Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

το βρηκα το βιβλιο....

τελευταιο κακομεταχειρισμενο αντιτυπο απο ενα ημερησιο ΤΕΕ...

δε ξερω πως αλλα το ειχαν στο καστανιωτη και μου το εδωσαν.

Αν καποια κοπελα το θελει φωτοτυπια συννεουμαστε...εγω δουλευω στο κεντρο...

ευχαριστω peony :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kαι εγώ το πήρα (στα αγγλικά) αφού διάβασα τη σύσταση της 40+ mama και πραγματικά είναι πάρα πολύ καλό!

 

να δούμε πώς θα τα πάω κι από τη θεωρία στην πράξη...

 

αυτό είναι μια άλλη ιστορία...!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από καιρό που πήρα το βίβλιο "Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής" της Λουκία Δημητρίου Χατζηνεοφύτου, ήθελα να καταθέσω εδώ ότι όντως είναι πολυ επιστημονικό και έχει παρα πολλες πληροφορίες. Μου άρεσε πολύ αν και διάβασα ακόμη μόνο τα κομμάτια που με αφορούν. Επίσης συμφωνώ οτι το μόνο μελανό σημείο του είναι οτι μιλάει αρκετά απαξιωτικά για το θηλασμό.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!

 

 

 

Το βιβλίο αυτό είναι ταυτόχρονα επιστημονική μελέτη και εμπιστευτική επιστολή σε γονείς που σκέφτονται. Απευθύνεται σε συνήθεις γονείς, που μέσα σε συνήθεις οικογένειες ανατρέφουν συνήθη παιδιά. Και στην πορεία συναντούν δυσκολίες, απορίες, προβλήματα, ίσως και αδιέξοδα.

 

 

paidia_m.jpg

Εκδόσεις: Μεταίχμιο

Συγγραφέας: Σιδέρης Νίκος

Σειρά: Ειδικές εκδόσεις

Σελίδες: 144, Τιμή: 9,00 ?, ISBN: 9789604555758

Ημ. Έκδοσης: 2009

 

Περιγραφή

 

«Σίγουρα, είναι μια τέχνη το να είσαι καλός γονιός. Στις συνηθισμένες περιπτώσεις, η κοινωνία, ο πολιτισμός και η οικογενειακή ιστορία εξοπλίζουν τους γονείς με την τεχνογνωσία και με τους ψυχικούς πόρους που θα τους επιτρέψουν να ανταποκριθούν και να λειτουργήσουν αρκετά καλά, δηλαδή επαρκώς, σαν γονείς.

Ωστόσο, και σ' αυτό το ζήτημα, για να μπορέσει να λειτουργήσει μια οικογένεια και να αναθρέψει ένα παιδί ψυχικά ισορροπημένο, η απόλυτη προϋπόθεση δεν είναι το καλός, αλλά το γονιός: Εκατομμύρια παιδιά έχουν μεγαλώσει με γονείς μετριότατους ως προς τη γονεϊκή τους λειτουργία. Και ποτέ κανένα παιδί δεν ανατράφηκε με τέλειους γονείς: Όλοι είχαν ατέλειες, ανεπάρκειες, κενά, προβλήματα…Όμως, το δίλημμα δεν είναι ή τέλειοι γονείς ή καθόλου γονείς. Το πρωταρχικό και απόλυτο ζητούμενο είναι να υπάρχουν γονείς».

 

Απόσπασμα από το βιβλίο

Το βιβλίο αυτό είναι ταυτόχρονα επιστημονική μελέτη και εμπιστευτική επιστολή σε γονείς που σκέφτονται. Απευθύνεται σε συνήθεις γονείς, που μέσα σε συνήθεις οικογένειες ανατρέφουν συνήθη παιδιά. Και στην πορεία συναντούν δυσκολίες, απορίες, προβλήματα, ίσως και αδιέξοδα. Όλο και συχνότερα, αυτοί οι συνήθεις γονείς θέτουν το ερώτημα: «Μήπως το παιδί χρειάζεται ψυχολόγο;». Η εμπειρία και ο στοχασμός του Νίκου Σιδέρη τον οδηγούν κατά κανόνα στο συμπέρασμα ότι, κατά κανόνα, τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!

