Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Έγιναν οι ανακοινώσεις για τα σχολεία? Δεν βρίσκω τίποτα στο διαδίκτυο και δεν έχω πρόσβαση σε τηλεόραση. Τι αποφασίστηκε?

14. 

Δεν είπαν τίποτα άλλο. 1 ώρα συνενετυεξη κ λένε άσχετα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

14. 

Δεν είπαν τίποτα άλλο. 1 ώρα συνενετυεξη κ λένε άσχετα.

Για τις μασκες? Για τα νηπιαγωγεία? Για τον αριθμό των παιδιών ανά αίθουσα? Για τα διαλείμματα?

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικά η μάσκα από το νηπιαγωγείο.

Όχι μάσκα σε εξωτερικό χώρο, εκτός και αν έχει συνωστισμό στο χώρο.

Κανένας περιορισμός στον αριθμό.

 

Οκ, θα επιτρέπουν να βγάλουν για λίγο τη μάσκα αν κάποιο δυσκολεύεται, το πρώτο διάστημα μέχρι να συνηθίσουν.

Θα βρουν λέει τρόπο οι δάσκαλοι να τα πείσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Για τις μασκες? Για τα νηπιαγωγεία? Για τον αριθμό των παιδιών ανά αίθουσα? Για τα διαλείμματα?

Σιγά μην τα πουν αυτά από τώρα. Θα εκπλαγώ αν τα στείλουν αύριο στα σχολεία. 

 

Ο αριθμός είναι αυτός που έχει εγγραφεί. Δεν υπάρχει κίνηση για μείωση. 

Αγιασμός φυσικά θα γίνει..... αλλά ίσως κατά τάξη. δηλαδή θα λέμε φύγε εσυ έλα εσυ την πρώτη μέρα;

 

κυλικεια μόνο συσκευασμένα. το πώς δεν θα συνωστίζονται κλπ δεν είναι θέμα των επιτροπών. εκείνοι ασχολούνται μόνος την υγιεινή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με προβληματίζει η μάσκα κ στο βαθμό ότι ο μικρος για παραδειγμα(κλείνει τα 4 σε 2,5μ)δ μιλάει πεντακάθαρα, κ μιλάει κ πολυ σιγα. Οποτε μπορει να μην τον καταλαβαίνει η δασκάλα, η να μην τον ακούει καν. Είναι κ ντροπαλος

Αντίστοιχα θα είναι δύσκολο στον μικρο να καταλαβαίνει την δασκάλα αν προσπαθεί να του εξηγήσει κτ, με διφθογκο πχ η γενικα για την αρθρωση(κ δ εχει κάποιο θέμα τεράστιο να χρειάζεται κτ ειδικό) 

Αντίστοιχα κ στις πρώτες τάξεις δημοτικού. Η μεγάλη μιλάει πολύ καθαρά, αλλα σιγουρα υπάρχουν πολλά παιδακια που έχουν μικρα θεματακια, κ δ χρειάζονται ειδική αγωγη

Κάπου διάβασα πολύ αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο λειτουργία παιδικών κ νηπιαγωγειων, με συχνότητα καθαρισμού, λεπτομέρειες για μάσκα, αντιμετώπιση κρουσματος αλλα δ ξερω αν ισχύει. Με μπέρδεψε που έλεγε κ για τα νηπια

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που μαζευτήκαμε 25 άτομα με μάσκες κ υπήρχε μια βαβούρα, ένιωθα ότι δεν άκουγα τι λέγαμε. κ όταν μιλούσα μου έβγαινε να φωνάζω για να ακουστώ. Οπότε καταλαβαίνω ότι τα παιδάκια που ίσως ντρέπονται ή δεν μιλούν καθαρα, θα έχουν θέμα. 

 

Ο Τσιόδρας είπε ότι σε στιγμές ηρεμίας θα μπορούν να προτείνουν οι εκπαιδευτικοί διάλειμμα μάσκας. 

