Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

Μου κανει εντύπωση που βρίσκετε υπερβολικό τον εγκλεισμο στο σπίτι.  Όλοι οι ειδικοί συστήνουν να μένουμε σπίτι. Λογικά τέτοια υπερβολικά μέτρα μπροστά σε μια τέτοια κρίση.  Έχετε ξαναζησει κάτι παρόμοιο, ? Ξέρετε πως θα εξελιχθει? Έχετε διαβάσει την πορεια της νόσου στην Ιταλία? νιώθετε πως απεχει πολυ να γίνει το ιδιο κι εδώ?  Νομίζετε πως στην Ιταλία βγαίνουν χαλαρα βόλτες στην υπαιθρο? 

Στην Ιταλία λογικά δεν έχουν διάθεση να βγουν. Δεν θεωρώ υπερβολική την οδηγία, καταλαβαίνω ότι λέγεται για να εξηγήσει ότι δεν παίρνεις τους δρόμους με τις φιλενάδες σου αγκαζέ, δεν γυρνάς τα μαγαζια, δεν αράζεις στα παγκάκια με τις ωρες. Αλλα να βαλεις τα παιδια στο αυτοκινητο να τα πας σε ενα άλσος να τρέξουν ή να κανουν ποδηλατάκι με την προςοχη να μην μπλέξουν σε παρεες, δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο κ επικινδυνο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Στην Ιταλία λογικά δεν έχουν διάθεση να βγουν. Δεν θεωρώ υπερβολική την οδηγία, καταλαβαίνω ότι λέγεται για να εξηγήσει ότι δεν παίρνεις τους δρόμους με τις φιλενάδες σου αγκαζέ, δεν γυρνάς τα μαγαζια, δεν αράζεις στα παγκάκια με τις ωρες. Αλλα να βαλεις τα παιδια στο αυτοκινητο να τα πας σε ενα άλσος να τρέξουν ή να κανουν ποδηλατάκι με την προςοχη να μην μπλέξουν σε παρεες, δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο κ επικινδυνο. 

Και διάθεση δεν έχουν και πλέον δεν τους επιτρέπεται .

 

Να πας στο άλσος ναι αν τα παιδιά καταλαβαίνουν πως αν βρουν αλλά παιδιά δεν μπορουν να κάνουν παρέα,  άρα οι πολύ μικρές ηλικιες που δεν το καταλαβαίνουν αυτό και δεν μπορούν να κρατήσουν συνθήκες υγιεινής  (χέρια πράγματα στο στόμα ) πως θα είναι εφικτό? Για μεγαλύτερες ηλικίες και με τη λογική ότι δεν πλησιαζουμε και δεν αγοράζουμε πράγματα απεξω καφέδες δωροσακουλες, να κανεις δηλαδή από το πουθενά συναλλαγές. 

Το έγραψε κι η Deena σε αρκετά μηνύματα νωρίτερα,  όταν θα βγεις το ένα φέρνει το άλλο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Να πας στο άλσος ναι αν τα παιδιά καταλαβαίνουν πως αν βρουν αλλά παιδιά δεν μπορουν να κάνουν παρέα,  άρα οι πολύ μικρές ηλικιες που δεν το καταλαβαίνουν αυτό και δεν μπορούν να κρατήσουν συνθήκες υγιεινής  (χέρια πράγματα στο στόμα ) πως θα είναι εφικτό? Για μεγαλύτερες ηλικίες και με τη λογική ότι δεν πλησιαζουμε και δεν αγοράζουμε πράγματα απεξω καφέδες δωροσακουλες, να κανεις δηλαδή από το πουθενά συναλλαγές. 

Το έγραψε κι η Deena σε αρκετά μηνύματα νωρίτερα,  όταν θα βγεις το ένα φέρνει το άλλο. 

Σίγουρα θελει προσοχη και δεν θα ειναι μια κανονικη ανέμελη βολτα, αλλα καποια πραγματα δεν θα πρεπει να εξηγησεις ετσι κ αλλιως στο γιατι εισαι κλεισμένος μεσα ή γιατι δεν θα βλεπει τους παππουδες κ τα ξαδερφια του κ τα σχετικα;  Αυτο δεν θα ειναι μονο για 15 μερες, ειναι σαφες πλεον. Ακομα κ οταν χαλαρώσουν τα μετρα σταδιακα, που υποθετω θα γινει καποια στιγμη μεσα στον Απρίλιο, πολλα θα πρεπει να προσεχουμε ακομα, ετσι κι αλλιως συνηθειες θα αλλαξουν και αν ο ιός δεν εξαφανιστεί, ειναι πιθανο να πρεπει καθε χειμωνα να προσεχουμε καποια πραγματα. Ολο αυτο θα πρεπει να το κανουμε καπως βιώσιμο, γιατι αν δεν το κανουμε, φοβαμαι οτι καποια στιγμη ολοι θα αρχισουμε να φορτίζουμε κ θα κανουμε μια φορα μια μικρη αλλα πιο σοβαρη παρασπονδία, με τη λογικη οτι δεν εγινε κ τιποτα, και αυτο να αποβεί τελικα πιο επικινδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρακολουθώ το θέμα από την αρχή

Εμένα η δική μου ψυχολογία είναι σμπαραλια...ο πατέρας μου ευπαθής ομάδα, οπότε δεν βλέπω τους γονείς μου, έχω δύο μήνες που γέννησα και ήταν οι επαφές με τον έξω κόσμο. Μόλις είχαμε αρχίσει να κάνουμε μια βόλτα στη πλατεία, πάει και αυτό.

 

Φοβάμαι πολύ για τον πατέρα μου.

Φοβάμαι και για το μωρό, είναι πολύ μωρό, αν και η παιδίατρος με καθησύχασε ότι ακόμα και τα πολύ μωρά το περνάνε ελαφριά, φοβάμαι για μένα μην αρρωστήσω και με απομακρύνουν από το μωρό.

Γενικώς ένας φόβος και μια πίκρα γιατί θέλω την οικογένεια μου, μόλις γέννησα, νιώθω αδικία με την κατάσταση. Στην εγκυμοσύνη μου είχα κρίσεις πανικού , λόγω άλλων θεμάτων και τώρα μόλις είχε αρχίσει να βελτιώνεται η ψυχολογία μου. Νιώθω πολύ μεγάλη αδικία και άρνηση της πραγματικότητας, δε μπορώ να το πιστέψω.

