Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ποσα βρακιά είχατε αγοράσει στην αρχή; εγώ πήρα 15 και σήμερα χρησιμοποιήσαμε ήδη 6 μέχρι τώρα, φοβάμαι ότι δεν θα με φτάσουν μέχρι το βράδυ και τα έπλυνα στο χέρι για να έχω. 

Μία εξαδα είχα πάρει αλλά δεν τα λερωνε γιατί τον είχα συνέχεια γυμνό. Κι αν βγαίναμε έξω μόνο το σορτσάκι του φορούσα και είχα μαζί μου δυο τρία σορτσάκια ακόμη. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

μόλις 15 μέρες στη διάθεση μου, δεν έχω λόγο να θεωρήσω ότι θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση, ε

Δεκα πέντε μέρες είναι αρκετες, αν όλα πάνε καλά τα ατυχήματα θα έχουν μειωθεί κατά πολύ! 

 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

επιβάρυνση να το περνάει αυτό η κοπέλα αφιυ το παιδί δεν είναι έτοιμο.

Εγώ όσο σε διαβάζω πιστεύω πως είναι ετοιμος, ήδη κρατιέται τρίωρο και τα κάνει ελεγχόμενα! 

 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

λίγο είχα χαρεί μέχρι το μεσημέρι, τώρα απογοήτευση πάλι

Απογοητευεσαι πολύ εύκολα και το ζήτημα αυτό θέλει σταθερότητα και υπομονή! 

 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

ι στην πόση ώρα να τον σηκώσω αφού δεν θα κάνει; 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν τον εβαζα να κάτσει για τα τσισα, ήθελε όρθιος! Το έχεις δοκιμάσει? Μπορεί να τον βολευει περισσότερο, να καταλάβει τι γίνεται αφού θα βλέπει από που βγαίνουν τα τσισα και το αποτέλεσμα, ένα γεμάτο γιογιό! Άσε που θα τελειώνει πολύ γρήγορα για να μην βαριέται να κάθεται με τις ώρες στο γιογιό! 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κ δεν προλαβαίνω να τα σιδερώσω. δεν πειράζει...

Σιδερωνεις ακόμα τα ρούχα του παιδιού? Μπράβο για το κουράγιο σου! Εγώ μόνο αυτά που χρειάζονται σιδερο, το βαριεμαι απίστευτα! 

 

Το γενικό συμπέρασμα είναι πως τα πηγατε καλα, φαίνεσαι ξεκαθαρη κ το γιογιό μπαίνει στην καθημερινότητα του παιδιού σιγά σιγά. 

 

Προσπάθησε να μην απογοητευεσαι τόσο ευκολα, είναι δύσκολα στην αρχή. 

 

Επίσης μπορείς να δοκίμασεις  να τον βάλεις όρθιο να κάνει τσισα ίσως ταιριάζει περισσότερο στο παιδι για τους λόγους που προανεφερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είχαμε κάποια πρόοδο το απόγευμα. Διαπίστωσα ότι αν τον οδηγήσω στο γιογιό κ τον βαλω να κάτσει, δεν έγινε κ κάτι, κάθεται. Δυο φορές δεν έκανε τιποτα, αν κ είχε περάσει ώρα. μετά κλασικά πάτωμα. πήγαμε βόλτα κανένα μισάωρο χωρίς να καταφέρει να κάνει τσίσα πριν, που τον έβαλα για λίγο στη λεκάνη, πολύ λίγο όμως ήθελε γιατί του είπα ότι θα πάμε μαζί. Μετά τη βόλτα τον έβαλα στο γιογιό χωρίς πολλή συζήτηση, είπα απλα ότι έτσι πρέπει να κάνουν τα παιδάκια. κάναμε λίγες φούσκες κ έκανε τσίσα σε λίγη ώρα!!!! ήταν ήδη κοντά στην ώρα του ύπνου, μετά ίσως έκανε στην μπανιέρα. ελπίζω ότι αυτά θα αφήσουν κάτι για να ξεκινήσουμε καλύτερα αύριο, αναφέραμε κιόλας το γιογιό κ να ρίξουμε τα τσίσα στη λεκάνη μέσα στα πράγματα που απαριθμήσανε ότι θα κάνουμε αύριο (εκείνος το είπε πρώτος). απολογισμός: 11 βρακιά σε μια μέρα. στο χέρι τα έπλυνα κ δεν προλαβαίνω να τα σιδερώσω. δεν πειράζει...

