Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Irina095 είπε:

Παιδιά ισχύει ότι για να κανείς την εξέταση για να δεις αν έχεις τον ιό το κόστος είναι γύρο στα 300 ευρώ. Μου το είπε γνωστή κ τρελάθηκα 

Nαι αλλά δεν πρέπει να την κάνεις. Και δε σε βοηθά κάπου, και καταναλώνεις τεστ που μετά θα λήψουν από σοβαρά ασθενείς. Αν κάποιος είναι πολύ άρρωστος, επικοινωνεί με τον ΕΟΔΥ, δεν πάει μόνος για εξετασεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vicky86 said:

Πρέπει αποδεδειγμένα να έχεις κτ

Sunshine σε σχέση με την αδερφη μου έχεις χρόνο, εκείνη σε έναν μηνα το πολυ θα γεννήσει, δ ξερουμε σε τι συνθήκες, προς το παρον χωρίς επισκεπτηριο φυσικα

Το καλύτερο μου να μην έχει επισκεπτήριο..το μόνο που δεν με απασχολεί είναι αυτό. Την προηγούμενη φορά πρέπει να ήμουν μακράν σε όλο το μαιευτήριο για να μην μπω στα ιστορικά το λιγότερο επισκεπτήριο..και κατόπιν επιθυμίας μου και γενικά δεν είμαστε τέτοιοι τύποι οικογενειακώς..στα διπλανά κρεβάτια έρχονταν 10 10 στο επισκεπτήριο και γκαριζανε. Εμένα ήρθαν μια ώρα συνολικά όχι κάθε μερα πεθερικά και γονείς, μια ώρα ένας φίλος και την υπόλοιπη ώρα ο άντρας μου και όχι όλη μέρα  και όλη νύχτα φυσικά..ότι ήθελα με βοηθούσαν οι νοσηλεύτριες. Θεωρώ πως όταν πολλά ιδιωτικά και όλα τα δημόσια είναι πλέον rooming in για να είναι φιλικα προς το θηλασμό πρέπει να αλλάξουν οι κανόνες επισκεπτηρίου, ανεξαρτήτως κορονοϊου. Να μπαίνει ένας επισκέπτης κάθε φορά πχ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι αλλά δεν πρέπει να την κάνεις. Και δε σε βοηθά κάπου, και καταναλώνεις τεστ που μετά θα λήψουν από σοβαρά ασθενείς. Αν κάποιος είναι πολύ άρρωστος, επικοινωνεί με τον ΕΟΔΥ, δεν πάει μόνος για εξετασεις

Ναι συμφωνώ , σίγουρα δεν την κανείς έτσι 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Yovanna said:

Ναι όμως αυτό είναι επικίνδυνο. Εγώ, αν δεν έχω συμπτώματα γρίπης και έχω λίγη αδιαθεσία ,δέκατα, δεν θα κλειδαμπαρωθώ ένα μήνα σπίτι , ούτε οι δικοί μου, ούτε θα ειδοποιήσω όλη την εταιρία να μπούν σε καραντίνα επειδή έχω δέκατα κτλ. Εκτός, αν εξεταστώ και γνωρίζω τι έχω. Έτσι λοιπόν εξαπλώνεται ραγδαία..

Πράγματι η σωστή αντιμετώπιση είναι να απομονωθείς όπως είναι τα πράγματα ακόμα και με ήπια συμπτώματα μέχρι να αναρρώσεις, ούτε δουλεια φυσικά. Ούτε να τρέχουμε με το παραμικρό να κάνουμε το τεστ είναι λύση, νομίζω πλέον το λένε και όλοι οι ειδικοί, είναι ασύμφορο για το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 said:

μέχρι να αναρρώσεις,

Εδώ λοιπόν είναι η διαφορά. Με τον κορονοιό δεν κάθεσαι μέχρι να αναρρώσεις. Μπορεί να είσαι μεταδοτικός για πολύ καιρό και μετά. Με ένα κρύωμα συνάχι, σε λίγες μέρες είσαι οκ. Τί κάνεις? βγαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Εδώ λοιπόν είναι η διαφορά. Με τον κορονοιό δεν κάθεσαι μέχρι να αναρρώσεις. Μπορεί να είσαι μεταδοτικός για πολύ καιρό και μετά. Με ένα κρύωμα συνάχι, σε λίγες μέρες είσαι οκ. Τί κάνεις? βγαίνεις?

