Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ποια θα ηταν για σενα η καταλληλη τιμωρια για αυτο το παιδακι που εκανε το τραγικο λαθος να βρεθει με τον φιλο του που ειναι σε αλλο τμημα;

συνελθε!!!

συνηθως ετσι κανουν οι γονεις.αφηνουν τα παιδια τους να παιζουν.ξερω σε σοκαρω:rolleyes:φανταζομαι δ αλωνιζανε τα 5χρ εξω στα χιονια μονα,ειχαν επαφες σαν οικογενεια

οπως κ πολλοι αλλοι,εκτος απο εσας

μονο εσυ θα μπορουσες να περιμενεις πως κ πως να χιονισει για να κλειστει ο κοσμος μεσα

δ θα ασχοληθεις με εκεινη την οικογενεια η με εμας εδω;

οταν ανοιγεις μια συζητηση,δ γινεται ξαφνικα ετσι απο μονη να την κλεινεις.αλλιως γραψ'τα σε ημερολογιο.εδω υπαρχει αλληλεπιδραση

εχει ιωση ο μικρος,εχεις νευρα κ ειπες να μπεις να ξεσπασεις εδω;

φανταζομαι θα προτιμουσες οι φοιτητες να μην ερθουν να δουν τους δικους τους

(αν φαω καρτα,θα μου λειψετε,θα τα πουμε εν καιρω :)  )

 

Ωχ, ηγρίεψε η Βίκυ!!!

Εν τω μεταξύ, ξανακοίταξα να δω ποια γράφει έτσι τσαντισμένα! :lol:

Τόσο πολύ εντυπωσιάστηκα!

 

Λοιπόν, έχει και την πλάκα του που συνεχίζουμε την κουβέντα σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα.

Επίσης υπάρχει κι η λύση του να μην απαντάτε, όταν/αν σας φαίνεται κάτι παράλογο.

Για να μην πλατιάζεται (φοβερό συντακτικό) κάτι χωρίς λόγο ή/και με νεύρα.
Υποθετικά μιλώντας πάντα, δεν θέλω να θίξω κανέναν.

 

Προσωπικά, όλο και περισσότερους ξέρω που νόσησαν/νοσούν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν απαγορεύεται προφανώς. Απλώς αν ήταν ένα παιδάκια που κόλλησε από γονιό που κόλλησε στη δουλειά δεν θα με ενοχλούσε. Θα ήταν αναπόφευκτο. Αλλά μου έκανε εντύπωση που έστω και προσχηματικά δεν είπαν ότι νιώθουν άσχημα που προκάλεσαν αναστάτωση σε δέκα και παραπάνω οικογένειες. Εγω ζήτησα συγγνώμη από τα 2-3 παιδιά που ήταν με τον γιο μου την τελευταία μέρα πριν βρεθεί θετικός, γιατί ήταν ο μόνος που συνέχισε να πηγαίνει σχολείο εκτός από κάποια που είχαν αρρωστήσει παλιότερα κ 2-3 που έλειπαν τις μέρες της πρώτης επαφής. Ζήτησα συγγνώμη όμως και για την ταλαιπωρία τους να πάνε για τεστ και προκαταβολικά μήπως κολλήσουν που ευτυχώς δεν κόλλησαν γιατί θα ένιωθα πολύ άσχημα, παρολο που επίσης δεν έκανα κάτι παράνομο, δυο ραπιντ είχε κάνει το παιδί τις δυο προηγούμενες μέρες και σελφ τεστ το πρωί εκείνο. 

ε τι να κανουμε,μεγαλο μερος του πληθυσμου δ ειναι μονο δουλεια-σπιτι-δουλεια.αντιστοιχα κ το παιδακι θα παει κ σε δραστηριοτητα,θα παει κ σε παρτυ,θα παιξει κ με φιλους

μεσα στην καθηκερινοτητα ειναι ολα αυτα,η τουλ των περισσοτερων

δ καταλαβαινω αυτον τον τροπο σκεψης.αν κολλησεις στην δουλεια,οκ δεκτο.ολα τα αλλα περιττα

σιγα την αναστατωση..γτ να ζητησουν συγνωμη;δ ενιωσαν ασχημα κ καλα εκαναν.σιγα μην κρατησω μουτρα στο παιδακι που βγηκε θετικο πρωτο στο τμημα της κορης,η στην διπλανη της επειδη λογικα απο εκεινη κολλησε

αν εσυ ενιωσες την αναγκη,ετσι επραξες.δ σημαινει οτι ολοι συμπεριφερομαστε με τον ιδιο τροπο.θα μπορουσες να κρατησεις προληπτικα το παιδι σπιτι,να μην σκεφτεσαι καν αυτο το ενδεχομενο

πρίν από 6 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ωχ, ηγρίεψε η Βίκυ!!!

