Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάπτυξη: Tι κάνουν πότε ??


tozdel

Recommended Posts

Η Φριντα μου ειναι 10 μηνων (-8 ημερες). Μπορει και μπουσουλαει σε ολο το σπιτι, μιλαμε για φοβερη ταχυτητα ε, οχι αστεια!:lol: Εχει μια κοκκινη μπαλιτσα με βωλους μεσα που κανουν θορυβο και μπορει να κυνηγαει το μπαλακι αυτο για καμια ωρα! Τα παντα της τραβανε την προσοχη, ειδικα τα χαρτια και προσπαθει να τα βαλει στο στομα της. Εχει μια μανια με φωτογραφιες μωρων, τις δικες της, ή δικες μου (οταν ημουν μωρο) ή της γυναικας μου (οταν ηταν μωρο). Καθεται και τις κοιταει για ωρα και μιλαει μαζι τους (στην δικη της γλωσσα). Αν βρει κρατημα, σκαρφαλωνει και σηκωνεται. Περπαταει σαν το καβουρα, προς τα δεξια και αριστερα. Απο λογακια λεμε γουα! ντα ντα (επειδη την φωναζουμε Φριντα συνεχεια, το ντα το εμαθε πολυ γρηγορα) μπα μπα μπα, μα μα μα (πολυ σπανια και οταν ειναι λυπημενη) τα τα τα, οταν μιλαει μονη της! γελαει και ξεκαρδιζεται οταν κατι της φαινεται αστειο. και οταν θυμωνει και δεν θελει να κατσει καπου (πχ σημερα να της αλλαξω την πανα) αρχιζει και κανει σβουρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


Τι δεξιοτητες εχουν τα μωρα σας σε αυτη την ηλικια; Εχω αρχισει και παρατηρω τον μικρο μου, ηλικιας 2 μηνων και 19 ημερων. Ας πουμε διαβαζω οτι πρεπει να κρατανε σφιχτα ενα αντικειμενο, ο δικος μου δεν το κανει. Του βαζω την κουδουνιστρα στο χερι και την κραταει για δευτερολεπτα και οχι σφιχτα. Μετα διαβασα οτι πρεπει να παρατηρουν τα χερια τους. Το κανουν τα δικα σας αυτο;

Εμενα χαμογελαει, κανει καποιους ηχους, γκα, να, για, τετοια πραγματα, αλλα το βιβλιο που εχω ελεγε οτι πρεπει να κανει α και ο.Ουτε κραταει το κεφαλακι ορθιο οταν τον γυριζω μπρουμυτα, μονο φερνει το κεφαλι στο πλαι, για να ξεκολλησει η μουριτσα απο την κουβερτουλα του. Αγχωνομαι με τις δεξιοτητες, κανω οτι μπορω για να τον "δουλεψω", του μιλαω, του διαβαζω, του κανω ηχους και γκριματσες, του τραγουδαω, του εχω παιχνιδια, αλλα δεν ξερω τι να περιμενω οσον αφορα την αναπτυξη, και οσο διαβαζω αγχωνομαι. Παντως απο αντανακλαστικα ειναι καλα, στην παιδιατρο κανουμε επιδειξη κρατωντας το κεφαλι ορθιο,στο σπιτι δεν μας ενδιαφερει!Πειτε κοριτσακια!!!

Link to comment
Share on other sites

vasfa να γνωρίζεις ότι το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Και εμένα ο δικός μου που είναι 14 μηνών όλα αυτά που γράφουν πολλές φορές δεν τα έκανε ή έκανε κάποια πράγματα που αναφέρονταν σε μεγαλύτερες ηλικίες. Βάσει αυτά που γράφουν τα βιβλία ο δικός μου έπρεπε να περπατάει, ε δεν το έχει κάνει ακόμη τι να κάνω να αρχίσω να ανησυχώ? Η γιατρός μου μου έχει πει ότι αυτό που πρέπει να βλέπουμε είναι το παιδάκι μας να έχει εξέλιξη. Να βλέπεις διαφορά δηλ. από μήνα σε μήνα

Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό.....Εσύ ασχολήσου μαζί του και μην αγχώνεσαι για το τι γράφουν τα βιβλία.

Πολλές φορές βλέπουμε το δέντρο και δεν βλέπουμε το δάσος με αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία των πραγμάτων και στιγμές από την καθημερινότητα του παιδιού μας.

Link to comment
Share on other sites

 

http://www.babyzone.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CF%85/%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-0-12-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

 

http://www.babyzone.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CF%85/%CE%BF%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-1-%CE%AD%CF%89%CF%82-3-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

 

 

και αυτο για την συναισθηματικη αναπτυξη...

