Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να μαθω αν καποια εζησε καταθλιψη στην εγκυμοσυνη, αν πηρε καποιο αντικαταθλιπτικό και σε τι ποσότητα και αν επηρεαστηκε το μωρακι της. Ειχα αγχωδη καταθλιπτικη διαταρραχη απο το 2006 και τωρα στον 5ο μηνα νιωθω παλι αφορητα. Ανησυχω μηπως πρεπει να ξεκινησω παλι αγωγη. Θα ηθελα τις εμπειριες σας εστω και με π.μ.

Ευχαριστω!!!

Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να μαθω αν καποια εζησε καταθλιψη στην εγκυμοσυνη, αν πηρε καποιο αντικαταθλιπτικό και σε τι ποσότητα και αν επηρεαστηκε το μωρακι της. Ειχα αγχωδη καταθλιπτικη διαταρραχη απο το 2006 και τωρα στον 5ο μηνα νιωθω παλι αφορητα. Ανησυχω μηπως πρεπει να ξεκινησω παλι αγωγη. Θα ηθελα τις εμπειριες σας εστω και με π.μ.

Ευχαριστω!!!

Χριστινακι Καλησπερα! επαθε επιλοχειο καταθλιψη μετα την γεννηση του μικρου μου γιου και ξεκινησα αντικαταθλιπτικα τα οποια περνω ακομα,και οπως βλεπεις ειμαι εγκυος παλι ο γιατρος μου,μου ειπε οτι δεν επηρεαζουν καθολου το εμβρυο!,μιλησε με τον γυναικολογο σου και αν αισθανεσαι τοσο ασχημα ξεκινα αγωγη! αν αισθανεσαι ετσι τωρα με τον ερχομο του μωρου θα χειροτερεψει! οτι χρειαστεις ειμαι εδω να βοηθησω! ευχομαι με το καλο!

Γιωργος 11-09-2008

Μανωλης 11-7-2013

MYNLp3.png

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΚΠΕΜΠΩ SOS!! ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΩ...ΠΑΙΡΝΩ 1 LEXOTANIL ΤΩΝ 1.5 MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΚΑΙ 2 EFFEXOR ΤΩΝ 75MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΒΛΑΨΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ..ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΥΓΙΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΑΙΣΙΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ (Ο ΠΡΩΗΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΕ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ??ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΚΠΕΜΠΩ SOS!! ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΩ...ΠΑΙΡΝΩ 1 LEXOTANIL ΤΩΝ 1.5 MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΚΑΙ 2 EFFEXOR ΤΩΝ 75MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΒΛΑΨΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ..ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΥΓΙΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΑΙΣΙΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ (Ο ΠΡΩΗΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΕ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ??ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Το ερώτημά σου θα πρέπει να το απευθύνεις στον γυναικολόγο σου όχι στο φόρουμ... και να υπηρξε κοπέλα που έπαιρνε χάπια και γέννησε υγιές μωρό δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας... χρειάζεσαι απάντηση από γιατρό όχι από μαμάδες.... εύχομαι να πάνε όλα καλά!

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΟΜΩς ΑΠΟ ΑΛΛΕς ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ..ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ..ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Βασικά το παιδί δεν κάνουμε γιατι απλά θελουμε ενα παιδί. Ως προέκταση του εαυτού μας και αυτοολοκληρωση.

Βρίσκουμε έναν σύντροφο που νιώθουμε αγάπη γι αυτόν και θελουμε να δημιουργήσουμε κατι μαζί.

Ελπίζω να μην σε στεναχωρώ αλλα νομίζω οτι πρώτα πρεπει να βρεις κάποιον άξιο να σταθεί πλάι σου.