 

Εχω την αίσθηση ότι από αυτά που λενε, στα πιο μικρά παιδιά μπορεί οι οδηγίες να γίνουν κάπως χαλαρές αργότερα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σήμερα που μαζευτήκαμε 25 άτομα με μάσκες κ υπήρχε μια βαβούρα, ένιωθα ότι δεν άκουγα τι λέγαμε. κ όταν μιλούσα μου έβγαινε να φωνάζω για να ακουστώ. Οπότε καταλαβαίνω ότι τα παιδάκια που ίσως ντρέπονται ή δεν μιλούν καθαρα, θα έχουν θέμα. 

 

Ο Τσιόδρας είπε ότι σε στιγμές ηρεμίας θα μπορούν να προτείνουν οι εκπαιδευτικοί διάλειμμα μάσκας. 

 

Εχω την αίσθηση ότι από αυτά που λενε, στα πιο μικρά παιδιά μπορεί οι οδηγίες να γίνουν κάπως χαλαρές αργότερα. 

 

 

 

To τι λένε για διαλείμματα μάσκας, προσαρμογές στην αρχή κλπ, εφόσον δεν τα γράφουν, είναι σαν να μην τα είπαν. Σιγά μην καλυφθεί διευθυντής σχολείου πίσω από τη συνέντευξη του Τσιόδρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

To τι λένε για διαλείμματα μάσκας, προσαρμογές στην αρχή κλπ, εφόσον δεν τα γράφουν, είναι σαν να μην τα είπαν. Σιγά μην καλυφθεί διευθυντής σχολείου πίσω από τη συνέντευξη του Τσιόδρα.

Μπορεί να αναγράφεται στις οδηγίες του εοδυ που θα έρθουν γραπτώς. Είναι υποκειμενικό βέβαια το ποτέ είναι οι συνθήκες κατάλληλες. επίσης η Ξεραμεως είπε ότι αν νιώσει δυσφορία ένα παιδί θα μπορεί να τη βγάλει για λίγο, πράγμα επίσης ασαφές κ επισφαλές. Όπως λες όμως, πολλά λέγονται σε μια συνέντευξη που παρακολουθούν γονείς κ πιέζουν οι δημοσιογράφοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

 

Εχω την αίσθηση ότι από αυτά που λενε, στα πιο μικρά παιδιά μπορεί οι οδηγίες να γίνουν κάπως χαλαρές αργότερα. 

 

 

Στη βδομάδα πάνω μη σου πω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Εμενα με προβληματίζει η μάσκα κ στο βαθμό ότι ο μικρος για παραδειγμα(κλείνει τα 4 σε 2,5μ)δ μιλάει πεντακάθαρα, κ μιλάει κ πολυ σιγα. Οποτε μπορει να μην τον καταλαβαίνει η δασκάλα, η να μην τον ακούει καν. Είναι κ ντροπαλος

Αντίστοιχα θα είναι δύσκολο στον μικρο να καταλαβαίνει την δασκάλα αν προσπαθεί να του εξηγήσει κτ, με διφθογκο πχ η γενικα για την αρθρωση(κ δ εχει κάποιο θέμα τεράστιο να χρειάζεται κτ ειδικό) 

Αντίστοιχα κ στις πρώτες τάξεις δημοτικού. Η μεγάλη μιλάει πολύ καθαρά, αλλα σιγουρα υπάρχουν πολλά παιδακια που έχουν μικρα θεματακια, κ δ χρειάζονται ειδική αγωγη

Κάπου διάβασα πολύ αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο λειτουργία παιδικών κ νηπιαγωγειων, με συχνότητα καθαρισμού, λεπτομέρειες για μάσκα, αντιμετώπιση κρουσματος αλλα δ ξερω αν ισχύει. Με μπέρδεψε που έλεγε κ για τα νηπια

Παρατηρησα πως ο γιος μου (τρία κ 8 μηνών) όταν φοράει μάσκα δεν μιλάει, κάνει νοήματα ή μουρμουρητα κ αν επιμεινω για να καταλάβω τι εννοεί μιλάει πολύ χαμηλόφωνα. Μου έκανε εντύπωση γιατί μιλάει πολύ, συχνά ακατάπαυστα! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mα η μάσκα δεν προστατεύει εσένα, αλλά τους άλλους, από το να τους κολλήσεις. Εννοείται ότι ο ιός κολλάει από τα μάτια, γι αυτό και οι γιατροί φοράνε και μάσκα και προσωπίδα. 

