Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

15 hours ago, μαγιοπουλας said:

 Astra και Johnson ήθελα να πω

Εγω σημερα φρίκαρα κ αηδίασα Επισκεφτηκα με τον πατέρα μου μια ογκολογο στο Μετροπολιταν Τζενεραλ(το γράφω στα ελληνικά για να δημοσιευτει).Στο νοσοκομειο επικρατούσε ένα μπάχαλο με σαρδελοποιημενους ανθρώπους.Εκει που περιμέναμε ξαφνικά ντουμανιασαμε για μισή ώρα από κάποιους που κάπνιζαν καπου κ έβγαινε ο καπνός από τον εξαερισμό.

Αρκετοί από το προσωπικό ειχαν κατεβασμένη μασκα κ στο ιατρείο της ογκολογου δεν φορουσε μασκα ουτε αυτη ουτε η συνεργάτες της .Παραπονέθηκε στην κοπέλα που έπαιρνε το ιστορικό κ με διέψευσε μπροστά στα μάτια μου .Η δε γιατρις  βγηκε από το ασανσέρ χωρις να φοραει μασκα κ συνέχισε κ ετσι οπως ειπα στο δωμάτιο ιατρείο.Ειναι συμπεριφορά αυτή σε καρκίνο πάθεις?

Και να σας πω και αλλα άσχετα.Σαν ιστορικό της είπα ότι ο πατέρας μου έχει θρομβοφιλια κ ρωτώντας με πως την ανακάλυψε της είπα για τις αποβολες μου.Οταν ειδε οτι έμεινα έγκυος στα 42 κ της είπα ότι έχω ένα τετράχρονο μου ρώτησε αν είναι καλά κ αν είμαι σιγουρη γι αυτό.Αργοτερα έμαθα από φιλη γιατρο που την ξέρει ότι ε ει απωθημενο που δεν έκανε παιδια γιατι άργησε κ ηταν σε μόνιμη διαμάχη γι αυτο  ε την μανα της.

Επισης μου ειπε οτι εχω αντί.ια γιατι ειναι χλωμό πισω από τη μασκα κ να πάω να τα πούμε.Με αι αιματοκρίτη 43 κ φουλ Φέρντιναντ καμια σχεση.Οταν ηρθε η ωρα να πληρώσω μου ειπαν οτι ειναι χαλασμένο το μηχανάκι κ είπα ότι δεν έχω μετρητά κ οτι αν θέλουν να τους κάνω σε μια ώρα κατάθεση.Και τοτε μου ειπαν το φοβερό,να βγούμε στη λεωφόρο από το νοσοκομείο, να περπατήσουμε 15 λεπτά κ να κάνω ανάληψη.Τα πηρα στο κρανίο,της τα χώρα κ πλήρωσα με μετρητά.Φευγοντας πλήρωσα κ 15 ευρώ στο παρκιγκ.

Δεν είναι σχετικό αλλά ειναι εξω φρένων.Πολυ θα ήθελα να να στείλω μην στον κικιλια.

Εντωμεταξυ ,μήπως είναι κάποιος εδώ σχετικός με τον καρκίνο του εντέρου να του στείλω pm?

τι να πω..δεν έχω λόγια, τα ιδιωτικά νοσοκομεία πλέον έχουν γίνει πολύ χάλια, πας δίνεις ένα σωρό χρήματα (είτε εσύ είτε η ασφάλεια) και η αντιμετώπιση είναι αυτή!

