Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

On 19/3/2021 at 1:37 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο με το cum ηταν σε μικρο κειμενάκι?

Μπερδεύεται στη μνήμη μου αυτο με το κείμενο που ήρθαν οι μανικιουριστες για beaute:grin:

αυτό με το cum ήταν στο 14. Το θυμάμαι μόνο και μόνο επειδή χρόνια ολόκληρα έβλεπα στον ύπνο μου την καθηγήτριά μου να μου λέει .....'μην ξεχάσεις το 14, μην ξεχάσεις το 14'...:-D:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 19/3/2021 at 1:37 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο με το cum ηταν σε μικρο κειμενάκι?

Μπερδεύεται στη μνήμη μου αυτο με το κείμενο που ήρθαν οι μανικιουριστες για beaute:grin:

Δεν το θυμάμαι το cum. στις μανικιουρίστες είχε ένα άλλο φαινόμενο, κάτι με το γερουνδιο ή το σουπινο. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είμαι απ' τους ελάχιστους ανθρώπους στην Ελλάδα που έγραψαν Αρχαία 17,5 και Λατινικά 15. Τα σιχαινόμουν. Έχω φροντίσει να αποβάλω από τη μνήμη μου τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

Παίζει να είμαι απ' τους ελάχιστους ανθρώπους στην Ελλάδα που έγραψαν Αρχαία 17,5 και Λατινικά 15. Τα σιχαινόμουν. Έχω φροντίσει να αποβάλω από τη μνήμη μου τα πάντα.

Τα ίδια κι εγώ, ενώ μιλάω και 3 ξένες γλώσσες άπταιστα εν τω μεταξυ, τα λατινικά ήταν ότι χειρότερο μου συνέβη στο σχολείο, μετά την άλγεβρα και τη φυσική βέβαια

 

Μπορεί να παιζει ρόλο και η καθηγήτρια, δεν ξέρω αυτός στο σχολείο ήταν ένας σιχαμενος που είχα που μίλαγε κι εφτυνε κίτρινο επειδη κάπνιζε και αυτή στο φροντ ουρλιαζε στα αυτιά μας. Μπορεί κι αυτά να φταίνε... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , diane2020 είπε:

Τα ίδια κι εγώ, ενώ μιλάω και 3 ξένες γλώσσες άπταιστα εν τω μεταξυ, τα λατινικά ήταν ότι χειρότερο μου συνέβη στο σχολείο, μετά την άλγεβρα και τη φυσική βέβαια

 

Μπορεί να παιζει ρόλο και η καθηγήτρια, δεν ξέρω αυτός στο σχολείο ήταν ένας σιχαμενος που είχα που μίλαγε κι εφτυνε κίτρινο επειδη κάπνιζε και αυτή στο φροντ ουρλιαζε στα αυτιά μας. Μπορεί κι αυτά να φταίνε... 

 

Στο σχολείο της κόρης μου, ο καθηγητής που διδάσκει φιλοσοφία, πέραν ότι είναι άλλης ειδικότητας (που θα μπορούσε και να ξεπεραστεί) είναι τσακωμένος με το μπάνιο. Κυριολεκτικά τον μυρίζεις από μακριά, πριν τον δεις καλά καλά. Δεν είναι ότι περιστασιακα ιδρώνει, τρώει κάτι περίεργο κλπ, είναι σαφές ότι δεν πλένεται, βγάζει μια ξινίλα φοεβρή, τα νύχια του είναι μαύρα και τα ρούχα του επίσης, μονίμως με λεκέδες ημερών, κίτρινα κολάρα και μασχάλες κλπ ( το παράδοξο είναι ότι έχει οικογένεια, δεν ξέρω πώς αντέχουν). Όταν τα σχολεία ήταν ανοιχτά, ουκ ολίγα παιδιά στο μάθημά του έψαχναν δικαιολογίες να βγουν έξω να πάρουν αέρα.

