Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα! Φετος ο μπεμπικος μου κλεινει τα δυο! Περυσι ηταν ξετρελαμμενος με τη θαλασσα και καναμε μπανακι σε ενα μεγαλο φουσκωτο σωσιβιο - αυτοκινητακι πανω στο οποιο καθοταν και πλατσουριζε χερακια και ποδαρακια.

Εφετος που περπαταμε και τρεχουμε και τελος παντων ειμαστε ολοκληροι ανδρες πως θα κανουμε μπανακι; Τι φοραμε σε αυτη την ηλικια; Τι ειναι πιο ασφαλες;

Θα ηθελα τα φωτα σας.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κοριτσια καμμια σας δεν κανει το μωρο της μπανιο στη θαλασσα;;;;;

Μηπως υπαρχει αλλο τοπικ γι αυτο το θεμα; Πως θα μαθωωωωωωωωωωω;;;;;; που θελει να τον παω .....

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια καμμια σας δεν κανει το μωρο της μπανιο στη θαλασσα;;;;;

Μηπως υπαρχει αλλο τοπικ γι αυτο το θεμα; Πως θα μαθωωωωωωωωωωω;;;;;; που θελει να τον παω .....

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

η κορη μου ειναι 2.5 και πηγαμε για μπανιο και φετος και περισυ με μπρατσακια και κουλουρα! περσι ειδικα τα φορουσε και τα δυο.χαχα.για μεγαλυτερη ασφαλεια καταλαβαινεις.Τρελενεται για το νερο! Φετος δεν ηθελε να βαλει τιποτα αλλα της φορεσα τα μπρατσακια.Κατα τα αλλα για τον ηλιο την πασαλιβα συνεχεια με αντηλιακο.(αν και εχω ακουσει για καποια μαγιω με προστασια uv.)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Κι εγώ έχω μια κορούλα που σε 1,5 μήνα κλείνει τα δύο.Από πέρσι όμως ενώ στην αρχή του καλοκαιριού την έβαζα σε σωσίβιο ειδα ότι υπάρχουν μπρατσακια για ενος χρονό μωρά κι έτσι τα πήρα δοκιμαστικά. Αποτέλεσμα 13,5 μηνός να κολυμπάει μόνη της με τα μπρατσάκια κι εγώ φυσικά δίπλα της να την επιβλέπω.Έπινε νερό και συνέχιζε να κολυμπάει χωρίς να κλαίει (ούτε καν περπάταγε τότε). Συνεπώς το παιδι θα σε κατευθύνει τι του αρέσει σωσίβιο μπρατσακια ή και αυτά τα γιλέκα σωσίβια .Και πάντα με επίβλεψη γιατί καπού διαβασα ότι από 4 μπορούν να κολυμπουν πιο ασφαλη μόνα τους.

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμείς μέχρι πέρσι το καλοκαίρι που ήμασταν 2 χρονών

κάναμε μπανάκι με μια κουλούρα

(που έχει και καθισματάκι μέσα)

και μας άρεσε πάρα πολύ!!

 

Απο φέτος (που θα είμαστε 3 ) λέω να βάλουμε μπρατσάκια....

 

...εαν δω όμως οτι δεν της αρέσει θα δοκιμάσω το σωσιβιάκι!...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω βρε κοριτσια ευχαριστω πολυ! Να ρωτησω κατι ακομη: Οταν τους φοραμε τα μπρατσακια μπορουν να βαλουν το κεφαλακι τους μεσα στη θαλασσα και να καταπιουν νερο ή τα μπρατσακια τα κρατανε ψηλα; Συγγνωμη που ρωταω ηλιθιες ερωτησεις αλλα ειμαι 41 δεινη κολυμβητρια και τα εχω ξεχασει ολα αυτα .....

