Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Έχω μια χαζή απορία. Διαβασα στην έκθεση του εοδυ ότι 99χιλ σελφ τεστ έχουν προσέλθει για επανέλεγχο. Έστω κ τα μισά να ήταν θετικά, θα φαινόταν ένας τρομαχτικός αριθμός στα κρούσματα (τόσοι ειναο από την αρχή, είδα τα στοιχεία των εκθέσεων των τριών τελευταίων ημερών κ φαίνεται ότι καθε μέρα γίνονται 10000 επανέλεγχοι περίπου). Άρα αυτός ο αριθμός είτε δεν προσμετράται στην ημερήσια ανακοίνωση, είτε είναι τόσο αμελητέος που δεν κάνει διαφορά, έτσι δεν είναι; (άρα σχεδον όλα τα σελφ τεστ είναι ψευδωσ θετικά). καταλαβαίνετε εσείς κάτι διαφορετικό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έχω μια χαζή απορία. Διαβασα στην έκθεση του εοδυ ότι 99χιλ σελφ τεστ έχουν προσέλθει για επανέλεγχο. Έστω κ τα μισά να ήταν θετικά, θα φαινόταν ένας τρομαχτικός αριθμός στα κρούσματα (τόσοι ειναο από την αρχή, είδα τα στοιχεία των εκθέσεων των τριών τελευταίων ημερών κ φαίνεται ότι καθε μέρα γίνονται 10000 επανέλεγχοι περίπου). Άρα αυτός ο αριθμός είτε δεν προσμετράται στην ημερήσια ανακοίνωση, είτε είναι τόσο αμελητέος που δεν κάνει διαφορά, έτσι δεν είναι; (άρα σχεδον όλα τα σελφ τεστ είναι ψευδωσ θετικά). καταλαβαίνετε εσείς κάτι διαφορετικό; 

Εγώ καταλαβαίνω ότι αξιοπιστία μηδέν τα συγκεκριμένα. Και δε νομίζω να πολυασχοληθεί κανείς αν του βγουν θετικά self-tests, τα μοριακά βγουν αρνητικά και μετά από κάποιες μέρες ξανακάνει ως οφείλει self-test και ξαναβγεί θετικό. Ό,τι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Ανακοίνωσαν κατάργηση του sms και των ραντεβού; Κάτι πήρε το αυτί μας στο ραδιόφωνο αλλά δεν βρίσκω τίποτα γκουγκλαροντας, μόνο υποθετικά άρθρα χθεσινά

όχι, αυτά είναι για την άλλη εβδομάδα κ μάλλον θα τα ανακοινώσουν αύριο! 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, little lamb said:

Ανακοίνωσαν κατάργηση του sms και των ραντεβού; Κάτι πήρε το αυτί μας στο ραδιόφωνο αλλά δεν βρίσκω τίποτα γκουγκλαροντας, μόνο υποθετικά άρθρα χθεσινά

Ναι θα τα καταργήσουν λένε, αφού ανοίγει ο τουρισμός. Βέβαια έτσι όπως έχουν χειριστεί την κατάσταση προφανώς και ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να σκεφτεί πως ενώ οι τουρίστες θα κυκλοφορούν ελεύθεροι εμείς θα χρειαζόμαστε sms για να μετακινηθούμε.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ναι θα τα καταργήσουν λένε, αφού ανοίγει ο τουρισμός. Βέβαια έτσι όπως έχουν χειριστεί την κατάσταση προφανώς και ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να σκεφτεί πως ενώ οι τουρίστες θα κυκλοφορούν ελεύθεροι εμείς θα χρειαζόμαστε sms για να μετακινηθούμε.

 

Υπάρχει πια έλεγχος στα sms; Εκτός διοδίων, σας γίνεται εσάς πουθενά έλεγχος;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχει πια έλεγχος στα sms; Εκτός διοδίων, σας γίνεται εσάς πουθενά έλεγχος;

Ο έλεγχος στα sms (όποιος και αν ήταν αυτός) καταλαβαίνω ότι έχει λήξει προ πολλού. Εδώ και κάποιο καιρό πιάνω τον εαυτό μου να ξεχνάει να στείλει και γενικά ήμουν πολύ τυπική. Το Σάββατο κατέβηκα στο κέντρο εντελώς χύμα. Θυμήθηκα το sms μετά από μια ώρα αφού είχα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με όλη αυτήν την χαλάρωση των μέτρων, βλέπω πολύ κόσμο να χαλαρώνει. 