Όπως καταλαβαίνεις, όλο το συγκεκριμένο σχολείο, ακούει φιλοσοφία, και ανατριχιάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Τα Λατινικά του σχολείου είναι ένας καλός λόγος για να σιχαθείς το αντικείμενο. Ενώ θα μπορούσαν να είναι μάθημα προσανατολισμένο στον πολιτισμό σε συνδυασμό με στοιχεία της γλώσσας που να ενδιαφέρουν όσους θέλουν να ασχοληθούν με λατινογενείς γλώσσες.... όχι ότι τα αρχαία διδάσκονται καλύτερα αλλα εκεί διδάσκεται κ κάποιο κείμενο, όχι σαν τις ανοησίες των λατινικών. 

 

Το δυστύχημα είναι ότι όσοι σπουδάσαμε στην Αθήνα μέχρι πριν από καποοα χρόνια, είχαμε άθλιους καθηγητές λατινικών κ όταν λέω άθλιους, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι εννοώ. Και σούργελα, και αδιάφοροι. Οπότε κανεις μας δεν έμαθε λατινικά κάτι παραπάνω. στην καλύτερη θυμόμαστε απλα την ύλη του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα λατινικά στο πανεπιστήμιο και ήταν χειρότερα από του σχολείου, παρόλο που κάναμε πραγματικά κείμενα. Μόνο ένας καθηγητής ήταν καλός. Σε αντίθεση με του σχολείου που παρόλο που ήταν εκνευριστικα μαθαινονταν εύκολα, στο πανεπιστήμιο ήταν παλούκια! Ηταν τα μαθηματα που χρωστούσαν όλοι μέχρι το τέλος και τα μόνα στα οποία έχω 5αρι... :-P

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2021 at 6:54 ΜΜ, little lamb είπε:

Κι εγώ είχα λατινικά στο πανεπιστήμιο και ήταν χειρότερα από του σχολείου, παρόλο που κάναμε πραγματικά κείμενα. Μόνο ένας καθηγητής ήταν καλός. Σε αντίθεση με του σχολείου που παρόλο που ήταν εκνευριστικα μαθαινονταν εύκολα, στο πανεπιστήμιο ήταν παλούκια! Ηταν τα μαθηματα που χρωστούσαν όλοι μέχρι το τέλος και τα μόνα στα οποία έχω 5αρι... :-P

 

και σε εμάς, 2 εξάμηνα, μόνο που σε εμάς δεν τους πέρναγε ο καθηγητής, ο οποίος αν θυμάμαι καλά (γιατί μιλάμε για προ αμνημονεύτων χρόνων) είχε γράψει κ ένα σχολικό βιβλίο λατινικών. μήπως είχαμε τον ίδιο (????) 

 

πάντως εγώ ό,τι θυμαμαι από τα λατινικά είναι από τις πανελληνίες. μετά, το χάος, παρά το ότι κάναμε κείμενα όπως λές κ εσύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, annoulen είπε:

 

και σε εμάς, 2 εξάμηνα, μόνο που σε εμάς δεν τους πέρναγε ο καθηγητής, ο οποίος αν θυμάμαι καλά (γιατί μιλάμε για προ αμνημονεύτων χρόνων) είχε γράψει κ ένα σχολικό βιβλίο λατινικών. μήπως είχαμε τον ίδιο (????) 

 

πάντως εγώ ό,τι θυμαμαι από τα λατινικά είναι από τις πανελληνίες. μετά, το χάος, παρά το ότι κάναμε κείμενα όπως λές κ εσύ. 

 

Κι εμείς 2 εξάμηνα!! Σε ποιο τμήμα ήσουν; Εμείς είχαμε 3 υπο-μαθηματα στο καθένα από αυτά (και 3 καθηγητές), σύνολο 6

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2021 at 3:24 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στο σχολείο της κόρης μου, ο καθηγητής που διδάσκει φιλοσοφία, πέραν ότι είναι άλλης ειδικότητας (που θα μπορούσε και να ξεπεραστεί) είναι τσακωμένος με το μπάνιο. Κυριολεκτικά τον μυρίζεις από μακριά, πριν τον δεις καλά καλά. Δεν είναι ότι περιστασιακα ιδρώνει, τρώει κάτι περίεργο κλπ, είναι σαφές ότι δεν πλένεται, βγάζει μια ξινίλα φοεβρή, τα νύχια του είναι μαύρα και τα ρούχα του επίσης, μονίμως με λεκέδες ημερών, κίτρινα κολάρα και μασχάλες κλπ ( το παράδοξο είναι ότι έχει οικογένεια, δεν ξέρω πώς αντέχουν). Όταν τα σχολεία ήταν ανοιχτά, ουκ ολίγα παιδιά στο μάθημά του έψαχναν δικαιολογίες να βγουν έξω να πάρουν αέρα.