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κρατάνε ψηλά το κεφάλι τα μπρατσάκια. Άπλα χάρι σ'αυτά επίπλέουν όμως για να κολυμπησουν με αυτά πρέπει να κρατούν πάνω το κεφάλι και να κουνουν ποδαράκια.Στην αρχή το κρατάς εσυ για να συνηδητοποιήσει τι πρέπει να κάνει του λες κιολας.

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε κοριτσια, αυτα τα μπρατσακια και τα σωσιβιακια απο που τα αγοραζουμε;

Υπαρχουν ειδικα καταστηματα που πουλανε για μωρακια;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε κοριτσια, αυτα τα μπρατσακια και τα σωσιβιακια απο που τα αγοραζουμε;

Υπαρχουν ειδικα καταστηματα που πουλανε για μωρακια;

 

εγω στα τζαμπο τα αγορασα !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, ρε frinda πριν από 3,5 περίπου ώρες προσπάθησα να σου απαντήσω και εγώ αλλά επειδή είμαι στην δουλειά το έκλεισα πριν πατήσω καταχώρηση. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω με τις προηγούμενες κοπέλες. Εμείς βάζουμε μπρατσάκια ή σωσίβιο αν και πιστεύω πως με το δεύτερο που είναι και σαν γιλέκο δεν καίγονται στην πλάτη όση ώρα παίζουν στην αμμουδιά, καθώς δεν τους τα βγάζω καθόλου γιατί εκεί που παίζουν εκεί χάνονται και μπαίνουν μόνα τους στην θάλασσα. Αλλά θεωρώ πως τα μπρατσάκια κρατάνε ψηλά το κεφάλι αν τα φουσκώσεις πάρα πολύ. Την πρώτη φορά που τα δοκιμάσαμε δεν τα είχα φουσκώσει πολύ για να μην πονάνε τα χέρια του αλλά μόλις τον άφηνα στην θάλασσα μου φώναζε : Πνίγομαι!! Πόσο δίκιο είχε!!! Ήθελαν άλλο τόσο φούσκωμα!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις μπρατσακια χρησιμοποιουμε απο 14 μηνων. Ειχε καταλαβει απο μονη της οτι πρεπει να κραταει ψηλα το κεφαλι της για να μην πινει νερο. Οχι οτι δεν επινε ποτε αλλα και εμεις διπλα της ημασταν. Απλα ειχα λιγοτερο αγχος οταν εμπαινε και εβγαινε απο τη θαλασα παιζοντας. Και εμεις απο τα jumbo τα ειχαμε αγορασει. Νομιζω οτι δεν υπαρχουν διαφορες απο αλλα καταστηματα εκτος απο το σχεδιο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο δικός μου ο αλητάμπουρας (21 μηνών) δε τα θέλει με τίποτα τα μπρατσάκια!

 

Απο την κουλούρα .... μπαίνει απο τη μια και βγαίνει απο την άλλη!

 

Του αρέσει πολύ η θάλασσα, αλλά κατάλαβα οτι φέτος θέλει περισσότερο το πλατσούρισμα απο το κολύμπι.

 

Πάντως όταν κολυμπάει, δε φοράει τίποτα. Κρατιέται απο τους ώμους μου και κουνάει τα ποδαράκια. Λεω να δοκιμάσω το γιλέκο... Μου φαίνεται καλό, αλλά δεν έχω βρει για την ηλικία του... περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ της είχα κουλούρα με καθισματάκι...

 

Φέτος θέλω να της πάρω μπρατσάκια, αλλά η άχαρη η μάνα, ενώ πάμε κάθε μέρα θάλασσα, δεν αξιώθηκα να πάω να της αγοράσω...