Τόσα εσορουχο σχεδόν μαζί με ρούχα γιατί πέσαμε κ σε χειμώνα έπλενα για ένα χρόνο εγώ.. πολύ καλή προσπάθεια κ από τη μεριά σου κ από τον μικρό δείχνει πως το κατανοεί σιγά σιγά.. Συνέχιζε να του δίνεις χρόνο φαίνεται πως το χρειάζεται,.... Κ στο τέλος θα ανταμοιφθητε κ οι δύο ευχάριστα... :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Είχαμε κάποια πρόοδο το απόγευμα. Διαπίστωσα ότι αν τον οδηγήσω στο γιογιό κ τον βαλω να κάτσει, δεν έγινε κ κάτι, κάθεται. Δυο φορές δεν έκανε τιποτα, αν κ είχε περάσει ώρα. μετά κλασικά πάτωμα. πήγαμε βόλτα κανένα μισάωρο χωρίς να καταφέρει να κάνει τσίσα πριν, που τον έβαλα για λίγο στη λεκάνη, πολύ λίγο όμως ήθελε γιατί του είπα ότι θα πάμε μαζί. Μετά τη βόλτα τον έβαλα στο γιογιό χωρίς πολλή συζήτηση, είπα απλα ότι έτσι πρέπει να κάνουν τα παιδάκια. κάναμε λίγες φούσκες κ έκανε τσίσα σε λίγη ώρα!!!! ήταν ήδη κοντά στην ώρα του ύπνου, μετά ίσως έκανε στην μπανιέρα. ελπίζω ότι αυτά θα αφήσουν κάτι για να ξεκινήσουμε καλύτερα αύριο, αναφέραμε κιόλας το γιογιό κ να ρίξουμε τα τσίσα στη λεκάνη μέσα στα πράγματα που απαριθμήσανε ότι θα κάνουμε αύριο (εκείνος το είπε πρώτος). απολογισμός: 11 βρακιά σε μια μέρα. στο χέρι τα έπλυνα κ δεν προλαβαίνω να τα σιδερώσω. δεν πειράζει...


Αριθμο εσωρούχων δεν θυμάμαι, θυμάμαι όμως κάτι τραγικότερο με την κόρη μου την 2η ή 3η μέρα της εκπαίδευσης που τα έκανε πάνω της ενώ καθόταν στο τραπεζάκι παίζοντας πλαστελινες με τον αδερφό της, με τα τσίσα να τρέχουν πανω στα παπούτσια του μεγάλου, όπως επίσης πάνω στις πλαστελινες και στο τετράδιο επικοινωνίας από το προνήπιο του μεγάλου που είχαν πέσει στο πάτωμα κάτω από το τραπέζι....

 

Μαγικες στιγμές γενικά, υπομονή όμως!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

και ποσο καιρό σου πήρε; τουλάχιστον τα έκανε όταν την πήγαινες στο γιογιό; ήθελε να πηγαίνει; 

Πηρε καιρο,διμηνο... ηταν ομως περιεργη φαση με την καραντινα. Στη βολτα δεν ειχαμε ατυχηματα,κρατιοταν,καμια φορα ζητουσε να κανει στα δεντρακια. Στο σπιτι χαμος,τον ειχα βρει να εχει κατουρησει και να εχει πεσει στα γονατα να πλατσουριζει... 

στη λεκανη ορθιος,ποτε γιογιο. Με γκρινια,ακομα και τωρα αν δεν φτασει στο αμην δεν πηγαινει. Αλλα το να φτασει στο αμην σημαινει και ατυχηματα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάλι στραβά. κάθισε στη λεκάνη, κάθισε στο γιογιό, τίποτα. μια φορά στο πάτωμα, δεν το έκοψε ο άντρας μ γιατί δεν θέλει να το κάνουμε αυτο. τώρα βγαίνουμε βόλτα γιατί δεν αντέχω το αγχος

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα τρίωρο κάθισε τρεις φορές στογιογο για κάμποση ώρα κ δυο φορές στη λεκάνη. όπως έπρεπε, πριν τη βόλτα, μετά τη βόλτα, μετά το φρούτο. τίποτα. μετά τον άφησα γυμνό γιατί υποψιαζόμουνα ότι δεν θα αντέξει. κάποια στιγμή έτρεξε στο δωμάτιο κ έκλεισε την πόρτα. αυτό το κάνει συχνά όταν θέλει. δεν τον πρόλαβα, μόνο τον σήκωσα κ τον έβαλα στη λεκάνη κ έκανε δυο σταγόνες ακόμα. είμαι μέσα στα νεύρα, δεν μπορώ να χαρώ το παιχνίδι, μου έρχεται να φωνάζω όλη τη ώρα. κακά δεν έχει κάνει από χθες το μεσημέρι. δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ.