εύχομαι περαστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ! Αφορά τους καινούργιους κανονισμούς στην εστίαση. Κατεβαίνουμε στην Ελλάδα σε λίγο και έχουμε κάνει μόνο την πρώτη δόση με τον άντρα μου (πηγαίνει πολύ αργά ο εμβολιασμός στην Νορβηγία μιας και κάνουν μόνο Pfizer και Moderna και έχουν επεκτείνει το χρονικό διάστημα των 2 δόσεων στις 12 εβδομάδες!). Από ότι έχω καταλάβει δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε για φαγητό, ναι θα μπορούμε στις μικτες ζώνες αφού πρώτα έχουμε κάνει τεστ, που πρακτικά σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε. Το κατάλαβα σωστά; άραγε θα μπορούμε να παίρνουμε το φαγητό take away? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Chrysoum είπε:

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ! Αφορά τους καινούργιους κανονισμούς στην εστίαση. Κατεβαίνουμε στην Ελλάδα σε λίγο και έχουμε κάνει μόνο την πρώτη δόση με τον άντρα μου (πηγαίνει πολύ αργά ο εμβολιασμός στην Νορβηγία μιας και κάνουν μόνο Pfizer και Moderna και έχουν επεκτείνει το χρονικό διάστημα των 2 δόσεων στις 12 εβδομάδες!). Από ότι έχω καταλάβει δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε για φαγητό, ναι θα μπορούμε στις μικτες ζώνες αφού πρώτα έχουμε κάνει τεστ, που πρακτικά σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε. Το κατάλαβα σωστά; άραγε θα μπορούμε να παίρνουμε το φαγητό take away? 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν διευκρινισει ακόμα αν τα μέτρα ισχύουν στους εσωτερικούς χώρους των μαγαζιών ή και τους εξωτερικούς. Η λογική μου λέει ότι ισχύει για τους εσωτερικούς, αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα έχετε πρόβλημα, αλλιώς μάλλον θα παραγγέλνετε delivery

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν διευκρινισει ακόμα αν τα μέτρα ισχύουν στους εσωτερικούς χώρους των μαγαζιών ή και τους εξωτερικούς. Η λογική μου λέει ότι ισχύει για τους εσωτερικούς, αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα έχετε πρόβλημα, αλλιώς μάλλον θα παραγγέλνετε delivery

Κι εγώ έχω την εντύπωση πως τα μέτρα ισχύουν για τους εσωτερικούς χώρους μαγαζιών. 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχα καταλάβει ότι είναι μόνο για μέσα, αλλά τώρα στις ειδήσεις το συσκοτίζουν. Νομίζω όμως ότι συσκοτίζεται σκόπιμα για να πείσουν για εμβολιασμούς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ! Αφορά τους καινούργιους κανονισμούς στην εστίαση. Κατεβαίνουμε στην Ελλάδα σε λίγο και έχουμε κάνει μόνο την πρώτη δόση με τον άντρα μου (πηγαίνει πολύ αργά ο εμβολιασμός στην Νορβηγία μιας και κάνουν μόνο Pfizer και Moderna και έχουν επεκτείνει το χρονικό διάστημα των 2 δόσεων στις 12 εβδομάδες!). Από ότι έχω καταλάβει δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε για φαγητό, ναι θα μπορούμε στις μικτες ζώνες αφού πρώτα έχουμε κάνει τεστ, που πρακτικά σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε. Το κατάλαβα σωστά; άραγε θα μπορούμε να παίρνουμε το φαγητό take away? 

Να σε ρωτήσω κάτι αν έχεις υπόψη σου; Συγγενής μου μου διαμένει Νορβηγία απευθύνθηκε στον οικογενειακό του γιατρο κ ζήτησε να κάνει οικειοθελώς το Τζόνσον (εκτός εμβολιαστικου προγράμματος αλλά δεν δέχθηκε να του το κάνει και επειδή θα ερχόταν Ελλαδα εκλεισε εδώ ραντεβού (με Τζόνσον). Σήμερα που συναντηθήκαμε αναρωτιόταν αν πρέπει να το αλλάξει με Pfizer γιατί ο εοδυ της Νορβηγίας ζητά 2 δόσεις εμβολιου (mrna που είναι στο εμβολιαστικο πρόγραμμα της χώρας δλδ) ενώ αυτός θα έχει κάνει μόνο μια. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα;

(Δεν απαντώ στο ερώτημα σου γιατί δυστυχώς δεν γνωρίζω, δεν υπάρχουν σαφείς απαντήσεις.)