Εν τω μεταξύ, ξανακοίταξα να δω ποια γράφει έτσι τσαντισμένα! :lol:

Τόσο πολύ εντυπωσιάστηκα!

 

Λοιπόν, έχει και την πλάκα του που συνεχίζουμε την κουβέντα σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα.

Επίσης υπάρχει κι η λύση του να μην απαντάτε, όταν/αν σας φαίνεται κάτι παράλογο.

Για να μην πλατιάζεται (φοβερό συντακτικό) κάτι χωρίς λόγο ή/και με νεύρα.
Υποθετικά μιλώντας πάντα, δεν θέλω να θίξω κανέναν.

 

Προσωπικά, όλο και περισσότερους ξέρω που νόσησαν/νοσούν. 

καλα αυτο δ το λες κ αγρια:Pουτε ιδιαιτερα τσαντισμενη.απλα βλεπω το μελλον.παλι χαμος θα γινει.κ ειναι κριμα

κ παλι δ θα φταιει αυτος που προκαλει την ταραχη,αλλα αυτος που απανταει

οπως ξαφνικα επιστρεφουν χωρις εξηγησεις,ετσι το πιανουμε απο εκει που εμεινε

ως ενα βαθμο εχει πλακα

εγω το εχω πει πολλες φορες.με τρωει το χερι μου οταν βλεπω υπερβολες.νιωθω την αναγκη να πω παραλογο κ ας ειμαι η μονη

δ γινεται να λεει οτι περιμενε συγνωμη κ να μην υπαρχει απαντηση

(ευχομαι να γινω ζεν κ απλα να τα προσπερναω,ισως σταματησουν ετσι)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

σιγα την αναστατωση..γτ να ζητησουν συγνωμη;δ ενιωσαν ασχημα κ καλα εκαναν.

Πώς δεν ήταν αναστάτωση; κατ' αρχάς άλλοι γονείς έχασαν και μεροκάματα εξαιτίας της άδειας που πήραν. Άλλες οικογένειες που έχουν και μωρά αδέρφια πέρασαν πολύ μεγάλη αγωνία. 

 

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

θα μπορουσες να κρατησεις προληπτικα το παιδι σπιτι,να μην σκεφτεσαι καν αυτο το ενδεχομενο

λες να μας έδιναν άδεια στη δουλειά για να μείνουμε σπίτι προληπτικά; εδώ για τις αρρώστιες και μας στραβοκοιτάνε. Εξάλλου σ εμάς όπως αποδείχτηκε, κόλλησαν όλα ταυτόχρονα αφού βρέθηκαν όλα τα θετικά μέσα σε 3 μέρες. ούτε αν έκλεινε το τμημα όπως παλιά δεν θα είχε ωφελήσει δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Πώς δεν ήταν αναστάτωση; κατ' αρχάς άλλοι γονείς έχασαν και μεροκάματα εξαιτίας της άδειας που πήραν. Άλλες οικογένειες που έχουν και μωρά αδέρφια πέρασαν πολύ μεγάλη αγωνία. 

 

λες να μας έδιναν άδεια στη δουλειά για να μείνουμε σπίτι προληπτικά; εδώ για τις αρρώστιες και μας στραβοκοιτάνε. Εξάλλου σ εμάς όπως αποδείχτηκε, κόλλησαν όλα ταυτόχρονα αφού βρέθηκαν όλα τα θετικά μέσα σε 3 μέρες. ούτε αν έκλεινε το τμημα όπως παλιά δεν θα είχε ωφελήσει δηλαδή. 

Ακόμα δεν γύρισε η Έσπερος και έχουν γραφτεί 3 σελίδες :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα υψίστης σημασίας για να ασχοληθούμε με κάτι που δεν είναι καθόλου γελοίο.