Να σου πω την αλήθεια δεν το ξέρω. Αν μου τύχει που ελπίζω να μην τύχει, θα ακολουθήσω τις οδηγίες του γιατρού μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Τότε δεν έχεις καταλάβει τι είναι η κατάσταση που ζούμε, συγγνώμη. Ναι, με δέκατα και λίγη αδιαθεσία, θα βάλεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου σε απομόνωση. Ούτε στην εταιρεία θα πας, ούτε στο μπακάλικο. Αν δεν μπορείς να καθήσεις μέσα, θα πάρεις το αμάξι, θα πας κυριολεκτικά στο βουνό, και θα κάνεις μία βόλτα εκεί. Αλλά θα θεωρείς τον εαυτό σου σαν κρούσμα. Δεν γίνεται αλλιώς, για αυτό υπάρχει η καραντίνα.

Και σύ σίγουρα δεν έχεις καταλάβει την διαφορά του μένω σπίτι προληπτικά με το μπαίνω σε καραντίνα γιατί νοσώ. Στην δεύτερη περίπτωση, σημαίνει καραντίνα για ένα μήνα περίπου, για σένα, την οικογένεια σου και εξετάσεις σε όλους έχουν έρθει σε επαφή μαζί σου, αλλιώς μπαίνουν σε καραντίνα και εκείνοι και οι επαφές τους. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καν πώς μεταδίδεται ο ιός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εδώ λοιπόν είναι η διαφορά. Με τον κορονοιό δεν κάθεσαι μέχρι να αναρρώσεις. Μπορεί να είσαι μεταδοτικός για πολύ καιρό και μετά. Με ένα κρύωμα συνάχι, σε λίγες μέρες είσαι οκ. Τί κάνεις? βγαίνεις?

Νομίζω ότι μετά από 3-4 μερες, με την ενημερωση που εχουμε τωρα για τις διαφορες των παθήσεων, θα εχεις καταλαβει αν ειναι κρυολόγημα ή κατι αλλο. Το συναχι δεν ειναι βασικο σύμπτωμα λενε. Πιο πολυ πονόλαιμος πυρετός βήχας κ αναπνευστικά. Αλλα δεν θα κανεις ο,τι σου ερθει, θα μιλας με γιατρο. Ετσι κ αλλιως γι αυτο λενε να περιοριστουν οι πολλες επαφες, για να καλύψουμε ολες τος περιπτωσεις. Το συστημα αυτη τη στιγμη υπουετω οτι δεν μπορει να διαχειριστει ηλικιωμένους ή ανοσοκατεσταλμενους  ή βρεφη με επιπλοκές ενος απλού κρυολογήματος, οποτε ολοι πρέπει  να προσεχουμε τη γενικη υγεια μας κ τους αλλους. Κανονικα θα πρεπει να δοθει αυστηρη οδηγια κ για εταιρείες να κανουν τη διευκολυνση στους εργαζόμενους. Ετσι κ αλλιως να υποψιαστείς καποιον για κοπάνα τωρα, δυδκολο. Πού θα παει, να κανει διακοπες; 

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna αυτή την περίοδο καθόμαστε όλοι μέσα, ακόμα και οι απόλυτα υγιείς. Πάμε μόνο στην δουλειά αν δεν μπορούμε να δουλέψουμε από το σπίτι ή να πάρουμε άδεια. Αν δεν αισθανόμαστε καλά παίρνουμε αναρρωτική.

 

Μενουμε μέσα μέχρι να μας πει το κράτος ότι τα μέτρα χαλαρώνουν. Ακόμα και όταν χαλαρώσουν, κάποιοι θα αρρωστήσουν, αλλά τότε «δεν πειράζει». 
 

Ετσι κι αλλιώς αυτή την στιγμή τα τεστ έχουν 3-4 μέρες αναμονή για τα αποτελέσματα.

 

Κοινως είμαστε σε καραντίνα όλοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αν ήταν όλοι με την λογική ναι μεν σπίτι αλλά βόλτες σε αλσος και ανοιχτό χώρο τι πειράζει ξέρετε τι θα γινόταν στα αλσοι και τα παρκα μέσα στην Αθήνα? Φαντάζομαι αν όλοι οι γονείς βγαζανε τα παιδιά που δεν έχουν σχολείο να ξεσκασουν θα είχαμε εικόνες Πρωτομαγιάς και καθαρας Δευτέρας...Οπότε φαντάζομαι για να πάνε κάποιοι να πάρουν τον αέρα τους άφοβα στο χωρίς κόσμο παρκο σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι (οι περισσότεροι) μένουνε σπιτάκια τους....