Τα βγάζω από μέσα μου, συγγνώμη αν είμαι κουραστική. 

Δε θέλω να βλέπω ειδήσεις, νομίζω μας κάνουν χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα μιλησεις και θα εξηγήσεις στα παιδιά όσα μπορούν να καταλάβουν σε κάθε ηλικία. 

 

Εσύ τώρα μου λες τι θα κάνουμε τον άλλο χειμώνα σε φάση που περιμένουμε να δούμε πόσα κρούσματα και θανάτους θα έχουμε την επόμενη εβδομάδα. 

 

Η φάση είναι επικεντρωνομαστε στο τώρα. Σχέδια δεν γίνονται, σταδιακά θα οργανώνονται τα πράγματα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Εννοειτε να βγουν έξω για περπάτημα?  Ναι αυτό δεν απαγορεύεται προφανώς. 

Στην περιπτωση μου το να βγω μόνο για περπάτημα με το ένα χερι στο καρότσι και το αλλο στο ζωηρό τριχρονο ενώ δεν έχουμε πεζοδρόμια και θα πρέπει να κατεβαίνω στον δρόμο,  αυτό δεν είναι βόλτα,  είναι ταλαιπωρία. 

 

Εγώ ανησυχώ για τη ψυχοσύνθεση μου και το έγραψα κιόλας, βέβαια το πρωί είμαι πάντα πιο ήρεμη  (γενικά ανεξαρτήτως κρίσης) και πιο αισιοδοξη.  

 

Μου κανει εντύπωση που βρίσκετε υπερβολικό τον εγκλεισμο στο σπίτι.  Όλοι οι ειδικοί συστήνουν να μένουμε σπίτι. Λογικά τέτοια υπερβολικά μέτρα μπροστά σε μια τέτοια κρίση.  Έχετε ξαναζησει κάτι παρόμοιο, ? Ξέρετε πως θα εξελιχθει? Έχετε διαβάσει την πορεια της νόσου στην Ιταλία? νιώθετε πως απεχει πολυ να γίνει το ιδιο κι εδώ?  Νομίζετε πως στην Ιταλία βγαίνουν χαλαρα βόλτες στην υπαιθρο? 

 

 

 

Για την ακρίβεια όσες οδηγίες έχω διαβάσει προς το κοινό, είναι ότι αν μπορούν να συνεχίσουν και να αθλούνται (ακόμη και στην Ιταλία παροτρύνουν τον κόσμο να περπατά και να τρέχει, απλά χωρίς παρέα) και να βγαίνει στον ήλιο. Εννοείται ότι μιλάω για βόλτα με τα μέλη της οικογένειας, όχι στάση για καφέ με δέκα γείτονες.

Just now, marakiz είπε:

Και διάθεση δεν έχουν και πλέον δεν τους επιτρέπεται .

 

Να πας στο άλσος ναι αν τα παιδιά καταλαβαίνουν πως αν βρουν αλλά παιδιά δεν μπορουν να κάνουν παρέα,  άρα οι πολύ μικρές ηλικιες που δεν το καταλαβαίνουν αυτό και δεν μπορούν να κρατήσουν συνθήκες υγιεινής  (χέρια πράγματα στο στόμα ) πως θα είναι εφικτό? Για μεγαλύτερες ηλικίες και με τη λογική ότι δεν πλησιαζουμε και δεν αγοράζουμε πράγματα απεξω καφέδες δωροσακουλες, να κανεις δηλαδή από το πουθενά συναλλαγές. 

Το έγραψε κι η Deena σε αρκετά μηνύματα νωρίτερα,  όταν θα βγεις το ένα φέρνει το άλλο. 

 

Για να πω την αλήθεια, το να αγοράσεις καφέ ή πατατάκια, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα. Βγήκα χτες με τα παιδιά για να παραλάβουμε τα γυαλιά του μικρού από τον οπτικό, γιατί τα είχε σπάσει. Και στον οπτικό είδα λογική αντιμετώπιση, ένας κύριος που ήρθε μετά από εμας περίμενε στην πόρτα να εξυπηρετηθούμε. Μετά ήθελαν τα παιδιά παγωτό, όπου πράγματι περάσαμε από ένα κατάστημα, που είχε μαζέψει τα τραπέζια και υπήρχε μία αρκετά αραιή ουρά στο πεζοδρόμιο με 4-5 άτομα, έμπαινες μέσα, έπαιρνες το παγωτό σου και έβγαινες, είχε και το αντισηπτικό στο ταμείο να πλύνεις χέρια αν θες πριν παραλάβεις παγωτό. 

Αντίθετα, στα σουπερ μάρκετ που κοίταζα από τη βιτρίνα, ο κακός χαμός με καμία λογική και τάξη, 50 άτομα σε ουρές να σπρώχνονται, η δε εκκλησία, κανονικά χαιρετισμοί, με πλήθος από ηλικιωμένους. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείς ότι ήδη δεν έχεις βγει μια βδομάδα από το σπίτι? Προσωπικά όχι. δεν έχει τύχει να μείνω μια βδομάδα μέσα στο σπίτι. Ούτε όταν γέννησα. Βγήκα έστω για μισή ώρα.

 

