Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Και όμως, παντού όπου έψαξα, δείχνουν ότι πλέον ξεπεράσαμε το 8 για πλήρως εμβολιασμενους και το 20 για μια δόση. Πάλι λίγο είναι, αλλά προχωράμε!

Για την ακρίβεια, σε σχέση με τη Σουηδία είμαστε ελαφρώς μπροστά στους πλήρως, πίσω στους 1δοση. Και πάλι ξαναλέω, αυτά τα νούμερα από μόνα τους δε λένε πολλά. Είναι πολλοί οι λόγοι που τους οδήγησαν στο να στραφούν στο j&j και οι παρενέργειες ήταν το λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 50 λεπτά , vtgian είπε:

Για την ακρίβεια, σε σχέση με τη Σουηδία είμαστε ελαφρώς μπροστά στους πλήρως, πίσω στους 1δοση. Και πάλι ξαναλέω, αυτά τα νούμερα από μόνα τους δε λένε πολλά. Είναι πολλοί οι λόγοι που τους οδήγησαν στο να στραφούν στο j&j και οι παρενέργειες ήταν το λιγότερο. 

Περα από το να ξεμπερδεύουν γρήγορα ποιοι άλλοι ήταν λες οι λόγοι για το j&j?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vtgian said:

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το AZ δεν είναι απαγορευμένο πουθενά. Οι διαφορετικοί περιορισμοί (ηλιακοί κατά βάση ή απλά επιλογή άλλων εμβολίων) που έχουν τεθεί από διάφορες χώρες έχουν να κάνουν

α) με τα σπάνια περιστατικά εμφάνισης αυτο-άνοσου συνδρόμου που προκαλεί θρομβώσεις που φαίνεται να εμφανίζονται σε νεαρότερες ηλικίες (αλλά μιλάμε πραγματικά για σπάνια περιστατικά αναλογιζόμενοι τα πολλά εκατομμύρια εμβολιασμών που έχουν ήδη γίνει με αυτό το εμβόλιο). Τα 30 έτη θεωρούνται το όριο μεταξύ ρίσκου και ωφέλειας. Δε σημαίνει ότι αν είσαι 29 θα πάθεις αναγκαστικά κάτι. Απλά θεωρείται εξίσου απίθανο να κολλήσεις και να πεθάνεις από COVID, οπότε δεν έχει νόημα.

β) το επίπεδο εμβολιασμών που έχει πετύχει κάποια χώρα και γενικά το "στήσιμό" της (υγειονομικές υποδομές, οικονομική ευρωστία κλπ). Η Σουηδία που αναφέρεται συχνά, είναι πολύ πιο μπροστά σε εμβολιασμούς, έχει ποσότητες από τα υπόλοιπα, η διασπορά έχει πέσει, έχει διαθέσιμο το Johnson που είναι μονοδοσικό, οπότε δεν αγοράζει άλλα AZ. Από όλες τις χώρες που σταμάτησαν να προμηθεύονται AZ θα διαβάσεις το ίδιο πράγμα. Είναι ασφαλές και θα συνεχίζαμε να το χρησιμοποιούμε, αν είχαμε την ανάγκη. 

 

Στην Ελλάδα, τα πράγματα είναι άσχημα, κυρίως λόγω της κατάστασης του υγειονομικού μας συστήματος. Οπότε, οποιοδήποτε εμβόλιο πραγματικά μας πάει βήματα μπροστά σε αυτή τη φάση.

 

Το Johnson είναι ίδιας τεχνολογίας, έχει τις ίδιες σπάνιες παρενέργειες, επίσης συστήνεται να μη γίνεται κατά την κύηση, είναι ασφαλές για θηλασμό. Αν πάντως κάποιος φοβάται το AZ λόγω παρενεργειών, θα έπρεπε κατ'εμέ να φοβάται εξίσου και το Johnson.

Η Σουηδία δεν είναι πολύ μπροστά σε εμβολιασμούς. Περίπου στα ίδια με εμάς είναι, ελαφρώς καλύτερα αλλά όχι σημαντικά. Edit : οκ τώρα είδα ότι έχει αναφερθεί 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Αναμένοντας να ανοίξει η πλατφόρμα νιώθω σαν να δίνω εξετάσεις εισαγωγής στην ιατρική.

