Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ξεκινήσαμε και εμείς σχολείο τη Δευτέρα πλήρως εξοπλισμένοι με ffp2, με χρήση 2 μασκών ημερησίως. Μόλις από χθες ξεκίνησε καταρροή η οποία έγινε πολύ έντονη τη νύχτα όπου και κοιμήθηκε ελάχιστα και πυρετός 37,7. Τώρα την έχω σπίτι με φουλ μύξα και δέκατα. Μάλλον δεν υπάρχει σωτηρία :sad:.

Είναι ίωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 35 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ξεκινήσαμε και εμείς σχολείο τη Δευτέρα πλήρως εξοπλισμένοι με ffp2, με χρήση 2 μασκών ημερησίως. Μόλις από χθες ξεκίνησε καταρροή η οποία έγινε πολύ έντονη τη νύχτα όπου και κοιμήθηκε ελάχιστα και πυρετός 37,7. Τώρα την έχω σπίτι με φουλ μύξα και δέκατα. Μάλλον δεν υπάρχει σωτηρία :sad:.

 

Αχ μωρέ περαστικά. Είναι πολύ πιθανό να είναι απλά ίωση. Κάνατε τεστ?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ξεκινήσαμε και εμείς σχολείο τη Δευτέρα πλήρως εξοπλισμένοι με ffp2, με χρήση 2 μασκών ημερησίως. Μόλις από χθες ξεκίνησε καταρροή η οποία έγινε πολύ έντονη τη νύχτα όπου και κοιμήθηκε ελάχιστα και πυρετός 37,7. Τώρα την έχω σπίτι με φουλ μύξα και δέκατα. Μάλλον δεν υπάρχει σωτηρία :sad:.

Περαστικά. Το δύσκολο είναι γιατί ειναι η εποχή όλων των ιώσεων, κ της τρελας ευτού του ιού. 
Είναι ρουλέτα πλέον, όσο κ να πρόσεχουν, καποια στιγμή θα νοσήσουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είναι ίωση?

 

πρίν από 22 λεπτά , marakiz είπε:

 

Αχ μωρέ περαστικά. Είναι πολύ πιθανό να είναι απλά ίωση. Κάνατε τεστ?

Κάναμε σελφ προς το παρόν. Αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω τι εκολαπτεται κ τι θα σκάσει την επομενη εβδομαδα,αλλά γι αυτή δεν βλέπω πολλά κρούσματα στα τμήματα.εντοπιστηκαν με τα τεστ 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, μαγιοπουλας said:

Δεν ξερω τι εκολαπτεται κ τι θα σκάσει την επομενη εβδομαδα,αλλά γι αυτή δεν βλέπω πολλά κρούσματα στα τμήματα.εντοπιστηκαν με τα τεστ 

Πιστεύω πως θα σκάσουν πολλά την άλλη εβδομάδα, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εμας μας ζήτησαν rapid για την Δευτέρα.

Για να πάει σχολείο;;

Πρακτική απορία: για να παει Δευτέρα πρωί με ραπιντ, ή θα το κάνεις χαράματα, να βγεί αποτέλεσμα, να δηλωθεί κλπ.. ή Κυριακή? που είναι πιο δύσκολο να βρεις πού να το κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εμας μας ζήτησαν rapid για την Δευτέρα.

Αυτό καλό είναι, με το ραπιντ τουλάχιστον λιγοστεύουν οι πιθανότητες να έρθουν παιδιά χωρίς στην πραγματικότητα να έχουν κάνει τεστ.

 

 

Εμάς μας ζήτησε το πνευμονολόγος ραπιντ τεστ ημέρας για το παιδί! να δω πότε θα προλάβω να το κάνω την ημέρα του ραντεβού,  βέβαια για να είμαι ειλικρινής σωστό το θεωρώ που ζητάει ραπιντ, για μένα καλύτερα έτσι! περισσότερο ασφαλής θα νιώθω στο ιατρείο του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

Για να πάει σχολείο;;

Πρακτική απορία: για να παει Δευτέρα πρωί με ραπιντ, ή θα το κάνεις χαράματα, να βγεί αποτέλεσμα, να δηλωθεί κλπ.. ή Κυριακή? που είναι πιο δύσκολο να βρεις πού να το κάνεις...

 

πρίν από 5 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτό καλό είναι, με το ραπιντ τουλάχιστον λιγοστεύουν οι πιθανότητες να έρθουν παιδιά χωρίς στην πραγματικότητα να έχουν κάνει τεστ.