Τώρα όχι, δεν είναι ακόμη βδομάδα γιατί δεν είχε ανακοινωθεί ακόμα. Νομίζω βγήκα την Τρίτη τελευταία φορά αν θυμάμαι καλά, και μάλιστα οικογενειακώς σε σουπερμάρκετ, μιας που δεν ήταν ακόμα τόσο τραγικά. Αλλά στο παρελθόν θυμάμαι να εχω κάτσει μια βδομάδα σπίτι, σε φάσεις πχ εξετάσεων-διαβασματος ή όταν γέννησα ή αν απλά για μια βδομάδα δεν τύχαινε να έχω κάτι (πχ φοιτήτρια σε περίοδο διακοπών μπορεί για μια βδομάδα να μην τύχαινε να κανονίσω κάτι). Αλλα μάλλον είμαι σπιτογατα κ δεν με ενοχλούσε τόσο! (Ο άντρας μου έχει μείνει εξάμηνο μέσα με σχεδον μόνο σουπερμάρκετ και γιατρούς λόγω του πατέρα του που δεν περπατούσε, αλλά ο άντρας μου είναι άλλη κατηγορία αντοχής) Τώρα προφανώς θα είναι περισσότερος καιρός από βδομάδα βέβαια και είναι και ωραια εποχή οπότε είναι διαφορετικά κ θα μου λείψει κι εμένα το έξω. Απλά ήθελα να κάνω γκάλοπ αν υπάρχει όντως ήδη δυσφορία με τόσο λίγες μέρες. Πάντως τώρα δεν είπαν να μην πάμε ούτε στο σουπερμάρκετ. Τα σουπερμάρκετ είναι ανοιχτά ακόμα και στην Ιταλία που έκλεισαν τα πάντα. Απλώς πρέπει να πηγαίνει ένας από την οικογένεια κάθε φορά, οπότε εναλλάξ οι περισσότεροι θα βγαίνουμε. Για την ύπαιθρο κι εμείς δεν έχουμε καταλήξει αν θα πηγαίνουμε ή όχι. Εμείς έχουμε μωρό κάτω του έτους, οπότε βγούμε δεν βγούμε δεν του κάνει διαφορά, αλλά λογικά σε υπαιθρο θα πηγαίνουμε. Δεν έχουμε και ασανσέρ ούτε είμαστε σε μεγάλη πολυκατοικία ώστε να πεις ότι θα συναντήσουμε μικρόβια ή θα μεταδώσουμε μέχρι να βγούμε. Εγώ έχω σκεφτεί να φτιάξω τις ντουλάπες πάντως αυτές τις μέρες, είναι ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Τώρα όχι, δεν είναι ακόμη βδομάδα γιατί δεν είχε ανακοινωθεί ακόμα. Νομίζω βγήκα την Τρίτη τελευταία φορά αν θυμάμαι καλά, και μάλιστα οικογενειακώς σε σουπερμάρκετ, μιας που δεν ήταν ακόμα τόσο τραγικά. Αλλά στο παρελθόν θυμάμαι να εχω κάτσει μια βδομάδα σπίτι, σε φάσεις πχ εξετάσεων-διαβασματος ή όταν γέννησα ή αν απλά για μια βδομάδα δεν τύχαινε να έχω κάτι (πχ φοιτήτρια σε περίοδο διακοπών μπορεί για μια βδομάδα να μην τύχαινε να κανονίσω κάτι). Αλλα μάλλον είμαι σπιτογατα κ δεν με ενοχλούσε τόσο! (Ο άντρας μου έχει μείνει εξάμηνο μέσα με σχεδον μόνο σουπερμάρκετ και γιατρούς λόγω του πατέρα του που δεν περπατούσε, αλλά ο άντρας μου είναι άλλη κατηγορία αντοχής) Τώρα προφανώς θα είναι περισσότερος καιρός από βδομάδα βέβαια και είναι και ωραια εποχή οπότε είναι διαφορετικά κ θα μου λείψει κι εμένα το έξω. Απλά ήθελα να κάνω γκάλοπ αν υπάρχει όντως ήδη δυσφορία με τόσο λίγες μέρες. Πάντως τώρα δεν είπαν να μην πάμε ούτε στο σουπερμάρκετ. Τα σουπερμάρκετ είναι ανοιχτά ακόμα και στην Ιταλία που έκλεισαν τα πάντα. Απλώς πρέπει να πηγαίνει ένας από την οικογένεια κάθε φορά, οπότε εναλλάξ οι περισσότεροι θα βγαίνουμε. Για την ύπαιθρο κι εμείς δεν έχουμε καταλήξει αν θα πηγαίνουμε ή όχι. Εμείς έχουμε μωρό κάτω του έτους, οπότε βγούμε δεν βγούμε δεν του κάνει διαφορά, αλλά λογικά σε υπαιθρο θα πηγαίνουμε. Δεν έχουμε και ασανσέρ ούτε είμαστε σε μεγάλη πολυκατοικία ώστε να πεις ότι θα συναντήσουμε μικρόβια ή θα μεταδώσουμε μέχρι να βγούμε. Εγώ έχω σκεφτεί να φτιάξω τις ντουλάπες πάντως αυτές τις μέρες, είναι ευκαιρία!

Εγώ αν δεν βγω μια μέρα από το σπίτι, νιώθω άρρωστη. Θα μπορούσα να γυρίζω σπίτι μόνο για ύπνο! Προ γάμου και παιδιού, αυτό έκανα μην σου πω.. ωραία ήταν.. Εγώ ακόμη δεν έχω κάτσει σπίτι διότι μέχρι χθες το απόγευμα ήμουν στο γραφείο και μετά πήγα σούπερ μάρκετ. Τώρα ο άντρας μου θα βγάλει λίγο τον μικρό με το ποδηλατάκι στην γειτονιά (μένουμε και στα βουνά) και το απόγευμα μάλλον δεν θα βγούμε, ίσως πάμε στην αδερφή μου εδώ δίπλα να παίξουν τα παιδιά. Δευτέρα πάλι δουλειά αν είμαστε όλοι καλά φυσικά και αν δεν έχουν κλείσει και τις επιχειρήσεις ως τότε..

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Για την ακρίβεια όσες οδηγίες έχω διαβάσει προς το κοινό, είναι ότι αν μπορούν να συνεχίσουν και να αθλούνται (ακόμη και στην Ιταλία παροτρύνουν τον κόσμο να περπατά και να τρέχει, απλά χωρίς παρέα) και να βγαίνει στον ήλιο. Εννοείται ότι μιλάω για βόλτα με τα μέλη της οικογένειας, όχι στάση για καφέ με δέκα γείτονες.

 

Για να πω την αλήθεια, το να αγοράσεις καφέ ή πατατάκια, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα. Βγήκα χτες με τα παιδιά για να παραλάβουμε τα γυαλιά του μικρού από τον οπτικό, γιατί τα είχε σπάσει. Και στον οπτικό είδα λογική αντιμετώπιση, ένας κύριος που ήρθε μετά από εμας περίμενε στην πόρτα να εξυπηρετηθούμε. Μετά ήθελαν τα παιδιά παγωτό, όπου πράγματι περάσαμε από ένα κατάστημα, που είχε μαζέψει τα τραπέζια και υπήρχε μία αρκετά αραιή ουρά στο πεζοδρόμιο με 4-5 άτομα, έμπαινες μέσα, έπαιρνες το παγωτό σου και έβγαινες, είχε και το αντισηπτικό στο ταμείο να πλύνεις χέρια αν θες πριν παραλάβεις παγωτό. 