 

Όμως, στη θάλασσα την κρατάω εγώ ή ο άντρας μου και της δείχνουμε ΤΙ να κάνει με χέρια και πόδια και το κάνει!!!Χτες χτυπούσε τα ποδαράκια της και ξετρελλαινόταν...Ό,τι έκανα, έκανε και χαιρόταν...Έβαζα και το κεφάλι μου μέσα στο νερό και το ίδιο έκανε και αυτή!!Λίγο γερά μπράτσα θέλει γιατί την κρατάω όλη την ώρα, αλλά σίγουρα θα πάω να της πάρω και μπρατσάκια (ελπίζω να τα δεχτεί) για να κολυμπάει πιο άνετα και όχι να την κρατώ συνέχεια...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λουκομαμυ καλημερα. Εγω του αγορασα σωσιβιο - γιλεκο απο το τζαμπο και μια χαρα του ηρθε. Ομως οταν το φορεσαμε στη θαλασσα τον σηκωνε πολυ ψηλα και δεν τον βοηθουσε καθολου να τα κολυμπησει οποτε το αφησαμε. Χωρια που οπως επεπλεε τον κοιτουσανε ολοι καλα καλα ....

Τωρα θα δοκιμασουμε τα μπρατσακια τα οποια δεν τα θελει κι αυτος καθολου και μετα θα καταληξουμε οπως το κοβω στο περυσινο σωσιβιο - αυτοκινητακι.

Αφηστε το αλλο. Του ειχαμε δειξει πως να στεκεται μπροστα στη θαλασσα και να πεταει τις πετρουλες αλλα αυτος τι κανει; Για να μην κουραζεται ο μαγκας περιμενει να ερθει το κυμα και να τις ριξει; Καλο ε;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα

λοιπον εμεις ειμαστε 19 μηνων σκεφτομουνα να του παρω κατι σε γιλεκο οπως αυτο

http://www.swimbabes.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=65_78&products_id=414

που ειναι για την ηλικια του

μια γνωστη μου ομως μου ειπε οτι δεν βολευει καθολου και οτι καλυτερα ειναι τα μπρατσακια

εχετε καμια αποψη επι του θεματος ????????

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ιδιο θεμα εχουμε κι εμεις με τι κανουμε φετος μπανιο;

περυσι καναμε με σαμπρελιτσα αυτη με τα ποδαρακια φετος κοιταξα να του παρω μπρατσακια αλλα ολα εγραφαν ηλικια απο 3 και πανω ξερετε που θα βρω μικροτερα;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ιδιο θεμα εχουμε κι εμεις με τι κανουμε φετος μπανιο;

περυσι καναμε με σαμπρελιτσα αυτη με τα ποδαρακια φετος κοιταξα να του παρω μπρατσακια αλλα ολα εγραφαν ηλικια απο 3 και πανω ξερετε που θα βρω μικροτερα;

καλησπερα στο λινκ που εχω πιο πανω εχει και σιγουρα θα βρεις και αλλου εγω απο εκει ειχα περσι παρει την κουλουρα

απλα τωρα προσπαθωνα αποφασισω αναμεσα σε

γιλεκο η μπρατσακια

Link to comment
Share on other sites

η δικια μας κανει απο περυσι που ηταν 11 μηνων με μπρατσακια-βασικα δεν ηθελε κατι πιο βρεφικο, διοτι ζηλευε απο το μεγαλυτερο ξαδελφο της-οποτε και εφετος παλι μπρατσακια, μαλιστα κανει και βουτια το κεφαλι ενω το κρατα σε ισορροπια ακομη και οταν κολυμπαει ξαπλωτη!!μεγαλο πραγμα η μιμηση!!!αααα για τα μπρατσακια υπαρχουν κατι μικρουλικα-νομιζω βεβαια και αυτα γραφουν την ηλικια 3-6 ,αλλα στην ουσια ειναι για πιο μικρα παιδακια...νομιζω εχουν και τα Τζαμπο...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ιδιο θεμα εχουμε κι εμεις με τι κανουμε φετος μπανιο;

περυσι καναμε με σαμπρελιτσα αυτη με τα ποδαρακια φετος κοιταξα να του παρω μπρατσακια αλλα ολα εγραφαν ηλικια απο 3 και πανω ξερετε που θα βρω μικροτερα;

 

Βατραχακι μου καλη σου μερα! Την ιδια απορια ειχα κι εγω για τα μπρατσακια αλλα τελικα του πηρα απο το Τζαμπο αυτα που εγραφαν 3 ετων και του ηρθαν μια χαρα.

