Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γενικα να πω,οτι ναι κ μενα ενα παιδακι 26μ δ μου φαινεται μεγαλο να θηλαζει,οποτε αν θελετε να συνεχισετε μια χαρα

τα λεω γενικα για αποθηλασμο

εμενα το εκαναν αυτο.ειχαν πισωγυρισματα.δλδ η κορη μου στο τελος θηλαζε βραδυ παρα βραδυ.η ο μικρος ζητησε να θηλασει μετα 3μερες αφου δ ειχε καθολου.του ειπα οτι"αφου εσυ δ θηλαζεις,ελα αγκαλιτσα" κ το ξεχασε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι αν ζητήσει μετά από μέρες που δεν έχει πιει, κι επιμένει, δίνουμε ή είναι όπως με την πάνα που υποτίθεται δεν πρέπει να ξαναβάλουμε; 

(Τελευταία ερώτηση, τα υπόλοιπα στο τοπικ του αποθηλασμου όταν χρειαστεί!!)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Κι αν ζητήσει μετά από μέρες που δεν έχει πιει, κι επιμένει, δίνουμε ή είναι όπως με την πάνα που υποτίθεται δεν πρέπει να ξαναβάλουμε; 

(Τελευταία ερώτηση, τα υπόλοιπα στο τοπικ του αποθηλασμου όταν χρειαστεί!!)

εγω δ ξαναεδωσα αλλα ηταν πολυ ηπιος ο αποθηλασμος,δ αντιδρουσαν

δ ηξερα πως θα χειριστω το ενδεχομενο να ζητησει η μεγαλη 3μ μετα που θα γεννουσα κ θα εβλεπε τον αδερφο της.αλλα τελικα το ειχε ξεχασει απο μονη κ δ ζητησε

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

γενικα να πω,οτι ναι κ μενα ενα παιδακι 26μ δ μου φαινεται μεγαλο να θηλαζει,οποτε αν θελετε να συνεχισετε μια χαρα

τα λεω γενικα για αποθηλασμο

 

Τώρα που το σκέφτομαι, αντίστροφα τα είχα στο μυαλό μου! Ότι πρώτα κόβουν τον θηλασμό, γύρω στα 1μισι-2 ήθελα και πιστευα, και μετά την πάνα, γύρω στα 3! Μου έκανε εντύπωση που λες ότι για πάνα είναι καιρός τώρα στα 2 και κάτι, αλλά για θηλασμό είναι οκ, γιατί τα είχα ανάποδα στο μυαλό μου. Και όλοι τον θηλασμό σχολιάζουν, την πάνα κανείς. Η παιδίατρος τη βρίσκει μικρή και για τα δύο πάντως, λέει θα τα δούμε από φθινόπωρο στα 2μισι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , little lamb είπε:

 

Τώρα που το σκέφτομαι, αντίστροφα τα είχα στο μυαλό μου! Ότι πρώτα κόβουν τον θηλασμό, γύρω στα 1μισι-2 ήθελα και πιστευα, και μετά την πάνα, γύρω στα 3! Μου έκανε εντύπωση που λες ότι για πάνα είναι καιρός τώρα στα 2 και κάτι, αλλά για θηλασμό είναι οκ, γιατί τα είχα ανάποδα στο μυαλό μου. Και όλοι τον θηλασμό σχολιάζουν, την πάνα κανείς. Η παιδίατρος τη βρίσκει μικρή και για τα δύο πάντως, λέει θα τα δούμε από φθινόπωρο στα 2μισι.

Α για τον θηλασμό έχω καταλήξει απ αυτά που ακούω, ότι όσες είχαν αποφασίσει ότι θα το κόψουν ακριβώς στον χρόνο, μέχρι τους 14 μήνες περίπου το είχαν κάνει. Όσες είπαν να το κάνουν σταδιακα προς 1,5-2 τα βρήκαν πιο δύσκολα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο παράθυρο ή απλώς θέμα αποφασιστικότητας του γονιού όμως. Για την πάνα εγω λέω ότι αφού το δικό μου παιδί με τη δική μας ανασφάλεια κ την τελείως λάθος μέθοδο, αν όχι στα 2,5 αλλά 1-2 μήνες αργότερα ήταν γενικα οκ (τα προβλήματα στην πορεία πιστεύω ότι ήταν από το δικό μας άγχος), οποιοδήποτε παιδί μπορεί να τα καταφέρει. Εξάλλου εμείς παλιά τις βγάζαμε νωρίτερα. Εγω πήγα προνήπιο 3,5 κ δν θυμάμαι να ετίθετο θέμα τουαλέτας. Τώρα το αν με είχαν πιέσει ή αγχώσει, δεν το γνωριζω, γιατί κ πιο μεγάλη κατουριόμουν καμία φορά αλλά νομίζω ήταν επιτηδες κ μάλλον για προσέλκυση προσοχής απ όταν γεννήθηκε η αδερφή μου (εννοώ ήμουν 6 κ μπορεί να κατουριόμουν στο σχολείο ή από βαρεμάρα στο κρεβάτι), αλλά τέλος πάντων δεν νομίζω  ότι από αυτό μου έμεινε κανένα κουσούρι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

για τον θηλασμό έχω καταλήξει απ αυτά που ακούω, ότι όσες είχαν αποφασίσει ότι θα το κόψουν ακριβώς στον χρόνο, μέχρι τους 14 μήνες περίπου το είχαν κάνει. Όσες είπαν να το κάνουν σταδιακα προς 1,5-2 τα βρήκαν πιο δύσκολα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο παράθυρο ή απλώς θέμα αποφασιστικότητας του γονιού όμως.


