Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

Εμείς πέρσι που ήταν 14-17 μηνών είχαμε το swim trainer και αυτό λέμε να δοκιμάσουμε και φέτος που θα είναι μεταξύ 2 και 2μισι, λέει ότι είναι για αρκετά χρόνια, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς. Αν δεν το θέλει δεν ξέρω, δεν το έχουμε σκεφτεί ποτέ. Αλλά πιστεύω πως θα το θέλει, να σκεφτείς κάθεται ακόμα στο καρότσι χωρίς να διαμαρτυρηθεί ποτέ. Τώρα για εσάς υπάρχει και μεγαλύτερο swimtrainer για νηπιακή ηλικία, αν και δεν έχω δει ποτέ τόσο μεγάλο παιδί. Δες το μήπως σαν ενδιαφέρει για τον μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ο μεγάλος πόσο χρονών είναι? 

 

Εγώ είχα σωσίβιο που μπαίνει μέσα το παιδί αλλά δεν το ήθελε καθόλου και πήρα μπρατσακια τα οποία βολευτηκαμε πολύ απο εναμιση μέχρι πέρσι.  

 

Φτιαρακια, κουβαδάκια, ίσως και αποχη,  διάφορα τέτοια παιχνίδια, καραβάκια για το νερό ή νεροπιστολα. Ότι αρέσει στο παιδί μπορείς να πάρεις. Απαραίτητο το αντηλιακό! 

 

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ τα τουβλάκια από ποια ηλικία μπορεί να τα βάλει?  Επιπλες με αυτά σαν τα μπρατσακια ή αν δεν κολυμπάς  βουλιάζουν?

Εγω του είχα μπρατσακια οταν ηταν 2 και 3 χρόνων. Το καλοκαίρι που ηταν 4 του πηρα τουβλακια. Μια χαρά κολυμπούσε. Δε δυσκολεύτηκε καθόλου. Από 5 τουβλακια στην αρχη του καλοκαιριού, βγάζαμε σιγα σιγα απο ένα, στο τέλος έμεινε με 2. Το επόμενο καλοκαίρι, που ήταν 5 χρόνων, ξεκίνησε με 2 τουβλακια και σε 10 μερες κολυμπούσε μονος του! Βέβαια εμεις κάναμε και κανουμε μπάνια κάθε μερα ολο τξ καλοκαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , MagdaP είπε:

Εγω του είχα μπρατσακια οταν ηταν 2 και 3 χρόνων. Το καλοκαίρι που ηταν 4 του πηρα τουβλακια. Μια χαρά κολυμπούσε. Δε δυσκολεύτηκε καθόλου. Από 5 τουβλακια στην αρχη του καλοκαιριού, βγάζαμε σιγα σιγα απο ένα, στο τέλος έμεινε με 2. Το επόμενο καλοκαίρι, που ήταν 5 χρόνων, ξεκίνησε με 2 τουβλακια και σε 10 μερες κολυμπούσε μονος του! Βέβαια εμεις κάναμε και κανουμε μπάνια κάθε μερα ολο τξ καλοκαίρι. 

Φέτος θα είναι τεσσεράμιση το καλοκαίρι οπότε σκέφτομαι κι εγώ τα τουβλάκια. Ναι κι εμείς κολυμπάμε κάθε μέρα, κάποιες φορές και πρωί και απόγευμα, οπότε θα έχει το χρόνο να εξασκηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μπρατσάκια δεν έχουμε βάλει ποτέ, είχε το swimtrainer (δεν ξέρω αν το λέω και καλά έχουν περάσει χρόνια από τότε) μέχρι τα δύο και μετά τουβλάκια και έπειτα σανίδα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ τα τουβλάκια από ποια ηλικία μπορεί να τα βάλει?  Επιπλες με αυτά σαν τα μπρατσακια ή αν δεν κολυμπάς  βουλιάζουν?

Εμάς τα ανήψια μας πηγαίνουν κολυμβητήριο από μικρά και στη θάλασσα φοράνε τουβλάκια (από 3 ετών σίγουρα ίσως και πιο πριν) αλλά απαραιτήτως έχουν και σανίδα.