Έτσι κ εγω όταν περίμενα!!! ξυπνούσα μες στη νύχτα κ δοκίμαζα, κ τελικά δεν είχαν ενεργοποιήσει αμέσως όλα τα αμκα κ έφτασα 8.30 το πρωί λίγο πριν το μάθημα. Λες κ θα έτρεχαν στο νησί όλοι να μου φάνε τις θεσεις. έκλεισα το 1ο διαθέσιμο κ μετά έμαθα για κάτι άλλες που έκλεισαν μια μέρα πριν κ είχα σκάσει, πώς τα κατάφεραν πριν από εμένα. τελικά όμως εγω ήμουν τυχερή γιατί αυτές είχαν φύγει για το Πάσχα κ έτσι πήγα εγω στις αδιάθετες!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έτσι κ εγω όταν περίμενα!!! ξυπνούσα μες στη νύχτα κ δοκίμαζα, κ τελικά δεν είχαν ενεργοποιήσει αμέσως όλα τα αμκα κ έφτασα 8.30 το πρωί λίγο πριν το μάθημα. Λες κ θα έτρεχαν στο νησί όλοι να μου φάνε τις θεσεις. έκλεισα το 1ο διαθέσιμο κ μετά έμαθα για κάτι άλλες που έκλεισαν μια μέρα πριν κ είχα σκάσει, πώς τα κατάφεραν πριν από εμένα. τελικά όμως εγω ήμουν τυχερή γιατί αυτές είχαν φύγει για το Πάσχα κ έτσι πήγα εγω στις αδιάθετες!!! 

Τωρα λες να μην ενεργοππιησουν ολα τα αμκα αυτόματα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τωρα λες να μην ενεργοππιησουν ολα τα αμκα αυτόματα?

νοκθζω ότι το ηλικιακό είναι ευκολότερο. δεν έχω ακούσει θέμα. ενώ στους ευπαθείς πχ υπήρχαν, δεν είχαν ανοίξει όλους τους κωδικούς συνταγογράφησης. κ σ εμάς ίσως τα άνοιγαν ανά διεύθυνση γιατί λογικά τα πήραν από το my school.  

Link to comment
Share on other sites

Και ...ναι!Τα κατάφερα !Σαν να περασα στην ιατρική Αθηνών νιώθω.Το σύστημα μου προσέφερε κατευθείαν  pfizer.22/5 και 12/6  παίρνω το εισιτήριο προς την ελευθερία.

Γιού:-Dπι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Και ...ναι!Τα κατάφερα !Σαν να περασα στην ιατρική Αθηνών νιώθω.Το σύστημα μου προσέφερε κατευθείαν  pfizer.22/5 και 12/6  παίρνω το εισιτήριο προς την ελευθερία.

Γιού:-Dπι!!!

Μπράβο!!! 

Περιμενω πώς κ πώς μετά το πάσχα να βασιστούν στις συστάσεις του cdc κ να επιτρέψουν στους εμβολιασμένους να μην φορούν μάσκα έξω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ τι γίνεται στις εκκλησίες; εγω είχα καταλάβει αλλά αντ’ άλλων, ότι θα λειτουργήσουν μόνο οι μητροπόλεις χωρίς κόσμο κ θα επιτρεπόταν μόνο να πάει κάποιος τη Μ.Παρασκευή έξω από τον ναό για να δει τον επιτάφιο αλλά πολύ λίγοι κ αυστηρά κ τελικά είδα ότι λειτουργούν κανονικά κ γίνεται χαμός κ κάποιοι μπαίνουν μέσα. σ εμάς μάλιστα είδα φωτο τους επισήμους χωρίς διπλή μάσκα! δηκαδη κ σήμερα θα επιτρέπει κόσμος; 

 

αν είχε πει δυο κουβέντες η εκκλησθα από πέρσι, θα είχαμε τα μισά κρούσματα κ τους μισούς θανάτους...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εντωμεταξύ τι γίνεται στις εκκλησίες; εγω είχα καταλάβει αλλά αντ’ άλλων, ότι θα λειτουργήσουν μόνο οι μητροπόλεις χωρίς κόσμο κ θα επιτρεπόταν μόνο να πάει κάποιος τη Μ.Παρασκευή έξω από τον ναό για να δει τον επιτάφιο αλλά πολύ λίγοι κ αυστηρά κ τελικά είδα ότι λειτουργούν κανονικά κ γίνεται χαμός κ κάποιοι μπαίνουν μέσα. σ εμάς μάλιστα είδα φωτο τους επισήμους χωρίς διπλή μάσκα! δηκαδη κ σήμερα θα επιτρέπει κόσμος; 

 

αν είχε πει δυο κουβέντες η εκκλησθα από πέρσι, θα είχαμε τα μισά κρούσματα κ τους μισούς θανάτους...

