Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαπραγματευομαστε τα αυτονόητα, ο καθένας το βλέπει από την δική του πλευρά κ το σέβομαι απόλυτα όμως παιδιά σκεφτείτε πριν κάνετε το οτιδήποτε.  Κανένα παιδί δεν θα πάθει τίποτα να μείνει σπίτι είκοσι ημερες, για να μπορέσουμε να το ξεπεράσουμε αυτό πρέπει να δράσουμε με γνώμονα το κοινό καλό κ όχι τι βολεύει εμάς. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να βλέπουμε τον χαμό στην Ιταλία κ να σκεφτόμαστε το αν θα πάμε παιδική χαρά τα παιδιά μας, λες κ αν δεν πάνε μερικές ημέρες θα στοιχίσει στην ψυχή τους κ θα είναι μοιραίο. Περιμένουμε τους άλλους να σκεφτούν εμάς χωρίς εμείς να μπαίνουμε στην θέση του άλλου. Τις τελευταίες ημέρες σκέφτομαι συνέχεια τους γονείς που τα παιδιά τους μπαίνουν κ βγαίνουν στο ΕΛΠΙΔΑ κ τρέμει η ψυχή μου, έχουμε χρέος απέναντι σε όλον τον κόσμο να προσέχουμε δεν είναι προσωπική υπόθεση είναι κοινωνική ευθύνη !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lenia16 είπε:

Αν δεν κλείσουν τα πάντα, να απαγορευτούν οι μετακινήσεις κ ο καθένας να μείνει σπίτι του για ένα διάστημα -αλλα σπίτι, όχι πάω στην παιδική χαρά ή στην παραλία ή στο σούπερ μαρκετ- ο ιός δεν πρόκειται να σταματήσει να εξαπλώνεται. Εγώ κάθομαι σπίτι με τη μικρη, ο άντρας μου δουλεύει σε εταιρεία με 900 άτομα κ δεν μπορεί να πάρει άδεια. Χαιρετίσματα. Συγνώμη που θα σας το χαλάσω αλλά θα νοσήσει πανω από 1.000.000 κόσμος, αλλος πιο ήπια κ άλλος πιο βαριά. Συν όλοι αυτοί που δε θα ελεγχθουν γιατί θα ειναι σχεδόν ασυμπτωματικοί αλλά θα διασπειρουν τον ιο. Όποιος έχει ηλικιωμένους ή μη με σοβαρές ασθενείς θα πρέπει να τους κρατήσει σε σοβαρή καραντίνα. Οι συζητήσεις του τύπου δεν τρώμε μακαρόνια ή έχουμε συνηθίσει τα mall και πως θα περνάει η ώρα μας μου φαίνονται λίγο ατοπες όταν κάποιος έχει παιδι ή μάνα με ανοσοκαταστολή ή με ΧΑΠ ή είναι ο ίδιος άρρωστος κ σκέφτεται απλά πως θα προφυλαχθουν από την εντατική. Εγώ πήγα σήμερα σούπερ μάρκετ να ψωνίσω τα καθημερινά κ δεν υπήρχε χαρτί υγείας κ απολυμαντικό ούτε για δείγμα. Σε λίγες μέρες δε θα υπάρχουν κ άλλα είδη. Τις υπηρεσίες κ τις επιχειρήσεις τις κλείνουν σταδιακά για να μην πάθουμε σοκ. Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν αλλά τα πράγματα θα γίνουν πολύ χειροτερα, ας είμαστε λίγο προσγειωμένοι. 