 

Εμεις περιμένουμε τηνα εταιρεία του άντρα μου και γενικά τις εξελίξεις αν θα γίνει κάτι να μπορεί να εργάζεσαι από το σπίτι και να πάμε στο χωριό που ναι μεν σπίτι αλλά με αυλή. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

@Yovanna αυτή την περίοδο καθόμαστε όλοι μέσα, ακόμα και οι απόλυτα υγιείς. Πάμε μόνο στην δουλειά αν δεν μπορούμε να δουλέψουμε από το σπίτι ή να πάρουμε άδεια. Αν δεν αισθανόμαστε καλά παίρνουμε αναρρωτική.

 

Μενουμε μέσα μέχρι να μας πει το κράτος ότι τα μέτρα χαλαρώνουν. Ακόμα και όταν χαλαρώσουν, κάποιοι θα αρρωστήσουν, αλλά τότε «δεν πειράζει». 
 

Ετσι κι αλλιώς αυτή την στιγμή τα τεστ έχουν 3-4 μέρες αναμονή για τα αποτελέσματα.

 

Κοινως είμαστε σε καραντίνα όλοι.

Δεν είπε κανείς το αντίθετο.  Απλά δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα. Μένω μέσα μέχρι να νιώσω καλύτερα και μετά επιστρέφω στην εργασία μου. Εδώ λένε ότι μπορεί έως και 5 βδομάδες να είσαι μεταδοτικός. Πρέπει όλοι να γνωρίζουμε υπεύθυνα από τι νοσούμε, αν νοσούμε. Και μην γελιόμαστε. Πηγαίνω στην εργασία μου, σούπερ μάρκετ, φαρμακείο και βολτούλα για καφεδάκι και παγωτάκι στο χέρι, δεν είναι καραντίνα. Όσοι νοσούν, ούτε στο μπαλκόνι που λέει ο λόγος δεν βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Είχαμε αποφασίσει να πάρουμε την άδεια ειδικού σκοπού εναλλάξ με τον άντρα μου αλλά μάθαμε πως δεν τη δικαιούμαστε, τη δικαιούνται μόνο οι γονείς που έχουν παιδιά εγγεγραμμένα σε παιδικό σταθμό. Οι υπόλοιποι επομένως είναι καταδικασμένοι να συνεχίσουν να αφήνουν τα παιδιά τους στις ευπαθείς ομάδες...Τι να πω; Η εταιρεία μου από την άλλη κάνει προσπάθεια να μας δόσει προσβάσεις για δουλειά από το σπίτι και ελπίζω σε αυτό αν και δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να δουλέψει κανείς με ένα 2χρονο στο σπίτι... Όλα εξαρτώνται από το τι θα κάνουν στη δουλειά του άντρα μου. Αν δουλέψουμε και οι δύο από το σπίτι κάτι γίνεται. 

Είσαι σίγουρη για την άδεια ειδικού σκοπού; ψάξε το λίγο γιατί δε νομίζω ότι ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Κορίτσια αν ήταν όλοι με την λογική ναι μεν σπίτι αλλά βόλτες σε αλσος και ανοιχτό χώρο τι πειράζει ξέρετε τι θα γινόταν στα αλσοι και τα παρκα μέσα στην Αθήνα? Φαντάζομαι αν όλοι οι γονείς βγαζανε τα παιδιά που δεν έχουν σχολείο να ξεσκασουν θα είχαμε εικόνες Πρωτομαγιάς και καθαρας Δευτέρας...Οπότε φαντάζομαι για να πάνε κάποιοι να πάρουν τον αέρα τους άφοβα στο χωρίς κόσμο παρκο σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι (οι περισσότεροι) μένουνε σπιτάκια τους....

