Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, HopeA είπε:

Κορίτσια παιζει μεγάλο ρολο η ηλικια του παιδιου. Δεν γινεται να μιλαμε σ ενα γενικο πλαισιο για εικονες πολέμου και να βάζουμε στο ιδιο καζανι το 3χρονο,το 4χρονο με το 10χρονο.

Η γραμμη ειναι πολυ λεπτή και πρέπει να προσέχουμε. Δεν ειναι θέμα διαχείρισης θανάτου ή αποχωρισμού ενος αγαπημενου προσωπου που το παιδι θα μπει σε πενθος και θ’αποχαιρετησει.

Μιλαμε για εικόνες χάους και αγνώστου κινδύνου. Μιλάμε για πλασματική εικόνα τηλεορασης. Το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει οτι αυτό που βλεπει ειναι πραγματικότητα ακομα κ αν το εξηγήσουμε. Συμφωνα παντα με τους ψυχολόγους, το παιδι δεν μαθαινει για τον πόλεμο με το να βλέπει ειδησεις. Και πάντα ξαναλεω παιζει ρολο η ηλικια.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Το κάνουμε συχνά αυτό το λάθος στο φόρουμ και τσουβαλιάζουμε ηλικίες και αντιδράσεις.

 

Εμείς ήρθαμε σε επαφή με το θέμα πόλεμος με αφορμή την παράσταση "Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου" όταν ανέβαινε στο Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος τα Χριστούγεννα του 2019, λίγο δηλαδή πριν το παιδί κλείσει τα πέντε (ωστόσο αρκετά πιο ώριμη από την ηλικία της). Μια χαρά το έπιασε το νόημα του πολέμου, χωρίς να εκτεθεί σε άσχημες εικόνες, σε μια παράσταση συναισθηματικά πολύ απαιτητική ακόμα και για τους ενήλικες. Συζητήσαμε πολύ, στεναχωρήθηκε, δήλωσε ότι για δώρο Χριστουγέννων θα ήθελε να υπήρχε ειρήνη σε όλο το κόσμο (η παράσταση, με άλλους ηθοποιούς αλλά ίδια σκηνοθεσία, παίζεται φέτος στο θέατρο Βασιλάκου). 

 

Η τηλεόραση αυτή τη στιγμή δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο εκτός από ωμές εικόνες φρίκης. Δε νιώθω ότι έχει να πάρει κάτι το παιδί από αυτό. Στο γενικότερο πλαίσιο εννοείται ότι θα το συζητήσουμε (θα μας ακούσει άλλωστε να το συζητάμε με φίλους-συγγενείς), στα 7 που είναι τώρα μπορεί να καταλάβει καλύτερα κάποια πράγματα και θεμιτό είναι να ξέρει τι γίνεται γύρω μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 2/3/2022 at 9:58 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Για μένα στα 6,5 δε χρειάζεται να εκτεθεί στις εικόνες προκειμένου να το καταλάβει, πέρα από εφιάλτες δε θα του προσφέρει τίποτα περισσότερο να δει τα παιδιά της ηλικίας του μαζεμένα στα καταφύγια , ή να δει τις εκρήξεις και το πεδίο μάχης.

Του έχω μιλήσει για τον πόλεμο, όπως του έχω μιλήσει για την Ειρήνη και εξακολουθώ να το κάνω, όπως το έκανα πριν τον πόλεμο στην Ουκρανία. Το ίδιο έκανα όταν στα 4 του μου είπε ότι παίζει πόλεμο με τους φίλους τους, του μιλάω και εκπαιδεύεται με αυτόν τον τρόπο. Δεν χρειάζεται να έχει την εικόνα στα μάτια του, θα έρθει και αυτή η ώρα όμως όχι ακόμα.