Τελικά κλείστηκε πάλι μέσα κ έκανε κ κακά. πιο σφιχτά από συνήθως. 

 

δεν καταλαβαίνω όμως. αυτά δεν είναι σημάδια ετοιμότητας κ ελέγχου; γιατί δεν κάνει στο γιογιό αφού το ελέγχει; τι πρέπει να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μέσα σε ένα τρίωρο κάθισε τρεις φορές στογιογο για κάμποση ώρα κ δυο φορές στη λεκάνη. όπως έπρεπε, πριν τη βόλτα, μετά τη βόλτα, μετά το φρούτο. τίποτα. μετά τον άφησα γυμνό γιατί υποψιαζόμουνα ότι δεν θα αντέξει. κάποια στιγμή έτρεξε στο δωμάτιο κ έκλεισε την πόρτα. αυτό το κάνει συχνά όταν θέλει. δεν τον πρόλαβα, μόνο τον σήκωσα κ τον έβαλα στη λεκάνη κ έκανε δυο σταγόνες ακόμα. είμαι μέσα στα νεύρα, δεν μπορώ να χαρώ το παιχνίδι, μου έρχεται να φωνάζω όλη τη ώρα. κακά δεν έχει κάνει από χθες το μεσημέρι. δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ.

Τελικά κλείστηκε πάλι μέσα κ έκανε κ κακά. πιο σφιχτά από συνήθως. 

 

δεν καταλαβαίνω όμως. αυτά δεν είναι σημάδια ετοιμότητας κ ελέγχου; γιατί δεν κάνει στο γιογιό αφού το ελέγχει; τι πρέπει να κάνω; 

Θα στο ξαναπουμε...ΥΠΟΜΟΝΗ!

Κι εγω ενιωθα οτι χανω την υπομονη μου πολλες φορες αλλα βρε @Έσπερος εσυ το παιρνεις πολυ βαρια! Απελπιζεσαι, σε παιρνει πραγματικα απο κατω. Ετοιμος ειναι απλα χρειαζεται λιγο χρονο, επαναλαβαμε πολλακις οτι ετσι θα ειναι τα πραγματα τις πρωτες μερες. Και κρυβοντουσαν για να κανουν την αναγκη τους, και αφηναν τα τσισα στο πατωμα πολλες φορες ενω προηγουμενως ηταν ποση ωρα στο γιογιο και στο σουπερ μαρκετ αφησαμε την σταμπα μας. Ακομη και πανω σε μαξιλαρια εχει κανει κακα 2 μηνες μετα την εκπαιδευση και ενω χρησιμοποιουσε κανονικα την λεκανη. Ολα οσα γραφεις τα εχουμε περασει κι εμεις, δεν εισαι η μονη που τα περνας (αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα αυτο).Προσπαθησε να το εχεις αυτο στο μυαλο σου, μην απελπιζεσαι και κράτα τις θετικές στιγμές που έκανε έστω και τρεις σταγόνες στη λεκανη:)

 

Για τα κακακια προσπαθησε να του δινεις πολυ νερο και δαμασκηνα για να προλαβεις τυχον δυσκοιλιοτητα αλλα και 3 μερες να περασουν και να ξαφνικα τα κανει στο πατωμα, παλι αναμενομενο ειναι :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

δεν καταλαβαίνω όμως. αυτά δεν είναι σημάδια ετοιμότητας κ ελέγχου; γιατί δεν κάνει στο γιογιό αφού το ελέγχει; τι πρέπει να κάνω; 

 