 

 

Εμάς μας ζήτησε το πνευμονολόγος ραπιντ τεστ ημέρας για το παιδί! να δω πότε θα προλάβω να το κάνω την ημέρα του ραντεβού.


Η Βιοϊατρική κάνει δειγματοληψίες σε αρκετά σημεία και τις Κυριακές.

 

Ολες τις αλλες μέρες, όταν χρειάζεται, εμεις κάνουμε μόνο σε φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , irin είπε:

Για να πάει σχολείο;;

Πρακτική απορία: για να παει Δευτέρα πρωί με ραπιντ, ή θα το κάνεις χαράματα, να βγεί αποτέλεσμα, να δηλωθεί κλπ.. ή Κυριακή? που είναι πιο δύσκολο να βρεις πού να το κάνεις...

48ωρο μας ειπαν.πολλα σχολεία υο ζήτησαν από την περασμένη Δευτέρα.ετσιβυποχρεωνουν να κάνουν και αυτούς που δεν θα κάνουν στο σπίτι.οι γονείς το δέχτηκαν με ανακούφιση.κ το προσωπικό θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

48ωρο μας ειπαν.πολλα σχολεία υο ζήτησαν από την περασμένη Δευτέρα.ετσιβυποχρεωνουν να κάνουν και αυτούς που δεν θα κάνουν στο σπίτι.οι γονείς το δέχτηκαν με ανακούφιση.κ το προσωπικό θα κάνει.

Nαι! Συμφωνώ! απλά πρακτικά είναι δύσκολο. το 48ωρο δεν μου λέει τίποτα...τα αποτελέσματα αλλάζουν από μέρα σε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Nαι! Συμφωνώ! απλά πρακτικά είναι δύσκολο. το 48ωρο δεν μου λέει τίποτα...τα αποτελέσματα αλλάζουν από μέρα σε μέρα!

Δεν γίνεται να τους πουν πηγαιντε την κυριακη.δεν είναι όλα ανοι τα.ειναι πιο κοντά στη δευτερα κ εξασφαλίζουν ότι όλοι θα είναι τεσταρισμενοι γιατί κάποιοι δρν το κάνουν.εμενα αυτό με ανακουφίζει.ο μοριακός είναι πολύ πιο σίγουρος αλλά δεν μπορούν να τον επιβάλουν γιατι κοστιζει.

Για Δευτέρα θα κανουν σελφ

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2021 at 8:44 ΠΜ, Lenia16 είπε:

@Κάντι είσαι έγκυος;; Συγχαρητήρια με το καλό!

Εμείς κολλήσαμε τελικά όλοι, η μικρή ούτε το κατάλαβε, ο άντρας μου 2 μέρες συνάχι, εγώ συνάχι κ βηχα. Ευτυχώς όλα καλά. Πάμε κατευθείαν για την όμικρον τώρα.

Καλε εχω ενα χρόνο που γέννησα χαχαχα :P, συχνάζω στο parents cafe  και χαθήκαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα διάβαζα ένα άρθρο που λέει ότι από αύριο απαιτείται και θετικό PCR για έκδοση πιστοποιητικού νόσησης (τουλάχιστον στους μαθητές που αναφερόταν) ..ενώ μέχρι τώρα μπορούσαν να το εκδόσουν με θετικό rapid..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Σήμερα διάβαζα ένα άρθρο που λέει ότι από αύριο απαιτείται και θετικό PCR για έκδοση πιστοποιητικού νόσησης (τουλάχιστον στους μαθητές που αναφερόταν) ..ενώ μέχρι τώρα μπορούσαν να το εκδόσουν με θετικό rapid..

Δεν μπορεί να εκδοθεί πιστοποιητικό νοσησης με θετικό ραπιντ ήδη από τις 2/12/21.

 

Αρχες Γενάρη νομοθετήθηκε μεν ότι οι πλήρως εμβολιασμένοι μπορούν να βγάλουν πιστοποιητικό με ραπιντ, αλλά δεν έχει υλοποιηθεί, η πλατφόρμα ζητάει ακόμα pcr.