 

Καταλαβαίνω οτι λόγω ηλικίας θέλει περισσότερη προσοχή. Η κόρη μου είναι πιο μεγάλη. Ξέρεις όμως, όσο και να μιλάμε και να περιγράφουμε τον πόλεμο, η δύναμη της εικόνας είναι πιο ισχυρή.  Η κόρη μου π.χ. έβλεπε τις προάλλες τα παιδάκια στα καταφύγια και αναρωτιόταν αν και πότε θα πάνε σχολείο :-( . Της εξήγησα ότι αυτό που έχει σημασία προς το παρόν είναι να παραμείνουν ζωντανοί. Θέλω να πω ότι ακόμα και τώρα που έχει την εικόνα μπροστά της, δεν αντιλαμβάνεται τη σκληρότητα του πολέμου. Πως θα το κατανοήσει σε τελείως θεωρητικό επίπεδο και στο ροζ συννεφάκι της;;

Επίσης προσωπικά επειδή θα ήθελα η κόρη μου να μην έχει διαστρεβλωμένη εικόνα για τις καταστάσεις αυτές (π.χ. οι κακοί Ρώσσοι και οι καλοί Αμερικάνοι, για τη συμβολή της ευρωπαϊκής ένωσης, για την Τουρκία κ.α.) προσπαθώ με όσο πιο απλά και κατανοητά λόγια να της εξηγώ κάποια πράγματα και μόνο όταν με ρωτήσει.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, elemaxi said:

 

Καταλαβαίνω οτι λόγω ηλικίας θέλει περισσότερη προσοχή. Η κόρη μου είναι πιο μεγάλη. Ξέρεις όμως, όσο και να μιλάμε και να περιγράφουμε τον πόλεμο, η δύναμη της εικόνας είναι πιο ισχυρή.  Η κόρη μου π.χ. έβλεπε τις προάλλες τα παιδάκια στα καταφύγια και αναρωτιόταν αν και πότε θα πάνε σχολείο :-( . Της εξήγησα ότι αυτό που έχει σημασία προς το παρόν είναι να παραμείνουν ζωντανοί. Θέλω να πω ότι ακόμα και τώρα που έχει την εικόνα μπροστά της, δεν αντιλαμβάνεται τη σκληρότητα του πολέμου. Πως θα το κατανοήσει σε τελείως θεωρητικό επίπεδο και στο ροζ συννεφάκι της;;

Επίσης προσωπικά επειδή θα ήθελα η κόρη μου να μην έχει διαστρεβλωμένη εικόνα για τις καταστάσεις αυτές (π.χ. οι κακοί Ρώσσοι και οι καλοί Αμερικάνοι, για τη συμβολή της ευρωπαϊκής ένωσης, για την Τουρκία κ.α.) προσπαθώ με όσο πιο απλά και κατανοητά λόγια να της εξηγώ κάποια πράγματα και μόνο όταν με ρωτήσει.

Μα δε σημαίνει πως επειδή το παιδί δεν εκτίθεται σε εικόνες ζει στο ροζ του συννεφάκι, επιλέγω να το προφυλάξω από τους εφιάλτες που μπορεί να αποφύγει, δε σημαίνει πως ζει σε έναν παραμυθένιο κόσμο.

Μόνο θεωρητικά μπορεί να κατανοήσει το παιδί τον πόλεμο εφόσον δε ζει το ίδιο τον πόλεμο. Ακόμα και αν ακούσει ειδήσεις ή δει εικόνες  πάλι μόνο θεωρητική θα είναι η κατανόηση.

Συζητάμε τα πάντα στο σπίτι, και φυσικά αν ρωτήσει θα του απαντήσω στα πλαίσια πάντα που μπορεί ο ίδιος να κατανοήσει.

Ξαναείπα και σε άλλο ποστ, μιλάμε χρόνια για αυτά τα θέματα, όπως μιλάμε για τη φτώχεια που υπάρχει στον κόσμο, για τους άστεγους και άλλα πολλά δυσάρεστα, απλά εγώ ως μητέρα επιλέγω να μη τον εκθέσω στην εικόνα, και προσπαθώ να μη με βλέπει να ακούω μανιωδώς ειδήσεις για τα γεγονότα γιατί και αυτό επίσης κακό θα του κάνει. 

Μου άρεσε πολύ η προσέγγιση της @vtgian με την συγκεκριμένη παράσταση όμως το έψαξα και δυστυχώς έχουν σταματήσει πλέον, θα ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία για να μάθει - δει περισσότερα πράγματα για ένα τόσο τραγικό γεγονός.