Ακόμα κ αυτούς που τυπικά ήταν πιο προσεκτικοί.

Εντάξει, προχωρούν οι εμβολιασμοί, δεν λέω, αλλά ακόμα θεωρώ ότι είναι νωρίς για μαζώξεις/συγκεντρώσεις όπως πριν. 

 

Το αναφέρω με αφορμή πρόσκληση σε παιδικό πάρτυ. Μοιράστηκε σε όλα τα παιδιά της τάξης. Σε εξωτερικό χώρο μεν, αλλά δεν θα πάμε και δυστυχώς εγώ αισθάνθηκα ότι είμαι η κακιά που είπα όχι στο παιδί μου (που μάλλον θα είναι και από τα λίγα που δεν θα πάνε). Ευτυχώς που είναι συνεννοήσιμος και συνεργάσιμος. 

Θα μου πεις, ούτως ή άλλως βρίσκονται στο σχολείο. Θεωρώ όμως ότι είναι διαφορετικό το πάρτυ από το σχολείο και ότι ακόμα δεν είναι καιρός για πάρτυ. Μάλλον θα έρθουν και άλλοι γονείς σε δύσκολη θέση, αλλά πιστεύω ότι θα πάνε. 

 

Δλδ τώρα που άνοιξαν τα σχολεία, βλέπω ότι υπάρχει ένα "μπάτε σκύλοι αλέστε",  το οποίο θα επιδεινωθεί και με την κατάργηση των sms, αφού τελικά οι πιο πολλοί συγκρατιόνταν λόγω μέτρων/προστίμων και όχι λόγω φόβου ασθένειας ή/και προστασίας των δικών τους ανθρώπων.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, annoulen said:

Θα μου πεις, ούτως ή άλλως βρίσκονται στο σχολείο.

 

 

 

Να σου πω κάτι?? Δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί το σχολείο είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να το αποφύγεις, σε αντίθεση με το πάρτυ, και στην τελική για να κάνει πάρτυ ο άλλος με 20 παιδιά + 20 γονείς (ακόμα και σε ανοιχτό χώρο) καταλαβαίνει πόσο μπορεί να τηρεί τα μέτρα και να προσέχει...για μένα ένας λόγος παραπάνω να μην πάω θα ήταν αυτός.

Πέρυσι δεν έκανα ούτε γιορτή ούτε γενέθλια στον γιο μου, φυσικά και στεναχωρήθηκα αλλά οκ δεν είχα άλλη επιλογή, φέτος  θα δω πως θα κυλήσει η κατάσταση το καλοκαίρι και θα σκεφτώ αν και τι θα κάνω στα γενέθλια του, το σίγουρο είναι πως δεν θα κάνω πάρτυ όπως πριν την πανδημία με 50 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Ναι θα τα καταργήσουν λένε, αφού ανοίγει ο τουρισμός. Βέβαια έτσι όπως έχουν χειριστεί την κατάσταση προφανώς και ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να σκεφτεί πως ενώ οι τουρίστες θα κυκλοφορούν ελεύθεροι εμείς θα χρειαζόμαστε sms για να μετακινηθούμε.

 

Ήδη συμβαίνει αυτό. Οι τουρίστες δεν στέλνουν SMS και να θελαν δεν μπορούν δηλαδή εφόσον είναι μόνο για ελληνικά δίκτυα. Άσε που υποτίθεται πως τα SMS είναι για να βγεις από το σπίτι σου κατ εξαίρεση υποτίθεται ενώ ο τουρίστας προφανώς βγαίνει για τουρισμό. Η απόλυτη παρωδία 

20 minutes ago, annoulen said:

Δυστυχώς με όλη αυτήν την χαλάρωση των μέτρων, βλέπω πολύ κόσμο να χαλαρώνει. 

Ακόμα κ αυτούς που τυπικά ήταν πιο προσεκτικοί.

Εντάξει, προχωρούν οι εμβολιασμοί, δεν λέω, αλλά ακόμα θεωρώ ότι είναι νωρίς για μαζώξεις/συγκεντρώσεις όπως πριν. 