Για να μην πάθουμε σοκ πιστεύεις ότι δεν κλείνουν τα πάντα; γιατί εγώ νομίζω ότι θέλουν να κρατήσουν ανοιχτά κάποιες επιχειρήσεις για όσους ειναι ακομα στην κοσμαρα τους; Η μανα μ κανει τσάρκα τα μαγαζιά για να ψωνίσει τα δώρα του εγγονού να μας τα στείλει λες κ θα την παρεξηγήσει αν τα στείλει αργότερα. Ελπίζω να μην ξεμυαλίσει κ τη νονα για τη λαμπαδα λες κ θα παμε στην Ανασταση. Κι εγώ το σκέφτομαι αν θα κανω τωρα τις ηλεκτρονικές παραγγελίες που ηθελα για πραγνατα του παιδιου, για να αποφυγω καποιες περιττές εξοδους στα κουριερ, κ αν της το πω θα με πει τρελη. Ειναι δυνατον να αφηνουμε ανοιχτές τις καφετεριες κ τα εμπορικά κ κατα τ αλλα να κλείνουμε τους υπαίθριους χωρους που μπορουν τα παιδια να κινηθούν με καποια ασφαλεια;  (δεν το λεω επειδη δεν μπορω να παω το παθδι μου στην παιδικη, κ να ηταν ανοιχτές δεν θα μ αφηνε ο αντρας μ). Εγω βλεπω σπασμωδικές κινησεις αλλα κ εναν πανικο ταυτοχρονα, να μην πουν οτι δεν εκαναν κ τιποτα, αλλα μην ταράξουν κ τα νερα παραπανω προς το παρόν. Από τις ανακοινώσεις του δικού μας δήμου βεβαια, καταλαβαινω καλα οτι η κατάσταση είναι σοβαρή κ θα ξεφύγει -αν δεν έχει ξεφύγει-. εκτος ελεγχου. Προφανως και τα περισσοτερα περιστατικά δεν θα διαγνωστούν, δεν μ αρεσει που δεν ανακοινώνουν επισημα τη γεωγραφική διασπορά την  κρουσμάτων, αυτό δημιουργεί ανασφάλεια σε μικρες κλειστές κοινωνιες κ οι φήμες οργιάζουν, και με την ανυπαρξία των περιφερειακών δομών υγείας σε συνδυασμο κ με τη νησιωτικοτητα, ειναι προφανες οτι μπορει κ τον αριθμο των θυμάτων να μην εξακριβωσουμε ποτε. Τουλάχιστον το κράτος κινητοποιήθηκε περισσότερο από αλλά μεγάλα κράτη βλ ΗΒ, αλλα φοβαμαι ουι δεν εγινε λογω σύνεσης αλλα παιδι εχουν επιγνωση της παντελούς ανικανότητας να το αντιμετωπίσουμε αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο να στενοχωριόμαστε που δεν μπορούμε να βγάλουμε τα παιδιά έξω να πάρουν λίγο αέρα στην παρούσα φάση και γιατί αυτό σημαίνει ότι είμαστε αναίσθητες και δεν αντιλαμβανόμαστε την σοβαρότητα της κατάστασης. Εμένα με φθείρει ψυχολογικά να κλαίει το μωρό μου και να στενοχωριέται γιατί δεν το αφήνω να παίξει έξω και να μην καταλαβαίνει τι έχει αλλάξει. Δηλαδή αν συζητάμε αν υπάρχει κ...όχαρτο στα σούπερ μάρκετ (μεγάλη συμφορά μας βρήκε!), είμαστε ευαισθητοποιημένοι? Προσωπικά δεν δέχομαι υποδείξεις από κανέναν ως προς το τι θα με προβληματίζει. Προστατευόμαστε όσο μπορούμε, κρατάμε μακριά τους γονείς μας (η πεθερά μου 75 χρονών διαβητική) και προσπαθούμε να είμαστε ψύχραιμοι αλλιώς θα τρελαθούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος, γιατί απασχολεί κι εμένα πολύ. Εργάζομαι σε επιχείρηση που έκλεισε λόγω των μέτρων. Οπότε εισόδημα μηδέν προς το παρόν. Ειπώθηκε κάτι για επίδομα αλλά, ως συνήθως, ο ιδιωτικός τομέας δεινοπαθεί και παίρνει ψίχουλα. Στην οικογένεια δεν υπάρχει ευτυχώς άτομο που να ανήκει σε ευπαθή ομάδα. Υπάρχει όμως στην ευρύτερη οικογένεια και δε θα έρθουμε σε επαφη μαζί του. Είμαι σχεδόν σίγουρη (φαντάζομαι οι περισσότεροι) πως τα σχολεία δε θα μείνουν κλειστά μόνο 14 μέρες. Μακάρι αλλά δύσκολο. Παρότι προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, πιστεύω πως σιγά σιγά θα κλείνουν όλο και περισσότερες επιχειρήσεις και υπηρεσίες. Από την Τρίτη προσπαθώ και μένουμε σπίτι όσο μπορούμε. Έξω μόνο για τα απαραίτητα. Η κόρη μου που βρίσκεται στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού ακόμη δεν έχει βαρεθεί. Επιτρέπω βέβαια να περνάει πιο πολύ χρόνο στην τηλεόραση, αλλιώς θα γκρίνιαζε. Στην παρούσα φάση όμως δε με απασχολεί ιδιαίτερα αν θα δει πιο πολλά παιδικά. Επίσης κάθε μέρα θα διαβάζει ένα βιβλίο και φυσικά παίζει μέσα στο σπίτι. Δεν αποκλείω να βγούμε μια βόλτα σε ανοιχτό χώρο. Θα κάνει καλό και στη δική μου διάθεση. Πιστεύω ακράδαντα πως πρέπει όλοι να φερθούμε υπεύθυνα με γνώμονα το κοινό καλό. Ωστόσο, δεν βρίσκω κακό το ότι κάποιοι προβληματιζόμαστε που δεν μπορούμε να βγούμε έξω, ανθρώπινο είναι. Ας κάνουμε όμως όλοι ό,τι μπορούμε για να μη γίνουμε Ιταλία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μικρες ενναλαχτικες υπαρχουν γιατι δε ξερουμε ποσο θα κρατησει ολο αυτο. μια βολτα το σκ στην εξοχη σε μερος που δεν υπαρχει κοσμος χωρις να σταματησουμε σε καφετερειες κ χωρια . τις καθημερινες παιχνιδι στο μπαλκονι πολλες κατασκευες τηλεοραση viber για συνομιλιες με φιλους για μεγαλητερα παιδακια κ θα περασει ολο αυτο. κ εμεις δεν βγαινουμε παρα μονο στην αυλη να παρουμε αερα αντε κ κανενα γυρω το τετραγωνο να ξεγελαστει το μωρο οτι πηγε βολτα τους γονεις μας δεν τους επισκεπτομαστε σουπερ μαρκετ για τα απαραιτητα. γενικα δεν χρειαζετε καταστροφολογια αλλα ουτε κ να ειμαστε αμεριμνοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου είναι σαφές αν έχει καταλάβει ο κόσμος γενικά ότι δεν μιλάμε για 2 εβδομάδες, αλλά και ότι θεωρείται δεδομένο ότι θα αρρωστήσουμε.