Τη διαστρέβλωση της εικόνας δε ξέρω πόσο μπορούμε να την γλυτώσουμε καθώς στο μυαλό τους όποιος ξεκινάει τον πόλεμο είναι ο κακός, σκοπός είναι να καταλάβουν πως δεν ευθύνεται ένας ολόκληρος λαός για τα λάθη των κυβερνώντων και αυτό είναι κάτι το οποίο σίγουρα ακόμα δεν μπορεί να το καταλάβει.

Η κόρη σου πόσο είναι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για τον κορονοιο.

Την Τρίτη βγήκε κρουσμα στην τάξη που δεν είχε έρθει όμως  από την Παρασκευή.

Σήμερα βγήκε θετικό σε ραπιντ το παιδί.Ασυμπωματικο.αναμενουμε pcr.πηγε τώρα κ ο σύζυγος για pcr.Αρνητικοι κ οι δυο στα rapid.Ποτε πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω 

μοριακο .Σημερα η κάνα δυο μερες?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για τον κορονοιο.

Την Τρίτη βγήκε κρουσμα στην τάξη που δεν είχε έρθει όμως  από την Παρασκευή.

Σήμερα βγήκε θετικό σε ραπιντ το παιδί.Ασυμπωματικο.αναμενουμε pcr.πηγε τώρα κ ο σύζυγος για pcr.Αρνητικοι κ οι δυο στα rapid.Ποτε πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω 

μοριακο .Σημερα η κάνα δυο μερες?

Σε δύο τρεις μέρες θα έκανα εγώ εκτός κ αν έχεις συμπτώματα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για τον κορονοιο.

Την Τρίτη βγήκε κρουσμα στην τάξη που δεν είχε έρθει όμως  από την Παρασκευή.

Σήμερα βγήκε θετικό σε ραπιντ το παιδί.Ασυμπωματικο.αναμενουμε pcr.πηγε τώρα κ ο σύζυγος για pcr.Αρνητικοι κ οι δυο στα rapid.Ποτε πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω 

μοριακο .Σημερα η κάνα δυο μερες?

Περαστικά μαγιοπούλας!!

Εγώ στη θέση σου μοριακό θα έκανα σε 5-6 ημέρες ώστε να είμαι σίγουρη αν έχω κολλήσει. Έτσι έκανα και όταν νόσησε ο γιος μου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , kotsifikos είπε:

Περαστικά μαγιοπούλας!!

Εγώ στη θέση σου μοριακό θα έκανα σε 5-6 ημέρες ώστε να είμαι σίγουρη αν έχω κολλήσει. Έτσι έκανα και όταν νόσησε ο γιος μου. 

Κι εγω αυτό λέω..μπήκα να κλείσω κ σε δημόσια δομή αλλά παντού δίνουν ημερομηνία το Μάιο.μηπως μπλόκαρε κάτι?

Της έκανα κ τεστψσιου πριν λίγο.ξεκαθαρα αρνητικό.

Αν τώρα βγει αρνητική στον μοριακο πως θα αποχαραχρηριστει?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω αυτό λέω..μπήκα να κλείσω κ σε δημόσια δομή αλλά παντού δίνουν ημερομηνία το Μάιο.μηπως μπλόκαρε κάτι?

Της έκανα κ τεστψσιου πριν λίγο.ξεκαθαρα αρνητικό.

Αν τώρα βγει αρνητική στον μοριακο πως θα αποχαραχρηριστει?

Αν βγει αρνητικό το μοριακο δείχνεις το μοριακο δεν χρειαζετε κάτι άλλο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν εινΟ φο θέμα δο 7α δείξω αλλά πως θα χαρακτηριστεί το παιδί στο gov.gr

Κατσε να δεις πρώτα το μοριακο κ αν είναι αρνητικό θα δείχνεις το μοριακο τεστ το gov ποιος θα στο ζητήσει? Στο σχολειο θα εξηγήσεις 

Κ θα σου βρουν λύση μην αγχώνεσαι για το gov 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για τον κορονοιο.

Την Τρίτη βγήκε κρουσμα στην τάξη που δεν είχε έρθει όμως  από την Παρασκευή.

Σήμερα βγήκε θετικό σε ραπιντ το παιδί.Ασυμπωματικο.αναμενουμε pcr.πηγε τώρα κ ο σύζυγος για pcr.Αρνητικοι κ οι δυο στα rapid.Ποτε πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω 

μοριακο .Σημερα η κάνα δυο μερες?