 

Το αναφέρω με αφορμή πρόσκληση σε παιδικό πάρτυ. Μοιράστηκε σε όλα τα παιδιά της τάξης. Σε εξωτερικό χώρο μεν, αλλά δεν θα πάμε και δυστυχώς εγώ αισθάνθηκα ότι είμαι η κακιά που είπα όχι στο παιδί μου (που μάλλον θα είναι και από τα λίγα που δεν θα πάνε). Ευτυχώς που είναι συνεννοήσιμος και συνεργάσιμος. 

Θα μου πεις, ούτως ή άλλως βρίσκονται στο σχολείο. Θεωρώ όμως ότι είναι διαφορετικό το πάρτυ από το σχολείο και ότι ακόμα δεν είναι καιρός για πάρτυ. Μάλλον θα έρθουν και άλλοι γονείς σε δύσκολη θέση, αλλά πιστεύω ότι θα πάνε. 

 

Δλδ τώρα που άνοιξαν τα σχολεία, βλέπω ότι υπάρχει ένα "μπάτε σκύλοι αλέστε",  το οποίο θα επιδεινωθεί και με την κατάργηση των sms, αφού τελικά οι πιο πολλοί συγκρατιόνταν λόγω μέτρων/προστίμων και όχι λόγω φόβου ασθένειας ή/και προστασίας των δικών τους ανθρώπων.

 

Μα δεν άνοιξαν τα σχολεία μόνο . Μεθαύριο ανοίγει ο τουρισμός θα ανοίξουν όλα beach bar κλπ το παρτυ των παιδιών είναι το λιγότερο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , kotsifikos είπε:

Να σου πω κάτι?? Δεν είναι έτσι ακριβώς, γιατί το σχολείο είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να το αποφύγεις, σε αντίθεση με το πάρτυ, και στην τελική για να κάνει πάρτυ ο άλλος με 20 παιδιά + 20 γονείς (ακόμα και σε ανοιχτό χώρο) καταλαβαίνει πόσο μπορεί να τηρεί τα μέτρα και να προσέχει...για μένα ένας λόγος παραπάνω να μην πάω θα ήταν αυτός.

Πέρυσι δεν έκανα ούτε γιορτή ούτε γενέθλια στον γιο μου, φυσικά και στεναχωρήθηκα αλλά οκ δεν είχα άλλη επιλογή, φέτος  θα δω πως θα κυλήσει η κατάσταση το καλοκαίρι και θα σκεφτώ αν και τι θα κάνω στα γενέθλια του, το σίγουρο είναι πως δεν θα κάνω πάρτυ όπως πριν την πανδημία με 50 άτομα.

 

συμφωνώ απόλυτα. και ξέρω ότι είναι και ψιλο - αρνητές οι γονείς, οπότε......

πρίν από 29 λεπτά , maripoz είπε:

.......

Μα δεν άνοιξαν τα σχολεία μόνο . Μεθαύριο ανοίγει ο τουρισμός θα ανοίξουν όλα beach bar κλπ το παρτυ των παιδιών είναι το λιγότερο 

 

Η διαφορά είναι ότι στο πάρτυ θα αρνηθείς εάν δεν θες και θα στεναχωρήσεις το παιδί σου. 

Δεν είναι στις επιθυμίες του παιδιού να πάει σε ένα beach bar. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, annoulen said:

 

συμφωνώ απόλυτα. και ξέρω ότι είναι και ψιλο - αρνητές οι γονείς, οπότε......

 

Η διαφορά είναι ότι στο πάρτυ θα αρνηθείς εάν δεν θες και θα στεναχωρήσεις το παιδί σου. 

Δεν είναι στις επιθυμίες του παιδιού να πάει σε ένα beach bar. 

 

 

Εγώ θα το άφηνα προσωπικά εάν ήταν σε εξωτερικό χώρο. Ειδικά μέρα, η υπεριωδης ακτινοβολία σκοτώνει τον ιό ακαριαια. Πιο επικίνδυνο μου φαίνεται στις τάξεις μέσα ακόμα και με μάσκες. Αλλά ναι καταλαβαίνω τι λες και σεβαστό 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχει πια έλεγχος στα sms; Εκτός διοδίων, σας γίνεται εσάς πουθενά έλεγχος;

 

Εμένα δε μου έχει γίνει κανένας έλεγχος, ούτε στο πρώτο, ούτε στο δεύτερο lockdown. Η αλήθεια είναι ότι δεν κυκλοφορώ σε μεγάλες αποστάσεις. Τις λίγες φορές που χρειάστηκε να κατέβω κέντρο Αθήνας, δεν είδα κάτι.