Σοβαρολογεις? Εγω για πλακα εν τω μεταξυ το ειπα. Κοιτα να δεις... :D

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Παρατηρησα πως ο γιος μου (τρία κ 8 μηνών) όταν φοράει μάσκα δεν μιλάει, κάνει νοήματα ή μουρμουρητα κ αν επιμεινω για να καταλάβω τι εννοεί μιλάει πολύ χαμηλόφωνα. Μου έκανε εντύπωση γιατί μιλάει πολύ, συχνά ακατάπαυστα! 

Όλα ετσι κανουν.. Μέχρι να συνηθίσουν. Και τα μεγαλα το ιδιο...είναι σοκ...

Εμενα που η κορη μου εξαντλήθηκε ολα αυτα τα χρονια με τις λογοθεραπειες και καναμε αμαν να μιλήσει και τωρα που το παλεύει πολυ και προσπαθει να μην είναι τοσο ντροπαλη,πως θα το φιμωσω εγω αυτο το παιδακι? Μπορώ να ζητησω απαλλαγη με χαρτι γιατρού? Δε θα τη βοηθησει όλο αυτο καθολου. Παμε πολυ καλα,γιατι να παμε πισω..

Είμαι παρα πολυ απογοητευμενη παντως με ολα αυτα. Πραγματικά δεν ξερω που παμε σαν κοινωνια απο ολες τις απόψεις. 

 

Just now, Βερενίκη είπε:

Ο γιος μου αλλάζει σχολείο και έχει άγχος ότι δεν θα δει ποτέ τα πρόσωπα των συμμαθητών του! Έχουν και τα παιδιά τα προβλήματά τους.....

Για εμάς φαινεται κουτο, για εκείνον ειναι σοβαρό.. και ειναι! Έχει δικιο! Πες του ότι θα τους καλεσετε σε ενα παρκο μια μερα χωρις μασκα, επισης πες του για το διαλειμμα.

 

Εγω τι θα πω στην κορη μου που ηδη οταν τη ρωτουσε η δασκαλα της δεν απαντουσε και τωρα ναι μεν απανταει αλλα μεσα απο τα δόντια της? Της ειπα να φωνάζει την απάντηση με θάρρος.  Αλλα πρεπει να μιλήσω στη δασκαλα..

Επισης να ρωτησω τον παιδιατρο και το κεντρο τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτωσεις. 

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Στη βδομάδα πάνω μη σου πω

Μακαρι παναγιτσα μου!!!

 

Πάντως προσεξα πως κοιταζω πλεον στα ματια τους αλλους αναγκαστικά.  Μου ηταν πολυ δυσκολο εμενα προσωπικα πρωτύτερα..  βλεπω εκφρασεις και κανω εκφρασεις σα να παιζω παντομιμα επισης ωρες ωρες. Για να εξηγησω κατι δηλαδη χτυπιεμαι .καλα και πριν χτυπιομουν αλλα τωρα κουδουνιεμαι περισσότερο.  Μιλαμε για τρελες αλλαγες. Κατι καλο θα αφησει ολο αυτο,  δεν μπορεί....

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Φυσικά μπορεί να περάσει ο ιος από τα μάτια μέσω του βλενογονου. Δεν καταλαβαίνω με τι γνωαηωτο αμφισβητεις.Γι αυτο κ οι γιατροι στις μονάδες φορανεψκβπροσωπιδα πάνω από τη μασκα.Ακομη κ σε ταινίες συμβαίνει αυτο.