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Lenia16 said:

Να σε ρωτήσω κάτι αν έχεις υπόψη σου; Συγγενής μου μου διαμένει Νορβηγία απευθύνθηκε στον οικογενειακό του γιατρο κ ζήτησε να κάνει οικειοθελώς το Τζόνσον (εκτός εμβολιαστικου προγράμματος αλλά δεν δέχθηκε να του το κάνει και επειδή θα ερχόταν Ελλαδα εκλεισε εδώ ραντεβού (με Τζόνσον). Σήμερα που συναντηθήκαμε αναρωτιόταν αν πρέπει να το αλλάξει με Pfizer γιατί ο εοδυ της Νορβηγίας ζητά 2 δόσεις εμβολιου (mrna που είναι στο εμβολιαστικο πρόγραμμα της χώρας δλδ) ενώ αυτός θα έχει κάνει μόνο μια. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα;

(Δεν απαντώ στο ερώτημα σου γιατί δυστυχώς δεν γνωρίζω, δεν υπάρχουν σαφείς απαντήσεις.)

Γειά σου :) μπήκα τώρα στην σελίδα του ΕΟΔΥ και λέει ότι όταν γυρίσει μπορεί να αναγνωρίσει την δόση που έκανε στην Ελλάδα. Αναγνωριζονται όλα τα εμβόλια που έχουν λάβει την έγκριση του ΕΜΑ. Άρα λογικά δεν θα έχει θέμα με το Johnson, θα αναγνωριστεί δηλαδή, παρόλα αυτά η δεύτερη δόση του (εφόσον την κάνει στην Νορβηγία) θα είναι είτε Morderna ή Pfizer. Τώρα αν αυτό είναι πρόβλημα, μάλλον το ξέρεις εσύ πολυ καλύτερα από εμένα :) επίσης το πότε θα την κάνει είναι επίσης ένα άλλο θέμα, πολυυυυυ αργός ο εμβολιασμός εδώ. 

 

Edit: τώρα θυμήθηκα ότι το Johnson απαιτεί μια δόση! (δεν το κάνουμε οπότε δεν το θυμόμουν). Λογικά δεν θα έχει θέμα, αφού θα είναι πλήρως εμβολιασμενος (με την μια δόση). Δεν αναφέρει κάτι για τον αριθμό των δόσεων ο ΕΟΔΥ που το κοίταξα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ! Αφορά τους καινούργιους κανονισμούς στην εστίαση. Κατεβαίνουμε στην Ελλάδα σε λίγο και έχουμε κάνει μόνο την πρώτη δόση με τον άντρα μου (πηγαίνει πολύ αργά ο εμβολιασμός στην Νορβηγία μιας και κάνουν μόνο Pfizer και Moderna και έχουν επεκτείνει το χρονικό διάστημα των 2 δόσεων στις 12 εβδομάδες!). Από ότι έχω καταλάβει δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε για φαγητό, ναι θα μπορούμε στις μικτες ζώνες αφού πρώτα έχουμε κάνει τεστ, που πρακτικά σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε. Το κατάλαβα σωστά; άραγε θα μπορούμε να παίρνουμε το φαγητό take away? 

Νομίζω πως ισχύει για τους εσωτερικούς χώρους ο διαχωρισμός. Δε βρίσκω λογική να ισχύει στους εξωτερικούς. Όπως όμως ξέρεις, η λογική εδώ είναι σχεδόν ανύπαρκτη και τα πράγματα αλλάζουν. Δε νομίζω να έχετε θέμα αν θέλετε να πάτε σε εξωτερικό χώρο μαγαζιού. Εύχομαι να απολαύσετε τις διακοπές σας στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, love kids said:

Νομίζω πως ισχύει για τους εσωτερικούς χώρους ο διαχωρισμός. Δε βρίσκω λογική να ισχύει στους εξωτερικούς. Όπως όμως ξέρεις, η λογική εδώ είναι σχεδόν ανύπαρκτη και τα πράγματα αλλάζουν. Δε νομίζω να έχετε θέμα αν θέλετε να πάτε σε εξωτερικό χώρο μαγαζιού. Εύχομαι να απολαύσετε τις διακοπές σας στην Ελλάδα!