 

Εμείς στην μεγάλη στα 3μισι πήραμε μαγιώ με ενσωματωμένα τουβλάκια, γιατί είχα στο μυαλό μου αυτό που λες. Ότι θα επιπλέει κάπως και θα μπορέσει να κολυμπήσει κάπως αυτόνομα. Δεν συνέβη αυτό. Ήθελε ενεργητική προσπάθεια από το παιδί και άνεση, εννοώ να μην φοβάται. Εμάς φοβόταν, δεν προσπαθούσε καν και βούλιαζε. Τελικά κολύμπησε λίγο τότε, αλλα με το μαγιώ αυτό και μαζί κουλούρα (την κλασική την κουλούρα). Επίσης ήταν άβολο σαν μαγιώ, στο βάλε-βγάλε-για παιχνίδι στην παραλία δεεεν, και γενικά εμάς δεν μας βόλεψε (στο δικό μας παιδί εννοώ δεν έκατσε καλά αυτό). 

 

Πέρυσι, στα 4μισι, πήραμε μπρατσάκια-γιλεκάκι, μαζί ένα κομμάτι αυτό. Έχει αναφερθεί και παραπάνω και από εδώ το έμαθα. Το sevylor puddle jumper. Δεν το πήραμε νωρίτερα γιατί ήταν αδύνατη η δική μας και γράφει από κάποια κιλά και πάνω. Πέρυσι όμως το πήραμε. Και μπορώ να πω το παιδί ευχαριστήθηκε μπάνιο (για τα δεδομένα της, δεν είναι και πολύ εξοικειωμένη με τη θάλασσα). Προς το τέλος των διακοπών μας, κολυμπούσε και αυτόνομα. Ένιωθε σιγουριά να μπει και μόνη στα ρηχά, έξω έξω. Για εμάς ήταν επιτυχημένη αγορά. Θα το βάλει κι εφέτος και στην μικρή (2μισι) σκεφτόμασταν τα κλασικά μπρατσάκια. Ούτως ή άλλως θα την κρατάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , samsympan είπε:

Επίσης ήταν άβολο σαν μαγιώ, στο βάλε-βγάλε-για παιχνίδι στην παραλία δεεεν, και γενικά εμάς δεν μας βόλεψε (στο δικό μας παιδί εννοώ δεν έκατσε καλά αυτό). 

Ναι τα είδα κι εγώ και μου φάνηκαν λιγάκι άβολα. Κι εγω τον αλλάξω όταν παίζει στην αμμο να μην μένει τόση ώρα με βρεγμένο μαγιό και μου φάνηκε μπελάς το βάλε βγάλε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι τα είδα κι εγώ και μου φάνηκαν λιγάκι άβολα. Κι εγω τον αλλάξω όταν παίζει στην αμμο να μην μένει τόση ώρα με βρεγμένο μαγιό και μου φάνηκε μπελάς το βάλε βγάλε. 

Εγώ δεν τις αλλάζω όταν παίζουν στην άμμο γιατί ούτως ή άλλως πάλι πιτσιλιόνται, βρέχονται. Τους φοράω μαγιώ αντιηλιακά μπλουζάκια και βρακάκια και με αυτά κολυμπάνε και παίζουν έξω, που γενικά στεγνώνουν γρήγορα. Κι όταν είναι να αποσυρθούμε στην ομπρέλα τότε τις αλλάζω.