Τι τεστ παραλάβατε σήμερα από το φαρμακείο?Εγώ τα flowflex της Αcon.

Βρήκα ότι υπάρχει θέμα εγκυρότητας κ μου το επιβεβαίωσε η κουμπάρα μου από την Αγγλία που δουλευει στην έρευνα.Βγαινουν ψευδως αρνητικά.Για κάντε μια έρευνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχω θέμα υψίστης σημασίας για να ασχοληθούμε με κάτι που δεν είναι καθόλου γελοίο.

Τι τεστ παραλάβατε σήμερα από το φαρμακείο?Εγώ τα flowflex της Αcon.

Βρήκα ότι υπάρχει θέμα εγκυρότητας κ μου το επιβεβαίωσε η κουμπάρα μου από την Αγγλία που δουλευει στην έρευνα.Βγαινουν ψευδως αρνητικά.Για κάντε μια έρευνα.

αληθεια;:huh:ελπιζω να μην εχουμε θεμα εχω 4τελευταια απο τα προηγουμενα,να τα κρατησω για επιβεβαιωση αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vicky86 είπε:

αληθεια;:huh:ελπιζω να μην εχουμε θεμα εχω 4τελευταια απο τα προηγουμενα,να τα κρατησω για επιβεβαιωση αν ειναι

Σήμερα τα πήρα.καβε μια αναζήτηση στα αγγλικά.πολυ πρόσφατη ανακοινωση

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, μαγιοπουλας said:

Έχω θέμα υψίστης σημασίας για να ασχοληθούμε με κάτι που δεν είναι καθόλου γελοίο.

Τι τεστ παραλάβατε σήμερα από το φαρμακείο?Εγώ τα flowflex της Αcon.

Βρήκα ότι υπάρχει θέμα εγκυρότητας κ μου το επιβεβαίωσε η κουμπάρα μου από την Αγγλία που δουλευει στην έρευνα.Βγαινουν ψευδως αρνητικά.Για κάντε μια έρευνα.

Εγώ παρέλαβα αυτά από την προηγούμενη φορά, σκέψου μου έχει μείνει ένα από το πακέτο.

Μας έφεραν τα ελαττωματικά δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σήμερα τα πήρα.καβε μια αναζήτηση στα αγγλικά.πολυ πρόσφατη ανακοινωση

Εγώ το μεσημεράκι θα πάω να πάρω... Αν είναι δυνατόν, δλδ δίνουν απλά για να δώσουν??? Ότι τους ξεμένει μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ το μεσημεράκι θα πάω να πάρω... Αν είναι δυνατόν, δλδ δίνουν απλά για να δώσουν??? Ότι τους ξεμένει μάλλον..

Οχι.δεν ρο χουν πάρει χαμπάρι.ο εοφ φταιει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

46 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Οχι.δεν ρο χουν πάρει χαμπάρι.ο εοφ φταιει

Είναι δυνατόν να μην έχουν πάρει χαμπάρι κάτι τόσο σοβαρό? Αν σε ένα τεστ δεν εξετάσουν την εγκυρότητα τι θα εξετάσουν?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχω θέμα υψίστης σημασίας για να ασχοληθούμε με κάτι που δεν είναι καθόλου γελοίο.

Τι τεστ παραλάβατε σήμερα από το φαρμακείο?Εγώ τα flowflex της Αcon.

Βρήκα ότι υπάρχει θέμα εγκυρότητας κ μου το επιβεβαίωσε η κουμπάρα μου από την Αγγλία που δουλευει στην έρευνα.Βγαινουν ψευδως αρνητικά.Για κάντε μια έρευνα.

 

Μου φαίνεται λίγο απίθανο να έχουν επιβεβαιώσει ότι όλα τα self-test μιας εταιρείας είναι ελαττωματικά και να συνεχίζεται η κυκλοφορία τους. Μήπως έτυχε συγκεκριμένη παρτίδα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vtgian είπε:

 

Μου φαίνεται λίγο απίθανο να έχουν επιβεβαιώσει ότι όλα τα self-test μιας εταιρείας είναι ελαττωματικά και να συνεχίζεται η κυκλοφορία τους. Μήπως έτυχε συγκεκριμένη παρτίδα; 

Έστειλα ερώτημα στον εοφ.εμημερωστε κ τα φαρμακεία σας.