Απλά με πιο αργό ρυθμό απο όσο αν αρρωσταίναμε όλοι μαζί.

Η Μεγάλη Βρετανία π.χ. ακολουθεί την λογική "μία κι έξω" και περιμένει εκατοντάδες χιλιάδες νεκρών μέσα στο επόμενο τρίμηνο, ώστε οι επιζώντες να έχουν ανοσία.

Εμείς προσπαθούμε να αυξήσουμε τις πιθανότητες επιβίωσης των ευπαθών ομάδων αποσυμφορίζοντας τις εντατικές, που σημαίνει ότι προσπαθούμε να κρατήσουμε χαμηλό ρυθμό μετάδοσης αλλά για πολύ περισσότερο καιρό, ελπίζοντας ότι δε θα μπουκώσουν τα νοσοκομεία από τη μία και ότι μετά από καιρό θα βρεθεί φάρμακο για μείωση των θανάτων.. 

Το αν έστω γίνεται αυτό, είναι πάρα πολύ αμφίβολο, όπως άγνωστο είναι και τι θα κάνει η Μεγάλη Βρετανία χιλιάδες νεκρούς κάθε εβδομάδα.

Αλλά δεν υπάρχει σενάριο που σε 2 εβδομάδες ή σε 3 εβδομάδες επανερχόμαστε στην κανονικότητα και δεν κολλάμε, δεν έχει από κανένα επιστήμονα γραφτεί κάτι τέτοιο.. Σε 2-3 βδομάδες αναμένουμε ακόμη να αυξάνονται οι ασθενείς και νεκροί από όσους έχουν ήδη κολλήσει, ακόμη και αν όλοι σεβαστούμε την καραντίνα. Δε θα βγάλουμε τα παιδιά έξω δηλαδή τη μεγάλη εβδομάδα και θα τρέχουν ξένοιαστα. 

Απλά ζυγίζει κάθε χώρα τι αντέχει: την πιθανή οικονομική καταστροφή ή τους απότομους θανάτους.

Δεν προσπαθώ να το πω καταστροφολογώντας, απλά καλό είναι να καταλαβαίνουμε ο καθένας αυτό που επιλέγει αν είναι όντως βιώσιμο και να σκέφτεται και πριν κατακρίνει τους άλλους. Άλλο λίγες μέρες, άλλο 2 εβδομάδες, άλλο 2 μήνες, και άλλο μετά έτσι κι αλλιώς να αρρωστήσουμε. Σενάριο που ο ιός απλά εξαφανίζεται, δεν υπάρχει.

 

 

 

Mία καλή ιατρική ανάλυση της κατάστασης:

 

https://www.kathimerini.gr/1068870/article/epikairothta/ellada/ellhnas-ka8hghths-oi-epomenoi-dyo-mhnes-einai-toso-krisimoi-poy-8a-toys-8ymomaste-gia-panta

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σίγουρα είναι σε πλήρη προτεραιότητα είναι να εξαπλωθεί όσο γίνεται λιγότερο ώστε το σύστημα να αντέξει όσο γίνεται περισσότερο.  Άρα μένουμε σπίτι, εκτός κι αν είναι απαραίτητο να βγούμε για δουλειά και ψώνια  (τα απαραίτητα). Αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Για το μετά βλέπουμε. Σίγουρα δεν ξεμπερδευουμε έτσι εύκολα.  Επείγει όμως να περιορίσουμε την εξάπλωση. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο να στενοχωριόμαστε που δεν μπορούμε να βγάλουμε τα παιδιά έξω να πάρουν λίγο αέρα στην παρούσα φάση και γιατί αυτό σημαίνει ότι είμαστε αναίσθητες και δεν αντιλαμβανόμαστε την σοβαρότητα της κατάστασης. Εμένα με φθείρει ψυχολογικά να κλαίει το μωρό μου και να στενοχωριέται γιατί δεν το αφήνω να παίξει έξω και να μην καταλαβαίνει τι έχει αλλάξει. Δηλαδή αν συζητάμε αν υπάρχει κ...όχαρτο στα σούπερ μάρκετ (μεγάλη συμφορά μας βρήκε!), είμαστε ευαισθητοποιημένοι? Προσωπικά δεν δέχομαι υποδείξεις από κανέναν ως προς το τι θα με προβληματίζει. Προστατευόμαστε όσο μπορούμε, κρατάμε μακριά τους γονείς μας (η πεθερά μου 75 χρονών διαβητική) και προσπαθούμε να είμαστε ψύχραιμοι αλλιώς θα τρελαθούμε. 

Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν να μην είναι κατανοητό. Δεν είναι κατακριτέο το ότι θέλουμε να βγούμε έξω, κ εγώ θέλω προφανώς κ όλοι, αλλά το να ισχυριζόμαστε για ένα δίχρονο ότι δεν μπορεί χωρίς mall κ παιδική χαρά κ πώς θα αντέξουμε τόσο καιρό. Υπάρχει η βόλτα στη γειτονιά, στα πάρκα κ τις πλατείες, η βόλτα στα αλσακια κ στα κοντινά δάση. Την επαφή με τα mall πιο πολύ εμείς την αποζητουμε κ όχι τα μωρά γιατί έχει μέρη να καταναλώσουμε ενώ στο δάσος είναι βαρετά. Πάρε μαζί τα παιχνίδια του κ πηγαίνετε στην Πάρνηθα τώρα που θα ανοίξει ο καιρός ή σε κάποιο κοντινό άλσος. Δεν βλέπω που είναι το πρβλ. 

Link to comment
Share on other sites

Το ΗΒ ακολούθησε το σκεπτικό οτι  αν ληφθούν δραστικά μετρα τωρα, θα υπαρξει μεγαλη διαφορα μολις χαλαρώσουν αυτα, καπως ετσι. Φανταζομαι υπαρχουν ποικίλα μοντέλα που ακολουθούνται κ θα δειξει ποιο ειναι αποτελεσματικότερο. Αλλα η δηλωση του Johnson οτι θα χάσουμε τους αγαπημένους μας πριν την ωρα τους, μου ακουγεται εξοργιστικά κυνική.

 

Οντως πολλοι πιστεύουν οτι ειναι 15 μερες μονο. Προφανως δεν ειναι. Τα σχολεία θα ανοίξουν μετά το Πάσχα. Αφου η κορύφωση θα ειναι τον Απρίλιο. Εξαλλου φανηκε απο την προθεσμια για την αδεια ειδικού σκοπού: 10 Απριλιου. Τοτε θα κλείναμε για Πασχα. Αν πάνε λίγο καλύτερα τα πράγματα, δεν θα μου κάνει εντύπωση να ανοιξουν Τεταρτη του Πασχα. Αν κ με τα όσα διαβάζω, μάλλον τότε θα είναι η μεγάλη έξαρση. 

 

Το τι σημαινει περιορισμος των αναγκαίων μετακινήσεων, δεν νομιζω οτι το εχουν αντιληφθει πολλοι. Βασικα με εξαιρεση εσας εδω κ ελάχιστους στο φβ, νομιζω οτι οι περισσοτεροι γυρω μου συνεχίζουν κανονικα, απλως αποφεύγουν τον πολυ κοσμο σε κλειστους χωρους, κι αυτο οχι ολοι. 

 

Για τα παιδια στο σπίτι εγω ποστευω οτι πρεπει να ειμαστε ρεαλιστές. Δεν μιλαμε για ενα δεκαήμερο που θα πείσεις ενα άρρωστο παιδι να κλειστεί μεσα για να αναρρώσει. Μιλαμε για 1,5 μηνα αφου μεσολαβει το Πασχα. Οι οικογενειες πρεπει να φροντίσουν για εναλλακτικες ασφαλείς εξοδους για τα παιδια κ την κοινότητα κ δεν καταλαβαινω γιατι αυτο πρεπει να αντιμετωπίζεται με ειρωνεία. Το να ανησυχεις για την υλη αν δεν εισαι Β κ Γ Λυκειου, ειναι προφανως αστειο. Το να σκεφτεσαι ομως πώς θα περασουν τοσο καιρο στο σπίτι παιδια κ έφηβοι, δεν ειναι υπερβολη. Θα ηταν μια ευκαιρια να αλλαξουν καποιες συνηθειες, να εκτιμήσει ο κοσμος την αξια του εξωτερικου χωρου, πραγμα χρησιμο κ για την πρόληψη της γρίπης μελλοντικα, για να μην ξεχναμε οτι και αυτη απειλεί τους ηλικιωμένους αλλα ταλαιπωρει πολυ κ παιδια κ μ φαινεται κ να χειροτερεύει καθε χρονο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που πήγα χτες με την κόρη μου στην πανεπιστημιούπολη για παιχνίδι, ήταν πολλά παιδάκια δημοτικού που παίζανε τα μήλα κ κάνανε ποδηλατο κ τα πρόσεχαν μεγαλύτερα παιδιά λυκείου που είχαν πάρει καφέ στο χέρι κ μιλούσαν ή άκουγαν μουσική. Μια χαρά μου φάνηκε ότι μπορούν να μην πάνε στις καφετέριες. Όλα είναι θέμα νοοτροπίας κ μυαλου κ τί τους έχουν περάσει οι γονείς (σχετικά με τη σοβαρότητα της καταστασης εννοω, μην παρεξηγηθω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο να στενοχωριόμαστε που δεν μπορούμε να βγάλουμε τα παιδιά έξω να πάρουν λίγο αέρα στην παρούσα φάση και γιατί αυτό σημαίνει ότι είμαστε αναίσθητες και δεν αντιλαμβανόμαστε την σοβαρότητα της κατάστασης. Εμένα με φθείρει ψυχολογικά να κλαίει το μωρό μου και να στενοχωριέται γιατί δεν το αφήνω να παίξει έξω και να μην καταλαβαίνει τι έχει αλλάξει. Δηλαδή αν συζητάμε αν υπάρχει κ...όχαρτο στα