Μα είναι τόσο έτοιμος, που έχει εκπαιδευτεί να τα κάνει στην πάνα και στο λέει κιόλας, τι σε παραξενεύει; Αυτό δεν είναι η λογική του να περιμένεις να εκπαιδεύσεις όταν το παιδί έχει αποκτήσει έλεγχο; Να αλλάξεις τη συνήθεια από την πάνα στην τουαλέτα; Ε δε γίνεται μια συνήθεια 2 ετών και να αλλάξει σε 3 μέρες, γίνεται; Υπομονή και επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μέσα σε ένα τρίωρο κάθισε τρεις φορές στογιογο για κάμποση ώρα κ δυο φορές στη λεκάνη. όπως έπρεπε, πριν τη βόλτα, μετά τη βόλτα, μετά το φρούτο. τίποτα. μετά τον άφησα γυμνό γιατί υποψιαζόμουνα ότι δεν θα αντέξει. κάποια στιγμή έτρεξε στο δωμάτιο κ έκλεισε την πόρτα. αυτό το κάνει συχνά όταν θέλει. δεν τον πρόλαβα, μόνο τον σήκωσα κ τον έβαλα στη λεκάνη κ έκανε δυο σταγόνες ακόμα. είμαι μέσα στα νεύρα, δεν μπορώ να χαρώ το παιχνίδι, μου έρχεται να φωνάζω όλη τη ώρα. κακά δεν έχει κάνει από χθες το μεσημέρι. δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ.

Τελικά κλείστηκε πάλι μέσα κ έκανε κ κακά. πιο σφιχτά από συνήθως. 

 

δεν καταλαβαίνω όμως. αυτά δεν είναι σημάδια ετοιμότητας κ ελέγχου; γιατί δεν κάνει στο γιογιό αφού το ελέγχει; τι πρέπει να κάνω; 

Κάτι άλλο που έμαθα ένα χρόνο που προσπαθούσαμε με τον μεγάλο μου γιο είναι ότι αν τα κακά είναι υδαρη όταν τα κάνει πάνω του σημαίνει υπεφορτωση εντέρου(του γιου μου ήταν υδαρη) αν είναι σφυκτα σαν μπαλάκια σημαίνει πως το κάνει επίτηδες.. 

Το ότι ο γιος σου κρύβεται κ κάνει κακά είναι πολύ καλό σημάδι θέλει λίγο χρόνο ακόμα για να εξικιωθει.. Προσπάθησε να μη δείχνεις τόσο το άγχος σου.. Καταλαβαίνω πόσο σε αγχώνει όλο αυτο να σκέφτεσαι πως σε λίγο καιρό θα είναι απλά μια ανάμνηση που θα την σκέφτεσαι κ θα γελάς κ θα καμαρώνεις που ο γιος σου μεγάλωσε..!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μέσα σε ένα τρίωρο κάθισε τρεις φορές στογιογο για κάμποση ώρα κ δυο φορές στη λεκάνη. όπως έπρεπε, πριν τη βόλτα, μετά τη βόλτα, μετά το φρούτο. τίποτα. μετά τον άφησα γυμνό γιατί υποψιαζόμουνα ότι δεν θα αντέξει. κάποια στιγμή έτρεξε στο δωμάτιο κ έκλεισε την πόρτα. αυτό το κάνει συχνά όταν θέλει. δεν τον πρόλαβα, μόνο τον σήκωσα κ τον έβαλα στη λεκάνη κ έκανε δυο σταγόνες ακόμα. είμαι μέσα στα νεύρα, δεν μπορώ να χαρώ το παιχνίδι, μου έρχεται να φωνάζω όλη τη ώρα. κακά δεν έχει κάνει από χθες το μεσημέρι. δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ.

Τελικά κλείστηκε πάλι μέσα κ έκανε κ κακά. πιο σφιχτά από συνήθως. 

 

δεν καταλαβαίνω όμως. αυτά δεν είναι σημάδια ετοιμότητας κ ελέγχου; γιατί δεν κάνει στο γιογιό αφού το ελέγχει; τι πρέπει να κάνω; 

Μπορείς να βάλεις το γιογιό στο δωμάτιο που κλείνεται.

 

Εσπερος ειλικρινά αν δεν το αντέχεις αστο καλύτερα για αργότερα. Αν ειναι να "χάσεις τον εαυτό σου" για μία πάνα δεν αξίζει. Δεν ξέρω αν ετσι νιώθεις αλλά οι αναρτήσεις σου αποπνέουν πανικό κ απογοήτευση. Μπορείς να αφήσεις κ τον άντρα σου να αναλάβει εξολοκλήρου την εκπαίδευση. Μπορεί να κανω και λάθος κ να φταίει ο γραπτος λόγος αλλά αν σε επηρρεάζει τόσο χαλάρωσε κ το βλέπετε αργότερα το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν με ενοχλεί το πλύσιμο, το άγχος της αποτυχίας με ενοχλεί και μην παύει ουρολοίμωξη ή δυσκοιλιότητα. 