Οκ... δεν το έχω προσεξει, δεν εχω δει τετοιες ταινιες  ,πραγματικά το εγραψα ετσι χιουμοριστικα και εκπλήσσομαι κι εγω με εμενα για τον πλανητη στον οποιο ζω. :D Δεν ειχα ποτε σκεφτει γιατι φορανε ολα αυτα μαζι, να το αναλυσω δλδ. :roll:

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ωρες ώρες έχω την εντύπωση ότι ορισμένες είναι εδώ για να τρολαρουν.Καθομαστε μετα απο τοσο καιρό κ μπαίνουμε σε κουβέντες για τα αυτονόητα.

Κοριτσια...σοβαρολογω ότι δεν το ειχα σκεφτει.  Δεν τρολαρω, το ορκίζομαι!!!!!!

Ετσι το ειπα. Μωρε να σου πω, δεν ασχολούμαι με αυτα και δεν τα αναλύω κατι τετοια,  δε με ενδιαφέρει κιολας γιατι προφανώς εχω βαλει παρωπιδες σε όλη αυτή την ιστορια ,μπορεί να κανω και λαθος βεβαια.......

 

Και ότι κανω το κανω μηχανικα, μασκες δηλαδη και τετοια. Μαλιστα άπειρες φορές εχω ξεχαστει:roll:

Αντισηπτικο ζητημα να εχω βαλει 3 φορες ολους αυτούς τους μηνες.

Δεν τρολαρω μιλαω πολυ σοβαρα.-_-

Δεν το χω παρει σοβαρα...:-| 

Εμενα με απασχολούν αλλα πραγματα και αφορμη  ο κορωνοιος με βαζουν σε σκέψεις. Για τα παιδια μου, τη δουλειά μου κοκ....

:)

αυτα. Καληνυχτα!:) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχτές πάντως ο Τσιόδρας διαφοροποιήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας όσον αφορά τη χρήση της μάσκας. Είπε ότι πρόκειται για συμπληρωματικό μέτρο που πρέπει να το βλέπουμε ως μέρος μιας ομάδας μέτρων (αποστάσεις, υγιεινή χεριών, μάσκα κτλ) και όχι μόνο του. Πρόκρινε την εκπαιδευτική χρήση της μάσκας στα μικρά παιδιά, είπε ότι οι μαθητές δεν πρέπει να τιμωρούνται ή να αποκλείονται από την εκπαίδευση επειδή δεν θέλουν να φορέσουν μάσκα αλλά να χρησιμοποιείται η επιβράβευση και η συζήτηση, είπε ότι δεν πρέπει να προβάλλουμε στα παιδιά το άγχος το δικό μας, τη μικροβιοφοβία μας ή τον πανικό μας. Παραδέχτηκε ότι η μάσκα έχει πολλά προβλήματα κτλ. Γενικά φάνηκε ότι το πλαίσιο στο οποίο προτάθηκε από την Επιτροπή η μάσκα στα σχολεία είναι τελείως διαφορετικό από το αποφασίζουμε και διατάζουμε της Κεραμέως και από το όποιος μαθητής δεν συμμορφωθεί θα αποκλείεται από το σχολείο! Χάρηκα που άκουσα επιτέλους να μιλάει ένας λογικός άνθρωπος, χωρίς υστερίες και απειλές.

Επίσης έγινε ερώτηση στο Χαρδαλιά για το τι θα συμβεί αν τους καλέσουν από σχολεία και τους πουν ότι μαθητές δεν συμμορφώνονται με τη χρήση μάσκας και απάντησε γρήγορα ότι έχουν δοθεί απαντήσεις από το αρμόδιο Υπουργείο και έκλεισε το μικρόφωνο. Φάνηκε πολύ ενοχλημένος από την ερώτηση. Όπως φαίνεται ούτε και αυτός θέλει να φορτωθεί τους παραλογισμούς της Κεραμέως.

Οπότε μάλλον έχουν καταλάβει ότι έχει γίνει πατάτα με τα σχολεία και ότι η προετοιμασία που έγινε ήταν απλά κάνουμε υποχρεωτική τη μάσκα σε όποιον ζει και αναπνέει και πετάμε την ευθύνη σε εκπαιδευτικούς και μαθητές. Παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες το ΜΜΕ να πείσουν ότι όλα είναι υπέροχα σχεδιασμένα και ότι όποιος έχει άλλη άποψη είναι ψεκασμένος!