Η αλήθεια είναι ότι μετά τον χρόνο απ'ο,τι θυμαμαι άρχισε να ζητάει όποτε να'ναι, να τραβάει μπλούζα για να το ψάξει κλπ. Και κάναμε κι εμείς παιχνίδια πχ έκανε ο μπαμπάς ότι πάει να προλάβει να πιει πρώτος κλπ. Πιο πριν ήταν πιο παθητικά τα πράγματα, όχι τόσο συνειδητά, ίσως και γι'αυτό πιο εύκολο το κόψιμο. Αλλά μου φαινόταν πολύ χαριτωμένο που τα άρχισε αυτα, που να'ξερα! Εντάξει αστειεύομαι, ακόμα μου φαίνονται από χαριτωμένα έως συγκινητικά αλλά πρώτον δεν είναι πάντα πρακτικό, δεύτερον κοινωνικά αναμένεται να μη θηλάζει πια, τρίτον φοβάμαι μην πέσει μαζι με εγκυμοσύνη που προγραμματίζουμε και τέταρτον έτσι που λέει η παιδίατρος μετά τα 2μισι ναι μεν μου αρέσει που δεν είναι πιεστική αλλά θα πέσουν και τα δύο μαζί (πάνα και αποθηλασμος). Μπορεί βέβαια το παιδί να μην έχει θέμα με το να πέσουν μαζί! :razz: Αλλά γι'αυτό με απασχολούν τόσο, παρόλο που δεν με ενοχλεί πολύ που θηλάζει -πολλες φορές βολεύει κιόλας γιατί χαλαρώνουμε μαζί στον καναπέ και είναι μια ωραία ωρα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:


Η αλήθεια είναι ότι μετά τον χρόνο απ'ο,τι θυμαμαι άρχισε να ζητάει όποτε να'ναι, να τραβάει μπλούζα για να το ψάξει κλπ. Και κάναμε κι εμείς παιχνίδια πχ έκανε ο μπαμπάς ότι πάει να προλάβει να πιει πρώτος κλπ. Πιο πριν ήταν πιο παθητικά τα πράγματα, όχι τόσο συνειδητά, ίσως και γι'αυτό πιο εύκολο το κόψιμο. Αλλά μου φαινόταν πολύ χαριτωμένο που τα άρχισε αυτα, που να'ξερα! Εντάξει αστειεύομαι, ακόμα μου φαίνονται από χαριτωμένα έως συγκινητικά αλλά πρώτον δεν είναι πάντα πρακτικό, δεύτερον κοινωνικά αναμένεται να μη θηλάζει πια, τρίτον φοβάμαι μην πέσει μαζι με εγκυμοσύνη που προγραμματίζουμε και τέταρτον έτσι που λέει η παιδίατρος μετά τα 2μισι ναι μεν μου αρέσει που δεν είναι πιεστική αλλά θα πέσουν και τα δύο μαζί (πάνα και αποθηλασμος). Μπορεί βέβαια το παιδί να μην έχει θέμα με το να πέσουν μαζί! :razz: Αλλά γι'αυτό με απασχολούν τόσο, παρόλο που δεν με ενοχλεί πολύ που θηλάζει -πολλες φορές βολεύει κιόλας γιατί χαλαρώνουμε μαζί στον καναπέ και είναι μια ωραία ωρα.

 

Βασικά, από τους λόγους που αναφέρεις, μόνο ο πρώτος και ο τρίτος είναι έγκυρος, κι αυτό επειδή δεν το θέλεις εσύ να πέσουν μαζί. Ο κοινωνικός σου περίγυρος και η παιδίατρος δεν έχουν καμιά δουλειά να σου πουν πότε θα αποθηλάσεις - ούτε ότι είναι αργά ούτε ότι είναι νωρίς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Βασικά, από τους λόγους που αναφέρεις, μόνο ο πρώτος και ο τρίτος είναι έγκυρος, κι αυτό επειδή δεν το θέλεις εσύ να πέσουν μαζί. Ο κοινωνικός σου περίγυρος και η παιδίατρος δεν έχουν καμιά δουλειά να σου πουν πότε θα αποθηλάσεις - ούτε ότι είναι αργά ούτε ότι είναι νωρίς. 

 

Για τον περίγυρο συμφωνώ, αλλά δεν παλεύεται το να λένε στη μικρή μόλις ζητάει "δεν έχει γάλα η μαμά". Τους κοιτάει μπερδεμένη, αφού το ξέρει ότι έχω, ή αγχώνεται μήπως ξαφνικά όντως δεν έχω, δεν ξερω. Ή όταν ακούω από τη φίλη μου που αποθηλασε πανευκολα ότι ο γιατρός τους έκανε το καλύτερο που τους είπε να το "εκπαιδεύσουν" από τον 6ο μήνα να μη ζητάει σε ώρες που πρόκειται να φάει άλλο φαγητό και μόλις μπήκαν όλες οι στερεες επινε μόνο πρωί βράδυ και μέσα σε 3 μέρες έκοψε το πρωί κι άλλες 3 το βράδυ και ότι το παν είναι να το εκπαιδεύσεις, παρόλο που δεν συμφωνώ με τη μείωση γευμάτων τόσο νωρίς, μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις για το ότι τελικά σε εκείνο το παιδί μάλλον ήρθε πιο ομαλά και ανωδυνα απ'ότι στο δικό μου που προσπαθούμε ομαλά υποτίθεται.