 

κακα συνήθως κάνει μαλακα. τρώει πολλά φρούτα κ λαχανικα, μαύρο ψωμί κ μαύρα ζυμαρικά κ πίνει πολύ νερό. αν έκανε δλδ τετοια τώρα θα ήταν μια κατάσταση μπλιαχ. τον τελευταίο καιρό είναι πιο σχηματισμένα κ βοήθησε αυτό να βλέπει να τα πετάμε στη λεκάνη για να εξοικειωθεί με την ιδέα για να μην πάθει αυτό που παθαίνουν κ δεν θέλουν να τα «αποχωριστούν» κλπ. 

 

Η διαδικασία αυτή είναι τελείως εκτός της ιδιοσυγκρασίας μου. ίσως έπρεπε να είχα ξεκινήσει από πέρσι μια εξοικείωση για να πάει σιγά σιγά κ να μην πρέπει να γίνει έτσι πιεστικά. Ο άντρας μου να το αναλάβει αποκλείεται γιατί κι εκείνου είναι τελείως εκτός του σκεπτικού του όλο αυτό κ ήδη είναι στα όρια του να το θεωρεί πιεστικό, απλώς εμπιστεύεται ότι το ‘χω ψάξει κ δεν λέει τίποτα. απλώς εκείνος τα ατυχήματα τα διασκεδάζει ίσως παραπάνω από όσο θα έπρεπε γιατί δεν του αρέσει ο καθωσπρεπισμός κ η ενοχικότητα σε σχέση με το σώμα κ τις σωματικές λειτουργίες αλλά το πάει στο άλλο άκρο. 

 

Τωρα όμως δεν γίνεται να το αφήσω. όλα τα παιδάκια της ηλικίας του το κάνουν κ σε δυο βδομάδας έρχεται η νταντά, πρέπει μέχρι τότε τουλάχιστον να έχω καταφέρει να κάνει τσίσα όταν κάθεται στο γιογιό για να κάνει 1-2 φορές κ μαζί της. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Όρθιο δοκιμασες στο γιογιό ή στην λεκάνη με σκαμπο?

Η αλήθευα είναι ότι αυτό δεν ξέρω πώς να το δοκιμάσω κ ήταν απ αυτά που ήθελα να ρωτήσω. στο γιογιό τον βάζω να κάτσει τον δελεάζω με κάτι κ ελπίζω ότι θα έρθουν τα τσίσα τη σωστή ώρα. όριο πώς θα το κάνω αυτό; τι κίνητρο θα του δώσω για να κάτσει τόση ώρα ακίνητος πάνω από το γιογιό; 

Λοιπόν έγινε κ άλλο θαύμα!!! σηκώθηκε από τον ύπνο, τον έβαλα στο γιογιό κ του είπα να κάτσει μέχρι να ετοιμάσω το πιάτο του, κ έκανε τσίσα σε δυο λεπτά!!! η πάνα ήταν γεμάτη αλλά μάλλον είχε κάνει όσο στριφογύριζε να κοιμηθεί γιατί του πήρε ένα μισάωρο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η αλήθευα είναι ότι αυτό δεν ξέρω πώς να το δοκιμάσω κ ήταν απ αυτά που ήθελα να ρωτήσω. στο γιογιό τον βάζω να κάτσει τον δελεάζω με κάτι κ ελπίζω ότι θα έρθουν τα τσίσα τη σωστή ώρα. όριο πώς θα το κάνω αυτό; τι κίνητρο θα του δώσω για να κάτσει τόση ώρα ακίνητος πάνω από το γιογιό; 