 

Έχω θετικό ραπιντ 5/1/22, είμαι πλήρως εμβολιασμένη (3 δόσεις) και ακόμα πιστοποιητικό νοσησης δεν μπορώ να βγάλω, μονο μια βεβαίωση θετικού τεστ για νόμιμη απουσία από την εργασία έβγαλα, η οποία όμως χρησιμοποιείται μόνο για την δουλειά, δεν σκαναρεται στην εφαρμογή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

Δεν μπορεί να εκδοθεί πιστοποιητικό νοσησης με θετικό ραπιντ ήδη από τις 2/12/21.

 

Αρχες Γενάρη νομοθετήθηκε μεν ότι οι πλήρως εμβολιασμένοι μπορούν να βγάλουν πιστοποιητικό με ραπιντ, αλλά δεν έχει υλοποιηθεί, η πλατφόρμα ζητάει ακόμα pcr.

 

Έχω θετικό ραπιντ 5/1/22, είμαι πλήρως εμβολιασμένη (3 δόσεις) και ακόμα πιστοποιητικό νοσησης δεν μπορώ να βγάλω, μονο μια βεβαίωση θετικού τεστ για νόμιμη απουσία από την εργασία έβγαλα, η οποία όμως χρησιμοποιείται μόνο για την δουλειά, δεν σκαναρεται στην εφαρμογή.

 

 

Η απουσία αυτή από την εργασία αφαιρείται από την κανονική άδεια απλά θεωρείται δικαιολογημένη ; Η λαμβάνεται σαν χωριστή άδεια γνωρίζεις; Για αναρρωτική θέλει επιπλέον και χαρτί γιατρού η αρκεί το θετικό ραπίντ  ? Περαστικά σου κιόλας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Έχω θετικό ραπιντ 5/1/22, είμαι πλήρως εμβολιασμένη (3 δόσεις) και ακόμα πιστοποιητικό νοσησης δεν μπορώ να βγάλω

Για ποιον λόγο ο έχων πιστοποιητικό εμβολιασμού (πρόσφατο κιόλας που δεν οδεύει στην λήξη του άμεσα) να βγάλει πιστοποιητικό νόσησης; Για το ιατρικό του ιστορικό (δεν αρκεί η βεβαίωση του τεστ;) ή για άλλο λόγο-ποιον;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , samsympan είπε:

Για ποιον λόγο ο έχων πιστοποιητικό εμβολιασμού (πρόσφατο κιόλας που δεν οδεύει στην λήξη του άμεσα) να βγάλει πιστοποιητικό νόσησης; Για το ιατρικό του ιστορικό (δεν αρκεί η βεβαίωση του τεστ;) ή για άλλο λόγο-ποιον;

Για κάποιον πρόσφατα εμβολιασμενο ίσως να μην έχει πρακτική σημασία αλλά για κάποιον που λήγει το πιστοποιητικό του έχει. Να μην κάνει τζάμπα την τρίτη δόση. Να πάρει έστω 3 μήνες "χάρη".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , samsympan είπε:

Για ποιον λόγο ο έχων πιστοποιητικό εμβολιασμού (πρόσφατο κιόλας που δεν οδεύει στην λήξη του άμεσα) να βγάλει πιστοποιητικό νόσησης; Για το ιατρικό του ιστορικό (δεν αρκεί η βεβαίωση του τεστ;) ή για άλλο λόγο-ποιον;


Το θέμα και η μεγάλη ντροπή είναι ότι έχει νομοθετηθεί κάτι και δεν μπορεί να υλοποιηθεί.

 

Επισης, για τους πλήρως εμβολιασμένους που δεν έχουν κάνει ακόμα τρίτη δόση ειναι μεγάλο το πρόβλημα γιατί αν νοσήσουν το σύστημα δεν τους αφήνει μεν να κλείσουν ραντεβού για τρίτη δόση, από την άλλη όμως δεν τους δίνει και πιστοποιητικό νοσησης αν έχουν κάνει ραπιντ, με αποτέλεσμα αν ανήκουν σε αυτούς που την 1η Φεβρουαρίου κλείνουν 7 μήνες από την δεύτερη δόση, δεν θα έχουν κανένα πιστοποιητικό για χρήση οπουδήποτε και θα πρέπει -έχοντας κάνει 2 δόσεις και έχοντας νοσήσει στο ενδιάμεσο- να κάνουν ραπιντ για να μπουν οπουδήποτε ή να πάνε στην δουλειά τους.