4vrkp2.png]qRG5p2.png

Titinoula γεια σου!Υπαρχουν ασφαλεις θεραπείες για την καταθλιψη κατά την κυηση.Με την συνεργασια γυναικολογου και ψυχιατρου η αγωγη θα προσαρμοστει στα δικα σου δεδομενα και όλα θα πανε καλα.Υπαρχει τετοιο τμημα υποστήριξης μεγαλου δημοσιου νοσοκομείου.Σε παραπεμπτω και στο site του Γαληνου οπου θα βρεις ολες τις πληροφοριες για χορηγηση η συγχορηγηση σκευασμάτων ακομα και κατά τη κυηση η γαλουχια. http://www.galinos.gr/web/drugs/main/crossCheck (για οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να σε ενημερωσω με πμ)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Christinaki81,
        Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου και να ακουσω δικες σας περιπτωσεις που πηρατε καποιου τετοιου ειδους αγωγη κατά την εγκυμοσυνη σας.
        Το 2007 σε ηλικια 26,5 επαθα καταθλιψη και ιδεοληπτικη διαταρραχη και εκανα αγωγη με entact 20 mg.H καταθλιψη περασε γρηγορα και τελειως, όμως η ιδεοληπτικη διαταρραχη θεραπευτηκε σε ένα μονο βαθμο.Καθε αποπειρα να το μειωσω , κατεληγε αποτυχημενη.
        Αρχες του 2011 η αγωγη αλλαχθηκε σε seroxat 20-που είναι πιο εξειδικευμενο για ιδεοληψιες και ενιωσα αμεσως καλα! !11 μηνες μετα αρχισα σταδιακες μειωσεις –πολύ σταδιακες- 17,5 mg για 3 εβδομαδες , 15 mg για άλλες 3 εβδομαδες κτλ – καθως συντομα θα ξεκινουσαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρο.Εμεινα εγκυος το Μαιο 2012 οποτε και το εκοψα τελειως για 8,5 μηνες. Με στηριξη ψυχολογου σε ολη την εγκυμοσυνη δε πηρα καθολου χαπια κ ημουν σχετικα καλα. Κρατιομουν για το μωρο. Όλα καλα, μωρο υγιες! Ακουλοθησε εντονη ιδεοληπτικη διαταρραχη 4 μερες μετα τη γεννα και ξαναρχισα αγωγη seroxat 20 το οποιο λιγους μηνες μετα εγινε seroxat 30.Πριν λιγο καιρο εχασα την αδερφη μου 28 ετων σε τροχαιο και από τοτε πιστευω ότι δε μπορω να σταματησω ποτε ξανα αυτό το χαπι. Ηθελα να μου πειτε αν καποια πηρε αντικαταθλιπτικα στην εγκυμοσυνη της καθως σε πιθανη επομενη εγκυμοσυνη,δε πιστευω πως θα τα καταφερω χωρις αυτό.Τι φαρμακο πηρατε, τι ποσοτητα , πως πηγε η εγκυμοσυνη και πως είναι το μωρο και η αναπτυξη του.
        Ευχαριστω πολυ

• Από angela_kgr,
        edit admin 2020
        υπάρχει νέα έρευνα / άρθρο που αναδεικνύει άλλες πληροφορίες για τα ssri  

https://www.cdc.gov/pregnancy/meds/treatingfortwo/features/ssrisandbirthdefects.html

Prozac:
        Προκαλεί καρδιακές ανωμαλίες στο έμβρυο

Οι μέλλουσες μητέρες οι οποίες λαμβάνουν αντικαταθλιπτικά όπως το Prozac και το Seroxat έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να γεννήσουν μωρά με καρδιακές ανωμαλίες, ανακάλυψε νέα έρευνα. Ωστόσο η ομάδα μεγαλύτερου κινδύνου ήταν μέλλουσες μητέρες οι οποίες κάπνιζαν περισσότερα από 10 τσιγάρα την ημέρα.
        Ερευνητές από την Ιατρική Σχολή Hadassah του Εβραϊκού Πανεπιστημίου της Ιερουσαλήμ παρακολούθησαν 724 έγκυες γυναίκες οι οποίες λάμβαναν Prozac ή Seroxat κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου της κύησης, και
        τις σύγκριναν με 1467 γυναίκες οι οποίες δεν λάμβαναν τα αντικαταθλιπτικά. Ανακάλυψαν ότι η ομάδα του Prozac είχε τέσσερις φορές περισσότερες πιθανότητες να γεννηθεί μωρό με καρδιακή ανωμαλία, η ομάδα του Seroxat είχε τρεις φορές περισσότερες πιθανότητες, όμως οι γυναίκες
        που κάπνιζαν αύξησαν τον κίνδυνό τους πέντε φορές.
        Πηγή: British Journal of Clinical Pharmacology