Την παιδίατρο εμείς τη ρωτήσαμε συμβουλές γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού, είναι δηλαδή κατάλληλη. Δεν μου είπε ότι είναι νωρίς και να μην αποθηλασω, έτσι σκέτο. Μου έχει πει πολλές συμβουλές, να κάνουμε συμφωνια ότι θα θηλάζει μόνο νύχτα, να βάλουμε κλεψύδρα, να διαβάζουμε παραμύθι κλπ. Απλά όταν της είπα πιο λεπτομερώς τι κάνει μου είπε "δεν φαίνεται να είναι έτοιμη, ας το κρατησετε λίγο ακομη και το ξαναβλέπουμε". 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

 

Για τον περίγυρο συμφωνώ, αλλά δεν παλεύεται το να λένε στη μικρή μόλις ζητάει "δεν έχει γάλα η μαμά". Τους κοιτάει μπερδεμένη, αφού το ξέρει ότι έχω, ή αγχώνεται μήπως ξαφνικά όντως δεν έχω, δεν ξερω. Ή όταν ακούω από τη φίλη μου που αποθηλασε πανευκολα ότι ο γιατρός τους έκανε το καλύτερο που τους είπε να το "εκπαιδεύσουν" από τον 6ο μήνα να μη ζητάει σε ώρες που πρόκειται να φάει άλλο φαγητό και μόλις μπήκαν όλες οι στερεες επινε μόνο πρωί βράδυ και μέσα σε 3 μέρες έκοψε το πρωί κι άλλες 3 το βράδυ και ότι το παν είναι να το εκπαιδεύσεις, παρόλο που δεν συμφωνώ με τη μείωση γευμάτων τόσο νωρίς, μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις για το ότι τελικά σε εκείνο το παιδί μάλλον ήρθε πιο ομαλά και ανωδυνα απ'ότι στο δικό μου που προσπαθούμε ομαλά υποτίθεται.

Την παιδίατρο εμείς τη ρωτήσαμε συμβουλές γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού, είναι δηλαδή κατάλληλη. Δεν μου είπε ότι είναι νωρίς και να μην αποθηλασω, έτσι σκέτο. Μου έχει πει πολλές συμβουλές, να κάνουμε συμφωνια ότι θα θηλάζει μόνο νύχτα, να βάλουμε κλεψύδρα, να διαβάζουμε παραμύθι κλπ. Απλά όταν της είπα πιο λεπτομερώς τι κάνει μου είπε "δεν φαίνεται να είναι έτοιμη, ας το κρατησετε λίγο ακομη και το ξαναβλέπουμε". 

 

Ναι κι εγώ τα σκεφτόμουν αυτά, ότι έπρεπε να το είχα κόψει νωρίς για να είναι πιο εύκολο και για τους δυο μας. Όπως είπες κι εσύ πολύ σωστά όμως, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αυτό ακριβώς λέμε με τον άντρα μου. Σε άλλα θα είναι εύκολος και σε άλλα θα μας δυσκολέψει, τι να κάνουμε; 

 

Στον περίγυρο βάλε πάγο και όρια κι ας γίνεις δυσάρεστη. Δηλαδή, μου φαίνεται αδιανόητο να έχει κάποιος γνώμη για το τι θα κάνεις με το στήθος σου, ακόμα κι αν αυτός ο κάποιος είναι η μαμά σου. Κάπου μπάστα.

 

Κι εγώ όταν είχα μιλήσει με σύμβουλο θηλασμού ξεκίνησε τη συζήτηση λέγοντας "καταρχήν να σου πω ότι θεωρώ πως είναι πολύ μικρός κι ότι καλό θα ήταν να το κρατήσεις κι άλλο". Αυτό σε μια γυναίκα που μόλις της είχε περιγράψει ότι περνούσε agitation επειδή είχε πιεστεί φοβερά με τη δουλειά και το παιδί στο σπίτι. Είδε το μάτι μου να γυαλίζει και συνέχισε βιαστικά "...αλλά είναι δική σου απόφαση, οπότε πάμε να δούμε πώς μπορείς να το κάνεις". 16 μηνών ήταν τότε στο μεταξύ το παιδί, δεν ήταν βρέφος. Θέλω να πω, η παιδίατρος θα μιλήσει με αποκλειστικό γνώμονα το παιδί. Αν είσαι ΟΚ να συνεχίσεις, συνεχίζεις. Αν δεν είσαι ΟΚ, της απαντάς ότι μπορεί η μικρή να μην είναι έτοιμη να αποθηλάσει, αλλά εσύ είσαι, οπότε καιρός να προχωρήσετε στο προκείμενο και να σου δώσει καμιά συμβουλή αποθηλασμού. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αντίθετο έγινε, μου είπε τις συμβουλές αλλά μετά όπως της περιέγραφα μάλλον είδε ότι ούτε η μικρή είναι έτοιμη ούτε εγώ ενοχλούμαι από κάτι ιδιαίτερα και το θέλω απλά επειδή "είναι μεγάλη" και γι'αυτό μου είπε ότι μπορούμε να το κρατήσουμε λίγο ακόμα (όπως λέει και ο άντρας μου ότι κατά βάθος μου αρέσει και με χαλαρώνει. Ξαπλώνουμε στον καναπέ, διαβάζω εδώ κλπ. Αυτά πρέπει να μειώσω, που για να μην την κυνηγάω τη θηλάζω επειδή με βολευει. Δεν με ενοχλεί κάτι λοιπόν, agitation κλπ, απλά πολλές φορές δεν βολεύει αν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο ή να φύγουμε για καπου και θέλει επίμονα). Δεν το είπε στην αρχή δηλαδή η γιατρός να το συνεχίσουμε. Ξεκινησε όντως με συμβουλές όπως ζήτησα. Και μάλιστα μου είχε πει ότι πρέπει να είναι αποφασισμένη η μαμά.