Να δεν είπε κανείς να μη βγάλεις το παιδί σου έξω να περπατησει! Ενταξει η Αυηνα δεν ειναι η πιο φιλικη πολη για περπατημα ή ποδηλατάκι, αλλά σίγουρα κάποια σημεία μπορεί να βρεθούν. Ίσως όχι τόσο πολύ όσο πριν κ φυσικα δεν θα παρεις το παιδι στα ψωνια κ αν το βγαλει η γιαγιά θα πρεπει να της εξηγησεις ακριβως τι να προσεξει και για κεινην πρωτιστως. Μην αρχθσει να μπαινει σε καταστηματα, μην πιασει κουβεντα στη γειτονια, μην του παρει κατι να φαει εξω χωρις καθαρα χερια κλπ.  Και το σ/κ κανετε σαν οικογένεια κάτι πιο εκδρομικό σε ανοιχτο χωρο! Δεν είπε κανείς ότι απαγορεύεται αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Yovanna said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατακριτέο να στενοχωριόμαστε που δεν μπορούμε να βγάλουμε τα παιδιά έξω να πάρουν λίγο αέρα στην παρούσα φάση και γιατί αυτό σημαίνει ότι είμαστε αναίσθητες και δεν αντιλαμβανόμαστε την σοβαρότητα της κατάστασης. Εμένα με φθείρει ψυχολογικά να κλαίει το μωρό μου και να στενοχωριέται γιατί δεν το αφήνω να παίξει έξω και να μην καταλαβαίνει τι έχει αλλάξει. Δηλαδή αν συζητάμε αν υπάρχει κ...όχαρτο στα σούπερ μάρκετ (μεγάλη συμφορά μας βρήκε!), είμαστε ευαισθητοποιημένοι? Προσωπικά δεν δέχομαι υποδείξεις από κανέναν ως προς το τι θα με προβληματίζει. Προστατευόμαστε όσο μπορούμε, κρατάμε μακριά τους γονείς μας (η πεθερά μου 75 χρονών διαβητική) και προσπαθούμε να είμαστε ψύχραιμοι αλλιώς θα τρελαθούμε. 

Μάλλον με παρεξηγησες , ειλικρινά δεν το έγραψα για σένα, αναφέρθηκα στην παιδική χαρά γιατί κ εκεί τα παιδιά μπορούν εύκολα να κολλησουν , ο ιός μένει στην επιφάνεια τα παιδιά παίζουν ακουμπούν το ένα το άλλο βήχουν το ένα πάνω στο άλλο βάζουν τα χέρια στο πρόσωπο κ το στόμα. Φυσικά κ το πιο πιθανό σενάριο είναι να κολλήσουμε όλοι. Καταλαβαίνω το ότι είναι δύσκολο να μείνει ένα παιδί μέσα, ο δικός μου ήδη ρωτάει που θα πάμε σήμερα κ προβλέπεται πολύ κλάμα, όμως αν δεν το κάνουμε τώρα μετά θα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Εννοεοτσι πως μια βόλτα σε ένα άλσος είναι το ιδανικό, κ το βουνό είναι καλή ιδέα, η παιδική χαρά όμως είναι επικίνδυνη για ολους (τουλάχιστον από αυτά που μας λένε ).

 

Link to comment
Share on other sites

Pre-print μελέτης του ΝΙΗ για το χρόνο που παραμένει ο κορονοιος σε αερόλυμα και κοινές επιφάνειες. Διάμεσοι χρόνοι ημιζωής παρόμοιοι με τον SARS, στους 21-22 C:

2.7 ώρες σε αερόλυμα
3.4 ώρες σε χαλκό
8.5 ώρες σε χαρτόνι
13 ώρες σε ατσάλι
16 ώρες σε πλαστικό

 

Υπολογίστε.

Όσοι έχετε fb μπορείτε να διαβάσετε την ανάρτηση του καθηγητή Χριστοφορου Αναγνωστόπουλου σχετικά με τη σοβαρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ αυτό για την παιδική χαρά δεν το είχα υπολογισει. Το θεωρουσα ακραιο. Σκεφτομουν οτι πλενεις τα χερια μολις κατέβεις απο το παιχνιδι κ δεν τρως οσο εισαι εκει κ  ειναι οκ! πώς φαινεται οτι δεν ειμαι θαμώνας! 

Just now, kotsifikos είπε:

Μάλλον με παρεξηγησες , ειλικρινά δεν το έγραψα για σένα, αναφέρθηκα στην παιδική χαρά γιατί κ εκεί τα παιδιά μπορούν εύκολα να κολλησουν , ο ιός μένει στην επιφάνεια τα παιδιά παίζουν ακουμπούν το ένα το άλλο βήχουν το ένα πάνω στο άλλο βάζουν τα χέρια στο πρόσωπο κ το στόμα. Φυσικά κ το πιο πιθανό σενάριο είναι να κολλήσουμε όλοι. Καταλαβαίνω το ότι είναι δύσκολο να μείνει ένα παιδί μέσα, ο δικός μου ήδη ρωτάει που θα πάμε σήμερα κ προβλέπεται πολύ κλάμα, όμως αν δεν το κάνουμε τώρα μετά θα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Εννοεοτσι πως μια βόλτα σε ένα άλσος είναι το ιδανικό, κ το βουνό είναι καλή ιδέα, η παιδική χαρά όμως είναι επικίνδυνη για ολους (τουλάχιστον από αυτά που μας λένε ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χμ αυτό για την παιδική χαρά δεν το είχα υπολογισει. Το θεωρουσα ακραιο. Σκεφτομουν οτι πλενεις τα χερια μολις κατέβεις απο το παιχνιδι κ δεν τρως οσο εισαι εκει κ  ειναι οκ! πώς φαινεται οτι δεν ειμαι θαμώνας! 

 

Γενικά, τπτ δεν είναι ασφαλές. Εφόσον στο χαρτί μένει 8 ώρες μπορεί απλά ο άρρωστος υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ να έβαλε το πουμαρο στο ράφι κ μετά από μια ώρα να το πήρες εσύ. Πηγές σπίτι σου, το έβαλες στο ντουλάπι με τα υπόλοιπα πράγματα κ έπιασες τα πτι μπερ για να κάνεις χώρο. Μετά από λίγο, παίρνεις τα πτι μπερ κ δίνεις στο μικρό, σκεπτόμενη ότι έπλυνες τα χέρια σου μετά το σούπερ οπότε όλα καλά. Καταλαβαίνεις τι γινεται; Είναι αναπόφευκτο να κολλήσουμε, το θέμα είναι να το καθυστερήσουμε όσο γινεται κάνοντας απόθεμα σε ο,τι γίνεται για να περιορίσεις τις εξόδους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα αν εμενα σε μεγαλη πολη δεν θα πηγαινα ουτε στην παιδικη χαρα. Μενω σε χωριο, σχεδον κωμοπολη και παλι αν βλεπω πανω απο 4-5 παιδακια κραταω μεγαλη αποσταση. Επιπλεον, με το που φυγουμε απο την παιδικη χαρα πλενουμε τα χερια μας (λογω της διαρκειας ζωης στις επιφανειες). Βγαινουμε εξω για βολτες οπως εγραψα επειδη δεν ειμαι σε πολη και ακομη και εξω δεν υπαρχει συνωστισμος αλλα στρεμματα γης για να απλωθεις.  Αν ημουν σε  πολη και εμενα μεσα θα εφτιαχνα το μπαλκονι για να μπορουμε να βγαινουμε για λιγο στον αερα: χαλακια, παιχνιδια σε μια γωνια, μαξιλαρες. Ο καιρος επιτρεπει κατι τετοιο και τα παιδια το ειχαν ευχαριστηθει οσες φορες το καναμε.

 

Οπως γραφτηκε, εκτιμαται οτι θα νοσησει το 5-10% του πληθυσμου (ομως με καθε νεα γριπη που εμφανιζεται). Ολη αυτη η απομονωση γινεται για να μην υπαρξει αποτομη αυξηση των κρουσματων και κορυφωση πχ σε 2 εβδομαδες αλλα σταδιακη αυξηση των κρουσματων και ηπια κορυφωση σε 1 μηνα. Φυσικα και η κατασταση δεν αφορα μονο τις επομενες 2 εβδομαδες αλλα σιγουρα μεχρι τον Μαϊο-Ιουνιο που ελπιζουνε οτι οι ζεστες θα μειωσουν τον πλυθησμο του ιου αλλα και οτι θα εχει περασει η κορυφωση.

 

Να συμπληρωσω οτι θεωρω ατοπες τις "ανησυχιες" περι του τι θα κανουμε κλεισμενοι με τα παιδια και την αντιδραση που μπορει να υπαρχει απο αυτα. Φυσικα και μπορεις (και πρεπει) να περιοριστεις στο σπιτι σου για ενα μηνα της ζωης σου για να μην χασει ο αλλος την ζωη του.Οταν περασουν αυτοι oι κρισιμοι μηνες εσυ θα συνεχισεις να ζεις με τα παιδια σου, ο αλλος ομως που πεθανε απο την αμελεια σου δεν θα ειναι εδω με τα δικα του. Οσον αφορα την απασχοληση στο σπιτι, ειπωθηκαν ωραιες ιδεες, κυκλοφορουν αρκετες και στο διαδικτυο και κανουμε υπομονη να περασει ολο αυτο. 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Γενικά, τπτ δεν είναι ασφαλές. Εφόσον στο χαρτί μένει 8 ώρες μπορεί απλά ο άρρωστος υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ να έβαλε το πουμαρο στο ράφι κ μετά από μια ώρα να το πήρες εσύ. Πηγές σπίτι σου, το έβαλες στο ντουλάπι με τα υπόλοιπα πράγματα κ έπιασες τα πτι μπερ για να κάνεις χώρο. Μετά από λίγο, παίρνεις τα πτι μπερ κ δίνεις στο μικρό, σκεπτόμενη ότι έπλυνες τα χέρια σου μετά το σούπερ οπότε όλα καλά. Καταλαβαίνεις τι γινεται; Είναι αναπόφευκτο να κολλήσουμε, το θέμα είναι να το καθυστερήσουμε όσο γινεται κάνοντας απόθεμα σε ο,τι γίνεται για να περιορίσεις τις εξόδους.

 

Καλημέρα, κι εγώ έχω καταλάβει ότι κάπως έτσι λειτουργεί το πράγμα. Κι εγώ εξοπλίστηκα χτες με αρκετά πράγματα όχι γιατί φοβάμαι μήπως εξαντληθούν, αλλά γιατί δεν θέλω να πηγαίνω συχνά σούπερ μάρκετ και τα online είναι υπερφορτωμένα. Χτες πήγε ο άντρας μου σούπερ μάρκετ που είναι γενικά "εκστρατευτικός" τύπος, αν του πεις πάρε να έχουμε θα ξεσαλώσει και κάπως έτσι έκανε!!! Οτιδήποτε μη φρέσκο πλέον το έχουμε, τυχόν ελλείψεις σε φρέσκα εμάς δεν μας νοιάζουν, έχουμε κρέας και λαχανικά στην κατάψυξη, μακαρόνια και όσπρια, όσα φαγητά χρειάζονται λαχανικά θα τα  φτιάχνουμε με κατεψυγμένα το πολυ πολύ ή με τύπου κονσέρβας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Άρα μένουμε σπίτι, εκτός κι αν είναι απαραίτητο να βγούμε για δουλειά και ψώνια  (τα απαραίτητα).

Αν ισχύει αυτό το καταστροφικό σενάριο θα πρέπει να κλείσουν τα πάντα όπως στην Ιταλία από τώρα. Όλες οι ιδιωτικές εταιρείες και ολος ο δημόσιος τομέας. Και σε μια εταιρεία που δουλεύουν 50,100 200 άτομα να δουλεύεις μπορείς να κολλήσεις,αν συνωστίζεσαι κάθε μέρα με τόσο κόσμο που πολύς κινείται ακόμα με ΜΜΜ μαλιστα. Μην μου πείτε ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ είναι πιο ακίνδυνο από το καφενείο του παππού :)

.

Πάντως να μιλαμε για σίγουρους 100αδες χιλιάδες θανάτους και ότι θα νοσησουμε όλοι αργά ή γρήγορα δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να τεκμηριωθεί επιστημονικά απόλυτα αυτή τη στιγμή ή είναι σενάρια καταστροφολογιας, προτιμώ για την ώρα να μην τα συμμερίζομαι εκτός αν προέρχονται από ειδικούς. 

 

Οσον αφορά τις γέννες έχει κάποια κοπέλα εικόνα τι γίνεται στα μαιευτήρια αυτή τη στιγμή, δημόσια και ιδιωτικά, πχ αν έχουν ελλείψεις σε αναλώσιμα, προσωπικό, αν υπάρχουν ειδικοί χειρισμοί και οδηγίες για τα νεογέννητα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Αν ισχύει αυτό το καταστροφικό σενάριο θα πρέπει να κλείσουν τα πάντα όπως στην Ιταλία από τώρα. Όλες οι ιδιωτικές εταιρείες και ολος ο δημόσιος τομέας. Και σε μια εταιρεία που δουλεύουν 50,100 200 άτομα να δουλεύεις μπορείς να κολλήσεις,αν συνωστίζεσαι κάθε μέρα με τόσο κόσμο που πολύς κινείται ακόμα με ΜΜΜ μαλιστα. Μην μου πείτε ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ είναι πιο ακίνδυνο από το καφενείο του παππού :)

.

Πάντως να μιλαμε για σίγουρους 100αδες χιλιάδες θανάτους και ότι θα νοσησουμε όλοι αργά ή γρήγορα δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να τεκμηριωθεί επιστημονικά απόλυτα αυτή τη στιγμή ή είναι σενάρια καταστροφολογιας, προτιμώ για την ώρα να μην τα συμμερίζομαι εκτός αν προέρχονται από ειδικούς. 

 

Οσον αφορά τις γέννες έχει κάποια κοπέλα εικόνα τι γίνεται στα μαιευτήρια αυτή τη στιγμή, δημόσια και ιδιωτικά, πχ αν έχουν ελλείψεις σε αναλώσιμα, προσωπικό, αν υπάρχουν ειδικοί χειρισμοί και οδηγίες για τα νεογέννητα κλπ?

 

Ας κλειστούν πρώτα μέσα οι ηλικιωμένοι, οι μη εργαζόμενοι και τα παιδιά, ας μπουν σε καθεστώς εργασίας από το σπίτι όσοι μπορούν και ας κυκλοφορούν μόνο οι εργαζόμενοι. Αν κλείσουν όλες οι εταιρείες οι υπάλληλοι δεν θα πληρώνονται, είναι κάτι που πρέπει να συνυπολογιστεί και να αξιολογηθεί ως πιο σημαντικό από το αν θα πιει ο παππούς τον καφέ του στο καφενείο.

 

Όσο για τις γέννες, παραδόξως δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο κατάλληλη περίοδος να γεννήσεις. Τα επισκεπτήρια θα απαγορευτούν αργά ή γρήγορα και τα βρέφη δεν νοσούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

. Αν κλείσουν όλες οι εταιρείες οι υπάλληλοι δεν θα πληρώνονται

Ακριβώς, άρα βάζουμε το οικονομικό κόστος πάνω από το κόστος της υγείας. 

Just now, Deena said:

παραδόξως δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο κατάλληλη περίοδος να γεννήσεις . Τα επισκεπτήρια θα απαγορευτούν αργά ή γρήγορα και τα βρέφη δεν νοσούν.