Εινσι πολύ πρόσφατη η ανακοίνωσα.τους μίλησα λ μουβειπαν ότι δεν ρο γνωρίζουν.

πρίν από 26 λεπτά , vtgian είπε:

 

Μου φαίνεται λίγο απίθανο να έχουν επιβεβαιώσει ότι όλα τα self-test μιας εταιρείας είναι ελαττωματικά και να συνεχίζεται η κυκλοφορία τους. Μήπως έτυχε συγκεκριμένη παρτίδα; 

Είναι ο ίδιος κωδικός με αυτόν που είναι ελαττωματικό πάντως.ει αι πολύ πρόσφατη η ανανοινωση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έστειλα ερώτημα στον εοφ.εμημερωστε κ τα φαρμακεία σας.

Εινσι πολύ πρόσφατη η ανακοίνωσα.τους μίλησα λ μουβειπαν ότι δεν ρο γνωρίζουν.

 

Ποια ανακοίνωση;

 

H μόνη που βλέπω είναι αυτή του FDA η οποία όμως αφορά μόνο Αμερική και μιλάει για "μαιμού" προϊόν και μάλιστα έχει οδηγό εντοπισμού διαφορών σε σχέση με το κανονικό. 

fda.gov/safety/recalls-market-withdrawals-safety-alerts/acon-laboratories-issues-recall-non-eua-authorized-flowflextm-sars-cov-2-antigen-rapid-test-self#recall-announcement

 

Υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ποια ανακοίνωση;

 

H μόνη που βλέπω είναι αυτή του FDA η οποία όμως αφορά μόνο Αμερική και μιλάει για "μαιμού" προϊόν και μάλιστα έχει οδηγό εντοπισμού διαφορών σε σχέση με το κανονικό. 

fda.gov/safety/recalls-market-withdrawals-safety-alerts/acon-laboratories-issues-recall-non-eua-authorized-flowflextm-sars-cov-2-antigen-rapid-test-self#recall-announcement

 

Υπάρχει κάτι άλλο;

Τα ίδια ακριβώς χρησιμοποίησα στη δουλειά η κουμπάρα μου την περασμένη εβδομάδα λ τους έβγαιναν ψευδως αρνητικα.

Γι αυτο έστειλα κ ερώτημα στον εοφ για να ελέγξουν τι ισχύει.το ίδιο έκαναν λ στο φαρμακείο πουβτοβειπα

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τα ίδια ακριβώς χρησιμοποίησα στη δουλειά η κουμπάρα μου την περασμένη εβδομάδα λ τους έβγαιναν ψευδως αρνητικα.

Γι αυτο έστειλα κ ερώτημα στον εοφ για να ελέγξουν τι ισχύει.το ίδιο έκαναν λ στο φαρμακείο πουβτοβειπα

Καλύτερα να το ψάξουν παρα να υπάρχει η πιθανότητα να ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Κ μεις παντως αρχισαμε εκδρομες, βγαινουμε και το παιδι πια το αφηνω ελευθερο. Κουραστηκα τοσα χρονια να προσεχω ολη την ωρα τα παντα.

Εννοειται φοραω μασκα κλπ αλλα εχω σταματησει να τρελαινομαι.

Καποια στιγμη θα μας χτυπησει την πορτα, ισως να τη χτυπησε κιολας, η ζωη μας ομως δε γινεται να μενει αλλο σε παυση.

Εγω τα σελφ και τα ραπιντ δεν τα εμπιστευομαι ανεξαρτητου εταιρειας. Ειδικα τις τελευταιες βδομαδες οσοι γνωστοι μου νοσησαν, εδειξαν θετικοι δυο τρεις μερες μετα τα συμπτωματα.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, HopeA said:

Εγω τα σελφ και τα ραπιντ δεν τα εμπιστευομαι ανεξαρτητου εταιρειας. Ειδικα τις τελευταιες βδομαδες οσοι γνωστοι μου νοσησαν, εδειξαν θετικοι δυο τρεις μερες μετα τα συμπτωματα.