 

 

Πώς να αναπτύξετε τη συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών σας

 

http://www.gonios.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126&Itemid=54

Παράθεση
Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό.....Εσύ ασχολήσου μαζί του και μην αγχώνεσαι για το τι γράφουν τα βιβλία.

Πολλές φορές βλέπουμε το δέντρο και δεν βλέπουμε το δάσος με αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία των πραγμάτων και στιγμές από την καθημερινότητα του παιδιού μας.

 

συμφωνώ απόλυτα!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό το άγχος το έχουμε όλες οι μαμάδες...εμένα ο μικρός μου είναι 9,5 μηνών....κάνει αρκετά πράγματα εκτός απο αυτά που όπως λένε τα βιβλία θα έπρεπε...λέει μπαμπά , τσα , ντα , για για (μαμά δεν βλέπω να λέει), παίζει και παρατηρεί τα παιχνίδια του αρκετή ώρα , έχει καλό πάτημα αν τον έχει όρθιο, αλλά δεν χτυπάει παλαμάκια (μονό 2 παιχνίδια μεταξύ τους), δεν μπουσουλάει , δεν σηκώνεται μόνος του στο πάρκο...και με έχει αγχώσει η γιατρός ...λέει οτι θα αργήσει γιατί είμαστε λίγο χοντρούληδες...11230 ήταν όταν πήγαμε 9 μηνών...και φώναζε λίγο η γιατρός μας...δίαιτα λέει..μα ρε κορίτσια δεν νομίζω ότι κάνω κάτι υπερβολικό...θηλάζουμε ακόμα πρωί-βράδυ (μπορεί και 2-3 φορές ακόμα στην διάρκεια της νύχτας , γιατί είναι πολύ ανήσυχος ),δεν έχουμε ακόμα δόντια, και απο κρέμες frezylac γιατί είμαστε και λίγο δυσκοίλιοι.

Αγχώνομαι γιατί το συγκρίνω με την μπέμπα μιας φιλενάδας μου που έχουν 13 μέρες διαφορά (ποιο μεγάλη αυτή) και βλέπω διαφορές αλλά μετά σκέφτομαι ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει τον δικό του ρυθμό...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι που έκλεισε τον 4ο μήνα πριν μια εβδομάδα! Ενώ έβγαζε κανονικά κραυγές και προσπαθούσε να μιμηθεί αυτά που της κάναμε έχει τώρα 1 εβδομάδα και που μουγκρίζει! Γελάει δυνατά και είναι χαρούμενη όπως ήταν αλλά από κραυγές τίποτα! Αναγκαστικά την κάνω να κλάψει μέχρι να μου πει αου! Κλαίει από τα νεύρα της! Αρχίζω και ανησυχώ! Είναι κάποια φάση ή πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό? Ευχαριστώ πολύ! ❤️

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς την κάνεις να κλαψει για να κάνει αου:confused:

Πάντως δ περιγράφεις κτ περίεργο. Μπορει να βαρέθηκε τις κραυγές, να τις σταμάτησε για λιγο κ να τις ξαναρχίσει, η να επικεντρώνεται σε κτ κινητικό τώρα όπως το να γυρίσει-να κάνει βαρελακια

Link to comment
Share on other sites

Να χαλαρώσεις και να χαρείς το παιδάκι σου.η τρίτη μικρή μου είχε αρχίσει κραυγουλες γύρω στον 5 ο μήνα,μετά σταμάτησε για λίγο .γύρω στον όγδοο άρχισε τα μπαμπαλισματα.τη μια μέρα έλεγε μπααμπααα,την επομενη μααααααμααα και μόνο αυτο.την αλλη τατααατα.μετα από κανένα μήνα τα έλεγε όλα κάθε μέρα.και ξαφνικά τα σταμάτησε για λίγο και άρχισε λεξουλες.μαμ μπαμπά μαμά νταντά.αυτα λέμε τώρα στον έντεκατο.οποτε θα δεις πολλά κουλά από τα μωρά μην ανησυχείς.εμενα είναι το τρίτο και πάλι κάποιες φορές με αγχωνει με αυτά που κάνει .

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nbiz είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι που έκλεισε τον 4ο μήνα πριν μια εβδομάδα! Ενώ έβγαζε κανονικά κραυγές και προσπαθούσε να μιμηθεί αυτά που της κάναμε έχει τώρα 1 εβδομάδα και που μουγκρίζει! Γελάει δυνατά και είναι χαρούμενη όπως ήταν αλλά από κραυγές τίποτα! Αναγκαστικά την κάνω να κλάψει μέχρι να μου πει αου! Κλαίει από τα νεύρα της! Αρχίζω και ανησυχώ! Είναι κάποια φάση ή πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό? Ευχαριστώ πολύ! ❤️

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου. Φυσιολογικό είναι. Μπορεί να σταμάτησε να βγάζει κραυγές κ να ξεκίνησε μια άλλη δεξιότητα. Πχ να γυρνάει μπρούμυτα η ανάσκελα η κάτι άλλο. Σιγά σιγά θα βλέπεις να κάνει κάθε μέρα κ διαφορετικά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας μανούλες!!!!! Έχω δίδυμακια 5 μηνών, αγοράκι και κοριτσακι. Το θέμα είναι ότι η μικρή μου δεν μπαμπαλιζει, δηλαδή φωνήεντα κάνει ααααα εεεε οοοουυυυ κτλ αλλά δεν λέει αγκου. Ο μικρός μου το κάνει από 2 μηνών. Ξέρω ότι δεν πρέπει να συγκρίνω τα δύο μωράκια αλλά μερικές φορές γίνεται αυτόματα. Επίσης τον τελευταίο καιρό ξύνει με τα χεράκια της ένα μαξιλάρι από τον καναπέ όταν την έχω εκεί και ξαπλώνει. Πείτε μου βρε κορίτσια το έκαναν και τα δικά σας μωράκια? Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Mwroudakia είπε:

Γειά σας μανούλες!!!!! Έχω δίδυμακια 5 μηνών, αγοράκι και κοριτσακι. Το θέμα είναι ότι η μικρή μου δεν μπαμπαλιζει, δηλαδή φωνήεντα κάνει ααααα εεεε οοοουυυυ κτλ αλλά δεν λέει αγκου. Ο μικρός μου το κάνει από 2 μηνών. Ξέρω ότι δεν πρέπει να συγκρίνω τα δύο μωράκια αλλά μερικές φορές γίνεται αυτόματα. Επίσης τον τελευταίο καιρό ξύνει με τα χεράκια της ένα μαξιλάρι από τον καναπέ όταν την έχω εκεί και ξαπλώνει. Πείτε μου βρε κορίτσια το έκαναν και τα δικά σας μωράκια? Ευχαριστώ! 

Δεν είναι ανάγκη να το κάνουν όλα τα μωρα αυτό πιστεύω. Ο μικρός μου γιος τώρα είναι 6 μηνών και αυτός λέει διαφορα αουυυ , ουααα , αφφφφ και διαφορά αλλά τέτοια περίεργα αλλά δεν θυμάμαι να είναι ποτέ «αγκου». Η παιδίατρος τι λέει ; .. αυτό με το μαξιλάρι δεν το κατάλαβα ... εμένα ο δικός μου τώρα ξέρεις ποσο γρατσουναει ; Δεν μπορείς να φανταστείς ... έτσι και σε πιάσει με το χέρι του τελείωσες :D

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Mwroudakia said:

Γειά σας μανούλες!!!!! Έχω δίδυμακια 5 μηνών, αγοράκι και κοριτσακι. Το θέμα είναι ότι η μικρή μου δεν μπαμπαλιζει, δηλαδή φωνήεντα κάνει ααααα εεεε οοοουυυυ κτλ αλλά δεν λέει αγκου. Ο μικρός μου το κάνει από 2 μηνών. Ξέρω ότι δεν πρέπει να συγκρίνω τα δύο μωράκια αλλά μερικές φορές γίνεται αυτόματα. Επίσης τον τελευταίο καιρό ξύνει με τα χεράκια της ένα μαξιλάρι από τον καναπέ όταν την έχω εκεί και ξαπλώνει. Πείτε μου βρε κορίτσια το έκαναν και τα δικά σας μωράκια? Ευχαριστώ! 

Πολλά μωράκια δεν λένε ποτέ αγκου. Το μαξιλάρι γιατί είναι πρόβλημα που το ξυνει δεν κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα ! Είναι απίστευτο για εμένα αλλά ο μικρός μου που είναι 7 μηνών σήμερα πιάστηκε από τον καναπέ και σηκώθηκε όρθιος. Κάνει εδώ και ένα μήνα ισορροπία όταν τον βάζεις όρθιο από 6 μηνών. Τον πιάνεις και περπατάει όσο τον κρατάς. Μου φαίνεται τρελό γιατί έχω την αίσθηση ότι θα περπατήσει τον επόμενο μήνα. Γενικά ότι αρχίζει να προσπαθεί το καταφέρνει αμέσως. Ας πούμε πριν τους 6 μήνες άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει και τα κατάφερε μέσα σε δυο μέρες. Ενώ ο μεγάλος μου γιος θυμάμαι πήγε 8 μηνών και κουτσα στραβά πάλευε να προχωρήσει λίγο λίγο μπουσουλώντας. Δεν ξέρω παιδιά τον έβλεπα σήμερα που στεκόταν όρθιο και κρατιόταν μόνο του για αρκετή ώρα και σάστισα. Από εκείνη την στιγμή όπου βρίσκει σηκώνεται. Ο πρώτος μου γιος άρχισε να περπατάει στους 15 μήνες σχεδόν. Και αυτός θα αρχίσει από τώρα ; Έχω απλά εκπλαγεί ποσο διαφορετικά είναι αυτά τα δυο αδέρφια μεταξύ τους. Και δεν μπορώ να το Συνειδητοποιήσω. Ακόμη αυτό το παιδί κάνει τα πάντα ότι του δείξεις μια φορά το κάνει. Του λες έλα έλα έλα .. και σκοτώνεται να φτάσει μπουσουλώντας , του δείχνεις κουπεπε , παλαμάκια τα κάνει όλα με την πρώτη όταν τα είδε. Μιμείται ήχους που ακούει από τον μεγάλο του αδερφό. Απλά ο πρώτος μου γιος δεν ήταν έτσι και μπορεί να μην υπάρχει λόγος που τα βλέπω τόσο περίεργα όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Είναι απίστευτο για εμένα αλλά ο μικρός μου που είναι 7 μηνών σήμερα πιάστηκε από τον καναπέ και σηκώθηκε όρθιος. Κάνει εδώ και ένα μήνα ισορροπία όταν τον βάζεις όρθιο από 6 μηνών. Τον πιάνεις και περπατάει όσο τον κρατάς. Μου φαίνεται τρελό γιατί έχω την αίσθηση ότι θα περπατήσει τον επόμενο μήνα. Γενικά ότι αρχίζει να προσπαθεί το καταφέρνει αμέσως. Ας πούμε πριν τους 6 μήνες άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει και τα κατάφερε μέσα σε δυο μέρες. Ενώ ο μεγάλος μου γιος θυμάμαι πήγε 8 μηνών και κουτσα στραβά πάλευε να προχωρήσει λίγο λίγο μπουσουλώντας. Δεν ξέρω παιδιά τον έβλεπα σήμερα που στεκόταν όρθιο και κρατιόταν μόνο του για αρκετή ώρα και σάστισα. Από εκείνη την στιγμή όπου βρίσκει σηκώνεται. Ο πρώτος μου γιος άρχισε να περπατάει στους 15 μήνες σχεδόν. Και αυτός θα αρχίσει από τώρα ; Έχω απλά εκπλαγεί ποσο διαφορετικά είναι αυτά τα δυο αδέρφια μεταξύ τους. Και δεν μπορώ να το Συνειδητοποιήσω. Ακόμη αυτό το παιδί κάνει τα πάντα ότι του δείξεις μια φορά το κάνει. Του λες έλα έλα έλα .. και σκοτώνεται να φτάσει μπουσουλώντας , του δείχνεις κουπεπε , παλαμάκια τα κάνει όλα με την πρώτη όταν τα είδε. Μιμείται ήχους που ακούει από τον μεγάλο του αδερφό. Απλά ο πρώτος μου γιος δεν ήταν έτσι και μπορεί να μην υπάρχει λόγος που τα βλέπω τόσο περίεργα όλα αυτά. 

Κάθε παιδί έχει διαφορετική ανάπτυξη, το βλέπεις με τα μάτια σου! Να σου ζήσουν, να τα καμαρώνεις!

 

Κρατά ημερολόγιο, σημειώσεις, ενθύμια, φωτογραφίες με κάθε κατόρθωμα σαν λεύκωμα. Θα περάσουν τα χρόνια και δεν θα θυμόμαστε λεπτομέρειες οπότε θα είναι τέλειο να τα αναπολούμε με ακρίβεια. Εγώ το κάνω, γράφω τα αναπτυξιακά κτλ και δύο λογακια για να θυμάμαι την καθε φάση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κάθε παιδί έχει διαφορετική ανάπτυξη, το βλέπεις με τα μάτια σου! Να σου ζήσουν, να τα καμαρώνεις!