Όπως καταλαβαίνεις, όλο το συγκεκριμένο σχολείο, ακούει φιλοσοφία, και ανατριχιάζει. 

Όλοι έχουν τέτοιες ιστορίες να διηγηθούν. Δυστυχώς υπάρχει κόσμος που είναι βρωμιάρηδες. στην πρώτη δουλειά επίσημα που έκανα όταν δούλευα σε ένα σχολείο μία συνάδελφος η οποία Τότε εγώ ήμουν 20 αυτή ήταν καμία σαρανταπεντάρια όποτε ερχότανε μύριζε μονίμως αλκοόλ και τζατζίκι. Όπως καταλαβαίνεις ερχόταν φαγωμένη και πιωμένη. φυσικά την έδιωξαν αλλά η μπόχα μπόχα

Ειδικά στην εκπαίδευση και μέσα στις ταξεις στα σχολεία οι καθηγητές πρέπει να μοσχοβολάνε επιτρέπεται να έρχονται από πάνω σου τα παιδιά η εσυ σε αυτά και εσύ να βρωμάς ??αν είναι δυνατόν ίσα-ίσα που επειδή τα προσέχουν Όλα μα όλα πρέπει να σαι και πάρα πολύ προσεκτικός.  Σε τι φοράς πώς μυρίζεις πώς είναι τα νύχια σου τα μαλλιά σου. Εμένα ένας μαθητής μου Κάποτε μου είπε ότι πρέπει να βγάλω το μουστάκι μου. Ήταν μικρούλης αλλά ξέρεις από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια χαχαχα Η αλήθεια είναι ότι είχε βγει λίγο παραπάνω δεν ήταν ο καιρός να κάνω αποτρίχωση είχε δίκιο το παιδί αλλά θέλω να σου πω ότι τα παιδιά αποκτούν εμπειρίες είναι δυνατόν να τους δίνεις πρότυπο βρωμας??? 

Link to comment
Share on other sites

Είχα προσπαθήσει πριν 2 μήνες σχεδόν να ανοίξω ένα θέμα αλλά ποτέ δεν εγκρίθηκε, δεν ξέρω γιατί. Μιας και ακόμη δεν ανοίγει τίποτε από γυμναστήρια κλπ., έχετε μήπως δοκιμάσει κάποιο διαδικτυακό γυμναστήριο ή μαθήματα πιλάτες, για παράδειγμα; Δεν μιλάω για εφαρμογές ή κάτι τέτοιο. 

Επίσης, θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω να μαθαίνω μια ξένη γλώσσα. Έχει κάποιος εμπειρία από online μαθήματα σε ασύγχρονη μορφή, δηλ. να αγοράσεις ένα πακέτο μαθημάτων και να μελετάς το υλικό στο δικό σου ρυθμό; Ξέρω ότι δεν γίνεται σαφώς ίδια δουλειά με το να έχεις έναν καθηγητή για μαθήματα αλλά δεν χωράει στην καθημερινότητά μου η δέσμευση για μάθημα σε καθορισμένες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Είχα προσπαθήσει πριν 2 μήνες σχεδόν να ανοίξω ένα θέμα αλλά ποτέ δεν εγκρίθηκε, δεν ξέρω γιατί. Μιας και ακόμη δεν ανοίγει τίποτε από γυμναστήρια κλπ., έχετε μήπως δοκιμάσει κάποιο διαδικτυακό γυμναστήριο ή μαθήματα πιλάτες, για παράδειγμα; Δεν μιλάω για εφαρμογές ή κάτι τέτοιο. 

Επίσης, θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω να μαθαίνω μια ξένη γλώσσα; Έχει κάποιος εμπειρία από online μαθήματα δε ασύγχρονη μορφή, δηλ. να αγοράσεις ένα πακέτο μαθημάτων και να μελετάς το υλικό στο δικό σου ρυθμό; Ξέρω ότι δεν γίνεται σαφώς ίδια δουλειά με το να έχεις έναν καθηγητή για μαθήματα αλλά δεν χωράει στην καθημερινότητά μου η δέσμευση για μάθημα σε καθορισμένες ώρες.