Αντίθετα, στα σουπερ μάρκετ που κοίταζα από τη βιτρίνα, ο κακός χαμός με καμία λογική και τάξη, 50 άτομα σε ουρές να σπρώχνονται, η δε εκκλησία, κανονικά χαιρετισμοί, με πλήθος από ηλικιωμένους. 

 

Για την ατομική έξοδο κ άθληση συμφωνώ απόλυτα, εξάλλου είναι κ ενας τροπος ενίσχυσης της υγειας μας. Για τα ψωνια εξω αν ειναι να αγχωθεις, αν το παιδι ειχε καθαρα χερια πριν φαει το κρουασάν κ αν ακούμπησε κατι την ωρα που το ετρωγε κλπ, καλύτερα να σου λείπει. Τα ψωνια στα μικρα μαγαζια αν ειναι πραγματα αναγκαια ή προγραμματισμένα, προφανώς θα τα κανεις, εγώ δεν θα έπαιρνα παιδί μαζί μ βέβαια αν δεν ηταν αναγκη κ γενικά πράγματα που μπορώ να αφήσω για αργότερα θα τα αφήσω . εχω κανονισει να παω στον οπτικό κ θα παρω κ κατι για δεαστηριοτητες του παιδιου κ ειδα οτι γενικα εδω στα μαγαζια δεν αφηνουν κοσμο να μπαινει μαζικά ουτε να κυκλοφορει πολυ στο καταστημα κ να ψαχνει, ρωτανε  το θες κ το φέρνουν στο ταμείο. Τους ανθρώπους στα σουπερμάρκετ λυπάμαι, σήμερα τους περίμεναν ουρές πριν ανοιξουν, φυσικα χωρις τις αποστασεις ασφαλειας, το κλασικο "να κατσουμε ο ενας πανω στον αλλον εδω που απαγκιάζει γιατι πιο εξω εχει ψυχρα κ θα αρρωστήσουμε"!!!!!! 

 

Η παιδίατρος μας είπε να πάμε κανονικά στο προγραμματισμένο εμβόλιο γιατί έτσι κ αλλιώς δεν αφήνει να περιμενουν στην αιθουσα αναμονής.  Τον οδοντίατρο προσπαθω να αποφυγω για έναν φρονιμητη γιατι ειναι πρησμένο το ούλο μου, αλλα δεν ξέρω αν είναι συνετό να τον καθυστερήσω μη μου κανει καμία φλεγμονή, θα πάρω να τον ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna Καλά κι εμένα μ'αρεσει έξω και περνάω πολύ ωραία αν γυρίσω μόνο για ύπνο, ακόμα κι αν ήμουν έξω όλη μέρα για δουλειές, δεν είναι δηλαδή ότι βαριέμαι ή προτιμώ μέσα. Και με το μωρό πολλές φορές έτυχε να είμαστε όλη μέρα έξω, να κοιμηθεί για βράδυ στο αμάξι κ να γυρίσουμε μετά γιατί έτυχαν διάφορες δουλειές που δεν αναβάλλονταν ή πάμε (πηγαίναμε βασικά!) σε γάμους, βαφτίσια κλπ, δεν χάσαμε ούτε ένα. Απλά δεν με πειράζει τόσο και το μέσα, μια χαρά περνάω και έξω και μεσα. Ειδικά με τα social media δεν νιώθεις και τόσο "κλεισούρα".

Για να επανέλθω στο κυρίως θέμα: η μητέρα μου μου ξαναειπε για πολλοστή φορά "έχει δοθεί παρα πολλή έμφαση σε εμάς τους μεγάλους, εμείς έχουμε κάνει κυκλο ζωής και το πολύ πολύ να φύγουμε από τη ζωή, σιγά, τα μωρά να προσέχετε", που από πισω κρύβεται το "τι μας απαγορεύετε να βγούμε" (προχτές πήγε κομμωτήριο!) Την επόμενη φορά που θα μου το ξαναπει θα της πω ότι άμα πεθάνουν δεν θα μπορούμε να κάνουμε κηδεία για να μη γίνει συνάθροιση!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Για να επανέλθω στο κυρίως θέμα: η μητέρα μου μου ξαναειπε για πολλοστή φορά "έχει δοθεί παρα πολλή έμφαση σε εμάς τους μεγάλους, εμείς έχουμε κάνει κυκλο ζωής και το πολύ πολύ να φύγουμε από τη ζωή, σιγά, τα μωρά να προσέχετε", που από πισω κρύβεται το "τι μας απαγορεύετε να βγούμε" (προχτές πήγε κομμωτήριο!) Την επόμενη φορά που θα μου το ξαναπει θα της πω ότι άμα πεθάνουν δεν θα μπορούμε να κάνουμε κηδεία για να μη γίνει συνάθροιση!

Κι η δικιά μ το ιδιο τροπάρι. Ωραια απαντηση παβτως! εγβ της ειπα ουι ειναι ανεύθυνο να απασχολει το συστημα υγειας κ να κλέβει πόρους απο νεφροπαθείς κ το επομρνο επιχειρημα ειναι οτι θα στερήσει τα εγγονια της απο γιαγιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

@Yovanna Καλά κι εμένα μ'αρεσει έξω και περνάω πολύ ωραία αν γυρίσω μόνο για ύπνο, ακόμα κι αν ήμουν έξω όλη μέρα για δουλειές, δεν είναι δηλαδή ότι βαριέμαι ή προτιμώ μέσα. Και με το μωρό πολλές φορές έτυχε να είμαστε όλη μέρα έξω, να κοιμηθεί για βράδυ στο αμάξι κ να γυρίσουμε μετά γιατί έτυχαν διάφορες δουλειές που δεν αναβάλλονταν ή πάμε (πηγαίναμε βασικά!) σε γάμους, βαφτίσια κλπ, δεν χάσαμε ούτε ένα. Απλά δεν με πειράζει τόσο και το μέσα, μια χαρά περνάω και έξω και μεσα. Ειδικά με τα social media δεν νιώθεις και τόσο "κλεισούρα".