Δε μπορεσα να βρω αν ταιριαζει σε καποιο αλλο ποστ, αν υπαρχει καποιο παρακαλω να μεταφερθει εκει.....
      • Από kelly_mad,
        Καλησπέρα.Πριν τήν εγκυμοσύνη μου ειχα αντιμετωπισει στο παρελθον κρισεις πανικού και εμφανιζα συμπτωματα καταθλιψης με την βοηθεια ψυχορεθαπευτριας και την στηριξη του αντρα μου καταφερα και το ξεπερασα . Παρολο που η αρχη της εγκυμοσυνης μου ηταν πολυ δυσκολη, το ειχα παρει χαλαρα . Τωρα που μπηκα στον 6 μηνα και η εγκυμοσυνη μου παει μια χαρα,παθαινω παλι κρισεις πανικου εχω απιστευτο ανχος και εμφανιζω συμπτωματα καταθλιψης. εχω απελπιστη παρα πολυ και συνεχως ερχονται στο μυαλο μου αρνητικες σκεψεις και φοβαμαι πολυ για το τι θα αντιμετοπισω κατα την διαρκεια της γεννας αλλα και μετα με τον ερχομο του παιδιου.
        Νομιζω πως σκεφτομαι παραλογα πραγματα και θα ηθελα να ακουσω την δικη σας αποψη που ισως με βοηθησει να δω τα πραγματα πιο θετικα!!!
      • Από petrini,
        Ντρέπομαι για όσα θα γράψω αλλά με βασανίζουνε πολλά ερωτήματα.

Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος χάρηκα. Αμέσως ξεκίνησαν οι αναγούλες και οι εμετοί και έκτοτε ολη η χαρά χάθηκε. Αντι αυτού νιώθω πολύ μα πολύ δυστυχισμένη και πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι οι ορμόνες του πρώτου τριμήνου γιατί συνεχιζουνε.
        Όταν μάθαμε το φύλο του μωρού βυθίστικα ακόμη σε πιο μεγάλη κατάθλιψη και με έχει πνίξει η απογοήτευση για ολα αυτά που νιώθω.
        Γιατί να μην έχουνε σταματήσει οι εμετοι?
        Γιατί να μην είμαι λίγο χαρούμενη για την εγκυμοσύνη μου?
        Γιατί να με έχει πειράξει τοοοοσο πολύ το άκουσμα του φύλου του μωρού?
        Γιατί να νιώθω τοοοοσο χάλια?

Με ανησυχεί η κατάσταση μου και θα ήθελα να ακούσω παρόμοιες ιστορίες που εξελίχθηκαν θετικά και ιδιαίτερα για το φύλο του μωρού. Πρέπει να είμαι η μοναδική εγκυμονούσα που να εχω παρει τοσο κατάκαρδα το΄θεμα αυτό.
      • Από bourbou,
        Γειά σας κορίτσια, με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!
        άνοιξα αυτό το θέμα για να δω πως τα πάτε από ψυχολογία..εγώ δεν είμαι και στα καλύτερά μου. Δεν ξέρω αν φταίει η εγκυμοσύνη, αλλά δεν βρίσκω και κάτι άλλο. Γενικά δεν αγχώνομαι με το θέμα της εγκυμοσύνης και ο ερχομός του μωρού μόνο θετικά συναισθήματα μου φέρνει. Ούτε άγχος, ούτε φόβος, ούτε τίποτα. Έχω ένα θετικό προαίσθημα οτι όλα θα πάνε καλά. έχω την εντύπωση όμως οτι υποσυνείδητα αγχώνομαι..γενικά νιώθω οτι είμαι σε πολύ ευαίσθητη φάση..μου έρχεται να κλάψω με την παραμικρή αφορμή, νιώθω περίεργα..Εσείς πως αισθάνεστε; έχει καμία παρόμοια συναισθήματα;
      • Από alcyon,
        Μικρή και απλή η απορία...
        Ποια είναι η διαχωριστική γραμμή που καθορίζει σε ποιον ειδικό θα απευθυνθεί κάποιος;

Λόγω επαγγέλματος, οι συμπεριφορές με τις οποίες ερχόμαστε σε επαφή είναι πολλές. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτές χρείζουν ειδικού. Όμως σε ποιον ειδικό αντιστοιχούν; Ψυχολόγο ή ψυχίατρο;

Για παράδειγμα, έτυχε για το ίδιο περιστατικό να ρωτήσω φίλες/γνωστές μου ψυχολόγους (3 τον αριθμό) και να μου πουν πως είναι οκ και χρειάζονται τα άτομα αυτά συμβουλευτική, ενώ για τις ίδιες περιπτώσεις οι ψυχίατροι (2 διαφορετικοί) λένε πως είναι θέμα παθολογίας.
        Όλοι οι ειδικοί είναι σίγουροι για τον εαυτό τους, την εμπειρία τους και το επάγγελμά τους.

Λοιπόν... ποιον πιστεύουμε;; :confused: