Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

@Super.mum να σας ζήσει!

Εγώ θέλω απλά να σου θυμίσω πως ο ''μεγάλος'' είναι 2 1/2, οπότε λογικό συμπεριφορά να αλλάζει και λόγω συνθηκών στο σπίτι όμως και λόγω ηλικίας, το αναπτυξιακό στάδιο που βρίσκεται αυτή τη στιγμή είναι σημαντικό.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 36 λεπτά , kotsifikos είπε:

@Super.mum να σας ζήσει!

Εγώ θέλω απλά να σου θυμίσω πως ο ''μεγάλος'' είναι 2 1/2, οπότε λογικό συμπεριφορά να αλλάζει και λόγω συνθηκών στο σπίτι όμως και λόγω ηλικίας, το αναπτυξιακό στάδιο που βρίσκεται αυτή τη στιγμή είναι σημαντικό.

 

Ναι το καταλαβαίνω πραγματικά ..απλά είναι δύσκολο! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

χαχα ευχαριστω κορίτσια μου!  Όλα καλά!  Προσπαθούμε να μπούμε σε ένα πρόγραμμα , έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Ο μεγάλος έχει ζήλια και εκνευρισμό. Τα ξεσπάσματα θυμού πολλαπλασιάστηκαν ..προσπαθώ να δείχνω κατανόηση! Ήταν δύσκολο για εκείνον , φάνηκε ότι του έλειψα. Καταλαβε τον λόγο που έλειψα και γιατί , αλλά τώρα δείχνει το  ποσο αγχώνεται ότι μπορεί να ξανά φύγω. Ξυπνάει και τις νύχτες ενώ δεν ξύπναγε και κλαίει και με ψάχνει. Όποτε ο μεγάλος με δυσκολεύει περισσότερο από όλους. Για το μαιευτήριο τι να πρώτο πω. Ευτυχώς δεν γένναγα εκεί πρώτη φορά. Οι κοπέλες που γέννησαν πρώτη φορά και προσπαθούσαν να θηλάσουν τις μπερδεύανε τόσο πολύ , η κάθε νοσοκόμα και η κάθε μαία έλεγε διαφορετικά πράγματα. Γενικά ήταν καλή εμπειρία , προσπαθώ να κρατάω τα ωραία. Το σημαντικό είναι το μωρό που είναι υγιές. 

Ευχαριστω πολύ! Τελικά ήρθε ο άντρας μου και με πήρε. Ήταν η πιο ασφαλής επιλογή πιστεύω. 

Μαζί με όλη την οικογένεια. Όποτε ναι η αρχή ήταν βαριά για τον μεγάλο μου. :( 

Να σας ζήσει!!!!Λογικό το "μεγαλο"παιδάκι σου να έχει ξεσπάσματα ζει μια μεγάλη αλλαγή για δεύτερη φορά,δεν ξέρω βέβαια  στο προηγούμενο παιδάκι πως αντέδρασε αλλά όπως και να το κάνεις υπάρχει ένα νέο μέλος στην οικογένεια,θέλουνε χρόνο να αποδεχτουνε τη νεα πραγματικότητά.Εν το μεταξύ τον λες μεγάλο(λογικό αφού έχεις αλλά δυο παιδάκια που είναι πιο μικρα)και μου φαίνεται τόσο παραξενο διότι  έχει την ηλικία του γιου μου που ακόμα τον θεωρώ πολύ μικρούλη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Να σας ζήσει!!!!Λογικό το "μεγαλο"παιδάκι σου να έχει ξεσπάσματα ζει μια μεγάλη αλλαγή για δεύτερη φορά,δεν ξέρω βέβαια  στο προηγούμενο παιδάκι πως αντέδρασε αλλά όπως και να το κάνεις υπάρχει ένα νέο μέλος στην οικογένεια,θέλουνε χρόνο να αποδεχτουνε τη νεα πραγματικότητά.Εν το μεταξύ τον λες μεγάλο(λογικό αφού έχεις αλλά δυο παιδάκια που είναι πιο μικρα)και μου φαίνεται τόσο παραξενο διότι  έχει την ηλικία του γιου μου που ακόμα τον θεωρώ πολύ μικρούλη.

Στο προηγούμενο παιδακι ήταν αρκετά μικρός και δεν ένιωσε τόσο την αλλαγή. Συνήθισε αρκετά γρήγορα και προσαρμόστηκε. Τον λέω μεγάλο για να τον ξεχωρίζω να καταλάβετε για ποιον μιλάω. Τον δεύτερο τον λέω μεσαίο και τον τρίτο μικρό :p όχι ότι εννοώ ότι είναι μεγάλος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμάστε πέρσι τέτοιο καιρό που πλακωνόμασταν για τις καραντίνες και τα εμβόλια; Ωραίες εποχές, δεν ξέρετε πόσο τις νοσταλγώ. 

 

Είστε καλά; Τι έχετε πει στα παιδιά;

 

Είμαι σε μόνιμο πανικό, κάνω συνέχεια μαύρες σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ίσα που έχω αναφερθεί. Δεν έχω ανοιχτή τηλεόραση με μακάβρια θέματα μπροστά τους, τα παιδιά δεν πρέπει να τα βλέπουν αυτά, δεν μπορούν να τα διαχειριστούν, ούτε εμείς δεν μπορούμε καλά καλά. Αν παρόλα αυτά ακούσουν και ρωτήσουν, απαντούμε με απλά λόγια, ΜΟΝΟ σε αυτά που ρωτούν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι αρκετές φορές την ημέρα, ένα άγχος υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού, μαζί με όλα τα άλλα.

Για τη μικρή αγχώνομαι ένα παραπάνω, δυστυχώς την έκθεση στην τηλεόραση δεν μπορώ να την αποφύγω όσο θα ήθελα, δεν είναι στο χέρι μου. Damage control κάνω.

Ξέρει ότι γίνεται πόλεμος, ξέρει τι σημαίνει, μέχρι εκεί. Δεν υπάρχει λόγος να πούμε παραπάνω και τι να πεις άλλωστε... Όσο ρωτάει, απαντάμε.

Στο σχολείο θέλησαν κάποιοι γονείς να βάλουν τα πρωτάκια να κάνουν πανό "όχι στον πόλεμο, ναι στην ειρήνη". Μη και δεν τα αγχώσουμε με ένα θέμα ακόμα...

 

Απελπίζομαι ότι δε θα νιώσουμε ήρεμοι ποτέ ξανά...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Ilaeira είπε:

Θυμάστε πέρσι τέτοιο καιρό που πλακωνόμασταν για τις καραντίνες και τα εμβόλια; Ωραίες εποχές, δεν ξέρετε πόσο τις νοσταλγώ. 

 

Είστε καλά; Τι έχετε πει στα παιδιά;

 

Είμαι σε μόνιμο πανικό, κάνω συνέχεια μαύρες σκέψεις...

Κάθε χρόνο κ χειρότερα...... Κ ο Θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Είπα στον εαυτό μου ότι θα ξαναγράψω λόγο.

Τώρα λοιπόν νιώθω την ανάγκη να το κάνω γιατί εχω ανάγκη να μοιραστώ το βάρος. 

Μιας και αναφερθήκατε λοιπόν,να πω ότι τέτοια μαυρίλα δεν έχω ξανανιώσει.Δεν περίμενα να τα ξαναζήσει η ανθρωπότητα αυτά κ μάλιστα στην χειρότερη εκδοχή που μπορεί να υπάρξει.Παρα Οία.καπως έτσι ξεκίνησαν όλα κ με τον Χίτλερ.

Φοβαμαι πιο άμεσα την πυρηνική απειλή.

Κάθομαι κ αναλογίζομαι ότι αν συμβεί αυτό,ούτε ο ίδιος δεν θα γλυτώσει κ απο την αλλη λέω ότι όταν η παρανοια βασιλεύει δεν υπάρχει λογική.Ημασταν νωρίτερα μονοι με το παιδι στην παιδική χαρά κ έλεγα στον εαυτό μου,Θεέ μου τι θα ζήσουμε?Νιώθω σαν να έχω ανίατη ασθένεια.Το πρωί συνο.ιλουσα με φίλες για αλλά πράγματα λ ένιωθα καλύτερα.Οταν ξαφνικά έμεινα μόνη μου ρθε να βάλω τα κλάματα.

Απ π.το διαβάζω, είναι τέτοια η δύναμη της Ρωσίας που σίγουρα θα κατατροπώσουν την οποία αντίσταση.Αυτες οι δύο χώρες έχουν καταστραφεί.Αφου το έφτασε εδώ τι τον εμποδίζει να φέρει τα χειρότερα?Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είπα στον εαυτό μου ότι θα ξαναγράψω λόγο.

Τώρα λοιπόν νιώθω την ανάγκη να το κάνω γιατί εχω ανάγκη να μοιραστώ το βάρος. 

Μιας και αναφερθήκατε λοιπόν,να πω ότι τέτοια μαυρίλα δεν έχω ξανανιώσει.Δεν περίμενα να τα ξαναζήσει η ανθρωπότητα αυτά κ μάλιστα στην χειρότερη εκδοχή που μπορεί να υπάρξει.Παρα Οία.καπως έτσι ξεκίνησαν όλα κ με τον Χίτλερ.

Φοβαμαι πιο άμεσα την πυρηνική απειλή.

Κάθομαι κ αναλογίζομαι ότι αν συμβεί αυτό,ούτε ο ίδιος δεν θα γλυτώσει κ απο την αλλη λέω ότι όταν η παρανοια βασιλεύει δεν υπάρχει λογική.Ημασταν νωρίτερα μονοι με το παιδι στην παιδική χαρά κ έλεγα στον εαυτό μου,Θεέ μου τι θα ζήσουμε?Νιώθω σαν να έχω ανίατη ασθένεια.Το πρωί συνο.ιλουσα με φίλες για αλλά πράγματα λ ένιωθα καλύτερα.Οταν ξαφνικά έμεινα μόνη μου ρθε να βάλω τα κλάματα.

Απ π.το διαβάζω, είναι τέτοια η δύναμη της Ρωσίας που σίγουρα θα κατατροπώσουν την οποία αντίσταση.Αυτες οι δύο χώρες έχουν καταστραφεί.Αφου το έφτασε εδώ τι τον εμποδίζει να φέρει τα χειρότερα?Εσείς τι λέτε?

Αυτό συζητούσα σήμερα με φίλη μου... Ο Ρώσος έχει πει ότι αν πέσει θα πέσετε μαζί μου... Μας περιμένουν δύσκολοι μήνες!!! Κ ολόκληρος ο πληθυσμός της Ελλάδας είναι ίσος με τη Μόσχα.. 

 

Πλέον θα ξεχάσουμε τον κορωνοιο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , mama16 είπε:

Αυτό συζητούσα σήμερα με φίλη μου... Ο Ρώσος έχει πει ότι αν πέσει θα πέσετε μαζί μου... Μας περιμένουν δύσκολοι μήνες!!! Κ ολόκληρος ο πληθυσμός της Ελλάδας είναι ίσος με τη Μόσχα.. 

 

Πλέον θα ξεχάσουμε τον κορωνοιο..

Το πε κι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το πε κι αυτό?

Βασικά ειχε πει ότι αν επεμβει η δυση θα υπάρχουν συνέπειες κ εννοούσε προφανώς πυρινικα. Οποτε κ γιαυτο η δυση εκτός από κάποιες κυρώσεις τον αφησε ελεύθερο. 

Νομίζω ότι αυτό ήταν απλώς μια πρόβα μια επίδειξη ισχύος για να μην πάρουν αέρα αλλες χώρες . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δεν βλέπουμε καθόλου τηλεόραση, αλλά και τα σόσιαλ είναι μεγάλη φθορά. Χθες έβλεπα την ομιλία του Ζελένσκι στο Ευρωκοινοβούλιο και φορτίστηκα. Με φώναζε μετά ο μικρός να παίξουμε και με ρωτούσε τι έχω. 

 

Κι εμένα με ανησυχούν τα πυρηνικά, και ποιος δεν τα φοβάται, αλλά ακόμα περισσότερο η γενική κλιμάκωση που νομίζω είναι αναπόφευκτη. 

 

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Στο σχολείο θέλησαν κάποιοι γονείς να βάλουν τα πρωτάκια να κάνουν πανό "όχι στον πόλεμο, ναι στην ειρήνη". Μη και δεν τα αγχώσουμε με ένα θέμα ακόμα...

 

Απελπίζομαι ότι δε θα νιώσουμε ήρεμοι ποτέ ξανά...

 

 

Άλλωστε τι μεγαλύτερη ανακούφιση για ένα Ουκρανάκι από ένα πανό που θα ανεβάσει ο Έλληνας γονιός στα σόσιαλ για να μαζέψει λάικ. Να σε πιάνει αηδία. 

 

Κι εγώ απελπίζομαι, και φοβάμαι ότι θα ζήσουμε πράγματα που δεν περιμέναμε ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Στο δικό μας σπίτι η τηλεόραση όχι μόνο δεν έχει κλείσει, αλλά αντιθέτως είναι ανοιχτή κάθε απόγευμα πλέον για να παρακολουθούμε τα γεγονότα. Όπως βέβαια ήταν ανοιχτή όταν έτρεχαν αντίστοιχα οι πρόσφυγες από τη Συρία από τις ειρηνευτικές βόμβες. Ήταν ανοιχτή επίσης όταν έφευγαν οι Αμερικανικές δυνάμεις (ειρηνευτικές και αυτές παραδόξως) από το Αφγανιστάν και αφήνανε τον κόσμο στο έλεος του.

Η κόρη μου είναι αρκετά μεγάλη και θέλω να τα βλέπει. Με ρωτάει και της απαντάω. Όπως φυσικά το αντιλαμβάνομαι και γω. Προσπαθώ με απλά λόγια να της εξηγήσω ότι δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο (γιατί αρκετή υποκρισία περισσεύει). Με βλέπει αρκετά προβληματισμένη και προχθές με ρώτησε αν φοβάμαι τον πόλεμο. Της απάντησα ότι φυσικά και τον φοβάμαι. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Σαν τώρα θυμάμαι το 1990 που ήμουν παιδί 10 ετών και έβλεπα αποβλακωμένη τις ειδήσεις που έλεγαν για τον πόλεμο στον Περσικό κόλπο, θυμάμαι πόσο δυνατά χτυπούσε η καρδιά μου, που δε κοιμόμουν τα βράδια και σκεφτόμουν τι θα γίνει αν ο μπαμπάς μου φύγει να πάει στον πόλεμο, τι θα γίνει αν γίνει πόλεμος και στην Ελλάδα, περίμενα τους γονείς μου πως και πως να γυρίσουν από τη δουλειά τους καθ κάθε μέρα τους ρωτούσα με την ίδια αγωνία αν θα γίνει πόλεμος και στην Ελλάδα, τίποτα όμως δε μπορούσε να με καθησυχάσει, απολύτως τίποτα. Δε θέλω το παιδί μου να βιώσει την ίδια αγωνία και το ίδιο άγχος, οπότε η τηλεόραση μας είναι μόνιμα κλειστή, παίζει μόνιμα μουσική  με το ραδιόφωνο συντονισμένο σε σταθμούς που δεν ασχολούνται με την επικαιρότητα, δεν του έχω πει τίποτα και δεν έχει ρωτήσει τίποτα. Και πριν τον πόλεμο σε συζητήσεις μας του έλεγα πόσο άσχημος είναι ο πόλεμος, τις συνέπειες που έχει στις ζωές των ανθρώπων,   μαθαίνει πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει Ειρήνη σε όλο τον κόσμο. Δε ξέρω αν κάνω καλά ή όχι, όμως δε μπορώ να το διαχειριστώ διαφορετικά.

Εγώ αυτές τις ημέρες τα βλέπω όλα μαύρα, αναρωτιέμαι που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, φοβάμαι με αυτά που είναι ικανός να κάνει ο κάθε άνθρωπος. Βλέπω φωτο με παιδάκια στην Ουκρανία και κλαίω μόνη μου, τι φταίνε αυτές οι ψυχούλες αναρωτιέμαι, γιατί να πληρώνουν αυτό το τίμημα? Κανένα παιδί δεν πρέπει να τα ζει αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σαν τώρα θυμάμαι το 1990 που ήμουν παιδί 10 ετών και έβλεπα αποβλακωμένη τις ειδήσεις που έλεγαν για τον πόλεμο στον Περσικό κόλπο, θυμάμαι πόσο δυνατά χτυπούσε η καρδιά μου, που δε κοιμόμουν τα βράδια και σκεφτόμουν τι θα γίνει αν ο μπαμπάς μου φύγει να πάει στον πόλεμο, τι θα γίνει αν γίνει πόλεμος και στην Ελλάδα, περίμενα τους γονείς μου πως και πως να γυρίσουν από τη δουλειά τους καθ κάθε μέρα τους ρωτούσα με την ίδια αγωνία αν θα γίνει πόλεμος και στην Ελλάδα, τίποτα όμως δε μπορούσε να με καθησυχάσει, απολύτως τίποτα. Δε θέλω το παιδί μου να βιώσει την ίδια αγωνία και το ίδιο άγχος, οπότε η τηλεόραση μας είναι μόνιμα κλειστή, παίζει μόνιμα μουσική  με το ραδιόφωνο συντονισμένο σε σταθμούς που δεν ασχολούνται με την επικαιρότητα, δεν του έχω πει τίποτα και δεν έχει ρωτήσει τίποτα. Και πριν τον πόλεμο σε συζητήσεις μας του έλεγα πόσο άσχημος είναι ο πόλεμος, τις συνέπειες που έχει στις ζωές των ανθρώπων,   μαθαίνει πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει Ειρήνη σε όλο τον κόσμο. Δε ξέρω αν κάνω καλά ή όχι, όμως δε μπορώ να το διαχειριστώ διαφορετικά.

Εγώ αυτές τις ημέρες τα βλέπω όλα μαύρα, αναρωτιέμαι που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, φοβάμαι με αυτά που είναι ικανός να κάνει ο κάθε άνθρωπος. Βλέπω φωτο με παιδάκια στην Ουκρανία και κλαίω μόνη μου, τι φταίνε αυτές οι ψυχούλες αναρωτιέμαι, γιατί να πληρώνουν αυτό το τίμημα? Κανένα παιδί δεν πρέπει να τα ζει αυτά.

 

Πως θα αντιληφθεί όμως την ασχήμια του πολέμου αν δεν τον βλέπει. Πως θα μάθει ότι η Ειρήνη είναι τόσο σημαντική γιατί προς το παρόν για μας και τα παιδιά μας είναι δεδομένη, δεν γνωρίζουν το αντίθετο.

Όταν υπάρχουν πολύ σκληρές εικόνες στη τηλεόραση, αλλάζω κανάλι για λίγο γιατί και γω προσπαθώ να την προστατέψω από αυτό λόγω της ηλικίας της ακόμα. Φυσικά κάποιες φορές ούτε η ίδια το αντέχω.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, elemaxi said:

Πως θα αντιληφθεί όμως την ασχήμια του πολέμου αν δεν τον βλέπει. Πως θα μάθει ότι η Ειρήνη είναι τόσο σημαντική γιατί προς το παρόν για μας και τα παιδιά μας είναι δεδομένη, δεν γνωρίζουν το αντίθετο.

Όταν υπάρχουν πολύ σκληρές εικόνες στη τηλεόραση, αλλάζω κανάλι για λίγο γιατί και γω προσπαθώ να την προστατέψω από αυτό λόγω της ηλικίας της ακόμα. Φυσικά κάποιες φορές ούτε η ίδια το αντέχω.

Για μένα στα 6,5 δε χρειάζεται να εκτεθεί στις εικόνες προκειμένου να το καταλάβει, πέρα από εφιάλτες δε θα του προσφέρει τίποτα περισσότερο να δει τα παιδιά της ηλικίας του μαζεμένα στα καταφύγια , ή να δει τις εκρήξεις και το πεδίο μάχης.

Του έχω μιλήσει για τον πόλεμο, όπως του έχω μιλήσει για την Ειρήνη και εξακολουθώ να το κάνω, όπως το έκανα πριν τον πόλεμο στην Ουκρανία. Το ίδιο έκανα όταν στα 4 του μου είπε ότι παίζει πόλεμο με τους φίλους τους, του μιλάω και εκπαιδεύεται με αυτόν τον τρόπο. Δεν χρειάζεται να έχει την εικόνα στα μάτια του, θα έρθει και αυτή η ώρα όμως όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

καλως η κακως απο δευτερη μερα περιπου,καταλαβαν 

τα παιδια οτι κτ σοβαρο συμβαινει,συζηταμε σχεδον καθε μερα.εχουν δει καποια πραγματα,οχι τα παντα.ειναι σε ηλικια για συζητηση.προσπαθω να μεινω σε οσα πιστευω οτι αντεχουν

δ ξερω πως νιωθω..εχω μια αγωνια,ελπιζω να ληξει συντομα οσο πιο ανωδυνα γινεται

δ σκεφτομαι καν τα πυρηνικα.η ουκρανια δ εχει δεχτει πυρηνικα,αρκει ομως οσα εχουν γινει για να ειναι καταστροφικα:sad:

ειναι τετοιες οι συνθηκες εδω που μενουμε που δ γινεται να μην τα συζητησεις.ο γιος μου εχεις πολλους συμμαθητες που εχουν συγγενεις στη ρωσια

ημουν ενα παιδι που χτυπησε το τηλ κ πηγε ο μπαμπας για επιστρατευση,κ μετα εγω πηγα σχολειο.κ ειναι ενα τηλ που θα γινει κ σε μας αν χρειαστει,δ μπορω να μην το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...