 

Παρουσίαση του συγγραφέα

 

Ο Νίκος Σιδέρης γεννήθηκε το 1952 στην Αθήνα. Σπούδασε στην Ιατρική Αθηνών. Συνέχισε με μεταπτυχιακές σπουδές στο Παρίσι (ειδικότητα ψυχιατρικής, νευροψυχολογία-νευρογλωσσολογία, ιστορία). Είναι διδάκτωρ του τμήματος Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου, διδάσκων ψυχαναλυτής της Ψυχαναλυτικής Σχολής του Στρασβούργου (Ε.P.S.) και μέλος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ψυχανάλυσης (SEDEFY). Εργάζεται στην Αθήνα ως ψυχίατρος, ψυχαναλυτής και οικογενειακός θεραπευτής. Έχει διδάξει, μεταξύ άλλων, στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Κολέγιο Αθηνών, στο Deree College. Από το 2003 διδάσκει στη Σχολή Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ το μάθημα «Αρχιτεκτονική και Ψυχανάλυση». Έχει εκδώσει μελέτες, δοκίμια καθώς και ποίηση και πεζογραφία.

 

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=196827

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν το πρότεινε σε κάποια φάση η Αγλαια και μου άρεσε κι εμενα πολυ...ειναι το "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς" του παιδιατρου Στέλιου Παπαβεντζή. Αξίζει γιατι λέει όλη την σύγχρονη γονεϊκή (απο βρεφική μεχρι προσχολική ηλικία) πολυ συνοπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το "Μικρά προβλήματα, μεγάλα βάσανα για γονείς παιδιών έως 7 ετών" συγγραφείς Κριστίν Μπρυνέ και Ανν-Σεσίλ Σαρφατί, εκδ. Πατάκη

 

Περιεχόμενα (συνοπτικά):

-Κύρος, Πειθαρχία, όρια

-Βρομόλογα, γκάφες και παιδαγωγικές αρχές

-διατροφή, ύπνος, "βαβά"

-πιπίλα, αγαπημένο ζωάκι, δάχτυλο στο στόμα και πάνες

-σχολείο, φίλοι

-αποχωρισμός, αυτονομία, αίσθηση του κινδύνου

-παιχνίδι, ιστορίες, φανταστικά όντα, τηλεόραση

-αδέρφια, παππούδες, γιαγιάδες, θείοι και θείες

-διαζύγιο, οικογένεια που ξαναδημιουργείται

-σεξουαλικότητα, γύμνια, έρωτας

-λεπτά ή σοβαρά θέματα (θάνατος, αρρώστια, ανεργία, φτώχεια, πόλεμος).

 

Το ξεφύλλισα λίγο κι μου φάνηκε ενδιαφέρον...

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Σημείωσα ολα τα βιβλία που προτείνετε και θα προσπαθήσω να διαλέξω κάποια. Πάντως σκεφτόμουν ότι ένα από αυτά τα βιβλία θα ήταν το καλύτερο δώρο για μια μέλλουσα/νέα μαμά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως θα είχατε να προτείνετε κάποιο βιβλίο ψυχολογίας (κατά προτίμηση έλληνα συγγραφέα) που να περιγράφει θέματα για ηλικίες από 6 ετών και άνω και για προσαρμογή των παιδιών στην πρώτη τάξη του σχολείου?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σκεφτομαι να αγορασω τα παρακατω....