 

Νομίζω ότι διανύουμε την πιο επικίνδυνη περίοδο για να κολλήσει κάποιος covid. Πρώτη φορά τώρα έχουμε κρούσμα μέσα στην εταιρία, από τα ελάχιστα άτομα που μπαίνουν μέσα.

 

Ωστόσο, προσωπική μου άποψη, δεν κολλάς τόσο εύκολα αν τηρείς ευλαβικά τα μέτρα προστασίας. Όσους ξέρω που κόλλησαν, μπορεί να έλεγαν ότι πρόσεχαν αλλά δεν ήταν πάντοτε και με όλους το ίδιο προσεκτικοί. Ή ήταν πραγματικά εκτεθειμένοι σε πολύ έντονο ιικό φορτίο για πολλές ώρες.

 

Σχετικά με τα ανοιχτά πάρτυ (που στη παιδική μας έχουν ξεκινήσει από πριν το Πάσχα) και ενόψει γιορτών που έρχονται τους επόμενους μήνες, προσωπικά το σκέφτομαι θετικά. Με το σκεπτικό ότι μέχρι τότε θα είμαστε τουλάχιστον εμβολιασμένοι με μία δόση και εγώ και ο σύζυγος (και έχοντας περάσει τουλάχιστον 3 εβδομάδες από τον εμβολιασμό), όπως και εμβολιασμένο πλέον είναι όλο το οικογενειακό μας περιβάλλον. Το παιδί άλλωστε διατρέχει απειροελάχιστο κίνδυνο. Οπότε, σε ανοιχτό χώρο, το θεωρώ ασφαλές. Και πάλι όμως με μάσκα εμείς (τουλάχιστον μέχρι να εμβολιαστούμε πλήρως).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vtgian είπε:

..... Με το σκεπτικό ότι μέχρι τότε θα είμαστε τουλάχιστον εμβολιασμένοι με μία δόση και εγώ και ο σύζυγος (και έχοντας περάσει τουλάχιστον 3 εβδομάδες από τον εμβολιασμό), όπως και εμβολιασμένο πλέον είναι όλο το οικογενειακό μας περιβάλλον. .....

 

H αλήθεια είναι ότι εάν είχαμε εμβολιαστεί, θα το έβλεπα αλλιώς. Στην οικογένειά μας, μόνο ο πατέρας μου έχει εμβολιαστεί. Και εγώ κ ο σύζυγος έχουμε την α δόση την επόμενη εβδομάδα, β δόση αρχές ιουνίου, οπότε ναι, τότε τα πράγματα θα είναι κάπως καλύτερα. 

Αλλά και πολλοί από τον κύκλο μας, αυτήν την περίοδο ξεκινάνε με την πρώτη δόση. Σε ένα μήνα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα, έτσι θέλω να πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Με το σκεπτικό ότι μέχρι τότε θα είμαστε τουλάχιστον εμβολιασμένοι με μία δόση και εγώ και ο σύζυγος (και έχοντας περάσει τουλάχιστον 3 εβδομάδες από τον εμβολιασμό), όπως και εμβολιασμένο πλέον είναι όλο το οικογενειακό μας περιβάλλον.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Κι όποιος το επιτύχει, εννοώ να δημιουργήσει έναν κύκλο τέτοιο, δεν λέω να τα διαλύσει όλα-ισοπέδωση (ίσα ίσα τα βασικά δεν πρέπει να πάψουν να τηρούνται, ασχέτως covid) αλλά εντάξει μπορεί κάπως να χαλαρώσει.

 

Είμαι στην παιδική. Η φάση είναι, είτε όλοι έχουν εμβολιαστεί κι έχουν αναπτύξει ανοσία, είτε διαλυόμαστε... νομίζω το 2ο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , samsympan είπε:

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Κι όποιος το επιτύχει, εννοώ να δημιουργήσει έναν κύκλο τέτοιο, δεν λέω να τα διαλύσει όλα-ισοπέδωση (ίσα ίσα τα βασικά δεν πρέπει να πάψουν να τηρούνται, ασχέτως covid) αλλά εντάξει μπορεί κάπως να χαλαρώσει.