Εντωμεταξυ είχα ξεκινήσει λέγοντας ότι θηλάζει πάρα πολύ, ότι δεν κοιμάται αλλιώς και τελικά στην πιο αναλυτικη περιγραφή που είπα ότι έχουν περάσει και 18 ώρες χωρίς να ζητήσει (μεμονωμένες και έλειπα ή μεσολάβησε νύχτα) μου λέει "πιο προσκολλημένη την περίμενα όπως τα λέγατε"! Και στο "δεν κοιμάται αλλιώς" μου λέει "αφού λέτε ότι κοιμάται στο αυτοκίνητο". Ποιος ξέρει, θα έχει δει και ακόμα πιο προσκολλημένα μάλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

33 minutes ago, little lamb said:

 

Για τον περίγυρο συμφωνώ, αλλά δεν παλεύεται το να λένε στη μικρή μόλις ζητάει "δεν έχει γάλα η μαμά". Τους κοιτάει μπερδεμένη, αφού το ξέρει ότι έχω, ή αγχώνεται μήπως ξαφνικά όντως δεν έχω, δεν ξερω. Ή όταν ακούω από τη φίλη μου που αποθηλασε πανευκολα ότι ο γιατρός τους έκανε το καλύτερο που τους είπε να το "εκπαιδεύσουν" από τον 6ο μήνα να μη ζητάει σε ώρες που πρόκειται να φάει άλλο φαγητό και μόλις μπήκαν όλες οι στερεες επινε μόνο πρωί βράδυ και μέσα σε 3 μέρες έκοψε το πρωί κι άλλες 3 το βράδυ και ότι το παν είναι να το εκπαιδεύσεις, παρόλο που δεν συμφωνώ με τη μείωση γευμάτων τόσο νωρίς, μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις για το ότι τελικά σε εκείνο το παιδί μάλλον ήρθε πιο ομαλά και ανωδυνα απ'ότι στο δικό μου που προσπαθούμε ομαλά υποτίθεται.

Την παιδίατρο εμείς τη ρωτήσαμε συμβουλές γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού, είναι δηλαδή κατάλληλη. Δεν μου είπε ότι είναι νωρίς και να μην αποθηλασω, έτσι σκέτο. Μου έχει πει πολλές συμβουλές, να κάνουμε συμφωνια ότι θα θηλάζει μόνο νύχτα, να βάλουμε κλεψύδρα, να διαβάζουμε παραμύθι κλπ. Απλά όταν της είπα πιο λεπτομερώς τι κάνει μου είπε "δεν φαίνεται να είναι έτοιμη, ας το κρατησετε λίγο ακομη και το ξαναβλέπουμε". 

Για αρχή να μην αφήνεις του γύρω σου να απαντούν στο παιδί σου όταν εκείνο μιλάει σε εσένα, αυτό όταν συμβαίνει ειλικρινά με εκνευρίζει.

Εγώ αυτή την ''εκπαίδευση'' των παιδιών σε τόσο σημαντικά θέματα από τόσο νωρίς δεν τη καταλαβαίνω, γιατί εφόσον η μαμά έχει παραγωγή και θέλει να συνεχίσει , θα πρέπει  να κόψει τον θηλασμό τόσο νωρίς?,ένα παιδί θα δυσκολευτεί στην αλλαγή αυτή όσο ομαλά και αν προσπαθήσεις να το κάνεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μη περάσει ''στερητικό'', καταλαβαίνω πως ιδανικά θα ήθελες να μη συμβεί κάτι τέτοιο όμως πρακτικά είναι αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , little lamb είπε:

 

Για τον περίγυρο συμφωνώ, αλλά δεν παλεύεται το να λένε στη μικρή μόλις ζητάει "δεν έχει γάλα η μαμά". Τους κοιτάει μπερδεμένη, αφού το ξέρει ότι έχω, ή αγχώνεται μήπως ξαφνικά όντως δεν έχω, δεν ξερω. Ή όταν ακούω από τη φίλη μου που αποθηλασε πανευκολα ότι ο γιατρός τους έκανε το καλύτερο που τους είπε να το "εκπαιδεύσουν" από τον 6ο μήνα να μη ζητάει σε ώρες που πρόκειται να φάει άλλο φαγητό και μόλις μπήκαν όλες οι στερεες επινε μόνο πρωί βράδυ και μέσα σε 3 μέρες έκοψε το πρωί κι άλλες 3 το βράδυ και ότι το παν είναι να το εκπαιδεύσεις, παρόλο που δεν συμφωνώ με τη μείωση γευμάτων τόσο νωρίς, μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις για το ότι τελικά σε εκείνο το παιδί μάλλον ήρθε πιο ομαλά και ανωδυνα απ'ότι στο δικό μου που προσπαθούμε ομαλά υποτίθεται.

Την παιδίατρο εμείς τη ρωτήσαμε συμβουλές γιατί είναι σύμβουλος θηλασμού, είναι δηλαδή κατάλληλη. Δεν μου είπε ότι είναι νωρίς και να μην αποθηλασω, έτσι σκέτο. Μου έχει πει πολλές συμβουλές, να κάνουμε συμφωνια ότι θα θηλάζει μόνο νύχτα, να βάλουμε κλεψύδρα, να διαβάζουμε παραμύθι κλπ. Απλά όταν της είπα πιο λεπτομερώς τι κάνει μου είπε "δεν φαίνεται να είναι έτοιμη, ας το κρατησετε λίγο ακομη και το ξαναβλέπουμε". 

σε αυτον που λεει στο παιδι δ εχει γαλα η μαμα,θα απαντουσα θες να δοκιμασεις να δεις αν εχω;:P

ελεος πια με το να εχουμε αποψη για ολα:mad:

εγω αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι θα θηλαζει ενα παιδι οσο θελει το ιδιο κ η μαμα του.οι υπολοιποι ας κοιταξουμε εμεις τι θα κανουμε κ ας μην παρεμβαινουκε σε κτ που δ μας αφορα

φυσικα το ιδιο ισχυει κ με την πανα.προσωπικα δ με αφορα ποτε θα βγαλετε εσεις την πανα,ουτε καν τα ανηψια μου.απλα η δικη μου εμπειρια ειναι οτι συνηθως μετα τα 3,εχει παγιωθει σαν συνηθεια,οποτε αν το παιδι δειχνει καποια σημαδια πριν,ειναι καλη στιγμη

δλδ δ λεω οτι ενα παιδι 3ειναι μεγαλο για πανα,αλλα αν μια μαμα με μικροτερο αναρωτηθει,η αποψη μου ειναι μπορεις κ νωριτερα να δοκιμασεις

κ εγω θα ηθελα μετα τον χρονο να αποθηλασουν,αλλα δ ηταν καθολου ετοιμα.στα 2 κ 2,5που συνεβη εγινε πολυ πιο ευκολα απο οτι περιμενα

προσωπικα ετσι οπως ηταν τα παιδι μου σε φαση θηλασμου τοτε,δ με προβληματισε τοσο αν θα τυχαινε νεα εγκυμοσυνη.οσο για την πανα,προσπαθησα στην κορη μου οταν ηταν 2,δλδ με τον αποθηλασμο αλλα δ ηταν ετοιμη,κ το αφησαμε για ενα εξαμηνο μετα.αλλα γενικα εζησε αρκετες αλλαγες τοτε με μετακομιση σε αλλη πολη,να κοιμαται μονη στο δωματιο,κ μετα απο λιγο την γεννα μου

κ στον μικρο μολις αποθηλασε ξεκινησαμε για πανα,την εβγαλε μετα απο 1τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Τώρα που το σκέφτομαι, αντίστροφα τα είχα στο μυαλό μου! Ότι πρώτα κόβουν τον θηλασμό, γύρω στα 1μισι-2 ήθελα και πιστευα, και μετά την πάνα, γύρω στα 3! Μου έκανε εντύπωση που λες ότι για πάνα είναι καιρός τώρα στα 2 και κάτι, αλλά για θηλασμό είναι οκ, γιατί τα είχα ανάποδα στο μυαλό μου. Και όλοι τον θηλασμό σχολιάζουν, την πάνα κανείς. Η παιδίατρος τη βρίσκει μικρή και για τα δύο πάντως, λέει θα τα δούμε από φθινόπωρο στα 2μισι.

Αυτό το πράγμα που σχολιάζουν τον θηλασμό ως κάτι το κακό δεν το μπορώ καθόλου. Εγώ αποθηλασα τον πρώτο στους 9 μήνες επειδή είχα μείνει έγκυος στο δεύτερο και δεν ήθελα ταντεμ , τώρα αποθηλαζω τον δεύτερο πιστεύω θα έχω τελειώσει μέχρι τους 9 μισή μήνες γιατί περιμένω το τρίτο και πάλι δεν μπορώ 2 μωρα και έγκυος και θηλασμό . Αλλά αν τα πράγματα ήταν αλλιώς και εγώ θα ήθελα να θηλάσω μέχρι όσο πάει .. ξέρω τις δυσκολίες αλλά θαυμάζω όσες γυναίκες το κάνουν και μπράβο σας ! Δίνεται στο παιδί σας ότι καλύτερο μπορείτε! Και η πεθερά μου που σχολιάζει μια γνωστή μου που η μικρή της είναι 2 μισή και θηλάζει της εξηγώ ότι κάνει το καλύτερο και μπράβο της που μπορεί .. αλλά δεν είχε θηλάσει ποτέ κανενα παιδί της δεν είχε πάρει σωστή ενημέρωση τότε και έχω την αίσθηση ότι βγάζει και μια κακια για όσες κατάφεραν και θηλάσανε. Άποψη μου από αυτά που λέει βγάζει μια κακια. Και είναι κρίμα γιατί είμαι σίγουρη ότι και η κόρη της που ετοιμάζεται για παιδί θα την κάνει να νιώθει ότι δεν έχει γάλα. Εγώ θα την βοηθήσω βέβαια όσο μπορώ αλλά όταν η μητερα σου θα σου λέει δεν έχεις γάλα και θα λέει ότι δεν του φτάνει το γάλα με το πρώτο κλάμα που θα ακούει σίγουρα θα την κάνει να νιώθει ανασφάλεια. Πολύ λυπάμαι για αυτό. Εμένα η μητέρα μου με στήριξε πολύ στο πρώτο μου παιδί όσο αφορά τον θηλασμό .. την έπαιρνα τηλ θυμάμαι και εκλεγα της έλεγα δεν φτάνει το γάλα μου κ τέτοια και αυτή διάβαζε από ΠΟΥ και ρώταγε γιατρούς και με συμβούλευε όπως ακριβώς έπρεπε. Ήταν αυτή ήταν και η παιδίατρος και πέρασαν τα δύσκολα και τα κατάφερα. 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