Στην ενορία μας όλα κύλησαν ομαλά. Είχε μεν κόσμο αλλά κρατούσαν αποστάσεις. Μέχρι κι εκτός του περίβολου της εκκλησίας στέκονταν οι άνθρωποι ώστε να είναι ασφαλείς. Φόρεσα διπλή μάσκα αλλά δε νομίζω ότι χρειαζόταν καθώς ήμασταν έξω κι όχι ο ένας πάνω στον άλλο. 

Φυσικά και σήμερα θα επιτραπεί κόσμος. Τρομερό πάντως το μέτρο να κάνουν την Ανάσταση στις 9 η ώρα. Το εμπεδώσαμε πια πως ο ιός κολλάει ευκολότερα μετά από κάποια ώρα. Για μια ακόμη φορά ό,τι να ναι. Καλή Ανάσταση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , love kids είπε:

Στην ενορία μας όλα κύλησαν ομαλά. Είχε μεν κόσμο αλλά κρατούσαν αποστάσεις. Μέχρι κι εκτός του περίβολου της εκκλησίας στέκονταν οι άνθρωποι ώστε να είναι ασφαλείς. Φόρεσα διπλή μάσκα αλλά δε νομίζω ότι χρειαζόταν καθώς ήμασταν έξω κι όχι ο ένας πάνω στον άλλο. 

Φυσικά και σήμερα θα επιτραπεί κόσμος. Τρομερό πάντως το μέτρο να κάνουν την Ανάσταση στις 9 η ώρα. Το εμπεδώσαμε πια πως ο ιός κολλάει ευκολότερα μετά από κάποια ώρα. Για μια ακόμη φορά ό,τι να ναι. Καλή Ανάσταση σε όλους!

μπορεί να σκέφτηκαν ότι θα ήταν υπερβολική πρόκληση να γίνει η Ανάσταση στην ώρα της ενώ δεν επιτρέπουν την

εστιαση. ήδη είναι προκλητικό ότι «κατά σύμπτωση» οι διαδημοτικές επιτράπηκαν Μ. Πέμπτη για τις εκκλησίες προφανώς  ενω πριν δεν μπορούσαμε να πάμε μια βόλτα στην εξοχή!!! επέτρεψαν άραγε μεγάφωνα για να ακούγεται έξω η λειτουργία; αν ήθελαν να αποθαρρύνουν τον κόσμο να πάει θα την κρατούσαν στην ώρα της, τώρα σαν να φωνάζουν να πάνε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονιά μας έχει μεγάφωνα. Πάντως χθες, κάνοντας τελευταία ψώνια, πέρασα από δύο εκκλησίες και ήταν πραγματικά πολύ οργανωμένα, με καρέκλες τοποθετημένες έξω ανά δύο μέτρα και τον κόσμο με μάσκα και να τηρεί αποστάσεις. Ειλικρινά δηλαδή δεν πιστεύω ότι με αυτές τις προϋποθέσεις θα μπορέσει να υπάρξει μετάδοση.

Η Ανάσταση στις 9 νομίζω έγινε για καθαρά ψυχολογικούς λόγους, γιατί αν γινόταν κανονικά στις 12 θα λειτουργούσε ο κόσμος σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Προσωπικά τρομερό δεν μου φαίνεται - αν έχεις κάνει σε νησί, έχεις κάνει Ανάσταση και στις 8.30 κι στις 9 και στις 10.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στη γειτονιά μας έχει μεγάφωνα. Πάντως χθες, κάνοντας τελευταία ψώνια, πέρασα από δύο εκκλησίες και ήταν πραγματικά πολύ οργανωμένα, με καρέκλες τοποθετημένες έξω ανά δύο μέτρα και τον κόσμο με μάσκα και να τηρεί αποστάσεις. Ειλικρινά δηλαδή δεν πιστεύω ότι με αυτές τις προϋποθέσεις θα μπορέσει να υπάρξει μετάδοση.