Ευχαριστώ, ακούγεται λογικό ναι, απλά δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται ξεκάθαρα ότι ειναι μόνο για τους εσωτερικούς χώρους, οπότε κρατάω μικρό καλάθι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια σημερα το πρωί περασε ο αντρας μου απο την Αγία Μαρίνα στα στείρα με το πλοίο παντόφλα κ συμπλήρωσε το ανάλογο έντυπο.

Το απόγευμα επέστρεψε με το πλοίο της γραμμής από ευβοια κ βγηκε Ραφήνα.δεν απαιτούσαν κανένα έντυπο κ το πλοίο ήταν υπερπλήρες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Παιδια σημερα το πρωί περασε ο αντρας μου απο την Αγία Μαρίνα στα στείρα με το πλοίο παντόφλα κ συμπλήρωσε το ανάλογο έντυπο.

Το απόγευμα επέστρεψε με το πλοίο της γραμμής από ευβοια κ βγηκε Ραφήνα.δεν απαιτούσαν κανένα έντυπο κ το πλοίο ήταν υπερπλήρες.

Γενικότερα τα μέτρα δεν ισχύουν για δρομολόγια από και προς την Εύβοια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , maripoz είπε:

Γενικότερα τα μέτρα δεν ισχύουν για δρομολόγια από και προς την Εύβοια 

Ίσχυαν πριν δυο εβδομάδες για την συμπλήρωση εντυπου.σηνερα ίσχυαν κ απο Μαραθώνα προς νέα στυρα αλλα οχι από νότια ευβοια προς Ραφήνα. Δεν καταλαβαίνω γιατί το πλοίο ήταν φισκα κ χωρις μασξες εσωτερικά κ φοραν μασκα στην καντίνα της παραλίας.

Link to comment
Share on other sites

Από νησί σε νησί των Κυκλάδων ούτε πιστοποιητικό εμβολιασμού ζήτησαν ούτε τεστ ούτε έντυπο επιβίβασης. Η φάση ήταν μπείτε να τελειώνουμε γιατί έχουμε κ δουλειές. Βεβαθα στο νησί μας άδειασε όλο το καράβι κι έρχονταν αλλά δυο μέσα στο μισάωρο, οπότε λογικό να βιάζονται. Μετά ήταν σαν ενδοκυκλαδικο, χωρίς κόσμο, ότι χαμός ήταν να γίνει στο καράβι είχε ήδη γίνει. μου έκανε εντύπωση πάντως που με άδειο πλοίο ο κόσμος προτιμούσε να κάτσει μέσα κ οχι κατάστρωμα. ούτε φυσούσε ούτε κούναγε, μια χαρά θα ήταν έξω κ φυσικά ασφαλέστερα… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , maripoz είπε:

Γενικότερα τα μέτρα δεν ισχύουν για δρομολόγια από και προς την Εύβοια 

Σεκφ τεστ δεν ζητούσαν έντυπο ενημερωτικό ζητούσαν.και μαλιστα το ζήτησαν σημερα στο πλοίο παντόφλα αλλά οχι στο πλοίο της γραμμης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Από νησί σε νησί των Κυκλάδων ούτε πιστοποιητικό εμβολιασμού ζήτησαν ούτε τεστ ούτε έντυπο επιβίβασης. Η φάση ήταν μπείτε να τελειώνουμε γιατί έχουμε κ δουλειές. Βεβαθα στο νησί μας άδειασε όλο το καράβι κι έρχονταν αλλά δυο μέσα στο μισάωρο, οπότε λογικό να βιάζονται. Μετά ήταν σαν ενδοκυκλαδικο, χωρίς κόσμο, ότι χαμός ήταν να γίνει στο καράβι είχε ήδη γίνει. μου έκανε εντύπωση πάντως που με άδειο πλοίο ο κόσμος προτιμούσε να κάτσει μέσα κ οχι κατάστρωμα. ούτε φυσούσε ούτε κούναγε, μια χαρά θα ήταν έξω κ φυσικά ασφαλέστερα… 