Μα δεν θα κάτσει ώρα! Πχ έχει ώρες να πάει ή καταλαβαίνεις πως θέλει(χοροπηδα, απομονώνεται κτλ). Του λες πάμε να γεμίσουμε το γιογιό πχ και να το αδειασουμε στην τουαλέτα. Ή ρίχνεις ένα χαρτάκι όπως προειπώθηκε κ του λες έλα να το σημαδέψεις/βρεξεις/βουλιαξεις. Ή λες πάμε να κάνουμε τσισα να τραβήξουμε καζανακι να δούμε που θα εξαφανιστούν. Μικρά κίνητρα κ όχι χρονοβόρα. Μένει ορθιος, του δείχνεις πως να πιάσει και να σημαδεψει. Περιμένεις. Δεν φεύγεις. Βλέπεις δεν κάνει λες κάτι του στυλ "έλα άσε τα τσισα να γεμίσουν το γιογιό" Αν πάλι δεν κάνει κανεις τον γνωστό ήχο ή ανοίγεις βρύση. Αυτό είναι! Διαδικασία ελαχίστων λεπτών! Μπορεί να τον βοηθήσει να βλέπει τι γίνεται. Επίσης θα μάθει όλη την διαδικασία αν είστε στο μπάνιο καζανακι χέρια κλ κατευθείαν. Εγώ το βλέπω ως τον ευκολότερο τρόπο για αρχή, μετά θα μάθει κ καθιστός. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μα δεν θα κάτσει ώρα! Πχ έχει ώρες να πάει ή καταλαβαίνεις πως θέλει(χοροπηδα, απομονώνεται κτλ). Του λες πάμε να γεμίσουμε το γιογιό πχ και να το αδειασουμε στην τουαλέτα. Ή ρίχνεις ένα χαρτάκι όπως προειπώθηκε κ του λες έλα να το σημαδέψεις/βρεξεις/βουλιαξεις. Ή λες πάμε να κάνουμε τσισα να τραβήξουμε καζανακι να δούμε που θα εξαφανιστούν. Μικρά κίνητρα κ όχι χρονοβόρα. Μένει ορθιος, του δείχνεις πως να πιάσει και να σημαδεψει. Περιμένεις. Δεν φεύγεις. Βλέπεις δεν κάνει λες κάτι του στυλ "έλα άσε τα τσισα να γεμίσουν το γιογιό" Αν πάλι δεν κάνει κανεις τον γνωστό ήχο ή ανοίγεις βρύση. Αυτό είναι! Διαδικασία ελαχίστων λεπτών! Μπορεί να τον βοηθήσει να βλέπει τι γίνεται. Επίσης θα μάθει όλη την διαδικασία αν είστε στο μπάνιο καζανακι χέρια κλ κατευθείαν. Εγώ το βλέπω ως τον ευκολότερο τρόπο για αρχή, μετά θα μάθει κ καθιστός. 

 

Βρε συ εγώ σήμερα θεωρώ επιτυχία που μετά από 30 ώρες προσπάθειας έκατσε στο γιογιο κ έκανε τσίσα κατά τύχη, κ εσύ μου λες ότι πρέπει να τον πηγάινω, να του λέω κάνε, και να κάνει; Είμαστε σε τελείως άλλη φάση, ή το δικό σου παιδί ήταν πολύ πιο ώριμο, πώς θα το κάνω αυτό αφού δεν κάνει από τύχη ούτε αν τον έχω με τις ώρες στο γιογιο; λες να τα κάνει επίτηδες επειδή του το είπα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βρε συ εγώ σήμερα θεωρώ επιτυχία που μετά από 30 ώρες προσπάθειας έκατσε στο γιογιο κ έκανε τσίσα κατά τύχη, κ εσύ μου λες ότι πρέπει να τον πηγάινω, να του λέω κάνε, και να κάνει; Είμαστε σε τελείως άλλη φάση, ή το δικό σου παιδί ήταν πολύ πιο ώριμο, πώς θα το κάνω αυτό αφού δεν κάνει από τύχη ούτε αν τον έχω με τις ώρες στο γιογιο; λες να τα κάνει επίτηδες επειδή του το είπα;

Μην το απορριπτεις ενώ δεν το έχεις δοκιμάσει. Μπορεί να νομίζει πως κάθεται στο γιογιο για να παίξει όπως θα καθόταν σε ένα καρεκλακι με τις ωρες. Αυτό που λέω έχει συγκεκριμένο στόχο να κάνει μόνο τσισα ούτε παιχνίδια ούτε ώρες να βαριέται και να μην θέλει μετά να ξανακατσει. 

 

Δεν ξέρω αν ο δικός μου ήταν πιο ώριμος αλλά είχα δοκιμάσει κι εγώ αρκετούς τρόπους μέχρι να καταληξω στον πιο λειτουργικό. Εμάς μας βοήθησε και το πρότεινα μήπως βοηθουσε κι εσάς.