Η Ανάσταση στις 9 νομίζω έγινε για καθαρά ψυχολογικούς λόγους, γιατί αν γινόταν κανονικά στις 12 θα λειτουργούσε ο κόσμος σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Προσωπικά τρομερό δεν μου φαίνεται - αν έχεις κάνει σε νησί, έχεις κάνει Ανάσταση και στις 8.30 κι στις 9 και στις 10.

Σε εξωτερικό χώρο φυσικά δεν είναι τισό επικίνδυνο, αν κ είδα ότι έξω από τους περιβόλους ο κόσμος στριμώχνονταν. Με ενοχλεί η προκλητικά προνομιακή μεταχείριση του συγκεκριμένου χώρου έναντι των άλλων δραστηριοτήτων. μου ήρθε κ απότομο γιατί δεν είχα καταλάβει ότι θα γίνονταν λειτουργίες με κόσμο. τέλος πάντων. 

 

εμενα η ανάσταση στις 12 μου φαίνεται άβολη. από παιδί θυμάμαι την απίστευτη βαρεμάρα μέχρι να έρθει η ώρα. ούτε η πρωτοχρονιά κ αρέσει. γενικα δεν θέλω να κοιμάμαι μετά τις 12. γι αυτό έχουμε πει ότι όταν θα πηγαινουμε στην Εκκλησθα θα ψάχνουμε στο νησί πού λειτουργούν νωρίς!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Σε εξωτερικό χώρο φυσικά δεν είναι τισό επικίνδυνο, αν κ είδα ότι έξω από τους περιβόλους ο κόσμος στριμώχνονταν. Με ενοχλεί η προκλητικά προνομιακή μεταχείριση του συγκεκριμένου χώρου έναντι των άλλων δραστηριοτήτων. μου ήρθε κ απότομο γιατί δεν είχα καταλάβει ότι θα γίνονταν λειτουργίες με κόσμο. τέλος πάντων. 

 

εμενα η ανάσταση στις 12 μου φαίνεται άβολη. από παιδί θυμάμαι την απίστευτη βαρεμάρα μέχρι να έρθει η ώρα. ούτε η πρωτοχρονιά κ αρέσει. γενικα δεν θέλω να κοιμάμαι μετά τις 12. γι αυτό έχουμε πει ότι όταν θα πηγαινουμε στην Εκκλησθα θα ψάχνουμε στο νησί πού λειτουργούν νωρίς!!

 

Κοίτα, δεν είμαι ιδιαίτερα της Εκκλησίας, αλλά λογικό το βρίσκω. Σε λίγες μέρες θα ανοίξουν τα πάντα. Δεν θα ήταν τρελό να απαγορευτεί η προσέλευση στις εκκλησίες ενώ από Δευτέρα θα μπορεί ο κόσμος να πάει στις ταβέρνες και τα μπαρ; 

 

Εννοείται πως ο παπάς της ενορίας μας, κλασικό παράδειγμα εγωκεντρικού ποιμένα με ψευδαισθήσεις μεγαλείου, έλεγε χθες στο κήρυγμά του για την Εκκλησία που βάλλεται και τις κακές δυνάμεις που σταυρώνουν τον Χριστό κάθε μέρα. Πέρσι το Πάσχα που είχε απαγορευτεί η προσέλευση, είχε ανοίξει τέρμα τα μεγάφωνα και διαβεβαίωνε τον κόσμο ότι αυτοί που είναι τώρα στα πράγματα (Τσιόδρας) να μην ανησυχούμε και δεν θα είναι για πάντα δυνατοί για να μας καταπιέζουν, γιατί ρόδα είναι και γυρίζει κλπ. 