Περαστικα! Σ ενα τριήμερο εγω θα κανα ενα μοριακο, ειναι κ η αργια βεβαια μπροστα μας.

 

9 ώρες πρίν, elemaxi είπε:

 

Καταλαβαίνω οτι λόγω ηλικίας θέλει περισσότερη προσοχή. Η κόρη μου είναι πιο μεγάλη. Ξέρεις όμως, όσο και να μιλάμε και να περιγράφουμε τον πόλεμο, η δύναμη της εικόνας είναι πιο ισχυρή.  Η κόρη μου π.χ. έβλεπε τις προάλλες τα παιδάκια στα καταφύγια και αναρωτιόταν αν και πότε θα πάνε σχολείο :-( . Της εξήγησα ότι αυτό που έχει σημασία προς το παρόν είναι να παραμείνουν ζωντανοί. Θέλω να πω ότι ακόμα και τώρα που έχει την εικόνα μπροστά της, δεν αντιλαμβάνεται τη σκληρότητα του πολέμου. Πως θα το κατανοήσει σε τελείως θεωρητικό επίπεδο και στο ροζ συννεφάκι της;;

Επίσης προσωπικά επειδή θα ήθελα η κόρη μου να μην έχει διαστρεβλωμένη εικόνα για τις καταστάσεις αυτές (π.χ. οι κακοί Ρώσσοι και οι καλοί Αμερικάνοι, για τη συμβολή της ευρωπαϊκής ένωσης, για την Τουρκία κ.α.) προσπαθώ με όσο πιο απλά και κατανοητά λόγια να της εξηγώ κάποια πράγματα και μόνο όταν με ρωτήσει.

Και γιατι το παιδι να μη ζει στο ροζ συννεφακι; Αυτό δεν επιδιώκουμε ολοι, προσευχόμαστε να μην υπάρχουν παιδιά πολέμου; Θα καταλαβαινα μια τετοια προοπτική μόνο εαν ενα παιδί ζει σ’ενα περιβάλλον στείρο, με ψέματα και υπεκφυγές.Όταν συζητάμε πρόθυμα, εκδηλώνοντας τα συναισθήματα μας, το παιδί νιώθει ασφαλεια κ αυτό ειναι το πιο βασικό. Οι τεράστιες ανασφάλειες των ενηλίκων προέρχονται απο παιδικές φοβίες, πανικό και απόκρυψη συναισθημάτων. Ενα παιδι που κλαίει, γελάει,φοβαται, ντρεπεται και μπορει να το αναγνωρίζει, τοτε μπορει να εμπιστευεται τον εαυτο του και να πατάει στα πόδια του, οταν κατεβαινει απο το ροζ συννεφακι που ειναι μαγικο κ μακαρι να το χει για παντα. 
Τωρα για τα μμε κι τις πολιτικες θεσεις καθε οικογενεια πραττει αυτο που νιώθει. Σίγουρα δεν υπαρχει καλουπι στο πώς φοβαται ο καθενας και αποφασιζει να το επικοινωνησει, οποτε ελπιζουμε να πανε ολα καλα στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Deena για θύμησε μου.ποτε βρέθηκες θετική στο ραπιντ?το παιδί ή εσύ κόλλησες πρώτη?

Περαστικά!

 

Πρωτα εγώ βγήκα θετική, 5 μέρες μετά την τελευταία επαφή με κρούσμα και 1 εβδομάδα μετά την έναρξη των συμπτωμάτων.

 

Ο γιος μου βγήκε θετικός 5 μέρες μετά από εμένα, με μηδενικά σχεδόν συμπτώματα. Μας «εντόπισαν» τα σελφ και τους δυο, που κάναμε κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

Περαστικά!

 

Πρωτα εγώ βγήκα θετική, 5 μέρες μετά την τελευταία επαφή με κρούσμα και 1 εβδομάδα μετά την έναρξη των συμπτωμάτων.

 

Ο γιος μου βγήκε θετικός 5 μέρες μετά από εμένα, με μηδενικά σχεδόν συμπτώματα. Μας «εντόπισαν» τα σελφ και τους δυο, που κάναμε κάθε μέρα.