 

Επισης, για έναν ανήλικο πλήρως εμβολιασμένο αμφιβάλλω αν το σύστημα θα του βγάλει βεβαίωση θετικού ραπιντ για απουσία από την εργασία. Αν αυτος έχει κάνει ραπιντ σε φαρμακειο, δεν μπορεί καν να έχει ένα έγγραφο που να πιστοποιεί το θετικό τεστ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Το θέμα και η μεγάλη ντροπή είναι ότι έχει νομοθετηθεί κάτι και δεν μπορεί να υλοποιηθεί.

Σωστό αυτό!

1 hour ago, Deena είπε:

Επισης, για τους πλήρως εμβολιασμένους που δεν έχουν κάνει ακόμα τρίτη δόση ειναι μεγάλο το πρόβλημα γιατί αν νοσήσουν το σύστημα δεν τους αφήνει μεν να κλείσουν ραντεβού για τρίτη δόση, από την άλλη όμως δεν τους δίνει και πιστοποιητικό νοσησης αν έχουν κάνει ραπιντ, με αποτέλεσμα αν ανήκουν σε αυτούς που την 1η Φεβρουαρίου κλείνουν 7 μήνες από την δεύτερη δόση, δεν θα έχουν κανένα πιστοποιητικό για χρήση οπουδήποτε και θα πρέπει -έχοντας κάνει 2 δόσεις και έχοντας νοσήσει στο ενδιάμεσο- να κάνουν ραπιντ για να μπουν οπουδήποτε ή να πάνε στην δουλειά τους.

Αυτό το αντιλαμβάνομαι (για αυτό είπα για εμβολιασμένους με πιστοποιητικό σε ισχύ-που δεν λήγει άμεσα).

1 hour ago, Deena είπε:

Επισης, για έναν ανήλικο πλήρως εμβολιασμένο αμφιβάλλω αν το σύστημα θα του βγάλει βεβαίωση θετικού ραπιντ για απουσία από την εργασία. Αν αυτος έχει κάνει ραπιντ σε φαρμακειο, δεν μπορεί καν να έχει ένα έγγραφο που να πιστοποιεί το θετικό τεστ.

Εννοείς για εμβολιασμένους ανηλίκους εργαζόμενους, σωστά; Για να απουσιάσει ο εμβολιασμένος εργαζόμενος (ενήλικος ή ανήλικος) από την εργασία δεν αρκεί να επιδείξει το θετικό ράπιντ (φαρμακείου) στον εργοδότη; 

Συγγνώμη προφανώς δεν έχω καταλάβει κάτι, για αυτό ρωτάω. Για να το κατανοήσω. (Κυριακή βράδυ άσε μας κοπέλα μου θα μου πεις τώρα... όποτε κι αν θες μου απαντάς).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , samsympan είπε:

 

Εννοείς για εμβολιασμένους ανηλίκους εργαζόμενους, σωστά; Για να απουσιάσει ο εμβολιασμένος εργαζόμενος (ενήλικος ή ανήλικος) από την εργασία δεν αρκεί να επιδείξει το θετικό ράπιντ (φαρμακείου) στον εργοδότη; 

Συγγνώμη προφανώς δεν έχω καταλάβει κάτι, για αυτό ρωτάω. Για να το κατανοήσω. (Κυριακή βράδυ άσε μας κοπρλα μου θα μου πεις τώρα... όποτε κι αν θες μου απαντάς).

 

Όχι, λέω για ένα ανήλικο παιδί που είναι πλήρως εμβολιασμένο και οι γονείς του πίστεψαν την κυβέρνηση ότι μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό μόνο με ραπιντ οπότε του έκαναν μόνο ραπιντ και μάλιστα όχι σε διαγνωστικό κέντρο (που σου στέλνουν το άποτελεσμα με mail) αλλά σε φαρμακειο.


Όταν πας σε φαρμακειο για τεστ και βγαίνει θετικό, το φαρμακειο ανεβάζει το αποτέλεσμα σε μια πλατφόρμα και πρέπει ο πολίτης να μπει στο gov.gr και να βγάλει βεβαίωση θετικού διαγνωστικούς ελέγχου. Αυτή η βεβαίωση λοιπόν αυτή την στιγμή δεν βγαίνει με ραπιντ, αλλά μόνο με μοριακό.


Εξομοιώνεται με πιστοποιητικό νοσησης δηλαδή (το ίδιο και το ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό).