Ε σ αυτό υπάρχει κ ο κοινός νους, δεν θα πηγαίνεις κάθε μέρα, θα δεις ποιες ώρες μαζεύεται λίγος κόσμος, αν το δεις γεμάτο θα φύγεις, θα αναζητήσεις κάτι άλλο. Αν έχεις μια εναλλακτική τύπου δικός σου κήπος ή πιλοτή, θα προτιμήσεις αυτό. Δεν έχουμε το central park| στο κέντρο της Αθήνας, αλλά δεν είμαστε και καμιά χώρα που είναι όλοι στοιβαγμένοι σε μια παραγκούπολη και περιμένουν να προαυλιστούν σε ένα κηπάριο των είκοσι τετραγωνικών περιτριγυρισμένο από ουρανοξύστες. Εγώ έλεγα να πάμε στις πλατείες των χωριών του νησιού, έμαθα ότι αυτή τη στιγμή το νησί έχει πληθυσμό ανάλογο του δεκαπενταύγουστου γιατί ήρθαν όσοι έχουν χωριά. εξοχικά, παππούδες, ε προφανώς δεν θα πάμε σε αυτές τις πλατείες που μάλλον παίζουν παιδάκια, θα πάμε σε κάποιο μονοπάτι. Αν είναι να μην μπορούμε να διαχειριστούμε ούτε αυτό, ας γίνουμε Wuhan, να σε σημαδεύουν ελεύθεροι σκοπευτές μόλις ανοίξεις την πόρτα του σπιτιού σου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Είσαι σίγουρη για την άδεια ειδικού σκοπού; ψάξε το λίγο γιατί δε νομίζω ότι ισχύει. 

Ο άντρας μου την πήρε για μια βδομάδα και το απίδι μας δεν πηγαίνει παιδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ άκουσα ότι είναι για παιδιά ως 15 ετων που φοιτούν σε κάποιο σχολείο, από παιδικό και μετα.βρηκα και το σχετικό απόσπασμα. 

 

3) Τι είναι η άδεια ειδικού σκοπού;

Αποτελεί μια ειδική άδεια που στοχεύσει στην διευκόλυνση των γονέων εργαζόμενων λόγω αναστολής της λειτουργίας των βρεφικών, βρεφονηπιακών, παιδικών σταθμών, σχολικών μονάδων, ειδικών σχολείων ή σχολικών μονάδων ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης, δομών παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας ατόμων με αναπηρία. , στο πλαίσιο προληπτικών μέτρων για την αντιμετώπιση και τον περιορισμό διάδοσης του κοροναϊού.

 

Υποθέτω πως η λογική είναι πως αν το παιδί δεν πάει παιδικό έχεις ήδη κάνει τα κουμάντα σου ποιος θα το προσέχει, είναι για να διευκολύνει αυτούς που δυσκολεύει το κλείσιμο των σχολείων

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ο άντρας μου την πήρε για μια βδομάδα και το απίδι μας δεν πηγαίνει παιδικό.

Νομίζω κι εγώ πως δεν έχει σημασία αν το παιδί είναι εγγεγραμμένο σε παιδικό σταθμό. Και οι παππούδες να το κρατούσαν, τώρα δεν πρέπει να το κρατάνε. Αυτό συμβουλεύουν οι ειδικοί άρα το λογικό (αν υπάρχει λογική σε αυτή τη χώρα)  είναι να δικαιούνται οι εργαζόμενοι γονείς την άδεια. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εδώ λοιπόν είναι η διαφορά. Με τον κορονοιό δεν κάθεσαι μέχρι να αναρρώσεις. Μπορεί να είσαι μεταδοτικός για πολύ καιρό και μετά. Με ένα κρύωμα συνάχι, σε λίγες μέρες είσαι οκ. Τί κάνεις? βγαίνεις?

Aπ'οσο εχω ακουσει σε αντιθεση με το συναχι, μενεις στο σπιτι σε καραντινα οχι μονο μεχρι να νιωσεις καλυτερα αλλα για 2 εβδομαδες.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και σύ σίγουρα δεν έχεις καταλάβει την διαφορά του μένω σπίτι προληπτικά με το μπαίνω σε καραντίνα γιατί νοσώ. Στην δεύτερη περίπτωση, σημαίνει καραντίνα για ένα μήνα περίπου, για σένα, την οικογένεια σου και εξετάσεις σε όλους έχουν έρθει σε επαφή μαζί σου, αλλιώς μπαίνουν σε καραντίνα και εκείνοι και οι επαφές τους. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καν πώς μεταδίδεται ο ιός.