 

Κρατά ημερολόγιο, σημειώσεις, ενθύμια, φωτογραφίες με κάθε κατόρθωμα σαν λεύκωμα. Θα περάσουν τα χρόνια και δεν θα θυμόμαστε λεπτομέρειες οπότε θα είναι τέλειο να τα αναπολούμε με ακρίβεια. Εγώ το κάνω, γράφω τα αναπτυξιακά κτλ και δύο λογακια για να θυμάμαι την καθε φάση. 

Ευχαριστω πολύ !!! Πρέπει να κρατάμε αυτό είναι αλήθεια , γιατί φαντάσου ότι εγώ έχω αρχίσει και ξεχνάω πράγματα με τον μεγάλο μου γιο από τώρα. Που είναι και αρκετά πρόσφατο νταξει ούτε 2 χρόνων δεν είναι. Φαντάσου πιο μετά θα τα ξεχάσω όλα :sad: Προσπαθώ μερικές φορές να θυμηθώ και δεν θυμάμαι ποτέ έκατσε ας πούμε μόνος του χωρίς στήριξη .. μέχρι που άνοιξα το άλμπουμ με την φωτό και από κάτω έγραφα ημερομηνία. Πολύ βοηθητικό αυτό ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς, το κάθε ένα κατακτά πράγματα σε διαφορετικό χρόνο. Σκέψου πως ο μικρός έχει κάτι που δεν είχε  ο ''μεγάλος'', ένα άλλο παιδί κοντά σε ηλικία, τα παιδιά (και κυρίως στα πρώτα χρόνια της ζωής τους) είναι πολυ μιμητικά,  πολυ πιθανό το δεύτερο να προσπαθεί να κάνει ότι το πρώτο. Να σου ζήσουν και τα δύο!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς, το κάθε ένα κατακτά πράγματα σε διαφορετικό χρόνο. Σκέψου πως ο μικρός έχει κάτι που δεν είχε  ο ''μεγάλος'', ένα άλλο παιδί κοντά σε ηλικία, τα παιδιά (και κυρίως στα πρώτα χρόνια της ζωής τους) είναι πολυ μιμητικά,  πολυ πιθανό το δεύτερο να προσπαθεί να κάνει ότι το πρώτο. Να σου ζήσουν και τα δύο!

Ευχαριστω πολύ ! Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Ο μικρός τον ακολουθήσει όπου πάει. Όπου πάει και κάθεται ο μεγάλος βλέπεις και τον μικρό από πίσω. Άσε από χθες έχει φάει δυο καλές τούμπες που προσπαθούσε να σηκωθεί και αγχώνομαι πολύ μην χτυπήσει. Είχα τον ενα να τρέχω που τώρα άρχισε και καταλαβαίνει που μπορεί να χτυπήσει , που καίει και που δεν κάνει και θα πιάσω τον δεύτερο τώρα που εκεί και αν δεν καταλαβαίνει ακόμα τίποτα :-P

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Super.mum said:

Κορίτσια καλησπέρα ! Είναι απίστευτο για εμένα αλλά ο μικρός μου που είναι 7 μηνών σήμερα πιάστηκε από τον καναπέ και σηκώθηκε όρθιος. Κάνει εδώ και ένα μήνα ισορροπία όταν τον βάζεις όρθιο από 6 μηνών. Τον πιάνεις και περπατάει όσο τον κρατάς. Μου φαίνεται τρελό γιατί έχω την αίσθηση ότι θα περπατήσει τον επόμενο μήνα. Γενικά ότι αρχίζει να προσπαθεί το καταφέρνει αμέσως. Ας πούμε πριν τους 6 μήνες άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει και τα κατάφερε μέσα σε δυο μέρες. Ενώ ο μεγάλος μου γιος θυμάμαι πήγε 8 μηνών και κουτσα στραβά πάλευε να προχωρήσει λίγο λίγο μπουσουλώντας. Δεν ξέρω παιδιά τον έβλεπα σήμερα που στεκόταν όρθιο και κρατιόταν μόνο του για αρκετή ώρα και σάστισα. Από εκείνη την στιγμή όπου βρίσκει σηκώνεται. Ο πρώτος μου γιος άρχισε να περπατάει στους 15 μήνες σχεδόν. Και αυτός θα αρχίσει από τώρα ; Έχω απλά εκπλαγεί ποσο διαφορετικά είναι αυτά τα δυο αδέρφια μεταξύ τους. Και δεν μπορώ να το Συνειδητοποιήσω. Ακόμη αυτό το παιδί κάνει τα πάντα ότι του δείξεις μια φορά το κάνει. Του λες έλα έλα έλα .. και σκοτώνεται να φτάσει μπουσουλώντας , του δείχνεις κουπεπε , παλαμάκια τα κάνει όλα με την πρώτη όταν τα είδε. Μιμείται ήχους που ακούει από τον μεγάλο του αδερφό. Απλά ο πρώτος μου γιος δεν ήταν έτσι και μπορεί να μην υπάρχει λόγος που τα βλέπω τόσο περίεργα όλα αυτά. 