Με ραπιντ το σύστημα σου βγάζει μόνο βεβαίωση για την εργασία, η οποία όμως δεν είναι πιστοποιητικό νοσησης και δεν βγαίνει έγκυρη ως τέτοια αν σκανάρεις στην εφαρμογή το qr code της. Πιθανότατα δε για ανηλικους δεν θα μπορεί καν να εκδοθεί, αφού εκ προοιμιου θεωρείται ότι δεν εργάζονται.

 

Κοινώς, αν βγεις θετικός με τεστ σε φαρμακειο και δεν είσαι εργαζόμενος, πιθανόν να μην έχεις καν ένα χαρτί που να βεβαιώνει το θετικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

 

Όχι, λέω για ένα ανήλικο παιδί που είναι πλήρως εμβολιασμένο και οι γονείς του πίστεψαν την κυβέρνηση ότι μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό μόνο με ραπιντ οπότε του έκαναν μόνο ραπιντ και μάλιστα όχι σε διαγνωστικό κέντρο (που σου στέλνουν το άποτελεσμα με mail) αλλά σε φαρμακειο.

 

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Κοινώς, αν βγεις θετικός με τεστ σε φαρμακειο και δεν είσαι εργαζόμενος, πιθανόν να μην έχεις καν ένα χαρτί που να βεβαιώνει το θετικό αποτέλεσμα.

Ναι αλλά, αν είσαι εμβολιασμένος ενήλικος ή ανήλικος (και ξανά λέω, δεν λήγει άμεσα το πιστοποιητικό εμβολιασμού σου) και βγεις θετικός στο ράπιντ φαρμακείου (το φαρμακείο σου στέλνει το αποτέλεσμα με mail στον σύζυγο έτσι κάνουν και τα αρνητικά και τα θετικά), το πιστοποιητικό νόσησης που το χρειάζεσαι; Στην εργασία, αν εργάζεσαι αρκεί το θετικό ράπιντ. Σε δομές εκπαίδευσης αρκεί το θετικό ράπιντ. Για το προσωπικό σου αρχείο-ιατρικό ιστορικό αρκεί το θετικό ράπιντ. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , samsympan είπε:

 

Ναι αλλά, αν είσαι εμβολιασμένος ενήλικος ή ανήλικος (και ξανά λέω, δεν λήγει άμεσα το πιστοποιητικό εμβολιασμού σου) και βγεις θετικός στο ράπιντ φαρμακείου (το φαρμακείο σου στέλνει το αποτέλεσμα με mail  στον σύζυγο έτσι κάνουν και τα αρνητικά και τα θετικά), το πιστοποιητικό νόσησης που το χρειάζεσαι; Στην εργασία, αν εργάζεσαι αρκεί το θετικό ράπιντ. Σε δομές εκπαίδευσης αρκεί το θετικό ράπιντ. Για το προσωπικό σου αρχείο-ιατρικό ιστορικό αρκεί το θετικό ράπιντ. Σωστά;

 

Βεβαίωση θετικού τεστ δεν βγαίνει με ραπιντ, αυτό είναι το θέμα. 

 

Φαρμακειο στέλνει mail? Πρώτη φορά το ακούω. Κανένα της γειτονιάς μου δεν δίνει χαρτί, μόνο στους μη έχοντες κωδικούς taxis φτιαχνουν χειρόγραφη βεβαίωση με την σφραγίδα του φαρμακείου, ούτε διακριτικά γνησιότητας ούτε τίποτα.

 

Στην τελική, τώρα όντως μπορεί να μην το χρειαζομαι, στο μέλλον ισως το χρειαστώ για οποιονδήποτε λόγο, υπάρχει Υπουργική Απόφαση εδώ και πάνω από 10 μέρες που ορίζει ότι το βγάζω με ραπιντ, γιατί δεν υλοποιείται;
 

Γιατί νομοθετηθηκε η ρύθμιση και διαφημίστηκε στα μέσα; Μέχρι και η Γκαγκα βγήκε και είπε ότι το πιστοποιητικό θα το βγάζουν οι εμβολιασμένοι με ραπιντ, ντροπή δεν υπάρχει;;;;
 

Σημειωτεον ότι η ίδια Υπ. Απόφαση ορίζει ότι το πιστοποιητικό νοσησης πλέον θα αρχίζει να έχει ισχύ σε 14 μέρες από τη νοσηση, ούτε αυτό κάνει η πλατφόρμα ακόμα, έχει μείνει στις 30!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...