 

Αλλά επίσης με το συγκεκριμένο δεν ήταν βολικό να κινηθεί, να παίξει. Ακόμη εγώ τα μπανιερά, όταν επιστρέφουμε από τη θάλασσα, τα βάζω όλα στο πλυντήριο, στου 15' το πρόγραμμα. Δεν αντέχω να τα πλένω στο χέρι, να στάζουν τα νερά, κλπ. Οπότε κάθε φορά έπρεπε να βγάζω τα αφρολεξ από μέσα ένα ένα, μετά άντε να τα ξαναβάζεις... και καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , samsympan είπε:

Ακόμη εγώ τα μπανιερά, όταν επιστρέφουμε από τη θάλασσα, τα βάζω όλα στο πλυντήριο, στου 15' το πρόγραμμα. Δεν αντέχω να τα πλένω στο χέρι, να στάζουν τα νερά, κλπ. Οπότε κάθε φορά έπρεπε να βγάζω τα αφρολεξ από μέσα ένα ένα, μετά άντε να τα ξαναβάζεις... και καταλαβαίνεις

 

Με σαπούνι εννοεις; Εμείς μόνο με νερό τα ξεπλένουμε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , samsympan είπε:

Ακόμη εγώ τα μπανιερά, όταν επιστρέφουμε από τη θάλασσα, τα βάζω όλα στο πλυντήριο, στου 15' το πρόγραμμα.

Το ίδιο κάνω κι εγώ!  

 

πρίν από 7 λεπτά , samsympan είπε:

Οπότε κάθε φορά έπρεπε να βγάζω τα αφρολεξ από μέσα ένα ένα

Αν πρέπει να βγουν πράγματι είναι θέμα! 

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

Με σαπούνι εννοεις; Εμείς μόνο με νερό τα ξεπλένουμε

Εγώ βάζω υγρό για το πλυντήριο, γιατί σκετο νερό? Πως θα πλυθούν καλά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

Με σαπούνι εννοεις; Εμείς μόνο με νερό τα ξεπλένουμε

Ναι και με απορρυπαντικό. Βάζω μαζί μαγιώ και πετσέτες. Αυτές που ακουμπάνε σε ξαπλώστρες κυρίως. Αλλά και τις άλλες που σκουπιζόμαστε και κυρίως τα παιδιά. Αυτές αν όχι κάθε μέρα, μέρα παρά μέρα. Ή πχ όταν πάμε για μπάνιο ένα Σάββατο και μετά μπορεί να ξανά πάμε μετά από μέρες, τα πλένω τα μπανιερά. Δεν τα αποθηκεύω άπλυτα.

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

πρίν από 15 λεπτά , samsympan είπε:

Οπότε κάθε φορά έπρεπε να βγάζω τα αφρολεξ από μέσα ένα ένα

Αν πρέπει να βγουν πράγματι είναι θέμα! 

Τα έβγαζα διότι αφενός σκεφτόμουν ότι θα φθαρούν στο πλυντήριο κι αφετέρου δεν θα χωρούσαν όλα τα μπανιερά στον κάδο αν ήταν και το μαγιώ με τα αφρολεξ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 Εγώ βάζω υγρό για το πλυντήριο, γιατί σκετο νερό? Πως θα πλυθούν καλά?

 

Για το κάθε μέρα το ρώτησα, αλλιώς ναι κάποιες φορές μέσα στο καλοκαίρι τα πλένουμε κι εμείς. Τις πετσέτες κυρίως. Αλλά τις πετσέτες δεν τις κάνουμε ούτε με νερό κάθε μέρα. Τα μαγιό με νερό κάθε μέρα (σ'ένα λεκανακι ή απλά κάτω από τη βρύση) Δεν το είχα ξανακουσει να τα πλένει κανείς με σαπούνι καθε μέρα γι'αυτο απόρησα. Σήμερα είναι γραφτό να νιώσω ανοικοκυρευτη :-P Το πρωί είδα σε ομάδα στο fb ότι κάποια κάνει κάθε μέρα ηλεκτρικη, σφουγγάρισμα, λεκάνη, νιπτήρα, χερούλια ψυγείου κ ντουλαπιών, ξεσκονισμα και δαχτυλιες στα τζάμια. Και της παίρνουν 2 ώρες. Τουλάχιστον ρωτούσε αν είναι υπερβολική (όλες ναι της έγραψαν)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήρθε η στιγμή που το σκεφτόμαστε σιγά σιγά να οργανωθούμε και να ξεκινήσουμε μπάνια. Όποτε θα ήθελα να ρωτήσω τι σωσίβιο η μπρατσάκια φοράτε η φοράγατε στα παιδάκια σας όταν ήταν 2 χρόνων. Είχαμε πέρυσι ένα σωσίβιο στο μεγάλο μου γιο που ήταν πιο μικρός που ήταν βρεφικό. Μέχρι 2 ετών. Όποτε αυτό τώρα θα το πάρει ο μικρός μου γιος. Ήταν κάπως ξαπλωτό για να βολεύεται όταν ήταν μωρό. Τώρα σκεφτόμουν η γιλέκο φουσκωτό η μπρατσάκια. Εσείς τι λέτε ; Επίσης ήθελα να αγοράσω μια μικρή πισίνα να την φουσκώνουμε και να έχουμε δίπλα τον μικρό να παίζει μέσα. Τι άλλο θεωρείτε θα μου χρειαστεί ; Ψυγείο έχουμε για το φαγητό για να μην χαλάει. Μήπως να πάρω κάνα φουσκωτό για τον μεγάλο ; 