Ευχαριστώ!

Συμπτωμάτων ποιανού?δικού σου η του ξροτσματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ευχαριστώ!

Συμπτωμάτων ποιανού?δικού σου η του ξροτσματος?

Δικών μου συμπτώματων.


Με το κρούσμα (γιαγιά) αρχίσαμε μαζί τα συμπτώματα, η γιαγιά μετά από 2 μέρες είχε θετικό μοριακό, εμένα στην εβδομάδα πάνω βγήκε θετικό σελφ, αφού είχαν προηγηθεί καθημερινά αρνητικά σελφ και ένα αρνητικό μοριακό στην 4η μέρα συμπτωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Δικών μου συμπτώματων.


Με το κρούσμα (γιαγιά) αρχίσαμε μαζί τα συμπτώματα, η γιαγιά μετά από 2 μέρες είχε θετικό μοριακό, εμένα στην εβδομάδα πάνω βγήκε θετικό σελφ, αφού είχαν προηγηθεί καθημερινά αρνητικά σελφ και ένα αρνητικό μοριακό στην 4η μέρα συμπτωμάτων.

Χθες βγήκε θετικός ο μοριακός του παιδιού κ ξημερώματα ξεκίνησε ο πυρετός.σημςρα το σελφ τεστ της βγήκε θετικό πριν καν μπει στη γραμμή ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Χθες βγήκε θετικός ο μοριακός του παιδιού κ ξημερώματα ξεκίνησε ο πυρετός.σημςρα το σελφ τεστ της βγήκε θετικό πριν καν μπει στη γραμμή ελέγχου.

Περαστικά σας κορίτσι μου, εύχομαι να το περάσετε όσο το δυνατόν ελαφρύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Χθες βγήκε θετικός ο μοριακός του παιδιού κ ξημερώματα ξεκίνησε ο πυρετός.σημςρα το σελφ τεστ της βγήκε θετικό πριν καν μπει στη γραμμή ελέγχου.

Περαστικά μαγιοπουλας

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Χθες βγήκε θετικός ο μοριακός του παιδιού κ ξημερώματα ξεκίνησε ο πυρετός.σημςρα το σελφ τεστ της βγήκε θετικό πριν καν μπει στη γραμμή ελέγχου.

Όλα καλά θα πάνε, περαστικά στο παιδί!

 

Εμενα με την ευκαιρία της νοσησης μας με εντυπωσίασαν πάντως τα σελφ. Έπιασαν το παιδί χωρίς σχεδόν καθόλου συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Όλα καλά θα πάνε, περαστικά στο παιδί!

 

Εμενα με την ευκαιρία της νοσησης μας με εντυπωσίασαν πάντως τα σελφ. Έπιασαν το παιδί χωρίς σχεδόν καθόλου συμπτώματα.

Ευχαριστώ.αργησε να το πιάσει το σελφ.σκεψου ότι την Τετάρτη της είχα κάνει ραπιντ στο φαρμακείο κ ήταν αρνητική.κ πεμπτη ήμασταν στο ιαδω στην αλλεργιολογο κ αφού τελειώσαμε ζήτησα ένα ραπιντ για να το έχει για το σχολείο Παρασκευή κ βγήκε εμφανώς θετική.αρμητικη ομως μετα στο σπίτι.στο μοσοκομειο ομως το έβαλαν βαθιά.χθες φάνηκε με τη μια στο οικιακό ραπιντ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σήμερα το πρωί βρέθηκα κι εγώ θετικη.

Έχω όφελος να κάνω ραπιντ σε φαρμακείο να δηλωθεί επίσημα?

Δεν ξέρω για να σου πω την αλήθεια. Γρήγορη ανάρρωση ευχομαι! Τι συμπτώματα έχετε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ξέρω για να σου πω την αλήθεια. Γρήγορη ανάρρωση ευχομαι! Τι συμπτώματα έχετε? 

Ευχαριστώ.γαργαλιμα στο λαιμό,πολύ ήπιο μπουκωμα κ μια αίσθηση βάρους στο σώμα κσαν κ συτο πο νιώθεις όταν σε περιτριγυριζει ιωση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...