σε αυτον που λεει στο παιδι δ εχει γαλα η μαμα,θα απαντουσα θες να δοκιμασεις να δεις αν εχω;:P

ελεος πια με το να εχουμε αποψη για ολα:mad:

εγω αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι θα θηλαζει ενα παιδι οσο θελει το ιδιο κ η μαμα του.οι υπολοιποι ας κοιταξουμε εμεις τι θα κανουμε κ ας μην παρεμβαινουκε σε κτ που δ μας αφορα

φυσικα το ιδιο ισχυει κ με την πανα.προσωπικα δ με αφορα ποτε θα βγαλετε εσεις την πανα,ουτε καν τα ανηψια μου.απλα η δικη μου εμπειρια ειναι οτι συνηθως μετα τα 3,εχει παγιωθει σαν συνηθεια,οποτε αν το παιδι δειχνει καποια σημαδια πριν,ειναι καλη στιγμη

δλδ δ λεω οτι ενα παιδι 3ειναι μεγαλο για πανα,αλλα αν μια μαμα με μικροτερο αναρωτηθει,η αποψη μου ειναι μπορεις κ νωριτερα να δοκιμασεις

κ εγω θα ηθελα μετα τον χρονο να αποθηλασουν,αλλα δ ηταν καθολου ετοιμα.στα 2 κ 2,5που συνεβη εγινε πολυ πιο ευκολα απο οτι περιμενα

προσωπικα ετσι οπως ηταν τα παιδι μου σε φαση θηλασμου τοτε,δ με προβληματισε τοσο αν θα τυχαινε νεα εγκυμοσυνη.οσο για την πανα,προσπαθησα στην κορη μου οταν ηταν 2,δλδ με τον αποθηλασμο αλλα δ ηταν ετοιμη,κ το αφησαμε για ενα εξαμηνο μετα.αλλα γενικα εζησε αρκετες αλλαγες τοτε με μετακομιση σε αλλη πολη,να κοιμαται μονη στο δωματιο,κ μετα απο λιγο την γεννα μου

κ στον μικρο μολις αποθηλασε ξεκινησαμε για πανα,την εβγαλε μετα απο 1τριμηνο

Αχ πως τα λες. Αυτό που είπα καις την little είχα την πεθερά μου να με βλέπει να παιδεύομαι και το μόνο που έλεγε ήταν ρε κορίτσι μου μάλλον δεν του φτάνει το γάλα και δεν είναι κακό να δώσεις και λίγο συμπλήρωμα , τι Πεισμώνεις κ τέτοια .... άκου εκεί .. Ε μια , δυο , τρεις λέω α καλά θα πηγαίνω και εγώ να θηλάζω σε άλλο δωμάτιο να μην ακούω κουφά , όποτε κάτσε πιες μόνη τον καφέ σου εσυ όσο θα θηλάζω μέσα με την ησυχία μου .. αφού έχεις άποψη για όλα ! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

. Ή όταν ακούω από τη φίλη μου που αποθηλασε πανευκολα ότι ο γιατρός τους έκανε το καλύτερο που τους είπε να το "εκπαιδεύσουν" από τον 6ο μήνα να μη ζητάει σε ώρες που πρόκειται να φάει άλλο φαγητό και μόλις μπήκαν όλες οι στερεες επινε μόνο πρωί βράδυ και μέσα σε 3 μέρες έκοψε το πρωί κι άλλες 3 το βράδυ και ό