Γενικά η κατάσταση με τα σχολεία είναι απαράδεκτη, έχει δημιουργήσει πολλές αντιδράσεις και χάλασε όλη τη σχετικά θετική εικόνα που είχαν οι πολίτες για τους χειρισμούς της κυβέρνησης με τον κορονοιό. Ειλικρινά λυπάμαι τους εκπαιδευτικούς που θα κληθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

Πιστεύω λοιπόν ότι θα αρχίσουν να παίρνουν πίσω κάποια πράγματα, όπως τις απειλές για τιμωρίες και απουσίες και τη χρήση μάσκας στα μικρά παιδάκια ως και τρίτη δημοτικού. Υποθέτω θα το περάσουν ως εκπαίδευση του στυλ δείχνουμε στα μικρά παιδάκια τη σωστή χρήση, τη φοράνε 10-20 λεπτά και  τη βγάζουν μέχρι να σταματήσουν να ασχολούνται τελείως.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Εχτές πάντως ο Τσιόδρας διαφοροποιήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας όσον αφορά τη χρήση της μάσκας. Είπε ότι πρόκειται για συμπληρωματικό μέτρο που πρέπει να το βλέπουμε ως μέρος μιας ομάδας μέτρων (αποστάσεις, υγιεινή χεριών, μάσκα κτλ) και όχι μόνο του. Πρόκρινε την εκπαιδευτική χρήση της μάσκας στα μικρά παιδιά, είπε ότι οι μαθητές δεν πρέπει να τιμωρούνται ή να αποκλείονται από την εκπαίδευση επειδή δεν θέλουν να φορέσουν μάσκα αλλά να χρησιμοποιείται η επιβράβευση και η συζήτηση, είπε ότι δεν πρέπει να προβάλλουμε στα παιδιά το άγχος το δικό μας, τη μικροβιοφοβία μας ή τον πανικό μας. Παραδέχτηκε ότι η μάσκα έχει πολλά προβλήματα κτλ. Γενικά φάνηκε ότι το πλαίσιο στο οποίο προτάθηκε από την Επιτροπή η μάσκα στα σχολεία είναι τελείως διαφορετικό από το αποφασίζουμε και διατάζουμε της Κεραμέως και από το όποιος μαθητής δεν συμμορφωθεί θα αποκλείεται από το σχολείο! Χάρηκα που άκουσα επιτέλους να μιλάει ένας λογικός άνθρωπος, χωρίς υστερίες και απειλές.

Επίσης έγινε ερώτηση στο Χαρδαλιά για το τι θα συμβεί αν τους καλέσουν από σχολεία και τους πουν ότι μαθητές δεν συμμορφώνονται με τη χρήση μάσκας και απάντησε γρήγορα ότι έχουν δοθεί απαντήσεις από το αρμόδιο Υπουργείο και έκλεισε το μικρόφωνο. Φάνηκε πολύ ενοχλημένος από την ερώτηση. Όπως φαίνεται ούτε και αυτός θέλει να φορτωθεί τους παραλογισμούς της Κεραμέως.

Οπότε μάλλον έχουν καταλάβει ότι έχει γίνει πατάτα με τα σχολεία και ότι η προετοιμασία που έγινε ήταν απλά κάνουμε υποχρεωτική τη μάσκα σε όποιον ζει και αναπνέει και πετάμε την ευθύνη σε εκπαιδευτικούς και μαθητές. Παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες το ΜΜΕ να πείσουν ότι όλα είναι υπέροχα σχεδιασμένα και ότι όποιος έχει άλλη άποψη είναι ψεκασμένος!