φουσκωτο τυπου ζωακι ειναι μικρος.βαρκουλα καλυτερα

αν προτιμησεις γιλεκο,κ εμεις ειχαμε,οχι φουσκωτο.με το αλλο υλικο

μπρατσακια δ τρελαινομαι,μονο αυτα τα ενιαια που λεει η samsypan.αλλιως swimtrainer για μεγαλυτερη ηλικια

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μεγάλος πόσο χρονών είναι? 

 

Εγώ είχα σωσίβιο που μπαίνει μέσα το παιδί αλλά δεν το ήθελε καθόλου και πήρα μπρατσακια τα οποία βολευτηκαμε πολύ απο εναμιση μέχρι πέρσι.  

 

Φτιαρακια, κουβαδάκια, ίσως και αποχη,  διάφορα τέτοια παιχνίδια, καραβάκια για το νερό ή νεροπιστολα. Ότι αρέσει στο παιδί μπορείς να πάρεις. Απαραίτητο το αντηλιακό! 

 

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ τα τουβλάκια από ποια ηλικία μπορεί να τα βάλει?  Επιπλες με αυτά σαν τα μπρατσακια ή αν δεν κολυμπάς  βουλιάζουν?

νομιζω η μεγαλη ξεκινησε με τουβλακια κοντα στα 4.αλλα ανεπτυγμενη κ παρολο που δ παμε κ καθε μερα θαλασσα,πολυ καλη στο κολυμπι.πιο πριν ειχε γιλεκο.επισης απο 3 εχουν σανιδα κ μακαρονι

τα τουβλακια,κ το γιλεκο με παρομοιο υλικο θελουν προσπαθεια

οποτε τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως ειναι μικρος σουπερ.μαμ ο δικος σου

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου πήγαινε από μηνών κολυμβητήριο. Στη θάλασσα είχαμε μακαρόνι όταν ήταν μικρή, εννοείται πάντα με επίβλεψη, ήμασταν ακριβώς δίπλα της. Τα τουβλάκια μετά βοήθησαν πολύ. Μακαρόνι και τουβλάκια συνιστούσαν και οι δάσκαλοι κολύμβησης. Κάποια περίοδο έβαλε και μπρατσάκια για λίγο, γιατί τα ζητούσε μιας κι έβλεπε τα άλλα παιδιά. Πάντως η εκμάθηση κολύμβησης είναι απαραίτητη και τα οφέλη της πολλά και κανονικά θα έπρεπε να αποτελεί μάθημα σε όλα τα σχολεία. Υπάρχει βέβαια τις τελευταίες χρονιές ένα πρόγραμμα (όχι τις δύο τελευταίες λόγω κατάστασης) αλλά μικρής διάρκειας και δε νομίζω ότι προσφέρει πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, little lamb said:

 

 Το πρωί είδα σε ομάδα στο fb ότι κάποια κάνει κάθε μέρα ηλεκτρικη, σφουγγάρισμα, λεκάνη, νιπτήρα, χερούλια ψυγείου κ ντουλαπιών, ξεσκονισμα και δαχτυλιες στα τζάμια. Και της παίρνουν 2 ώρες. Τουλάχιστον ρωτούσε αν είναι υπερβολική (όλες ναι της έγραψαν)

και εγώ ναι θα της έλεγα!