 

1)Τι και γιατί φοβούνται τα παιδιά μας

Κύριος Συγγραφέας: Crotti, Evi

Εκδοτικός Οίκος: LECTOR

Έτος έκδοσης: 0/2006

Σελίδες: 144

 

Σύντομη περιγραφή

Στα πρώτα χρόνια της ζωής του, κάθε παιδί γνωρίζει φόβους που θα ξεπεραστούν με τον καιρό, αρκεί να τους επιτρέψουμε να εκδηλωθούν ανοιχτά. Στην αντίθετη περίπτωση, οι φόβοι οξύνονται, φτάνοντας στο σημείο να μεταμορφωθούν σε αληθινή διαταραχή. Πώς μπορούν να ξεπεραστούν αυτοί οι φόβοι, χωρίς να αφήσουν ίχνη στην ενήλικη ζωή; Είναι κι αυτό ένα από τα ζητήματα που πραγματεύεται το συγκεκριμένο βιβλίο, με το οποίο, ελπίζουμε, ότι καταφέρνουμε να δώσουμε, αν όχι οριστικές απαντήσεις, τουλάχιστον πολύτιμες και πρακτικές συμβουλές. Οι πρακτικές συμβουλές που περιλαμβάνονται σε αυτό το βιβλίο είναι απλές προτάσεις για να αντιμετωπίσουμε μέρα με τη μέρα, ηλικία με την ηλικία, τα διάφορα στάδια της ανάπτυξης, τα οποία προκαλούν στο παιδί φόβους και ανησυχίες.

 

2)Ένας μοναδικός δεσμός. Το θεμέλιο για ένα παιδί ασφαλές και ανεξάρτητο

Κύριος Συγγραφέας: Klaus, Marshall

Εκδοτικός Οίκος: ΡΕΩ

Έτος έκδοσης: 10/2004

Σελίδες: 272

 

3)Τι σκέφτεται το μωρό μου Ερμηνεύω τη συμπεριφορά του μωρού μου, αντιμετωπίζω τις καθημερινές δυσκολίες, επικοινωνώ με το μωρό μου

Κύριος Συγγραφέας: WOOLFSON, RICHARD C.

Εκδοτικός Οίκος: ΣΑΒΒΑΛΑΣ

Έτος έκδοσης: 9/2006

Σελίδες: 144

Σύντομη περιγραφή

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ τι σκέφτεται ένα μωρό τη στιγμή της γέννησής του; Πώς αντιλαμβάνεται όλα αυτά τα φώτα και το θόρυβο γύρω του έπειτα από 9 μήνες παραμονής στο σκοτεινό περιβάλλον της μήτρας; Θέλετε να μάθετε τι είναι αυτό που κάνει τα νήπια να προσκολλώνται τόσο έντονα στη μητέρα τους και γιατί αλλάζουν διάθεση μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα; Τις απαντήσεις σε αυτά και σε πολλά άλλα ερωτήματα έρχεται να δώσει αυτό το πρωτότυπο βιβλίο, το οποίο: - Ερευνά τις σκέψεις και τις επιθυμίες του νεογέννητου μωρού και του νηπίου μέχρι την ηλικία των 3 ετών. - Καλύπτει όλες τις πτυχές της συμπεριφοράς των μωρών και των νηπίων. - Περιέχει στοιχεία των πιο πρόσφατων ερευνών. - Δίνει πολύτιμες συμβουλές στους γονείς για την ανάπτυξη του παιδιού τους.

 