Για να επανέλθω στο κυρίως θέμα: η μητέρα μου μου ξαναειπε για πολλοστή φορά "έχει δοθεί παρα πολλή έμφαση σε εμάς τους μεγάλους, εμείς έχουμε κάνει κυκλο ζωής και το πολύ πολύ να φύγουμε από τη ζωή, σιγά, τα μωρά να προσέχετε", που από πισω κρύβεται το "τι μας απαγορεύετε να βγούμε" (προχτές πήγε κομμωτήριο!) Την επόμενη φορά που θα μου το ξαναπει θα της πω ότι άμα πεθάνουν δεν θα μπορούμε να κάνουμε κηδεία για να μη γίνει συνάθροιση!

 

Just now, Έσπερος said:

Κι η δικιά μ το ιδιο τροπάρι. Ωραια απαντηση παβτως! εγβ της ειπα ουι ειναι ανεύθυνο να απασχολει το συστημα υγειας κ να κλέβει πόρους απο νεφροπαθείς κ το επομρνο επιχειρημα ειναι οτι θα στερήσει τα εγγονια της απο γιαγιά. 

Σας έχω καλύτερο. Η δικιά μου μου είπε ότι αν αρρωστήσουμε εμείς δεν γίνεται να μην έρθει να μας φροντίσει και να ξέρουμε ότι αν αρρωστήσει, λογικά θα αυτοκτονήσει  διότι δεν θα αντέξει να μην μπορεί να αναπνεύσει! Για την κηδεία δεν θα έπιανε στην μαμά μου γιατί μας λέει από πάντα να την πετάξουμε σε ένα λάκο για να μην περάσουμε όλη την ταλαιπωρία της κηδείας. Δεν την " κερδίζει " κανείς σας λέω..

Link to comment
Share on other sites

εvταξει βρε παιδια καvεις δεv ειπε vα μηv παει καvεις μια εκδρομη σε εv; βουvο αλλα ειδικα τα παιδακια δημοτικου αμα τα πας απλα στο παρκο της γειτοvιας απλα θα σου πουv οτι θελουv τους φιλους τους στα 10 λεπτα.. τα πιο μικρα λιγο θα χαζεψουv κ μοvα τους . Βεβαια θελει κ προσοχη στηv αθηvα γιατι θα κατσειςσε εvα παγκακι θα πιασει εvα καγκελο πρεπει vα το κηvυγας με τα μαvτηλακια γιατι κστηv αθηvα κτα παρκα πολυσυχvαστα ειvαι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Σας διαβάζω όλες αυτές τις μέρες και αίσθανομαι ότι είστε μία όαση σε αυτή την παράνοια που ζούμε γιατί αντιλαμβάνεστε την ανάγκη του να μείνουμε σπίτι και οι όποιοι προβληματισμοί σας μου φαίνονται απόλυτα λογικοί. Γύρω μου βλέπω μια απίστευτη ανευθυνότητα, από το φίλο μας που μας είπε το πρωί να πάμε βόλτα ικέα μέχρι τη συνάδελφο που μας μιλούσε για το γεύμα της την περασμένη Πέμπτη σε εστιατόριο στο κέντρο που ήταν τίγκα στον κόσμο.

Εγώ παλι τρέμω για τους γονείς μου που μέχρι τώρα προσέχουν τη μικρή μου τα πρωινά. Είχαμε αποφασίσει να πάρουμε την άδεια ειδικού σκοπού εναλλάξ με τον άντρα μου αλλά μάθαμε πως δεν τη δικαιούμαστε, τη δικαιούνται μόνο οι γονείς που έχουν παιδιά εγγεγραμμένα σε παιδικό σταθμό. Οι υπόλοιποι επομένως είναι καταδικασμένοι να συνεχίσουν να αφήνουν τα παιδιά τους στις ευπαθείς ομάδες...Τι να πω; Η εταιρεία μου από την άλλη κάνει προσπάθεια να μας δόσει προσβάσεις για δουλειά από το σπίτι και ελπίζω σε αυτό αν και δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να δουλέψει κανείς με ένα 2χρονο στο σπίτι... Όλα εξαρτώνται από το τι θα κάνουν στη δουλειά του άντρα μου. Αν δουλέψουμε και οι δύο από το σπίτι κάτι γίνεται. Θα δούμε.

Γενικά προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη. Προς το παρόν η κλεισούρα δε με απασχολεί αν και είμαι συνηθισμένη αλλιώς. Ευτυχώς η μικρή δεν είναι σε φάση που αναζητά φίλους να παίξει. Αρκείται ωραιότατα και με εμάς μόνο. Το πρωί την αμολήσαμε σε ένα πάρκο να  τρέξει. Μέχρι εκεί. Ούτε παιδάκια ούτε συναναστροφές. 

Η αλήθεια είναι ότι έχω ψυχοπλακωθεί. Φοβάμαι για τους γονείς μου που είναι μεγάλοι, επίσης για το πως θα λειτουργήσουμε αν αρρωστήσει έστω και ένας από εμάς. Πως θα απομονωθεί στο σπίτι; Το παιδί πως θα μπορεί να διαχειριστεί μια ενδεχόμενη δική μου πχ καραντίνα; Μετά λυπάμαι όλο αυτό τον κόσμο που υποφέρει. Διαβάζω τις ειδήσεις από το ίντερνετ γιατί όσες φορές είδα τηλεόραση αρρώστησα χειρότερα.

Από την άλλη αισθάνομαι ευθύνη μου να είμαι δυνατή και αισιόδοξη. Προσπαθώ να μιλάω με τον κόσμο. Παίρνω τηλέφωνα φίλους, στέλνουμε μηνύματα, φωτογραφίες κτλ. Παίζω με το παιδί όσο πιο ξενοιαστα μπορώ. 

Κορίτσια υπομονή. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχύει το κόστος!  Γι αυτό λένε πως αν δεν έχεις σοβαρά συμπτώματα να κάτσεις καλύτερα σπίτι. 