Εντωμεταξύ στο χωριό που μεγάλωσα ο παπάς ήταν στο ίδιο στυλ, εδώ που μένω δέκα χρόνια πάλι τέτοιος είναι, και μετά αναρωτιέται η μαμά μου γιατί δεν έχω καλή σχέση με τη θρησκεία. :)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Και ...ναι!Τα κατάφερα !Σαν να περασα στην ιατρική Αθηνών νιώθω.Το σύστημα μου προσέφερε κατευθείαν  pfizer.22/5 και 12/6  παίρνω το εισιτήριο προς την ελευθερία.

Γιού:-Dπι!!!

Με το καλό!

 

Εισαι πολύ τυχερή! Όλοι οι γνωστοί μου αντίστοιχης ηλικίας βρήκαν α’ δόση μετά τις 10/6

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

Με το καλό!

 

Εισαι πολύ τυχερή! Όλοι οι γνωστοί μου αντίστοιχης ηλικίας βρήκαν α’ δόση μετά τις 10/6

Σε ευχαριστώ.εμπαινα συνέχεια από το απογευμα.1.15 κατορθωσα να μπω.

Εντωμεταξυ φίλος από επαρχία 43 ετών έκλεισε με pfizer.δεν ξερω πως το εκανε.δεν το δικαιούται.

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Σε ευχαριστώ.εμπαινα συνέχεια από το απογευμα.1.15 κατορθωσα να μπω.

Εντωμεταξυ φίλος από επαρχία 43 ετών έκλεισε με pfizer.δεν ξερω πως το εκανε.δεν το δικαιούται.

Αλήθεια.πουε μπήκαν οι φίλοι σου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σε ευχαριστώ.εμπαινα συνέχεια από το απογευμα.1.15 κατορθωσα να μπω.

Εντωμεταξυ φίλος από επαρχία 43 ετών έκλεισε με pfizer.δεν ξερω πως το εκανε.δεν το δικαιούται.

Αλήθεια.πουε μπήκαν οι φίλοι σου?

Κάποιοι χτες τη νύχτα κατά τις 2, άλλοι σήμερα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

επέτρεψαν άραγε μεγάφωνα για να ακούγεται έξω η λειτουργία; αν ήθελαν να αποθαρρύνουν τον κόσμο να πάει θα την κρατούσαν στην ώρα της, τώρα σαν να φωνάζουν να πάνε όλοι.

Εγώ πάλι όταν έμαθα την απαγόρευση για τα μεγάφωνα σκέφτηκα ότι καλά, τόσον καιρό δεν επιτρεπόταν να μπούμε σε ναό (και σωστά), υπάρχει ο περιορισμός ατόμων στην προσέλευση (και σωστά), δηλάδή και αθόρυβα-αόρατα να γίνονται οι λειτουργίες, οι δοξολογίες του Πάσχα;! Σαν να μην συμβαίνουν; Σαν να μην γιορτάζεται η μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης. Σαν να μην υπάρχουμε κι εμείς που θέλουμε να ακούσουμε από απόσταση, από το προαύλιο του ναού, από το πεζοδρόμιο, από το μπαλκόνι. Αντί να ακούγονται οι ύμνοι στους δρόμους και να μπορεί να ακούσει ο περαστικός, αυτός που εργάζεται/μένει κοντά στον ναό, τέλοσπάντων να νιώσουμε λίγο τι συμβαίνει! Κι αυτό στα σιωπηλά;! Λες και όσοι προσέχουν και είναι σωστοί, αν ακούσουν από τα μεγάφωνα τους ψαλτάδες θα τρέξουν να στριμωχτούν και θα ισοπεδώσουν ότι πίστευαν έως τώρα. Τον σεβασμό στον εαυτό και τον συνάνθρωπο.

Οι πορωμένοι-ακραίοι-μέλη συγκεκριμένων κύκλων, το κακό που ήταν να κάνουν το έχουν κάνει... και με το παραπάνω. Δεν περιμένουν τα μεγάφωνα για να μολύνουν τους γύρω τους με παραληρηματικές ιδέες και διχόνοια. Έχω την ελπίδα όμως πως οι μέρες της ισχύς τους είναι μετρημένες, μπαίνουν στο περιθώριο σταδιακά και κάποια στιγμή θα λογοδοτήσουν.