4)Κατανοώντας το βρέφος σας

Κύριος Συγγραφέας: Miller, Lisa

Εκδοτικός Οίκος: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ

Έτος έκδοσης: 0/2000

Σελίδες: 79

Σύντομη περιγραφή

Πώς σκέφτεται το μωρό σας; Πώς αρχίζει να καταλαβαίνει τον κόσμο γύρω του; Πώς αρχίζει η επικοινωνία; Oι γονείς θέλουν να καταλαβαίνουν τα μωρά τους και τα μικρά έχουν ανάγκη από αυτή την κατανόηση. Tο βιβλίο "Kατανοώντας το βρέφος σας" ασχολείται με την ψυχική ανάπτυξη και την εξέλιξη της προσωπικότητας του μικρού στη διάρκεια του εξαιρετικά σημαντικού και συναρπαστικού πρώτου χρόνου της ζωής. Aυτό το βιβλίο, γραμμένο για να έχει απήχηση σε γονείς, παππούδες, γιαγιάδες και οικογενειακούς φίλους, αλλά και επαγγελματίες του χώρου, περιγράφει την εξέλιξη, τα προβλήματα και τις αγωνίες του κρίσιμου πρώτου χρόνου της ζωής. H Λίζα Mίλερ, όπως και όλοι οι συγγραφείς αυτής της σειράς των βιβλίων, είναι ειδική στον τομέα της παιδικής ανάπτυξης στη διεθνούς φήμης Kλινική Tavistock του Λονδίνου, η οποία αναγνωρίζεται ως ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα ψυχικής υγείας του παιδιού.

τα εχει διαβασει καμια σας??? ξερετε μηπως τους συγγραφεις αν ειναι αξιολογοι???

ευχαριστω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει το "'Κατανοώντας το βρέφος σας". Είναι ένα μικρό βιβλιαράκι. Δε με κάλυψε παρά τον πολλά υποσχόμενο τίτλο του. Επίσης πολύ κουραστικό- μου φάνηκε και καθόλου εκλαϊκευμένο το " Επάγγελμα μωρό" του Κραμέρ της ίδιας σειράς του Καστανιώτη. :cry:

 

Ακόμα ψάχνω για καλό βιβλίο ψυχολογίας των βρεφών!!!

 

Πολύ καλό βιβλίο για τα Ιατρικά θέματα που απασχολούν τις νέες μαμάδες είναι το "Όλα για το μωρο σας" του Αδάμου Χατζηπαναγή από τις εκδόσεις Ψυχογιός:!:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για όσες ανησυχούσαν και έψαχναν στο Amazon...

Και όμως το βιβλίο " Το παιδί η οικογένεια και ο εξωτερικός του κόσμος" επανεκδόθηκε από τον Καστανιώτη τον Οκτώβριο... ιδού και η απόδειξη : http://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-5000-5 :-P

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω και αυτο το θεμα...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20322

αλλα επειδη αυτο εχει περισσοτερες σελιδες φανταστηκα πως το διαβαζουν περισσοτεροι αρα θα συνεχισω εδω...

διαβασα το "Η Ντολτό με απλά λόγια Εξηγώντας την Ντολτό στους γονείς"

και ομολογω πως μπερδευτηκα...ισως δεν ειμαι συνηθισμενη να διαβαζω τετοιου ειδους βιβλια και το βρηκα δυσκολο...προς το τελος που εξηγουσε καποιες συμπεριφορες των παιδιων μου φανηκε πιο ενδιαφερον...

τωρα το εχω δανεισει σε μια φιλη-μαμα...(περιμενω να ακουσω και την γνωμη της...)

επισης διαβασα και το "Η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών Πώς να μεγαλώσουμε παιδιά με συναισθηματική νοημοσύνη: Ένας πρακτικός οδηγός για γονείς" του Gottman το οποιο μου φανηκε πολυ καλο...ειδικα για καποιον που δεν ακολουθει εμφυτα αυτη την τακτικη (ή δεν εχει ξαναδιαβασει παρομοιο βιβλιο)..ειναι πολυ κατατοπιστικο...θα ηθελα να εχει λιγα περισσοτερα παραδειγματα αλλα εχει καποια τεστ που βοηθανε πολυ...

το μονο που με προβληματιζει πως ολα αυτα απο τις γραμμες ενος βιβλιου μπορουμε να τα κανουμε πραξη...θα ειναι δυσκολο αλλα...αξιζει!!!