Και ο δικός μου 6 μηνών μπουσούλησε και 7 μηνών πιανόταν από τους καναπέδες και σηκωνόταν. Βέβαια δεν περπάτησε 8 μηνών αλλά 11 μηνών!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Είναι απίστευτο για εμένα αλλά ο μικρός μου που είναι 7 μηνών σήμερα πιάστηκε από τον καναπέ και σηκώθηκε όρθιος. Κάνει εδώ και ένα μήνα ισορροπία όταν τον βάζεις όρθιο από 6 μηνών. Τον πιάνεις και περπατάει όσο τον κρατάς. Μου φαίνεται τρελό γιατί έχω την αίσθηση ότι θα περπατήσει τον επόμενο μήνα. Γενικά ότι αρχίζει να προσπαθεί το καταφέρνει αμέσως. Ας πούμε πριν τους 6 μήνες άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει και τα κατάφερε μέσα σε δυο μέρες. Ενώ ο μεγάλος μου γιος θυμάμαι πήγε 8 μηνών και κουτσα στραβά πάλευε να προχωρήσει λίγο λίγο μπουσουλώντας. Δεν ξέρω παιδιά τον έβλεπα σήμερα που στεκόταν όρθιο και κρατιόταν μόνο του για αρκετή ώρα και σάστισα. Από εκείνη την στιγμή όπου βρίσκει σηκώνεται. Ο πρώτος μου γιος άρχισε να περπατάει στους 15 μήνες σχεδόν. Και αυτός θα αρχίσει από τώρα ; Έχω απλά εκπλαγεί ποσο διαφορετικά είναι αυτά τα δυο αδέρφια μεταξύ τους. Και δεν μπορώ να το Συνειδητοποιήσω. Ακόμη αυτό το παιδί κάνει τα πάντα ότι του δείξεις μια φορά το κάνει. Του λες έλα έλα έλα .. και σκοτώνεται να φτάσει μπουσουλώντας , του δείχνεις κουπεπε , παλαμάκια τα κάνει όλα με την πρώτη όταν τα είδε. Μιμείται ήχους που ακούει από τον μεγάλο του αδερφό. Απλά ο πρώτος μου γιος δεν ήταν έτσι και μπορεί να μην υπάρχει λόγος που τα βλέπω τόσο περίεργα όλα αυτά. 

Θυμάμαι και ο γιος μου 7 μηνών πιάνοτανε και σηκωνοτανε ορθιος αλλά άργησε να περπατήσει,ανεξάρτητα χωρίς να πιάνετε από κάπου η να τον κρατάμε εμείς περπάτησε 12 μηνών. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Και ο δικός μου 6 μηνών μπουσούλησε και 7 μηνών πιανόταν από τους καναπέδες και σηκωνόταν. Βέβαια δεν περπάτησε 8 μηνών αλλά 11 μηνών!

πανω σε αυτο να προσθεσω κ εγω για την  κορη μου.πρωτο παιδι,οποτε δ ειναι οτι μιμουνταν.καθοταν απο 6μ,απο 7 πιανοταν κ σηκωνοταν,κ στεκοταν πιανομενη αρκετη ωρα.στους 9μπουσουλησε κ εκανε βηματα πιανομενη,απο 10περιπου αφηνε λιγο χερια για δευτερολεπτα κ στεκοταν μονη,κ απο 11μ περπατουσε με ενα χερι.στα γενεθλια τελειως μονη,κ πολυ σταθερη

δλδ δ ειναι οτι τον αλλο μηνα θα περπατησει σιγουρα  supermum

αλλα εχω δει κ παιδακι 9μ να περπαταει κανονικοτατα(δευτερο στη σειρα με μεγαλο αδερφο)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