Εγώ γράφτηκα γιόγκα (σύγχρονη) αλλά δεν έχω προλάβει να κάνω ακόμη, και ο σύζυγος κάνει ξένη γλώσσα μέσω skype. Εγώ είχα μάθει καινούργιο μουσικό όργανο μέσω skype. Κάναμε και οι δύο σύγχρονη, και μας έστελναν και υλικό. Για εμένα δεν είχε καμία διαφορά, μια χαρά πρόοδο έκανα και έτσι. Και ο σύζυγος ευχαριστημένος δηλώνει. Νομίζω όμως ότι ίσως να μη δουλέψει εάν είσαι εντελώς αρχάριος με το αντικείμενο . Πχ εγώ τώρα που κάνω γιόγκα και έχω κάνει μόνο ένα χρόνο ίσως να μην καταφέρω να ακολουθήσω ή να μου φανεί δύσκολο. Με τη γλώσσα και το όργανο είχαμε και οι δύο εμπειρία. 

Επίσης, το ασύγχρονο νομίζω ότι δε λειτουργεί τόσο καλά. Προσωπική άποψη

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/3/2021 at 5:45 ΜΜ, little lamb είπε:

 

Κι εμείς 2 εξάμηνα!! Σε ποιο τμήμα ήσουν; Εμείς είχαμε 3 υπο-μαθηματα στο καθένα από αυτά (και 3 καθηγητές), σύνολο 6

 

καλημέρα, θα στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε πιθανή την παράταση του σχολικού έτους μέχρι τέλος Ιουνίου; Δεν έχω παιδί στο δημόσιο σχολείο αλλά αν γίνει, θα εφαρμοστεί φυσικά και στα ιδιωτικά. Το για ψυχολογικούς λόγους που ανέφερε το υπουργείο το βρίσκω αστείο αν όντως η ύλη προχωρά κανονικά όπως ισχυρίζονται. Νομίζω πως τα παιδιά παρακολουθούν κανονικά τα μαθήματα και η κούραση είναι εμφανής οπότε δεν είμαι σίγουρη πως θα ήθελαν να κάνουν μαθήματα μέχρι τέλος Ιουνίου. Κι οι εκπαιδευτικοί λογικά το ίδιο. Ίσως βέβαια να βόλευε κάποιους εργαζόμενους γονείς που έτσι θα είχαν δύο βδομάδες παραπάνω πού να αφήσουν τα παιδιά τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Θεωρείτε πιθανή την παράταση του σχολικού έτους μέχρι τέλος Ιουνίου; Δεν έχω παιδί στο δημόσιο σχολείο αλλά αν γίνει, θα εφαρμοστεί φυσικά και στα ιδιωτικά. Το για ψυχολογικούς λόγους που ανέφερε το υπουργείο το βρίσκω αστείο αν όντως η ύλη προχωρά κανονικά όπως ισχυρίζονται. Νομίζω πως τα παιδιά παρακολουθούν κανονικά τα μαθήματα και η κούραση είναι εμφανής οπότε δεν είμαι σίγουρη πως θα ήθελαν να κάνουν μαθήματα μέχρι τέλος Ιουνίου. Κι οι εκπαιδευτικοί λογικά το ίδιο. Ίσως βέβαια να βόλευε κάποιους εργαζόμενους γονείς που έτσι θα είχαν δύο βδομάδες παραπάνω πού να αφήσουν τα παιδιά τους. 

Στα δημοτικά θεωρώ δεδομένη την παράταση. Προφανώς όχι για ψυχολογικούς λόγους αλλά για πρακτικούς. Το θέμα είναι ότι προφανώς έχουν κουραστεί τα παιδθα, έχει προχωρήσει η ύλη αλλά δεν είναι βέβαιη η εμπέδωση από όλους οπότε όσος παραπάνω δια ζώσης χρόνος δοθει, τόσο το καλύτερο. όμως πρέπει να υπολογιστεί κ η κόπωση από τη μη διενέργεια περιπάτων κ άλλων εκδηλώσεων, όπως κ η ανάγκη για κίνηση κ παιχνθδι. 