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια?? Τα μπρατσάκια τα εμπιστεύεστε? εγώ καθόλου!  και τι εννοώ, προσφέρουν στα παιδιά μία ψεύτικη αίσθηση ασφάλειας εφόσον επιπλέουν όχι επειδή ξέρουν να κολυμπούν αλλά λόγω του ότι τα φοράνε, αν έχει λίιιιγο κύμα ή αέρα το παιδί θα παρασυρθεί, επίσης μαθαίνει με αυτά και μετά δύσκολα θα τα βγάλει ώστε να μάθει να κολυμπάει (κάτι το οποίο αντικειμενικά θέλει πολύ προσπάθεια από μέρους τους).

Εμάς στο κολυμβητήριο από την πρώτη στιγμή είχαν πει όχι μπρατσάκια.

Η σανίδα τα τουβλάκια και το μακαρόνι βοηθούν το παιδί να μένει στην επιφάνεια όμως χρειάζεται απαραίτητα να προσπαθεί και το ίδιο να μένει στην επιφάνεια,.

Μη με παρεξηγήσετε δεν κάνω κριτική, απλά λέω τις σκέψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Για το κάθε μέρα το ρώτησα, αλλιώς ναι κάποιες φορές μέσα στο καλοκαίρι τα πλένουμε κι εμείς. Τις πετσέτες κυρίως. Αλλά τις πετσέτες δεν τις κάνουμε ούτε με νερό κάθε μέρα. Τα μαγιό με νερό κάθε μέρα (σ'ένα λεκανακι ή απλά κάτω από τη βρύση) Δεν το είχα ξανακουσει να τα πλένει κανείς με σαπούνι καθε μέρα γι'αυτο απόρησα. Σήμερα είναι γραφτό να νιώσω ανοικοκυρευτη :-P Το πρωί είδα σε ομάδα στο fb ότι κάποια κάνει κάθε μέρα ηλεκτρικη, σφουγγάρισμα, λεκάνη, νιπτήρα, χερούλια ψυγείου κ ντουλαπιών, ξεσκονισμα και δαχτυλιες στα τζάμια. Και της παίρνουν 2 ώρες. Τουλάχιστον ρωτούσε αν είναι υπερβολική (όλες ναι της έγραψαν)

Τι να σου πω εγώ τα πλένω κανονικά, μου δίνει την αίσθηση της καθαριότητας. Και μένα μου φαίνονται υπερβολικά αυτά που έγραφε η κοπέλα στο fb για κάθε μερα. Εμένα πάντως όλα αυτά μου παίρνουν ένα μεροκάματο όχι δύο ώρες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς μέχρι 1,5 σχεδόν είχαμε το swim trainer και από τα 2-2,5 τουβλάκια με μακαρόνι και σανίδα (όχι ταυτόχρονα το μακαρόνι και η σανίδα, ή το ένα ή το άλλο). Μπρατσάκια με τίποτα δεν τα εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

και εγώ ναι θα της έλεγα!

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια?? Τα μπρατσάκια τα εμπιστεύεστε? εγώ καθόλου!  και τι εννοώ, προσφέρουν στα παιδιά μία ψεύτικη αίσθηση ασφάλειας εφόσον επιπλέουν όχι επειδή ξέρουν να κολυμπούν αλλά λόγω του ότι τα φοράνε, αν έχει λίιιιγο κύμα ή αέρα το παιδί θα παρασυρθεί, επίσης μαθαίνει με αυτά και μετά δύσκολα θα τα βγάλει ώστε να μάθει να κολυμπάει (κάτι το οποίο αντικειμενικά θέλει πολύ προσπάθεια από μέρους τους).