Γενικά η κατάσταση με τα σχολεία είναι απαράδεκτη, έχει δημιουργήσει πολλές αντιδράσεις και χάλασε όλη τη σχετικά θετική εικόνα που είχαν οι πολίτες για τους χειρισμούς της κυβέρνησης με τον κορονοιό. Ειλικρινά λυπάμαι τους εκπαιδευτικούς που θα κληθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

Πιστεύω λοιπόν ότι θα αρχίσουν να παίρνουν πίσω κάποια πράγματα, όπως τις απειλές για τιμωρίες και απουσίες και τη χρήση μάσκας στα μικρά παιδάκια ως και τρίτη δημοτικού. Υποθέτω θα το περάσουν ως εκπαίδευση του στυλ δείχνουμε στα μικρά παιδάκια τη σωστή χρήση, τη φοράνε 10-20 λεπτά και  τη βγάζουν μέχρι να σταματήσουν να ασχολούνται τελείως.  

Στο σχολείο έγιναν πολλά λάθη πράγματι.

 

Στη μάσκα όμως δεν μπορεί να υπάρχει ασάφεια. Δεν είναι θέμα τιμωρίας. Το παιδί είναι ανήλικο κ ο γονέας έχει ευθύνη να το στείλει εξοπλισμένο. Δεν μπορείς να αρχίσεις τις εκπτώσεις γιατί θα ξεχειλώσει. Δηλαδή τι θα κανεις αν κάποιος έρθει χωρίς; θα πεις δεν πειράζει αγάπη μου, σκεψου το λίγο κλπ; αυτό μπορείς να το πεις αν ένα παιδί ζεσταθεί, διαμαρτυρηθεί κλπ. όχι αν έρθει εξαρχής χωρίς μάσκα από άποψη των γονέων.  Δεν καταλαβαίνω την τιμωρία σαν αποβολή, αλλά σαν απαγόρευση εισόδου που αναζητάς μετά ευθύνη από τον γονέα. 

 

Στις μικρές τάξεις περιμενω κ εγω κάποια χαλαρότητα. Στις μεγάλες όμως δεν γίνεται. Είναι επικίνδυνο. Είναι το μόνο μέσο που έχουμε. Αφού δεν προνόησαν για κάτι άλλο, δεν καταλαβαίνω γιατί πάμε να ακυρώσουμε το μοναδικό που υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στο σχολείο έγιναν πολλά λάθη πράγματι.

 

Στη μάσκα όμως δεν μπορεί να υπάρχει ασάφεια. Δεν είναι θέμα τιμωρίας. Το παιδί είναι ανήλικο κ ο γονέας έχει ευθύνη να το στείλει εξοπλισμένο. Δεν μπορείς να αρχίσεις τις εκπτώσεις γιατί θα ξεχειλώσει. Δηλαδή τι θα κανεις αν κάποιος έρθει χωρίς; θα πεις δεν πειράζει αγάπη μου, σκεψου το λίγο κλπ; αυτό μπορείς να το πεις αν ένα παιδί ζεσταθεί, διαμαρτυρηθεί κλπ. όχι αν έρθει εξαρχής χωρίς μάσκα από άποψη των γονέων.  Δεν καταλαβαίνω την τιμωρία σαν αποβολή, αλλά σαν απαγόρευση εισόδου που αναζητάς μετά ευθύνη από τον γονέα. 

 

Στις μικρές τάξεις περιμενω κ εγω κάποια χαλαρότητα. Στις μεγάλες όμως δεν γίνεται. Είναι επικίνδυνο. Είναι το μόνο μέσο που έχουμε. Αφού δεν προνόησαν για κάτι άλλο, δεν καταλαβαίνω γιατί πάμε να ακυρώσουμε το μοναδικό που υπάρχει. 

 

Αν γυρίσει το παιδί μου από το σχολείο και μου πει ότι μπήκε παιδάκι που δε φοράει μάσκα και έκατσε μέσα υπό τις απαράδεκτες συνθήκες στις τάξεις, με 20+ παιδιά και ανύπαρκτες αποστάσεις, την επόμενη μέρα ο διευθυντής δε θα ξέρει που να κρυφτεί για να γλυτώσει. Ωραία τα λέει ο κάθε υπουργός προφορικά, αλλά κανείς λογικός άνθρωπος δε θα αναλάβει την ευθύνη της μη εφαρμογής οποιουδήποτε νομοθετημένου μέτρου. Απλά καθησυχάζουν τους γονείς που δεν πολυγουστάρουν μάσκα δημόσια, και μετά αφήνουν κάποιον άλλον να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vtgian said:

Οκ, θα επιτρέπουν να βγάλουν για λίγο τη μάσκα αν κάποιο δυσκολεύεται, το πρώτο διάστημα μέχρι να συνηθίσουν.