πανω σε αυτο να προσθεσω κ εγω για την  κορη μου.πρωτο παιδι,οποτε δ ειναι οτι μιμουνταν.καθοταν απο 6μ,απο 7 πιανοταν κ σηκωνοταν,κ στεκοταν πιανομενη αρκετη ωρα.στους 9μπουσουλησε κ εκανε βηματα πιανομενη,απο 10περιπου αφηνε λιγο χερια για δευτερολεπτα κ στεκοταν μονη,κ απο 11μ περπατουσε με ενα χερι.στα γενεθλια τελειως μονη,κ πολυ σταθερη

δλδ δ ειναι οτι τον αλλο μηνα θα περπατησει σιγουρα  supermum

αλλα εχω δει κ παιδακι 9μ να περπαταει κανονικοτατα(δευτερο στη σειρα με μεγαλο αδερφο)

Άντε να δούμε .. απλά το είπα αυτό επειδή ότι αρχίζει να προσπαθεί το κατακταει πολύ γρήγορα για αυτό ... μπορεί και να μην ισχύει για το περπάτημα που είναι σίγουρα πιο δύσκολο ... θα δείξει στην πορεία .. :P

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2021 at 9:15 ΜΜ, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Είναι απίστευτο για εμένα αλλά ο μικρός μου που είναι 7 μηνών σήμερα πιάστηκε από τον καναπέ και σηκώθηκε όρθιος. Κάνει εδώ και ένα μήνα ισορροπία όταν τον βάζεις όρθιο από 6 μηνών. Τον πιάνεις και περπατάει όσο τον κρατάς. Μου φαίνεται τρελό γιατί έχω την αίσθηση ότι θα περπατήσει τον επόμενο μήνα. Γενικά ότι αρχίζει να προσπαθεί το καταφέρνει αμέσως. Ας πούμε πριν τους 6 μήνες άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει και τα κατάφερε μέσα σε δυο μέρες. Ενώ ο μεγάλος μου γιος θυμάμαι πήγε 8 μηνών και κουτσα στραβά πάλευε να προχωρήσει λίγο λίγο μπουσουλώντας. Δεν ξέρω παιδιά τον έβλεπα σήμερα που στεκόταν όρθιο και κρατιόταν μόνο του για αρκετή ώρα και σάστισα. Από εκείνη την στιγμή όπου βρίσκει σηκώνεται. Ο πρώτος μου γιος άρχισε να περπατάει στους 15 μήνες σχεδόν. Και αυτός θα αρχίσει από τώρα ; Έχω απλά εκπλαγεί ποσο διαφορετικά είναι αυτά τα δυο αδέρφια μεταξύ τους. Και δεν μπορώ να το Συνειδητοποιήσω. Ακόμη αυτό το παιδί κάνει τα πάντα ότι του δείξεις μια φορά το κάνει. Του λες έλα έλα έλα .. και σκοτώνεται να φτάσει μπουσουλώντας , του δείχνεις κουπεπε , παλαμάκια τα κάνει όλα με την πρώτη όταν τα είδε. Μιμείται ήχους που ακούει από τον μεγάλο του αδερφό. Απλά ο πρώτος μου γιος δεν ήταν έτσι και μπορεί να μην υπάρχει λόγος που τα βλέπω τόσο περίεργα όλα αυτά. 

Ο γιος μου σηκώθηκε περίπου 8 ή λίγο λιγότερο κ μπουσούλησε κανένα μήνα μετά κ γενικα έκανε γύρους πιασμένος από τοίχους κλπ κ ήμασταν σίγουροι ότι μέχρι τα γενέθλια θα περπατάει, έτσι κ αλλιώς τότε τα ορόσημα που ζητούσε ο γιατρός κ το βιβλιάριο τα έπιανε κ λίγο νωρίτερα. κι όμως..... ενώ είχε ισορροπία, δεν άπλωνε να κάνει το βήμα κ δεν του δίναμε το χέρι επειδή λενε να μη συνηθίσει κλπ. Ε περνούσε ο καιρός περνούσε, αγχωνομαστεν, κόντευε 14 μηνών, μέχρι που ένα μεσημέρι τον έβαλα έξω από το σπίτι στον κήπο του γείτονα χωρίς καροτσι, τον έβαλα να σταθεί σε μια κατηφόρα (δεν ξέρω γιατί, λες κ ήταν αυτοκίνητο που έπρεπε να τσουλήσει για να πάρει μπρος!), του έδωσα το χέρι κ άρχισε να περπατάει δίπλα μου κανονικά σαν μεγάλο παιδί, σαν να περπατούσε από πάντα! έμεινε όμως 1-2 μήνες με την ανασφάλεια κ δεν άφηνε το χέρι. Πραγματικά μου είχε κάνει εντύπωση πώς εκεί άργησε να κάνει το βήμα μετά την προηγούμενη γρήγορη εξέλιξη. Πάντως ξέρω κ συνομήλικό παιδάκι που περπατούσε 10 μηνών....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Άντε να δούμε .. απλά το είπα αυτό επειδή ότι αρχίζει να προσπαθεί το κατακταει πολύ γρήγορα για αυτό ... μπορεί και να μην ισχύει για το περπάτημα που είναι σίγουρα πιο δύσκολο ... θα δείξει στην πορεία .. :P