 

τωρα ειμαι σε σκεψη για το ποιο απο τα παραπανω να αγορασω...:confused:

καμια αλλη βοηθεια??? καμια αλλη προταση??? κατι εξειδικευμενο για βρεφη??? :roll:

marron ευχαριστω για την απαντηση.........!!!!:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ένα άρθρομε τίτλο "Δεν θέλει να πάει σχολείο" του Περιοδικού Family life που διανέμεται δωρεάν συστήνονται τα εξής βιβλία :

F.Dolto " Το παιδί στην πόλη" , εκδόσεις Πατάκη,2000

F,Dolto " Μεγαλώστε σωστά το παιδί σας. Από τη γέννησή του μέχρι την εφηβεία" , εκδόσεις Γιαλλελη, 1993

E.Rigon,&//M.A.Pericone "Χαρίστε στο μωρό σας ασφάλεια. Πώς να το καθυσηχάσετε και να το ενθαρρύνετε από 0 ως 2 ετών" , εκδόσεις Κριτική,200

 

 

Είναι βιβλία - αν κατάλαβα καλά" με θέμα τη διαπαιδαγώγηση περισσότερο και όχι την ψυχολογία των βρεφών

 

οπότε Pasxalitsa μάλλον... διάβασες ένα πολύ εξειδικευμένο βιβλίο για την

Ντολτό χωρίς να διαβάσεις τα δικά της βιβλία

(ούτε εγώ την έχω διαβάσει αλλά την συνέστηνε η Τ. Μπερτερά βλέπε τα βιβλία της στις εκδόσεις Θυμάρι).

 

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί αν είναι πιο χρήσιμη η ψυχολογία των βρεφών ή αυτή των γονιών ( κ περισσότερο της μητέρας που τα βλέπει όλα να αλλάζουν και να περιστρέφονται γύρω από το παιδί ).:roll:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

marron..ισως εχεις δικιο..κι εγω μπερδεμενη ειμαι...

αλλα το καλυτερο ισως ειναι να εχεις μια σφαιρικη αποψη...και να ενημερωνεσαι για τα παντα...

αυτο..."Χαρίστε στο μωρό σας ασφάλεια. Πώς να το καθυσηχάσετε και να το ενθαρρύνετε από 0 ως 2 ετών" , εκδόσεις Κριτική

το εχω ηδη παραγγειλει...μολις το διαβασω θα σας πω...

εχω παντως αρκετα βιβλια στο μυαλο μου που θελω να αγορασω...για να δουμε...

 

καμια αλλη μαμα δεν διαβασε τιποτα???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ "ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ.ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ"ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΣΙΔΕΡΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΚΑΟ ΟΝΤΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΣΟΥ ΕΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Κι εγώ θέλω να το διαβάσω. Πάντως είναι μπεστ-σέλερ! Πώς και δεν έγραψε κανείς άλλος γι' αυτό; Πρέπει να ενεργοποιηθούμε. Αναφέρεται σε ποιές ηλικίες ακριβώς;

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Κι εγώ θέλω να το διαβάσω. Πάντως είναι μπεστ-σέλερ! Πώς και δεν έγραψε κανείς άλλος γι' αυτό; Πρέπει να ενεργοποιηθούμε. Αναφέρεται σε ποιές ηλικίες ακριβώς;

 

Νομίζω ότι επικεντρώνεται σε προεφηβικές και εφηβικές ηλικίες και σε ορισμένα σημεία ίσως πλατειάζει και αναλύει-επεξηγεί υπερβολικά. Ίσως κάποιες φορές να λέει και το αυτονόητο.

 

Όμως η βασική του συλλογιστική είναι και πολύ βοηθητική και πολύ μεθοδικά παρουσιασμένη... εμένα πάντως με κέρδισε!:-D

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμένα προσωπικα δε μου αρεσε γιατι νιωθω οτι σκοπος του συγγραφεα ,ισως και απο προσωπικα βιωματα του ή σκεψεις ειναι να απενοχοποιησει τους γονεις και οχι να τους βαλει σε ενα πιο ανοιχτο και δημιουργικο τροπο σκεψης σε σχεση με τα παιδια τους.....

Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικα δε μου αρεσε γιατι νιωθω οτι σκοπος του συγγραφεα ,ισως και απο προσωπικα βιωματα του ή σκεψεις ειναι να απενοχοποιησει τους γονεις και οχι να τους βαλει σε ενα πιο ανοιχτο και δημιουργικο τροπο σκεψης σε σχεση με τα παιδια τους.....

 

Θα έλεγα ότι συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό με το παραπάνω σχόλιο...περίμενα μια πιο τρυφερή προσέγγιση....Το διάβασα πολύ πρόσφατα και ειδικά στο κομμάτι με τα όχι και τα μη προσπαθεί να τα απενοχοποιήσει πάρα πολύ. Υπάρχει επίσης και το κομμάτι που αναφέρει ότι ο σεβασμός προς τους γονείς είναι κάτι που πρέπει να τον έχει το παιδί και όχι να τον κερδίζεις εσύ ως γονιός...Αυτό με έβαλε σε σκέψη γιατί ειδικά για μεγαλύτερες ηλικίες (στις οποίες και αναφέρεται περισσότερο) νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...Σε κάποια σημεία αναφέρει σωστές σκέψεις τις οποίες όμως θα ήθελα να τις είχε εκφράσει λίγο διαφορετικά και όχι τόσο απόλυτα. Εν κατακλείδι δεν μπορώ να πω ότι πρόσθεσε τίποτα η ανάγνωση αυτού του βιβλίου στην ''προσπάθεια'' που κάνω ως γονιός...Προσωπική μου άποψη πάντα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου elenasteraki.Η δικη σου προσεγγισει εξηγει ακριβως αυτο που ενιωσα και εγω διαβαζοντας το.Η φραση αυτη που λες οτι

ο σεβασμός προς τους γονείς είναι κάτι που πρέπει να τον έχει το παιδί και όχι να τον κερδίζεις εσύ ως γονιός.
ειναι τοσο λαθος και εγωιστικη που οποιος γονιος τη υιοθετει μονο κακο μπορει να κανει στο παιδι του.Οπως για να μας εκτιμησει ο οποιοσδηποτε γυρω μας πρεπει να το κερδισουμε ετσι ισχυει και για τα παιδια μας,γιατι δηλαδη για αυτα να ειναι δεδομενο?

Αυτο επισης που αναφερεις οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο τα παρουσιαζει σε καποιες περιπτωσεις ειναι που με εκνευριζει με τους περισσοτερους Ελληνες παιδοψυχολογους ή εκπαιδευτικους που προσπαθουν να γραψουν βιβλια σχετικα με γονεις και παιδια τυπου συμβουλευτικη.Η σκεψη τους ειναι τοσο επιφανειακη και εχει να κανει με παλιες αντιληψεις που εχουν αλλαξει κατα πολυ...δε μπορουμε να απλοποιουμε τοσο πολυ τα παντα απλα για να ειμαστε ευανάγνωστοι και αρεστοι....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ παρά πολύ μαζί σου και προσπαθώ και εγω όσο μπορώ να βρίσκω ενδιαφέροντα βιβλία σχετικά με την ψυχολογία των παιδιών αλλά δεν τα καταφέρνω....Πιο πολλά πράγματα βρίσκω σε άρθρα στο διαδίκτυο...Μέχρι που πριν από καιρό είχα πάρει και ένα (Γαλλίδας συγγραφέως) που έλεγε ότι και ένα απαλό μπατσάκι δεν βλάπτει....Και καταλήγω τελικά αυτού του είδους τα βιβλία είναι για να τα διαβάζουμε και να λέμε ''έλα μωρέ δεν πειράζει είδες όλοι το κάνουν'' και όχι για να σκεφτούμε και να πούμε ότι πρέπει να προσπαθήσω να γίνω καλύτερος γονιός αυτό δηλ. που είναι και ο αρχικός σκοπός μας όταν τα αγοράζουμε!!! Angela_kgr έσυ έχεις διαβάσει τίποτα καλό που να το συστήνεις;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...