Εμάς στο κολυμβητήριο από την πρώτη στιγμή είχαν πει όχι μπρατσάκια.

Η σανίδα τα τουβλάκια και το μακαρόνι βοηθούν το παιδί να μένει στην επιφάνεια όμως χρειάζεται απαραίτητα να προσπαθεί και το ίδιο να μένει στην επιφάνεια,.

Μη με παρεξηγήσετε δεν κάνω κριτική, απλά λέω τις σκέψεις μου.

Τι είναι το μακαρόνι βρε κορίτσια ; 

Σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις. Επίσης ήθελα να σας πω ότι είπα να πάρω ομπρέλα , καρέκλες για παραλία , ένα στρώμα φουσκωτό και όλα αυτά για να μπορέσουμε επιτέλους να πηγαίνουμε σε μη οργανωμένες παραλίες. Πρώτον γιατί δεν θέλω πολύ κόσμο και δεύτερον γιατί δεν συμφέρει σε κάθε μπάνιο να χρυσό πληρώνεις ξαπλώστρες. Όποτε είπα να οργανωθώ , ψυγείο έχουμε όποτε οκ για τα σνακ και τα ροφήματα. Πήρα και οκ τα υπόλοιπα ελπίζω να αξίζει τον κόπο .. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

και εγώ ναι θα της έλεγα!

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια?? Τα μπρατσάκια τα εμπιστεύεστε? εγώ καθόλου!  και τι εννοώ, προσφέρουν στα παιδιά μία ψεύτικη αίσθηση ασφάλειας εφόσον επιπλέουν όχι επειδή ξέρουν να κολυμπούν αλλά λόγω του ότι τα φοράνε, αν έχει λίιιιγο κύμα ή αέρα το παιδί θα παρασυρθεί, επίσης μαθαίνει με αυτά και μετά δύσκολα θα τα βγάλει ώστε να μάθει να κολυμπάει (κάτι το οποίο αντικειμενικά θέλει πολύ προσπάθεια από μέρους τους).

Εμάς στο κολυμβητήριο από την πρώτη στιγμή είχαν πει όχι μπρατσάκια.

Η σανίδα τα τουβλάκια και το μακαρόνι βοηθούν το παιδί να μένει στην επιφάνεια όμως χρειάζεται απαραίτητα να προσπαθεί και το ίδιο να μένει στην επιφάνεια,.

Μη με παρεξηγήσετε δεν κάνω κριτική, απλά λέω τις σκέψεις μου.

Τι εννοείς αν τα εμπιστευομαστε τα μπρατσακια; μα οτι και να φοράει ένα παιδί δεν το αφήνεις μόνο του ώστε να παρασυρθεί. Εγω παντως μια χαρά βολεύτηκα με τα μπρατσακια δυο καλοκαίρια. Οχι για να μάθει να κολυμπάει προφανως, γιατί ούτε και με κατι αλλο θα μαθαινε κολύμπι 2 χρονών. Οταν πηγε 4 χρόνων, που θεωρώ ότι ήταν πιο έτοιμος να μάθει να κολυμπάει του εβαλα τουβλάκια. Εγω αυτα τα γιλέκα, σωσίβια που χωνεται το παιδι ολο μεσα δεν τα συμπαθώ. Δεν τα έχω δοκιμάσει φυσικα αλλα μου φαίνεται ότι καταπιεζεται το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Super.mum said:

Τι είναι το μακαρόνι βρε κορίτσια ; 

Σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις. Επίσης ήθελα να σας πω ότι είπα να πάρω ομπρέλα , καρέκλες για παραλία , ένα στρώμα φουσκωτό και όλα αυτά για να μπορέσουμε επιτέλους να πηγαίνουμε σε μη οργανωμένες παραλίες. Πρώτον γιατί δεν θέλω πολύ κόσμο και δεύτερον γιατί δεν συμφέρει σε κάθε μπάνιο να χρυσό πληρώνεις ξαπλώστρες. Όποτε είπα να οργανωθώ , ψυγείο έχουμε όποτε οκ για τα σνακ και τα ροφήματα. Πήρα και οκ τα υπόλοιπα ελπίζω να αξίζει τον κόπο .. 