Δεν έχω εμπειρία από αποθηλασμο σε μωρό πριν το ετος. Παρόλα αυτά μου φαίνεται λογικό να μην ακολουθείται η ίδια διαδικασία και οι αντιδράσεις των παιδιών να μην είναι ίδιες. Μην στέκεσαι στον αποθηλασμο της φίλης σου. Εκείνη αποθηλασε πολύ μικρότερο παιδί με άλλες δυσκολίες ή ευκολίες που ήταν ανάλογες με την ηλικία του παιδιού. Σε όλες μας ο αποθηλασμος φαινόταν βουνό στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν περίμενα να είναι το ίδιο εύκολο με εκείνη. Το αντίθετο λέω, ότι μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις που το κράτησα τόσο πολύ κι έτσι δεν ήταν και για εμάς τόσο εύκολο. Και βασικά όχι για εμένα, για το μωρό. Ο άντρας μου βέβαια λέει ότι είναι καλύτερα για το μωρό που εξακολουθεί να πίνει και μητρικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι δεν περίμενα να είναι το ίδιο εύκολο με εκείνη. Το αντίθετο λέω, ότι μου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις που το κράτησα τόσο πολύ κι έτσι δεν ήταν και για εμάς τόσο εύκολο. Και βασικά όχι για εμένα, για το μωρό. Ο άντρας μου βέβαια λέει ότι είναι καλύτερα για το μωρό που εξακολουθεί να πίνει και μητρικό. 

Καλά σου λέει ! Έκανες το καλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια όσες έχετε 2 παιδάκια κ το ένα μόλις έχει εκπαιδευτεί να κάνει τσισακια κ κακακια στην τουαλέτα αλλά δεν μπορεί να κρατηθεί για πολύ ώρα σας έχει τύχει να θέλουν να πάνε την ίδια ωρα τουαλέτα? Μου έχει τύχει κάνα 2 φορές. Σήμερα όταν ξύπνησαν πρώτη φορά ήθελε να κάνει κατευθείαν η μεγάλη. (Συνήθως ο μικρός κάνει πρώτα). Κ με το που πήγε τουαλέτα κατάλαβε ότι θέλει κ ο μικρός. Αλλά η μεγάλη μέχρι να κάνει τσισα, να σκουπιστει, να πλύνει τα χέρια της, να σκουπιστει έκανε σχεδόν 2 λεπτά κ ο μικρός φώναζε όλη την ώρα θέλω να κάνω τσισα κ ότι θα κάνει πάνω του. Δεν μπορούσε να κρατηθεί ο καημένος. Τότε του είπα ότι αν δεν μπορεί να περιμένει να κάνει στην πάνα (γιατί προς το παρόν το βράδυ του βάζω) αλλά έλεγε όχι αλλά στο τέλος ο καημένος δεν άντεξε κ όταν τλκ τον έβαλα για τσισακια είδα ότι έκανε στην πάνα. Κ ρωτώ εσείς τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση? Δυστυχώς έχουμε 1 τουαλέτα κ έλεγα ότι σε λίγες μέρες που θα τελειώσουν οι πάνες να μην ξανά πάρω γιατί έχει 2-3 εβδομάδες που ξυπνάει στεγνός.

Να πει πρώτα η μεγάλη ότι θέλει να πάει τουαλέτα κ να της πω ότι θα κάνει πρώτα ο μικρός δεν πρόκειται με τπτ να το δεχτεί..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , mama16 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε 2 παιδάκια κ το ένα μόλις έχει εκπαιδευτεί να κάνει τσισακια κ κακακια στην τουαλέτα αλλά δεν μπορεί να κρατηθεί για πολύ ώρα σας έχει τύχει να θέλουν να πάνε την ίδια ωρα τουαλέτα? Μου έχει τύχει κάνα 2 φορές. Σήμερα όταν ξύπνησαν πρώτη φορά ήθελε να κάνει κατευθείαν η μεγάλη. (Συνήθως ο μικρός κάνει πρώτα). Κ με το που πήγε τουαλέτα κατάλαβε ότι θέλει κ ο μικρός. Αλλά η μεγάλη μέχρι να κάνει τσισα, να σκουπιστει, να πλύνει τα χέρια της, να σκουπιστει έκανε σχεδόν 2 λεπτά κ ο μικρός φώναζε όλη την ώρα θέλω να κάνω τσισα κ ότι θα κάνει πάνω του. Δεν μπορούσε να κρατηθεί ο καημένος. Τότε του είπα ότι αν δεν μπορεί να περιμένει να κάνει στην πάνα (γιατί προς το παρόν το βράδυ του βάζω) αλλά έλεγε όχι αλλά στο τέλος ο καημένος δεν άντεξε κ όταν τλκ τον έβαλα για τσισακια είδα ότι έκανε στην πάνα. Κ ρωτώ εσείς τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση? Δυστυχώς έχουμε 1 τουαλέτα κ έλεγα ότι σε λίγες μέρες που θα τελειώσουν οι πάνες να μην ξανά πάρω γιατί έχει 2-3 εβδομάδες που ξυπνάει στεγνός.

Να πει πρώτα η μεγάλη ότι θέλει να πάει τουαλέτα κ να της πω ότι θα κάνει πρώτα ο μικρός δεν πρόκειται με τπτ να το δεχτεί..

 

Πολλές φορές μου έχει τύχει.

 

Προτεραιότητα έχει το παιδί που είναι λιγότερο εκπαιδευμένο, αν τύχει να θέλουν ταυτόχρονα, ας γκρινιάξει η μεγάλη, δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Deena είπε:

 

Πολλές φορές μου έχει τύχει.

 

Προτεραιότητα έχει το παιδί που είναι λιγότερο εκπαιδευμένο, αν τύχει να θέλουν ταυτόχρονα, ας γκρινιάξει η μεγάλη, δεν πειράζει.