 

Just now, Έσπερος είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μην το απορριπτεις ενώ δεν το έχεις δοκιμάσει. Μπορεί να νομίζει πως κάθεται στο γιογιο για να παίξει όπως θα καθόταν σε ένα καρεκλακι με τις ωρες. Αυτό που λέω έχει συγκεκριμένο στόχο να κάνει μόνο τσισα ούτε παιχνίδια ούτε ώρες να βαριέται και να μην θέλει μετά να ξανακατσει. 

 

Δεν ξέρω αν ο δικός μου ήταν πιο ώριμος αλλά είχα δοκιμάσει κι εγώ αρκετούς τρόπους μέχρι να καταληξω στον πιο λειτουργικό. Εμάς μας βοήθησε και το πρότεινα μήπως βοηθουσε κι εσάς.

 

Μα δεν είναι πιεστικό κ αγχωτικό αυτό; εγω κ όταν τον βάζω στο γιογιό δεν του λέω να κάνει τσίσα, του λέω να κάτσει κ να περιμένει μέχρι να έρθουν. δηλαδή θα έπρεπε να του λέω να κάνει; 

 

Νομίζω ότι πάλι δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να πετύχουμε. πρέπει να μάθει να κάνει τσίσα όταν του λέω για να μην κάνει σε άσχετη στιγμή; γιατί νόμιζα ότι πρέπει εγω να προβλέπω ποτέ είναι πιθανό να κάνει, να τον βάζω να κάτσει κ να εύχομαι να κάνει τότε πριν βαρεθεί κ σηκωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μία απορία, όταν κάνετε εκπαίδευση σε παιδάκια που κάθονταν στο γιογιό, τα αφηνατε ώρες πάνω με παιχνίδια και αν κάνουν έκαναν? Δεν επικεντρωνοσασταν στην διαδικασία? Ν ακούσει το σώμα του, να αφήσει τα τσισα να βγουν, να χαλαρώσει τους μύες, δεν λεγατε διάφορα σχετικά με το αντικείμενο? Ή το αφηνατε στην τύχη? Αν κάνει έκανε? Δεν μπορώ να αντιληφθω ακριβώς την διαδικασια γιατί έκανα εκπαίδευση σε μικρότερο παιδί και σε όρθια στάση και μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω με την εμπειρία μου την @Εσπερος. Εσείς πως το χειριζοσασταν? 

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

να μάθει να κάνει τσίσα όταν του λέω για να μην κάνει σε άσχετη στιγμή; γιατί νόμιζα ότι πρέπει εγω να προβλέπω ποτέ είναι πιθανό να κάνει, να τον βάζω να κάτσει κ να εύχομαι να κάνει τότε πριν βαρεθεί κ σηκωθεί. 

Εγώ δεν σου είπα να του λες κάνε και να κάνει οπότε θες εσύ! Είπα πως όταν έχει ώρες να κάνει ή χοροπηδά ,σημαδι ότι κατουριεται, να τον πας στο γιογιό για να τα κάνει, να τον προτρεπειςνα αφεθει και να μην τα κάνει πάνω του μετα, για να μάθει να αναζητά το γιογιό.

 

Τώρα για πιο συγκεκριμένες εκφράσεις στο ζήτημα ας μας πουν οι μαμαδες με σχετική εμπειρία γιατί έχω μπερδευτεί κι εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα δεν είναι πιεστικό κ αγχωτικό αυτό; εγω κ όταν τον βάζω στο γιογιό δεν του λέω να κάνει τσίσα, του λέω να κάτσει κ να περιμένει μέχρι να έρθουν. δηλαδή θα έπρεπε να του λέω να κάνει; 

 

Mα είναι δυνατό να το καταλάβει αυτό το παιδί; Το κάθομαι στο γιογιό και πάιζω μπας και έρθουν τσίσα, και προσπαθώ σα γονιόα να προβλέψω, ώστε το παιδί να κάνει τελικά τη σύνδεση, το κάνουμε σε βρέφη, που δεν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα συζήτησης. Το παιδί σου, ξέρει τι είναι τα τσίσα και κάνει την ανάγκη του πια κατά βούληση. Από την άλλη, το "κάτσε και περίμενε" δεν είναι σαν έννοια της ηλικίας του, δεν ξέρω για τσίσα, μάλλον για τίποτα. Και να τα κάνει έτσι, σαν ατύχημα θα του φανεί λογικά. Σαφώς και θα του λες τι να κάνει. Άλλο να το δεις το παιδί να απομονώνεται και να καταλάβεις ότι θα ενεργηθεί, οπότε το πας τουαλέτα, να ξεπεράσει το κόλημα με την πάνα, άλλο περιμένεις μήπως από τύχη το πιάσεις. Αφού είναι παιδάκι πια, γιατί να του συμπεριφερθείς σαν να είναι μηνών;