Θα βρουν λέει τρόπο οι δάσκαλοι να τα πείσουν.

Εγώ πήρα τον γιο μου εχθές από το σχολείο με την μάσκα κάτω από την μύτη, είναι μία εικόνα που με ενοχλεί πολύ, έφαγα τρεις μήνες στο να του μαθαίνω πως θα φοράει την μάσκα σωστά και μέσα σε δύο ημέρες άλλαξαν όλα. Σκέφτομαι πως αν  αυτό γίνεται σε ιδιωτικό (καλό σχολείο σε γενικές γραμμές) με δύο δασκάλες για 12 παιδιά στα δημόσια τι θα συμβαίνει??? Προσωπικά δεν θα ήλπιζα στο ότι οι δάσκαλοι θα βρουν τρόπο να πείσουν τα παιδιά, όχι επειδή δεν θέλουν, αλλά δεν γίνεται να ασχολούνται όλη ημέρα με το/τα παιδί/ια που δνε θέλει την μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν γυρίσει το παιδί μου από το σχολείο και μου πει ότι μπήκε παιδάκι που δε φοράει μάσκα και έκατσε μέσα υπό τις απαράδεκτες συνθήκες στις τάξεις, με 20+ παιδιά και ανύπαρκτες αποστάσεις, την επόμενη μέρα ο διευθυντής δε θα ξέρει που να κρυφτεί για να γλυτώσει. Ωραία τα λέει ο κάθε υπουργός προφορικά, αλλά κανείς λογικός άνθρωπος δε θα αναλάβει την ευθύνη της μη εφαρμογής οποιουδήποτε νομοθετημένου μέτρου. Απλά καθησυχάζουν τους γονείς που δεν πολυγουστάρουν μάσκα δημόσια, και μετά αφήνουν κάποιον άλλον να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

μα εννοειται, πώς να δεχτείς κάποιον χωρίς μάσκα έτσι για να πειστεί κλπ; 

 

αλλα ενταξει ο Τσιόδρας θεωρεί ότι υπάρχει σχολικός παιδίατρος. Έχει επαφή με την Ελλάδα κάποιος απ αυτούς; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μα εννοειται, πώς να δεχτείς κάποιον χωρίς μάσκα έτσι για να πειστεί κλπ; 

 

αλλα ενταξει ο Τσιόδρας θεωρεί ότι υπάρχει σχολικός παιδίατρος. Έχει επαφή με την Ελλάδα κάποιος απ αυτούς; 

 

Φυσικά ο εκπαιδευτικός ή ο Διευθυντής δεν θα μπορεί να πάρει την ευθύνη, πρέπει να υπάρχουν σαφείς οδηγίες. Αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο αυστηρή με τα παιδιά. Σίγουρα όμως ξέρεις καλύτερα από εμένα. Καταλαβαίνω ότι έξω από το χορό... Εγώ να σου πω την αλήθεια, νομίζω ότι στην πράξη δεν θα είναι τα πράγματα αυστηρά. Το ίδιο έχει συμβεί με όλα τα μέτρα σε όλους τους χώρους (οκ, δεν μιλάω για νοσοκομεία και τέτοια φυσικά). 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα σχολεία ανοίγουν στις 14. Στα προνηπια / νήπια υπάρχει κάποια ενημέρωση με καποιον τροπο στους γονείς νωρίτερα? Τι ώρα θα πάμε,  τι να έχουμε μαζί κλπ?  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ωραία τα σχολεία ανοίγουν στις 14. Στα προνηπια / νήπια υπάρχει κάποια ενημέρωση με καποιον τροπο στους γονείς νωρίτερα? Τι ώρα θα πάμε,  τι να έχουμε μαζί κλπ?  

