ακούνε και πώς να τα ακούτε ώστε να σας μιλούν", θεωρείται η "Βίβλος" του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Deena είπε:

 

Θα αρχίσεις με το "Πως να μιλάτε στα παιδιά ώστε να σας ακούνε και πώς να τα ακούτε ώστε να σας μιλούν", θεωρείται η "Βίβλος" του θέματος.

Αυτό το έχω σχεδόν τελειώσει. Ευχαριστω πολύ πάντως , μετά από αυτό έχεις κάποιο να μου προτείνεις ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Super.mum είπε:

Αυτό το έχω σχεδόν τελειώσει. Ευχαριστω πολύ πάντως , μετά από αυτό έχεις κάποιο να μου προτείνεις ; 

Για τοσο μικρη ηλικια ειχα βρει το "Τα δοκιμασα ολα". Δεν το εχω διαβασει αλλα φαινεται απο την περιγραφη και τα περιοχεμενα να ακολουθει την συγχρονη ψυχολογια. Επισης, εχουν προταθει αρκετα βιβλια και στις προηγουμενες παραθεσεις, ριξε μια ματια και στις προηγουμενες σελιδες :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Για τοσο μικρη ηλικια ειχα βρει το "Τα δοκιμασα ολα". Δεν το εχω διαβασει αλλα φαινεται απο την περιγραφη και τα περιοχεμενα να ακολουθει την συγχρονη ψυχολογια. Επισης, εχουν προταθει αρκετα βιβλια και στις προηγουμενες παραθεσεις, ριξε μια ματια και στις προηγουμενες σελιδες :wink:

Ναι γιατί το «πως να μιλάτε στα παιδιά για να σας ακούνε ....» είναι για μεγαλύτερα παιδάκια . Ευχαριστω πολύ θα κοιτάξω που έχουν γράψει και αλλα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...