Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καταθλιψη στην εγκυμοσυνη και φαρμακα


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να μαθω αν καποια εζησε καταθλιψη στην εγκυμοσυνη, αν πηρε καποιο αντικαταθλιπτικό και σε τι ποσότητα και αν επηρεαστηκε το μωρακι της. Ειχα αγχωδη καταθλιπτικη διαταρραχη απο το 2006 και τωρα στον 5ο μηνα νιωθω παλι αφορητα. Ανησυχω μηπως πρεπει να ξεκινησω παλι αγωγη. Θα ηθελα τις εμπειριες σας εστω και με π.μ.

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να μαθω αν καποια εζησε καταθλιψη στην εγκυμοσυνη, αν πηρε καποιο αντικαταθλιπτικό και σε τι ποσότητα και αν επηρεαστηκε το μωρακι της. Ειχα αγχωδη καταθλιπτικη διαταρραχη απο το 2006 και τωρα στον 5ο μηνα νιωθω παλι αφορητα. Ανησυχω μηπως πρεπει να ξεκινησω παλι αγωγη. Θα ηθελα τις εμπειριες σας εστω και με π.μ.

Ευχαριστω!!!

 

 

 

Χριστινακι Καλησπερα! επαθε επιλοχειο καταθλιψη μετα την γεννηση του μικρου μου γιου και ξεκινησα αντικαταθλιπτικα τα οποια περνω ακομα,και οπως βλεπεις ειμαι εγκυος παλι ο γιατρος μου,μου ειπε οτι δεν επηρεαζουν καθολου το εμβρυο!,μιλησε με τον γυναικολογο σου και αν αισθανεσαι τοσο ασχημα ξεκινα αγωγη! αν αισθανεσαι ετσι τωρα με τον ερχομο του μωρου θα χειροτερεψει! οτι χρειαστεις ειμαι εδω να βοηθησω! ευχομαι με το καλο!

Γιωργος 11-09-2008

Μανωλης 11-7-2013

MYNLp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΚΠΕΜΠΩ SOS!! ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΩ...ΠΑΙΡΝΩ 1 LEXOTANIL ΤΩΝ 1.5 MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΚΑΙ 2 EFFEXOR ΤΩΝ 75MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΒΛΑΨΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ..ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΥΓΙΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΑΙΣΙΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ (Ο ΠΡΩΗΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΕ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ??ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΚΠΕΜΠΩ SOS!! ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΝΩ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΩ...ΠΑΙΡΝΩ 1 LEXOTANIL ΤΩΝ 1.5 MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΚΑΙ 2 EFFEXOR ΤΩΝ 75MG ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΒΛΑΨΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ..ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΥΓΙΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΑΙΣΙΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ (Ο ΠΡΩΗΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΕ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ??ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

Το ερώτημά σου θα πρέπει να το απευθύνεις στον γυναικολόγο σου όχι στο φόρουμ... και να υπηρξε κοπέλα που έπαιρνε χάπια και γέννησε υγιές μωρό δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας... χρειάζεσαι απάντηση από γιατρό όχι από μαμάδες.... εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΟΜΩς ΑΠΟ ΑΛΛΕς ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ..ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ..ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά το παιδί δεν κάνουμε γιατι απλά θελουμε ενα παιδί. Ως προέκταση του εαυτού μας και αυτοολοκληρωση.

Βρίσκουμε έναν σύντροφο που νιώθουμε αγάπη γι αυτόν και θελουμε να δημιουργήσουμε κατι μαζί.

Ελπίζω να μην σε στεναχωρώ αλλα νομίζω οτι πρώτα πρεπει να βρεις κάποιον άξιο να σταθεί πλάι σου.

Link to comment
Share on other sites

Titinoula γεια σου!Υπαρχουν ασφαλεις θεραπείες για την καταθλιψη κατά την κυηση.Με την συνεργασια γυναικολογου και ψυχιατρου η αγωγη θα προσαρμοστει στα δικα σου δεδομενα και όλα θα πανε καλα.Υπαρχει τετοιο τμημα υποστήριξης μεγαλου δημοσιου νοσοκομείου.Σε παραπεμπτω και στο site του Γαληνου οπου θα βρεις ολες τις πληροφοριες για χορηγηση η συγχορηγηση σκευασμάτων ακομα και κατά τη κυηση η γαλουχια. http://www.galinos.gr/web/drugs/main/crossCheck (για οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να σε ενημερωσω με πμ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...