 

Επειδή τα σχολεία έχουν ανοίξει, δηλαδή οι εκπαιδευτικοί είναι εκεί τα πρωινά, πάρε ένα τηλέφωνο να σου πουν. Στις κανονικές χρονιές, από όσο ξέρω, γίνεται αγιασμός και μετά μιλάει η νηπιαγωγός στους γονείς, ενημερώνει για πρακτικά ζητήματα, δίνει οδηγίες για την προσέλευση τις επόμενες ημέρες και λίστα με τα υλικά που χρειάζονται και μετά φεύγουν όλοι.

 

Τώρα φέτος, δεν ξέρω πώς θα κυλήσει η πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Εγώ πάλι το βλέπω να γίνεται σαν τα εμβόλια.

Υποχρεωτική η μάσκα μεν αλλά δεν θα μπορούν να μη δεχτούν το παιδί ακόμα και αν δε φοράει (συνταγματικό δικαίωμα στην εκπαίδευση). Αυτό δηλαδή πάνω στο οποίο πατάνε οι αντιεμβολιαστές χρόνια τώρα, ελλείψει κυρώσεων. Ας δούμε και εδώ τι κυρώσεις θα βάλουν, γιατί λένε για πρόστιμα αλλά ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει τίποτα . Από εκεί και πέρα, προσωπικά καμία φασαρία δεν θα έκανα σε κανένα διευθυντή αν επέτρεπε παιδί χωρίς μάσκα. Εγώ για εκπαιδευτικό τον πληρώνω, όχι για αστυνόμο. Την ανικανότητα της κυβέρνησης για όλα τα υπόλοιπα δε θα την ρίξω σε αυτόν. Και για πρόστιμα και κυρώσεις που είπαν, μίλησαν για τους γονείς, όχι τους εκπαιδευτικούς. Και είναι λογικό. Δεν είναι ο ρόλος τους αυτός. 

 

Επίσης να θυμίσω για το νηπιαγωγείο ότι  [...Αν οι απουσίες του μαθητή του νηπιαγωγείου υπερβαίνουν τις εκατό (100) ανά διδακτικό έτος, η βεβαίωση φοίτησης για την εγγραφή στην Α ́ Δημοτικού χορηγείται με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, που εκδίδεται ύστερα από σύμφωνη γνώμη του Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Νηπιαγωγών...]  από τις οδηγίες που έδωσε το Υπουργείο για το έτος 20-21.

Πρακτικά τώρα, κάποιοι πιστεύω δε θα τα στείλουν λόγω μάσκας. Ξέρω ήδη τέτοιες οικογένειες. Επειδή όμως οι περισσότεροι είναι μόνο λόγια, το πιθανότερο είναι τα πάνε όλα με μάσκα και να πέσει το βάρος στο δάσκαλο. Όπου μια, δυό φορές, ένα θα παραπονεθεί, ένα θα μιμηθεί το φίλο του, για κάποια ώρα θα τις κουτσοφοράνε, για λίγο θα τις βγάζουν, ένα αλαλούμ. Ειδικά για τα νήπια ή α' β' δημοτικού τι εφαρμογή περιμένουμε; 

 

 

 

 

Ναι και εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Για πρόστιμα δεν νομίζω, τραβηγμένο είναι. 

Ούτε εγώ θα έκανα θέμα στο σχολείο αν κάποια παιδιά δεν φοράνε μάσκα. Δεν ξέρω βέβαια αν θα το αντιμετώπιζα το ίδιο αν το παιδί μου είχε κάποιο θέμα υγείας και ανησυχούσα. Επίσης υπάρχουν γονείς που με τα πάντα κάνουν θέμα, ευκαιρία ψάχνουν να την πουν στον εκπαιδευτικό. Πάντως στην αρχή περιμένω να γίνει ένας ψιλοχαμός με τσακωμούς, μεταξύ γονιών και εκπαιδευτικών. Θα δούμε. Άλλωστε μέχρι τις 14 έχουμε χρόνο, μπορούν να ανατραπούν όλα, δεν θα είναι η πρώτη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...