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια έχω μία απορία, όταν κάνετε εκπαίδευση σε παιδάκια που κάθονταν στο γιογιό, τα αφηνατε ώρες πάνω με παιχνίδια και αν κάνουν έκαναν? Δεν επικεντρωνοσασταν στην διαδικασία? Ν ακούσει το σώμα του, να αφήσει τα τσισα να βγουν, να χαλαρώσει τους μύες, δεν λεγατε διάφορα σχετικά με το αντικείμενο? Ή το αφηνατε στην τύχη? Αν κάνει έκανε? Δεν μπορώ να αντιληφθω ακριβώς την διαδικασια γιατί έκανα εκπαίδευση σε μικρότερο παιδί και σε όρθια στάση και μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω με την εμπειρία μου την @Εσπερος. Εσείς πως το χειριζοσασταν? 

 

Αυτό το κάτσε και περίμενε το κάνουμε στα βρέφη, για να χαλαρώσουν να ενεργηθούν. Εγώ δηλαδή το έκανα εκεί 7-8 μηνών, που δεν μπορούσα να εξηγήσω "εδώ κάνουμε κακά", έπρεπε το παιδί να το ζήσει για να το συνδέσει, και αυτές ήταν οι οδηγίες που είχα από μεγαλύτερες γυναίκες (γιαγιάδες κλπ) και πράγματι δουλεύει. Για τα τσίσα, ή σε παιδί που μιλάει και καταλαβαίνει, δεν μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται κάτι τέτοιο. Εκτός αν μιλάμε για να παίξει λίγο με ένα παιχνιδάκι να εξοικειωθεί, αν φοβάται να καθήσει, ή να χαλαρώσει και να μη σφίγγεται, που είναι λογικό. Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να κάθεται με τις ώρες και πολλές φορές τη μέρα, δε θα δυσαναχετίσει;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω τα έβαλα σε γιογιό, αλλα δ καθόμασταν με τις ώρες στην τουαλετα. Πόση ώρα θέλει να κατουρησει κανεις; μιλάμε για υπόθεση λεπτων

Κ μην περιμένεις ότι τα πηγαιναμε, τους λεγαμε αντε κάνε τσισα, καναμε κ τον ήχο κ αυτα το έκαναν με την μια. Χρειάστηκε πολλές φορές κ αρκετές μερες

Κ οχι δ βγάζουν όλα τα παιδακια την πανα στα 2,5οποτε μην σκεφτεσαι κ αυτο κ λες πρέπει τωρα

Απλα όσες το περασαμε σου λέμε ότι αξίζει να προσπαθήσετε γτ φαίνεται ένα ανοιχτό παράθυρο ετοιμοτητας

Μάλιστα η κορη μου έπαθε ουρολοιμωξη όταν έβγαζε την πανα. Δ θυμαμαι ακριβώς πότε αλλα σίγουρα νωρίτερα από 3εβδ.δ ξερω ακριβώς γτ έγινε, γτ ηταν το παιδι που ζητούσε 15φορες τουαλετα κ κατουρουσε τις 5,απλα τότε δ πήγαινε έξω. Οκ δ ηταν ευχάριστο, περασαμε δύο δύσκολες μερες κ αυτο ηταν. Ξεχάστηκε κ αυτο κ η εκπαίδευση. Δ την πηγε πίσω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μετά τη βόλτα (3 ώρες από τα τσίσα που σας είπα ότι έκανε κατα τύχη στο γιογιό κ ενώ είχε μεσολαβήσει κ άλλο γιογιό χωρισ αποτέλεσμα κ στο αυτοκίνητο έμεινε στεγνός παρα την πάνα), δεν ήθελε να κάτσει στο γιογιό κ τον πήρα στο μπάνιο, τον έβαλα στη λεκάνη, κοιτούσε τα ζωάκια του μπάνιου, έκανα λίγο τσσσσσσς κ έκανε!! 

 

δεν ήξερα όμως ότι πρέπει να τους λέμε να κάνουν τσίσα. νόμιζα ότι αυτό τα αγχώνει. 

 

όλα λάθος τα είχα καταλάβει τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...