Η προληπτική εξέταση έχει τελειώσει όπως και η ιχνηλάτιση επαφών. Οι οδηγίες του ΕΟΔΥ από σήμερα είναι σαφέστατες: σε υποψία συμπτώματος, δεν εξεταζόμαστε και μένουμε σπίτι. Δεν πάμε πια δουλειά, σούπερ μάρκετ ή στην πλατεία για βόλτα. Μπαίνουμε σε κυριολεκτική καραντίνα. Αν τα συμπτώματα γίνουν σοβαρά, καλούμε την ειδική τηλεφωνική υπηρεσία. Σε καμία περίπτωση δεν λεμε "πάντα με δέκατα πήγαινα στη δουλεια (πολύ κακώς, και με τη γρίπη μπορείς να ξεκάνεις τον διπλανό σου) άρα αφού δεν έκανα τεστ ας πάω και τώρα"

Just now, Yovanna είπε:

Ο άντρας μου την πήρε για μια βδομάδα και το απίδι μας δεν πηγαίνει παιδικό.

 

Κάποια στιγμή θα του ζητήσουν τη βεβαίωση εγγραφής στον παιδικό, και εκεί θα του τη χρεώσουν σαν κανονική άδεια. Να είναι προετοιμασμένος, έχει συμβεί και έτσι προβλέπεται.

Just now, Έσπερος είπε:

Ε σ αυτό υπάρχει κ ο κοινός νους, δεν θα πηγαίνεις κάθε μέρα, θα δεις ποιες ώρες μαζεύεται λίγος κόσμος, αν το δεις γεμάτο θα φύγεις, θα αναζητήσεις κάτι άλλο. Αν έχεις μια εναλλακτική τύπου δικός σου κήπος ή πιλοτή, θα προτιμήσεις αυτό. Δεν έχουμε το central park| στο κέντρο της Αθήνας, αλλά δεν είμαστε και καμιά χώρα που είναι όλοι στοιβαγμένοι σε μια παραγκούπολη και περιμένουν να προαυλιστούν σε ένα κηπάριο των είκοσι τετραγωνικών περιτριγυρισμένο από ουρανοξύστες. Εγώ έλεγα να πάμε στις πλατείες των χωριών του νησιού, έμαθα ότι αυτή τη στιγμή το νησί έχει πληθυσμό ανάλογο του δεκαπενταύγουστου γιατί ήρθαν όσοι έχουν χωριά. εξοχικά, παππούδες, ε προφανώς δεν θα πάμε σε αυτές τις πλατείες που μάλλον παίζουν παιδάκια, θα πάμε σε κάποιο μονοπάτι. Αν είναι να μην μπορούμε να διαχειριστούμε ούτε αυτό, ας γίνουμε Wuhan, να σε σημαδεύουν ελεύθεροι σκοπευτές μόλις ανοίξεις την πόρτα του σπιτιού σου. 

 

Το πρωί πήγα με τα παιδιά σε παραλιακή περιοχή, είχαν και άλλοι την ίδια ιδέα. Δεν υπήρξε κανένας συνωστισμος. Κάτσαμε στην παραλία, υπήρχε από μία οικογένεια κάθε δέκα μέτρα. Δεν υπάρχει αρρώστεια που να κολλάει έτσι, μην τρελαινόμαστε. Προφανώς κοιτάς πώς είναι τα πράγματα, και αν βλέπεις μπουλούκια, βρίσκεις άλλο μέτρο για βόλτα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η προληπτική εξέταση έχει τελειώσει όπως και η ιχνηλάτιση επαφών. Οι οδηγίες του ΕΟΔΥ από σήμερα είναι σαφέστατες: σε υποψία συμπτώματος, δεν εξεταζόμαστε και μένουμε σπίτι. Δεν πάμε πια δουλειά, σούπερ μάρκετ ή στην πλατεία για βόλτα. Μπαίνουμε σε κυριολεκτική καραντίνα. Αν τα συμπτώματα γίνουν σοβαρά, καλούμε την ειδική τηλεφωνική υπηρεσία. Σε καμία περίπτωση δεν λεμε "πάντα με δέκατα πήγαινα στη δουλεια (πολύ κακώς, και με τη γρίπη μπορείς να ξεκάνεις τον διπλανό σου) άρα αφού δεν έκανα τεστ ας πάω και τώρα"

 

Κάποια στιγμή θα του ζητήσουν τη βεβαίωση εγγραφής στον παιδικό, και εκεί θα του τη χρεώσουν σαν κανονική άδεια. Να είναι προετοιμασμένος, έχει συμβεί και έτσι προβλέπεται.