 

Εγω θα προτιμούσα αντί εξετάσεων 1-2 βδομαδες μάθημα. Γενικα δυσκολεύομαι να ισορροπήσω στο να βγάζω την ύλη στα μαθήματα που είναι αναγκαία η συνέχεια κ στο να εμβαθύνω όσο πρέπει μαζί με κάποια εμπέδωση στην τάξη για να συμμετέχουν όλοι. Οπότε φέτος που έπρεπε στην αρχή να καλυψώ κάποια περσινά, συν τον πιο αργό ρυθμό της τηλεκπαίδευσης κάποιες φορές, θα ήθελα κάποιον χρόνο παραπάνω χωρίς το άγχος των εξετάσεων, γιατί εξετάσεις τέλος Μαΐου σημαίνει ότι μετά το Πάσχα βασικά δεν θα πρέπει να έχω αφήσει ύλη για παράδοση. αυτό όμως θα ήθελα να το ξέρω εγκαίρως για να μην αγχώνομαι.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

όταν η ύλη βγαίνει κανονικά δεν βρίσκω το λόγο να υπάρξει στα ιδιωτικά παρατάση χρονιάς

Ούτε κι εγώ αλλά λογικά ό,τι ισχύσει για τα δημόσια θα ισχύσει και για τα ιδιωτικά σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Ούτε κι εγώ αλλά λογικά ό,τι ισχύσει για τα δημόσια θα ισχύσει και για τα ιδιωτικά σχολεία.

Τυπικα κανένα σχολείο δεν είναι πισω στην ύλη κ όσοι έχουν την τάση να πηγαίνουν γρήγορα είναι κ ελαφρώς μπροστά γιατί δεν έχουν χαθεί ώρες. η ενδεχόμενη παράταση στα δημόσια δεν έχει καμία σχέση με το να βγει η ύλη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τυπικα κανένα σχολείο δεν είναι πισω στην ύλη κ όσοι έχουν την τάση να πηγαίνουν γρήγορα είναι κ ελαφρώς μπροστά γιατί δεν έχουν χαθεί ώρες. η ενδεχόμενη παράταση στα δημόσια δεν έχει καμία σχέση με το να βγει η ύλη. 

Μια χαρά έχει σχέση με το να βγει η ύλη. Σιγά μην πιστέψω ότι είναι για ψυχολογικούς λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Μια χαρά έχει σχέση με το να βγει η ύλη. Σιγά μην πιστέψω ότι είναι για ψυχολογικούς λόγους. 

Δεν έχει σχέση με το να βγει η ύλη. με το ότι υπάρχει ανάγκη για κανονιοο μάθημα ίσως έχει. πιο πολύ έχει με υο να φανεί ότι έκαναν κάτι για να φανεί ότι είχαμε μια φυσιολογική χρόνια. με τον ρυθμό που πάμε, αν δεν μας το πουν εγκαίρως, την ύλη θα την έχουμε βγάλει μέχρι μέσα Μαΐου στη δευτεροβάθμια. ακόμα κ εγω που λέω ότι αγχώνομαι, 20 Μαΐου περίπου θα έχω τελειωσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν έχει σχέση με το να βγει η ύλη. με το ότι υπάρχει ανάγκη για κανονιοο μάθημα ίσως έχει. πιο πολύ έχει με υο να φανεί ότι έκαναν κάτι για να φανεί ότι είχαμε μια φυσιολογική χρόνια. με τον ρυθμό που πάμε, αν δεν μας το πουν εγκαίρως, την ύλη θα την έχουμε βγάλει μέχρι μέσα Μαΐου στη δευτεροβάθμια. ακόμα κ εγω που λέω ότι αγχώνομαι, 20 Μαΐου περίπου θα έχω τελειωσει. 

Ίσως στη δευτεροβάθμια να είναι διαφορετικά. Από τον περίγυρό μου ακούω ότι στα δημοτικά η ύλη δεν καλύπτεται εύκολα διαδικτυακά. Δε μιλώ για έλεγχο εμπέδωσης αλλά έστω πέρασμα της ύλης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...