Ναι ούτε εμάς μας ζήτησαν πρόσφατα που πήγαμε διακοπές τίποτα απολύτως. Αφού τους ρωτήσαμε αν θέλουν να δουν τα τεστ και μας είπαν όχι :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι ούτε εμάς μας ζήτησαν πρόσφατα που πήγαμε διακοπές τίποτα απολύτως. Αφού τους ρωτήσαμε αν θέλουν να δουν τα τεστ και μας είπαν όχι :p

Όταν είχαν έρθει οι γονείς μου τους ζήτησαν τα χαρτιά. Ίσως στην Αθηνα είναι σχολαστικοι, ή ίσως επειδή ήταν πρωί κ το πλοίο ήταν ήδη στο λιμάνι υπήρχε άνεση. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όταν είχαν έρθει οι γονείς μου τους ζήτησαν τα χαρτιά. Ίσως στην Αθηνα είναι σχολαστικοι, ή ίσως επειδή ήταν πρωί κ το πλοίο ήταν ήδη στο λιμάνι υπήρχε άνεση. 

Εμείς πάντως όταν φεύγαμε είχε πανικό αλλά όταν γυρνάγαμε από το νησί ήταν πολύ χαλαρά και ούτε τότε μας ζήτησαν. 

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σεκφ τεστ δεν ζητούσαν έντυπο ενημερωτικό ζητούσαν.και μαλιστα το ζήτησαν σημερα στο πλοίο παντόφλα αλλά οχι στο πλοίο της γραμμης

Εμάς ούτε το έντυπο δεν ζήτησαν και μου έκανε πολύ εντύπωση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμείς πάντως όταν φεύγαμε είχε πανικό αλλά όταν γυρνάγαμε από το νησί ήταν πολύ χαλαρά και ούτε τότε μας ζήτησαν. 

Εμάς ούτε το έντυπο δεν ζήτησαν και μου έκανε πολύ εντύπωση 

Χρησιμοποιεί ο καθένας τα μέτρα κατά το συμφέρον του βλέπω.το ιδιο κ τα νοσοκομεία.

Στο υγεία πχ για τη μαγνητική ζητάνε μοριακο έλεγχο για πλήρως εμβολιασμενους ενώ στο ιασω οχι .Στο μετροπολιταν τζενεράλ θέλουν μοριακο κάθε εβδομάδα πριν τη χημειοθεραπεια ενώ στο ιασω κάθε 15 κ μάλλον θα το καταργήσουν ειπαν για τους πλήρως εμβολιασμενους.Στα πλοία βλέπω το καταργούν προς χάριν του εμβολιασμού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Χρησιμοποιεί ο καθένας τα μέτρα κατά το συμφέρον του βλέπω.το ιδιο κ τα νοσοκομεία.

Στο υγεία πχ για τη μαγνητική ζητάνε μοριακο έλεγχο για πλήρως εμβολιασμενους ενώ στο ιασω οχι .Στο μετροπολιταν τζενεράλ θέλουν μοριακο κάθε εβδομάδα πριν τη χημειοθεραπεια ενώ στο ιασω κάθε 15 κ μάλλον θα το καταργήσουν ειπαν για τους πλήρως εμβολιασμενους.Στα πλοία βλέπω το καταργούν προς χάριν του εμβολιασμού.