4 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Εννοείται πως ο παπάς της ενορίας μας, κλασικό παράδειγμα εγωκεντρικού ποιμένα με ψευδαισθήσεις μεγαλείου, έλεγε χθες στο κήρυγμά του για την Εκκλησία που βάλλεται και τις κακές δυνάμεις που σταυρώνουν τον Χριστό κάθε μέρα. Πέρσι το Πάσχα που είχε απαγορευτεί η προσέλευση, είχε ανοίξει τέρμα τα μεγάφωνα και διαβεβαίωνε τον κόσμο ότι αυτοί που είναι τώρα στα πράγματα (Τσιόδρας) να μην ανησυχούμε και δεν θα είναι για πάντα δυνατοί για να μας καταπιέζουν, γιατί ρόδα είναι και γυρίζει κλπ. 

Εντωμεταξύ στο χωριό που μεγάλωσα ο παπάς ήταν στο ίδιο στυλ, εδώ που μένω δέκα χρόνια πάλι τέτοιος είναι, και μετά αναρωτιέται η μαμά μου γιατί δεν έχω καλή σχέση με τη θρησκεία. :)

Εμείς πάλι βιώνουμε το αντίθετο. Και είμαστε ευγνώμονες για αυτό. Και κατανοώ απόλυτα αυτό που λες. Είναι το λιγότερο εξοργιστικές αυτές οι εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ilaeira said:

Η Ανάσταση στις 9 νομίζω έγινε για καθαρά ψυχολογικούς λόγους, γιατί αν γινόταν κανονικά στις 12 θα λειτουργούσε ο κόσμος σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Προσωπικά τρομερό δεν μου φαίνεται - αν έχεις κάνει σε νησί, έχεις κάνει Ανάσταση και στις 8.30 κι στις 9 και στις 10

Εγώ το βλέπω σαν ευκαιρία να πάμε πρώτη φορά Ανάσταση με το παιδί! Στις 12 δεν παίζει να πηγαίναμε. Έξω θα είμαστε βέβαια και όσο γίνεται μακριά. 

Εσείς θα πάτε?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μπράβο!!! 

Περιμενω πώς κ πώς μετά το πάσχα να βασιστούν στις συστάσεις του cdc κ να επιτρέψουν στους εμβολιασμένους να μην φορούν μάσκα έξω!!!!

Αυτο πρακτικά δεν γίνεται.γιατι θα υπάρχουν αυτοί που ετσι κι αλλιώς δεν θα φορανε.

Πως θα ελέγχονται αυτοι που όντως θα εχουν εμβολιαστει?Πως θα το κάνουν οι αμαθείς,ανόητοι κ θρασυτατοι που φορουν τη μάσκα βραχιολι κ την πλένουν μια φορα το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ το βλέπω σαν ευκαιρία να πάμε πρώτη φορά Ανάσταση με το παιδί! Στις 12 δεν παίζει να πηγαίναμε. Έξω θα είμαστε βέβαια και όσο γίνεται μακριά. 

Εσείς θα πάτε?

Εμείς πάμε πάντα. Από μηνών που ήταν το παιδί πηγαίναμε. Δεν παθαίνουν τίποτα να χαλάσει για μια φορά το πρόγραμμά τους. Μεγαλώνοντας το περίμενε με ανυπομονησία κιόλας. Και φέτος θα πάμε τηρώντας τα μέτρα φυσικά. Καλά, η Ανάσταση έχει ήδη γίνει οπότε δε σημαίνει κάτι που γίνεται νωρίτερα. Απλά είναι η κοροϊδία περισσότερο. Αν είχαν ήδη έρθει οι τουρίστες, θα γινόταν στην ώρα της. 

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτο πρακτικά δεν γίνεται.γιατι θα υπάρχουν αυτοί που ετσι κι αλλιώς δεν θα φορανε.

Πως θα ελέγχονται αυτοι που όντως θα εχουν εμβολιαστει?Πως θα το κάνουν οι αμαθείς,ανόητοι κ θρασυτατοι που φορουν τη μάσκα βραχιολι κ την πλένουν μια φορα το μηνα?

Ναι, πολύ δύσκολο πρακτικά. Πώς θα ξέρουν ποιος εμβολιάστηκε; Εκτός κι αν έχουν κάποιο μέσο για αναγνώριση των εμβολιασθέντων (βλ. τσιπάκι, barcode κλπ.).:-D:mrgreen: Αστείο φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...