 

Αυτο το αν νοσησει κάποιος από εμάς το φοβάμαι κι εγώ, πχ αν νοσησει ο σύζυγος που θα μείνει καραντίνα?  Αν νοσησω εγώ που δύσκολο βέβαια όλο σπίτι ειμαι αλλά ποτέ δεν ξέρεις  (από το συζυγο πχ ή από αυτόν που φέρνει ψώνια) θεωρώ απίθανο να μην έχω κολλήσει τα παιδια,  το μωρο το θηλαζω και γενικά είμαστε κι οι 3 μέσα στα φιλιά και αγκαλιές μεταξύ μας. Εγώ κοιμάμαι με μωρό κι ο άντραςμου με τον μεγάλο.  Αυτά φυσικά δεν κόβονται,  είπαμε θα κόψουμε εξόδους δεν θα κόψουμε και τις επαφές μας μεταξύ μας μην τρελαθούμε. Αν και με το συζυγο "αποφευγόμαστε" λίγο ειδικά όταν γυρνάει από δουλειά. Δουλεύει σε λιμάνια που έρχονται φορτία από έξω κι από Ιταλία φυσικά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Ισχύει το κόστος!  Γι αυτό λένε πως αν δεν έχεις σοβαρά συμπτώματα να κάτσεις καλύτερα σπίτι. 

 

Αυτο το αν νοσησει κάποιος από εμάς το φοβάμαι κι εγώ, πχ αν νοσησει ο σύζυγος που θα μείνει καραντίνα?  Αν νοσησω εγώ που δύσκολο βέβαια όλο σπίτι ειμαι αλλά ποτέ δεν ξέρεις  (από το συζυγο πχ ή από αυτόν που φέρνει ψώνια) θεωρώ απίθανο να μην έχω κολλήσει τα παιδια,  το μωρο το θηλαζω και γενικά είμαστε κι οι 3 μέσα στα φιλιά και αγκαλιές μεταξύ μας. Εγώ κοιμάμαι με μωρό κι ο άντραςμου με τον μεγάλο.  Αυτά φυσικά δεν κόβονται,  είπαμε θα κόψουμε εξόδους δεν θα κόψουμε και τις επαφές μας μεταξύ μας μην τρελαθούμε. Αν και με το συζυγο "αποφευγόμαστε" λίγο ειδικά όταν γυρνάει από δουλειά. Δουλεύει σε λιμάνια που έρχονται φορτία από έξω κι από Ιταλία φυσικά. 

Δηλαδή όσοι έχουμε πχ συνάχι/ βηχαλάκι θα μπαίνουμε βδομάδες προληπτικά σε καραντίνα και 'μείς και οι δικοί μας? Είναι σοβαροί οι άνθρωποι? Εδώ λένε ότι έως και 5 βδομάδες μπορεί να είσαι μεταδοτικός. Έτσι δηλαδή θα υπολογίζουν την θνησιμότητα ? Μόνο από τα επιβεβαιωμένα κρούσματα με σοβαρά συμπτώματα? Και μετά θα μιλάνε για 10% θνησιμότητα και άνω και θα τρέμουν όλοι μην πεθάνουν. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Πρέπει κάθε κρούσμα να καταγράφεται. Να επιτάξουν τα ιδιωτικά κέντρα να τις κάνουν δωρεάν ή με κάτω από 50 ευρώ κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δηλαδή όσοι έχουμε πχ συνάχι/ βηχαλάκι θα μπαίνουμε βδομάδες προληπτικά σε καραντίνα και 'μείς και οι δικοί μας? Είναι σοβαροί οι άνθρωποι? Εδώ λένε ότι έως και 5 βδομάδες μπορεί να είσαι μεταδοτικός. Έτσι δηλαδή θα υπολογίζουν την θνησιμότητα ? Μόνο από τα επιβεβαιωμένα κρούσματα με σοβαρά συμπτώματα? Και μετά θα μιλάνε για 10% θνησιμότητα και άνω και θα τρέμουν όλοι μην πεθάνουν. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Πρέπει κάθε κρούσμα να καταγράφεται. Να επιτάξουν τα ιδιωτικά κέντρα να τις κάνουν δωρεάν ή με κάτω από 50 ευρώ κόστος.

απλως δεv γιvετε vα καvουv 5 εκατομμυρια τεστ αυτη τηv στιγμη δεv υπαρχουv ουτε το προσωπικο ουτε τα αvτιδραστηρια ακομα τουλαχστοv σκεψου ειvαι εvας καιvουριος ιος δεv εχουv τα μεσα ουτε τα ιδιωτικα εργαστηρια . Γιαυτο κ λεvε μηv πηγαιvετε για τεστ με το παραμικρο απλα δεv μπορει  vα το σηκωσει το συστημα. 

ακουγα εχθες για αυτους που ειvαι επιβεβαιομεvα κρουσματα οτι εvα 80% καvει πvευμοvια απλα διαφερει ποσο βαρια θα περασει η πvευμοvια. Μιλησε εχθες κ μια κοπελα 36 χροvωv που vοσηλευοταv εκαvε πvευμοvια μετα απο 6 μερες αρχικα με ηπια συπτωματα. Κ τηv εκτη μερα γυρισε πvευμοvια χωρις vα εχει χροvια προβληματα απλα επειδη λογικα ηταv vεα το περασε με φαρμακα αλλα vοσηλευομεvη οποτε σκεφτητε τι ακριβως περιμεvουv vα γιvει . πολλες ηλικιακες ομαδες με πvευμοvια που δεv αvτιμετωπιζετε σπιτι. 

Link to comment
Share on other sites

Επιδημιολόγος δεν είμαι αλλά από όσα έχω καταλάβει και διαβάσει τις τελευταίες μέρες, ο επίσημος αριθμός των κρουσμάτων δεν έχει και τόση σημασία.....αν τα κράτη μένανε σε αυτόν (όπως δυστυχώς έκανε η Ιταλία και φαίνεται να κάνουν και άλλες χώρες, π.χ. Ολλανδία, Ελβετία) δεν θα είχαν πάρει μέτρα καραντίνας από τώρα. Θυμίζω ότι τα σχολεία κλείσανε καθολικώς πριν καν φτάσουμε τα 100 επιβεβαιωμένα κρούσματα και χωρίς κανένα θάνατο.

 

Σημασία έχει ο πραγματικός τρέχων αριθμός κρουσμάτων (εξωφρενικά πολλαπλάσιος των επισήμων) που δεν είναι δυνατόν να τον ξέρουμε ανά πάσα στιγμή, υπάρχουν μοντέλα που μπορούν να τον υπολογίσουν (υπάρχει και ένα στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω, αν κάποιος έχει τις γνώσεις ίσως μπορεί να κάνει τον υπολογισμό) και βάσει αυτού (πρέπει να) κινείται ο κρατικός μηχανισμός.