Αυτό με τους εμβολιασμένους και μη δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή οι εμβολιασμένοι που θα έχουν άλλα προνόμια δεν κολλάνε πια COVID ; Ούτε κάποια από τις μεταλλάξεις τις νέες ; Οι εμβολιασμένοι είναι safe ; Η απλά επειδή έχουν μικρότερες πιθανότητες να κολλήσουν λόγο αντισωμάτων τους επιτρέπονται πολλά περισσότερα ; 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Super.mum said:

Αυτό με τους εμβολιασμένους και μη δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή οι εμβολιασμένοι που θα έχουν άλλα προνόμια δεν κολλάνε πια COVID ; Ούτε κάποια από τις μεταλλάξεις τις νέες ; Οι εμβολιασμένοι είναι safe ; Η απλά επειδή έχουν μικρότερες πιθανότητες να κολλήσουν λόγο αντισωμάτων τους επιτρέπονται πολλά περισσότερα ; 

Από ότι έχω καταλάβει τα προνομια των εμβολιασμενων είναι απλά ένα trick για να πιεσουν για περισσότερους εμβολιασμούς όσους αρνούνται να το κάνουν. That's it.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Super.mum είπε:

Αυτό με τους εμβολιασμένους και μη δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή οι εμβολιασμένοι που θα έχουν άλλα προνόμια δεν κολλάνε πια COVID ; Ούτε κάποια από τις μεταλλάξεις τις νέες ; Οι εμβολιασμένοι είναι safe ; Η απλά επειδή έχουν μικρότερες πιθανότητες να κολλήσουν λόγο αντισωμάτων τους επιτρέπονται πολλά περισσότερα ; 

 

Απ' όσο καταλαβαίνω, οι εμβολιασμένοι μια χαρά κολλάνε και μεταδίδουν, απλά είναι πολύ απίθανο να νοσήσουν βαριά. Γι' αυτό και ενθαρρύνεται η χρήση της μάσκας και η τήρηση των μέτρων ακόμα και στους πλήρως εμβολιασμένους, για να μην υπάρξει μετάδοση. 

 

Τα προνόμια δίνονται αφενός ως κίνητρο, αφετέρου επειδή ακόμα και μετάδοση να σημειωθεί μεταξύ εμβολιασμένων, είναι απίθανο να επιβαρυνθεί το σύστημα με εισαγωγή στο νοσοκομείο. Οπότε κρίνεται προτιμότερη η ομαλοποίηση (οικονομικά, ψυχολογικά), γιατί και να κολλήσει ένας εμβολιασμένος, θα το περάσει σαν απλή ίωση.

 

Το πρόβλημα είναι η μετάδοση από εμβολιασμένους ή ανεμβολίαστους προς ανεμβολίαστους. Είτε επειδή εκείνοι δεν μπορούν είτε επειδή δεν θέλουν να εμβολιαστούν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Super.mum είπε:

Αυτό με τους εμβολιασμένους και μη δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή οι εμβολιασμένοι που θα έχουν άλλα προνόμια δεν κολλάνε πια COVID ; Ούτε κάποια από τις μεταλλάξεις τις νέες ; Οι εμβολιασμένοι είναι safe ; Η απλά επειδή έχουν μικρότερες πιθανότητες να κολλήσουν λόγο αντισωμάτων τους επιτρέπονται πολλά περισσότερα ; 

Μα αυτός δεν είναι ο στόχος του εμβολιασμού; Πού είναι το περίεργο; Χωρίς εμβόλιο, κολλάς 100%, με εμβόλιο ένα 5% και αυτό το περνάς ελαφριά.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Μα αυτός δεν είναι ο στόχος του εμβολιασμού; Πού είναι το περίεργο; Χωρίς εμβόλιο, κολλάς 100%, με εμβόλιο ένα 5% και αυτό το περνάς ελαφριά.

Δεν είναι έτσι τα εμβόλια προστατεύουν 85-95% από βαριά νοσηση όχι από νοσηση γενικώς. Δηλαδή το 5-15% θα νοσησει βαριά και θα νοσηλευτει. Δεν το λες και λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...