Μολις τα φουσκωσεις σφιγγουν και εφαπτονται μια χαρα στα χερακια του.

Εχθες τελικα καναμε το πρωτο μας μπανακι αλλα με το περυσινο σωσιβιο - αυτοκινητακι.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

λοιπον εμεις ειμαστε 19 μηνων σκεφτομουνα να του παρω κατι σε γιλεκο οπως αυτο

http://www.swimbabes.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=65_78&products_id=414

που ειναι για την ηλικια του

μια γνωστη μου ομως μου ειπε οτι δεν βολευει καθολου και οτι καλυτερα ειναι τα μπρατσακια

εχετε καμια αποψη επι του θεματος ????????

 

Μαρινάκι καλημέρα!

Αν πάρεις τελικά το σωσίβιο γιλέκο κοίτα και στο αγγλικό ebay. Εγώ το πήρα από εκεί 12 λίρες...αν θες θα σου βάλω το σχετικό link...

 

Δε ξέρω να σου πω αν είμαι ευχαριστημένη...ακόμα δεν την αφήνω μόνη της γιατί δε ξέρει πως να στηρίζει το κεφάλι της αλλά νιώθω ασφάλεια γιατί της κρατάω μόνο τα δάχτυλα και επιπλέει, δε βουλιάζει...

Ό,τι θες ρώτα με!

Φιλάκια στο κούκλο σου

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι: Ενα τετοιο σωσιβιο - γιλεκο του πηρα κι εγω αλλα επειδη ειδα οτι με αυτο επιπλεουν αρκετα ψηλα αναρωτιεμαι αν με αυτο θα μαθουν ποτε μπανιο.

Εχει καμμια σας προσωπικη εμπειρια;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Το μπάνιο με τα μικρά παιδιά είναι ένα θέμα. Εμείς του μαθαίνουμε να κολυμπάει μαζί μας. Αν σκεφτείτε, στα κολυμβητήρια χρησιμοποιούν οτιδήποτε άλλο εκτός απο μπρατσάκια και κουλούρα. Η κουλούρα δε νομίζω οτι τα βοηθάει. Τα μπρατσάκια είναι σαφώς καλύτερα. Μια σανίδα για να μαθει να χτυπάει τα πόδια, είναι καλή επιλογή. Βασικά εμείς προτιμαμε να του μάθουμε να κολυμπάει και όχι απλά να επιπλέει με κάποιο σωσίβιο. Χαίρετε που κάνει μπάνιο μαζί μας και το νιώθει διαφορετικά. γενικά πιστεύω οτι νιώθει ελέυθερος

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι: Ενα τετοιο σωσιβιο - γιλεκο του πηρα κι εγω αλλα επειδη ειδα οτι με αυτο επιπλεουν αρκετα ψηλα αναρωτιεμαι αν με αυτο θα μαθουν ποτε μπανιο.

Εχει καμμια σας προσωπικη εμπειρια;

και εγω αγορασα τετοιο στο γιο μου αλλα δεν το θελει καθολου και ουτε μπρατσακια θελει.....και ουτε να βγει απο τη θαλασσα θελει και ετσι καθομαι και τον κραταω και κανουμε μαζι μπανιο....αν αυτο μπορει να θεωρηθει μπανιο:roll::roll::roll:καταλαβαινετε...:-D:grin::-D

παντως βρε κοριτσια ειναι λιγο αβολο το γιλεκο και τεραστιο αφου ο γιος μου που ειναι και αδυνατουλης φαινεται λιγο τεραστιος. πιο μεγαλο ειναι το γιλεκο απο αυτον:!::!:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...