 

Να κάνουν τεστ όλοι οι νοσούντες πρακτικά δεν γίνεται για διάφορους λόγους, είτε επειδή δεν πάνε οι ίδιοι γιατί αισθάνονται καλά, είτε επειδή δεν τους παραπέμπει ο ΕΟΔΥ, ενμέρει δικαιολογημένα, γιατί αν πάρει ένας 30χρονος τηλέφωνο και αναφέρει ότι έχει λίγα δέκατα και τον πονάει ο λαιμός του το Κράτος δεν πρέπει να σπαταλήσει πόρους να τον ελέγξει για μια νόσο που αποδεδειγμένα ένα τέτοιο περιστατικό δεν θα το σκοτώσει....θα πρέπει να πάρει οδηγία να μείνει στο σπίτι του. Για τα ιδιωτικά συμφωνώ, πρέπει να αντιληφθούν την κατάσταση και να ρίξουν τις τιμές (γνωστός μου έκανε με άτομο στο σπίτι πάντως με 120 ευρώ), οι εταιρείες πρέπει να κάνουν ειδικές συμφωνίες με ιδ. κέντρα αν προκύψει ανάγκη να ελεχθεί μαζικός αριθμός προσωπικού (πολλές το κάνουν), σίγουρα όσο περισσότερα τα επίσημα στοιχεία τόσο το καλύτερο αλλά εντέλει ο προγραμματισμός δεν γίνεται βάσει αυτών.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

γιατί αν πάρει ένας 30χρονος τηλέφωνο και αναφέρει ότι έχει λίγα δέκατα και τον πονάει ο λαιμός του το Κράτος δεν πρέπει να σπαταλήσει πόρους να τον ελέγξει για μια νόσο που αποδεδειγμένα ένα τέτοιο περιστατικό δεν θα το σκοτώσει....θα πρέπει να πάρει οδηγία να μείνει στο σπίτι του.

Ναι και η λογική είναι να μην αρχίσει να κυκλοφορεί όποιος έχει την υποψία, γιατί θα πάρει το αυτοκίνητό του, θα πάει σε ένα θεραπευτήριο, από δω κι από κεί, αντί απλώς να περιοριστεί μέσα, και φαντάζομαι ότι έτσι και κάποιος με απλό κρυολόγημα ή καμιά ελαφριά γρίπη θα μεταδώσει αυτό σε άλλους ανθρώπους, θα τους ρίξει το ανοσοποιητικό και μετά θα κινδυνεύουν να κολλήσουν το σοβαρότερο. Το θέμα είναι όμως, ένας εργαζόμενος θα μπορεί έτσι απλά να απουσιάσει από την εργασία του επειδή έχει πονόλαιμο, πυρετό και κατάπτωση; Ή θα του ζητήσουν να κάνει το τεστ; Επίσης, όσο είναι ακόμα σχετικά νωρίς, δεν θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε όσο το δυνατόν περισσότερα κρούσματα έτσι ώστε να ξέρουμε σε ποιες περιοχές της χώρας υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση; ΑΝ και φαντάζομαι ότι αυτό θα το καταλαβαίνουν από τον αριθμο των σοβαρών περιστατικών, όπως ας πούμε στην Καστοριά. Κι εγώ υποθέσεις κάνω και αναρωτιέμαι, δεν πιστεύω βέβαια ότι οι ιθύνοντες βαδίζουν στα τυφλά και σίγουρα έχουν προβλέψει ότι θα υπάρξουν αστοχίες όπως οι διάφορες περιπτώσεις ασθενών που έμειναν σε κοινούς θαλάμους για ώρες ή μέρες πριν ελεγχθούν, αλλά ακολουθούν κάποια επιδημιολογικά μοντέλα και πράττουν αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Επιδημιολόγος δεν είμαι αλλά από όσα έχω καταλάβει και διαβάσει τις τελευταίες μέρες, ο επίσημος αριθμός των κρουσμάτων δεν έχει και τόση σημασία.....αν τα κράτη μένανε σε αυτόν (όπως δυστυχώς έκανε η Ιταλία και φαίνεται να κάνουν και άλλες χώρες, π.χ. Ολλανδία, Ελβετία) δεν θα είχαν πάρει μέτρα καραντίνας από τώρα. Θυμίζω ότι τα σχολεία κλείσανε καθολικώς πριν καν φτάσουμε τα 100 επιβεβαιωμένα κρούσματα και χωρίς κανένα θάνατο.

 

Σημασία έχει ο πραγματικός τρέχων αριθμός κρουσμάτων (εξωφρενικά πολλαπλάσιος των επισήμων) που δεν είναι δυνατόν να τον ξέρουμε ανά πάσα στιγμή, υπάρχουν μοντέλα που μπορούν να τον υπολογίσουν (υπάρχει και ένα στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω, αν κάποιος έχει τις γνώσεις ίσως μπορεί να κάνει τον υπολογισμό) και βάσει αυτού (πρέπει να) κινείται ο κρατικός μηχανισμός.

 

Να κάνουν τεστ όλοι οι νοσούντες πρακτικά δεν γίνεται για διάφορους λόγους, είτε επειδή δεν πάνε οι ίδιοι γιατί αισθάνονται καλά, είτε επειδή δεν τους παραπέμπει ο ΕΟΔΥ, ενμέρει δικαιολογημένα, γιατί αν πάρει ένας 30χρονος τηλέφωνο και αναφέρει ότι έχει λίγα δέκατα και τον πονάει ο λαιμός του το Κράτος δεν πρέπει να σπαταλήσει πόρους να τον ελέγξει για μια νόσο που αποδεδειγμένα ένα τέτοιο περιστατικό δεν θα το σκοτώσει....θα πρέπει να πάρει οδηγία να μείνει στο σπίτι του. Για τα ιδιωτικά συμφωνώ, πρέπει να αντιληφθούν την κατάσταση και να ρίξουν τις τιμές (γνωστός μου έκανε με άτομο στο σπίτι πάντως με 120 ευρώ), οι εταιρείες πρέπει να κάνουν ειδικές συμφωνίες με ιδ. κέντρα αν προκύψει ανάγκη να ελεχθεί μαζικός αριθμός προσωπικού (πολλές το κάνουν), σίγουρα όσο περισσότερα τα επίσημα στοιχεία τόσο το καλύτερο αλλά εντέλει ο προγραμματισμός δεν γίνεται βάσει αυτών.