 

Έχω πολλούς στον κύκλο μου που είδαν ότι νοσούν από τα σελφ τεστ χωρίς συμπτώματα, και ο γιος μου μέσα σε αυτούς. Δεν είναι όλα αξιόπιστα σίγουρα, λένε πως  πρέπει το ιικό φορτίο  να είναι υψηλό και να γίνεται σωστά ώστε να βγει θετικό. Σίγουρα με το μόνο τεστ που μπορούμε να είμαστε σίγουροι είναι το pcr. 

Πάντως με την όμικρον και εγώ έχω ακούσει αρκετούς που βγήκαν θετικοί 2-3 ημέρες αφού ξεκίνησαν τα συμπτώματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έχω πολλούς στον κύκλο μου που είδαν ότι νοσούν από τα σελφ τεστ χωρίς συμπτώματα, και ο γιος μου μέσα σε αυτούς. Δεν είναι όλα αξιόπιστα σίγουρα, λένε πως  πρέπει το ιικό φορτίο  να είναι υψηλό και να γίνεται σωστά ώστε να βγει θετικό. Σίγουρα με το μόνο τεστ που μπορούμε να είμαστε σίγουροι είναι το pcr. 

Πάντως με την όμικρον και εγώ έχω ακούσει αρκετούς που βγήκαν θετικοί 2-3 ημέρες αφού ξεκίνησαν τα συμπτώματα.

 

 

Ναι ολα παιζουν ρολο.

Παρολα αυτα, οι γονεις μου που νοσησαν προσφατα(3πλα εμβολιασμενοι) εκαναν καθε μερα σελφ κ μετα ραπιντ σε εργαστηριο, ο μπαμπας χωρις συμπτωματα, η μαμα με λαιμο κ δεκατα.

Για 4 μερες ολα εβγαιναν αρνητικα. 
Μολις περασαν τα συμπτωματα κ της μαμας, βγηκαν θετικοι. Δλδ 5η μερα αφου δν υπηρχε τπτ σε συμπτωμα.

Κ αλλοι τρεις γνωστοι μου το ιδιο.

Περασαν πυρετο βηχα με αρνητικα ραπιντ κ σελφ και βγηκαν θετικοι αφου περασε.

Κ μιλαω για το προσφατο παρελθον, οχι Χριστουγεννα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Έχω πολλούς στον κύκλο μου που είδαν ότι νοσούν από τα σελφ τεστ χωρίς συμπτώματα, και ο γιος μου μέσα σε αυτούς. Δεν είναι όλα αξιόπιστα σίγουρα, λένε πως  πρέπει το ιικό φορτίο  να είναι υψηλό και να γίνεται σωστά ώστε να βγει θετικό. Σίγουρα με το μόνο τεστ που μπορούμε να είμαστε σίγουροι είναι το pcr. 

Πάντως με την όμικρον και εγώ έχω ακούσει αρκετούς που βγήκαν θετικοί 2-3 ημέρες αφού ξεκίνησαν τα συμπτώματα.

 

 

ναι συμφωνω,κ εγω ξερω πολλους που τους επιασε το σελφ

η μαμα μου κ η κορη μου πχ.κ σχεδον χωρις συμπτωματα.οπως κ τα περισσοτερα παιδια που ξερω κ νοσησαν

κ η κορη μου ειχε σιγουρα την δ.αλλα αργησε να δειξει θετικο.κ παρολο που κολλησαν πολλα παιδακια θεωρω οτι εκεινη δ ειχε υψηλο ιικο φορτιο γτ δ κολλησαμε εμεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι συμφωνω,κ εγω ξερω πολλους που τους επιασε το σελφ

η μαμα μου κ η κορη μου πχ.κ σχεδον χωρις συμπτωματα.οπως κ τα περισσοτερα παιδια που ξερω κ νοσησαν

κ η κορη μου ειχε σιγουρα την δ.αλλα αργησε να δειξει θετικο.κ παρολο που κολλησαν πολλα παιδακια θεωρω οτι εκεινη δ ειχε υψηλο ιικο φορτιο γτ δ κολλησαμε εμεις

Ένας όλους το σελφ μας έδειχνε ξεκάθαρα κ αρνητικοποιηθηκεωτην 8ηβμερα.

Δεν ισχύει αυτό που λες hope.Τα ίδια rapid χρησιμοποιούν κ οι δομές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...