Αν και είναι το πιο αισιόδοξο μήνυμα που έχω πάρει εδώ και καιρό, αν περιμενες παιδί αυτή τη στιγμή δεν νομίζω να είχες την ίδια άποψη. Δεν είναι μόνο το επισκεπτήριο. Είναι το περιβάλλον του νοσοκομειου η επαφή με γιατρούς νοσηλευτές κλπ. Δεν κινδυνεύουν τα μικρά παιδιά κ τα μωρά άνω των 3-4 μηνών. Ένα νεογέννητο κινδυνεύει. Ιός ειναι. Ίσως να ρωτούσατε τον παιδίατρο σας για να σας το επιβεβαιώσει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν να μην είναι κατανοητό. Δεν είναι κατακριτέο το ότι θέλουμε να βγούμε έξω, κ εγώ θέλω προφανώς κ όλοι, αλλά το να ισχυριζόμαστε για ένα δίχρονο ότι δεν μπορεί χωρίς mall κ παιδική χαρά κ πώς θα αντέξουμε τόσο καιρό. Υπάρχει η βόλτα στη γειτονιά, στα πάρκα κ τις πλατείες, η βόλτα στα αλσακια κ στα κοντινά δάση. Την επαφή με τα mall πιο πολύ εμείς την αποζητουμε κ όχι τα μωρά γιατί έχει μέρη να καταναλώσουμε ενώ στο δάσος είναι βαρετά. Πάρε μαζί τα παιχνίδια του κ πηγαίνετε στην Πάρνηθα τώρα που θα ανοίξει ο καιρός ή σε κάποιο κοντινό άλσος. Δεν βλέπω που είναι το πρβλ. 

Μωρέ δεν είναι πρόβλημα, απλά ζητάει αυτά που έχει μάθει. Στο mall πχ πάιζει πολύ ώρα μπασκετάκι. Και χτές αυτό κάναμε, πήγαμε σε μεγάλο ανοιχτό χώρο και φύγαμε τρέχοντας γιατί κόντεψε να μας μείνει από το κλάμα όταν είδε την παιδική χαρά. Σίγουρα βέβαια δεν είναι πρωτίστης σημασίας, απλά κουβεντιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Αν και είναι το πιο αισιόδοξο μήνυμα που έχω πάρει εδώ και καιρό, αν περιμενες παιδί αυτή τη στιγμή δεν νομίζω να είχες την ίδια άποψη. Δεν είναι μόνο το επισκεπτήριο. Είναι το περιβάλλον του νοσοκομειου η επαφή με γιατρούς νοσηλευτές κλπ. Δεν κινδυνεύουν τα μικρά παιδιά κ τα μωρά άνω των 3-4 μηνών. Ένα νεογέννητο κινδυνεύει. Ιός ειναι. Ίσως να ρωτούσατε τον παιδίατρο σας για να σας το επιβεβαιώσει.

Ένα νεογέννητο κινδυνεύει και τον χειμώνα από τη γρίπη, παρόλα αυτά στα επισκεπτήρια γίνεται χαμός. 

 

Just now, Yovanna είπε:

Μωρέ δεν είναι πρόβλημα, απλά ζητάει αυτά που έχει μάθει. Στο mall πχ πάιζει πολύ ώρα μπασκετάκι.

Έλα μωρέ ούτε 3 χρονών δεν είναι, εύκολα ξεμαθαίνει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Ακριβώς, άρα βάζουμε το οικονομικό κόστος πάνω από το κόστος της υγείας. 

Αν κλείσουν ξαφνικά όλες οι επιχειρήσεις ως μέτρο προφύλαξης, οι επιπτώσεις στην οικονομία θα είναι τεράστιες και θα πληγούν οι πάντες. Εμένα αυτό το ενδεχόμενο με κάνει να χάνω τον ύπνο μου. Στην εταιρία έχω γίνει υστερική και τσακώνομαι με όσους δεν συμμορφώνονται με τα μέτρα προστασίας, διότι δεν αντιλαμβάνονται τις συνέπειες του να κλείσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρωτόγνωρη κατάσταση, προσωπικά κατανοώ όλες τις αντιδράσεις και τις απόψεις.

 

Αν πειστούν όλοι να αυτοπεριορισθούν και αν αξιοποιηθούν όλες οι δυνατότητες της εξ αποστάσεως εργασίας, οι επιχειρήσεις δεν θα χρειαστεί να κλείσουν.

 

Διαβάζω τώρα ότι σε χώρες όπως η Ελβετία και η Ολλανδία δεν έχουν ληφθεί ακόμα μέτρα, τα σχολεία π.χ. παραμένουν ανοιχτά, η Ελβετία πλησιάζει τα 900 κρούσματα, γύρω στα 200 μόνο χτες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ένα νεογέννητο κινδυνεύει και τον χειμώνα από τη γρίπη, παρόλα αυτά στα επισκεπτήρια γίνεται χαμός. 

 

Nαι αλλά εσείς λέτε πόσο διαφορετικά είναι τώρα λόγω της επιβάρυνσης του σύστηματος υγείας, φανταστείτε τώρα να αρρωστήσει ένα νεογέννητο ή να πρέπει να νοσηλευτεί αυτό, ή η  μητέρα του. Νομίζω ότι μονοπωλεί το δικό μου ενδιαφέρον το θέμα  , αν υπήρχαν κι άλλες εδώ ίσως να ήταν το μόνο που θα συζητούσαμε, όχι αν θα κάνουμε βόλτα στο βουνό ή το πάρκο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...