Το θέμα είναι ότι μου τυχαίνει την στιγμή που έχει ήδη Παρί τουαλέτα κ έχει κατεβάσει κ το βρακάκι της. Εσύ σε τέτοια περίπτωση λες το μεγαλύτερο να περιμένει να κάνει το μικρό πρώτα? Δεν είναι λίγο άδικο για το μεγάλο (όπως το βλέπει με τα μάτια του βέβαια γιατί δεν είναι σε θέση να σκεφτεί λογικά όπως ο μεγάλος)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Το θέμα είναι ότι μου τυχαίνει την στιγμή που έχει ήδη Παρί τουαλέτα κ έχει κατεβάσει κ το βρακάκι της. Εσύ σε τέτοια περίπτωση λες το μεγαλύτερο να περιμένει να κάνει το μικρό πρώτα? Δεν είναι λίγο άδικο για το μεγάλο (όπως το βλέπει με τα μάτια του βέβαια γιατί δεν είναι σε θέση να σκεφτεί λογικά όπως ο μεγάλος)

 

Έ όχι φυσικά, δεν θα την βάλεις να ξαναντυθεί εκείνη την στιγμή.

 

Απλά δεν χρειάζεται μετά το μικρό να περιμένει να πλύνει και τα χέρια της, με το που τραβήξει καζανάκι ας κάνει ο μικρός.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Deena said:

Απλά δεν χρειάζεται μετά το μικρό να περιμένει να πλύνει και τα χέρια της, με το που τραβήξει καζανάκι ας κάνει ο μικρός.

Αυτό! Γιατί να πρέπει να περιμένει ο μικρός να τελειώσει όλη τη διαδικασία, ενώ δεν κρατιέται το παιδί? Στη χειρότερη, ένα γιογιό δεν υπήρχε να κάνει? Είναι κρίμα το παιδάκι να αναγκάζεται να τα κάνει πάνω του (άσχετα αν φοράει πάνα, ουσιαστικά πάνω του είναι, επειδή δεν έχει πού να τα κάνει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό! Γιατί να πρέπει να περιμένει ο μικρός να τελειώσει όλη τη διαδικασία, ενώ δεν κρατιέται το παιδί? Στη χειρότερη, ένα γιογιό δεν υπήρχε να κάνει? Είναι κρίμα το παιδάκι να αναγκάζεται να τα κάνει πάνω του (άσχετα αν φοράει πάνα, ουσιαστικά πάνω του είναι, επειδή δεν έχει πού να τα κάνει..

Όχι γιογιό δεν έχουμε

πρίν από 27 λεπτά , Deena είπε:

 

Έ όχι φυσικά, δεν θα την βάλεις να ξαναντυθεί εκείνη την στιγμή.

 

Απλά δεν χρειάζεται μετά το μικρό να περιμένει να πλύνει και τα χέρια της, με το που τραβήξει καζανάκι ας κάνει ο μικρός.

Την επόμενη φορά αυτό θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως εχει τυχει απειρες φορες κ τωρα ακομη συνεχεια.οποτε παει οποιος το ζηταει πρωτος πλεον

η μεγαλη ηταν 5σχεδον οταν εβγαλε ο μικρος πανα,με αρκετα καλο ελεγχο.απλα δ περιμενουμε για χερια κλπ

ισως στην αναγκη για 1-2φορες να του ελεγα στην μπανιερα αν θελει μονο τσισα,αλλα εμενα δ κατουρανε αλλου

ειστε στην εκπαιδευση,εχει προτεραιοτητα ο μικρος,οχι φυσικα αν εχει ξεντυθει η μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

εννοειται πως εχει τυχει απειρες φορες κ τωρα ακομη συνεχεια.οποτε παει οποιος το ζηταει πρωτος πλεον

η μεγαλη ηταν 5σχεδον οταν εβγαλε ο μικρος πανα,με αρκετα καλο ελεγχο.απλα δ περιμενουμε για χερια κλπ

ισως στην αναγκη για 1-2φορες να του ελεγα στην μπανιερα αν θελει μονο τσισα,αλλα εμενα δ κατουρανε αλλου

ειστε στην εκπαιδευση,εχει προτεραιοτητα ο μικρος,οχι φυσικα αν εχει ξεντυθει η μεγαλη

Απλά το θέμα μου είναι ότι όταν επιλέγει να πάει τελείως μόνη της (γιατί άλλες φορές θέλει να πάμε όλοι μαζί κ μπαίνει κανονικά ο μικρός) δεν θέλει να την ενοχλούμε, ούτε καν να μπαίνουμε μέσα! Θέλει πρώτα να τελειώνει κ μετά βγαίνει μόνη της. Αν μπούμε γίνεται χαμός από φωνές! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Απλά το θέμα μου είναι ότι όταν επιλέγει να πάει τελείως μόνη της (γιατί άλλες φορές θέλει να πάμε όλοι μαζί κ μπαίνει κανονικά ο μικρός) δεν θέλει να την ενοχλούμε, ούτε καν να μπαίνουμε μέσα! Θέλει πρώτα να τελειώνει κ μετά βγαίνει μόνη της. Αν μπούμε γίνεται χαμός από φωνές! 

αναγκαστικα

θα της μιλησεις καποια αλλη στιγμη οτι για λιγο οταν μπορει να δινει ρην σειρα της,η τουλ να τον αφηνει πριν τελειωσει με πλυσιμο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...