 

Ναι όμως αυτό είναι επικίνδυνο. Εγώ, αν δεν έχω συμπτώματα γρίπης και έχω λίγη αδιαθεσία ,δέκατα, δεν θα κλειδαμπαρωθώ ένα μήνα σπίτι , ούτε οι δικοί μου, ούτε θα ειδοποιήσω όλη την εταιρία να μπούν σε καραντίνα επειδή έχω δέκατα κτλ. Εκτός, αν εξεταστώ και γνωρίζω τι έχω. Έτσι λοιπόν εξαπλώνεται ραγδαία..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι όμως αυτό είναι επικίνδυνο. Εγώ, αν δεν έχω συμπτώματα γρίπης και έχω λίγη αδιαθεσία ,δέκατα, δεν θα κλειδαμπαρωθώ ένα μήνα σπίτι , ούτε οι δικοί μου, ούτε θα ειδοποιήσω όλη την εταιρία να μπούν σε καραντίνα επειδή έχω δέκατα κτλ. Εκτός, αν εξεταστώ και γνωρίζω τι έχω. Έτσι λοιπόν εξαπλώνεται ραγδαία..

vαι γιαυτο λεvε γεvικα ολα κλειστα κ αποφευγουμε κοιvωvικες συvαvαστροφες. Δεv θα κλειστεις σπιτι εvα μηvα με εvα συvαχι αλλα δεv θα βγεις χωρις μασκα δεv θα φιλησεις καvεvαv δεv θα πας για καφε σε αλλο σπιτι θα πλεvεις συvεχως τα χερια σου γεvικα θα προσεξεις παραπαvω εvω μεχρι τωρα με εvα συvαχι κ για καφε πηγαιvαμε κ χειραψιες καvαμε κ τα χερια μας πριv το φαγητο τα πλεvαμε μοvο οχι γεvικα πριv αγγιξουμε οτιδηποτε

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Εμένα επηρεάζεται πολύ και από τις ειδήσεις και από την κλεισούρα. Όσα πράγματα και να βρω να κανω στο σπίτι μόνη ή με το παιδί, που μπορείς να βρεις άπειρα, η κλεισούρα παραμένει κλεισούρα.. θυμάμαι όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί που γυρίσαμε τρίτη από μαιευτήριο και βγήκα από το σπίτι μετά από 5-6 μέρες για 10 λεπτά στο σούπερ μάρκετ 200 μέτρα από το σπίτι μου να πάρω κάτι που μας έλειπε. Κάτι που πάντα ήταν αγγαρεία έγινε ξαφνικά η πιο ονειρεμένη βόλτα της ζωής μου..! Όταν μπήκα σπίτι είχε απλά αλλάξει η διάθεση μου και όλα σαν να είχαν προσδιοριστεί ξανά. Έτσι με βλέπω και τώρα!

Φαντασου πως ενιωσα εγώ όταν βγηκα μετά από σαράντα μέρες απ το σπίτι! Το σουπερμάρκετ έμοιαζε με περιπέτεια! 

 

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

το έχω κι εγώ αυτό και ποτέ σχεδόν δεν παρακολουθώ ειδήσεις

Και γω δεν έβλεπα ποτέ ειδήσεις και τώρα συνέχεια την ανοίγω να μάθω κανενα σχετικό νέο. 

 

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Βρε κορίτσια μήπως υπερβάλλετε λίγο για να βάλετε μια δόση χιούμορ ή νιώθετε οντως τόση δυσφορία; (Από το κλείσιμο εννοώ, όχι από τα νεα, που προφανώς είναι δυσαρεστα) Μου φαίνεται περίεργο γιατί εγώ δεν νιώθω έτσι και αισθάνομαι λίγο εξωγήινη διαβάζοντας τη συζήτηση! Το κλείσιμο προς το παρόν ουτε μια βδομάδα δεν είναι. Πρώτη φορά περνάει βδομάδα που να μη βγείτε από το σπίτι;

Εγώ πάλι, σαν τον γιο μου, είμαι σπιτογατα, δεν με πειράζει να μένω μέσα και βρησκω πράγματα να κανω. Περα απ τις δουλειές τελευταία καταπιανομαι με κατασκευές και περνάει πολύ ευχάριστα ή ωρα.

  Έχουμε κ το εξοχικό κοντά σε βουνό κ θάλασσα οπότε μία βόλτα εκεί μας αναζωογονει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι όμως αυτό είναι επικίνδυνο. Εγώ, αν δεν έχω συμπτώματα γρίπης και έχω λίγη αδιαθεσία ,δέκατα, δεν θα κλειδαμπαρωθώ ένα μήνα σπίτι , ούτε οι δικοί μου, ούτε θα ειδοποιήσω όλη την εταιρία να μπούν σε καραντίνα επειδή έχω δέκατα κτλ. Εκτός, αν εξεταστώ και γνωρίζω τι έχω. Έτσι λοιπόν εξαπλώνεται ραγδαία..

Αυτό κ εμένα με προβληματίζει γτ εμεις εχουμε στο περιβάλλον ανθρώπους με εργασία σε νοσοκομεία, στρατό, αστυνομία, δ μπορει τόσο εύκολα να πει έχω δεκατα κ λιγο ξεροβηχα δ έρχομαι δουλειά, δυστυχώς. Πρέπει αποδεδειγμένα να έχεις κτ

Sunshine σε σχέση με την αδερφη μου έχεις χρόνο, εκείνη σε έναν μηνα το πολυ θα γεννήσει, δ ξερουμε σε τι συνθήκες, προς το παρον χωρίς επισκεπτηριο φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονιά σήμερα γινόταν πανικός σε σούπερ μάρκετ και κρεοπωλεία. Στο δε σούπερ μάρκετ οι υπάλληλοι δεν προλάβαιναν καν να βάλουν σε ράφια τα προϊόντα. Τα άρπαζαν επί τόπου. Μαντέψτε τι ηλικιακής κατηγορίας ήταν οι περισσότεροι πελάτες. Το ελπιδοφόρο είναι πως ο κόσμος που κυκλοφορεί έχει ελαττωθεί. Άτομα νεότερης ηλικίας και παιδιά νομίζω παραμένουν σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...