 

Το πρωί πήγα με τα παιδιά σε παραλιακή περιοχή, είχαν και άλλοι την ίδια ιδέα. Δεν υπήρξε κανένας συνωστισμος. Κάτσαμε στην παραλία, υπήρχε από μία οικογένεια κάθε δέκα μέτρα. Δεν υπάρχει αρρώστεια που να κολλάει έτσι, μην τρελαινόμαστε. Προφανώς κοιτάς πώς είναι τα πράγματα, και αν βλέπεις μπουλούκια, βρίσκεις άλλο μέτρο για βόλτα 

ε ναι δεν κολλάει έτσι. αρκεί να μην αποφασίσουν ολοι να στριμωχτούν στην ουρά των κοντινών καφε ή φούρνων για το κολατσιό τπυς κλπ. αλλα ο κοινός νους λειπει. κ τα take away δεν είναι ανοιχτα για να παιρνουμε καφε να καθομαστε στα παγκάκια με φιλους αλλα ετσι έγινε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ε ναι δεν κολλάει έτσι. αρκεί να μην αποφασίσουν ολοι να στριμωχτούν στην ουρά των κοντινών καφε ή φούρνων για το κολατσιό τπυς κλπ. αλλα ο κοινός νους λειπει. κ τα take away δεν είναι ανοιχτα για να παιρνουμε καφε να καθομαστε στα παγκάκια με φιλους αλλα ετσι έγινε. 

Μέχρι στιγμής, δεν βλέπω πάντως ανευθυνότητα στα μικρά μαγαζιά που είναι ανοιχτά, τουλάχιστον στη γειτονιά. Πήραμε χτες παγωτό, η ουρά ήταν έξω και πολύ αραιά, σήμερα πέρασα με το αμάξι από την αγορά της περιοχής (χασάπης, μπακάλικο κλπ) και πάλι είδα να περιμένουν 3-4 άτομα έξω. Στα σούπερ μάρκετ πρέπει να μπει λίγη τάξη, γιατί το θέαμα είναι τραγελαφικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Το πρωί πήγα με τα παιδιά σε παραλιακή περιοχή, είχαν και άλλοι την ίδια ιδέα. Δεν υπήρξε κανένας συνωστισμος. Κάτσαμε στην παραλία, υπήρχε από μία οικογένεια κάθε δέκα μέτρα. Δεν υπάρχει αρρώστεια που να κολλάει έτσι, μην τρελαινόμαστε. Προφανώς κοιτάς πώς είναι τα πράγματα, και αν βλέπεις μπουλούκια, βρίσκεις άλλο μέτρο για βόλτα 

Με συγχωρείς, αλλά αυτό καμία σχέση δεν έχει με το μένουμε σπίτι. Το να μην πηγαίνουμε στην δουλειά μας αλλά να βολτάρουμε στις παραλίες ( γεμάτες οι παραλίες, δεν παλεύονται οι Έλληνες) λες και είναι Καθαρή Δευτέρα, δεν το λες υπεύθυνη αντιμετώπιση. Ο ιός επιβιώνει στον αέρα. Δεν είναι ανάγκη να είναι μπουλούκια για να είναι επικίνδυνο. Πρέπει δηλαδή να μας κυνηγούν με το τουφέκι? 

Link to comment
Share on other sites

 Γεγονός είναι πως την εργασία δεν μπορείς να την αποφύγεις. 

 

Τη βόλτα όμως? ??

 

Αυτό που λέτε για τον κοινό νου δεν το καταλαβαίνω.  Ποιος ορίζει τον κοινό νου?  Εδώ η καθεμία γράφει τη δική της λογική. Η απομονωση είναι απομόνωση δεν είναι έτσι ή αλλιώς. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρκετές διαφορές το απλό συνάχι με την γρίπη κ τον ιό, οποτε πλέον με ηπια συμπτώματα καραντίνα 2βδομαδες κ επικοινωνία με εοδυ

Απο οσο ξερω κ στον ιδ. Τομέα ναι μεν υπάρχει η ειδική άδεια αλλά δ δίνεται παντα, κ δ μιλάω σε περιπτώσεις που εργαζεται ο ένας, τότε δ δικαιούται έτσι κ αλλιως

Κοινός νους νομιζω δ ισχυει

Κλείσανε τα σχολεια Τετάρτη, μεχρι κ πεμπτη γεμάτοι οι παιδότοποι κ τα καφέ μέχρι χθες που τα κλείσανε κ αυτα

Ήδη κάποιοι έχουν πάει εισαγγελέα με φροντιστήρια που λειτουργουσαν

Κλείσανε τα πανεπιστήμια ξεχυθηκαν οι φοιτητές στους τόπους καταγωγης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...