Μακαρόνι αυτό είναι το αφρολεξ το οποίο είναι κυλινδρικό (σαν εύκαμπτος σωλήνας σκέψου) που χρησιμοποιούν στα κολυμβητήρια.

3 minutes ago, MagdaP said:

Τι εννοείς αν τα εμπιστευομαστε τα μπρατσακια; μα οτι και να φοράει ένα παιδί δεν το αφήνεις μόνο του ώστε να παρασυρθεί. Εγω παντως μια χαρά βολεύτηκα με τα μπρατσακια δυο καλοκαίρια. Οχι για να μάθει να κολυμπάει προφανως, γιατί ούτε και με κατι αλλο θα μαθαινε κολύμπι 2 χρονών. Οταν πηγε 4 χρόνων, που θεωρώ ότι ήταν πιο έτοιμος να μάθει να κολυμπάει του εβαλα τουβλάκια. Εγω αυτα τα γιλέκα, σωσίβια που χωνεται το παιδι ολο μεσα δεν τα συμπαθώ. Δεν τα έχω δοκιμάσει φυσικα αλλα μου φαίνεται ότι καταπιεζεται το παιδι.

Καλά προφανώς και ποτέ δεν αφήνεις ένα παιδί μόνο του στην θάλασσα. Εννοώ όμως ότι τα παιδιά νιώθουν ασφαλή και χωρίς να το καταλάβουν μπορεί να πάνε και σε σημείο που δεν πατάνε, ή να νιώθουν ελεύθερα να κινηθούν μέσα στην θάλασσα. Δεν μιλάω απαραίτητα για νήπια 2 ετών, όπου εκεί έτσι και αλλιώς έχεις το παιδί στα χέρια σου (εγώ τουλάχιστον το είχα στα χέρια μου σε αυτή την ηλικία) , αναφέρομαι σε παιδιά 4-5-6- 7 τα οποία όμως δεν έχουν μάθει να κολυμπάνε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλά προφανώς και ποτέ δεν αφήνεις ένα παιδί μόνο του στην θάλασσα. Εννοώ όμως ότι τα παιδιά νιώθουν ασφαλή και χωρίς να το καταλάβουν μπορεί να πάνε και σε σημείο που δεν πατάνε, ή να νιώθουν ελεύθερα να κινηθούν μέσα στην θάλασσα. Δεν μιλάω απαραίτητα για νήπια 2 ετών, όπου εκεί έτσι και αλλιώς έχεις το παιδί στα χέρια σου (εγώ τουλάχιστον το είχα στα χέρια μου σε αυτή την ηλικία) , αναφέρομαι σε παιδιά 4-5-6- 7 τα οποία όμως δεν έχουν μάθει να κολυμπάνε ακόμα.

Για τοσο μεγάλες ηλικίες κι εγω δε συμφωνώ. Με ξενίζει κιολας να βλέπω τόσο μεγάλα παιδιά με μπρατσάκια. Εγώ πάντως για το λόγο που λες, οτι σου δίνουν την αίσθηση της ελευθερίας, τα ηθελα. Στα 2 λοιπόν με τα μπρατσάκια δεν τον ειχα στα χέρια μου. Ισα ισα πηγαίναμε μαζί στα βαθιά. Μου άρεσε αυτη η εξοικιωση με τη θάλασσα. Παντα με επίβλεψη εννοείται, αλλα να "κολυμπαει" και μονος του.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MagdaP said:

Για τοσο μεγάλες ηλικίες κι εγω δε συμφωνώ. Με ξενίζει κιολας να βλέπω τόσο μεγάλα παιδιά με μπρατσάκια. Εγώ πάντως για το λόγο που λες, οτι σου δίνουν την αίσθηση της ελευθερίας, τα ηθελα. Στα 2 λοιπόν με τα μπρατσάκια δεν τον ειχα στα χέρια μου. Ισα ισα πηγαίναμε μαζί στα βαθιά. Μου άρεσε αυτη η εξοικιωση με τη θάλασσα. Παντα με επίβλεψη εννοείται, αλλα να "κολυμπαει" και μονος του.