 

Είμαι στην παιδική. Η φάση είναι, είτε όλοι έχουν εμβολιαστεί κι έχουν αναπτύξει ανοσία, είτε διαλυόμαστε... νομίζω το 2ο.

 

To δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , samsympan είπε:

Η φάση είναι, είτε όλοι έχουν εμβολιαστεί κι έχουν αναπτύξει ανοσία, είτε διαλυόμαστε... νομίζω το 2ο.

 

βασικά δεν ξέρω εάν έπρεπε να βάλω φατσούλα που γελάει. 

αυτό που είπα - "μπάτε σκύλοι αλέστε"..... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μας κύκλο σχολείου, τώρα άρχισαν να εμβολιάζονται δειλά-δειλά κάποιοι ελάχιστοι γονείς, με την πλειοψηφία να περιμένει τα "καλά" εμβόλια.

Η παραπληροφόρηση πάντως διατηρείται, το AZ δεν πρέπει να το κάνεις αν έχεις θρομβοφιλία (not), δεν πρέπει να εμβολιαστείς αν θηλάζεις (not) κ.α. Δεν ξέρω αν απλά τα λένε ως δικαιολογία επειδή δε θέλουν να εμβολιαστούν, αν τους το έχει πει γιατρός (ανενημέρωτος) ή έτσι διάβασαν από τη κυρα Σούλα που ο ανιψιός της είναι στην Ιταλία και εκεί ξέρουν...

 

Ok έχουμε και έναν γονιό αρνητή, που επιμένει ότι θα μας ελέγχουν με 5G και τσιπάκια του Bill Gates, αλλά που τέτοια τύχη :)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλά από όλα θα ακούσεις, δυστυχώς!

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, να πιστεύει κανείς πως η γή είναι επίπεδη ή ότι το εμβόλιο είναι για να τον ελέγχει ο bill!!!

 

Αυτά πάνε πακέτο νομίζω.

Δε μπορεί άλλωστε να παίξει αντιπαράθεση flatearther με antivaxxer. Πάνω σε τι επιχειρήματα θα αντικρούσει ο ένας τη θέση του άλλου, όταν both έχουν ....νες τις επιστήμες; :D

Link to comment
Share on other sites

To να θέλει κάποιος να επιλέξει εμβόλιο, όταν υπάρχει επιλογή, δεν το βρίσκω παράλογο. Άλλο το να μη θες να εμβολιαστείς για διάφορους παλαβούς λόγους, άλλο να έχεις επιλογή μεταξύ 2 εμβολίων και να προτιμήσεις κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

To να θέλει κάποιος να επιλέξει εμβόλιο, όταν υπάρχει επιλογή, δεν το βρίσκω παράλογο. Άλλο το να μη θες να εμβολιαστείς για διάφορους παλαβούς λόγους, άλλο να έχεις επιλογή μεταξύ 2 εμβολίων και να προτιμήσεις κάποιο.

κ το να μην θες να πας αμεσα αλλα λιγο να περιμενεις δ ειναι ευκολο να το κρινεις.εγω δ το κανω

οταν μαλιστα σημερα ακουσα να λενε οτι αυτοι που εμβολιαστηκαν γεναρη πχ,κ επειδη σε μεγαλες ηλικιες πεφτουν γρηγορα τα αντισωματα,δ ειναι κακο να κανουν κ μια τριτη δοση κατα το καλοκαιρι η λιγο μετα δ θα σκεφτεις,μηπως να το κανω αυγουστο να ειμαι οκ για φθινοπωρο;κ δ το ειπε καποιος οποιος να ναι

Link to comment
Share on other sites

Τα γυμναστήρια τελικά θα ανοίξουν μόνο για εμβολιασμένους; Αν ναι, να πώς εισάγεται σιγά σιγά η άτυπη υποχρεωτικότητα αν αποκλείεσαι από δραστηριότητες. Θα ταξιδέψω εκτός Ελλάδας το καλοκαίρι οπότε μένει να δω και τότε τι θα ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...