Θυμάμαι τη γιατρό μου να λέει μπουσούλημα με περπάτημα ένα τρίμηνο δρόμος. Φαντάζομαι φυσικά μιλούσε για έναν μέσο όρο. Είδα τα βιντεάκια μας λοιπόν από την ώρα που σηκώθηκε μέχρι που περπάτησε ελεύθερα ένα τετράμηνο με σίγουρα έναν μήνα hoovering από έπιπλο σε έπιπλο. Οπότε πιστεύω βαριά σε κάνα δίμηνο θα είναι εντελώς όρθιος από έπιπλο σε έπιπλο και στο τρίμηνο μπορεί και ελεύθερα να περπατάει. Καλά κουράγια και καλό κυνήγι :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Θυμάμαι τη γιατρό μου να λέει μπουσούλημα με περπάτημα ένα τρίμηνο δρόμος. Φαντάζομαι φυσικά μιλούσε για έναν μέσο όρο. Είδα τα βιντεάκια μας λοιπόν από την ώρα που σηκώθηκε μέχρι που περπάτησε ελεύθερα ένα τετράμηνο με σίγουρα έναν μήνα hoovering από έπιπλο σε έπιπλο. Οπότε πιστεύω βαριά σε κάνα δίμηνο θα είναι εντελώς όρθιος από έπιπλο σε έπιπλο και στο τρίμηνο μπορεί και ελεύθερα να περπατάει. Καλά κουράγια και καλό κυνήγι :lol:

Kαι ο δικός μου  μπουσούλισε και μετά από 3-4 μήνες περπάτησε.

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2021 at 9:15 ΜΜ, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Είναι απίστευτο για εμένα αλλά ο μικρός μου που είναι 7 μηνών σήμερα πιάστηκε από τον καναπέ και σηκώθηκε όρθιος. Κάνει εδώ και ένα μήνα ισορροπία όταν τον βάζεις όρθιο από 6 μηνών. Τον πιάνεις και περπατάει όσο τον κρατάς. Μου φαίνεται τρελό γιατί έχω την αίσθηση ότι θα περπατήσει τον επόμενο μήνα. Γενικά ότι αρχίζει να προσπαθεί το καταφέρνει αμέσως. Ας πούμε πριν τους 6 μήνες άρχισε να προσπαθεί να μπουσουλησει και τα κατάφερε μέσα σε δυο μέρες. Ενώ ο μεγάλος μου γιος θυμάμαι πήγε 8 μηνών και κουτσα στραβά πάλευε να προχωρήσει λίγο λίγο μπουσουλώντας. Δεν ξέρω παιδιά τον έβλεπα σήμερα που στεκόταν όρθιο και κρατιόταν μόνο του για αρκετή ώρα και σάστισα. Από εκείνη την στιγμή όπου βρίσκει σηκώνεται. Ο πρώτος μου γιος άρχισε να περπατάει στους 15 μήνες σχεδόν. Και αυτός θα αρχίσει από τώρα ; Έχω απλά εκπλαγεί ποσο διαφορετικά είναι αυτά τα δυο αδέρφια μεταξύ τους. Και δεν μπορώ να το Συνειδητοποιήσω. Ακόμη αυτό το παιδί κάνει τα πάντα ότι του δείξεις μια φορά το κάνει. Του λες έλα έλα έλα .. και σκοτώνεται να φτάσει μπουσουλώντας , του δείχνεις κουπεπε , παλαμάκια τα κάνει όλα με την πρώτη όταν τα είδε. Μιμείται ήχους που ακούει από τον μεγάλο του αδερφό. Απλά ο πρώτος μου γιος δεν ήταν έτσι και μπορεί να μην υπάρχει λόγος που τα βλέπω τόσο περίεργα όλα αυτά. 

Έτσι τόσο διαφορετικά είναι και τα δικά μου παιδια, και καταλαβαίνω την έκπληξη σου! Κι εγώ τα ίδια παθαινω !!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...