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς!! εγώ τον κρατούσα και κολυμπούσαμε αγκαλιά, δύσκολο βέβαια, αυτό όμως που βοηθούσε πολύ είναι το swim trainer που είχαμε .

Link to comment
Share on other sites

Εμείς με το swimtrainer δεν την κρατούσαμε, σπρωχναμε ή κάναμε γύρω γύρω το σωσίβιο αλλά την αφήναμε κιόλας, σε απόσταση που έφταναν τα χέρια μας βέβαια. Πάντως όσο "σωστό" κι αν είναι το swimtrainer, τα μπρατσακια πιο ασφαλή μου φαίνονται. Στο swimtrainer φοβάμαι μη φύγει από κάτω γιατί δεν έχει βρακάκι! Υποτίθεται δεν γίνεται αλλά μου φαίνεται και λίγο ανασφαλές. Και γιατί να μην πάει εκεί που δεν πατάει ένα παιδί με μπρατσακια; Όχι μόνο του εννοείται.

 

Τα μπρατσακια και τα τουβλάκια σίγουρα είναι ασφαλή σε περίπτωση που δεν είσαι σίγουρος ότι το παιδί δεν θα αφήσει από τα χέρια του τη σανίδα ή το μακαρόνι.

 

Σας φαίνονται μεγάλα γύρω στα 5 για μπρατσακια; Νομίζω είναι το πιο συνηθισμένο. Εμείς φορούσαμε μέχρι 8 θυμαμαι! 

Link to comment
Share on other sites

Το να πάει κανείς εκεί που δεν πατάει, με παιδί που δεν κολυμπά αυτόνομα, νομίζω δηλώνει άγνοια κινδύνου. Είτε είναι το μικρό με μπρατσακια είτε με άλλο σωσίβιο. Ελάχιστοι οντως μπορούμε να σώσουμε νομίζω στα βαθιά ακόμη και το δίχρονο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Το να πάει κανείς εκεί που δεν πατάει, με παιδί που δεν κολυμπά αυτόνομα, νομίζω δηλώνει άγνοια κινδύνου. Είτε είναι το μικρό με μπρατσακια είτε με άλλο σωσίβιο. Ελάχιστοι οντως μπορούμε να σώσουμε νομίζω στα βαθιά ακόμη και το δίχρονο.

Εξαρτάται από το ποσο εξοικειωμενος είναι κάποιος με τη θάλασσα. Προσωπικά έχω μεγαλώσει στην κυριολεξία στη θάλασσα. Δεν την υποτιμώ τη θάλασσα και τους κινδύνουςτης, απλώς ξερω τις δυνατότητες μου. Υπάρχουν γονείς που φοβούνται να πανε στα βαθιά με παιδι γιατι και οι ίδιοι δεν κολυμπούν άνετα. Εκεί προφανως πρέπει να προσέξουν πολυ. Ακομα και τωρα που κολυμπάει μονος του, περυσι συγκεκριμένα, καποιες φορες που ειχε κουραστεί πιάστηκε απο πάνω μου ή και για παιχνίδι καποιες φορές. Πάντως με μπρατσακια στα βαθιά δε βλέπω και μεγάλο κίνδυνο για τα παιδια, εφόσον είναι ήρεμη η θάλασσα και με επίβλεψη πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Το να πάει κανείς εκεί που δεν πατάει, με παιδί που δεν κολυμπά αυτόνομα, νομίζω δηλώνει άγνοια κινδύνου. Είτε είναι το μικρό με μπρατσακια είτε με άλλο σωσίβιο. Ελάχιστοι οντως μπορούμε να σώσουμε νομίζω στα βαθιά ακόμη και το δίχρονο.

 

Εγώ εννοούσα να μην πατάει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...